Wordt Prinses Beatrice onder curatele gesteld? CHRISTEN RADICALEN SCHANDAAL IN ROME KRIJGT VERVOLG Ex-koning Umberto gedagvaard MET EEN ENKEL WOORD HAAGS A G E N D LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 NOVEMBER; De tragi-komische geschie denis van Maria Beatrice van Savoy e nadert misschien zijn oplossing. In de nacht van za terdag op zondag is de Prinses samen met Mario Arena uit Home naar Londen gevlucht. Zij hebben een vliegtuig geno men van de BOAC en waren zondagochtend even voor 5 uur in Londen, waar zij hun intrek hebben genomen bij vrienden van de prinses. De oorzaak van die vlucht is duidelijk. Weliswaar hebben z(j thans alle pa pleren om te kunnen trouwen en is ook het bewijs, dat Beatrice na de communie ook het vormsel heeft ont vangen, het enige papier dat zoek bleek te zijn, thans in hun bezit. Maar juist op dat ogenblik toen al les in orde scheen te zijn om het voorgenomen huwelijk aan de kerk deuren te laten aanplakken (zoals dat in Rome gebruikelijk is), heeft Prinses Jolanda Calvi di Bergolo, zuster van ex-koning Umberto en dus een tante van Beatrice, de recht bank in Rome een verzoek doen toe komen om Beatrice onder curatele te stellen. Het is uiterst pijnlijk en men kan begrijpen dat de koninklijke familie van Italië, vooral ex-koningin Marie- José, zo lang mogelijk heeft gewacht. Een verzoek van prinses Jolanda is begeleid door een document, geschre ven door professor Lopez in Madrid, voorzitter van de Internationale Bond van Psychiaters en één der grootste autoriteiten op dat gebied. Depressief Professor Lopez verklaart dat Bea trice geruime tijd in zyn kliniek ver pleegd is geworden en dat zy lijdende is aan periodieke depressies en dat men verder te doen heeft met een niet normaal persoon, slachtoffer van overmatig gebruik van alcohol en marihuana. Beatrice heeft aan de pers gezegd dat dit alles dwaasheid is en dat zij hoogstens te veel koffie drinkt. Zij is trouwens vrijwillig verscheidene da gen in een kliniek in Rome gaan wonen (waar zij overigens vrij was te komen en te gaan en waar ook Arena en diens zuster hun intrek hadden genomen) en de bedoeling was dat de directeur van die kliniek haar een verklaring zou geven dat zij volkomen normaal Is. Nu wil het feit dat haar tante dit document aan de rechtbank heeft voorgelegd, wat helemaal niet wil zeggen dat Beatrice onder curatele zal worden gesteld. Elke rechtbank en zeker een Italiaanse rechtbank is in zulke gevallen uiterst voorzichtig ook wanneer het om heel wat minder belangrijke personen gaat. Wordt immers een vonnis uitgesproken, dan zouden haar al haar rechten worden ontnomen en zou zij civiel-rechterlijk de positie krijgen van een drie-jarig kind. Er zou een voogd worden aan gewezen die iedere beslissing van enige betekenis voor haar zou moe ten nemen. Voorlopig heeft de rechtbank (zo als de wet voorschrijft) alle bloed verwanten van de prinses, tot de vierde graad, opgeroepen om te ko men getuigen en wat de aangetrouw de familie betreft, tot de tweede graad. Dit biedt onoverkomelijke moeilijkheden omdat zowel haar va der, de ex-Koning alsook haar moe der, de vroegere Koningin, de Ita liaanse grond niet mogen betreden en hetzelfde geldt ook voor haar enige broer, Victor Emanuel. Waar- j schijnlijk zullen die gehoord worden, hetzij in Zwitserland en in Portugal, hetzij door plaatselijke rechters of door de rechter uit Rome, die tijde lijk daarheen moet gaan. Verder is er nog de