i\ armoiids jeroep tegen actiecomité in .Zwanburg" Voetbalpubliek is on bereken baar itvoerig bezwaarschrift gezonden Gedeputeerde Staten an Gouden erepenning Leiden Boeiend massaspel in Voorschoten Boschgeestkerk Clir. géén Jongeren willen stembusakkoord ARBITER VAN RAVENS: Kermis -KI |K)A0 14 NOVEMBER 1&6T, LEIDSCH DAGBLAD [a de Bond Heemschut heeft 00k het Actiecomité „Zwan- Warmond een zeer voerig bezwaarschrift inge- _bij Gedeputeerde Staten Zuid-Holland tegen het op tober door de gemeente- d van Warmond vastgestel- bestemmingsplan „Zwan- dit door de voorzitter van het —ioinité, drs. C. J. van Kuijen, rtekende bezwaarschrift wordt Uereerst op gewezen, dat, blijkens oplichting bij het bestemmings- Zwanburg en blijkens het be- in de gemeenteraad van War- id waarbij genoemd plan werd jget gesteld, een oplossing van de BbR niondse woningnood, door de 1 lie van een woonwijk in de Zwan- trpolder, hét belangrijkste doel dit plan. De Zwanburgerpol- echter, als natuurlijk decor de Kagerplassen, een essentieel rdeel van dit recreatiegebied. ns vormt de polder een onmis- bufferzone tussen de bebouwing en de Kagerplassen. Deze I üe van de polder zal in de toe- it, wanneer de hoogbouw van de "fifee Merenwük de plassen tot op teer 800 meter zal naderen, van to veel groter belang zijn. tweede nota over de Ruimtelij- (rdening kent grote waarde toe het behoud van dergelijke buffer- 5 in de randstad en ook in de inciale Recreatienota 1966 wordt I gewezen, dat het Kagerplassen- d van groot regionaal en natio- belang is voor de recreatie, ml breidling van de Warmondse be ing over de Leede, de natuurlij - loordgrens van het recreatiege ls dus zonder meer strijdig met "93 door de overheid met betrekking b ruimtelijke ordening en de re- gevoerde beleid, het raadsbesluit spreekt de ge- hjiteraad van Warmond de ver ting uit, dat de nieuw te zuigen agrote mogelijkheden voor de wa- Uort kan blieden. Dit zou zeker h jval kunnen zijn, wanneer de re- 1" leve mogelijkheden van deze ook optimaal benut zouden wor- vervolgt het bezwaarschrift. jcrea lieve waarde watersport, en vooral die op de ip!i rplassen, ontleent juist zijn re- lieve waarde aan het verblijf in omgeving waar nog een zeker éf'ijjct met de natuur mogelijk is. stichting van een woonwijk zal het landelijk karakter aan de ontnemen. de Provinciale Recreatieno- ireekt over het aanbrengen van lieningen ten behoeve van de ol recreatie kan, blijkens de gehe- ontext, toch onmogelijk bedoeld aanleg van een wandelboule- zoals in het plan Zwanburg in. Een dergelijke wandelboule- kan immers, gezien de erbij lig- woonwijk. nauwelijks een aan- voor de recreatie van de. de be- 1 ving juist ontvluchtende, be ng van de randstad' worden ge- Daarnaast moet gevreesd rjen, dat de (toelichting emmingsplan Zwanburg) op het. vr leiland, het landelijk karakter de nieuwe plas nog verder zullen «sten. et in de toelichting van B. en W. elde: „De unieke kans bestaat. Warmond een open waterfront de nieuwe plas krijgt, waarmede specifieke ..Kagerplassenge- i" voor het eerst een direct el en functioneel contact met merengebied vindit" ils slechts its eltelijk juist. Inderdaad zal men lit Warmond-dorp, na realisering het bestemmingsplan Zwanburg. tr aan een plas kunnen komen nu het geval is. ;|RGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN inique. d. v. A. Disseveld M. roerd; Lucieii z. v. G. M. van Oe- en J. H. Gubler; Magdalena usta Monallza, d. v. J. J. van Vel en M. J. A. E. van