Huishoudboekje van het Nederlandse gezin Voor uisvrouw zestig-urige werkweek I. Coster - voorzitter afdeling Leiden Alg. Ned. Bond voor de Bouwnijverheid Kwaliteitsmerk voor gekeurde meubelstukken Nieuw soort wandbekleding jflDUSTRIEBIJLAGE VAN HET LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 24! Uiteindelijk vindt men de resulta- •n van de Nederlandse industriële inspanning terug in de (overigens meestal niet bestaande) huishoud- van de Nederlandse gezin nen. Vandaar dat wij in dit indus trienummer een poging hebben on dernomen een indruk te geven van de budgetbesteding van het Neder landse gezin. Daarbij doet zich de moeilijkheid oor. dat een „gemiddeld" gezin met bestaat. Gezinnen van diverse grootten van zeer uiteenlopende in komens en onder zeer verschillende omstandigheden levend, laten zich niet met elkaar vergelijken. Boven dien leven zelfs naar grootte en in komen vergelijkbare gezinnen zo zeer verschillend naar eigen voor keur, dat een „gemiddelde" zeer moeilijk te vinden is. De laatste poging die daartoe in ns land is ondernomen, was het nationaal budget-onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, rerricht in de jaren 1963 tot 1965. Aan de resultaten van dit onder- oek zijn de meeste cijfers, welke rij in dit artikel noemen, ontleend. Jaarcijfers io sa 15 «S 20 25 Iff' 30 SI 35 I 35 I 50 65 STELLET3ES DIVEKSEN IN EN UIT BED WERK ELDERS VISITE 0NTVAN6EN BOODSCHAPPEN NIETS DOEN LEZEN, STUDIE ETEN 75 RADIO.TV 75 UIT6AAN 80 ZORG GEZIN KOFFIE, THEE ETC. 105 ONDERH0UT HUIS 120 ONDERHO' KLEDING 150 KOKEN, AFWAS ETC. door het CBS onderzochte groep ge zinnen in deze afdeling werd ge middeld in een jaar 8346 gulden be steed. Alle getallen die wij hierna noemen hebben betrekking op jaar uitgaven, omdat de uitgaven sterk variëren naar het jaargetijde. We hoeven alleen maar te denken aan de vakantieuitgaven, die meestal in de zomer vallen, en de dure dagen aan het eind van het jaar, wanneer er onevenredig veel pleegt te wor den uitgegeven aan geschenken. Wonen en elen Verreweg het grootste deel van deze totaaluitgaven was bestemd voor de voeding van het gezin: 2543 gulden of 30,5 Dat mag dan ook wel, wanneer men in aanmer king neemt dat de Nederlandse voe- dings- en genotmiddelenindustrie in 1966 bijna vijftienmiljard gulden omzette. In het gezin, dat we aan het bekijken zijn, werd alleen al over de 300 kg brood genuttigd en bijna 400 kg aardappelen, boven dien nog eens 177 kg groenten, bijna 500 liter melk en ongeveer 70 kg vlees. Ongeveer 22,2 procent van het ge zinsbudget werd besteed aan de wo ning, ofwel 1851 gulden. Onder die rubriek vallen zowel de huur (711 gulden of 8,5%) als het onderhoud en de verzorging van de meubile ring, verwarming en verlichting en dergelijke zaken, die de woning be woonbaar maken. Voor verwarming en verlichting ging 473 gulden (5,7 de deur uit. Belastingen Nadat het gezin aldus voor de grootste happen uit het budget is gehuisvest en gevoed, komt er een iets minder plezierige uitgave om de hoek kijken. Naar grootte de der de uitgavenpost van het gezin wordt gevormd door belastingen, verzeke ringen en maatschappelijke ver plichtingen in geldgaven: 1254 gul den of 15.0 procent van het budget gaat hieraan „verloren". Bij" deze post blijkt overduidelijk, waarom nauwelijks van een „ge middeld gezin" kan worden gespro ken. Deze derde uitgavenpost is door de progressiviteit van de be lastingen zo afhankelijk van de groep, dat de hier gegeven getallen nauwelijks voor enkele tientallen gezinnen in het land gelden. Recreatie Als een voorbeeld kozen wij een pin van ouders met twee kinde ren, waarvan de inkomsten tussen de 6000 en 9000 gulden lagen. In de Een merkwaardige uitkomst van het onderzoek is de verheugend