rafische industrie heeft tekort aan huizen Leiden is niet enkel een universiteitsstad Er is veel veranderd Van „nagellieter" tot vakman - jjdUBTRTESWLAGE VAN HET LETDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 Sterke binding aan Leiden „Mijn bedrijf heeft een sterke binding met Leiden. Er lig gen In deze gemeente vele contacten met de wetenschappe lijke wereld. Bij de viering van ons eeuwfeest (in 1951) neenden wij Leiden dan ook geen passender geschenk te mnnen aanbieden dan een paar gebrandschilderde ramen voor de raadzaal, waarin onze gehechtheid aan de Sleutelstad ivordt gesymboliseerd". Dit vertelt ons de heer G. de Flines, directeur van A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij, toen wij iem vroegen naar het leef- en werkklimaat in zijn onder- tven trekt hij de wenkbrau- op en komt er enige ver- fa ntrusting in zijn stem als wij preken over de huisvestings- noeilijkheden voor de industrie 4n dit geval het grafische be- rfjf in Leiden. Dit is een trdrtetig probleem", aldus de eer De Flines, ,,dat ook zijn rslag („narigheid") vindt onze opleiding in het be- Wij hebben een periode gekend, it circa 25 jonge grafici bij ons in leiding waren. Men wierp zich en- lousiast op de stof, kwam met een rachtige puntenlijst uit de bus en ïte zich vol overgave aan het ö(|rlc. In zo'n geval denk je „wij bben gewonnen". Maar dan wil eens de narigheid beginnen. De jeman is verloofd, denkt aan twen en slaagt er maar niet in woning te vinden. Hij ziet het d tijdje aan en kan dan elders elal buiten de randstad Holland een baan, met inbegrip van wo- ng, vinden. Hoewel het grafische drijf in zijn totaliteit met "onze" leiding geholpen is, verspelen wij vele gevallen een uitstekende srknemer mee. PlR om boekdrukker te worden, rolde reeds kort na de oprichting het eerste boek (Gulden levensbestuur van C. S. Adema van Scheltema) van zijn persen. De titel van „zyn" eerste bpek is typerend geweest voor het levensinzicht" van deze pio nier van de Leidse boekdrukkers, die tevens een groot aandeel had in de oprichting van dagbladen, t.w. Leidsch Dagblad (1860). Het Vaderland (1869), Rotterdamsch Nieuwsblad (1878) en in latere ja ren de Haagsche Courant. Reeds één jaar na de oprichting verhuis de het bedrijf van de Oude Vest naar de huidige vestiging aan de Doezastraat. Talrijke werken auteurs van naam wist men steeds aan te trekken hebben in de loop der jaren hun weg over de wereld gevonden. Daarbij heeft vooral de uitgave van wetenschappelijke wer ken en studiemateriaal de laatste tien jaar een grote vlucht genomen (1/3 van de totale boekenomzet). Bovendien bracht het veelvuldige diplomatieke contact A.W.S. spe cialiseert zich in de uitgave van werken over internationaal recht met zich mee, dat een verkoopor ganisatie over de gehele wereld moest worden opgebouwd. Met gerechtvaardigde trots ver telt de heer De Flines dan, dat zo- ..Dat is nu echt een flatje voor ons". Ook jonge mensen ze zijn belangrijk voor de industrie moeten aan een woning worden geholpen. juist het eerste deel er komen veertien delen, met circa 3600 foto's in een Engelse vertaling van de pers is gekomen van het standaard werk van Max J. Friedlander, een wereldberoemd expert op het ter rein van de oud-Nederlandse schil derkunst. Een uitgave, welke tot stand kwam onder auspiciën van de „Drie Culturele Accoorden" (Ne derland, België en Duitsland). Leeshonger Dat de „leeshonger" bijzonder groot is Nederland staat hoog ge noteerd op de Europese boeken markt bewijst de door A. W. S., maandelijks bijgehouden, uitgave van Brinkmans Catalogus, waarin alles is opgenomen wat er in ons land aan boeken verschijnt. Volle dig op titel èn naam van de auteur. Een vergelijking toont aan, dat een produktie van vijf jaar nu dezelfde omvang heeft als in een ver verle den in 180 jaar. Zowel in modernisering men bedient zich steeds meer van nieuwe technieken als in het toepassen van goede sociale en menselijke ver houdingen in