der Klaauw; iphe Onno Alexander, z. v. W. R. llnkel en P. van Berkel; Sylvia, d. P Oors en J. Vijfbrlef; Krijna, van der Plas en A. Meijvogel; 'lis Jacob, z. v. B. W. de Roo den Hollander; Gijsbertus Jacob kik, z. v. H. van der Does en N. Sophie Antoinette, d. v. E. «na en A. A. von Ronnen; Helena W. Schuitemaker T llsabeth, d. v, Joke Jacoba, - en W. C. Schoemaker; Mar- d v. j. t. van Hunnlk en L. J. s: Jeanette, d. v. J. T. van Hun- !n t, J, Laros; Cornelia, d. v. J. J. der Wilk en A. Kapteijn; Lieza Maria, d. v. G. J. M. Luk en van der Linden; Corine, d. v. C. Mastrigt en C. Neuteboom; Reijn Jacob, z. v. J. Vlieland en C. H. GETROUWD 'an Duuren en A. D. M. Tetteroo; •C. van der Straaten en R. S. C. li ^Campo; J. R. Faber en D. L. OVERLEDEN Hlllebrand, 60 Jr., man; M. de O'j 66 Jr., man; C. H. Koster, 6 °°Tn; P. van Vliet, 79 Jr., man; J. Landré, 80 jr., man; J. W. 67 Jr., man. Het uniieke uitzicht dat men vanaf ningwetbouw op bollengrond finan- de plassen en de Zijl op Warmond heeft en het visuele contact, dat er vanuit Warmond-dorp met het plas- sengebied bestaat, wordt echter vol komen afgeschermd' door de nieuwe woonwijk. Deze bezwaren van land schappelijke aard tegen een dergelij ke woonwijk i nde Zwanburrgecrpolder werden door uw college in zijn beslis sing van 23 oktober 1961 onderschre ven, aldus de bezwaarden in hun schrijven aan G. S. Woningbouw Vanzelfsprekend vraagt ook het probleem van de woningnood in Warmond om een oplossing. Dit brengt in deze gemeente bijzondere moeilijkheden met zich mee, omdat aan uitbreiding van de bebouwing öf recreatiegeebied in de Zwanbur- gerpolder óf bollencultuurgrond moet worden opgeofferd. Toen het gemeentebestuur van Warmond in 1960 o.a. besloot in de Zwanburgerpolder een woonwijk te gaan bouwen, en dus voor uitbrei ding in recreatiegebied besloot, werd aan d!it deel van het plan „Zwan burgerpolder" door uw college goed keuring onthouden, mede op grond van bezwaren van landschappelijke en recreatieve aard. Tevens was uw college toen van mening, dat met een meer beschei den uitbreiding, die was aangepast aan de normale behoefte van de au tochtone bevolking van Warmond, behoorde te worden volstaan. Deze uitbreiding zou dan kunnen worden gerealiseerd op grond (bollengrond) gelegen langs de spoorlijn, bij de He renweg. Inmiddels is men met de bouw van een woonwijk daar ter plaatse begon nen. Deze woonwijk, Endepoel ge naamd, zal 229 woningen omvatten, welke in 1970 alle voltooid zullen zijn. Sinds 1960 zijn, bij kleinere uit breidingen op verschillende plaatsen in het dorp, ongeveer 110 woningen gebouwd (waaronderlö die tot het plan Endepoel behoren). Het plan Zwanburg, dat ongeveer 468 wonin gen omvat, zal volgens de verwach tingen in 1980 klaar kunnen zijn. Dit betekent dat dan, sinds 1960, het aantal woningen in Warmond zal zijn toegenomen met ongeveer 790. Het Streekplan Bollengebied geeft voor de woningtoeneming tussen 1960 en 1980 een getal van 450 stuks aan. Rekening houdend met de in 1970, na realisering van het plan Ende poel, nog bestaande kwalitatieve en kwantitatieve woningnood en met een normale groei van de bevolking (1,4% per jaar volgens de Tweede Nota R.O.) zijn er, aldus het actie comité volgens onze berekeningen, tot 1980 slechts ongeveer 250 wonin gen nodig. Volgens het Streekplan zouden dit er slechts plus minus 137 zijn (namelijk 450 verminderd met het tussen 1960 en 1970 te bouwen aantal) Het in het plan Zwanburg voorzie ne aantal