Dyane: niet lelijk, maar nog wel een eend Fiat vast op tweede plaats Groot offensief kleine Honda RIJNLAND N.Y. TOMADO Nieuwe uitgaven Gevluchte OAS'er in België? DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA H Van wegen, wagens, i meien en nut - er - zo - bij - komt Ij ADVERTENTIE MET 2100.- CONTANT KUNT U AL EEN NIEUWE FORD CORSAIR RIJDEN Vraag eens vrijblijvend offerte bij: AUTOMOBIELBEDRIJF Wat heeft Citroën ertoe gebracht om de Dyane [uit te brengen? Dat vroegen wij ons al af net nadat wij de test- iwagen uit Amsterdam hadden gehaald. Op de terug weg tegen de stormachtige wind in hadden wij de |grootste moeite de naald op de snelheidsmeter in de buurt van de tachtig kilometer te houden. Vlak bui- jten de hoofdstad zagen wij een oude eend vlak ach- |ter ons. Vele kilometers verderop grijnsden haar koplampen ons nog in ons spiegeltje toe. Hij had geen meter op ons verloren, ondanks onze iets gro tere kracht (21 tegen 18 pk). Goed, onder gunstiger omstandigheden kwam onze na 5000 kilometer nog niet geheel losse super eend op de 100 kilometer, maar harder niet. Wanneer men dan nog weet, dat het optrekken in de laagste twee versnellingen bijna nog moeizamer gaat dan in de traditionele eend, dan vraagt men zich toch af: waarom deze Dyane? By Citroën in Amsterdam gaf verklaring. Een auto- >riek vraagt een enorme investe- Die levert alleen rendement op de produktiecapaciteit tenvolle rordt benut. Toen de afzet van de mde eend iets dreigde terug te stond Citroën voor de keus óf groot verlies te incasseren óf een andere wijze de produktieca- liteit te benutten. Besloten werd (de Dyane te lanceren, gebouwd op itzelfde chassis als de eend met :hnisch weinig verschillen en dus 'makkelijk in de produktielijn in te passen. Met deze wagen hoopt itroën een nieuw publiek te berei- De eerste resultaten waren in land wat dat betreft hoopge- jvend, maar alleen de toekomst kan of Citroën goed heeft gegokt. Ons viel de kennismaking met deze svuper-eend aanvankelijk niet i mee. Men verwacht eigenlijk van- i daag de dag van een nieuwe auto daai een Vervoermiddel, dat halve minuut nodig heeft om op 80 kilometer snelheid te ko- Dat dan nauwelijks nog kracht over heeft om een wat traai tragere voorganger te passeren. En dat vooral in de twee lagere versnellingen een geluid produ- ceert, dat associaties met de „bul- ,jSje| derbaan" oproept. Maar toch, ondanks deze bezwa- i hebben wij in de week, dat wij auto ter beschikking hadden, iets m begrijpen van d e verknocht- d van de eendrijders aan hun jent je. Het is net als met een Ind. Men aanvaardt zijn onvolwas- inheid. Het is er zelfs des te dier- irder om. Zo is het ook met de- B,se super-eend. Men leert het waar deren ondanks die onvolkomenhe den, waarin men na enige tijd gaat (berusten. Want het wagentje heeft [ook vele pluspunten. -aai er De Dyane is ontegenzeglijk heel wat fraaier van lijn dan de tradi tionele 2 CV. De losse koplampen verdwenen, maar de nu inge- Tip voor J handiger huishouden JK INSCHIKKELIJKE DR00GREKKEN 3 (echte ruimtewoekeraars) Jkoveel droogproblemen, zoveel To- ipado droogrekkenl Eenvoudig op )fe zetten of op te hangen. Voor bal- jfeon, zolder, tuin of badkamer. In JMoze maten en uitvoeringen. Bij- jfoorbeeld: het Tomestic staand lilroogrek, 26 meter drooglengte, plat •op te vouwen f 37,50. Tafelmodel jet los aanzetstuk, 18 meter droog lengte f 24,75. Speciaal model voor tevetofbad f 15,95.Hangende dróóg- bekken van 14,- tot f 9,50. rf 37,50 Sim méér tips? Vraag uw winkelier om do «feoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht bouwde lichtbronnen blijven ver stelbaar. Door het verhuizen van het reservewiel naar de motorruim te voorin, heeft men achterin een relatief kolossale bagageruimte ge kregen, welke door de vergrote ach terklap gemakkelijk is te bereiken. De kap is nu van binnenuit te ope nen. Het geluid, dat het klapperende linnen