J worden vertoond „Music man" in kleur „W erkloosheid onder jeugd is onvermi C Mussert-film mag 1 niet in t openbaar J a"es pleit voor DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Nh IeV n 1 Een film over de na de oorlog gefusilleerde leider van de Nationaal-Socialistische Beweging in ons land, ir. A. A. Mus- sert, mag niet in het openbaar worden vertoond. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst als voorwaarde gesteld voor zijn me dewerking aan deze film. De RVD stelde materiaal voor de- ie film beschikbaar, evenals trou wens het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam. Hy mag; alleen voor we tenschappelijke doeleinden worden gebruikt, dat wil zeggen voor colle ges over bijvoorbeeld moderne ge schiedenis, in Utrecht en andere uni versiteitssteden. De Mussert-film va d op verzoek ruim een half an wylen prof. het instituut de Rijksuni- C. D. J. Brandt r geschiedenis iiteit in Utrecht, door de Univer sitaire Filmdienst in Utrecht ver vaardigd en kwam ongeveer een jaar geleden gereed. Prof. Brandt vond hem nuttig als illustratie by zijn col- moderne geschiedenis. Met hetzelfde doel verzocht het instituut geschiedenis in Utrecht de Uni- H versitaire Filmdienst een juiste re- te maken van de slag om Arnhem. Deze film, die met mede werking van onder meer veldmaar schalk Montgomery werd samenge- steld uit bestaand materiaal van lis Britse en Duitse herkomst, is in- middels ook op de televisie vertoond. Men had de Mussert-film evenals die over de slag om Arnhem, willen ver- tijdens de in het voorjaar ge- tiouden filmweek in Arnhem. Dit werd evenwel niet toegestaan. Ook Plaatselijke radiostations In de ilaats Leicester is gisteren het eerste Jngelse plaatselijke radiostation in gebruik genomen, dat vier uur per dag aandacht zal besteden aan lokale H langelegenheden en de rest van de dag programma's van het nationale ■adionet zal overnemen. De BBC ïeeft de apparatuur van 350.000 gul len betaald en het stadsbestuur be- aalt de bedryfsonkosten van 10.000 tulden per week. Er zullen geen re- ilameboodschappen worden uit- J&pezonden. De BBC is van plan vol- s|| ;end jaar nog acht van dergelijke okale zenders in gebruik te nemen. KRITIEK OP NIEUWE BEWIND N INDONESIË ienduizend studenten hebben giste- in de Indonesische hoofdstad geprotesteerd tegen de prijsstügin- n levensmiddelen, de corrup- het leger en onder de amb tenaren. De studenten trokken het bureau van generaal Soe- harto waar ze wachtten tot de generaal naar buiten zou komen. afloop van een kabinetsbij een- komst sprak generaal Soeharto de demonstranten toe. In zijn toe- spraak beloofde de waarnemend I president vergaande maatregelen tegen de pry ssty gingen en vroeg I om geduld en begrip, feet studentenweekblad ..Nahislswa" beschuldigt deze week in een j artikel het huidige regime van vergaande mislukkingen. Het stu dentenweekblad citeert daarbij uitlatingen van leiders van het ..Actiefront", dat een belangrijke rol speelde bij het omverwerpen van de regering Soekarno. Beneraal-majoor Dharsono. militair commandant van West-Java heeft Iin een scherpe verklaring gezegd dat „de mensen er nog niets van merken dat de regering werkelijk iets voor hen heeft gedaan". De aanhangers van de nieuwe rege ring krijgen door tegenwerking on voldoende gelegenheid om hun taak te vervullen, aldus Dharsono. werd het IKOR geen verlof gegeven, de film op de televisie te vertonen. Een vertoning voor de Stichting Filmcentrum in Hilversum i eveneens geweigerd. Commentaar van de RVD: het Is al jarenlang gebruik dat filmmateriaal uit de oorlogsjaren, waarop nog le1- vende figuren voorkomen, uitsluitend beschikbaar wordt gesteld voor we tenschappelijke doeleinden. Het was de RVD-woordvoerder niet bekend welke thans nog levende en bekende Nederlanders in de Mussert-film voorkomen. Als zyn persoonlijke mening gaf hij te kennen, dat er mogelijk mensen in voorkomen die NSB-er zijn geweest en hun straf hebben uitgezeten, maar dit verleden liever geheim willen houden voor hun nieuwe buren. De directie van de RVD beslist van geval tot geval op verzoeken over het beschikbaar