woningen is dus veel te groot voor de behoeften van de autochtone bevolking van Warmond. Met een bescheidener uitbreiding kan ook nu worden volstaan. Plassengemeente Warmond is echter, naast bollen streekgemeente, ook en vooral een specifieke Kagerplassen-gemeente. Het Actiecomité „Zwanburg" 4s daarom van mening, dat het be zwaar van de bebouwing van onge veer 6 ha bollengrond (voor de wer kelijk benodigde ongeveer 250 wonin gen, bij een bebouwingsdichtheid van 40 woningen per ha), bij een juiste afweging van de prioriteiten, niet kan en mag prevaleren boven het bezwaar van aantasting van een zo belangrijk recreatiegebied als de Kagerplassen. Een voorts door het gemeentebe stuur aangevoerd bezwaar tegen be bouwing van bollengronden, is de prijs die voor deze intensief bewerk te gronden betaald moet worden. Volgens een berekening in het al eerder genoemde raadsbesluit, zou de bouw van een met die in Zwan burg, wat betreft het aantal wonin gen, vergelijkbare woonwijk, op bol lengrond f 1.500.000 meer kosten. Het Actiecomité „Zwanburg" heeft in een memorandum aan de gemeenteraad onder meer aange toond, dat het niet in de grondprijs van de woningen in Zwanburg be grepen aandeel van de hoofdwegen, bruggen, kaden, hectaren openbaar groen, boulevard e.d. ongeveer f 1.500.000 bedraagt. Dit betekent, dat deze kosten, die voortvloeien uit het feit dat de woonwijk Zwanburg op een eiland en in recreatiegebied ligt, en die uit de algemene midde len (in casu de zandwinning) be taald zullen moeten worden, be spaard zouden kunnen worden wan neer elders werd gebouwd. Het Ac tiecomité heeft daarom de suggestie gedaan een gemeentelijk grondbe drijf op te richten, dat de zandwin ning in Zwanburg zal exploiteren. Dit grondbedrijf zou dan, in analo gie met de gang van zaken in ande re gemeenten, een deel van de ba ten, indirect, aan de recreatie ten goede kunnen laten komen, door het bedrag van f 1.500.000, dat de bouw van een woonwijk in Zwanburg toch zou vergen, te gebruiken om wo- cieel mogelijk te maken. Stedebouwkundig Naast de boven al omschreven be zwaren tegen bebouwing in het al gemeen van de Zwanburgerpolder, zijn tegen de voorgestelde woonwijk als zodanig ook stedebouwkundige bezwaren aan te voeren. Deze bezwaren werden door uw college in zijn eerder genoemd be sluit betreffende een woonwijk in de Zwanburgerpolder als volgt omcshre- ven"dat tegen bedoelde woonwijk bovendien bedenkingen van stede- bouwkundige aard zijn gerezen; dat de wijk met name niet voldoende op de bestaande dorpskern georiënteerd is, zodat niet de vereiste structurele samenhang met deze kern zal worden verkregen"; Daar de nu ontworpen woonwijk1 op byna dezelfde plaats is gesitueerd, en eveneens slechts met één brug met de dorpskern verbonden is, zijn hieraan eveneens de door uw college omschreven stedebouwkundige bezwa ren verbonden. Door uitbreiding naast het plan Endepóel zooi daaren tegen een harmonische aansluiting bij de dorpskern en de overige be bouwing worden verkregen. Door het gemeentebestuur ls aan gevoerd, dat het bestemminsplan, met name door de erin voorziene brug over de Leede en de "veehouders- brug", van grote betekenis zou zijn voor de agrarische ontsluiting van de Zwanburgerpolder. Dit wordt door het actiecomité ten zeerste betwij feld. De veehouders die nog land in de polder overhouden hebben hun be- DIEFSTAL MET 100,- BEBOET Een 20-jarig meisje uit Voor schoten kon niet al te best opschie ten met de Duitse gast in het