worden niet voor leeuwen geworpen peters Blunders van Jan van Bever en GRATIS ZWARE REEP v TENNISMEISJES NAAR AUSTRALIË Ronde van Mexico Kaarsrechte beleidslijnen tafeltennisbond VOORBEREIDING Twente had defensie goed georganiseerd )ERDAO 9 NOVEMBER 1967 PAGINA T LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD d C? 1 me (Van een speciale verslaggever) Onze nationale tafeltennisploeg bestaan de uit Mary van Ruiten, Bert van der Helm rwen Bert Schoofs, is vandaag naar Rusland ver getrokken om daar de vierde Europa-cup-ont- Jlhnoeting te spelen. Tot nu toe is ons team in de halve competitie voor die Europa-beker zonder enig succes gebleven. Achterelkaar 'werd verloren van Engeland, Oostenrijk en Hongarije met 70. Vele teleurgestelden mompelen dan ook: waarom laten ze routine's als Ursula Stuhlmeyer, Bert Onnes of Frans Schoofs dan ook niet meespelen, waarom wer pen ze jonge mensen voor de leeuwen. Het antwoord van de heer A. Scharroo, voorzitter van de N.T.T.B.-spQrtcommissie is even een voudig als direct: „omdat het niet past tussen de kaarsrechte beleidslijnen die de sportcom- missie van de N.T.T.B. en full-time-trainer Dusan Tigerman hebben getrokken naar... 1972." Dan zullen de Europese tafeltenniskampioenschappen in ons land verspeeld worden endan wil de N.T.T.B. met een team deelnemen dat niet zoals nu door elke behoorlijke tegenstander van tafel jyordt geslagen." Om dit te kunnen bereiken is de sportcommissie gestart met een voorbereidingsprogramma dat door opbouw en uitvoering belang stelling wekt in het buitenland en zeer zeker ook de aandacht ver dient van die nationale bonden die nimmer blijk gaven over zoveel durf te beschikken als die N.T.T.B. met zijn 18.500 leden Inventarisatie van hel talent log geen twee jaar geleden werd in j n.T.TJB. een sportcommissie (5 le- jlen) gesticht, die dadelijk door het hele land achtkampen organiseerde Km snel een inventarisatie te maken ran het talent in de leeftijd tot 17 aar", vertelt de heer Scharroo. „Dit aar worden er zelfs 160 achtkampen ehouden waaraan speelsters en spe- in de leeftijd van 14 en van 14-17 deelnemen. Weer met de bedoe- om een volledig overzicht te krij- van het aanwezige talent. Die ertienjarigen zijn in 1972 achttien en unnen dan na vijf jaar intensieve raining Nederland op de Europese ampioenschappen vertegenwoordi- en. Zo ontdekten we bijvoorbeeld in 'ught de talentvolle 13-jarige Henk an der Zee. Wie weet is hij onze jeste man op die Europese kampioen- phappen, Bert Onnes en Frans Jchoofs zijn dan al 34 en 35, zo rede- teert de sportcommissie nuchter. Dat groot aantal achtkampen voor jeugdige speelsters en spelers ^Sonnt in feite de basis van de „trai- lings-pyramide", die zich via drie c- jroepen van zeer jeugdigen, die cen- jraal getraind worden in Den Haag, jfught en Zwolle,' en een b-groep toe- [JSpitst tot de a-groep, waaruit voor rertegenwoordigende teams gekozen tie)N worden". age lUti ,Om een eind te maken aan de ab- kurde situatie dat de parttime trainer ian de a- en b-groep niet mee kon .onèaar belangrijke buitenlandse toer nooien om zijn team te coachen hij .