Triomf voor Quick Jan de Wolf, trainer Lugdunui| Nederlandse vol ley ba Iploeg at voortdurend op toilet Andries van Leeuwens doelpunt beslissend tegen Zwart Wit Turkse maaltijden vielen slecht Kwalificatietoernooi Olympisch waterpolo EEN ASSISTENT(E! MODEHUIS DE FAAM - LEIDEN Ter Leede op valrei naast VGravenzaiu -li a MAANDAG 13 NOVEMBgJ LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH Sterke defensie (Van een onzer verslaggevers) Er is in de belangrijke wedstrijd tussen Quick Boys en Zwart Wit, zaterdagmiddag op Nieuw Zuid, slechts één doelpunt ge scoord en dat was dan ook een uiterst kostbare treffer. Het bracht de Katwijkers de overwinning in een zeer boeiend en spannend duel. Het krachtsverschil was zo miniem dat de uit slag voor hetzelfde geld andersom had kunnen zijn. kreeg Quick Boys het straffe wind- voordeel, maar desondanks kwam de thuisclub er de eerste tien minuten bijna niet aan te pas. Vinnig ging Zwart Wit in de aanval en de eerste tien minuten hield zij Quick Boys volkomen in haar greep. Al dat zwoegen leverde echter weinig op. Wel stond de Katwijkse verdediging onder zware druk maar zij bleek hier tegen volkomen opgewassen te zijn. De aanvalscapaciteit van Quick Boys bleef aanvankelijk beperkt tot uitval len. Eén daarvan leverde bijna succes op toen Schoenmakers zó onoordeel kundig op zijn doelman terugkopte dat Van der Laan slechts met de al lergrootste moeite kon redden. Aanvallend waren de Rotter dammers ivat bewegelijker en sneller, maar daar stond te genover dat de Katwijk.se verde diging (met Cor Vooys voor de ge blesseerde Jeroen de Hollander) naarmate de wedstrijd vorderde werkelijk sloot als een bus. In het Katwijkse doel weerde Gerrie Vooys zich op voortreffelijke wij ze. Veel doelpuntrijpe kansen heb ben de Rotterdammers dan ook niet gehad. Wat het aanvalsspel betrof was Quick Boys beslist minder, vooral door het falen van Leo Pluimgraaff. Desondanks kre gen de blauwwitten enkele prach tige kansen, die echter alle, op één na dan, werden gemist. Zwart Wit verkoos het eerst met de straffe wind in de rug te spelen. Dat leverde al direct een flinke ter reinwinst op, maar aanvankelijk le verde die meerderheid niet meer op dan een enkele hoekschop. Veel drei ging zat er dan ook niet in. Het eer ste gevaarlijke moment kwam pas toen Nieuwstraten na tien minuten een vrtfe trap mocht nemen, een me ter of vijf buiten het strafschopge bied. De Rotterdammer schoot hard op doel en bovendien goed gericht ook, maar met een fantastische safe voorkwam keeper Vooys een snelle achterstand voor Quick Boys. De eerste kans voor de thuisclub deed zich na een kwartier voor. Cor van Duyvenbode liep door op een pass op rechts, maar de schiethoek was niet erg gunstig en bovendien was het schot nliet hard genoeg om doelman Van der Laan al te zeer te veront rusten. Ernstiger werd de situatie voor de Rotterdammers toen Hans Pluimgraaff over links was doorge broken. Doelman Van der Laan wei felde met uitlopen en dat was de kans. Maar de Katwijker schoot te vroeg en te gehaast zodat de naast ging. Talrijker Maar intussen had Zwart Wit lang niet stilgezeten en haar aanvallen waren wat talrijker dan die van de gastheren. Veel verder dan de Kat wijkse verdediging kwamen de Rot terdammers meestal niet. Ook met de buitenspelval die Quiick Boys wel niet voortdurend, maar toch wel zo nu en dan openzette, hadden de zwart-witte voorwaartsen nogal moei te. Wéér