pen sion waar zij werkte. Dat zou mede aanleiding zijn geweest tot de dief stal van een vrij kostbare armband. Die ze voor een koopje had verkocht. De bestolene eiste schadevergoe ding, aanvankelijk f 900. Voor de Haagse politierechter be kende het meisje de diefstal en deel de mee dat omtrent de terugbetaling een regeling is getroffen. Dit moge zo zijn maar de officier bleef het een lelijke daad vinden. Hij wilde wel rekening houden met het blanco strafblad, daarom wilde hij verdachte niet meteen al naar de gevangenis zenden. De eis luidde f 100 boete en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met proef tijd van drie jaar. „Daar ga ik mee akkoord", ver klaarde verdachte. „Dat kan ik me begrijpen", zei de politierechter, die wilde aannemen, dat verdachte niet zo spoedig der gelijke streken meer zal uithalen. Hij veroordeelde overeenkomstig de eis. dryfsgebouwen alle in het oostelijk gedeelte van het dorp, dus ver ver wijderd van de Leede-brug. Naar zij het actiecomité meedeelden brengt het agrarisch transport door de dorpskern en de nieuwe woonwijk, nog afgezien van de te maken omweg, zoveel bezwaren voor hten mee, dat zij wel moetetn blijven varen. Een betere agrarische ontsluiting van de Zwanburgerpolder zou kun nen worden verkregen door het ma ken van een pontverbinding over de Leede, aan de oostelijke zijde van het dorp, ter hoogte van de molen van Cozijn. Bij de aanvang van de heden in de Lakenhal gehouden in dustriemiddag van de Leidsche Vereeniging van Industrieëlen heeft de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, aan het bestuur van de jubilerende vereniging de gouden erepen ning van de stad Leiden uitge reikt. Conclusie De grote mogelijkheden voor de re creatie, die door het graven van een nieuwe plas in de Zwanburgerpolder zouden kunnen ontstaan, worden in het bestemmingsplan Zwanburg niet optimaal benut. De in het plan voor ziene woonwijk vormt integendeel een aantasting van de recreatieve waar de van het Kagerplassengebied. Voor een, bescheidener, uitbreiding elders zijn mogelijkheden aanwezig. Het plan biedt geen wezenlijke bij drage aan de verdere ontsluiting van het plassengebied, met name niet voor de oeverrecreatie. Bovendien grendelt het het "Leidse" recreatie gebied (Streekplan Rijnstreek West) bijna geheel af van het Kagerplas sengebied. De brug over de Leede is niet van belang voor de agrarische ontsluiting van de polder. Gezien de bezwaren tegen het be stemmingsplan Zwanburg verzoekt het Actiecomité „Zwanburg" Ged. Staten dat plan van de gemeente niet goed te keuren. VOORSCHOTEN Ernstig ongeluk op de Veurseweg Op de Veurseweg in Voorschoten botste vanochtend om half elf een busje van de technische dienst van de PTT tegen een vrachtwagen. Het PTT-busje, bestuurd door een 55-jarige inwoner van Wassenaar, reed in de richting Leidschendam. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van de vrachtwagen, 'n 45- jarige Rijnsburger, afremde voor een voor hem rijdende vuilniswagen. De vrachtauto begon te slippen en kwam op het linker weggedeelte. Het bus je werd geramd, waarna het begon te slingeren. Tenslotte kwam het in de rechter berm op zijn kant tot stil stand. De bestuurder was uit de wa gen geslingerd, waarna zijn voer tuig op hem neerkwam. Met ernsti ge verwondingen is de man overge bracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. De eerste kennigmakingsavond In de nieuwe Moeder Godskerk in de wjjk Boschgeest m Voorschoten heeft