Amerikaanse betalingsbalans blijft onbevredigend Lisse krijgt een overdekt zwembad 3 Ondanks langdurige bloei toch ontnuchterende cijfers Nog altijd zomergoed aan veiling HBG-Lisse [n Groenekangevonden munten weinig waard „PERDAG 9 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 (Van onze financiële radactie) )ndanks het feit dat de economische con- ictuur zich in de Ver. Staten nu al 81 maan- achtereen in opwaartse richting beweegt jr nog geen spoor van verzwakking te con- teren. Het is de langste periode van econo- iche bloei waarin de Ver. Staten zich sedert ir grondlegging kunnen verheugen. Deson- iks gedraagt Wall Street zich nu al vijf we- achter elkaar of de wolken samenpakken stijging van de voorgaande inden was grotendeels toe te yjven aan de venvachting dat nflatoire ontwikkeling aanlei- zou geven tot krachtige stij. van de ondernemingswin- Nu de cijfers over het derde rtaal ter tafel zijn gekomen een ontnuchtering geweest, het blijkt dat 499 maat- ppijen. die de gegevens van derde kivartaal publiceerden elkaar maar 3.994,2 min. dol- ïadden verdiend tegen 4.069 in het overeenkomstige tijd- van verleden jaar. Het ivas teruggang van 1.8%. lUclilvaartwinsten arechyniyk zou de winstdaling [TOter zijn geweest als de lucht- maatschappijen niet 'n beter fi- hadden geslagen. Verleden jaar tn de inkomsten gedrukt door ngdurige staking op de binnen- e lijndiensten. in werd door vijf ln de statis- Wall Street verwerkte schappijen slechts 19,4 min. dol- tn netto-inkomsten geboekt. Dit kwamen zij op een bedrag van ïiln. dollar, hetgeen een verbe- Inhoudt van 231.5. Rentestijging voornaamste oorzaak van de laling in Wall Street Is evenwel jfing van de rentevoet. Steeds blijkt dat de tekorten van de leid tot ernstige moeilijkheden Vooral nu president Johnson ip het request kreeg bij zijn ellen tot verhoging der belas- rleven met 10%, ziet het er uit dat het steeds moeilijker orden om de eindjes bij elkaar open. Wat de Staat tekort komt door middel van leningen wor- [edekt maar Washington kan de kapitaalmarkt terecht, e Minister van Financiën aan de economische horizon. In aanmerking moet evenwel worden genomen dat eerder in het jaar een voorschot werd genomen op de economische bloei doordat de Dow Jones- Index opliep van 786,4 op 3 januari tot 943 op 25 september. Aan de vooravond van Election Day was het koersgemiddelde teruggevallen tot 855,3. gebonden is aan het door het con gres gelegde plafond van 4-3/4%. Voor schuldbrieven met een loop tijd van zeven jaar moet de schat kist echter al 5-3/4%. betalen en promessen van 15 maanden doen 5-5/8% Verlies door staking Volgens de First National City Bank zou het beeld van de winst ontwikkeling duidelijk te analyseren zijn geweest, indien er geen versto ringen waren opgetreden door sta kingen. Het verlies aan arbeidsuren door arbeidsgeschillen is aanzien lijk toegenomen. Stakingen in de automobielindustrie (Ford), Nonfer- ro metalen (koperindustrie) en de het wegvervoer en in de rubberin dustrie is bijzonder groot Britse minister voor het Ge- best, Thomson, is gisteren in hodesische hoofdstad Salis- aangekomen om te trachten De onderhandelingen te ope- Joor het twee jaar oude on- ikelijkheidsgeschil. In Salis. heeft men weinig hoop dat eeds groter wordende kloof I n Engeland en de afgeschei- kolonie kan worden over- i. Thomson begaf zich na omst naar het huis van de rneur, sir Humprey Gibbs. Is