OLGA LEIDSCH DAGBLAD Streven naar zo groot mogelijke openheid Afrika ter sprake in Ivinsjasa en New York Meersamenwerking in Europa nodig, zeggen mr. Luns en Hallstein 60, 150 ©uct Kamercommissie over de B. V.D. „Onvoldoende bewijsmateriaal voor Portugals veroordeling" «Jpjericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 No. 31430 De opening van een confe rentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) over het probleem van de Eu ropese huurlingen en Katange- se gendarmes is gisteren uitge steld tot hedenochtend om Oostafrikaanse gedelegeerden in staat te stellen de bespre kingen bij te wonen. De Europese huurlingen en de gendarmes bevinden zich thans, zo als bekend, na hun vertrek uit dc stad Boekavoe in een kamp van Roeanda. Er is een speciale commis sie om in samenwerking met het Internationale Rode Kruis te zor gen voor hun evacuatie uit Kongo. Volgens de oorspronkelijke plannen zouden de huurlingen voor repatria- tie naar hun eigen landen naar Mal ta worden vervoerd en zouden de gendarmes zich met hun familie in Zambia vestigen. Maar door de Kongolese militaire overwinning welke tot gevolg had dat de rebellerende troepen Kongo ver lieten is er verandering gekomen in de houding van president Moboetoe van Kongo. Hij is van plan uitwij zing van de Europese huurlingen te eisen om te voorkomen, dat zij via Angola, een nabuurland dat vijan dig staat tegenover zijn bewind, te rugkeren. Daarna maakte Zambia bekend, dat het gezien de Kongolese houding, de Katangese gendarmes geen asiel zou verlenen. Op hun beurt hebben de huurlingen laten weten, dat zij Roeanda niet zullen verlaten zolang het lot van de gen darmes niet is geregeld. Vervolgens werd de speciale commissie van de OAE (Organisatie voor Afrikaanse Eenheid) door Moboetoe als waarne mend president van de organisatie in Kinsjasa bijeengeroepen. Het Internationale Rode Kruis houdt met steun van de regering van Roeanda nog steeds vast aan de oorspronkelijke plannen voor repa triëring van de huurlingen en ves tiging van de gendarmes in Zambia. de Veiligheidsraad aangedrongen de afkondiging van een wereldomvat tende economische boycot van Por tugal in overweging te nemen om verlening van onafhankelijkheid aan de Portugese gebiedsdelen in Afrika Angola, Mozambique en Portugees Guinea te bespoedigen. De reso lutie werd met 80 stemmen voor, acht tegen en 15 onthoudingen aan genomen. Ook wordt in de resolutie aan de Veiligheidsraad gevraagd, naleving van de resoluties der Alge mene Vergadering over verbreking van de diplomatieke en handelsbe trekkingen met Portugal, verplicht te stellen. De toestand in de drie Afrikaanse gebiedsdelen van Partugal werd kri tiek en explosief genoemd. Tevens werd Portugal beschuldigd van schending der territoriale onschend baarheid van Afrikaanse staten, met name Kongo. Bezwaren In de Veiligheidsraad van de V.N. tn New York, waar Portugal gedaag de was in een Kongolese klacht over schending van zjjn grondgebied door uit Angola opererende huurlingen, Is de formele indiening van een door Afro-Aziatische leden ingediende ontwerpresolutie opgehouden door bedenkingen van Westerse landen tegen veroordeling van Portugal. In de ontwerp-resolutie worden ook alle huurlingenactiviteiten veroordeeld. Volgens zegslieden zijn de Ver enigde Staten, Engeland en Frank rijk van mening dat er niet genoeg bewijsmateriaal is om Portugal van hulp aan de huurlingen te betichten. Volgens de Portugese afgevaar digde Bonifacio de Miranda had zfon regering alles in net werk gesteld om „onwettige activiteiten vanuit Portugees gebied tegen de republiek Kongo te verhinderen". Hij drong by de Kongolese regering aan op sa menwerking met Portugal om een eind te maken aan het binnendrin gen van huurlingen vanuit Angola op Kongolees gebied De beheerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren by Wil er sprake zijn van een zinvol streven naar