Kruisherenklooster wordt tehuis voor zwakzinnigen "tel Vitrines in binnenstad Geen psychopaten ANKERHORLOGE Leidse jazz-musici voor Folk Beat 14 -"SIR FANTA ORANGE Interesse voor Haps was groot MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Het klooster en seminarie van de paters Kruisheren aan de Vrouwenweg in Leiden (vroeger Zoeterwoude) is, zoals bekend verkocht aan de Stichting GEMIVA (Geeste lijk Minder Validen) in Nieuwkoop. Onmiddellijk na de verkoop werd de bevolking opge schrikt door de mededeling dat in het klooster een psy- chopateninrichting gehuis vest zou worden. In verband hiermee belegde het bestuur van de Stichting GEMIVA dit weekeinde een voorlich tingsavond voor de buurtbe woners. Het stichtingsbe stuur deed op deze bijeen komst bij monde van drs. G. P. J .Arts de geruststellende j mededeling, dat in het voor- i malige klooster geen psycho- pateninrichting wordt geves tigd maar een tehuis voor zwakzinnigen. In het voor malige klooster zullen 95 zwakzinnigen een tehuis krijgen en zij zullen omringd worden door een staf van 145 verzorgers en verzorgsters. In het westen van Nederland Is een schreeuwend tekort aan plaat singsmogelijkheden voor zwakzin nigen. Ongeveer 2% van de Ne derlandse bevolking lijdt aan zwakzinnigheid, hiervan moeten er zeker 2000 verpleegd en verzorgd worden in tehuizen. alge- De stichting GEMIVA mene stichting, werkt nauw samen met andere stichtingen en organi saties en exploiteert thans reeds een tehuis in Moordrecht, spe ciaal voor jeugdige patiënten. In het voormalige Kruisherenkloos- schl ter in Leiden komen patiënten boven de leeftijd van 14 jaar. Be houdens een tiental bedlegerige patiënten zijn de andere patiënten allen lopend. In de beschutte ruimte van het klooster, waarvan het exterieur geheel verbouwd en aangepast wordt, zullen zij die zorg krijgen waar ieder mens recht op heeft. 18* Binnen het gebouw zal o.a. een af deling arbeidstherapie gevestigd worden. De boerderij van het klooster wordt eeen z.g. kinder boerderij, waardoor de patiënten ook contact krijgen met de dieren wereld. De gehele benedenver dieping wordt omgebouwd tot dag verblijven evenals de kapel, die thans op de zondagmorgen nog als godshuis dienst doet. De bi bliotheek blijft gehandhaafd. De kamer van de prior van het kloos ter wordt de directiekamer. Verwacht wordt dat de verbouwing omstreeks het voorjaar 1968 ge reed zal zijn. De tien woningen, welke eigendom van het klooster S waren en ook meeverkocht zijn, blijven ter beschikking van de hui- huurders. DDrs. Arts stelde zeer nadrukkelijk dat het stichtingsbestuur een goe de relatie voorstaat met de om wonenden. De buurtbewoners zul len weinig met de patiënten te maken krijgen, maar waarschijn lijk meer met het verzorgend per soneel. De verbouwing geschiedt in overleg met de inspectie Gees telijke Volksgezondheid Leiden en de opname In overleg met de reeds bestaande tehuizen in het Wes ten van het land. Nauw contact bestaat er reeds met „Voorgeest" in Oegstgeest. I)» directie van dit tehuis zal drie hoofdig zijn: een geneesheer-di recteur, «en psycholoog-directeur en een economisch directeur. Daarnaast komt een directrice- verpleging. (ADVERTENTIE) <»ss£ Zoekt U een goed voor f30,— en f40,— Of het allerbeste van f 200.— en f 400,- - Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker. Roamer Citizen HORLOGERv.d. WATER Haarlemmerstraat 181 HEEFT HET ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten Maandag 27 nov. en 4 dec. de gehele dag geopend Het stichtingsbestuur bestaat uit: voorzitter: drs. G. P. J. Arts, psy choloog; secretaris: dr. P. J. M. Reutelingsperger, W. de Zwijger laan 10 in Nieuwkoop; vice-voor zitter: G. van der Hejjde, bouw- NoletConrady;. zenuwarts: drs. W. Boerrigter en sociaal-pedagoog: drs. C. G. Rademaker. Het voormalige kruisheren klooster aan de Vrouwenweg in Leiden dat ingericht zal worden als zwakzinnigentehuis. (foto LD/Holvast) ADVERTENTIE Voor de tweede maal in dit nog korte winterseizoen stond de drie wekelijkse