kwam het gevaar voor Quick Boys uit een vrije trap, onge veer op dezelfde hoogte als de eerste. Wéér was het schot krachtig en goed gericht ook, maar wéér wist Gerrie Vooys fantastisch te redden. Zachtjes aan ging de aanval van Quick Boys beter draaien en ebde de meerder heid van de gasten weg zodat na een half uur spelen de partijen goed te gen elkaar gingen opwegen. Aan bei de zijden vlielen enkele hoekschoppen die niet meer dan enige deining ver oorzaakten. Bijna werd te ver opdrin gen Zwart Wit noodlottig want een verre pass door het midden van de voortreffelijk spelende Leen de Best sneed als een mes door de Rotter damse verdediging en de fel sprinten de Cor van Duyvenbode bemachtigde de bal. Van der Laan moest het risi co nemen om heel ver zijn doel uit te komen om het gevaar te keeren, maar kwam op het beslissende mo ment ten val. De bal caramboleerde naar Leo Pluimgraaff Het werd geen doelpunt omdat de Rotterdamse verdediging zich inmiddels van de schrik had hersteld en het verlaten doel kundig blokkeerde. Na de rust Uitslagen - standen Zaterdagvoetbal TWEEDE KLASSE A: Quick BoysZwart Wit 1—0 HuizenZuidvogels 2—1 Huizen 10 7 3 0 17 19— 7 Quick Boys 10 6 2 2 14 28—13 Zwart Wit 10 5 2 3 12 13—12 Zwerver 10 5 1 4 11 23—17 Zuidvogels 8 3 3 2 9 13— 9 SIZO 8 4 1 3 9 14—13 Spakenburg 7 2 4 1 8 15—10 Rijnsb. Boys 8 4 0 4 8 7—13 HBSS 9 2 3 4 7 12—11 NDSM 9 3 3 4 6 10—21 ZCFC 9 2 2 5 6 11—14 Zwaluwen 9 1 3 5 5 17—24 Hoogvliet 8 1 0 7 2 7—25 TWEEDE KLASSE B: s-Gravensande SV- -Ter Leede 44 VIERDE KLASSE B: GWS—De Lier 0—2 Naaldwijk—Rouwkoop 3—2 Naaldwijk 9—16 Koudekerk 7—6 Katwijk 8—14 Haz. Boys 8—6 Be Fair 9—13 Leiden 9—6 SVOW 811 De Lier 9—6 Spirit 8—10 jisser Boys 84 GWS 9— 7 Oegstgeest 9-4 Rouwkoop 9— 7 Klasse-doelpunt Maar het Katwijkse doelpunt kwam toch. Een vrij ongevaarlijke Quick Boys-aanval werd in eerste instantie afgeslagen maar de bal kon niet ver genoeg worden weggewerkt. Andries van Leeuwen maakte er zich meester van, draaide om een 3peler heen en schoot vervolgens van verre afstand hard op doel. Hoog in de bovenhoek sloeg de bal tegen het net. Een klas se-doelpunt.10. Zwart Wit voelde zich hierna nog lang niet verslagen al waren de Rot terdammers van de kaart. En als Hans ^Pluimgraaff in deze periode de fraaie kans die hy vlak voor doel kreeg had benut, zou de wedstrijd 'toen al beslist zyn geweest. Hij schoot evenwel veel te zacht in. De uit het lood geslagen Van der Laan kon met een uiterste krachtinspan ning de bal Via de staander tot cor ner werken. De wedstrijd bleef span nend omdat enerzijds Zwart Wit poogde de achterstand weg te wer ken en anderzijds Quick Boys alles deed om de voorsprong te vergroten. Het een noch het ander gelukte zodat het fraaie doelpunt van Andries van Leeuwen van beslissende betekenis was. Een kopbal van Leo Pluym- graaff van Quick Boys (tweede van rechts) in de ivedstrijd tegen Zwart Wit. Links op de foto An dries van Leeuwen. foto LD/Holvast) (Van onze correspondent) „Het is gebeurd dat ik een time-out moest vragen om een speler gelegen heid te geven naar het toilet te ren nen. Dat was natuurlijk te dwaas. Het haalde de concentratie uit de ploeg en dan had je bij voorbaat al ver loren." Henk Blok, coach van de Neder landse herenvolleybalploeg die zater dag terugkeerde uit Turkije, zegt het berustend. De slechte huisvesting en het voedsel, dat onze landgenoten te zwaar op de maag lag, heeft de pres