kapje maakt, is bij het deci bellen kabaal, die onder de motor kap vandaan komen, te verwaarlo- De instrumenten op het overzich telijke dashboard zitten heel ge makkelijk. Op één uitzbondering na. Het contact is vrij ongemakkelijk links onder aan de stuurkolom aan gebracht. Het is overdag al niet ge makkelijk te vinden, maar 's avonds is het helemaal een zoeken van be lang. En als men dan eindelijk het sleuteltje erin heeft, moet men nog eens gaan graaien naar de starter ergens rechts. Een onhandige con structie. Comfort De portierruiten zijn nu volledig te openen en weer te sluiten met een simpele, maar afdoende ver grendeling. Deze luchtgekoelde, twee cilinder, 425 cc Citroën wordt in drie uitvoeringen geleverd: de Luxe (f 4850), Confort (f 5130) en Commerciale met inklapbare ach terbank (f 5180). Wy hadden een Confort ter beschikking. We moeten zeggen, hy deed zijn naam eer aan. De zit op de banken was vorstelijk. De vering kon nauwelijks beter; geen weg was ons te dol, geen kuil ons te diep. De wegligging was ook al uitstekend, zelfs een harde wind had van opzij nagenoeg geen vat op de wagen. Het uitzicht naar voren liet niets te wensen over, naar ach teren wat minder door de hoge ach tersteven. De besturing deed pret tig aan, de wendbaarheid was groot en de draaicirkel klein. De ventila tie voldeed, evenals de verwarming. Ondanks het bijzonder natte weer reageerde de motor prompt op de starter, zoals ook de remmen af doende gevolg gaven aan hun op drachten. Het benzineverbruik lag niet zo gunstig als de fabriek op gaf. Wij bleven op bijna 16 kilome ter op één liter. Maar dat is toch ook nog zeer aanvaardbaar. Dat zijn ze dan: de voor- en nade len van de nieuwe Dyane. Het kopen van een auto is een zuiver indivi duele zaak. Ieder moet de wagen zoeken, die hem past. Wie de luiheid en het overmatige geluid voor lief willen nemen, zullen in deze overi gens prettige Citroën die zich bo vendien goedkoop laat rijden wel licht de auto naar hun hart kunnen vinden. We zeiden het al, men raakt Autobianchi bij Fiat ingelijfd Autobianchi, de Italiaanse autofa- briek, die tal van kleine wagens op Fiat-basis maakt en ook de Primula met voorwielaandryving en dwars- geplaatste Fiat 1100 D motor uit brengt. is nu geheel bij Fiat ingelijfd, evenals de O.M. bedrijfswagen fa briek. Autobianchi werd in 1955 door de autofabriek Fiat en de bandenfabriek Pirelli in Turijn opgericht met elk 50 pet. van het aandelenkapitaal. Nog in hetzelfde jaar nam Fiat ook het aandelenpakket van Pirelli over. Autobianchi neemt ongeveer 3 pet. van de Italiaanse autoproduktie voor haar rekening. In het beleid van de fabriek zal weinig verandering komen. aan die traagheid gewend, maar ons was het desondanks liever geweest als er onder die motorkap wat meer kracht had gehuisd. Wie weet? De eend is ook niet in zijn huidige vorm begonnen. Vijftigduizendste grote Volkswagen De vijftigduizendste „type-3"-wa- gen voor de Nederlandse markt is begin deze maand in de Volkswagen fabriek in Wolfsburg van de band ge lopen. Type 3 is de verzamelnaam voor de 1600-serie: de 1600 pontonmo dellen, de 1600 TL Fastback en de 1600 Variant-modellen. De vyftigdui- zend wordt bereikt precies zes jaar na de eerste invoer in Nederland van deze middenklasser. De komst van de 1500 ponton, (waarvan de naam bij de modellen- wyziging van vorig jaar werd veran derd in 1600) was in 1961 temidden van een louter Volkswagen-kever- markt groot nieuws. De VW 1600 TL Fastback verscheen in augustus 1965 op de Nederlandse wegen en is er sindsdien eveneens een vertrouwde verschijning geworden. Tussen beide personenwagens werd de Variant geïntroduceerd. Het zijn met name deze Variants, die een steeds belang rijker positie gaan innemen, nu deze wagen meer en meer wordt gezien als een comfortabele gezinswagen in plaats van een „bestelwagen". Op dit moment zijn in totaal zeven tienduizend