J Belangrijke vondst van Leidse archeologen Duizend gulden STAALTJE BEDGARNITUUR Oók nog 'n voorschot op uw girorekening? Ja! Op een rente-girorekening nü:31/2%renteen tot krediet Algemene Bank Nederland Combinatie grafveld 3 en nederzetting uit J Ijzertijd bij Haps tijdelijk 11 95 16.95 Werkloosheid is toegenomen Zestien aanrijdingen op één dag in Leiden ONTRUIMING VOOR DOORBRAAK PONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 ,EIDSCH DAGBLAD Het grafveld is slechts gedeeltelijk onderzocht. In de ijzertijd werden de doden verbrand en werd de as in een urn bijgezet onder de kleine grafheu vel, die aan de voet werd omgeven door een kringgreppel. Thans zfjn al leen de kringgreppels met in het cen trum de urn met verbrande beende ren zichtbaar. Na 400 voor Christus werden geen urnen meer gebruikt, maar werd de as in een kuiltje be graven zonder grafheuvel of greppel. Ofschoon slechts zelden aan de do den iets werd meegegeven, zijn toch te Haps in een graf een uit 600 tot 400 Christus daterende bronzen tor ques, dat is een getordeerd sieraad (halsring?), en in een ander graf een Ijzeren dolk uit Zuid-Duitsland, date rend uit circa 500 voor Chr., drie Ijzeren speerpunten en een ijzeren kledingspeld, die uit dezelfde periode afkomstig zijn, gevonden. urnen en de bijgiften, alsmede het aardewerk en het glas uit de ne derzetting wijzen op betrekkingen met het Eifelgebied en met Zuid- Duitsland en Frankrijk. 7 In bijna tien maanden graafwerk sinds 1960 hebben Leidse ar- J|eAeoIogen in het plaatsje Haps (25 km ten zuiden van Nyme- aur.en) belangwekkende vondsten gedaan, die een nauwkeuriger filtering van cultuurresten uit de ijzertijd mogelijk maken. Voor uur.e eerste maal in ons land werd een combinatie van een neder zetting en een grafveld uit deze periode van de laatste zes J° luwen voor het begin van onze jaartelling blootgelegd. De ne- o", irzetting toonde de sporen van dertien grote woningen, terwijl het aangrenzende grafveld tientallen urnen cn enkele andere 2.3Ï)orwerpen werden aangetroffen. 5. 7| De i, Campagne van nden Instituut voor Prehistorie GEN Bij grondwerkzaamheden in 1960 Xibicfden in het Noordbrabantse plaat- e.m. tHaps urnen met verbrande been- im» jen aangetroffen. Naar aanleiding Irvan stelde de Rijksdienst voor Jdheidkundig Bodemonderzoek in k viersfoort een onderzoek in, dat een m «veld aan het licht bracht uit de ""•legere bronstijd. De opgravingen rden in 1963, 1964 en 1965 voortge- lng j door het onder leiding van prof. uur.j P. J. R. Modderman staande Insti- nberflt voor Prehistorie van de Leidse uurjiversiteit. Bij dit onderzoek onder Ding van drs. G. J. Verwers werd JjaMlrest van het grafveld blootgelegd zover zich dit niet onder bebou- bevond. Het veld bleek een van tenminste 400 meter te )ben. Op het onderzochte gedeelte len de resten van tenminste 99 •n aangetroffen. De graven ble- te dateren van 1700 voor het be- van de jaartelling. De grafheuvel- die er aanvankelijk geweest :ten zijn, zijn in later eeuwen bij bewerken van de grond verloren an. Wat nog werd aangetroffen in de sporen van de greppels die 'heuvels omgeven hebben en bij de RTEI ROMANTISCH een meesterstuk van Zwitserse borduurkunst. Nu 30 besparing mm ajp 1-pers. met sloop 2-persoons en 2 slopen Haarlemmerstraat 172 - 174 179 Herenstraat 9 MIDZA en voorts urnen en enkele voorwer pen die met de doden waren meege geven. Dertien woningen Toen dit jaar de opgravingen wer den voortgezet om de grens van het grafveld af te bakenen, stuitte men op een zeer belangwekkende vondst: de restanten van een nederzetting. In ons land is nog nimmer eerder een combinatie van nederzetting en graf veld uit deze tijd aangetroffen. Veelal lagen die vermoedelijk ver van