koninklijke familie van België. Koning Boude- wijn bijvoorbeeld is haar volle neef. Onder de aangetrouwde familie, die zou moeten getuigen, is ook de broer van Koningin Fabiola, Jaime de Ara- gona, doch deze zou, zodra hij de Italiaanse grond betreedt, worden gearresteerd, daar hjj in Rome by verstek is veroordeeld wegens in dit land begane misdrijven. Geen cent De zitting van de rechtbank zal plaatsvinden op 21 december. Het is mogelijk dat Beatrice voor die tijd naar Rome terugkeert, hoewel dit weinig waarschijnlijk voorkomt. Haar verloofde, als we het zo mogen noe men, is reeds een filmcontract niet nagekomen, volgens hetwelk hij naar Spanje zou hebben moeten gaan. Thans zal hij op 18 december in Rome moeten beginnen aan een Amerikaanse film, en daar hij geen cent bezit en alleen maar miljoenen lires schulden heeft, zou het voor hem wel heel riskant zijn om alle filmproducers tegen zich in het har nas te jagen. Het voorgenomen huwelijk zal hem heus niet rijk maken, daar de ex- Koning, wanneer Beatrice op de een of andere manier er toch in zou sla gen. met Arena-te trouwen, stellig de- maandelijkse toelage van zijn dochter sterk zal besnoeien. Het is een raadsel op welke papie ren Beatrice reist. Zij had een di plomatiek paspoort van België, doch dit is haar door de Belgische ambas sade op last van Koning Boudewijn, ontnomen. Het schijnt dat zij daar naast ook nog een gewoon Belgisch paspoort bezat en dat dit voor deze reis heeft dienst gedaan. Zowel de ■Koning en ex-Koningin als al hun naaste verwanten hebben de Italiaanse nationaliteit verloren. VATIC A AN LID VAN UNO? Een Vaticaanse functionaris heeft er op gezinspeeld dat Paus Paulus wellicht het lidmaatschap van de UNO voor het Vaticaan zal aan vragen. Deze zinspeling is afkomstig van mgr. Ernesto Gallina, werkzaam op het Vaticaanse staatssecretariaat, dat zich bezighoudt met de Vati caanse diplomatie. Het nemen van een besluit om het lidmaatschap aan te vragen zou uit sluitend aan de Paus zijn. Mgr. Gal lina verklaarde niet in de mogelijk heid te verkeren, te weten wat de Paus eventueel zal besluiten. Hieruit kan duidelijk worden afge leid, dat de Paus de zaak in over weging heeft. Het Vaticaan heeft sinds april 1964 op het hoofdkwartier van de UNO de positie van waarnemer. De Paus heeft herhaaldelijk ver klaard, dat de UNO een instituut dat algemene steun verdient. Hij en secretaris generaal Oe Thant onderhouden nauwe betrek kingen. De Paus heeft de UNO op opvallende wijze persoonlijk ge steund, toen hij in oktober 1965 naar haar hoofdkwartier in New York reisde om aan te dringen op vrede in de wereld. Ds. H. van Lunzen gehuldigd Het hoofdbestuur van de Zwingli- bond heeft zaterdag aan de 70-jarige dominee H. v. Lunzen in Odoorn een receptie aangeboden die zeer druk bezocht werd. Van vele zijden is de 70-jarige eme ritus vrijzinnige predikant toegespro ken. Hij heeft, zo zei men, gehoor moeten geven aan de levensdrang om in en buiten de kerk van vandaag het geestelijk leven van zeer veel vrijzin nig protestanten wakker te houden en hen de weg te wyzen die voor de vrijzinnigen en de kerk het beste en noodzakelijkst is. Het hoogtepunt van de receptie was de overreiking van het boek „Op de bres" dat ter gele genheid van zijn zeventigste verjaar dag aan hem werd aangeboden. Dit boek met als ondertitel „waarheids- dienst is godsdienst" werd geschre ven door dr. J. Buitkamp en dr. P. D. van Royen. In dit boek komt sterk tot uiting