Haydn's Jahreszeiten ldonk in Nieuw-Vennep fachtigjarig jubileum oor Ned. Prot. Bond Massaal publiek in de Ger. Kerk et medewerking van Musica" uit Leiden 5fc kunst kc\leiöoscQQP Yvonne Paul wereldnieuws AG 9 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Om der Sander Visser De tekst van Haydns' „Jahreszeiten" komt uit het over-sen- timentele Engeland van destijds. De bewuste mens van heden leest deze poëzie-albumliteratuur met een monkellachje. Bach, Haydn, Mozart hebben vaak met teksten beneden hun artis tieke stand genoegen moeten nemen. Zij waren alleen maar musici, ondergeschikten, zonder verdere pre.tenties, geen alge mene cultuurrepresentanten. Maar ze hebben steevast waar ge maakt, dat de kracht van het woord altijd wijkt voor de macht van de muziek. Wat nu wenselijk is voor onze koorleden, is dat zij nog meer oog krijgen voor die naïviteit en onbeholpenheid van Haydns' teksten: dat zou bijdragen tot een nog vluchtiger, tot een zuidelijker, Oostenrijkser toon. Oudshoornse kerk: r Het koor van de Ned. Prot. Bond in Oudshoorn met dirigent Arnoldus. Foto Leidsch Dagblad) ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! gelegenheid van zijn 80-jarig bestaan hield het zang van de Ned. Prot. Bond gisteren een jubileum-concert in idhoornse kerk in Alphen. [voorzitter van het koor, de heer H. van Veen, memo- Ie in zijn openingswoord hoe moeilijk het 80 jaar geledén om belangstelling te wekken voor het meerstemmig zin- In het luisteren ernaar. Ook nu nog is het vaak moeilijk groter publiek tot luisteren te krijgen. Wat dit betreft het nu 110 leden tellende N.P.B.-koor niet veel reden tot !n. Het kerkgebouw was nagenoeg geheel gevuld. rnt J. Arnoldus uit Leiden i)n gehoor niet teleurgesteld, iet gemengd- en het jeugdkoor j de medewerking van het gemengd kwartet irMusica" den. de heer Aat van Vliet r ook als dirigent aan het koor verbonden) aan het or de heer N. de Jeu van de Ma- spel, (trompet), leer Arnoldus nad voor dit t jubileumconcert een speci- gecomponeerd „Luidt de Sklokken", waarvoor hij ook de 1 ichreef. Hiermede werd het URlJeugdkoor, dat kort geleden We prys had gewonnen, toon- kunnen vooral in het drie- (jjieodorakis I ziekenhuis riekse componist Mikis Theo- 4*1 °P 21 augustus in Athene /jeerd, ligt herstellend van een '■raai in het ziekenhuis, zo een woordvoerder van het militaire bewind gisteren lat Theodorakis precies heeft [bekend. De autoriteiten heb- 2wuchten tegengesproken als jin de gevangenis in honger en gegaan. ïorakis, die vroeger voor de Ifijfda-party zitting in het par- heeft gehad, wordt beschul- P plannen tot omverwerping 1 bewind. Enkele tientallen le- h een volgens de autoriteiten em georganiseerde ondermij- 3Qjr°ep moeten op 15 november jne terechtstaan. De compo- I op een later tijdstip worden noord-Griekse stad Saloniki ilde een militaire rechtbank •jarige man tot 4 jaar Isstraf omdat deze een 'oonplaat van Theodorakis iht. rins van Manen naar Münchcn lirecteur en choreograaf van ^-flerlands Dans Theater, Hans 31pen, heeft het aanbod afge- lom de leiding op zich te ne- het Staatsoper Ballettt in i. Benoemd is in deze func- Cranko, die zes jaar direc- van het ballet in Stuttgart. de harde matras met alle comfort van een zachte! stemmig gezongen „Hebe deine Au- gen auf" van Mendelssohn-Barthol- dy. Het dubbelgemengd kwartet „Musi- ca" vertolkte drie liederen. Na „Ein- klang" van Hugo Wolf en „Sanctus" van Da Palestrina kwam het in het gevoelig gezongen „Tenebrae factae sunt" van Davide Perez tot zijn bes te kunnen. De koorzang werd afgewisseld door twee orgelsoli van Aat van Vliet. Hij had voor deze gelegenheid twee ge heel verschillende werken gekozen. Als eerste speelde hij „Variaties over Psalm 116", een virtuoos stuk, waar in de organist alle mogelijkheden van dit kleine orgel toonde. Het tweede stuk van de romantische Franse „Cantilene" uit sonate 11 van J. Rheinberger en bedoeld als een ode aan dit prachtige Franse orgel, dat helaas dringend aan restauratie toe is. „Ode" van Herman de Wolf was ook het