gro te post voor ontwikkeling en ont spanning, waaruit blijkt dat de wel vaart in ons land hoog genoeg is om het normale gezin een royale mate van recreatie te bieden. In ons ge zin werd op dit gebied 1137 gulden (13,6 procent) uitgegeven. Welis waar nam het CBS bi/ de rubrice ring deze „ontwikkeling en ontspan ning" wat ruim door er b.v. alle vervoerskosten onder te rekenen alsof auto en fiets alleen worden ge bruikt voor dagtochtjes en vakantie, maar de post blijft toch wel opmer kelijk groot. Kleding en schoeisel vergen in het hier besproken gezin 991 gulden of 11,9 procent, hygiëne en genees kundige zorg 549 gulden (6,6 H CBS onderzoek kende voorts nog de groep van „overige" uitgaven, die 21 gulden omvatten hetgeen 0,3 pro cent van het budget was. Wanneer een erg rekenkundig ingesteld lezer deze «cijfers gaat controleren, zal hij zien dat het totaal dan uitkomt op 99,9 procent. Dat is echter een gevolg van afrondingen in de onder rubriceringen van het CBS-rapport. Laten we maar zeggen dat die ene tiende procent restant in de spaar pot verdween. Tolale consumptie De totale consumptie in ons land van voedings- en genotmiddelen, duurzame consumptiegoederen, overige goederen en diensten be droeg in ons land in 1966 een be drag van ruim 43 miljard gulden. In 1962 was dit cijfer nog slechts ruim 28 miljard. Dit vrij grote verschil over slechts vier jaren is voor het leeuwedeel te wijten aan prijsstijgingen, doch voor een deel toch ook aan een ro yalere besteding dank zij grotere algemene welvaart. De cijfers voor 1967 zijn vanzelfsprekend nog niet bekend, maar aangenomen mag worden dat deze weer een stijging te zien zullen geven. Aangezien gezinsuitgaven niet in alle onderdelen evenredig stijgen met de inkomstenstijging (men gaat nu eenmaal niet meer aardap pelen eten, omdat 6 procent opslag krijgt) kloppen op dit moment ook de vergelijkende cijfers van het budgetonderzoek uit 1965 niet meer. maar zy geven toch wel een indica tie van de verdeling der uitgaven. Verschuivingen tussen groepen Wanneer we een andere gezins groep zouden bekijken, zouden heel andere percentages voor de groe- penuitgaven uit de bus komen. In de groep inkomens van 12.000 tot 16.000 gulden per jaar wordt bij voorbeeld in een gezin van vier personen 23,7 procent aan voeding uitgegeven tegen 30,5 procent in de eerder beschouwde lagere inko mensgroep. Dit illustreert alweer de moeilijkheid van een budget-on derzoek: het is allemaal eigenlijk veel te individueel om als groep te beoordelen. Aan ontwikkeling en ontspanning geeft de genoemde ho gere inkomensgroep 18.3 procent uit tegen de genoemde 13,6 van de lagere. Belastingen, verzekeringen en maatschappelijke verplichtingen vergen in de hogere groep 21,1 pro cent tegen 15,0 in de lagere. Het is een uitvloeisel van de woningnood, waardoor grote en zeer grote roya lere woningen nauwelijks meer be schikbaar zijn, dat de hogere inko mensgroep slechts 17,9 procent aan de woning besteedt, dat wil zeggen aanzienlijk minder dan de 22,2 pro cent van de lagere groep. Men kan bij een budgetonderzoek op deze manier op vele wijzen in details treden, maar de nu genoem de cijfers geven wel enigszins een indruk, hoe de produkten van onze industrie en handel door de vele honderdduizenden gezinnen in ons land worden geconsumeerd. Niet a-select? Het is overigens zeer de vraag, of er onder deze gezinnen heel veel te vinden zyn, die aan de hand van nauwkeurig bijgehouden huishoud boekjes kunnen nagaan of zij enigs zins aan de „norm" beantwoorden, zo al van een norm gesproken kan worden. Het onderzoek van het CBS was ook in dit opzicht leerzaam. Men stelde dit onderzoek in bij eni ge duizenden niet-geselecteerde ge zinnen, die de opdracht kregen in