VW Variants afgeleverd. Met 50.000 wagens bezet Nederland na Zweden de tweede plaats op de Europese Volkswagen-type-3- markt. De totale produktie is meer dan 1.250.000. De autoverkopers in ons land hebben over de eerste negen maan den van dit jaar weer het peil bereikt van 1965. Blijkens de RAI- statistieken werden van 1 januari tot 31 september 206.659 nieuwe personenwagens verkocht (zelfde periode '05 206.084). In 1966 bedroeg dit aantal slechts 163.310 stuks. Er waren 17 merken die een marktaandeel van 1 pet. of meer be haalden. Fiat nestelde zich daarbij stevig op de tweede plaats ten koste van Opel. DAF klom van de zevende plaats naar de vierde plaats op. De gedetailleerde cijfers luiden als volgt: aantal pet. aantal pet. Volkswagen 26809 16.4 31.682 15.3 Fiat 19.475 119 26.881 13.0 Opel 21.279 13.0 21.812 10.6 DAF 9.950 6.1 16.057 7.8 Renault 9.956 6.1 15.342 7.4 Ford Did. 15.325 9.4 14.379 7.0 Ford Eng. 6.861 42 13.473 6.5 Sim ca 10.644 6.5 13.292 6.4 Citroën 6.585 4.0 8.541 4.1 Peugeot 4.377 2.7 6.671 3.2 NSU 5412 3.3 5.824 2.8 BMW 2.522 15 3.438 1.7 Mercedes B. 2.523 1.6 3.280 1.6 Vauxhall 2.932 1.8 2.989 1.5 Austin 2.132 1.3 2.740 1.4 Neckar 1.652 1.0 2 593 1.3 Volvo 1.150 07 2.053 1.0 Soisjiro Honda, die in 1946 begon met de produktie van gemotoriseerde tweewielers en zich sindsdien tot 's werelds grootste producent op dit ter rein heeft opgeiuerkt, heeft nu ook een ambitieus programma voor de export van kleine auto's ontvouwd. Toen Honda zelf, omstreeks 1960, naar Duitsland was gekomen, om er zijn eerste sportwagen te lanceren - tijdens een boottocht op de Rijn - bleek dit Europese debuut allerminst een succes. De op het formaat van kleine Japanners geconstrueerde auto bood nauwelijks plaats aan een Europeaan van middelmatig postuur. Het bleef de eerste jaren daarna dan ook opmerkelijk stil rond de Honda-sportwagen, maar de 900 in genieurs en technici, waarover het Honda research-centrum beschikt, zaten allerminst stil. De motor werd van 600 tot 800 cc vergroot, de wagen kreeg royalere afmetingen en nadat hy vorig jaar als Honda S 800 in Pa rijs werd gelanceerd en begin 1967 ook in ons land verkrijgbaar werd, kon aan de vraag lang niet worden voldaan. Export Inmiddels was op de Tokio-show in 1966 een Honda utiliteitswagen geïn troduceerd, de N 360 voor de thuis markt en de N 500 voor de export. De N 360 vond in het land van de Rij zende Zon direct gretig aftrek, maar de N 500, die zyn Europees debuut in maart 1967 te Genève beleefde, liep minder vlot van stapel. Met een van 500 tot 600 cc vergrote motor dook de wagen in september te Frankfurt als Honda N 600 op- Een maand later werd hij in Parijs ook getoond met automatische trans missie en daar beleefde ook de klei nere versie, de aanvankelijk alleen voor de thuismarkt bestemde N 360, zyn Europese première. Met deze beide modellen (N 360 en N 600) gaat Honda nu in december een krachtig exportoffensief inzetten. Dan zullen per maand 2000 N 360's en 2000 N 600s naar West-Europa (o.a. ook naar Nederland) en Zuid- Oost-Azië worden geëxporteerd, aan tallen die zo spoedig mogelijk van 2000 tot 10.000 stuks zullen worden vergroot. De Honda N 600, een t Slechts 3.10 m wapens in het Japanse offensief. Beide wagens hebben dezelfde tweedeurs carrosserie, welke slechts 3.10 m lang is. Ze hebben voorwiel aandrijving en wegen rijklaar slechts 550 kg. Het verschil zit hem in de luchtge koelde tweecilindermotor, waarvan de inhoud resp. 354 en 599 cc. be draagt. Met een vermogen van resp. 33 en 48 SEA-pk zijn ze in staat de wagens een topsnelheid van resp. 115 en 135 km/u te geven. Beide motoren hebben een boven liggende no-kkenas en bereiken hun topvermogen bij voor Europese be grippen zeer hoge toerentallen, 8500 bij de N 360 en 7000 omwentelingen per minuut bij de N 600. Wat deze Japanse wagentjes in ons land gaan kosten i6 nog niet bekend. Wel zijn de Franse