|ton daar niet steeds vrij voor nemen n 'tij zijn werkgever is met ingang Van 1 september jl. een full-time trainer-coach in dienst genomende ■Joegoslaaf Dusan Tigerman. Die beeft voor training, samenstelling en coaching van de verschillende ploe- volkomen carte-blanche gekre- en van de sportcommissie. Dusan Tigerman heeft van stond f gezegd: ik werk alleen met jeugd ie zich voor honderd procent wil in- etten om in 1972 een goed figuur te laan. Twee dagen na zijn indienst- eding ontvingen de 29-jarige Frans choofs en de 29-jarige Bert Onnes en uitnodiging om op 17 september deel te nemen aan een achtkamp, Üdens welke de heer Tigerman wilde eoordelen of ze voor deelname aan e A-training in aanmerking kwamen, ëide spelers hadden bezwaren, ver- Dchten om een gesprek vooraf. Na Absurtl ADVERTENTIE -nJDÉLlW BU4DIKKE 25C15 REPEN: lïïAfU i het de heer Tiger- duidelijk dat noch Frans Schoofs met zijn sportzaak noch Onnes met zijn .soos" regelmatig aan zijn trai ningen zouden kunnen deelnemen of voor hun sport konden leven zoals het moest. Dan niet bij de training en dus niet in een nationaal team. be sloot coach Tigerman. Toen stond plotseling de eerste interland tegen Europa-cupfavoriet Engeland voor de deur. Geen nood, zei de N.TT.B.- sportcommissie: die wedstrijd verlie zen we toch met 70, we wijken geen duimbreed van ons doel af. Bert On nes en Frans Schoofs zagen dus van af de tribune hoe Bert van der Helm. onze nationale kampioen en Bert Schoofs, de jongere broer van Frans, en de hypernerveuze Ellen Kort slechts één game (Bert van der Helm) van de Engelsen wonnen. Maar als ze objectief hebben gekeken dan zullen ze net als de captain van het Engelse team, tweevoudig we reldkampioen Jonny Leach, verrast zijn door de moed die hun beide riva len v. d. Helm en Bert Schoofs toon den door sterk aanvallend te spelen tegen zulke gerenommeerde tegen standers". Kenmerk Die moed is het kenmerk van Ti- germans werk. niet alleen in zijn coaching maar ook in zijn hele plan ning. Nederland zou als tafeltennis- land - twintigste op de wereldrang lijst - eerst ingedeeld worden in een regionale divisie met België, Luxem burg, Yersey, Schotland en Wales. In dat gezelschap zou ?onder veel moeite de eerste plaats bereikt kun nen worden. Omdat „enkele grote landen" het af lieten weten, werd Ne derland gevraagd in de eerste divi sie te spelen tegen Engeland, West- Duitsland, Oostenrijk, Polen, Rusland, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, wat zoveel wil zeggen als het accepteren van zeven nederlagen. Doen we, riep de heer Tigerman. dan spelen we meteen op het niveau waar ik de Ne derlandse ploeg zo gauw mogelijk wil hebben. Om als beginnend coach zo'n besluit te nemen, daar is durf voor nodig. De 34-jarige, in Skopje geboren Joe goslaaf, leert de Nederlanders wat modern tafeltennis is: alles op de aanval, direkt vanaf de rand van de tafel, geen stap achteruit doen, niet uit nood of voorzichtigheid in de ver dediging kruipen. Een verdediger komt er in het keiharde, moderne ta feltennis niet meer aan te pas. Het gevolg is dus: snelle en keihar de rallies van twee aanvallers. On danks het feit dat de ballen keihard terugkomen moet je toch nog harder slaan en nog beter plaatsen. Om dat spel goed te kunnen spelen - en in al le toplanden wordt het zo gespeeld - moet je een geweldige routine opdoen, door heel veel trainen tot schablones komen als: backhand, contra- back hand, backhand, parallel bijvoor beeld. Zulke figuren moeten haast automatisch uitgevoerd worden. De tijd van de kapballen, meters achter de tafel, is voorbij, afwachten is bij