DAGBLAD [TOEKOMST BOUW NOG IN DE MIST |Twee doden bij treinbotsing SPINAZIE 600^ 9 Al ■LOG Groko Saturnus-raket gelanceerd Lahour-leden rebelleren tegen Wilson Nieuwe belasting zal ook huurders treffen Gé VERHOOG JAMIN loofdpunten met vraagtekens omgeven BOERENKOOL ©uc/ g^lpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 No. 31428 ecteur: E. A. E. van Dishoeck aofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf fooi-uitbetaling!loase nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leldeü - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21607 (Van onze parlementaire redactie). „De huidige situatie maakt het ontwerpen van een helder toe komstbeeld buitengewoon moeilijk". Deze verzuchting slaakte bouwminister Schut gisteren in de [aste kamercommissie voor Volkshuisvesting. Hij vergeleek het met de opdracht tot het maken van een luidelijke afdruk van een negatief van vier over elkaar ge [omen foto's. Schut onderscheidt vier nten: effectieve vraag, bouw- ieit, financiering en conitinuï- Over de werkelijke vraag valt vol- de bewinsman helaas nog wei met zekerheid te zeggen, omdat beeld wordt vertroebeld door ge- aan marktonderzoek en vooral de huurprijsbeheersing. welke mate de bouwcapaciteit passen op het bouwprogramma de toekomst is eveneens de 7 Het proces van toenemende dmatlgheid o.a. door mechanisa- is immers nog in volle gang. De financiering is al evenzeer met aagtekens omgeven. Welke animo de kapitaalmarkt vertonen? Zal genoeg worden gespaard? Maar enal: wat heeft men van zijn in- ïen over voor woongenot? Tenslotte valt er ook over de con- in de bouwwereld weinig te Niet alleen het vervangings- ogramma, maar ook de regionale "billen van de laatste tijd ko- duidelijk naar voren. Om wat vaste voet te krijgen ■eeft minister Schut naar markt- liberalisatie van de hu- ir experimentele bouw. en stabiPsering zijn nood- kelijk. evenals langdurige plannen de financiering. Meer eigen wo- huurharmonisatie in de van de kostprijshuur en nrdersbijdragen aan woningwet- lingen kunnen een bijdrage leve- tot meer arbeid in de bouwsec- en welvaart voor de bouwnijver- de Contingenten )e minister heeft inmiddels de leges van Gedeputeerde Staten op hoogte gesteld van de contingen- ii woningwetwoningen voor 1968. Gesubsidieerde particuliere huur- en eigen woningen zijn niex in de wo ningverdeling betrokken. De bouw daarvan zal volgend jaar namelijk met meer aan contingenten gebon den zijn. Daarmee wordt naast een nieuw subsidiesysteem op 1 ja nuari beoogd, dat 50.000 gesub sidieerde particuliere woningen worden gebouwd. Van de 50.000 woningwetwoningen, die op het programma staan, wor den er 40.100 over de provincies ver deeld en 9900 in reserve gehouden. Zuid-Holland krijgt er 9105. Als mocht blijken, dat het bouw programma het aantal van 50.000 gesubsidieerde woningen niet haalt, dan zal het aantal woningwetwonin gen met het ontbrekende deel wor den verhoogd tot maximaal 60.000. De beslissing daarover wordt half juni genomen, zo deelde minister Schut mee. Hij heeft echter goede hoop dat de voorgenomen verschui ving van de woningwet naar de particuliere seotor mogelijk zal blij ken. Hii grondt die hoop vooral on het gunstige effect, dat verwacht mag worden van het uniforme sub sidiesysteem voor de hele gesubsi dieerde bouw, dat begin 1968 zal worden ingevoerd. Minister Schut wist dan ook geen reden voor het verwiit, dat de voor genomen gedeeltelijke verschuiving van de woningwet naar de gesubsi dieerde particulliere woningen een aantasting van de sociale woning bouw zou betekenen, zoals door af gevaardigden van PvdA. PSP en CPN was betoogd. Krotopruiming De provinciale besturen moeten deze maand nog beslissen over de verdeling van htm contingenten onder de gemeenten. Bij een botsing tussen de stop- fein Maastricht—Eindhoven en een kolen geladen vrachtwagen op i met automatische halve bomen Iveiligde overweg tussen Baexem- |eythuysen en Halen zjjn vanmor- i de machinist en de conducteur '1 bestond, ontspoorde. achterste compartiment kan ode in zjjn geheel. Het ongeluk ge pilde om vier minuten voor tien. p tiental reizigers is bij deze ont- poring gewond. Hoeveel het er pro fes zjjn was omstreeks één uur nog pet bekend, evenmin iets over de lard van de verwondingen. De ge- |onden zjjn overgebracht naar het ft. Laurentius-ziekenhuis in Roer- hond. 'De omgekomen conducteur is de P-jarige B. H. M. Niesink uit Maas lucht, de verongelukte machinist J. Bruinsma kwam uit Eindhoven, t treinverkeer was door het onge- 1WEERBERICHT Under Jkoed Het KNMI verwacht van heden- ^t morgenavond: Vanavond en van- acht veel bewolking met voorna melijk in het noorden van het land ~dge regen Morgen overdag opkla ren en op de meeste plaatsen "og. Minder koud. Overwegend ma- wind tussen zuidwest en west. [Opgemaakt om 11.40 uur). 