Huidige woningbouw is kwalitatief beter dan de vooroorlogse bouw Stijgend ziekteverzuim HOOGBOUW SCHEPT SOMS PSYCHISCHE PROBLEMEN LEDENLIJST LEIDSCHE IER. VAN INDUS- IRIEELEN flflttJSTRIEBIJLAGE VAN HET LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 Panagro's directeur J. P. v. d. Zeeuw: Midden ln het wijde War- mondse polderlandschap staat een middelgroot industrie complex. De ramen van het directiekantoor bieden uit richt op het schemerige sil houet van de Sleutelstad, dat herhaaldelijk wordt onder broken door de flits van een voorbijrazende trein. Het ver trek bevat naast een lange conferentietafel een ouder wets schrijfbureau, dat van ;oede houtsoort lijkt te rijn vervaardigd. Dit laatste is niet zo verwonderlijk, want de man, die er, rond en grij zend, achter zit „doet" in hout. Zijn naam is J. P. v. d. Zeeuw. Hij is behalve lid van de jubilerende Leidsche Ver- eeniging van Industrieëlen, directeur van de N.V. Hout industrie Padox (sinds 1955) en van de N.V. Aanneming maatschappij Panagro (sinds 1962). Een gesprekje met hem gaat dus over de ontwikke ling van het bouwbedrijf. „We bestaan nu dertig jaar als aannemingmaatschappij en hebben dus vrijwel geen vooroorlogse erva ring, hoewel we door de timmerfa briek, die in 1919 is opgericht, wel geruime tyd gelieerd zijn geweest aan het bouwbedrijf", vertelt de heer V. d. Zeeuw. Zijn aanneming- bedrijf is een dochteronderneming van de N.V. Nationaal Grondbezit in Den Haag. Dat verklaart meteen Panagro's naam, die een samen trekking is van Padox en Natio naal Grondbezit. „We zijn in 1937 bescheiden begonnen, voornamelijk ADVERTENTIE met onderhoudswerken", vervolgt de heer V. d. Zeeuw, wiens bedrijf zich vooral na de jongste wereld oorlog intensief bezig is gaan hou den met de bouw van huizen. Pana gro heeft echter ook tijdens deze oorlog het nodige werk verzet. „We hebben in 1941 bijvoorbeeld de mooie opdracht gekregen van de toenmalige directie van de Wierin- germeerpolders om in de pas drooggevallen Noordoostpolder drie entwintig arbeiderskampen te bou wen voor de ontginning van deze polder. Daar was dus zowel de tim merfabriek ruim mee bezet als de aannemingmaatschappij, die de op bouw verzorgde. We ztfn in dat ge bied trouwens nog steeds werk zaam, onder meer met de bouw van winkels en scholen. Aan de Langenering, dè winkelstraat van Emmeloord, hebben wij bijna alle winkels gebouwd", vertelt de direc teur van Panagro niet zonder trots. Finse scholen De Warmondse aannemingmaat schappij is in de loop der jaren uit gegroeid tot een bedrijf met drie honderd man eigen personeel, de timmerfabriek tot een werkge meenschap van vijfenzestig man. Beide bedrijven hebben een belang rijke bijdrage geleverd aan de we deropbouw van ons land, de laatste tijd voornamelijk in een straal van zestig kilometer rond Leiden. Het is Panagro geweest, die in de be ginperiode van de wederopbouw handerdvijftig Finse scholen heeft neergezet, ook in de Leidse Profes soren wyk! Op het gebied van de woning nood en de woningbouw zijn er vol gens de heer V. d. Zeeuw vele kwa len en vele dokters. „Er is geen ter rein waarover zoveel gepraat wordt als juist over de woningbouw". De heer V. d. Zeeuw wijst er in dit ver band op, dat bij Panagro de idee is geboren van een woningfabriek. ..De idee dus om in een fabriek gro te elementen, in hoofdzaak van be ton, te gaan vervaardigen. Daar voor is een nieuwe fabriek gesticht in Maassluis, die een zelfstandig be staan leidt en een eigen directie heeft". Hoogbouw Wat de toenemende tendens naar hoogbouw betreft, daar valt vol gens Panagro's directeur niet aan te ontkomen. „De vraag is hoe hoog je met deze bouw moet gaan", zegt hij. „Er is een ontwikkeling ge weest van steeds maar hoger bou wen, er is nu ook de gedachte om de hoogte enigszins te beperken". De heer V. d. Zeeuw vertelt dan van allerlei moeilijkheden, zelfs van psychische aard, die door de hoog bouw kunnen ontstaan. „Er zijn spe ciale commissies benoemd, die de problemen rond de hoogbouw moe ten bestuderen, met name ook de Invloed van deze hoogbouw op het