jazzavond van de Leidse Jazz society Folk Beat 14 zaterdag avond in het teken van Leidse jazz- ci. Trad drie weken geleden het trio Kees Nix op, het afgelopen week einde waren het Leidse musici, die in div. combinaties (trio, quartet etc.) het voetlicht traden onder het motto „Jamsession Leiden". De kwa liteit van het gebodene (o.a. Wim van der Hoorn. Rob de Tombe. Hans en Ton van Gooi, Ard Jansen en Henk der Berg traden op) was zeer verschillend, maar over het algemeen kon de goed bezette hockeykantine het sportpark Roomburg toch behoorlijke jazz genieten. Het grote pluspunt van de avond was voor FB 14 natuurlijk het feit, dat door dit optreden van de Leidse musici de financiële toestand (het optreden was belangeloos) van de Jazz Society er weer heel wat beter op is geworden. De tegenslagen van het openings- nachtconcert met Dave Pike zijn nu zo goed als ongedaan gemaakt STEUN VOOR ASTMA-FONDS Deze week wordt t.b.v. het Neder lands Astmafonds in Leiden een huis-aan-huiscollecte gehouden. Deze inzameling wordt zaterdag afgeslo ten met een straatcollecte. De groep van astmatische ziekten treft zeker 800.000 Nederlanders. Voor 800.000 kinderen en volwassenen betekent het een ernstige handicap, hen dikwijls voor lange tijd uit schakelt, die problemen schept bij opleiding en werkzaamheden, die veel bezigheden tabo^ maakt en die bij ouderen tot blijvende invaliditeit kan leiden. Het Nederlands Astma Fonds is de overkoepelende organisatie, die (sedert 1959de asitmabestrijding In »ns land coördineert. Dit jonge fonds pant zich met alle energie in om n de situatie van die vele astmapa tiënten verbetering te brengen. Dit gebeurt door: wetenschappelijk on derzoek naar oorzaken en behande lingswijzen van astma: sociaal-me dische zorg voor de patiënten; steun en uitbreiding van de centra, astmapatiënten voor langere tijd kunnen worden behandeld; per- soonlJjfcee hulp aan astmataci. Voor deze vier hoofdtaken is jaar lijks een bedrag van tenminste f800.000 nodig. Daarvan moet zeker de helft worden besteed aan weten schappelijke onderzoekingen. die niet alleen meer kennis over de ziek te moeten opleveren, maar boven dien worden gericht op voorkoming sonnlijke hulü aan astmatici. Een dergeliik bedrag kan niet al leen uit „officiële" bronnen komen; daar kan de daadwerkelijke én de morele steun van de gehele bevol king niet bij worden gemist. Daarom doet het Nederlands Astma Fonds eens per jaar in zijn collecteperiode een beroep op alle Nederlanders. Dat beroep wordt gedeaan door middel van collectebussen, maar kan ook worden beantwoord door een stor ting op girorekening 411.000 t.n.v. het Nederlands Astma Fonds. Utrecht. Collectanten die b i deze inzame ling willen assisteren kunnen hun naam en adres opgaven bli de heer C. W. Oostveen, Rijn. en Schie- kade 121. en FB 14 gaat nu ook weer op de „oude voet" verder. Dit houdt o.a. in, dat de eerstkomende avond, 2 decem ber as., weer een optreden van een bekend Nederlands musicus te ver wachten is: de voor FB-14 wel be kende vibrafonist Carl Schulze. Rudolf Steiner kleuterschool viert St. Maarten De Rudolf Steiner-kleuterschool Leiden gevestigd in de wijk „Noord- Hofland" te Voorschoten, vierde za terdag Sint Maarten. De bijna veertig kleuters liepen met de door hun ouders uitgeholde kool rapen. waarin een waxine-lichtje brandde, door de straten van deze nieuwe wyk en zongen de oude lied jes van het Sint Maartensfeest. Hun gezang: „God zal u lonen, met honderdduizend bonen. Geef ons een appel en een peer en we komen het hele jaar niet meer", werd niet tot de stenen huizen gezongen, maar vond weerklank bij de bewoners. Drie manden met fruit waren het resul taat en dat fruit vond een zeer goede weg. precies naar die mensen, die het gebruiken konden. Het eerste schooltje, dat in de nieuwe wijk Noord-Hofland gestart is met veelal kinderen uit Leiden, trad deze middag op zeer aardige wijze x>r het eerst naar buiten. De Rudolf Steinerkleuterschool was gepland in de wijk Zuid-West te Lei den. Hier werd