taties van het nationale team by de Europese kampioenschappen onguns tig beïnvloed. Zó ongunstig, dat Ne derland op de vyftiende plaats ein digde en landen als Frankrijk, Bei en Israël, die tydens de in het voorjaar in ons land gehouden West- europese titelstrijd geen kans tegen de formatie van Henk Blok hadden, boven zich s Waren er voldoende voorzorgsmaat regelen genomen om dit te voor komen? Henk Blok: „Ja, we hadden tabletten by ons die de jongens vóór een maaltijd moesten innemen. Toch ging het mis. We hebben toen een Turkse arts laten komen en die ad viseerde gewoon leidingwater te drin ken dat op de lijst van verboden middelen stond. En dat hebben de spelers gedaan. Maar dat werkte ave rechts. Dat deed ook de melk, ook al was die zogenaamd gesteriliseerd". Jurrien Kooien, aanvoerder van de ploeg, zegt: „Dat eten was niet slecht, maar we konden er niet tegen. We stonden soms halfziek in het veld. En dan heb je geen weerstand. In de eer ste set ging het meestal goed, daar na klapten we in elkaar. We hadden geen uithoudingsvermogen meer om de beslissende fase door te komen en dan was het gebeurd". Chef d'equipe M. Langenhuysen. vereklaart: „De Turken hebben ons voorschriften gegeven om een en ander te vermijden. Maar we zijn toch de boot ingegaan". Andere ploegen hebben weinig last gehad van de voedselmisère die de Nederlandse ploeg, vooral in het zui delijke Adana, ondervond. Zij namen ook geen genoegen met, zoals de heer Langenhuysen het noemt, „die vieze troep". De Belgen en de Fransen eisten in Ankara zelfs een beter hotel en kregen dat. De Nederlanders de den dat niet want zij vonden de huis vesting in de Turkse hoofdstad heilig bij wat in Adana werd geboden. Het Europese volleybal kampioen schap in Turkije heeft aangetoond dat de begeleiding van het Neder landse team niet geheel volmaakt is geweest. Men mag toch echt welver- wachten dat een sportafvaardiging naar een land waar de voedselproble men (met alle gevolgen van dien) catastrofaal kunnen zijn, precies weet wat daartegen moet worden gedaan. Want het is zo langzamerhand door en door bekend hoe in dergelijke kwesties rigoreus moet worden ge handeld. Op het kalendercongres van de Europese Zwemfederatie (LEN) in München is besloten dat het kwalificatietoernooi voor het Olympi sche waterpolotoernooi 1968 van 5 tot 9 april in Milaan zal worden gehouden. Zoals bekend moet ook Nederland aan dit toernooi deel nemen om eventueel het recht te krijgen zich in te schrijven voor de Olympische Spelen. Er hebben voorlopig elf landen ingeschreven van wie Zweden, Bulgarije, België, West-Duitsland, Spanje en Neder land ongetwijfeld de grootste kanshebbers zijn voor de bovenste drie plaatsen, die recht geven op deelneming aan het toernooi in Mexico. De eerste zes van het Europese kampioenschap Utrecht 1966, Rusland, Oost-Duitsland, Zuid-Slavië, Hongarije, Italië en Roemenië zijn reeds geplaatst. ADVERTENTIE Wy vragen voor onze huidige etaleur: die net als hij weet wat CHIQUE, HIP en BLITZ is. In qq» zaak, die aan al deze eisen voldoet, is plaats voor een manol vrouw welke meent, al deze typen te kunnen etaleren. Zij die menen dit alles te kunnen waarmaken ontvangen eea goed salaris, 2 weken zomer en 1 week wintea-vakantie, vakantietoeslag en eventueel opname in het pensioenfonds. Sollicitaties schriftelijk of na telefonische afspraak or telefoon 01710—32546. in Boeiende wedstrijd De enige wedstrijd die in 