laatste nummer waarmee beide koren met orgel en trompet dit voortreffelijk geslaagde jubileumcon cert massaal besloten. Ds. Cadee merkte in zijn slotwoord op, dat er heel wat moet gebeuren voor men in deze kerk applaudisseert. Het bewijst hoezeer het gebodene in de smaak is gevallen. „Hoewel onze dank uitgaat naar allen die dit mo gelijk hebben gemaakt," aldus ds. Ca dee, „de hoogste dank komt God toe." José iturbi kreeg hartaanval De bekende 72-jarige concertpia nist José Iturbi, is gisteren op het vliegveld Orly bij Parijs door een hartaanval getroffen. Artsen raadden hem aan zijn vertrek per vliegtuig naar Genève uit te stellen, doch hjj heeft hieraan geen gevolg gegeven. Na twee uur in een ziekenhuis ge slapen te hebben, zei Iturbi dat hij zich veel beter voelde. Daarna ver trok hij naar Genève. Hier zou Iturbi althans voor hij de hartaanval kreeg gisteravond een concert ge ven. Opera-tenor Da Costa verongelukt De Nederlands-Amerikaanse opera- tenortenor Albert da Costa is giste ren bij een auto-ongeluk in Dene marken om het leven gekomen. In een scherpe bocht in de weg tussen Holding en Vejle verloor de 39-jarige zanger de macht over het stuur, waarna zijn auto verscheidene malen over de kop sloeg. Hij overleed ter De heer Da Costa was, samen met een collega-zanger, die slechts licht gewond werd, op weg naar Aarhus, waar gerepeteerd zou. worden. Zij hadden hoofdrollen in de opera „Carmen", waarvan de eerste voor stelling op 18 november was bepaald. De zanger werd geboren in Amster dam in de Amerikaanse staat New- york. Hij is opgetreden in de meeste grote steden en is volgens een mede deling van de Jutland opera, „gestor ven op het hoogtepunt van een bril jante loopbaan". Zo juist had de tenor in „II trova- tore" van Verdi nog in Hannover ge zongen. Opzienbarende vondst s Archeologen vinden 12 Etruskische sarcofagen (Van onze correspondent) In Toscané, een Italiaans plaatsje dat beroemd is wegens de vele Etruskische fresco's die men daar heeft opgegraven, heb ben archeologen een opzienbarende vondst gedaan. Bij werk zaamheden aan het z.g. „Graf van de Koningin" drongen zij door in een ondergronds gewelf, waarin zij niet minder dan 12 Etruskische sarcofagen aantroffen die bij nader onderzoek vol komen gaaf zijn en stammen uit de 4de eeuw voor Christus. Zij zijn prachtig versierd met jachttaferelen en op de deksels liggen, naar Etruskisch gebruik, de overledenen in steen afge beeld. De opgravingen werden in grote Rome zullen zich in Toscane op de haast uitgevoerd omdat men vreesde hoogte komen stellen van deze vondst dat het weer slecht zou worden en die één van de grootste is op het ge- het graafwerk zou belemmeren zo bied van de Etruskische beschaving, niet onmogelijk maken. Geleerden uit waarvan men nog zo weinig weet. Kostbaar schilderij voor Rijksmuseum Het Rijksmuseum in Amsterdam zal van vandaag af in een zykablnet van de eregalerij een kostbaar schil derij, n.I. „Vergezicht met hutten aan de weg" van de Amsterdamse kunste naar Philips Koninck, dat het on langs heeft aangekocht, aan het pu bliek tonen. Het schilderij, dat reeds lange tijd op de verlanglijst van het museum stond, werd in Londen gekocht van de Earl of Derby. De aankoop is mo gelijk gemaakt door financiële steun van de Vereniging Rembrandt, het Prins-Bernhardfonds en de fotocom missie van het Rijksmuseum. Het bedrag van de aankoop kon van de zijde van de directie van het museum niet worden meegedeeld. Het schilderij (132% cm bij 170 cm) dat is vervaardigd in 1655, wordt be schouwd als een van de hoogtepun ten van de Hollandse 1 andschaps- kunst uit de zeventiende eeuw. Een ideale „Jahreszeiten" moet haast naar mest ruiken. De idylle van het boerenparadijs van 1800 is vervlogen en over deugd en vlijt is deze eeuw van vakverenigingen an- Zes arrestaties na schilderijendiefstal In New York zijn gisteren zes jeug dige personen gearresteerd in ver band met een diefstal van schilderij en ter waarde van 500.000 dollar (f 1.780.000) dit weekeinde. Twee schilderijen van Picasso, 12 