de leerlingenschaal niet gehaald en zo werd in septem ber de noodschool gevestigd in Noord-Hofland te Voorschoten, waar veertig leerlingen voldoende waren deze school. gentlemen prefer f AKTEK SHAVE LOTION f W SIP Z90 af «nproduktJ@)S Niet minder dan vijfhonderd wandelaartjes lieven zaterdag de puzzeltocht uit, die de Leidse Jeugd Actie in verband met het gouden jubileum van de Leidsche Vereeniging van Industrieèlen heeft willen organiseren. De Jon gens en meisjes, allen in de leef tijd van acht t/m vijftien jaar, kregen aan het eind van de mid dag een herinneringsmedaille mee -naar huisIn de boekjes met routebeschrijving stonden de na men van enkele bedrijven ver meld, waarlangs de tocht voerde en waar een stempel moest wor den verkregen. De stromende regen heeft het enthousiasme van de puzzelende schooljeugd niet kunnen tempe ren. De deelnemertjes stapten op de Beestenmarkt, waar de 'finish' was, vol verhalen in de autobus, die de N.Z.H. welwillend voor dit doel ter beschikking had gesteld. De puzzelrit voor bromfietsen, eveneens op deze druilerige zater dagmiddag op touw gezet, trok veel minder belangstelling. (Foto L.D./Holvast) Ds. A. J. Lampiug voorzitter C.J.V. Met een receptie in de Ernst Sil- lemhoeve in Lage Vuursche heeft dominee H. J. van Heerden zaterdag officieel afscheid genomen als voor zitter van het Christelijk Jongeren Verbond. Tot zjjn opvolger werd reeds op de landelijke vergadering van 23 september benoemd dominee A. J. Lamping, hervormd predikant in Leiden. Dominee Van Heerden. die 12 jaar voorzitter is geweest van het CJV. zei in zijn afscheidstoespraak, dat het Christelijk Jongeren Verbond zich steeds meer ontwikkelt in de richting van een dienstverlenende organisatie. Daarom zal het naar zijn mening wenselijk en noodzakelijk zijn. dat de Jongeren zelf mede de beleidslijnen gaan bepalen en daarmede een gro tere verantwoordelijkheid moeten dragen. De nieuwe CJV-voorzitter, ds. Lam ping, zei dat gezien de toenemende dienstverlenende taak van het CJV (met name op het recreatieve vlak) de kadervorming belangrijk verdiept en uitgebreid zal moeten worden. Dominee Lamping zei het als zijn taak te zien tot. een nauwere samen werking te komen met andere zuster organisaties, o.a. het Centrum voor gereformeerd jeugdwerk en de Vrij zinnig Christelijke Jeugdcentrale. Het streven is erop gericht de krachten in één orgaan te bundelen. Het CJV is aangesloten bij de YMCA, die acht miljoen leden in 83 landen telt. Leids student verongelukt Op de rijksweg ArnhemUtrecht is in de nacht van vrijdag op zaterdag een personenauto den tijdens een inhaalmanoeuvre, waarby met hoge snelheid zou zijn gereden, geslipt en over de kop ge- ADVERTENTIE De heer H. Mijnheer, Ruigeweg 80, St. Maartensbrug kreeg f 750.- voor zijn serie blauwe kroonkurken. 'n Prijs van f 750,- Er waren al duizen den prijzen. Spaardus beste lezer, er zijn nog kansen op reizen naar Grenoble. Drink Coca-Cola, Fanta of Sprite, spaar kroon kurken en win! Coke, Fanta, Sprite. Geweldig lekker! VRUCHTENLIMONADE Vlooienmarkt in Leids Volkshuis Hot Leidse Volkshuis en de Werk gemeenschap „De Ratel" organi seerden vrijdag en zaterdag een twee. j daagse vlooienmarkt. De opbrengst hiervan bedroeg f2.541. Het hoogte- j punt van de markt werd gevormd Ver inritten- do°r de verk°°P van hok met vier inzitten konijn0n door japie" Sttkke- lorum, bekend van de Leidse markt, j De konijnen gaan van het Volks slagen. De bestuurder van de auto, de j huis uit een reis naar Zeeland ma- 20-jarige Leidse student Jaap der ken om daar eten goed onderdak te Kinderen, overleed ter plaatse. De krijgen bij een gezin met kinderen, overige inzittenden werden licht ge- Een levensgroot zelfgemaakt draai wond. orgel zorgde voor een vrolijke noot. Op tal van punten in de Leidse binnenstad zijn de afgelo pen week vitrines geplaatst. De glazen kastjes worden in de eers te plaats voor reclamedoeleinden gebruikt, maar zij hebben daar naast een dienstverlenende func tie. Alle vitrines bevatten name lijk een duidelijke plattegrond van de stad, zodat men zich ter plaatse kon oriënteren. Boven dien hangen er in deze kastjes kleurenfoto's van Leidse beziens waardigheden. De vitrines zijn met toestemming en medewer king van het gemeentebestuur geplaatst door het Adviesbureau voor speciale reclame in Maas tricht. (Foto L.D./Holvast) E.H.B.O.