dat men proberen wil bin nen afzienbare tijd een gesprek op gang te krijgen met alle werkelijk vrijzinnigen in den lande. Dat wil zeggen met alle geestelijke nazaten van het modernisme om te komen tot samenwerking teneinde het erfdeel van de moderne richting voor de toe komst te handhaven, en voorts om op de grondslag, die een eeuw geleden gelegd is, samen een nieuw huis te bouwen, waarin plaats is voor alle die vrije vroomheid en waarheid liefheb ben. Daarnaast werd nog een tweede boek aangeboden. Dit boek „Gloed van een vurig hart", waarin artikelen zijn opgenomen die dominee Lunzen in de loop der jaren schreef, is een uit gifte die tot stand kwom door vrij willige bijdragen van leden en be langstellenden van de Zwinglibond. Prinses Beatrice hier nog rustig etend in een restaurant in Rome. Symbool van nieuwe eenheid Athenagoras, patriarch van Con- stanbinopel, heeft zaterdag even op de stenen stoel gezeten van St. Au- gustinus, de eerste aartsbisschop van Canterbury, als symbool van de nieuwe eenheid tussen de Oosterse en de Westerse kerken. Hij was hiertoe uitgenodigd door dr. Michael Ramsey, de honderdste aartsbisschop van Canterbury, toen de patriarch een bezoek bracht aan de kathedraal, de moederkerk van de Anglicaanse gemeente. Eerder hadden de beide kerkelijke leiders samen gebeden voor het'gro te altaar van de kathedraal in Can terbury. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERKEN Beroepen te Goënga c.a. (toez.) G. van der Meulen te Zevenhulzen. Aangenomen naar Den Hoorn (op Texel) (Toez.) J. P. B. Visser (ad- junctdir. van de doofstommeninrlch- ting te Groningen) te Schipborg (Dr.). Bedankt voor Schoonhoven H. Koud- staal te Oudshoorn voor Geertrui- denberg (toez.) B. Zoodsma te We- meldinge GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Kornhorn-Marum A. Hordijk te Baflo-Warffum CHRIST .GEREF. KERKEN Tweetal te Utrecht-Noord D. J. Klein Onstenk te De Wilp en J. Westerink te Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuw-Beijerland J. C. Weststrate te Meliskerke. Ned. herv. kerk Aangenomen naar Oudewater G. Biesbroek te Vlaardlingen Bedankt voor Woerden (4e pred. pl.) (toez.) L. Blok te Riderkerk GEREF. KERKEN Beroepen te Nijverdal (vac. D. H. Borgers) L. Loosman te Schevenin- gen GEREF. KERKEN VRYGEMAAKT GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Beekbergen A. Hofman te Zeist en W. C. Lamain te Grand Rapids (Mich.) (U.S.A.). Beroepen te Waardenburg P. Blok te Dirksland. Wereldraad van Kerken Op 25 en 26 november aanstaande houdt Kerk en Wereld in Driebergen, in samenwerking met de Oecumeni sche Raad van Kerken in Nederland, een beraad ter voorbereiding van de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken, die in juli 1968 te Upp sala zal worden gehouden. Ondier het thema „De christen In een revolutionair kerkelijke situa tie" zal aandacht worden besteed aan de punten die speciaal voor de Ne derlandse situatie van belang zijn of waaraan door Nederland een bijzon dere bijdrage kan worden gelevCerd. Aan de bijeenkomst zal worden deel genomen door de officiële afgevaar digden en waarnemers van de Neder landse kerken en door de uit ons land te zendeil adviseurs enerzijds en een groot aantal gemeenteleden ander zijds. Dr. A. Th. van Leeuwen, direc teur van Kerk en Wereld, zal de con ferentie openen met 'n inleiding over de ontwikkeling in d>e huidige situa tie die de kerken dwingen tot her formulering en herziening van hun