tafeltennis tegenwoordig uit den boze". laten nemen aan wedstrijden ln Oos tenrijk, Hongarije en Joego-Slavië. Zaterdag spelen Mary van Ruiten en de beide Berten tegen Rusland om de Europa-beker. Ook dat zal wel weer een 70 nederlaag worden. „Die uitslagen zullen ons niet van ons doel afbrengen", zegt de heer Scharroo. „Wij hebben ze van tevoren geaccepteerd. De ploeg speelt die wedstrijden alleen om internationale ervaring op te doen. Daarna gaat de top weer twee tot vier keer per week op de tafels trainen onder leiding van de heer Tigerman. Bovendien nog twee keer per week conditietrai ning onder leiding van Ted van Goor, CIOS-man. Dat kan allemaal, dat moet. Topsport kun je niet meer als liefhebberijtje beoeffen". Arbiter Gere ligt nog in ziekenhuis De Oostenrijkse voetbalbond heeft beloningen van 5000 schilling be schikbaar gesteld voor allen die in lichtingen kunnen geven welke leiden tot de arrestatie van de toeschouwers die zich zondag hebben misdragen tij- 'dens de wedstrijd Oostenrijk-Grieken land, welke bij een 11 stand door de Hongaarse arbiter Gere moest worden gestaakt. De heer Guyla Gere, die een fles op het hoofd kreeg en nog met een ernstige hoofdwond in het ziekenhuis ligt, heeft tegenover Hongaarse sport verslaggevers verklaard „zich erover te hebben verbaasd, dat de Oostenrij kers zo gebrand op een gevecht wa ren. Ik vermoed dat zy wraak wil den voor de 41 nederlaag die zij in Athene hadden geleden", aldus de heer Gere, die hier aan toevoegde dat hij schadevergoeding zal eisen voor de „ongehoorde beledigingen". VOLLEYBAL Europese titel voor Rusland Het N.derlandse volleybal-team (heren) heeft tijdens de Europese volleybalkampioenschappen, die in Turkije worden gehouden, ook te gen Frankrijk een nederlaag moe ten incasseren. Frankrijk liet er geen twijfel over bestaan welk land over het sterkste team be schikt. Het gunde Nederland zelfs geen set (15—4, 15—11, 15—9). Rusland legde beslag op de Euro pese titel door Tsjecho-Slowakije met 32 te verslaan. De setstanden waren: 15—7, 15—13, 13—15, 10—15, 15—10. Tsjecho-Slowakije eindigde als tweede. Ervaring Drie Nederlandse tennismeisjes zijn gistermiddag van Schiphol ""haar Australië vertrokken: de 20-jarige nationale kampioene Astrid Suurbeek, Ada Bakker (19) en benjamin Judith Salome (18), die dit jaar jeugdkampioene op Wimbledon werd. Zij zullen drie maanden lih Australië doorbrengen en daar deelnemen aan grasbaantoernooien In Brisbane, Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth, Hobart en wellicht ook in Auckland. 1 Met Marijke Jansen, die in de finale van het nationale kampioen- d tchap verloor van Astrid Suurbeek, vormen de tennisreizigsters de opkomende generatie in het Nederlandse damestennis, nu topspeel- sters als Trudy Groenman, Elly Krocké en Betty Stöve onverwacht zijn afgevallen. Marijke Jansen kon bij haar werkgever echter geen Vrijaf krijgen voor de tennistrip. De KNLTB neemt de kosten voor Zijn rekening, omdat onze internationaal nog onbekende landgenotes 'Jlechts een geringe onkostenvergoeding te verwachten hebben in __Jtennismekka Australië. Bekerwetlstri j den In de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurs steden heeft Glasgow Rangers gis teravond op eigen terrein voor 55.000 toeschouwers met 30 ge wonnen van FC Köln (W.