gisteravond honderden Voorschote naren naar de kerk doen trekken om er te kijken naar en soms ook zelf mee te doen met het grote feestspel „De Kerk 'n feest", geschreven en geregisseerd door Ben Heuer. Zijn opzet is geweest het gehele volk mee te laten spelen in dit spel, opdat iedereen betrokken wordt bij de feestvreugde. In grote trekken is Ben Heuer hierin geslaagd. Een grote verscheidenheid van me dewerkers was hiervan het gevolg. Medewerkers, die steeds van uit het volk optrokken naar het midden in de kerk geplaatste liturgische centrum en ook weer na hun spel of voor dracht tussen het volk verdwenen. Na een welkomstwoord door pas- De landelijke voorzitters van de Arjos, de CHJO en de JOKVP de he ren H. A. de Boer, Jac. Huijsen en H. Gielen, die in een gezamenlijk ge sprek onder meer van gedachten heb ben gewisseld over de par tij vernieu wing, zeggen in een heden uitgegeven verklaring van mening te zijn, dat de ARP, de CHU en de KVP elkaar bij de besprekingen van „de achttien" zullen moeten vinden op basis van een gemeenschappelijk, modern en dynamisch program. Van hieruit zou men dan kunnen komen tot verder gaande vormen van samenwerking. Bij de opstelling van het gemeen schappelijk program en bij de pre sentatie van het beleid zal men meer rekening moeten houden met datge ne wat onder de jongeren leeft. Het gaat nl. ook om een nieuwe menta liteit. Verscheidene stellingen van de christenradicalen zullen naar de me ning van de drie voorzitters bij veel jongeren sympathie opwekkenen die nen dan ook serieus overwogen te worden. Een stembusakkoord als vaste ver bintenis met andere dan de christe lijke partijen zal deze christelijke par tijen echter verhinderen hun eigen identiteit waar te maken en wordt derhalve juist in een tijd, waarin men meer dan ooit van de politieke par tijen een eigen inzicht verlangt, moei lijk verdedigbaar. Bovendien is het tijdstip, waarop men de gedachte lan ceert niet zo gelukkig. In de eerste plaats is het nog steeds niet duide lijk, welke richting de PvdA op gaat. Vervolgens dreigt men het gesprek van de „achttien" hiermee te door kruisen, doordat de samenwerking van de drie christelijke partijen een ander perspectief heeft dan de sa menwerking van deze in een groter geheel met andere partijen. De drie voorzitters beschouwen als eerste en belangrijkste stap naar nieuwe poli tieke verhoudingen in Nederland een duidelijke gezamenlijke progressieve stellingname van ARP, CHU en KVP, aldus de verklaring. (Van onze correspondent). „De scheidsrechters in Nederland zijn langzamerhand zo ver gekomen, dat zij de KNVB om bescherming gaan vragen. Niet als in Engeland in de vorm van een politie-escorte, maar door hekken en tunnels. Een roofdierkooi als bij DOS in Utrecht is ook goed. Als de scheidsrechters maar een veilige aftocht krijgen". Dit vertelde ons gisteravond de Schiedamse fluitist in het betaalde voetbal Lou van Ravens. woordt: „Behalve de twee penalties, niets bijzonders. Goed, Eddy Pieters Graafland deed een beetje verve lend. Ik heb het later ook tegen Brox gezegd: dat had ik van Eddy niet verwacht. Waarom was hij zo recalcitrant door voor z'n doel te gaan staan? Tijd rekken een een beetje intimideren? Niets voor Ed dy. Ik had hem gewaarschuwd en toen hy nog niet op z'n plaats ging staan, liet ik de penalty nemen. Bent u met appels gegooid?" „Ja. Hans Kraay liet me er een zien. Er is ook een fles naar me ge smeten, maar ik ben niet geraakt". Hebt u na afloop gezegd: „Als 