10 NOVEMBER rn op: 7.50 uur; onder: 16.58 uur. pjaan op: 15.11 uur; onder: 0.02 uur. Hoogwater te Katwjjk te 10.01 en •2-40 uur; laagwater te 5.28 en 18.02 t nummer bestaat uit 24 pagina's luk over twee sporen gestremd. De verbinding RoermondWeert werd met autobussen onderhouden. MINISTER SCHUT toekomst bouw nog wazig Er moeten het komende Jaar 23.000 krotten worden opgeruimd. Minister Schut heeft daarvoor een verdeling opgesteld, waarbij Zuid- Holland 4500 is toegewezen. Daarvan moet een deel worden afgestaan aan het openbaar lichaam Rijnmond. Er moet nog nader overleg worden Voor de bouw van bejaardentehul- •n worden in 1968 vier bedden als één woning gerekend. De minister vindt een doelmatige huisvesting van bejaarden van bijzonder groot belang. Hjj zal zich nog nader bezinnen om trent de spreiding van de bejaarden tehuizen over de verschillende delen van het land. Van een eerste-etage woning aan de Bajonetstraat in de Rotterdamse binnenstad zijn vanmorgen de voor kamer, de tussenkamer en het gan getje uitgebrand. Met slechts een ne- velstraal (met vrijwel geen water schade dus) heeft de brandweer we ten te voorkomen dat de felle brand zich verder uitbreidde. Er was nie mand thuis. De woning kan binnen kort worden betrokken door een kan toorbediende. De oorzaak moet waar schijnlijk worden gezocht in het te fel stoken van een oliekachel. Voor de bewoonster van de tweede etage, mevrouw Van Duuren, (kort geleden geopereerd), was door de vlammen in de gang voor haar en haar drie kinderen de weg naar de straat afgesneden. Van bedrjjven in de nabijheid heeft men ladders tegen gevel opgezet om de moeder en de kinderen naar beneden te brengen. Op de foto wordt de vrouw in veilig heid gebracht. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll: Bouwprodiiktie steeg 17% Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bljjkt, dat in de eerste negen maanden van 1967 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en wer ken van minder dan f 10.000) voor een bedrag van f 5,3 miljard werd geproduceerd tegen f4,3 miljard in de eerste negen maanden van 1966. Met uitschakeling van de invloed van prjjsstijgingen, was de vergelijk bare reële bouwproduktie in de eer ste negen maanden van 1967 naar schatting 17 procent hoger dan in de eerste negen maanden van 1966. In de woningbouw bedroeg de sta ging van de produktie zelfs 23 pro cent. Natuurljjk is dat voor een deel (naar schatting 9 procent) te dan ken aan de gunstige weersomstan digheden. ADVERTENTIE UW SLAGER voor PREPARE AMERICAIN UW POELIER voor fazanten - eenden - wilde konjjnen - hazen - hazeruggen Verse braadstukken - braaldkuikens DOEZASTRAAT 41-39, TEL. 21415 •*- Een originele foto van -presi dent Johnson met zijn kleinzoon Patrick Lyndon Nugent in hei presidentiële vliegtuig tijdens een reis van Texas naar Washington. ADVERTENTIE M 750' GR.. KWALITEITS DIEPVRIES De machtigste raket ter wereld, de Amerikaanse Saturnus V, is hedenmiddag om 13 uur Nederlandse tijd zonder enige ver traging in de aftelprocedure van Kaap Kennedy gelanceerd. Het is de eerste vlucht van deze raket, die bestemd is om mettertijd de eerste Amerikaanse ruimtevaarders naar de maan te lan ceren. De vlucht is perfect verlopen. De Saturnus V, die een hoogte heeft van bjjna 120 meter, voerde ditmaal op de top een onbemande Apollocapsule mee, die van een hoogte van ruim 18000 kilometer naar de aarde moet terugvallen om met een snelheid van 40.000 km per uur in de dampkring binnen te dringen. De bedoeling is daarmee het hitte schild van de capsule te beproeven. Volgens de Nasa is de vlucht vlek keloos verlopen, waardoor de Apollo capsule inderdaad aan de beoogde proef kon worden onderworpen. Hoe deze verloopt zal eerst later bljjken. ONEENS MET SOCIALE POLITIEK Zeventig Labour-afgevaardigden hebben in het Lagerhuis een motie ingediend waarin gevraagd wordt om een onmiddellijke wijziging van het werkgelegenheidsprogramma van de rege ring. Een programma dat voorziet in een toenemende werkloos heid in de komende winter ten einde de importen laag te hou den en de industriële mobiliteit te bevorderen. Deze motie betekent een openlijke rebellie tegen de leiding van de La- bourpartij in de persoon van premier Wilson, die dinsdagavond nog tracht te het indienen ervan te verhinde- Deze openlijke revolte Is ontstaan nadat weer eens een hoge Britse regeringsfunctionaris „zjjn mond voorbjj had gepraat". Dit keer was het de directeur van de Bank van Engeland, Sir Leslie O'Brien, die op 5 oktober j.l. in Buenos Aires ver klaarde dat Groot-Brittannië een groter en permanent reservoir van werklozen nodig had om nieuwe in dustrieën en zich ontwikkelende ge bieden van de nodige werkkrachten te voorzien. Een verklaring, die kwam nadat zowel Wilson als Callaghan op 4 oktober j.l. op het jongste partij congres in Scarborough onder druk van de kritiek in eigen gelederen ge dwongen waren geweest te verklaren dat Labour zou streven naar volledige w erkgelegenheid Regeringsstandpunt TER VERVANGING VAN GROND EN PERSONELE BELASTING Bioscopen (Van onze parlementaire redactie) De belasting op onroerend goed, die de regering de gemeenten wil laten heffen, zal niet alleen drukken op de eigenaars, maar ook op de gebruikers. De gemeenten zullen de omvang zelf kun nen bepalen, deelde minister Witteveen (Financiën) gister avond mee in de tweede-kamercommissie voor Binnenlandse Zaken. De nieuwe belasting, die de grond belasting (op eigenaars) en de per sonele belasting vop gebruikers) moet vervangen, zal binnen afzien bare tijd per wetsontwerp bjj de Tweede Kamer worden ingediend. Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) trachtte de zorg van zijn christelijk-historische partijgenoot mr. Scholten. over een ongebonden belastingdruk in sommige gemeenten weg te nemen door er op te wijzen, dat de gemeentelijke belastingveror deningen aan koninklijke goedkeu ring onderworpen zullen zijn. Dr. Witteveen zei, dat het er om gaat een stuk eigen verantwoordelijkhe'd van de gemeenten tot zijn recht te laten komen. De afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting, waarnaar de re gering streeft, moet voor wat de bioscopen betreft, op 1 Januari 1969 zijn beslag krijgen. De belasting op de overige vermakelijkheden wil mi nister Witteveen in tien jaarlijksp termijnen afbreken. Het plan zal echter eerst nog voor advies worden voorgelegd aan de raad voor de ge- meentefinanciën. Overigens gaf de minister zijn li berale partijgenoot, mr. Koning, toe dat de bioscoopexploitanten er nu niet geweldig op vooruitgaan. Per 1 januari 1969 treedt het nieuwe systeem van omzetbelasting (toege voegde waarde) in werking, waarbij de vermakelijkheden onder het nor male tarief van de omzetbelasting komen. Dat betekent voor de bio scoopexploitanten een belangrijke verzwaring van de belastingdruk, al dus dr. Witteveen. Grote gemeenten De regering' wil op re kortst mo gelijke termijn een oplossing zoeken voor de financiële nood, waarin de drie grote steden verkeren. Zij is echter niet bereid de tekorten (sa men 138 miljoen gulden) met extra bijdragen te subsidiëren. Minister Witteveen werd gecon fronteerd met een motie van de so cialist dr. Franssen, waarin werd gevraagd om een aanvullende bij drage voor de drie grote steden van 50 miljoen gulden. De volledige ka mer zal over de motie beslissen, maar in de commissie vond zij niet veel steun. over het optreden van O'Brien wer den gesteld, dat de regering volledig achter de rede van de directeur van de Bank van Engeland stond en dat zij het regeringsstandpunt ten aan zien van de werkgelegenheid verte genwoordigde. Dit was de druppel, die de emmer voor de zeventig Labour-afgevaar digden deed overlopen. Velen ver klaarden openlijk zich „genomen" te voelen. De revolte tegen de partijleiding is des te ernstiger, omdat de rebellen niet uitsluitend tot de steeds protes terende linkervleugel van de party behoren. Ook vertegenwoordigers van de rechtervleugel hebben de motie tegen het regeringsbeleid onderte kend. Waarnemers in Londen ver wachten evenwel dat de afkeuring van het regeringsbeleid ln zake de werkgelegenheid niet de val van de regering Wilson tot gevolg zal heb ben, omdat de rebellerende Labour- afgevaardigden heel goed beseffen, dat op het ogenblik de kans klein is dat zij, indien nationale verkiezingen worden gehouden, opnieuw gekozen zullen worden. ADVERTENTIE Dat Leiden, ook buiten de professoren zijner hoogen- school mannen onder zijn in woners telt, wier naam de wetenschap met eere noemt, blijkt weder daaruit, dat een antwoord op een prijsvraag van Teylers stichting inge zonden door Dr. W. Scheffer predikant te dezer stede, met goud is bekroond. (Advertentie) Men ver langt een jong mensch, om van 's morgens 9 tot 12 ure gewoon schrijfwerk te verrig- ten. Accuratesse en netheid zijn vereischten. f Brieven franco letter S. bij f J. F. van Wijngaarden, Pa- J pierhandelaarhoek Vrou- wensteeg, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1