theologie, organisatiestructuur en actie. Daarna zal in vier secties wor de beraadslaagd over tal van onder werpen. Tijdens een slotzitting op zondag middag zullen alles secties conclusies en aanbevelingen op hun terrein naar voren brengen. Alle schapen zwommen in het water (.Van onze Haarlemse correspondent) Een Haarlemse veehouder deed vrijdagavond een onaangename ont dekking, omdat hij zijn 23 schapen miste, die hij op een voor woning bouw bestemd terrein in Zuid- Schalkwijk in de gemeente Haarlem had laten welden. Een landbouwer uit Haarlemmermeer was zaterdag bijzonder verrast, dat op zijn land, ver verwijderd van zijn woning, schapen aan het grazen waren. De afstand tussen beide terreinen is niet groot, maar de terreinen wor den wel gescheiden door de brede Ringvaart, (ongeveer 20 meter). Bei de agrariërs namen contact op met de politie en na onderzoek kwam deze tot de conclusie, dat er van misdrijf geen sprake kon zijn. De politie concludeerde, dat de schapen op een rustig ogenblik de Ringvaart overgezwommen moeten zijn om een beter stuk weiland uit te zoeken. Misschien gold in dit geval wel: als één schaap over het water zwemt, volgen er meer. MBEsj eidóe Camera-theater: K en O Poolse filmweek: Eroica 2.30 uur nam „Sam son" 7 uur nam (besloten voorstel ling); „Samson" 9.15 uur nam. „Eroi ca". 0.01 uur voorm. SchouwburgAbonnementavoorstel- llng Toneelgroep Theater met „Van avond inproviseren wij". 8 uur nam. Universiteit: Lezing Rijksmuseum van Oudheden. Spr. dr. J. J. Franken over opgravingen in Deir Alla. 8 uur Ch. de Bourbonhof: Elektronlcaclub „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer Trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Toneelgroep Theater met „Van avond improviseren wij". 8 uur nam. StadsgehoorzaalAbonnementscon cert Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Soliste Monique Haas. 8 uur Camera-theater; K en O. Poolse filmweek „Last day of summer" 2.30 uur nam.: ..As en diamant". 7 uur na middag; „Saragossa Manuscrlpl". 0.01 uur voorm. Vervolg van pagina 1 Enkele opmerkelijke punten die de radicalen dit weekeinde in hun pro gramma hebben gezet zijn nog: Strafbare feiten, die militairen buiten diensttijd plegen, moeten door de gewone rechter worden behandeld. Tegenstanders van de atoombom moeten als gewetensbezwaarde vrij stelling van militaire dienst krijgen. Onderzoek naar mogelijkheden om reclame, „die op verantwoorde wijze nieuwe behoefte stimuleert", te be perken. Misschien komt ook nog in het radicalenprogram te staan, dat be jaarden niet alleen het formele, maar ook het praktische recht moeten heb ben om in gemeenteraden, provin ciale staten en parlement te worden gekozen. Dit weekeinde is het er niet van gekomen, omdat zowel bij zitten en opstaan als bij de hoofdelijke stemming hierover, de stemmers staakten. Het voorstel werd verwezen naar het volgende congres. Merkwaardig snel Tot zover de feiten. Onze parle mentaire redacteur voegt er aan tee. dat het besluit om naar een stembus akkoord te streven nog merkwaardig snel is gevallen. Dat hadden de radi calen te danken aan de congresvoor zitter De Gaay Fortman sr., die zijn Binnenland Berging „Hornland" De Duitse bergers hebben hun plan om het in de Nieuwe Waterweg gezonken Duit se motorschip „Hornland" met la ding en al door middel van vijf drijvende bokken op te tillen en in ondiep water te zetten, moeten op geven. Zowel zaterdag als gisteren slaagde men er wel in het schip op te tillen, maar het verplaatsen naar het ondiepe water van de noord- wal van de Waterweg lukte niet. Het schip kwam slechts 2 1/2 me ter dichter bij de noordwal te lig gen. Van de vijf drijvende bokken liggen er nu nog drie bij het schip. De Duitse bergers zullen nu pogen de stukgoedlading te lossen en daar na alsnog het schip te bergen. N.C.D.