el- kaar verwijderd, waardoor een on derlinge band nimmer is aangetoond. De nederzetting, die omstreeks 600 voor Christus moet zijn gesticht en tot in de Romeinse tijd heeft voortbe staan, besloeg een oppervlak van geveer honderd bij tachtig meter, dat bijna geheel werd blootgelegd. Over blijfselen zijn hierbij aangetroffen De in een van de graven ge vonden Zuidduitse dolk met een deel van de schede. Deze dolk maakte een nauwkeuriger date ring mogelijk van een periode in de ijzertijd. van dertien huizen, herkenbaar aan „paalgaten", dat wil zeggen donkere verkleuringen, die de plaatsen aange ven, waar palen hebben gestaan. De huizen, die een oppervlakte be sloegen van twintig bij zes meter en in de beide lange zijden een ingang van twee meter breedte hadden, stonden hier niet alle gélijktijdig. Na vijftig honderd jaar waren de pa len verrot en moest een nieuw huis worden gebouwd. Van het huisafval is vrijwel alles in het zand verteerd. Alleen scherven van potten zijn bewaard gebleven, de meeste dik, ruw en onversierd Slechts enkele potten waren versierd met vingerindrukken, groeven, kras sen en dergelijke. Ook zijn enkele scherven aangetroffen van Romeins aardewerk, hetgeen doet vermoeden, dat de bewoners van de nederzetting handel dreven met het Romeinse Ny megen. Voorts zijn fragmenten ge vonden van ringen en armbanden van violet, blauw en kleurloos glas. Deze zijn geïmporteerd uit Keltische gebieden in Zuid-Duitsland, Zwitser land en Frankrijk, waar zy tussen 300 voor Christus en het begin van onze jaartelling werden gemaakt. Aangetoond kon worden dat graf veld en nederzetting gelijktijdig heb ben bestaan, waardoor een zuiverder datering van de perioden van de Ijzertijd (de laatste zes of zeven eeu wen voor het begin van onze jaartel ling) mogelijk is geworden. Medewerkers Bij zijn onderzoekingen te Haps is drs. G. J. Verwers geassisteerd door de tekenaar J. P. Boogerd en studen ten. Dr. D. Theunisse van de afdeling Geologie van de Katholieke Universi teit te Nymegen verricht stuifmeel- onderzoek, onder meer ter recon structie van de vegetatie in de onder zochte periode. De heer J. B. T. H. Lenssen van het Geografisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft de omgeving in kaart gebracht en gegevens geleverd over het oorspronkelijke landschap. Het onderzoek te Haps is mogelijk gemaakt door de grote medewerking van het gemeentebestuur, in het bij zonder van de burgemeester, heer R. D. O. baron van Hövell tot Westerflier, en van de eigenaar van de grond, de heer Jac. Kerstens. De materiële organisatie berustte by de Koninklijke Nederlandse Heide-Maat- schappij. Op bezoek Aan vele leden van de Universitai re gemeenschap is een uitnodiging gezonden, om zaterdag a.s. een be zoek te brengen aan het opgravings terrein, waar de werkzaamheden nog ongeveer twee weken zullen worden voortgezet. Het is niet onmogelyk, dat over enige tijd, wanneer het oude raadhuis in Haps wordt afgebroken, nog eens door de Leidse archeologen een vluchtig onderzoek zal worden in gesteld hoever het gravfeld zich heeft uitgestrekt onder de bestaande be bouwing. Maar een intensief onder zoek zal dit niet zyn, omdat dan toch niet een aaneengesloten terrein onder de loep kan worden genomen. Het ligt in de bedoeling, een deel van de vondsten in een expositieruim te in Haps onder te brengen. (ADVERTENTIE) Onze kantoren lichten u graag verder in. Vorige maand in Leiden Het aantal werklozen in Leiden bedroeg eind oktober 692. In september was dit 600, zodat er een stijging kan worden gecon stateerd. Dit aantal werklozen is ongeveer twee keer zo groot als vorig jaar, toen het in september 294 en in oktober 356 be droeg. Het aantal aanvragen is vergele ken met de maand september