stellen van filmma teriaal uit de oorlog. De heer Neu- man van de KRO kreeg bijvoorbeeld voor een 5 mei-documentaire vorig jaar materiaal over Seyss Inquart, Mussert en Van Genechten, maar an dere figuren mochten niet in het beeld komen. „Misschien dat de Mus sert-film op een bepaald moment toch voor openbare vertoning wordt vrijgegeven", aldus RVD-woordvoer der. ADVERTENTIE ui televisie radio a magnetpphons ik afspeel-apparatuur ui ui TM* TELEFUNKEN ieit j Klacht over hoge ;ta aardappelprijzen De socialistische afgevaardigde in "JL-he Tweede Kamer, mevrouw Brau- ilijft pgam heeft gisteren in de tweede- "jnercommissie voor Economische iken geklaagd over de hoogte van .O aardappelprijzen, die tegenwoor- lig ieder jaar omstreeks de maan- en mei en juni sterk plegen op te >pen. Als oorzaak noemde zij de termynhandel, die volgens haar een """speculatief karakter heeft. Aan de -Ttogsten kan het niet liggen, want die zijn voldoende en evenmin aan de boeren, want die verkopen de pogsten reeds in het najaar. Zij vond, dat de minister van Econo mische Zaken mr. De Block maat- tegen de prijsverhogingen /w» «emen. Een opvatting, waar- zjj werd bijgevallen door de anti revolutionaire afgevaardigde drs. Boersma. De minister bestreed dat de oorzaak van de jaarlijkse prijs verhogingen ligt bij de termynhan- jdel. Deze handel, aldus de minister Vorgt er juist voor dat de pieken in de prijsvorming worden afgezwakt. Een Europese oplossing voor het tordappelprobleem, zoals voorge steld werd door de heer Boersma, Is volgens de minister nog lang niet Id zicht. In Europees verband zijn alleen maar tijdelijke regelingen pogelyk. Het leek de minister niet verstandig om daar thans, nu de Prijzen niet hoog zijn, al in Brussel om te gaan vragen. Hij beloofde echter de kwestie met zijn ambt genoot van Landbouw, ir. Lardinois, bespreken. Congres christen- radicalen op rtv (Van onze Hilversumse correspondent) De actualiteitenrubriek „Hier e Nu" van de NCRV zal vrijdag en zf terdag speciale aandacht besteden het congres van de werkgroep der christen-radicalen dat die dagen Scheveningen wordt gehouden. Via de televisie gebeurt dit in ei extra-uitzending op zaterdagavond Nederland 1, direct na het laatste NTS-journaal. Radioreportages van het congres worden uitgezonden in de normale „Hier en nu"-uitzendingen op vrij dag, ongeveer 18.45 uur, en zater- 07.32 uur op Hilversum 2. En voorts in speciale uitzendingen op Hilversum 3 om 16.02 en 17.02 uur zaterdag. Het congres zal vermoede- 16.00 uur afgelopen zijn, nog gelegenheid zal zijn om de laatste uitzendingen over Hil- 3 de conclusies van het con- ïr te geven. NEDERLAND 1 AVRO 10.00 i 10.40 i 10.45 i Pipo de clown Nieuws Leningrad (kleur) Journaal en weerbericht AVRO's Televizier Snuf snuf Het zwijgen Van de telefoon; tv-stuk Muziekmozaiek Laatste nieuws Sluiting Maandaga vond op de tv De NCRV zendt maandag avond via Nederland-2 (om 20.20 uur) de kleurenspeelfilm „Musje man" uit. Dit zal een Nederlandse première worden. De film is gemaakt naar de ge lijknamige musical van Mere dith Willson. In 1957 beleefde deze musical in Broadway zijn première. Robert Preston, die hierin de rol speelde van de le gendarische handelsreiziger, prof. Harold Hill, heeft in to taal deze creatie 882 keer op de planken gebracht. Hij speelt deze rol ook in de filmversie. De geschiedenis van de „Music man" speelt zich af in Mason City, een klein provinciestadje in Iowa. de plaats waar Meredith Willson in 1902 werd geboren. Willson, die o.m. muziekdirecteur bij de NBC en bij Network Radio Television is geweest, heeft in deze film een deel van zijn jonge jaren beschreven. Hy werd opgeleid als fluitist en hy heeft o.a. gespeeld in de beroemde band van John Philip Sousa. Het thema van de „Music man" is de formatie van een band in het kleine stadje Mason City. Prof. Ha rold Hill, die onder het motto van zyn muzikale geleerdheid overal, waar hy verschijnt, eigenlyk alleen maar tracht muziekinstrumenten en uniformen aan de man te brengen. en dan bovendien iedereen belooft met die instrumenten te leren om gaan, probeert het ook in Mason