tussenpersoon tussen hem \emier Smith fungeert. Op de links Thomson, rechts Later sprak Thomson vier se rsfymq met Smith; een gesprek, 'andaag zou worden voortge- P.E.N. solidair met Tsjechische auteurs De internationale schrijvers-bond PEN is het op een in Dublin ge houden vergadering van zijn uit voerend comité eens geworden over een protest tegen recente overheids maatregelen in Tsjecho-Slowakijo. In telegrammen aan het Tsjecho- slowaakse PEN-centrum wordt ge zegd, dat bedoelde maatregelen moeten worden beschouwd als ern stige beperkingen van de vrijheid van meningsuiting der Tsjechosló- waakse schrijvers. Het uitvoerend comité heeft in de telegrammen, d'ie zijn onderte kend door de internationale presi dent. Arthur Miller, en de algemeen secretaris, David Carver, uiting aan „zijn solidariteit met de Tsjechische en Slowaakse schrijvers in hun te genwoordige moeilijkheden" en aan zijn verlangen dat de relaties tus sen die schrijvers en de autoriteiten zullen worden herzien in een geest die overeenkomt met de doelen van het internationaJe handvest van de PEN. Sartre naar Havanna Radio Havanna heeft meegedeeld OORLOG KOST dat de Franse schrijver Jean-Paul Sartre van 411 januari het Cu baanse culturele congres in Ha vanna zal bijwonen. Tot de 188 voor aanstaande Europeanen die verder werden uitgenodigd, behoort ook de Britse filosoof Bertrand Russel. MISSTANDEN IN INDONESISCHE KAMPEN "Amnesty International", een organi satie die streeft naar vrijlating van politieke gevangenen, heeft melding gemaakt van verhongering in Indone sische gevangenkampen. Vrijgelaten gevangenen en bezoekers van de ge vangenissen en kampen hebben ge vangenen gezien „die vel over been zijn". Voorts zyn „honderden omge komen door volkomen verwaarlozing". Het blad beschuldigt de autoriteiten van de gevangenis te Tangerang, 30 km ten noorden van Djakarta, ge vangenen tijdens verhoren geslagen te hebben. Het blad wijst erop, dat duizenden gevangenen die tijdens de staatsgreep van 1965 werden gearresteerd, zijn vrijgelaten. Maar er bestaat veel scepticisme over een verklaring van de Indonesische regering dat er slechts 55.000 politieke gevangenen over zijn. Volgens het blad ligt dit getal waarschijnlijk een heel stuk bo ven de 100.000 en is het misschien wel 150.000. NIGERIAANSE Première Mahlerballet Het Ned. Danstheater zal op 11 november in het Circus-theater in Soheveningen „Lieder eines fahren- dan Gesellen" van de choreograaf Benamin Harkarvy in première brengen, dat gemaakt werd op de gelijknamige muziek van Gustav Mahler. De liederen zullen worden TWEE MILJARD De Nigeriaanse centrale regering schat dat de burgeroorlog 50.000 men senlevens eii ongeveer twee miljard gulden heeft gekost. Sinds het uitbre ken van de vijandelijkheden is onge veer een half miljard gulden aan wa penaankopen uitgegeven. De totdusver aangerichte schade wordt eveneens op 'n 14 miljard gul den geschat, de inkomstenderving is ongeveer het dubbele van dit bedrag. De centrale regering heeft drie grote stammen, de Haussa's in door Jenny Veminga. Het het noorden, de Ibo's in het oosten ballet wordt uitgevoerd door Willy de Joroeba's in het westen, opgeroe- de la Blje, Anne Hyde, Marian Sar- stadt, Lia Haeken, Conny Lodewijk, Bertie Meljers, Sabine Vaessen, Ca rina Verzijl en Yteke Waterbolk. Aan de uitvoering werkt mee het Ned. Balletorkest onder leiding Zoltan Szilassy. pen zich te verenigen en te verbroe