ook enigszins toegenomen (van 540 naar 595). Vorig jaar bedroeg dit in ok tober 809. De stijging van het aan bod in oktober met 92 werd voor namelijk veroorzaakt door seizoen invloeden, met name in de horeca -en verkeerssector en van losse ar beiders uit seizoenmatige indus trieën. De stand van vraag naar en aanbod van bouwvakarbeiders bleef vrywel constant. De jeugdwerkloosheid steeg welis waar van 39 tot 54, maar dit is geenszins verontrustend, aldus het maandelijkse rapport van het Gewes telijk Arbeidsbureau Leiden. Voor zover de betrokkenen niet reeds naar een werkgever zyn ver wezen, zijn zo door persoonlijke fac toren moeiiyk plaatsbaar. Er is een ruime vraag naar jeugdigen in alle sectoren van het bedryfsleven, al leen de vraag naar kantoorpersoneel is minimaal. Het aantal jeugdigen dat direct afkomstig is van de scho len bedroeg op het einde der ver- slagmaand in totaal 19, waarvan geen enkele met een bouwopleiding en slechts 4 met een metaal-techni sche scholing. de nadruk zal blijven liggen op af vloeiing van personeel op grond van seizoen-invloeden. Het aantal vrouwelijke werklozen nam iet£ toe, namelijk van 145 tot 158. Dit is een kleinere styging dan vorig jaar, toen het aantal toenam 94 tot 130. Het aantal aanvra gen daalde van 367 naar 315. Vorig jaar daalde dit van 358 in september tot 255 in oktober. geringe toeneming van het aanbod (plus 13) kwam evenals in september uitsluitend voor reke ning van de horeca-sector (plus 5) en van kantoorpersoneel (plus 7). On danks de daling van de vraag in ver gelijking met de vorige maand, waarvoor vooral de sector huishou delijk personeel verantwoordelijk was, lag de totale vraag hoger dan in de overeenkomstige maand van 1966. Het aanbod van jeugdige vrouwen tot 19 jaar is met 17 ingeschrevenen zeer gering. Zo tekenen de resten van een I plaats aan van de greppel, die de graf zich af. De cirkel toont de grafheuvel heeft omgeven. In het Twee gewonden midden de kleine verhoging die de plaats aanduidt waar de urn-res. ten gevonden werden. Het grote blok elders in de greppelcirkel is een kadasterpaal die ook voor dit archeologisch onderzoek niet mocht worden verwijderd. (ADVERTENTIE) In één etmaal hebben zich in Lei den niet minder dan zestien ver keersongevallen voorgedaan. Op de Lammenschansweg ter hoogte van de Dahliastraat botsten gisterochtend omstreeks kwart over zeven een scooter en een auto tegen elkaar. De automobilist, een 48-jarige Leidenaar, die komende uit de Dah liastraat de Lammenschansweg over stak, zou geen voorrang hebben ver leend aan de op de weg rydende scooter. De bestuurder van deze scoo ter, een 37-jarige inwoonster van Stompwyk, kreeg inwendig letsel, zy moest door de E.H.D. naar het Dia- conessenhuis worden overgebracht. Omstreeks elf uur gisterochtend gebeurde op het Stationsplein een ongeluk, waarby een 63-jarige brom fietser uit Leiden gewond raakte. Deze bromfietser zou geen voorrang hebben verleend aan een personen auto, die van het Schuttersveld kwam. Hy liep hoofdwonden en een hersen schudding op. Ook in dit geval zorgde de E.H.D. voor vervoer naar het Dia- conessenhuis. Voor restauratie Luth. kerk Leiden De gisteren in de Lutherse kerk in Leiden gehouden verkoopdag, waar van de opbrengst is bestemd voor de restauratie van het kerkgebouw, heeft bruto f3.000 opgebracht. «SSjVAlg, FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE ST1JLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken. JUWELIER v d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. 