-Dld.). Atletico Bilbao heeft zich ge plaatst voor de derde ronde van dit toernooi. De Spanjaarden zegevier den op eigen terrein met 10 over het Franse Bordeaux. De eerste ont moeting was ook in een Spaanse overwinning geëindigd <31). Bayern München, de Duitse bun- desliga club, die afgelopen seizoen beslag legde op de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft woens dagavond op eigen terrein de basis gelegd voor prolongatie van dit suc ces. De Duitsers versloegen in de eerste wedstrijd voor de achtste fi nales van het toernooi voor beker winnaars het Portugese Vittoria Se- tubal met 62. Koersen Nootdorp Dougalls Stern S triomfeerde in serie en finale (Van onze medewerker) In de traditionele seriedraverij op Nootdorps baan (drie series en een finale) was Dougalls Stern S (J. van Dooyeweerd) het meest succesvol. De eerste afdeling won hij zonder één mispas, van kop af vóór de heftig aanvallende Ellen Tinga en Bram Williams. In de finale herhaalde Dougalls Stern deze fraaie prestatie verbeterde haar record en pas sant tot 1.23.8. Dazy H was van start af foutief. In de felle strijd om de volgende plaatsen klopte Allegonda's Juweel met klein verschil Bram Wil liams en Elen Tinga. Anton zete zijn overwinningenreeks voort. Aanvankeijk vroeg Joop Ham niet teveel van de ruin, gezien het hoge aanvangstempo van de kop groep, onder aanvoering van Yber- flöte. In de laatste ronde sloeg hij echter zijn Slag. Op de van hem be kende wijze overtroefde Anton in het rechte eind onweerstaanbaar Bret- teur P en Xeres. UITSLAGEN 1.90. pl. 1.24, 1.20, 1.70, kop. Tweede sei lar jr.) (1 weel; 3. Blackfoot van 's-Gravenhof. Toto w. 1.90, pl. 1.10, 1.70, 1.10, kOD 10, cov. 4.50. trio 23.80. Derde serie: 1. Bulck Magowan (E de Visser) (1.24.9); 2. Antilope R. 3 Desiree v. Sprookjeshof. Toto w. 2.10 Finale: 1. Dougalls Stern S (J. van Dooyeweerd) (1.23.9); 2. Allegonda's Juweel; 3. Bram Williams. Tot. w. 1.90 pl. 2.10, 6.80, 9.—, kop. 4.70, cov. 7.20 1. Anton (J. Ham) Rlelprijs: 1. Aalscholver S (D. L. de Bruyn) (1.29.3): 2. Doornroosje V; 3. 1 Baron Pluto. Toto w. 8.50. pl. 2.20, In een met 80.000 toeschouwers gevuld Lenin-stadion heeft de tien voudige Russische kampioen Dyna mo Moskou de Russische voetbal beker veroverd door in de fina .e GEESINK NAAR TITELSTRIJD SAMBO? (Van onze correspondent)) An ton Geesink heeft een uitnodi ging ontvangen uit Rusland om met vier judoka's van zijn school deel te nemen aan de eerste wereldkam pioenschappen sambo, die van 15 tot 17 december in Riga worden gehou den. Sambo is de Russische vorm van judo, maar wel wat ruwer. Aan de kampioenschappen in Riga nemen deel ploegen uit Bulgarije, Frankrijk, Polen, Japan, Joego-Sla vië. de Sowjet-Unie en nu waar schijnlijk ook Nederland. Het elfde Danlon-damesschaak- toernooi is gisteren in Emmen be gonnen. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde luiden: Tuk (Ned) Heemskerk (Ned) 10, Vreeken (Ned)Polihroniade (Roem) bibi. Jovanovic (Z-SDAssenova (Buig) biLjiljac (Z-Sl)Eretova (Tsj- sl) 1—0. MAGERE ZEGE VAN AJAX De Columbiaan Martin Rodriguez heeft gisteren de vijfde etappe de Ronde van Mexico, een rit 200 kilometer van Toluca naar Que- retaro, gewonnen. Zijn landgenoot Alvaro Pachon behield de leiding in het algemeen klassement. De uitslag van de vijfde etappe luidt: 1. Rodriguez (Col), de 200 km ln 4.38.29 (met bonificatie), 2. Augustin Juarez (Mex) 4.38.39 (met bon), 3. Vladimir Urbanovitch (Rusl.) 4.39.37 (met bon). Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1. Pachon (Col) 20.32.37, 2. Rodri guez (Col) 20.33.02, 3. Dmitriev (Rusl) 20.37.30, 4. Pijnen (Ned) 20.37.36,5. Meggerdy (Hong) 20.40.18. ASSEN TT OP 29 JUNI De t.t. Assen zal in 1968 op 29 Juni worden gehouden. Dit is op de verga dering van de internationale motor federatie (FIM) in Zürich besloten. In een wedstrijd voor groep zes van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams heeft Zwitserland woensdagavond in Lugano voor slechts 4000 toeschou wers met 50 gewonnen van Cy prus. jeshof (L. H. Tichem) (1.34.4): 2. Domj-*- --g| - - - 3.20. Hllvarembeekpriji! gen aar jr.) (1.32.6 2.50, pl. 1.20. 1.50, 1. Courage (J. Wage- J); 2. Fllntstone V; 3 Fluweeltje. Toto w. 3.90, pl. 1.70, 1.50, jr.) (1.27.8 ïeltje 1.40. kop. AjaxFC Twente 21 Swart 10, rust, Keizer (strafschop) 20, van Dijk 21. Scheidsrechter Bom. Toeschouwers 35.000. Een sterk verdedigend FC Twente heeft de schade tegen Ajax in de achterstallige competitiewedstrijd tot 21 weten te beperken. De oos- telijken hadden de defensie beter georganiseerd dan zondag Jongstle den NEC, dat toen negen treffers tegen kreeg. Twente hield de AJax- aanval echter voortdurend in be dwang, terwijl in laatste instantie doelman Warringa een bijna niet te vermurwen sluitstuk vormde. In de eerste helft werd hij alleen versla gen door Swart, die in de 34ste mi nuut uit een voortreffelijke voorzet van Vasovic met een zweefduik kop pend scoorde. Daarvóór had War ringa bekwaam ingegrepen bij ac ties van Swart, Suurbier, De Haan en Van Duivenbode. Na de hervatting werd het ai Twente-doelman Warringa grist de bal weg voor de aanstor mende Cruijff gevaarlijk kan worden. lichtvoetige Cruyff net binnen het strafschopgebied ten val bracht en scheidsrechter Bom terecht naar de witte stip wees. Piet Keizer schoot en had het geluk, dat Warringa iets te laat reageerde, waardoor de bal via diens vuisten tegen het net be landde. Er was een presentje van Vasovic voor nodig om deze over het algemeen matige wedstrijd nog een spannend slot te bezorgen. Want toen de Zuidslaviër de bal voor de voeten van Van Dijk legde en deze met een afstandschot de te ver uit gelopen Bals passeerde, kwam Twente nog vervaarlijk opzetten. Maar met veel moeite slaagden de Ajacieden er in de winst vast fce houden. Bijna werd hun voorsprong nog groter, toen even voor tijd Ben- Muller buiten het bereik van Total Isatoromzet f 1 spoedig 20, toen Achterberg de Warringa het houtwerk trof. Jong Oranje kon weelde van twee snelle treffers in strijd tegen Polen niet aan De ruim 8000 toeschouwers, die de kou van de eerste vroege winteravond getrotseerd hadden, rekenden op een grote zege. Amper een kwartier was de ontmoeting Jong OranjePolen onder 23 jaar, op het bijzonder goed bespeelbare PSV-veld oud, toen de man van het scorebord voor oranje de „twee" al mocht aandragen. Helaas, de sterk gestarte Nederlan ders vielen terug. Kesslers "tweede keus" mocht blij zijn, dat zij. dankzij een derde treffer van Ruud Geels, twintig minuten voor tijd gescoord, nog met 32 zegevierde. Dat de span ning, tegen veler verwachting in, te rugkeerde. was voor een belangrijk deel te wijten aan zwakke momen ten van Jan van Beveren. De jeugdige keeper, die bij Sparta tot grote hoog te komt, is weinig gelukkig wanneer hü wordt