van Joan Miro en een van Toulouse-Lautrec worden nog vermist. Er waren 24 van de 40 schilderijen gestolen uit een vrachtwagen. Uit het huis van een verzamelaar In Montreal zijn acht schilderijen ge stolen, die samen 225.000 dollar waard zouden zijn. Er zijn doeken bij van Cezanne, Pissarro, Utrillo en Re noir. ders gaan denken. De kunst alleen kan de idylle weer een avond op doen leven. Sander Visser had zich die taak ge steld, aan het hoofd van de drie ge combineerde koren „Excelsior" van Nieuw-Vennep, „Advendo" van Bur gerveen en .Dooft den Heer" uit De Kaag. die zich ten overstaan van een zeer groot publiek verzameld hadden in de peref. Kerk van Nieuw-Vennep. De geur van mest hebben we niet geroken, de geur van het land toch wel: vooral bfj de intocht van het onweer. Visser Is een oratorium-ex pert en garandeert door zijn persoon lijkheidsstructuur een totaal plooi baar verloop en zeker genoeg tekst verbondenheid, Ontsporen kan bU hem niet, ook al zyn de fuga's bU Haydn niet mak. De stemmen klon ken uiterst beschaafd en zuiver en het gezongene behield altijd rust in de presentatie, waardoor een indruk van weldadig evenwicht ontstond. Na tuurlijk gingen tegenover het massale koor stemmen van het orkest verlo ren. Dit orkest (Zuidhollands) heeft zich buitengewoon goed van de or kestrale opdracht gekweten). Degene die het best van allen de oratorium-achtige ernst wist te over winnen, was de sopraan Lize Schoo door de lichte straling, het zonnige timbre en de ranke frisheid van haar prachtig egaal gesponnen zanglij nen, waarin noch zweving, noch vibratie te beluisteren valt. Zij liet ook ln helderheid van articulatie en in het vrij uitstromen van het gezongene haar partners Jan Waayer, tenor, en Henry Blackman, bas, achter zich. Toch zijn deze geroutineerde vak mannen gezochte en graag gehoorde solisten, die over aantrekkelijk stem- menmateriaal beschikken. Hoe mooi en goed ook, zij waren ons te plech tig. Er was ook nog een verschil in akoestische werking. De sopraan gaf haar stem volledig af aan de ruimte, haar geluid kwam los van de stand plaats, bij bas en tenor bleef podium gebondenheid. V. De beeldhouwer Wessel Cou- zijn, aan wie zoals gemeld de Staatsprijs voor Beeldende Kunst (j 8.000) voor zijn gehele oeuvre is toegekend. Non vergreep zieli aan offergaven De koster en de misdienaars van de Sint Martinusparochle in Speek - holzerheide Kerkrade zijn lange tijd ten onrechte verdacht geweest van het wegnemen van collectegelden uit de brandkast van de Sint Martinus- kerk. De politie van Kerkrade heeft nu een 59-jarige non van de congregatie „de goddelijke voorzienigheid" in Spekholzerheide betrapt bij het ste len van geld uit de brandkast in de sacristie naast de kerk. De zuster heeft bekend al dikwijls een greep in de offergaven van de pa rochianen te hebben gedaan. In totaal heeft ze minstens 500 gulden wegge nomen. Ze gebruikte het geld om de jaarlijkse vakantiereisjes naar haar familie te kunnen betalen en om ca deautjes voor haar mede-zusters te kopen. Een rechercheur van de Kerkraad- se politie had zich verdekt in een gro te kast van de sacristie opgesteld om de dief op heterdaad te betrappen. Vijf dagen lang hield hij er vóór en na de avondmis in de kerk de wacht. Maandag zag hij tijdens de mis de zuster naar de brandkast sluipen en er wat linnen zakjes met munten uit wegnemen. De non zal wegens diefstal worden vervolgd. Ze is naar een ander kloos ter overgeplaatst. Al maand op Schiphol In haar blauwe geleende regenjas en haar gebloemde japon heeft Yvonne Paul, de 38-jarige vrouw die op 9 oktober Amerika werd uitgezet en die sindsdien op Schiphol bivak keert. er thans de eerste maand in de vertrekhal op zitten. Langzamerhand begint ze wereld nieuws te worden. Enkele dagen ge leden publiceerde de New York He rald Tribune een foto van haar in de hal met een uitvoerig bijschrift over haar tragedie en gisteren kwam een BBC-reporter uit Engeland naar Schiphol vliegen om een interview met haar op de band vast te leggen. Het zou vandaag worden