het bedrijf, is A. W. S. met haar tijd meegegaan. Een kerngezond bedrijf, dat op de lijst van by de jubilerende Leidsche Vereeniging van Industrieëlen inge schreven ondernemingen een eer volle plaats inneemt. (roevig Indien maar even mogelijk, aldus at de heer De Flines verder, hel- n wij ons personeel met I>et zoe- in naar een woning. Naast deelne- ing in de Leidse industriewonin- n, laten wij ook bouwen in Lei- rdorp en Alphen aan den Rijn. ivendien trekken wij huurwonin- aan in omliggende gemeenten tot zelfs in Haarlem. Het blijft hter een noodoplossing, want in en en weer reizen gaat veel tijd ten. Met al deze verloren uren is endien het gezinsleven niet ge- end. Het is een droevige zaak. Hoewel men aan „de Doezastraat" ook al om redenen van expansie wel eens aan verplaatsing van bedrijf (circa 200 man) heeft dacht, is men daarvan terugge- men. Sijthoff is daarvoor te veel it Leiden verbonden, bovendien dit een zeer kostbare zaak wor- Intern verbouwen en vergro- wij nu maar. En daar voelen ons best bij. lest voelt de heer De Flines t'n ook als wij met hem spreken er de vlucht, die dit tweeledige órljf (drukken en uitgeven) in de ap van deze ruim honderd jaar eft genomen. Het begon zeer een tin een pand aan de Oude t). Na een gedegen opleiding: de ondlegger van het bedrijf, de heer W. Sijthoff, had er reeds in de hoolbanken zijn zinnen op gezet 1 at g kl «dig «11 In gespannen aandacht voor f eindprodukt van het gra- gfte bedrijf: het boek. In Ne tland is de leeshonger groot. Dankzij het optreden van de vakbeweging sinds het begin van deze eeuw is er in de sociale en maatschappelijke omstandigheden van da werknemer zeer veel ten goede veranderd. Werkgevers en werknemer» hebben elkaar thans in de Stichting van de Arbeid gevonden. Een voor beeld van 19-eeuwse arbeidsverordeningen geeft het Reglement voor da gezellen van A. W. Sijthoff ingevoerd op 1 december 1871. Curiositeita- halve nemen wij hieruit enkele artikelen over: Art. 3. De boeten voor het te laat komen zijn bepaald als volgt: van 5 tot 15 minuten 5 cents, van 15 tot 30. minuten 10 cents, van 30 tot 60 minuten 15 cents, en de verzuimde tijd in evenredigheid der weke- lijksche verdienste. Den geheelen dag wegblijvende heeft men zijn be trekking verbeurd. Art. 9. Hij, die zich onwelvoeglijk tegen de Meesterknechts gedraagt of zijne metgezellen door schelden of onbetamelijke woorden beleedigt, betaalt een boete van 50 cents. Art. 10. Hij, die zijn metgezellen slaat, betaalt den eersten keer eene boete ten bedrage van f 1.-, den tweeden keer fl.50 en zoo hij zich ten derde male daaraan schuldig maakt, zal hem dadelijk de dienst ont zegd worden. Art. 11. De Meesterknechts zullen steeds 5 k 10 minuten eerder aanwezig moeten zijn dan de overige gezellen. Art. 14. Hij, die bij het inslaan van een vorm een pagina verkeerd plaatst, betaalt 50 cents boete. Degene bij wien letters onder zijn bok, achter of naast hem op den grond gevonden worden, zal een boete betalen van 5 cents. Art. 15. Het rooken van tabak wordt niet toegestaan, tenzij er wordt overgewerkt en de pijp alsdan van een dop voorzien. Hij, die zich aan overtreding schuldig maakt, betaalt een boete van 25 cents. Sigaren mo gen onder het werk in geen geval gerookt worden. Art. 20. Alle boeten zullen, in evenredigheid der wekelijksche verdien sten, onder de gezellen worden verdeeld, welke deeling plaats heeft op Koppermaandag. he uEr is een schaduw gevallen ner het leven van Flip Mas- nr, Hij kan de slag van het Hwijnen van het LFC-be- uur zijn club, waarvoor een leven lang gezwoegd geploeterd heeft nog 0B' Mr nauwelijks verwerken. tte felle man met zijn on- Iusbare, ongeremde en dy- tmische energie zit met een 'obleem. En met hem zijn nuw, de ex-korfbalster Ma- ie Hensen. Samen moeten ze rt oplossen. Maar dat kost W en vergt veel incasse- }svermogen De gevolgen van hetgeen de ene ens de ander aandoet de be- ^üredenen voor dit al of niet juist édelen in het midden