een bepaald jaar alle uitgaven nauwkeurig te registreren. Na ver loop van tijd bleek dat velen deze opdracht tot precisie niet konden volvoeren over zo lange periode als een jaar. Vele gezinnen vielen af, en alleen de stugge doorzetters, die dus zeer consciëntieus werkten, hielden vol. Het is heel erg de vraag, of daardoor niet een zeer sterke selectie optrad en de resul taten van het onderzoek alleen be trekking hebben op „gedegen" huishoudens. Lijnverlaler voor kleurentelevisie De British Broadcasting Corpora tion heeft een ingenieus nieuw ap paraat ontwikkeld, dat enig is ter wereld, waarmee het mogelijk zal zijn kleurenbeelden afkomstig van gebeurtenissen als de Olympische Spelen in Mexico, die ontvangen worden in het 525-beeldlijnen-sy- steem naar Europa door te zenden in de 625-lynen-systeem, zowel PAL en SECAM. Woningnood voorlopig niet op te lossen Of het uit de grond stam pen van woningen in de na oorlogse jaren ten koste is gegaan van de kwaliteit van deze woningen? U moet we ten, ik zit zelf in het onder houdswerk en kan op deze vraag dus echt wel een ant woord geven. Ja, er wordt in het algemeen slecht gebouwd tegenwoordig. Aan wie dat ligt, vraagt u? Ja, dat is nou heel moeilijk Er staat een partij nieuwbouwwoningen, om een voorbeeld te noemen in de Roomburg er wijk achter de Hoge Rijndijk, zowel van de woningbouwvereniging „De Eendracht" als van de „Eensgezindheid"De aan nemen- is destijds om de een of andere reden failliet ge gaan, maar wat we daar zijn tegengekomenHet leek wel of er kleine jongens aan het werk zijn geweestDe schuld, ach die kan net zo goed by de aannemer liggen als bij de bouiovakarbeider en ook wel bij de opzichter Zoek het maar uit! Aan het woprd is de heer I. Coster (60), sinds 1945 bestuurs lid van de afdeling Leiden van de Algemene Ned. Bond voor de Bouwnijverheid, welke bond in 1920 door fusie is voortgeko men uit de Algemene Timmer- liedenbond en de Centrale van Bouwvakarbeiders. De heer Coster, die nu alweer een kleine vijf jaar in dit bestuur de func tie van voorzitter bekleedt, praat enthousiast over het werk van en in de vakbeweging. Pes simistisch laat hij zich uit over de nog steeds heersende woning nood in ons land, die naar zyn stellige overtuiging voorlopig niet zal kunnen worden opgelost, vooral niet in het overbevolkte westen. „Moet u nagaan, In 1945 vlak na de oorlog dus, waren er hier in Leiden zevenendertighon derd woningzoekenden en dit ge tal is in ruim twintig jaar al ge stegen tot niet minder dan zes duizend". De heer Coster vindt dat er veel te weinig woningwetwonin gen worden gebouwd, woningen dus. die voor de werkende man betaalbaar zyn. Een huur van twintig k vijfentwintig gulden in de week noemt hij redelijk, een huur van honderdzestig gulden per maand te hoog voor de meeste arbeiders. Hij noemt als voorbeeld de pas gereedgekomen woningen aan het Jacques Urlus plantsoen in Leiden-Zuidwest, waarvan de huur tien jaar lang vier procent omhoog zal gaan. „Voor een bouwvakarbeider, die met een weekloon van, laten Grond voor volkswoning stijgt met f3000,- in een jaar In een jaar tijd zijn de ge middelde grondkosten voor woningwetwoningen in de grote steden gestegen van rond 4700 gulden tot 7700 gulden. Alleen deze kosten stijging betekent in huur uit gedrukt al een verhoging van 120 gulden per jaar. Indien de regering haar plannen ten uitvoer kan leggen om de ge fixeerde rente (4 procent) voor volkswoningbouw op het niveau van de marktrente te brengen kan een dergelijke stijging leiden tot een hogere huur van bijna 200 gulden per jaar. we zeggen, honderdvyftig gulden thuiskomt, is een dergelijke huur niet op te brengen", oordeelt de heer Coster. Hij geeft toe. dat het voor een regering moeilijk is