deren. In Lagos is men zich ervan be wust dat een militaire overwinning over de Oostprovincie, die zich Biafra noemt, de toestand niet oplost. De ibo's moeten het gevoel krijgen, deel uit te maken van Nigerië. De winstdaling de rondernemlngen moet volgens de Citybank niet wor den opgevat als een bewijs voor een teruggang van de economische be drijvigheid. De winstdaling vloeide voornamelijk voort uit de stakingen. De automobielindustrie buiten be schouwing latende zouden er duide lijke indicaties zjjn voor een hervat ting van de opgaande lijn van de bedrljgswinsten in verschillende be langrijke industriegroepen. Wind onder vleugels Producenten van kantooruitrusting en rekenmachines, de computerbu- siness melden evenals de olie-indus trie een aanzienlijke vooruitgang.' De luchtvaartmaatschappijen hebben eveneens wind onder de vleugels, nu arbeidsconflicten van de baan zijn. De staalindustrie is echter nog weinig opgewekt ten aanzien van de winstverwachtingen, hetgeen voor een deel moet worden toegeschre ven aan het feit dat een deel van de afzet wegviel door de langdurl- staking in de auto-industrie. Spoorwegen, machine-industrie, de chemische bedrijven en de sector van de nonferro-metalen zijn even min erg te spreken over de winst ontwikkeling. De rubberindustrie heeft nog steeds te lijden van sta kingen. De papierindustrie meldt eveneens lagere winsten. Publiek voorzichtig Intussen blijft de positie van de Amerikaanse betalingsbalans onbe vredigend. Zolang de oorlog in Viet- na aanhoudt zit er weinig kans op verbetering in, heeft de waarnemend directeur van het Internationale Mo netaire Ponds, Frank A. Southard, verklaard. De koersdaling in Wall Street is voor het publiek aanleiding geweest wat voorzichtiger^ te zijn met de de aanschaffing van duurzame ge bruiksgoederen. De sector van de industrie, die hiervan de invloed on dervond was de elektronische be drijfstak, waar een terugloop in de vraag naar kleuren tv-apparatuur viel te constateren. Gehoopt wordt dat er gauw een ommekeer komt, want in de vier maanden tussen september en de cember boekt de tc-sector bijna 50% van de totale jaaromzet. Verwacht dat dat dit jaar 7 min. KTV-toe stellen zouden worden verkocht te gen 4,7 mil. in 1966. Ramingen van het ogenblik komen niet hoger dan 5,5 min. toestellen en dan moeten de verkopen gauw een opleving gaan vertonen. Bouw begint in januari 1968; totale kosten, f 3 miljoen KEIZER KOMT DINSDAG VOOR (Va-n onze correspondent) Piet Keizer van AJax zal zioh dinsdagavond as. in Utrecht voor de straf commissie van de KNVB moeten verantwoorden voor de trap die hij zijn tegenstander heeft toe gediend tijdens de wedstrijd Neder landZuid-Slavië op woensdag 1 no vember in het Stadion Feijenoord. De FIFA, die een rapport ontving van de Westduitse scheidsrechter Kurt Tsahenscher, heeft de KNVB opdracht gegeven deze zaak verder af te wikkelen. De voorzifter van de strafcommissie, mr. C. Pet vertelde ons. dat het nog helemaal niet is te zeggen of Keizer eventueel alleen maar voor het Nederlandse elftal zal worden uitgesloten, of dat Ajax de dupe kan worden door Keizer voor één of meer competitiewedstrij den te schorsen. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Het heeft vele jaren geduurd, maar eindelijk krijgt de Bollen streek een overdekt zwembad. Lisse is de plaats waar het zal komen. 