11e- mand me met een vinger had aange raakt, had ik hem tegen de grond ge trapt". „Ja en ik had het gedaan ook. Luis ter eens, ik doe het hoofdzakelijk voor mijn plezier en ik laat me door niemand slaan. Sommige kranten zeggen, dat ik wel vijf strafschoppen over het hoofd heb gezien. Toe maar, ze willen zeker de vete Ajax-Feije- noord op mijn hoofd uitvechten. Maar mij niet gezien". „Als ik er goed over nadenk be gon het al voor de wedstrijd. In een café, waar ik een kop koffie dronk, waren al enkele Rotterdamse sup porters in een ik zal maar zeg gen vrolijke stemming. Het was Kermis in Sittard en daar pasten deze bont uitgedoste Rotterdammers zich goed bij aan. Wat niemand weet voor de wed strijd begon heeft het bestuur van Feijenoord al enkele al te luidruch tige lieden laten verwijderen. Feije noord treft dus geen blaam Sit- tardia evenmin. Tegen deze clubs is mijn rapport dan ook niet gericht. Het gaat tegen de clubs in het al gemeen, waarvan 80 90 procent de scheidsrechters nog geen afdoen de bescherming bieden. Want het publiek is onberekendbaar". Recalcitrant Wat is er eigenlijk in de wedstrijd gebeurd? Lou van Ravens ant- Gelooft u niet dat het straks nog erger wordt? „Dat weet ik wel zeker. Maar voor dat het zo erg wordt moet de KNVB maatregelen nemen. Als de bond ons niet beschermt loopt ze de kans dat we er de bruli aan geven. Ik weet wel dat hekken en zo geld kosten, maar dat moet er dan maar komen. Niet zo erg Aan bondsbestuurslid Dirk Nijs het opperhoofd van de scheidsrech ters hebben we gevraagd wat hij er van denkt. „Officieel", zegt hij, „weet ik nog van niets. Ik wacht het rapport af". Is er sprake van een noodtoestand? „Beslist niet. Zo erg is het nog niet. Bij drie of vier wedstrijden is wat ge beurd. Ik ben zelf bij diverse wed strijden geweest waar de thuisclub verloor en ik heb geen wanklank ge hoord. Ook in het betaalde voetbal lis de goodwill nog steeds groot. Maar anders wordt het misschien als straks de beslissingen naderbij komen en er fikse premies worden uitgeloofd. „Noem eens een bedrag". „Duizend gulden. Tja, als je een jongen die een paar tientjes per week verdient met zoiets voor z'n neus gaat wapperen, waar blijf je dan?' toor J. A. Blonk zongen alle aanwe zigen het feestlied op de wijze van het koor uit Judas Makkabeus. Het mas saspel, modern van opzet, gaf een beeld van de hoogtijdagen uit het mensenleven. Muziek en zang, ver zorgd door het Voorschotens Kamer orkest. de koren van de twee paro chiekerken in Voorschoten en ht zus- terkoor van Huize Bijdorp, waren voortreffelijk. Evenzo waren hoogte punten de gezongen Negro-spiritual, het duet Sound the Trumpet en Lau- date Dominum. Gesproken teksten kwamen een en kele maal niet tot hun recht en er was nog te weinig actie bij de spelers. Maar van een massaspel, waaraan vele Voorschotenaren spontaan hun medewerking toezegden behoeft men ook geen perfectie te verwachten. Te meer diaar er zeer veel jeugdigen in meespeelden zoals een kleutergroepje en een balletgroep. De beatgroep „High Life" wist het publiek op te zwepen tot een ritmisch handgeklap. Belichting en geluid waren nog niet geheel aangepast. Een moeilijke zaak daar het liturgisch centrum in het midden der kerk is en men gauw in de lampen kijkt. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester en mevrouw De Kool- Uitenboogaard. Vanavond en morgen avond vinden heropvoeringen plaats. Libre kleinbiljart J. v. Dorp kampioen in vierde klasse Onder ideale omstandigheden, de zaal van „de Roode Leeuw" was ge heel geluiddicht afgeschermd, hebben de biljarters uit de vierde klasse van het district „De Bollenstreek" gestre den om het kampioenschap klein libre. Reeds in de voorlaatste ronde was Jac. van Dorp (Vias-Lisse) zeker van de titel, doordat zijn concurrent Th. de Hollander (Roode Leeuw) verloor van Clavan (Sport-Oegstgeest), ter wijl hij zelf in 49 beurten afrekende met Deegenaars (Turk-Hillegom). Van Dorp heeft het zeven ronde du rende toernooi gespeeld met een moyenne van 2.14. L. v. Houten (Beurs-Noordwljk) vestigde met een serie van 22 een nieuw record. Na afloop van dit voor de tweede maal georganiseerde dis- trictstoemooi overhandigde dhr. A. Warmerdam kampioen v. Dorp de bonds- en districtsprijs. Eindstand: 1. J. v. Dorp 14 pnt„ 525 car., 245 brt., 76 H. serie, 2.14 moyen ne; 2. N. Deegenaars 10, 497, 308, 12, 1.61; 3. H. Clavan 9, 475, 254, 16, 1.86; 4. Th. de Hollander 8, 475, 290, 13, 1,63; 5. L. v. Houten 7, 493, 250, 22! 1.97; 6. W. van Schie 4, 454, 250, 11, 1,87; 7. P. van Beelen 2, 411, 269, 17, 1.52; 8. W. v. Snlppenberg 2, 383, 258* 13, 1.48. Dienstweigeraar veroordeeld Ronald Lockman, een 23-jarige Amerikaansemilitair, is gisteren in San Francisco veroordeeld tot twee en 'n half jaar dwangarbeid en on eervol ontslag omdat hij heeft gewei gerd dienst te doen bij het Ameri kaanse leger in Vietnam. De krijgs raad verklaarde zijn verdediging, dat de oorlog in Vietnam onwettig is, on gegrond. Het opperste gerechtshof in de Ver enigde Staten heeft gisteren het be roep van kapitein Howard Levy ver worpen, waarin deze verzócht, dat een uit drie federale rechters be staand hof zijn overtreding tegen het Amerikaanse militaire wetboek zal be handelen. Levy werd op 2 juni door een militaire krijgsraad te Fort Jack son in Zuid-Carolina schuldig bevon den aan ongehoorzaamheid en pogin gen de loyaliteit te ondermijnen van de troepen die bestemd waren voor uitzending naar Vietnam. Hij werd veroordeeld tot drie jaar dwangar beid. OEGSTGEEST Eerste steen voor r.k. kleuterschool Het bestuur van de Stichting Ka tholieke Scholen Oegstgeest is in sep tember begonnen met de bouw van een tweede r.k. montessori-kleuter- school aan de Lange Voort hoek Pie- ter de Hooghlaan in Oegstgeest. De ze school wordt gebouwd onder chitectuur van het architectenbureau D. Zuiderhoek uit Baarn door het aannemersbedrijf C. Valk, Haarlem mermeer. De nieuwbouw is thans zover ge vorderd, dat „de eerste steen "kan worden gelegd. Dit zal geschieden op vrijdag 24 november, 's middags 3.45 uur, door de wethouder van onderwijs de heer J. J. Thorn, tezamen met één van de kleuters. Voorlopig is de ze school nog gehuisvest in een lo kaal van de kleuterschool van de Stichting Montessori-OnderwJjs Lei den in het flatgebouw aan de Aert van Neslaan, terwijl voor een tweede klas ruimte is gevonden in een pand aan de Piet Heinlaan, waarin voor heen het Wit-Gele Kruis was geves tigd. j Het ligt in de bedoeling de nieuwe [school lin augustus te betrekken. Drankmisbruik: twee weken cel Een 30-jarige vertegenwoordiger uit Noordwijkerhout kreeg de schrik van zijn leven toen de officier van Justitie bij de Haagse politierechter zijn eis stelde: twee weken gevange nisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. „Dan ben ik brodeloos illes wat ik met zorg heb opge bouwd wordt vernietigd", luidde zijn klacht. „Dat had u dan moeten bedenken voordat u- aan het drin ken sloeg", verweet