2B werd de daar het beste van, wanttoa .j•- der Sassemse verdedigers lang met de bal ging treu« hem kwijtraakte aan V. d, kon L. Vos zonder moeite de op 3—2 brengen. Ter Leede echter niet gewonnen, maar sen werd niet lang daarna i op een heel zacht pitje fc£" Want by een Westlandse werd er opnieuw niet de juk B king toegepast en dat bood U zen een goede kans. die hy B machtig schot rondde. De t kwam in de winning mood Leede leek een geslagen pli kansen op 5—2 zaten er dik ln toch was het Ter Leede puntte. Bij een der spaar vallen van de Sassemers krg Brons buiten het strafschopgel bal te pakken en knalde dieji het Westlandse doel. Dat gaf i gelen plotseling weer moed, juist by de thuisclub de ona naar binnen sloop. Zou dan wel gewonnen wedstrijd tojjll handen worden gegeven? H niet nodig zyn geweest want rechtsachter Vos de bal kort zo onbenullig op zijn doelman! rugspeelde, dat de snel doon Knetsch er eerder by was t f geen moeite had de gespeeld, was die tussen 's-Gravenz. SV en Ter Leede. De grasmat van het fraaie 's-Gravenzandse sport park had het vele regenwater uit stekend verwerkt. Het is dan ook een goede wedstrijd geworden tussen twee elftallen, die voortdurend offensief voetbalden en er daardoor een boeiend schouwspel van maakten. Lang behoefde men niet op doel punten te wachten, want al binnen 10 minuten nam de thuisclub, die met plaagstoten de Sassemse defen sie al op zwakke punten had afge tast, de leiding. Dat gebeurde door V. d. Weiden. Ter Leede was niet in het minst ontmoedigd door die snelle treffer en greep nog wat dieper in het tempo-arsenaal, om daarmee de thuisclub in de verdediging te drin gen. En dat bracht het succes, voor al ook omdat der oodgelen terecht de dieptepass gingen gebruiken. Na zo'n scherpe pass (van De Brons) pas seerde Rade met een bekeken schot doelman V. Kooten. Het was jam mer, dat kort daarna P. de Bruin moest uitvallen. Bij een kopduel stootte hij zó ongelukkg het hoofd, dat hy er een lichte hersenschudding aan overhield. Knetsch kwam hem vervangen. Het leek wel of dit onge val het enthousiasme by Ter Leede wat bluste. De thuisclub veroverde een overwicht, dat nog voor rust Koe- doot de kans bood 2—l te scoren. In de tweede helft kwam Ter Leede vrij spoedig tot de gelijkmaker. By een onjuiste sliding van Koole be sliste de goedleidende scheidsrechter V. Dorp resoluut ten gunste van Ter Leede en V. Biezen schoot de straf schop feilloos in. Er ontwikkelde zich een open strijd, die beide ploegen kansen bood. De thuisclub profiteer- Kardolus kreeg zijn revanche Kasper Kardolus heeft zondag in Rotterdam revanche genomen op zyn grote rivaal Frans Mosman. Tydens de eerder dit jaar in Vlaardingen gehouden nationale sabelkampioen schappen moest de 30-jarige Kardo lus zijn meerdere erkennene in de Amsterdammer maar de sabreut van Zaal Abrahams greep bij de na tionale sabel wedstrijden van EMM zyn kans om de Nederlandse kam pioen te verslaan .Hy deed dit zelfs tweemaal door zowel in de finale als in de barrage met 5—3 te win nen. Vorig jaar won Mosman na barrage van Kardolus. De eindstand luiidt: 1. Kasper Kar dolus (Zaal Abrahams) vier gew partyen (na barrage); 2 Frans Mos man (Shell) vier gew partijen (na barrage); 3. Leo van Brakel (Zaal Abrahams) drie gew. partijen (18ont- treff)4. Hans Haenen (Zaal Van- dervoodt) drie gew part 19 ont treff; 5. Joska Makk (Adam Bela) een gew part. F ierdeklasse i zaterdagvoetb ft