opgesteld in vertegenwoor digende teams. Bij de eerste treffer ging de talentvolle doelman al niet geheel vrijuit. Een blunder, waartoe men een keeper van klasse nauwe lijks in staat acht, maakte dat de Polen tien minuten na de hervatting de stand op 22 konden brengen. Van Beveren greep volkomen mis op een effectvol afstandschot van rechts buiten Kozerski. Hij liet de bal de grond raken en was toen op slag kansloos. Het was een trieste dag voor de eugdige Spartaan, die in deze door Jong Oranje beheerste Voortreffelijk Een voortreffelijke wedstrijd speel den tegen de lichtelijk teleurstellende Polen de vleugelspelers van Jong Oranje. Zowel Rob Rensenbrink als Ruud Geels brachten de verdedigers steeds weer in grote moeilijkheden. Jammer was het juist daarom, dat Willy van der Kuylen na een goed half uur zich wegens een blessure moest laten vervangen. De samen hang van de aanval werd er aanmer kelijk minder door. Vooral Rensen brink, die bij herhaling de verdedi ging assisteerde, was door zijn ver rassende, korte wendingen bijzonder gevaarlijk. Jan van der Veen was de grote man op het middenveld. Tegen de knappe passes van de Spartaan had de Poolse defensie weinig ver- Jan van Beveren veel. AI na tien minuten kon Willy van der Kuylen uit een penalty sco ren. Een van Rensenbrinks eerste so lo's werd in het strafschopgebied on derbroken doordat Leszcynsky de DWS-er ten val bracht. Nog geen vijf minuten later stond Henk Houwaart oog-in-oog met Grotynsky, na een voorzet van Geels. Tweemaal bracht de Pool redding, tegen het derde schot van de Hagenaar had hij ech ter geen verweer meer. Weelde Jong Oranje kon de weelde van twee vroege doelpunten niet aan. De greep van de Nederlanders verslapte en de Polen zagen hun kans. Ze kwa men meer in de aanval. Rechter ver dediger Schalks kreeg het zeer zwaar. Vergeefs poogde "Hendrik", luid aan gemoedigd door zijn supporters, een tekort aan kwaliteiten door een over maat aan ijver te compenseren. Een betrekkelijk ongevaarlijke aanval vormde, tien minuten voor de rust, de inleiding van de eerste Poolse tref fer. Op de rand van het strafschop gebied kreeg invaller Deina de bal toegespeeld. De Nederlandse verdedi gers weifelden. Toen zij het gevaar zagen was het te laat. Ook Van Be veren was volkomen verrast door het schot van de kleine PooL Pas nadat Kozersky Van Beveren tot de meest beklagenswaardige spe ler van Jong Oranje had gemaakt, keerde de vechtlust bij de Nederland se jeugd terug. Een poging van Van der Veen om met een snelle solo de beslissing te forceren mislukte. Daar na kwam Houwaart, in samenwerking met Geels, vrij voor doelman Gro tynsky. Het schot van de ADO-er stuitte echter af op het lichaam van de Poolse doelman. Geels zelf had even later meer succes. Grotynsky poogde vergeefs een voorzet van Aty Graaumans bij de "tweede paal" te onderscheppen. Over het hoofd van de vertwijfeld opspringende keeper kopte Geels de bal in de touwen (3—2). POST ACHTER GROTE MOTOR Samen met Jan Legrand en Jaap Oudkerk zal Peter Post zondag as. In Dortmund starten in „de Grote Prijs van Europa" voor beroepsstay ers. De lange Amstelvener zal in Duitsiand o.a. de Belgische wereld kampioen Leo Proost en diens land genoot Romain de Loof moeten be strijden. Ook de Italiaan Domenioö de Lillo geeft acte de presence.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7