gelaten zijn moeilijk te overzien. Vandaar de verantwoordelijkheid van de Jegens de ander niet hoog ge- kan worden aangeslagen. Flip 15sa&r welke Leidenaar kent niet? zal ervaren, dat sport mentaal sterk kan maken en Nidere hobby's zal hij wel weer J uitlaat vinden voor zijn ontem- dadendrang. je kwamen bij de heer Massaar 4 om over sport te praten. Hij 7' In „de metaal". Van kinds- 'afEn zo hoort hij thuis in dit Mrienummcr. ^dertig jaar lang is hij con- i-bankwerker bij de Holland- Constructie Werkplaatsen, ^gewaardeerde kracht. Volleerd Zijn werk ls zijn andere Flip Massaar: „De stad Leiden wordt vaak aangeduid als universiteitsstad, doch het kenmerkt zich ook als een belangrijke industriestad, waarin het grafisch bedrijf een zeer voorname plaats inneemt. Ondanks goede sociale voorzieningen in dit bedrijf, is er nog steeds een tekort aan vaklieden, zowel hand- als machine- zetters en drukkers". Dit zegt ons de heer N. Langezaal, een in Leidse vakbondskringen bekende figuur. Specialisatie De voortschrijdende technische ontwikkeling heeft ook in het 'gra fisch bedrijf aanleiding gegeven tot veranderde werkmethoden. Er is een steeds groter wordende specia lisatie gegroeid. Vele grafische bedrijven beschik ken thans over een eigen lay-out- afdeling, die tot taak heeft na te gaan op welke wijze een drukwerk order moet worden gezet en opge maakt. Voorheen werd dit voorna melijk overgelaten aan het eigen inzicht van de handzetter. Hierdoor is de taak van de handzetter dras tisch gewijzigd. Deze heeft uitslui tend tot taak een drukwerk order klaar te maken volgens het aan hem door de lay-out-afdeling ver schafte gegevens. Ook in drukkerijen is de werk- Vele van de in de Sleutelstad ge vestigde grafische bedrijven het zijn er plm. 24 met circa 2000 aan werknemers hebben tevens aan hun bedrijf een uitgeverij verbon den. Behalve het gewone drukwerk zoals boeken, couranten en tijd schriften worden ook zeer vele be langrijke wetenschappelijke wer ken vervaardigd. Een aantal grote drukkerijen in Leiden heeft zelfs een internationale bekendheid als gevolg van buitenlandse opdrach ten. 211 Over de H.CW. spreekt hij als over zijn troetelkind. Wat is daar in de loop van de dertig jaren, welke hij er werkte, al niet ten goede ver anderd! Komend uit een kinderrijk gezin, moest hij al jong gaan mee-verdie- nen. Eerst werkte hij bij een ander bedrijf in de metaal. „Nagelheter", noemden ze dat vroeger. Overdag in de werkplaats en 's avonds naar de ambachtsschool om het hele vak onder de knie te krijgen. Vroeger? Slechte sociale voorzie ningen. Drie dagen vakantie. Nu: 21 werkdagen vakantie met 6 pro cent vakantietoeslag. Dat is dus een maand vrij-af. Flip Massaar be steedt deze vakantie om er met zl/n tien jaar jongere vrouw en twee kinderen op uit te trekken. De H.C.W. kent ook een behoor lijke winstdeling. De vruchten van de arbeid komen dus niet alleen de aandeelhouders ten goede. Hoe meer zij verdienen, des te beter hebben ook wij het, zegt Massaar. Natuurlijk, je wilt altijd wel meer hebben. Maar laten we één keer te vreden zijn. Hij heeft niets op met die mopperaars, ook al is dat een echt-Hollandse eigenschap. Wat de H.C.W. doet voor de ge pensioneerden, heeft zijn volle lof. Bij alle grote gebeurtenissen in het bedrijf zijn ze aanwezig. Ze krijgen zelfs Flip noemt dan enig in de zomer een extra vakantiegrati ficatie. Er is een personeelsvereniging: „De Stalen Band". Geweldig wat die doet. Dat bleek wel weer uit de vie ring van het vijfentwintigjarig ju bileum. Het werd een uitbundig feest, waar ook de directie aan deel nam. Afstand bestond er niet. Je voelde je als eikaars gelijken. De man met het witte boord en de man in overall vroeger zo vaak ge scheiden vierden hier feest zij aan zy. En ook de gepensioneerden deelden gratis in de feestvreugde. Apartheid kennen we hier niet. De leden van de directie. Mensen, meneer, en zyn vrouw stemde hier volledig mee in die veel over hebben voor