K Rouwkoop mis t slotfase eeli Van het programma in de klasse B zyn slechts twee i 3C den overgebleven. Rouwkoop het opnemen tegen runner-up wfjk. De Westlanders liadfUT strafschop nodig om een 3-2 behalen. GWS heeft het th kunnen bolwerken tegen I verloor met 02. NaaldwijkRouwkoop spoedig nam Naaldwijk door len een voorsprong, maar D zorgde nog voor de rust, daifc by: koop weer op gelijke hoogte mlsat 11. Na de hervatting brad leen vaart de stand op 2—1, was het De Jong, die de Wa voorsprong teniet deed: 2-1 Kata slotfase kwam Naaldwijk i ongelukkige handsbal van koop-speler Ouwehand t overwinning. Van Dalen be: strafschop feilloos: 32. GWS—De Lier 0—2. spelende De Lier opende d uit een strafschop, die Akker werd benut. Vijf minui i! da de rust bracht Zoon met oorde kopbal de stand op 0—2. Na Ee, w vatting speelde GWS beta atie wist van de vele doelrijpe bfsld d niet een te benutten. „Er valt toch wel een opgaande lijn te bespeuren. En daarmee ben ik erg gelukkig. Neem die overwinning van vanmiddag tegeh Alphen: 15. Daar ben ik erg tevreden over. Er zijn weer doelpunten gemaakt. En er is behoorlijk gevoetbald. Dat is eigen lijk het belangrijkste: het liep weer lekker We hebben een nogal zwakke start gehad. Een moeilijk begin. De oor zaak? Ach, dat is erg moeilijk te be palen. Die eerste wedstrijd in Gouda tegen ONA hebben we ook alles tegen gehad. Het veld, de omstandigheden. We hebben toen ook erg onfortuinlijk eeld. Maar daarna is het steeds beter gegaan. Daarna zijn we gaan winnen. En ook qua voetbal zijn we steeds beter gaan spelen. Tja. dat begin. Ik weet eigenlijk niet zo direct waar de oorzaak daar van moet worden gezocht. Niet in het feit, dat er dit seizoen een paar jon gens uit het eerste zyn weggegaan. En ook niet in het feit dat ik een jaar bij Lugdunum ben weggeweest. Dat de jongens zich hebben moeten om schakelen. Iedere trainer heeft im mers zijn „maniertjes", zijn werkwij ze. Ik ben een jaar weggeweest (Teijlingen). Maar daarvoor heb ik de meeste jongens vier jaar onder mijn hoede gehad. Je „kent" die jon gens. Stuk voor stuk. Dat is erg be langrijk. Voetbal Is immers een teamsport. Elf jongens, elf verschil lende karakters. Om daar een een heid van te maken is de grote kunst. Ik train ook Katwijk. Daar heb ik ook elf jongens met elf verschillende karakters. Maar die elf jongens moe ten overal samen voetbal spelen. Met elkaar. Als eenheid. Ik meen. dat het op het ogenblik by alle twee aardig gelukt is. De sfeer is goed. En dat is erg belangrijk. Als de jongens wat voor elkaar over hebben, als ze er voor willen .knokken", willen trainen met elkaar om iets te bereiken, in een goede sfeer, dan komen de resul taten „vanzelf" wel En dan ls er nog een ding: je moet het spul bij elkaar kunnen houden. Dat is verder de kunst. Daarbij moet je wat geluk hebben. Géén blessures bijvoorbeeld. Natuurlijk, als er één speler wegvalt, mag dat geen terug slag op het gehele elftal hebben. Maar als er meerdere spelers gebles seerd raken, wordt het toch soms wel eens moeilijk. Prettig is het in ieder geval nooit. Neem het competitieprogramma dat hebben we tot op heden ook niet mee gehad. In het begin twee wed strijden, daarna twee weken stil. Dat had ons de das om kunnen doen. Win je de eerste twee wedstrijden en moet je daarna één of twee weekjes stil staan, dan is dat natuurlijk wel hin derlijk, maar lang niet onoverkome lijk. Wij haalden uit die eerste