31 oktober was de open bare aanbesteding. De gemeen te heeft de bouw gegund aan de laagste inschrijver: de Ne derlandse Bouwmaatschappij n.v. in Den Haag voor f 1.802.500. De totale kosten van het project zullen echter aan zienlijk hoger liggen. Gerekend wordt op circa f 3 miljoen. huis een uiteenzetting over de plan nen. Hij meende dat het noodzake lijk is dat er in Lisse een overdekt zwembad komt (Sassenheim en Hil- legom hebben onoverdekte) omdat men op het platteland dezelfde be hoefte krijgt als in de grote stad. Bo vendien moet men het bad niet zui ver plaatselijk zien. Het wordt in fei te gebouwd voor de gehele Bollen- ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Narcissen schaars en duur BU de coöp. bloembollenveiling- i Maria Gorettt 6,80/6,15 - 5,80/5,45 - vereniging H.B.G. ln Lisse gaan de4,45/4,20; Nieuw Europa 7,25/7,- leverbaar-veilingen van zomergoed 5,90/5,80 - 4,05; Pactolus 6,/5,90 - nog altijd door. Er ls nog een leven- 5,-/4,95 - 3,15/3,05; Patriot 7,10/ dige belangstelling voor tulpen die 6,50 - 6,05/5,90 - 4.25; Sans Soucl bijna alle een koper vinden, al blijft 7,90/7,46 - 6,60/6,20 - 4.55/4,40; de prys stabiel. Slechts een on be- Sneeuwprinses 5,40/5,15 - 4,50/4,00 - duidend percentage verdween in het surplus. Grote belangstelling ook voor narcissen, die schaars zijn en daardoor duur. Bijzonder groot is ook dat Jaar de aanvoer van hyacinten (op de laat ste veiling ruim 1200 manden) die wat de kleinere maten betreft, zelfs nog boven de minimumprijs weg gaan. De veilingen van plant- en telgoed blijven zich ook in een grote belangstelling verheugen De aanvoer van gladiolen komt seeds meer op gang. In totaal werd de afgelopen week 500 mand geveild 'van goede kwaliteit), terwijl de prijzen zioh in gtdjgen.de lijn bevin den. Dit vindt wellicht zijn oorzaak ln de zeer slechte weersomstandig heden gedurende de afgelopen week, die het rooien van de nog in de grond zittende gladiolen zeer be moeilijken. Van machinaal rooien op de kleigronden zal geen sprake kun nen zijn. Prijsnoteringen gladiolen: Aristo crat 6,35/5,50 - 5,55/5,15 - 3,60/2,85; Bloemfontein 5.50/5,30 - 4,40/4,35 - 3.29/2,95; Carmen 6,85/6,75 - 6,25/ 6,15 - 3,85/3,75; Flrmanent 6,05/6.00 - 5.15/5.05 - 3.20/3.05; Flowersong 6.65/5,55 - 4,80/4,70 - 3,20/3,16; Groe ne Specht 7,-/6,15 - 5,96/5,15 - 355/ 3.20; Happy End 7,05/6,65 - 6,90/5,75 - 4,10/3,65; Jofoann Strauss 6,65/ 5,60 - 4,80/4.75 - 3,20/2,95; Joli Coeur 9.45/9,25 - 8,95/8.65 - 6.95/6,85; Leeu wenhorst 6,10/5,90 - 6,20/5,10 3,70 ZILVERSTUKKEN UIT 16e EEUW De wegwerkers J. C. van den Berg en B. van Hattem, beiden uit het Betuwse Ingen, hebben enkele dagen geleden in Groene- kan een potje met ruim 200 zilveren munten gevonden. Van ochtend hebben zij hun vondst aan burgemeester mr. H. H. Schuller overhandigd. De Elster arts Van Ommeren, deskundige op het gebied van oude munten, schat de waarde zeer laag: er zitten een paar tussen die mis schien twintig, dertig gulden waard zijn. De rest? „Een aardige vondst, maar voor dezelfde soort munten heb ik een paar jaar geleden in Luik nog geen 24 cent per stuk be taald." De beide vinders stootten by het buizenleggen langs de weg Utrecht- Hilversum onder Groenekan, op een geglazuurd stenen potje. Dit lag on geveer 70 centimeter diep en bevat te voor het merendeel groen gewor den en aan elkaar gekitte zilvéren munten uit de 16de eeuw Op de munten komen afbeeldingen voor van Philips de Tweede en Karei de Vyfde. Op de plaats van de