-prijs De N.C.D.-prijs (in gesteld in 1963 door het Nederlands Centrum van Directeuren) is dit jaar toegekend aan de heer J. van der Togt, directeur van de N.V. fa briek van metaalwaren Tornado in Dordrecht. Deze prijs wordt door een onpartijdige jury tweejaarlijks toege kend aan degene, die in belangrijke mate heeft doen biyken van inspire rende inzichten in het leiden van een onderneming als directeur. De prijs werd voor de eerste maal in 1965 toe gekend aan dr. Hub. J. van Doorne, president van de raad van bestuur van Van Doorne's Automobielfabrie ken N.V. te Eindhoven. Steekpartij in Rotterdam In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Rotterdam eenq 40-jarige chauffeur en zijn 30-jarige vrouw beiden uit Rotterdam aangehouden, verdacht van het toebrengen van steekwonden aan een 32-jarige havenarbeider en een 32-jarige kantoorbediende ook uit met respectievelijk een steekwond in de buik en een verwonding in de rug in het Bergwegziekenhuis opge nomen, waar operatief moest wor den ingegrepen. De vechtpartij ont stond in een woning aan de Goudse Rijweg in Rotterdam. De politie weet nog niet met welk voorwerp de ver-, wondingen zijn toegebracht. In douche omgekomen Gister morgen werd in de keuken van zijn ouderlijke woning in Wolder nabij Maastricht de 20-jarige dienstplichti ge soldaat Jo Thijssens dood aan getroffen. Hij was de avond tevoren laat thuisgekomen en gaan douchen in een douchecel nabij de keuken gelegen. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer geworden van zuurstofge brek. BUITENLAND Amnestie Vier vroegere leden vam de OAS (de Franse „organisatie van het geheime leger") hebben bij decreet van 10 november amnestie gekregen en twee van hen zijn onmid dellijk op vrije voeten gesteld. Ex-ka pitein Poinard. die in januari 1964 tot vijftien jaar werd veroordeeld we gens een samenzwering om president De Gaulle te vermoorden, en oud-le gionair Besson, die in 1962 twintig jaar kreeg wegens een aanslag op een politieman, hebben hun vrijheid her kregen. De twee anderen werden met een weer gearresteerd omdat hun nog andere straffen wachten dan die waarvoor zij amnestie kregen. Waarschuwing De Turkse rege ring heeft Griekenland gisteren ge waarschuwd, dat Griekse vliegtuigen zullen worden neergeschoten als zij het Turkse luchtruim in de toekomst weer schenden, zo is van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Ankara vernomen. Griekse vliegtuigen waren volgens Ankara twee dagen geleden het Turkse lucht ruim binnengedrongen en onderschept door Turkse straaljagers. Auto in ravijn Vijfentwintig per sonen zijn om het leven gekomen en 25 andere zijn ernstig gewond toen zaterdag een vrachtauto waarvan de remmen weigerden, in een ravijn stortte in Mae Sariang op 600 km ten noorden van Bangkok (Siam). Chrysler werkt weer Stakende vrachtrijders van de Chrysler-fabrie ken in Detroit hebben zondagavond bij stemming besloten dat zij het werk zullen hervatten. Op een verhitte bij eenkomst was hun gezegd, dat hun staking in strijd was met de statuten van de vakbond (United Auto Wor kers). De fabrieken van