kind". Gebleken is volgens de heer V. d. Zeeuw dat sommige kinderen met leermoeilijkheden te kampen krijgen, zodra zij in een torenflat komen te wonen. „Maar ja, ge meenten zoals Leiden, die moeten woekeren met de beschikbare grond, zoeken nu eenmaal in de hoogte en dat Is begrijpelijk". met de nieuwe bouwwijzen ook wel wat nieuwe moeilijkheden naar voren gekomen. Zelfs de ar chitectuur is oorzaak dat er soms problemen rijzen. Behoefte Kwaliteit De heer V. de Zeeuw noemt het een van de nadelen van de wo ningbouw in het algemeen dat de ze niet buiten de politieke sfeer i6 te houden. „Op een gegeven mo ment doet dus de kreet opgeld zo veel mogelijk woningen voor zo min mogelijk geld. Dat gaat al tijd ten koste van iets, ofschoon niet nadrukkelijk gesteld hoeft te worden dat het ten koste van de kwaliteit gaat. De bouwmethoden zijn er toch echt niet slechter op geworden, vergeleken met vroe ger". De heer V. d. Zeeuw is er van overtuigd, dat de woning bouw van tegenwoordig kwalita tief beter is dan wat er gemiddeld vóór de oorlog werd gebouwd. Al leen wat de afwerking van de wo ningen betreft is men naar zijn mening wat meer bescheiden ge worden. „Maar er zijn natuurlijk Vroeger waren er, om een voor beeld te noemen, kleine kozijnen nodig met veel metselwerk, maar de laatste tijd vooral zijn er flats verrezen met reusachtige puien. Ruimtelijk gezien een hele verbe tering dus. De afmetingen van de woningen moesten destijds zoals u zich herinneren zult, persé worden vergroot, maar op het moment dat men deze eisen begon te stel len. wilde men er eigenlijk al op terug komen. Er bleek gewoon geen geld voor te zijnOok nu moet er steeds beter en ruimer worden gebouwd, maar is dat niet omgekeerd evenredig met de mo gelijkheden, die er financieel zijn? Het kapitaal is schaars, dus wor den de woningen ook wat de huur prijs betreft vrij duur". De heer V. d. Zeeuw vindt het overigens noodzakelijk dat de huren omhoog gaan. omdat er naar zijn mening nog steeds een wanverhouding be staat tussen de vooroorlogse wonin gen en de huizen van nu. „Zodra er iets gesubsidieerd moet worden, is het eigenlijk niet meer gezond". De situatie zou volgens hem pas ge zond zijn wanneer de bouw wordt aangepast aan de behoefte. „We bouwen op het ogenblik een prachtige serie woningen in Velsen, waar een grote behoefte aan woon ruimte bestaat. De huur van deze woningen zal tussen de honderdzes tig en honderdzeventig gulden per maand komen te liggen, inclusief verwarming. Dat is niet zo duur, maar daar moeten mensen in gaan wonen, voor een deel althans, die uit saneringsgebieden komen, waar ze niet meer dan vijftien gulden per week betalen. Voor die mensen is het dus echt wel een hele stap. Het resultaat is. dat men een aantal van deze mooi in de duinen gele gen woningen moeilijk kwijt raakt. Toegegeven, de verhouding tussen deze huren en die van de oude wo ningen is scheef komen te liggen, maar we mogen niet vergeten dat de lonen in ongeveer tien jaar tijd verdubbeld zijn". Aan de arbeidsbesparende sy steembouw valt naar het oordeel van de heer V. dZeeuw niet te ontkomen, niet alleen in verband met het aantal manuren dat voor een woning nodig is, maar ook in verband met de steeds stijgende loonkosten. Vooral hier in het wes ten valt aan een steeds toenemende rationalisatie niet te ontkomen", zegt hij tenslotte. Zwaluw vloog in straalvliegtuig Zij had de aansluiting gemist, de kleine zwaluw van het jaar 1967, die door schoolkinderen ln Lohr (West-Duitsland) gevonden was. Haar soortgenoten waren al lang naar het warme Zuiden vertrokken. De winter over in Duitsland te biy- ven, zou voor de vogel een wisse dood geweest zijn. Nadat de vereni ging voor dierenbescherming in Lohr de kleine vogel weer een beet je op de been had gebracht, kwa men de dierenvrienden op het idee, de zwaluw achter haar familiele den aan te sturen. En wel in een tempo, dat de grote vogelzwermen niet zouden kunnen bijhouden. Een grote Duitse reisonderneming ver klaarde zich bereid, de kleine ge vleugelde gast gratis met een vlieg tuig naar warmer streken te