twee wedstrijden slechts één puntje. En dan wordt het moeilijk om terug te komen. Goed, we hebben in die perio de erg hard geoefend. Maar toch was het een hele kluif: de concurrentie had vier gespeeld acht punten. Wy: twee gespeeld en maar één punt We zijn er goed doorheen gekomen. Gelukkig. Héél goed zelfs. Op het ogenblik mogen we zeker niet moppe ren. Met zeven punten uit vijf wed strijden zitten we lang nog niet zo gek. Wij zijn weer in de runnimg er zit een opgaande lijn in Vandaag hebben we weer niet hoe ven te spelen. Maar toch hebben we niet stilgestaan: ik vind het erg be langrijk om in actie te blijven. Die oefenwedstrijd tegen Alphen is erg nuttig geweest. Het is zo jammer ei genlijk, dat de velden aan de Haar lemmertrekvaart niet tot de allerbes te behoren. Katwijk bijvoorbeeld, heeft een vrij behoorlijk veld. Wan neer er eens 'n keer geen wedstrijd is, kan er bijna altyd wel worden ge voetbald. By Lugdunum in die geval len niet. Moet je altijd maar hopen, dat je ergens anders terecht kunt. Dat vind ik jammer. Er wordt dikwijls gezegd, dat Lug dunum in zo'n ongunstige omgeving zit. Aan de buitenkant van Leiden. Is ook wel zo, maar toch: niet al les moet men daaraan wijten. Roodenburg vind ik een bijzonder mooi voorbeeld. In de Leidse Hout hebben ze het altijd erg moeilijk ge had. Toen zyn ze naar Noord ge gaan. En daar zyn ze een buurtclub geworden. Dat vind ik knap. Ze heb ben zich aangepast. Als Lugdunum naar Zuid-West zou verhuizen er zit een kansje in, zegt men zouden wy hetzelfde moeten doen als Roodenburg: een buurtclub wor den. Met een leuke sfeer, waardoor er een toeloop komt var jeugd. En meer publiek, waardoor er weer beter wordt gevoetbald. Is erg belangrijk, veel mensen langs de lijn. Inspireert de jongens, geloof ik. Veel mensen vin den op het ogenblik de Haarlemmer trekvaart zo'n eind weg. En (eerste klasse) verenigingen als UVS en Een karikatuur van Lugdu- num-trainer Jan de Wolf uit de tijd dat hij nog voor UVS speelde. Roodenburg hebben ook meer vat op de jeugd. Er komen zoveel dingen by kijken; voetbal is een moeilyk spel. Hoe het komt dat Lugdunum in toernooien en vriendschappelijke (avond) wedstrijden altijd zo verras send goed voetbal speelt? Tja, ik durf het niet precies te zeggen. Het komt voor, inderdaad. Ook in het verleden. Maar om dat precies te moeilijk. In het Zilva1 tog, lentoernooi van LFC wortf tijd knap gespeeld. En in 1 totje veren Bal-toernooi hebben de halve finale gehaald, komt het door de tegem Roeai Joep Technisch wat betere "to d wat meer ruimte gevea H tal komt het door de naam van c 14 te tegenstanders: bijvoon pdjtn, amateurselecties van Ajaxö dam. Misschien is dat de voor de jongens. En trekke daaraan op. Ik weet het ni* Ik houd me altijd maar li®» vlakte. Met alles trouwens. Met de kansen in dit sö* cies hetzelfde: de weg 1* v We zijn na die zwakke teruggekomen. Maar we lang niet. Er wachten - stel moeilijke (uit)wedstri;o^i. I als er op het ogenblik ff bald is erg leuk. Naar van de derde klasse gereW 'Mn; minste. Men moet natuuw "Wlsi proporties zien. De juiste. E' jo zoveel gebeuren. Als we in k® de opgaande lijn maar* blijven houden. En als voetbal blijven spelen, immers je best voor. Ook langs de kant probeer jea natuurlijk het hoogste te 4 Ooi En als de (goede) s'*' blijft. Wie weet, komen een heel eind op die W) •eek Wik kfchti 1* te

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10