Chrysler in het gebied van Detroit worden door verschillende stakingen getroffen. Die van de vrachtrijders die onderdelen tussen de fabrieken vervoeren was er Romeins schip gevonden Met be hulp van „Sonar", een elektronisch apparaat voor het opsporen van on derzeeërs, heeft een groep geleerden van de universiteit van Pennsylvania precies de plek kunnen bepalen waar een Romeins wijnschip ongeveer 2.000 jaar geleden in de Egeïsche zee ge zonken is. Het wrak ligt tussen de Turkse stad Bodrum en het Griekse eiland Kos. Cambodja klaagt Cambodja heeft zaterdag bekendgemaakt, dat vorige maand vier leden van de spe ciale strijdkrachten van de VB. heb ben deelgenomen aan een overval van uit Thailand op een Cambodjaanse grenspost. Bij deze actie hadden 200 bewoners van Thailand met Cambod jaanse rechtse opstandelingen drie grenswachten gedood en elf personen gewond. Het was de eerste maal, dat Cambodja sprak van Westelijke deel neming aan een dergelijk incident. Circus verkocht De familie Ringling heeft haar wereldbekende circus, dat steeds is aangeprezen als „het grootste schouwspel ter wereld" (The greatest show on earth) van de hand gedaan voor uim tien mil joen dollar (Circa 35 miljoen gul den). Het circus „Ringling Brothers Barnum and Bailey", zal onder de zelfde naam worden voortgezet door twee Amerikaanse exploitanten van amusementsbedrijven, nl. Hofheinz uit Houston in Texas en de gebr. Feld uit Washington. John Ringling North blijft optreden als producent. Bloedvergieten bij verkiezingen Aan de vooravond van de morgen te houden nationale verkiezingen op de Filippijnen is het tot bloedvergie ten gekomen. Volgens de laatste be richten zijn dertien personen om het leven gekomen bij vuurgevechten die met politieke zaken verband houden. Rumoerig vertrek Premier Sato van Japan is zondag voor een be zoek van negen dagen naar de VS vertrokken ondanks protesten van ongeveer tweeduizend linkse studen ten die naar het intenationale vlieg veld van Tokio waren getrokken om van hun misnoegen blijk te geven, zeven duizend politiemannen sloten de toegangen naar het vliegveld af. Bij gevechten tussen de betogers, die met stenen gooiden, en met knuppels zwaaiende politiemannen werden aan beide kanten in totaal ongeveer vierhonderd personen gewond. De politie, die ook van traangas gebruik maakte, rekende ruim driehonderd jongelui in. Brand op vliegdekschip Een brand aan boord van het Britse vliegdekschip „Victorious", dat in een droogdok in Portsmouth ligt, heeft zaterdag aan één bemanningslid het leven gekost. De materiële schade is nog niet vastgesteld maar schijnt volgens een woordvoerder vari het ministerie van Defensie in Londen minder groot dan aanvankelijk ge dacht werd. Na vijf uur wist de brandweer het vuur te bedwingen. Storm teistert Japan De Zee van Japan is gisteren door een storm geteisterd. Door scheepsongevallen zijn in totaal 33 personen om het le ven gekomen of verdwenen. publiek duidelijk maakte dat je er natuurlijk heel lang over kon praten, maar dat alle argumenten wel bij iedereen bekend waren, zodat je er net zo goed meteen over kon beslis sen. In het daaropvolgende luide ap plaus werden de bezwaarden hele maal verzwolgen, zodat het net leek alsof ze er niet waren. Toch zijn ze er. Het pi'obleem voor de christen-radicalen is, dat die be zwaarden zich nog heel vaak zullen laten horen, want het vraagstuk ja/ nee stembusakkoord zal bij de be sprekingen in de KVP, ARP en CHU juist