Europese integratie, dan moet er naast een redelijke ver zekering van de vrede in ons wereld deel, voortgebouwd worden op de reeds bestaande basis voor een wij dere Europese samenwerking waar door een economische en politiek gezonde en verantwoorde integratie van West-Europa wordt bereikt. Wie daarbij Groot-Brittannië, Denemar ken, Noorwegen en Ierland wil uit sluiten, sluit tevens werkelijke voor uitgang in de eenwording van ons werelddeel uit. Dit zei vandaag de Nederlandse minister van Buiteu- landse Zaken, mr. Luns, by de jubi leumbijeenkomst van de Europese Beweging in Nederland in de Haagse Ridderzaal. De bewindsman ontkende niet dat uitbreiding van de gemeenschap be langrijke vraagstukken oproept en voor alle betrokkenen bepaalde risi co's inhoudt, maar die vraagstukken, zo zei hij, zijn zeer wel oplosbaar In gelijke geest sprak prof. dr W Hallstein, oud-voorzitter van de EEG-commissie, die van oordeel was dat toetreding van Groot-Brittannië Accijns kost automobilist meer (Van onze Haagse correspondent) De handhaving van de verhoogde benzine-accüns na 1 januari kost de privé-automobilist gem. ruim 60 gul den per jaar en de bromfietser 4 gulden per jaar méér dan wannéér de accyns weer zou zyn verlaagd. Ditantwoorden minister Wit- teveen en staatssecretaris Grapper- haus van Financiën op vragen van de kamercommissie. De helft van de bestendigde accynsverhoging - 120 miljoen gulden komt ten laste van het bedryfsleven. Op grond van de kostenverdeling van de andere helft over de particulieren, vinden de be windslieden niet dat de minder draagkrachtigen door de regerings plannen worden getroffen. Taxi's on dervinden van de verhoogde accijns een kostenstyging van 1 procent. tot de gemeenschappen niet kan worden opgehouden. Dit moet een uitgangspunt zyn. Het is de objec tieve zin van de historische ontwik keling dat alle daartoe bereid en in staat zijnde Europese volkeren bij de Europese eenwording worden be trokken. Dat was de bedoeling van de oprichters van de gemeenschap pen en het is slechts een historische tegenvaller, dat de Britten in '50 er '55, toen ze tot deelname werden uit genodigd, bij gebrek aan fantasie weigerden, zo zei hij. Indien de Amerikaanse interesse voor Europese vraagstukken sedert enige jaren is verminderd, dan is aan de andere kant, aldus prof. Hallstein, de belangstelling van Sow- jet-Rusland dermate toegenomen dat in de naaste toekomst een grotere activiteit van de Russische diploma tie kan worden verwacht, echter met heel andere doeleinden, namelyk dc afbraak en de verhindering van de Europese eenwording. Prof. Hallstein ontkende niet het nut van een ont- spanningspolitiek, maar zei dat ont spanning niet gelyk gesteld kan worden met zekerheid. Comet door een bomontploffing verongelukt Het ongeluk met een passagiers vliegtuig van de British European Airways (BEA) van het type Comet- 4, dat op 12 oktober in de oostelyke Middellandse Zee by de Turkse kust neerstortte kan door een bomontplof fing zyn veroorzaakt. Beschadigin gen aan een teruggevonden stoelzit ting zou in die richting kunnen wy- zen, zo heeft het Britse ministerie van Handel, dat vliegtuigongelukken onderzoekt, gisteravond bekendge maakt. Bij het ongeluk kwamen alle 66 inzittenden om het leven. Het toe stel, dat afkomstig was uit Londen, was onderweg van Athene naar Nico sia op Cyprus. De in Londen verschynende „Eve ning Standard" had vorige maand de mogelykheid geopperd, dat er in Athene een bom aan boord van de Cornet zou zyn gesmokkeld, zulks in verband met geruchten dat de voor malige verzetsleider op Cyprus, gene raal Grivas ,met het toestel zou rei zen. De Londense „Times" had ge wag gemaakt van de mogelykheid dat de Comet was neergestort na een bot sing met een militair vliegtuig, mo gelijk een Russische machine. In de omgeving zou men een brandstof tank van een dergelyk toestel hebben gevonden. MATRASSEN Textielfabriek sluit