City. Tot op het moment van zijn ver schijnen in dit stadje is hem zijn handige verkooptechniek altijd goed afgegaan: als hy zyn instrumenten zyn uniformen heeft verkocht, weet hy steeds op het juiste mo ment de benen te nemen. Alleen deze Het parkietje moet de beste plaats krijgen in de kamer. John ny Kraaykamp en zijn vrouio Til ly zijn verhuisd naar de Joh. Ver- hulststraat. Daar de komiek weer een zeer druk bezette agenda met voorstellingen heeft, komt de ver huizing eigenlijk ongelegen. Maar de vreugde van een andere wo- I ning vergoedt veel. keer gaat het wat anders dan hy heeft gedacht. Naast Robert Preston, die voor zyn creatie een Academy Award ontving, speelt Shirley Jones de rol van bi bliothecaresse, die muziekles geeft en tot wie Preston zich wendt om hier zyn doel te bereiken. Verder speelt in deze film een groot aantal arties ten mee, dat ook in het originele Brodway stuk op de planken stond. ADVERTENTIE MINISTER ROOLVINK: NEDERLAND 2 NCRV Pipo de cloWn Van gewest tot gewest Internationaal agrarisch nieuws Journaal en weerbericht Met de Yankee door Europa (kleur) Jeroen aan het woord Boedapester zigeunerorkest Plaats voor een naam; documentaire over de gravendienst Helpen Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 8.30 uur 11.00 uur en gisteren Pauoramiek Panoramiek begon met een verrassing voor de kleurenky- kers. namely k een reportage van de Fransman Roger Pique over de Vietcong, in kleuren. Een eenzydig belichte reportage uiteraard, maar dat zyn de re portages van de andere kanten ook. Zo'n Vietcong in het oer woud bezig te zien, met echt groen en andere bijpassende kleuren, is een sensatie die voor Amerikanen de gewoonste zaak van de wereld, omdat zy de meeste gevechtshandelingen al in kleur op de tv krijgen, wat vooral by mortiergeschut en lichfckogels een mooi gezicht sahynt te zyn. Om van de vlammenwerpers maar te zwy- gen Een verrassing was daarna de reportage die Bob Spaak cs. in Mexico hadden gemaakt ala voorverwarming voor de Olym pische Spelen. Boeiend vooral waren de gesprekken met stu denten. zowel jongens als meis jes, die voor het merendeel ge kant waren tegen de hoge kos ten die deze prestige-spelen met zich meebrachten en die het geld liever besteed hadden gezien aan ontwikkelingsprojec ten. Nederiand I sloot de avond met een vrij reoente, heel goe de film, .David en Lisa". Theodorakis Een belevenis was het ten ge hore brengen van één van de vier liederen die Mikis Theodo rakis kortgeleden uit de gevan genis heeft weten te smokkelen. (Van onze Haagse correspondent) Volgens minister Roolvink van So ciale Zaken is enige wryvingswerk- loosheid onder de jeugd in tyden van conjunctuurinzinkingen onver mijdelijk. In de gezamenlijke verga dering van de vaste tweede-kamer commissies voor Sociale Zaken en voor Onderwijs stelde hy gisteravond dat aan de vrijheid van beroepskeu ze niet zal worden getornd. Hoog stens moeten de arbeidsbureaus en de beroepsvoorlichting wijzen op de toekomstige plaatsingsmogelijkheden. Meer zorgen zegt de bewindsman te hebben over de werkloosheid on der de jongeren van 19 tot 24 jaar in de administratieve sector. In die leeftydsgroep zyn nu in totaal by- Twee Chinese terroristen in Hongkong gedood De politie van Hongkong heeft gisteren het vuur geopend op pro- Chinese demonstranten die bomaan slagen pleegden. Twee Chinezen wer den gedood door politiekogels. De bommen verwondden zeven politie mannen en 32 anderen. Eén politie man zweeft op het randje van de dood. Een jongen verkeert eveneens in kritieke toestand terwyi de ande ren het redelijk tot goed maken. De politie had aanvankelyk een man gearresteerd wegens het plaat sen van een bom. Toen de patrouille werd aangevallen door een woedende meute Chinezen opende de politie het vuur. Tegeiykertyd ging een der bommen af. na 14.400 jonge mannen werkloos te gen 6000 in de leeftijdsgroepen tot 19 jaar. De spreiding van de ryksdien- sten is volgens minister Roolvink van grote betekenis. Op korte termyn, zo constateerde hy zelf, biedt dit ech ter geen oplossing. Tevreden toonde minister Roolvink zich over wat hy noemde, de eer ste resultaten van de jeugdmigratie- regeling. In tegenstelling tot het Am sterdamse arbeidsbureau, dat de re geling als mislukt beschouwd, ziet de minister in de 81 aanvragen om van de regeling gebruik te maken een bewys, dat de regeling is aangesla gen. Mansholt stak Britten hart onder de riem (Van onze correspondent in Londen) Dr. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese Commis sie heeft gisteren in Londen tydens een toespraak verklaard dat Enge land wat zyn EEG-sollicitatie betreft als een terrier moet aanhouden. Dr. Manholt, die sprak op een by- eenkomst georganiseerd door de Shell over „Industrie en maatschappy", stak met zyn geestdrift voor Enge- lands toetreding tot de EEG de Brit ten een hart onder de riem. Mansholt verklaarde onder meer de inbreng van het pond sterling door de Engelsen toe te juichen en toonde zich een absolute tegenstan der van de devaluatie van het pond als toegangsbewys voor de EEG. naar vermoed wordt op een tydstip dat hij al begonnen was aan zyn hongerstaking. Chris tine Cuenne, die een paar we ken geleden ook een Theodora- kisprogramma voor de KRO-tv bracht, zong het lied in het Grieks en deed dat op aangrij pende wijze. Hans Keiler had het ook goed opgebouwd. We zagen Theodorakis even dirige ren en hoorden de stem van Maria Farandouri, die de naar Engeland gesmokkelde liederen dezer dagen in Londen gezon gen heeft (wat wij zagen en hoorden was een al oude film van een concert in betere ty den, door Theodorakis ander half jaar geleden eigenhandig naar Nederland gebracht). We kregen de simpele, maar ook voor Grieken soms onduidelyke tekst in vertaling op het scherm geprojecteerd, waarna Christine Cuenne één van de vier liede ren zong, hoewel er twee waren opgenomen. Dat was natuurlijk even jammer, tydgebrek was er oorzaak van dat het derde lied (zy zong het tweede van de vier) niet kon worden uitgezon den. Misschien kan Brandpunt haar nog eens laten zien en Aalberse-Bogaers O Als extra uitzending kregen we tenslotte het grote debat tussen Aalberse en Bogaers te zien. Beide heren waren heel duidelijk, alleen Bogaers ge bruikte om de vyf woorden het stopwoordje „hè", waardoor wy meer op de frequentie van dat „hè" gingen letten dan op wat hy daar tussendoor nog zei. der Muzen: kunstkroniek, reuther Festspiele 1967: Koor Voorzitter van de Rijnmond- op de hedendaags raad. 22.30 Nws. 22.4 22.55 Ven- NCRV: 18.00 Tyd vrij de prot. chr. org. 19.30 Kerkorgel- klass. muz. 20.00 Wijd wekelijkse vondprogr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Instr. trio: licht klass. VOOR VRIJDAG 10 NOVEMBER man). 8.50 Woordelijk dag. NRU: 9.00 Operaconcert 9.4Ö Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor ber. NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.30 Overheidsvoorl.; Ultz. landbouw. 12.40 Lichte ork-muz. 12.50 Recht en slecht, lezing. 13.00 Nws. orkest (gr): klass. 4.20 Wikken wegen: le: NRU: 14.30 Arbeid en vrije tyd. le zing. 15.00 Vonken onder de as: olksverhalen en volksgebruiken. 15.20 Nws. 16.08 thuiszittenden. 16.45 Klass, ,-pni. 17.40 ----- -*-1 achtergronden Hilversum 2. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levend® licht klass. pla- huisvr. 9.40 schoolradio. iu.uu ötereo: Aubade: mod. en klass. orkestwerken. 11.00 Nws. 11.02 Voor de pas. 17.50 Act. tenprogr. (11.00 Nws.). NRU: 11.00 1.02 Licht platenprogr. VPRO 15,02 Mxiz.kantjes: lichte. 16.0 r automobilisten. VOOR VRIJDAG 10 NOVEMBER NOT/NTS: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. VPRO: 19.07 Hoepla. magazine. NTS: 20.00 Journaal en zangsolist. 20.45 Filmrep. over de Shetlandellanden. 21.15 Onaantastbaar ring, filmrep. NTSi verwaarloosde groe 22.40-22.45 Journa: Nederland II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Die van hiernaast., TV- feuilleton. 19.33 Open oog. tips voor 't weekeinde, 20.00 Journaal en weerover- zicht. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Coronation Street, TV-feullle- ton. 21.10 Mies en scène. 22.10 Uitge rekend: consumentenrubriek. NTS: 22.20-22.25 Journaal-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5