het hete hangijzer worden. Con gres-waarnemer Aalberse probeerde in zijn commentaar, na afloop het, het wel zo voor te stellen, dat er niet tot een1 akkoord zou zijn besloten, maar niemand wilde hem daarin vol gen ook niet de twee andere waar nemers Den Uyl en Berghuis. Pressiegroep De christen-radicalen zijn sinds za terdag een soort officiële pressiegroep, die in de drie grote confessionele par tij-en tegelijk wil opereren .Dat is hun grote zwakte vergeleken met een pressiegroep als Nieuw Links, die slechts in één partij werkt. Niet één maar drie maal lopen zij het risico in de onderhandelingen met de confes sionele gevestigde apparaten pro grammapunten te moeten laten val len. De grote kunst zal worden de drie onderhandelingsresultaten zo veel mogelijk te synchroniseren en zo weinig mogelijk te laten verschillen. De tegenstanders zullen mikken op rekken en uitstellen een taktiek, die niet bij voorbaat kansloos is om dat de christen-radicalen zelf al heb ben toegegeven nog niet helemaal klaar te zijn met hun programma. Ook de vraag wat er gebeuren moet als het plan voor het stembusakkoord niet aan de man kan worden ge bracht is vrijdag en zaterdag niet be antwoord. Het open laten van die vraag is meer het gevolg van zwakte dan van een taktiek om de tegenstan ders niet meteen in de eigen kaarten te laten kijken. Juist bij de bespreking van het probleem „wat dan?" zullen de meningsverschillen zich manifes teren. Zo denken de katholieke radi calen er heel anders over dan hun soortgenoten van anti-revolutionaire en christelijk-historische huize. Voor de KVP-ers is de hele radicale onder neming een soort laatste kans. Als dit niet lukt, zien we er niets meer in, zo ongeveer is de stemming, Dan stappen we er uit. Daardoor gaat de KVP breken op het meest kwetsbare punt: dat van de sociale tegenstel lingen. In het voetspoor van de radi calen zullen de werknemers, de NKV- ers, het oude huis verlaten, om met hun grote voorman Bogaers een rui mer inzicht op de toekomst te heb ben. Anders Bij de anti's ligt de zaak anders. Zij (én zy niet alleen) vinden hun eigen party aardig radicaal. Weinig reden dus om er definitief uit te stappen. Wat vandaag nog niet is gelukt kan over een tydje best lukken. De anti revolutionaire deelneming aan het kabinet-De Jong is voor vele AR-ra- dicalen een zonde, waarvoor een of andere „wiedergutmachung" niet on- mogeiyk is. Hoe de zaken by de christelyk his- torischen liggen is onduideiyk. Maar ook hier geldt wat er in de ARP geldt: de party top is best bereid om te luisteren naar de radicalen, waar door ook hier de radicale onderne ming niet het karakter heeft van een soort laatste kans. De verschillen tussen de KVP-radi calen enerzyds en de AR/'CH radica len anderzyds zyn verklaarbaar- ook gezien de respectieveiyke posities in het katholieke krachtenveld. De grote KVP zit altyd in het kabinet en moet altyd kiezen tussen „rechts" en „links". De ARP en de CHU zyn klein genoeg om zich een eventueel isole ment als radicale party te kunnen permitteren. Na iedere kabinetsfor matie zal de KVP „spytstemmers" hebben, de ARP en de CHU kunnen deze kans ontlopen door desnoods in de oppositie te gaan. Als de vorming van de ene grote christen-democrati sche volkspartij doorgaat, vallen deze verschillen weg— wat niet wegneemt dat zy er nu nog zyn en hun nawer king nog wel even zullen laten voelen.1 Lakenhal: Industriemiddag 50-jarlg bestaan Leidsche Ver. va; dustrieëlen 2 uur aam; na allot, ceptie. WOENSDAG Camera-theater: K en O filmweek „Canal" 2.30 en 7 uur„ „Siberian Lady Macbeth" 9.15 uè middag; „Onschuldige verlei; 0.01 uur voorm. Ryksherbarium (Schelpenkad Kon. Ned. My voor Tuinbou; plantkunde. Spr. prof. dr. w. Karstens over de Victoria Regia, DONDERDAG Camera-theater: K en filmweek „Ryscpis". 