mail Ontslag voor Van onze Eindhovense correspondent De NV Wollenstoffenfabriek W. van Moorseil en Co. in Eindhoven heeft besloten op korte termyn 't bedryf te sluiten. De enorme concurrentie uit binnen- en buitenland die de laatste jaren steeds toeneemt, noopt de direc tie tot dit besluit. Deze sluiting bete kent voor ongeveer 150 personen ont slag op korte termyn, hetgeen inmid dels is aangevraagd. Met de vakbonden is overleg ge pleegd om tot een zo gunstig mogeiy- ke regeling te komen voor het perso neel. De lopende orders zullen worden afgewerkt zodat officieel op 15 febru ari 1968 gesloten wordt. De slechts enkele jaren oude fabrieksgebouwen en de omliggende gronden zyn aan gekocht door de Coöperatieve Ver- bruiksvereniging en Broodbakkery Etos in Eindhoven. BREESTRAAÏ 173 WUWb - Aangezien H.H.M.M. de Ko ning en de Koningin, bene vens prins Alexander over morgen naar het Loo ver trekken, zal het rijkstele graafkantoor aldaar weder tijdelijk den 15den dezer met doorloopenden dagdienst worden geopend. (Advertentie) Geoctrooi eerde Noord-Amerikaansche Br aak-machines. De onder- geteekende maakt bekend, dat hij thans in de gelegen heid is om op bestellingen di rect braakmachines af te le veren. Ridderkerk, B. Bak ker, Bz. Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Le*deD Giro no 67055 joofdredacteur: J Brouwer 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie tó041; Redactie 21607 De vaste commissie voor de inlichtingen- en veiligheids- iensten van de Tweede Kamer is van oordeel dat bekend moet forden gemaakt voor welke functies een veiligheidsonderzoek nor de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) noodzakelijk rordt geacht, en dat het aantal vertrouwensfuncties aanmer- elijk moet worden ingekrompen. groot mogelijke openbaarheid. Voor de BVD geldt, evenals voor alle Contra-spionage roornaamste taak |n haar eerste, gisteravond gepu- ceerde algemeen verslag zegt de omissie bestaande uit de frac- Itlders van KVP, PvdA, ARP, CHU jrp en D'66 dat meer dan tot irer moet worden gestreefd naar Johnson op reis „Ons ongeduld mag vijand niet aanmoedigen" •resident Jhonson, die een in- ctiereis van twee dagen maakt gs militaire bases in de V.S. ter igenheid van „Oudstrijdersdag" nov.), heeft gisteren in een toe- «ak te Fort Benning in Georgia infanterie- en luchtlandingseen- en zyn „cocktail - party - cri- scherp aangevallen en hun duit te kennen gegeven dat zy mond moeten houden nu Ameri- ïse soldaten op het slagveld uvelen. Voor de naaste verwan van de mannen die in Vietnam iden, is de oorlog geen academi- kwestie, aldus de president, laar, zo zei hy, dc pogingen van vijand in Vietnam om de zwakke in onze eenheid te vinden, zul- op nüets uitlopen. De vrede zou iter sneller komen als de vyand ide vryheid „onze moed en vast- adenheid onaangetast vindt en ons ongeduld niet wordt aan- noedigd om de oorlog voort te zet- r. eter hield Jhonson een toespraak duizenden mariniers van de ba- Camp Pendleton in Californië. zei dat de V.S. in Vietnam nooit len capituleren, maar ook geen de wereldoorlog zullen beginnen, t enige doel, waarnaar de V.S. even, is Zuid-Vietnam uit handen de agressors te houden. Johnson oofde de uitvoering zyn program ar de „great society" („grootse nenleving") met kracht te zul- doorzetten opdat de Amerikanen, in Vietnam vechten, by hun te- gkeer geen in verval rakend land ntreffen. andere overheidsdiensten, dat node loze geheimzinnigheid schaadt. de eerste plaats dient zoveel mogeiyk te worden voorkomen, dat aan het vertrouwen van de burgerij in een onderdeel van het ambtelyke apparaat afbreuk wordt gedaan; in de tweede plaats is de instantie die van nodeloze geheimzinigheid ern stige schade ondervindt, de betrok ken dienst zelf. De voornaamste taak van de BVD is contra-spionage, doch aan de ge loofwaardigheid voor de publieke opinie van spionageactiviteiten in Nederland wordt o.a. afbreuk