om, vooral in een tijd van kapi- taalschaarste, de woningbouw onbeperkt te subsidiëren. Toch moeten er volgens hem op de een of andere wijze woningen worden gebouwd, waarvan de huur de financiële draagkracht van „de gewone arbeidersjongen" niet te boven gaat. Overigens is de heer Coster, die als ervaren timmerman tal van onderhoudswerkzaamheden verricht voor de Leidse woning bouwvereniging „De Eendracht", niet ontevreden over hetgeen „zijn" bond in de afgelopen ja ren heeft weten te bereiken. Hij merkt in dit verband op, dat een bouwvakarbeider vóór de oorlog gemiddeld niet veel meer dan twintig gulden in de week ver diende. „Nu krijgt deze man, wanneer hy getrouwd is en geen kinderen heeft, ongeveer hon derdveertig gulden als minimum bedrag mee naar huis". De voorzitter van de Leidse A.N.B. legt vervolgens uit, dat het vele bouwvakarbeiders bovendien mogelijk wordt gemaakt om. bij aangenomen werk in tarief te werken, waardoor zy wekelijks tot dertig procent boven him mi nimumloon uitkomen. Het ver schijnsel van de zwarte lonen in de bouw komt volgens hem niet meer zo dikwijls voor als enkele jaren geleden, toen de arbeids markt nog overvoerd was. De Leidse vakbondsbestuur der heeft er alle begrip voor dat een bouwvakarbeider zich zo duur mogelijk wil verkopen, maar anderzijds is hy zich be wust van de grote nadelen, wel ke aan het systeem van de zwarte lonen verbonden zijn. Hy herinnert in dit verband aan de scheve verhoudingen, die door dit systeem in de bouwwereld zijn geschapen. De heer Coster, die behalve afdelings-voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid tweede voorzitter van de Leidse Bestuurdersbond is, spreekt enthousiast aan de ene kant en relativerend aan de andere kant, wanneer het over zijn werk in de vakbeweging gaat. Hy laat niet na om in de loop van het gesprek de naam te noe men van de heer M. Sommeling, de secretaris-penningmeester van de Leidse bouwnijverheids- bond. Hy vindt het bijzonder jammer dat juist deze „vrijge stelde" (een bestuurder, die aan zyn werk voor de vakbewe ging een volledige dagtaak heeft, red.) door ziekte zijn taak voor lopig uit handen heeft moeten geven. „Sommeling is, neemt u dat maar aan, een van de beste secretarissen van de bouwnijver- heidsbond", verzekert de voor zitter van de Leidse afdeling van deze bond tot slot. 31 Op de Meubelbeurs In Utrecht die deze week wordt gehouden, is het „keurmerk voor kwaliteit" ge ïntroduceerd. Dit keurmerk, dat be staat uit een zilveren zegel met zwarte opdruk, mag worden aange bracht op elk produkt van de bij de Vereniging Nederlands Kwali teitsmerk Meubelen aangesloten meubelfabrikanten, waarvan het type door het TNO ls goedgekeurd. Meubelen moeten tien, twintig jaar of langer een intensief gebruik kunnen doorstaan. Zestien meubelfabrikanten, die zich hebben verenigd in de Vereni ging Nederlands Kwaliteitsmerk Meubelen, hebben besloten het pu bliek een duidelijke garantie voor hoge kwaliteit te geven. Zy hebben strenge normen opge steld. waaraan huls- en slaap kamermeubelen moeten voldoen om van een kwaliteitsmerk te mogen, worden voorzien. De leden hebben zich bereid verklaard tafels, stoe len, banken, fauteuils en bergmeu belen grondig te laten onderzoeken door een onafhankelijke instantie, het Houtinstituut van het TNO. Het TNO heeft speciale „martel werktuigen" geconstrueerd, die op meedogenloze wijze meubelen tes ten op bijvoorbeeld het draagvermo gen van boekenplanken, de stabili teit van tafels en stoelen, de sterkte en stijfheid, de bestandheid tegen water en alcohol, de samenstelling van de kussenvullingen, de kwali teit van hout en beslag en de trek sterkte en kleurechtheid van be- kledingsstoffen. Meubelen, die de keuring goed hebben