de rechter. Op de Langevelderweg in een flauwe bocht van de weg slipte de door verdachte bestuurde auto, doch dat vond mede oorzaak in de zware regenval maar ook door het drank misbruik. De politie had althans ge constateerd, dat verdachter sterk naar de drank rook en bij onder zoek bleek een alcoholpromillage van. 1.30 in zijn bloed aanwezig, de helft; meer dan hetgeen als minimum wordt beschouwd. Volgens verdach te was het erg druk geweest en on der het werken had hij 's avonds wat bier gedronken. Doch daaraan ble ken 's middags al een paar glazen jenever vooraf te zijn gegaan. De bestuurder van een tegenlig ger had de auto van verdachte nog net kunnen ontwijken. „U mag van geluk spreken, dat het nog zo goed is afgelopen", vond de rechter. Deze wilde dan wel rekening hou den met de bijzondere positie waar in verdachte verkeert met zijn be trekking en de belofte van verdach te nooit siterke drank meer te zullen gebruiken en daarom veroordeelde hij tot de twee weken gevangenis straf en werd intrekken van het rij bewijs gedurende een jaar voorwaar delijk. Schilder beboet „Het te beslist geen heldendaad die u verrichtte," zei de Haagse po litierechter tegen een 24-jarige schil der uit RUnsburg. Deze had een 70- Jarige inwoner van die gemeente met een ladder zo'n duw in diens rug gegeven, dat de man o.a. een gebroken rib opliep en ruim zes we ken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Dit was een gevolg van een ruzie over betaling van een dag werk die de schilder voor het slachtoffer had verricht. Hij zou de keuken opknap pen, doch toen ontstonden moeilijk heden en kwam de schilder niet te rug. Hij wilde betaling voor die dag doch de opdrachtgever wilde pas betalen als het hele werk af was. Toen schold de schilder zyn op drachtgever op een keer uit voor „oplichter" en er zou met stenen zijn gegooid. Volgens verdachte was de bejaarde man gestruikeld, doch deze zowel als zijn echtgenote ont kende dat, zij hielden vol, dat ver dachte met de ladder had geslagen. De officier van justitie was van oor deel, dat hier van toebrengen van zwaar lichamelijk letsel spraken was. Hy eiste drie weken gevangenis straf. De verdedigster stelde de vraag of het wel vaststaat, dat het slacht offer het rugletsel niet reeds had of later heeft opgelopen, zy bepleitte opleggen van een geldboete. De rechter wilde met het nog blanco strafblad rekening houden en veroordeelde tot f 100 boete en de drie weken gevangenisstraf voor waardelijk. TOV klopt Maasbree Het eerste team van de Noordwijk- se tafeltennisvereniging T.O.V. speelde een uitwedstrijd tegen het Limburgse Maasbree. De gastheren waren er duidelijk op uit in eigen huis revanche te nemen voor de in Noord wijk verloren ontmoeting. In het begin leek het er op, dat het zou lukken. Peter Turk dolf het on derspit (1—0), maar Th. v.d. Ploeg maakte de stand gelijk door in twee games de partij te winnen. R. Alke made gaf zijn tegenstander geen schijn van kans en gaf aan TOV de leiding. Het dubbel in een gewijzig de opstelling kon het niet bolwerken tegen het duo van Maasbree en ver loor met duidelijke cijfers (22). TOV liet zich echter niet intimide ren en in de drie volgende partijen liepen de Noordwijkers uit tot 3—5. P. Turk had zijn dag niet en kwam niet tot winst (4—5). R. Alke made haalde op een kalme, gedeci deerde wijze echter de winst binnen (46). De positie van TOV in de hoofdklasse is nu veilg gesteld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11