gedaan door de omstandigheid dat in Ne derland nagenoeg niet voorkomt dat hiervoor een straf wordt opgelegd, aldus de commissie. In Londen zijn tal van mooie meisjes aangekomen, die zullen deelnemen aan het dingen naar de titel van „Miss World". Dit meisje is mej. Hwa-Tsjong, die Nationalistisch-China vertegen woordigt. Wetboek van Strafrecht, welke van dien aard is dat in de praktyk het bewijs van spionage of wel van strafwaardige poging tot spionage moeilyk te leveren valt, Ten gevol ge hiervan stelt het openbare minis terie niet graag een strafvervolging in. Onbehagen Een grote mate van begrijpelyk onbehagen over de BVD, aldus de commissie, wordt veroorzaakt omdat in de huidige situatie iedereen die zonder succes naar een overheids functie solliciteert, oprecht kan ver onderstellen dat de afwijzing een volg is geweest van hem niet beken de BVD-informaties Voorshands zou moeten worden be kendgemaakt voor welke functis een BVD-onderzoek noodzakelijk wordt geacht en zouden slechts die solli citanten aan een onderzoek moeten worden onderworpen, die op grond van een voorselectie voor de functie in aanmerking lijken te komen. De genen die in een bepaalde functie niet zou worden aangesteld of bevor derd op grond van door de BVD verstrekte inlichtingen, zouden in de gelegenheid moeten worden gesteld zich, vóór de beslissing, tegen de BVD-gegevens te verweren. Tevens moet het aantal door mid del van een BVD-antecedentenon derzoek te beveiligen functies aan- merkelyk worden ingekrompen, al dus de commissie, die in dit verband herinnert aan een onderzoek naar de antecedenten van een jong juriste die had gesolliciteerd naar een vaste aanstelling by een Raad voor de Kinderbescherming. „De BVD behoort zich te beper ken tot het terrein waar de natio nale veiligheid in het geding is of kan komen". Voorts zyn niet alle door de over heid als „vertrouwelijk" aangemerk te documenten van belang voor de nationale veiligheid. „Bovendien de overheid wat snel geneigd stuk ken te rubriceren, ook waar dit niet strikt noodzakelijk is". Maximale openbaarheid van overheidsstukken dient te worden bevorderd. Universiteiten WEERBERICHT iondag minder regenachtig (Van onze weerkundige medewerker) De twee vorstnachten in het iüden van d$ week zijn niet ter dan speldeprikken geweest, int deze kou is snel door een heelheid zachte oceaanlucht tdreven, waarbij het kwik weer 10*12 graden is gestegen. Ven front veroorzaakte van- Stend vrijwel overal in ons land Oen. Achter een koufront, dat de komende nacht of morgen stond zal passeren, opnieuw et regen, komen wij zondag in te drogere lucht met ivat meer ïïmige perioden. floven de oceaan is de situatie gunstig geworden voor de wikkeling van actieve depres- zodat op de meeste plaatsen nu al te natte november in de diende week wellicht opnieuw 1 aantal millimeters regen zal Keveren met zachte lucht en een lemende stormkans. 12 NOVEMBER op; 7.53 uur; onder: 16.54 uur. op; 15.32 uur; onder: 2.31 uur. ^ater te Katwyk te 12.22 uur, ^ater te 8.07 en 20.18 uur. (113/11 hoogwater te 0.47 en 13.11 lur'laagwater te 9.00 en 21.12 uur). Het spreekt voor zichzelf, dat m beginsel de BVD toegang tot de uni versitaire wereld niet kan worden ontzegd, aldus de commissie. Voor contacten tussen de BVD en de uni versiteiten en hogescholen zou een regeling tot stand dienen te komen met de besturen van deze instellin gen. De regering is een overleg over deze kwestie met de besturen begon- Vervolg op pag 8 Bij het wrak van de twee roeken geleden in de Nieuwe Waterweg in Rotterdam gezonken Duitse „Homland" liggen nu drijvende bokken gereedwaarmee West- duitse bergers zullen trachten het schip te lichten. De Homland zonk twee weken geleden na een frontale aanvaring met de Franse tanker „President Pierre Angot" net buiten de drukke vaargeul. Wt nummer bestaat uit 20 pagina's

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1