27 nov. en 4 dec. geopend. Strenge Met de brommer erop uit Voor deelnemers aan de door de jubilerende Leidsohe Vereeniging van Industrieelen uitgeschreven bromfietstocht kan het zaterdag een interessante middag worden. De route voert langs niet minder dan veertien bedrijven, die ieder voor zich voor een puzzel hebben ge zorgd. Zo moet men b.v. bij de Zil- veerfabriek in Voorschoten nagaan hoeveel maal hier het jaartal 1835 valt te lezen. Een andere vraag is: wat is de maximumsnelheid op het terrein van Smit Röntgen. Verder zullen de letters geteld moeten wor den, welke voorkomen op de fa brieksschoorsteen van de Sleutels Conservenfabrieken. In de wedstrijd reglementen is o.m. de bepaling op genomen, dat deze tocht niet mag ontaarden in een snelheidsrit. Wie te vroeg by een bedrijf aankomt, wordt van verdere deelneming uit- Inschrijving voor deze tocht (on geacht de leeftijd) is morgen nog mogelijk by het bureau van de Leidse Jeugd Actie in het Stadhuis, zijde Breestraat/Koornbrugsteeg, ADVERTENTIE O ja, even naar PRONONCE voor een B.H. of STEP-IN maatstaven Een vry grote werkloosheid valt te constateren in de leeftijdsgroep van 19-25 jaar (totaal 139). De kwaliteit van dit aanbod is over het algemeen niet best. De hoogconjunctuur, waarin zy de eerste start in het bedrijfsleven hebben gemaakt, heeft mentaal niet gunstig op deze jeug digen gewerkt. Nu strengere maat staven door het bedrijfsleven wor den aangelegd vallen onder deze groep nogal wat ontslagen. Eenzelfde tendens is merkbaar met betrekking tot oudere werknemers 1 uit de bouwnyverheid. Onder hen bevinden zich vry veel minderge- schikten. Zy zyn voor een belang- ryk deel afkomstig uit de vroegere sector ongeschoolden, door de grote tekorten in de bouwnyverheid in de voorgaande jaren min of meer als vakman geaccepteerd maar by de huidige strengere selectie-normen als eersten uitgerangeerd. Bovendien vindt men onder hen nogal wat zwak -begaafden. Naar beroepsgroepen gezien kwam de styging van het aanbod voor een belangryk gedeelte voor rekening van de horeca-sector (plus 24), voor- nameiyk koks en kelners. Vooral de laatste categorie is moeiiyk plaatsbaar in niet-seizoenbedryven door te geringe vakbekwaamheid en het dikwyis ontbreken van de ver eiste vakkleding. Het aanbod van chauffeurs liep verder omhopg (plus 8). De moeiiykheden in de kust- en handelsvaart manifesteerden zich in een toeneming van het aanbod (plus 11), vooral van stuurlieden. De vraag naar arbeidskrachten in de me taalsector bleef over het algemeen goed, waarby er vooral voor jeugdig personeel ruime mogeiykheden aan wezig zyn. Ook voor ongeschoolden biyven er gunstige perspectieven. Voor zover er vraag is naar han dels- en kantoorpersoneel richt die zich op Jonger personeel, terwyl het beschikbare aanbod voornameiyk uit ouderen bestaat. Opvallend is de stygende vraag naar boekhoudkun dige krachten. In het algemeen wordt in de ko mende maand een verdere styging van het aanbod verwacht, waarby Na jarenlang procederen, waarby uiteindeiyk de gemeente in het gelyk werd gesteld, is gisteren voor de Leidsche Fruitcentrale aan de Hoge- woerd „de slag gevallen": op last van de gemeente is de zaak ont ruimd. Voor de eigenaar, de heer F. Brands, kwam deze ontruiming niet uit de lucht vallen, want by gerech- teiyk vonnis moest hy het pand ui- teriyk op 1 maart j.l. ontruimen. Van de gemeente heeft hy daarna nog uit stel gekregen tot 1 mei. Het is echter toch nog november geworden. Een reden hiervoor was. dat de gemeente niet eerder de beschikking had over het belendende perceel, dat evenals het pand van de heer Brands in ver band met de toekomstige Noord-Zuid verbinding moet verdwynen. Door deze ontruiming krygt de gemeente nu haar handen vry om tot een spoe dige afbraak over te gaan, zodat de aansluiting van de St. Jorissteeg op de Hooigracht kan worden gereali seerd. (Foto L. D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3