vondst heeft een oud café gestaan dat enkele ja ren geleden is afgebroken: „De groene kan." Het was een eeuwen oud gebouwtje dat in vroeger Jaren een pleisterplaats was voor de boe ren, die met hun vee naar Utrecht trokken, zy bleven in „De groene kan" overnachten. Dr. Van Ommeren, behalve des kundige, zelf verwoed verzamelaar van oude munten, gelooft dat de eigenaar van het geld uit angst voor de plunderende troepen uit die da gen het geld heeft verstopt. De munten hebben vermoedelijk ln een linnen zakje gezeten, want tussen het geld trof de heer Van Ommeren nog vezelresten aan. Aan de vrije bloemenveiling van H.B.G. werd de afgelopen week weer een flink sortiment bloemen aange voerd. De troschrysanten, die het grootste gedeelte van de aanvoer uit maakten, wordt vlot verkocht. Soor ten als Barnfhokn, Escorte, Flamed Gaiety, Dr. Wasscher, Golden De light, Oranje Feest, Rosa Bella, Su- parform en Sybille brachten van 0,90 tot 1,57 per bos op. Geplozen chrysanten 15 tot 39 cent per stuk. De Jaarrond chrysanten liepen iets terug 1,18-1,76 per bos. De anjers brokken tegen het eind van de week weer Iets meer aan nfl. 16 tot 28 ct. per stuk. Ook de irissen liggen vry stabiel ln de markt. Wedgwood b.v. bracht 1,25 tot 2,05 per bos op en Prof. Blaauw noteerde 3,00 tot 6.00 per b06. Het nieuwe zwembadgezien van de achterzijde (boven) en de voorkant. De burgemeester zei, dat de in komsten van het bad misschien vol doende zyn om de kosten van onder houd en exploitatie (gerekend wordt op 10 of 11 man personeel) te dek ken. Pe rest van de kosten moet ko men uit de vermakeiykheldsbelasting van de Keukenhof, circa f 250.000 per Jaar en ongeveer eenzelfde bedrag moet worden geput uit het school zwemmen, het vrye zwemmen en de Rykssubsldie, die f 55 000 per jaar zal bedragen. Op de begroting voor het Jaar 1968 staat een creditpost van f7.500 voor het zwembad, maar de burgemeester meende dat dit be drag tenminste kan worden verdub beld. Aan de hand van tekeningen zette ir. S. Sprecher (de ontwerper) de in deling van het bad uiteen. Het totale gebouw zal een oppervlakte krygen van 2145 m2. Er zullen twee bassins in worden aangebracht: een instruc tiebassin van 10.5 by 15 meter met een diepte van 45 tot 110 cm en een groot bassin van 12,5 x 25 meter, met een diepte verlopend van 3,25 meter tot 1,10 meter. Het plan om vat voorts veertig kleedcabines, twee gemeensohappeiyke kleedruimten, centrale gardarobe, 27 douches. 18 toiletten, ketelhuis en diverse dienst ruimten, oa. voor de badmeester, EUB.O. enz. Aan hygiëne is de grootste zorg be steed. Er zyn doorloopdouches voor dat men het bassin bereikt- Boven dien zal het water in het bad altyd by»onder helder zyn. Dit komt door dat gebruik wordt gemaakt van een speciale filter met een kleselgurlaag. Het vuile water wordt door deze fil ter naar het riool afgevoerd, het scho ne water wordt gechloreerd waarna het via toevoerleidingen weer naar de bassins wordt teruggevoerd. Begin volgend jaar hoopt men de eerste paal van dit project in te slaan. Voor de bouw wordt gerekend op ongeveer anderhalf jaar, zodat de Bollenstreek medio 1969 een overdekt zwembad bezit. Ir. S. Sprecher toont aan de hand van een plattegrond de in deling van het overdekte zwem bad van Lisse. Begin januari hoopt de Ned. Bouwmaatschappij n.v. uit Den Haag de eerste paal voor dit project te slaan. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15