uitgezon den in het BBC -programma „Day to day" en tevens naar het Ameri kaanse radio-station CBS worden gerelayeerd. De ln Indonesië \iit Armeense ouders geboren Yvonne, die na de oorlog de Nederlandse nationaliteit koos en die de afgelopen 9% jaar in New York heeft gewoond, bejegent de journalisten overigens weinig vriendelijk, omdat ze bang is dat deze publiciteit haar zaak geen goed zal doen. Ze wenst tot iedere prijs naar haar flatje in New York terug te keren, maar volgens de Ameri kaanse immigratiedienst wordt haar zaak als afgedaan beschouwd. Wel heeft ze vijf jaar als secretaresse voor het Nederlands consulaat in New York gewerkt, doch nadien raakte ze in overigens onbelangrijke persoonlijke moeilijkheden met en kele Amerikaanse kennissen, hetgeen tenslotte tot het afwijzen van haar verzoek tot immigratie en vestiging in Amerika heeft geleid. Na haar deportatie naar Neder land heeft mej. Paul vrijwel onmid dellijk een nieuw verzoek tot toela ting in de V.S. ingediend, waarop zij tot dusverre uit New York nog geen antwoord heeft ontvangen. Intussen gaat ze thans haar twee de maand op Schiphol in. Ze eet kleine hapjes in het restaurant en slaapt onder een losse deken op de zitbanken in de hal. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Steenwykerwold P. Landweer te Nigtevecht - te Nieuw- Lekkerland H. K. van Wingerden te Zoetermeer - te Hei- en Boeicop A. van der Vlist te Andel (N-B). Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Hoofdplaat H. J. Be geer, hulpprediker te Waalwijk, voorheen te Hoofdplaat - naar Vars- seveld A. Sjollema te Vriezenveen. Bedankt voor Eemnes-Buiten W, van Hennekeler te Zwartebroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Kamerik, Leeuwedorp en te Rockanje G. Warner, kand. te Utrecht, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Pieterburen (te vens als evangelisatiepredikant in de classis Warffum) T. Siebesma te Sellingen. „Buitengewoon gelukkig" De Orthodoxe Kerk van Grieken land heeft verklaard buitengewoon gelukkig te zijn met het verloop van de besprekingen tussen Paus Paul us en patriarch Athenagoras. In de ver klaring wordt dé wens uitgesproken dat „de dialoog, welke op voet van gelijkheid tussen de twee kerken werd geopend, gunstig zal eindigen in we derzijds respect voor elkaar". Het was de eerste gunstige uit spraak van de Griekse kerk, welke tot nu toe de dialoog argwanend had gevolgd. Proces tegen 3000 Jehovah getuigen De regering van Malawi (het voor malige Njassaland), heeft de depor tatie gelast van acht Britse, Ameri kaanse en Finse functionarissen van de sekte der getuigen van Jehova. Vier van hen zijn gearresteerd en worden zaterdag gedeporteerd. De andere vier zouden in de loop van vandaag per vliegtuig het land uitge bracht worden. De sekte is vorige maand in Mala wi buiten de wet verklaard. Volgens de politie in Malawi heb ben 3500 Malawische aanhangers van de sekte der getuigen van Jehovah, meld na waarschuwingen, dat zij een gevangenisstraf van maximaal 7 Jaar kunnen krygen als zij niet uit de sek te treden. Naar de politie van Malawi heeft meegedeeld, zullen 3.000 getui gen terechtstaan op beschuldiging van lidmaatschap van een verboden vereniging. Er zijn naar schatting 18.000 getui gen in Malawi. President Hastings Kamoezoe Banda heeft de getuigen ervan beschuldigd, dat zU gevaarlijk zijn voor een goed bestuur van het land. De getuigen werken reeds 40 jaar in Malawi. PAUS IIAD GEEN KANKER De artsen van Paus Paulus hebben bekendgemaakt, dat laboratorium onderzoek heeft uitgewezen, dat de prostaatkliervergroting van de Paus niet het gevolg was van kanker. In het bulletin staat dat de Paus goed vooruit gaat en dat zjjn pols slag en bloeddruk normaal zijn. Het onderzoek van het weefsel heeft de diagnose van prostaathyper- trofie bevestigd, aldus het bulletin, dat was ondertekend door de chirurg Pietro Valdoni, die de leiding had bij de operatie, die uroloog Mario Ardui- ni en de lijfarts van de Paus Mario Fontana.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9