andere mensen. Leiding in een bedrijf, die moet er zyn. An ders wordt het een chaos. De bazen hebben het recht je op de vingers te tikken als er fouten begaan wor den. En die gebeuren. Een mens is geen machine. Je hebt je zorgen en dan vlot het wel eens niet. Maar ook dat wordt begrepen, al kan het fouten maken niet getolereerd wor den. De H.C.W. ls een dynamisch be drijf. We moeten concurreren tegen de grotere bedrijven. Vaak krijgen we spoedorders die in snel tempo moeten worden afgewerkt. Er is bij ons een oude kern, waar men op steunt. Helaas is het zo, dat veel jongeren als ze de leer school doorlopen hebben en het di ploma op zak hebben, de benen ne men, omdat ze elders huisvesting kunnen vinden voor het jong te stichten gezin. Flip Massaar kan een potje bre ken bij zyn bazen. Hij is ook de organisator van het jaarlijkse voet baltoernooi en hier kwamen we weer over zijn grootste hobby voet bal te spreken dat gewoonlijk in mei gehouden wordt. De beamb ten tegen de arbeiders in de werk plaatsen en de wedstrijd van de ve teranen. Dat moet je meemaken! Uit de speelgoedactie van de VARA is voortgevloeid de adoptie van de Martha-Stichting in Alphen aan den Rijn. Jaarlijks wordt daar een groot bedrag voor de kinderen van die stichting door „De Stalen Band" overhandigd en de directie doet daar een even grote schep bo venop. Het Sinterklaasfeest voor de kin deren van de werknemers uit het bedryf is een der andere hoogte punten uit het leven van de H.C.W, En met Kerstmis wordt er een groot pakket uitgedeeld aan ieder een, zelfs aan de directeuren. We zijn één grote familie en ik heb het hier uitstekend naar myn zin. Flip Massaar nu 49. een man die zich van zyn mogelijk falen be wust is hoopt nog vele jaren fouten bij de H.C.W. te kunnen ma- ken.-.,*, methode aangepast aan de techni sche ontwikkeling. En die is groot- Vele drukkerijen beschikken over een eigen afdeling vormvoorberei- ding. Een aantal werkzaamheden, die de drukker zelf moest verrich ten zoals pasklaarmaken wordt nu voor een belangrijk deel door de af deling vormvoor b er ei ding gedaan. Verder heeft ook het offset-procédé in de loop der jaren in de Leidse drukkerijen zijn intrede gedaan. Ook de zetmachines zijn aangepast aan moderne apparaturen. Dit al les was nodig om tot een grotere produktiviteit te komen. Men moest „ook in het grafisch bedrijf „by blij ven" om de grote concurrentie, vooral in het buitenland, het hoofd te kunnen bieden. Zeer goed georganiseerd Het grafisch bedrijf, aldus de heer Langezaal, kan van oudsher het best georganiseerde bedrijf wor den genoemd. Het kent geen „klap lopers". Reeds in 1914 werd een collectie ve arbeidsovereenkomst afgesloten en kwam een gereglementeerde sa menwerking tussen werkgevers en werknemers tot stand In de C.A.O. voor het grafisch bedrijf is o.m. het verplichte lidmaatschap opgenomen, hetgeen impliceert, dat ieder, die in het grafisch bedrijf gaat werken, lid moet zijn van een grafische werknemersorganisatie. Het verplichte lidmaatschap is voor de betrokken werknemers niet zonder betekenis gebleven. Reeds in 1929 kwam het grafisch pensioenfonds tot stand. Ten behoe ve van de grafische werknemers is er een Sociaal Fonds beter bekend als het „A.S.F.". Dit fonds heeft een waardevolle taak ten aanzien van de gezondheidszorg in het boekdrukkers- en rasterdiepdruk- bedryf. Unicum Als een unicum ten opzichte van andere bedrijfstakken mag de recht spraakinstantie in het grafisch be drijf worden genoemd. Geschillen tussen werknemers en werkgevers worden over het algemeen behan deld door de Gewestelijke Arbeids bureaus. Ten slotte mag de opleidingsin stantie niet onvermeld blijven. De ze instantie ziet er nauwlettend op toe, dat de leerling zijn (of haar) opleiding krijgt welke nodig is om te komen tot een goed vakman of -vrouw. Al deze regelingen liggen verankerd in de C.A.O. Aan de HeidelbergerVoor grafici een begrip

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23