-Leiden bestaat 35 jaar De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging Eer ste hulp bij ongelukken (E.H.B.O.) zal op 28 november het 35-jarig be staan vieren. In verband hiermee worden ver scheidene evenementen georgani seerd. Op 18 november worden in de aula van de Louise de Coligny-HBS in de Kagerstraat jubileumwedstrij den gehouden. Deze wedstrijden be ginnen om 1 uur namiddag. De finale is om 5 uur, waarna de burgemeester de prijzen zal uitreiken. Op 24 november is er een feest avond in het Sint Antoniusclubhuis, Mare 43 in Leiden. Hieraan gaat een receptie vooraf van 5 tot 6.30 uur. Namens het Instituut voor Prehis torie van de Leidse Universiteit zijn vele leden van de wetenschap pelijke, technische en administratieve staf van de Universiteit uitnodigin gen verzonden om zaterdag j.L deel te nemen aan een excursie naar de op gravingen namens dit instituut in het Noordbrabantse Haps. Onlangs schreven wfj uitvoerig over deze op gravingen. Ondanks het onplezierige weer en de zeer moeilijke bereikbaarheid van het opgravingsterrein waardoor men beter van een expeditie dan een ex cursie kon spreken, hebben veertig genodigden aan de uitnodiging ge hoor gegeven: aanzienlijk meer dan men bij gunstige weersomstandig* heden had verwacht. De gasten werden rondgeleid door drs. Verwers onder wiens leiding de op gravingen hebben plaats gevonden, en door prof. Modderman, de directeuv van het organiserende instituut. Bridgeverenigiug „Saus Atout" De laatste ronden van de parem* wedstrijden van de bridgevereniging „Sans Atout" zijn vrijdagavond ge speeld. De uitslagen hiervan (met tussen haakjes de eindstanden) lui* den: Voor groep zwartz 1. hr. en mevr; Aenmey 118 (714); 2. hr. v. d. Star-* hr. Stikvoort 102 (696)3. mevr. Tiel* kemeijermevr. van Brakel 104 (661) 4. hr. v. Rhijn—hr. van Brakel 91 (659)5. hr. en mevr. Vissers 110 (650)6. hr. v. d. Drift-^-hr. Eling 98 (649)7. mevr. v. d. Driftmevr. den Dekker 116 (642); 8. hr. Cramahr; v. d. Mark 131 (639)9. hr. v.d. Zeeuw en mej. v. d- Zeeuw 101 (604) j 10. hm en mevr. Bernard 109 (566). Voor groep rood: 1. mevr. Crama— hr. v. d. Heuvel 110 (693); 2. hr. Plu en hr. van Dyk 111 (693)3. hr. v. d. Oever—hr. Rijnsburger 110 (679); 4u mevr. v. d. Heuvel en mej. Postma 112 (667)5. hr. La Lau en hr. Plaizie» 107 (659); 6. mej. Bruné en hr. Kop 105 (652)7. hr. en mevr. de Koning 118 (647); 8. hr. en mevr Kruts 94 639)9. hr. Jonkers en hr. van Zan ten 119 (620)10. mevr. Vlaardinger* broek en mevr. Paes 94 (541). Bridgeclub V.O.G. De uitslag van de viertallencompe titie van de Bridgeclub V.O.G. luidt als volgt: hoofdklasse: Team Slegten- horst—Team Tjalkens 6—0; team De Tombe—team Smit 6—0; team Boog aard—team Dofferhof 4—2; eerste klasse: team Kooiker-team eD Haas 60; team Bosseteam Dubbel de- man 42; team Planjeteam Filbry 51team v. Rietteam Horree 33. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen Engelse taal- en letterkunde mevr. H. van Hattende Wolff (cum.laude) (Leiden). PAUS MAAKT HET GOED Het Vaticaan heeft bekend ge maakt. dat de Paus zijn vicaris voor de stad Rome. kardinaal Traglia, in audiëntie heeft ontvangen en een half uur met hem heeft gesproken. Dit was de langdurigste audiëntie, die de Paus sinds zijn operatie heeft gegeven. Kardinaal Traglia heeft volgens het Vaticaan gezegd, dat hij de Paus „zeer welgemoed en in goede licha melijke vorm" had aangetroffen. Via luidsprekers is de duizenden :ensenv die naar het St. Pieters plein waren gekomen gistermiddag meegedeeld, dat de Paus nog niet voldoende hersteld is van zijn ope ratie om zijn georuikelijke zegen om 12 uur te geven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3