doorstaan, mogen het kwa liteitsmerk voeren. Dit merk geeft de detaillist ze kerheid, dat hij de klant kwaliteit kan garanderen en geeft deze het veilige gevoel, dat hij inderdaad een kwaliteitsmeubel koopt. „Decorpanel" is de benaming van een nieuw soort wandbekle ding, die is ontwikkeld door de bekende Zweedse plasticfabrieken Perstorp AB. Het nieuwe produkt bestaat uit een met plastic be dekt soort hardboard met een de coratief oppervlak. „Decorpanel," dat is bedoeld als bekleding van binnenwanden, plafonds, deuren, badkamers, enz. wordt vervaardigd in twee diktes 3.2 mm voor gebruik op reeds bestaande muren en 9,5 mm voor gebruik op dwarslatten. 470 j I TOTAAL 1440 MIN. :£EN ETMAAL De Nederlandse werknemer en dit geldt ook voor de Leidse industrie brengt een groot deel van zijn leven door in het bedrijf of de onderneming. Terwijl er door hem inge spannen wordt gewerkt, verkeert zijn vrouw een zeer groot gedeelte van de dag op het thuisfront. De dagelijkse zorg voor het gezin komt voor een belangrijk gedeelte op haar schou ders nèer. In een recent rapport het on derzoek heet betrekking op het vorige jaar maakt de afdeling marktanalyse van de N.V. Philips Nederland resultaten bekend hoe de gemiddelde Nederlandse huis vrouw haar tyd indeelt. Uit dit on derzoek, waarvoor wij verwyzen naar de hierby afgedrukte grafiek, is gebleken, dat de totale werktijd van de huisvrouw circa 814 uur per dag ofwel 60 uur per week be draagt. Zij brengt ongeveer 8 uur per dag in bed door. Nogmaals: bij de be oordeling van deze cijfers dienen wy ons te realiseren, dat het hier gemiddelden betreft. Een gemid delde werkweek van 60 uur houdt in, dat vele vrouwen langer dan 60 uur per week werken. genomen is het gezinsinkomen van weinig invloed op de besteding van de tyd door de huisvrouw. Per dag brengt de huisvrouw ge middeld relatief de meeste tijd door in de slaapkamers. Dit is ook te verwachten, gelet op het feit, dat Radio en tv De tyd besteed aan t.v. kijken en radio luisteren is variabel. By huis vrouwen, die beschikken over een hoger gezinsinkomen, ligt in vele gevallen de tijd lager, hetgeen ge deeltelijk gecompenseerd wordt doordat meer tijd wordt uitgetrok ken voor lezen en studie. Globaal De huisvrouw verblijft gemid deld zeven tot acht uur per et maal in de slaapkamer. zij ongeveer 1/3 van een etmaal In bed ligt. Na de slaapkamers komen de woonkamers en daarna de keu ken. Uit het onderzoek is om. ge bleken, dat de huisvrouw op zondag tweemaal zolang buitenshuis is als op een doordeweekse dag. De hier voor beschikbare extra tyd heeft zij vooral beschikbaar, omdat ze op zondag minder in de keuken is. De hulsvrouw van 35 tot 50 Jaar ligt wat korter in bed dan jongere en oudere huisvrouwen en is daar door ook minder lang In de slaapka mer. Zij verblijft langer in de keu ken, maar is weer korter buitens huis. Uit dit onderzoek is verder vast komen te staan, dat moeders van jonge kinderen relatief veel tyd be steden aan „zorg voor het gezin"; 145 minuten tegenover 55 minuten (per dag) by moeders van oudere kinderen. Duidelijk blykt, dat de huisvrouw 's maandags i.v.m. het doen van de was veel tyd doorbrengt in de keu ken, op het balkon, in de schuur en in de tuin. Op donderdag, vrydag en zaterdag is de huisvrouw meer bui tenshuis dan op maandag en dins dag. Tot drie uur staat de radio in vele gezinnen aan. Daarna wordt zy wat minder aangezet en na 's avonds negen staat de radio in weinig ge zinnen nog aan. Het ingeschakeld zyn van de t.v. hangt zeer nauw sa men met de zendtyd. Tussen 7 en 9 uur bereikt het aantal ingeschakel de toestellen de maximale grens. Vele uren van de iveek brengt de huisvrouw in haar keuken door

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25