trans porteren. Zo begon de zwaluw in een kleine kooi aan haar eerste en waarschijnlijk ook enige vlucht per straalvliegtuig naar Majorca. Van hieruit zette zij daarna samen met andere zwaluwen de vlucht naar Afrika voort. Ditmaal echter - zoals het vogels betaamt - op eigen vleu gels. Het is nog maar kort geleden, dat drs. H. Philipsen, verbon den aan het Nederlands Instituut voor Praeventieve Genees kunde in Leiden, in het tijdschrift „Mens en onderneming'' enkele aspecten belichtte van het stijgend ziekteverzuim in de ondernemingen. Vergrijsing van de bedrijven In een gedocumenteerd artikel het onderzoek strekte zich uit over circa 300.000 mannen komt drs. Philipsen aan de hand van N.I.P.G.- gegevens tot de conclusie, dat het ziektepercentage in de jaren 1955 1965 is gestegen van 4.6 tot 6.2, terwijl de gemiddelde ziekteduur steeg van 13.9 tot 15.3 dagen. Tussen de leeftijdscategorieën be staan, zo oordeelt drs. Philipsen, geen grote verschillen in het aantal ziekmeldingen per man per jaar. Er is alleen een duidelijke, maar niet al te zwaarwegende tendens, dat werknemers onder de 25 jaar en ouderen boven de 45 jaar zich iets minder vaak ziek melden dan de daartussenin liggende categorie van 2544 jarigen. Het grote ver schil wordt veroorzaakt door de ge middelde verzuimduur. Met het ouder worden gaan de verzuimen langer duren, zowel door een toenemen van de ernst als door een langduriger arbeidsongeschikt heid. Jongeren onder 25 jaar blijven gemiddeld nog geen 9 dagen per ge val weg, mannen boven de 45 jaar middeld nog geen 9 dagen per ge val weg, mannen boven de 45 ge- gemiddeld 23 dagen. In acht Jaar tijds is het aantal werknemers van 45 jaar en ouder toegenomen van 28% tot 36% in de onderzochte bedrijven, hetgeen neerkomt op een vergrijzing van de bedrijven. Hierdoor wordt de stij ging van de gemiddelde ziekteduur bijna volledig verklaard. Drs. Philipsen schrijft de stijging van het aantal ziektemeldingen niet toe aan een verslechterende gezond heidstoestand van de bevolking. De toename vindt plaats bij minder ernstige aandoeningen, waarbij de subjectieve klachten van de patiënt voor een belangrijk deel de aard van de diagnose en de therapie be palen. Hoe komt het nu, dat dit soort aandoeningen vaker dan vroe ger in de verzuimstatistieken voor komt? Drs. Philipsen geeft daarop het volgende antwoord. Men heeft klachten, in het begin vaak van va ge aard. Dan merkt men, dat er iets aan de gezondheid hapert. Men praat erover met vrouw, collega's etc. Men gaat misschien naar de huisarts. Vaak gaat men meteen naar bed en roept dan medische hulp in. •Bij een niet te ernstige griep of buikgriep, bij spierreuma of hoofd pijn vier groepen, welke tezamen ongeveer 60% van de verzuimgeval len leveren kan men al of niet zijn klachten met ziek zijn in ver band brengen; al of niet een ver- zuimbevorderend advies van vrouw of collega's krijgen; al of niet eerst naar de dokter gaan en tenslotte al of niet naar bed gaan en zich ziek melden. Een aantal malen achtereen moet men als het ware een beslissing ne men of men de weg inslaat naar ziek zijn en ziek blijven. Zo'n be slissing is natuurlijk geen koel en rationeel besluit; maatschappelijke normen en misschien weinig bewus te gevoelens van voorkeur en af keer spelen daarbij een belangrijke rol. Ziek worden Drs. Philipsen gelooft, dat er re den Is om aan te nemen, dat boven genoemde beslissingen thans vaker dan tien jaar geleden uitvallen ten gunste van ziek worden. De ziekte drempel is z.i. lager komen te lig gen. Eenzelfde persoon kan en wil in het ene geval bij een griepje met een lichte verhoging de extra moei te, die het dan kost om te gaan werken wel opbrengen, terwijl hij in een ander geval zich die moeite niet getroost. Ook tussen individuen en tussen groepen komen verschil len voor in de hoogte van deze ziek tedrempel. Het effect van de veran deringen in de ziektedrempels is dat in 1955 het aantal ziektemeldin gen in de industrie 1.2 per man per jaar bedroegen, thans is dit cijfer 1.5. Groep 1 Textielindustrie N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen Overhemdenfabriek „Elmi" N.V. J J. Krantz en Zoon N.V. Leidsche Wolspinnerij N.V. Leidsche Breifabriek v.h. P. en J. van Poot en Co. Olga Matrassen N.V. Leidsche Matrassenfabriek N.V. Vereenigde Touwfabrieken, Leiderdorp Groep 2 Metaal- en Elektriciteits-industrie Aspa Leiden N.V. N.V. v.h. Gebrs. Boot Carrosseriefabriek Chr. B. A. Deckers en Zn. N.V. Chroomindustrie Stokkermans N.V. „Electra", Werktuigkundig en Elektrotechnisch Bureau N.V. Nederlandsche Electrolasch - Maatschappij Machinefabriek Den Holder N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen Hollands^ Loonbeitserij N.V. N.V. I.EJI.C.O. N.V. Kon. v. Kempen en Begeer, Voorschoten N.V. Kon. Nederlandsche Grofsmederij N.V. Leidsche Apparatenfabriek N.V. Leidsche Machinefabriek vil. Fa. J. P. Janssen N.V. Het Motorhuis Ned. Koperenbuizenfabriek N.V. Leiderdorp N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer-Mij., Haarlem Reed Roller Bit Company Nederland NV. C. V. van Rossum du Chattel en Driessen N.V. Reece Royal Typewriter Company N.V. Instrumentenfabriek Smit C V. Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit Tokheim N.V Fa. A. E. v. d. Voet en Zn. Hanab N.V. Valkenburg Minnesota Nederland N.V. Groep 3 Voedings-, Genotmiddelen en Chemische Industrie Backer en Co N.V. Fa. H. J. Dieben, StoomwasserU „De Zon" Leidsche Duinwater Maatschappij Pharmaceutische Industrie- en Handelsonderneming Dutim N.V. Oegstgeest Fasson (Nederland) N.V. Verf- en Japanlakfabriek H. Gijsman N.V. Distilleerderij „De Franse Kroon" v.h. Hartevelt en Zn. N.V. Verf- en Vernisfabriek Herfst en Helder Vereniging „Het Kaasmerk" N.V. Koninkl. Nederl. Kunstvuurwerkfabriek A. J. Kat vil. Joh. Loeff N.V. Chemische Industrie „Katwijk", Katwijk N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h De Koster en Co. N.V. Koffiebranderij en Theehandel „Klaverblad" N.V. Leidsche Broodfabriek N.V. Leidsche Wasserij „Lilo" Chemische Fabrieken N.V. „Mavom", Mij voor Oppervlak- en Metaaltechniek N.V. Melkinrichting „De Landbouw" Nefaboline Lakfabriek N.V., Voorschoten N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen vil. L. E. Nieuwen- huizen Riedel Limonadefabriek N.V. Kon. Zeep- Eau de Cologne- en Parfumerieënfabriek vii. Sanders en Co. N.V N.V. Conservenfabriek „De Verwachting" vil. E. J. Schoondergang-Speet N.V. Shulton Farball-Holland Inc., Gebr. v d Stap, Lak en Verffabriek, Voorschoten Sikkens Lakfabrieken N.V. Sassenheim. Wasserij Spronk N.V. Groep 4 Grafische Industrie N.V. Alg. Boek- en Handelsdrukkerij vii. Batteljee en Terpstra Boekbinderij en Brocheerinrichting J. v. d. Berg N.V. „De Bink" Drukkerij N.V. N.V. Boekhandel en Drukkerij vil E. J. Brill L. Demmenie en Zn. N.V. N.V Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij vil. J. J. Groen en Zn. N.V Foto-Litho Inrichting Koningsveld en Zn. N.V Leidsch Dagblad N.V. Leidsche Courant Nederlandse Drukkerij Bedrijf N.V. N.V. Ned. Rotogravure-Mij N.V. A. W Sijthoff's Üitgevers-Mij. Research Publicaties N.V.-Oegstgeest Groep 5 Bouwmaterialenindustrie N.V. Bouwmaterialenhandel vil. P. Fontein en Zn. Fa. Gebrs. Ginjaar, Leiderdorp Gebrs. van Hoeken's Houthandel N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid N.V. Katwijkse Kalkzandsteenfabriek, Katwijk a. d. Rijn N.V. Ned. Durisol, Leiderdorp N.V. Industrie- en Schoorsteenbouw „De Ridder" N.V. Padox, Warmond N.V. Panagro, Warmond Wernink's Beton- en Aannemingsmij. N.V. Bestuur Ir. A. Sitsen, voorzitter Mr. C. J. Leembruggen, vertegenwoordiger van groep 1; plv. N F. G Lens Ir. O. J. Schreuders, vertegenwoordiger van groep 2; plv. J. den Holder J. A. Riedel, vertegenwoordiger van groep 3 plv. P. A. de Jong Mr S. C. H Coebergh, vertegenwoordiger van groep 4 plv. R Sloos Ir. H W L Heyning vertegenwoordiger van groep 5 plv. Ir H. v. d. Velde Ir. M. C. de Jong, buitengewoon bestuurslid Commissie voor de elektriciteits- en gascontracten Ir. M, C. de Jong, voorzitter. Ir. H. A. Bol lid Mr. Ph. J de Ruijter de WUdt, secretaris Secretariaat

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19