2.30 en 7 ut middag: Siberian Lady Maoï 9.15 uur nam; „Walk over" o.oi voorm, Prytaneum: Dem. Soc. Studente j Politeia Spr. Han Lammen „Nieuw links" 8 uur nam. Schouwburg: K en O. Tht Theatre Royal. Company 6peelt; blrthdayparty. 7.30 uur nam. Jeugdhuis Breestraat 191; i ker evang. C. v. d. Schans ovei looft U in de wederopstanding di den?" 8 uur nam. BIOSCOPEN Camera „Kopstand madain LUXOR „Angélique en de ka 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 0,i| Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TRIANON „Mijn printer Jaar. Dageiyks 2.30, 7 en 9.16 Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. REX „Starblack", 18 uur, ïyks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond: 4.45, 7 en 9.15 uur. LIDO „Dokter ZJlwago", H Dagehjks 2.15 en 7.30 uur. STUDIO „Een liefde voo: weken", 18 jaar. Dagelijks 2.30, 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vlist (Bote: 3): Tentoonstelling grafiek vat Vlag. Geopend dinsdag t/m za: 10 uur voorm. - 6 uur nam; dien vrydagavond 8-10 uur (tot vember). LakenhalTentoonstelling en lezen". Werkd. 104 uur; dags 14 uur (tot 10 december), De Lakenhal: Dag. 104 uur: 1-4 Legermuseum (Pesthuislaan): uitzondering van zaterdag (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkenl (Steenstraat 1): dag. 1017 u. dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenl Tentoonstelling Collectie Lechm Japanse Kunst Werkd. 10 uur tot 5 uur nam.; zondags 15 UU Ryksmuseum voor de geschl der natuurwetenschappenDag uur zond 1-4 uur Universiteit: Leids Akademiscb Kunstcentrum - Tentoonstelling Poolse affiches. Maandag t/m 10 uur voorm. - 5 uur nam november) Wassenaar (Kunstzaal Heuff)' toonstelling schilderijen en aqu van Jacques Mels en van droogt ten van mej. A. C. Henny. Gf maandag t/m zaterdag v; uur; bovendien dinsdagavond 8- (t/m 22 november.). Avond- en nachtdienst der apoll Geopend voor spoedeisende gei Apotheek R. van Breest burg te Leiderdorp en de Oeg6t I Apotheek zyn de gehele week g Tot zaterdagochtend 10 uur plege men de eigen huisarts, tot zondagnacht 24 uur de dt telefoon 22222. (Van donderdag 9 no t/m woensdag 15 november, MAANDAG 13 NOVEMBER. DINSDAG 14 NOVEMBER. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Karsenty Herbert: „Adorable Tweede vryzlnnig chr. lyceuc uur: Amsterdams Vestzak! „Dokter, oh dokter". WOENSDAG 15 NOVEMBER. Kon. Schouwburg, 20.15 uu.' Comedie: „In wankel evenwlcb Kurzaal, 20.15 uur: Het R Orkest m.m.v. Monique Haas, Paviljoentheater, 20.15 uur: groep Studio: „De Architect em zer van Assyrlë. WEERRAPPORTEI (Van hedenmorgen 7 duri Amsterdam Den Helder Ypenburg Vliisslngen Eeldfe De Bilt Twente Eindhoven. Zuid-Limburg HeOsiinM Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Franikfort Münehen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. licht bew. on,bew. onibew. licht bew. half bew. mist 1 onibew. 1 ombew. onibew. licht bew. - motregen geh. bew. 1 onibew. 1 licht bew. 1 mist 1 ombew. 1 onibew. 1 licht bew. 1 onibew. j onbew. 1 zwaar bew. 1 onibew. 1 ombew. 2 onbewolkt 2 mist 2

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2