prijzen bekend, nl. 5990 fr. voor de N 360 en 6560 fr. voor de N 600. Dat Is omgerekend in Nederlands geld resp. ca. f4500 en f 4900. Voor de automatische trans missie, alleen verkrijgbaar op de N- 600, komt daar ca. f 600 bij. In ieder geval is net de eerste po ging van een Japanse fabriek om met een wagen in de lage prijsklasse de Europese markt te gaan „Maatschappij in beweging" door prof. dr. T. P. van der Kooy, ver schenen bij uitgeversmij J. H. Kok N.V. In Kampen. Het zijn geen nieuwe beschouwin gen van prof. van der Kooy, welke de uitgever in dit lijvige boekwerk (meer dan 400 bladzijden) heeft verzameld- De auteur, die thans als gewoon hoogleraar is verbonden aan de sociale faculteit en als bui tengewoon hoogleraar aan de juri dische faculteit van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, heeft in de Jaren 1963-1964 en 1965 vele artike len geschreven in het Gereformeerd Weekblad, dat ook by Kok in Kam pen wordt uitgegeven. Hoewel de artikelen over zeer uiteenlopende onderwerpen (economie, sociale voorzieningen, politiek, kerk en an dere zaken) in de eerste plaats zijn geschreven voor gereformeerden, verdienen zij ook buiten hun kring de aandacht. De artikelen zijn voor het boekwerk enigszins bewerkt. Bo vendien zijn er zes nog niet gepu bliceerde hoofdstukken aan toege voegd. De onderwerpen noemen, die prof. van der Kooy heeft besproken, heeft geen zin. Bovendien, het zijn er teveel. Men moet zyn visie erop lezen, wat door dit werk mogelijk is geworden. „Na de lagere school", samenge steld in opdracht van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en uitgegeven door de Staatsuitgeverij in Den Haag. Komt uw zoon of dochter dit Jaar van de lagere school? Of duurt het nog even? Maar weet u al, waar hij of zij naartoe gaat? Het is ongetwij feld een belangrijke keuze. Het le vensgeluk kan er vanaf hangen. En er zyn in het komende jaar en de daarop volgenden zovele mogelijkhe den. De Mammoetwet gaat immers in werking. Dan kan het wel eens heel handig zijm om een gidsje bij de hand te hebben, die u door dat dool hof van kansen leidt. Daarvoor heeft het ministerie gezorgd door de jour nalist Ton Elias opdracht te geven een handleiding te schrijven. Hij maakte een prettig leesbare bloem lezing van de mogelijkheden. Staats secretaris Grosheide van Onderwijs heeft de lagere-schoolhoofden schrif telijk verzocht een zo groot moge lijke verspreiding van het boekje te bevorderen. Zo belangrijk acht de regering het. Terecht! Een weekje Dodesluts, door Rouke G. Broerama. Dagboek van een oude man, door Ohalm Benmant. M(Jn oom Victor, door Ton van Oud- wijk. Uitg.: Kosmos Amsterdam. (Van correspondent in Parijs) De beruchte 31-Jarige O.A.S.-moor- maar Claude Denne, die vrijdag j.l. van het eiland „De Ré" wist te ont snappen, heeft vermoedelijk een on derkomen en een schuilplaats In Bel gië gevonden. Hoewel de Franse minister van Binnenlandse Zaken onmiddellijk het bekend worden van Denne's ontsnapping de complete politie en gendarmerie mobiliseerde ontbreekt van Denne tot nu toe elk spoor. Wel is de taxi-chauffeur gevonden aie de vluchteling vrijdagavond heeft ver voerd. Denne haalde een dik pak bankbiljetten uit zyn zak toen hy de chauffeur de lange rit moest be talen. Die byzonderheid versterkt de veronderstelling van de politie dat Denne voor en tydens zyn vlucht op de bystand van de buitenwereld heeft kunnen rekenen. Aangezien zyn afwezigheid pas de volgende ochtend werd geconstateerd, had hy een voorsprong van een half etmaal op de politie. Die voorsprong heeft hy vermoedeiyk gebruikt om de Frans-Belgische grens te bereiken x te passeren lil België hebben tot nu toe ver scheidene andere voormalige O.A.S.- leiders onder wie oud-premier Geor ges Bidault politiek asiel gevonden. Een verzoek om uitlevering van Denne heeft Parijs tot dusver In Brussel nog niet ingediend. Austin 3 liter De Engelse BMC is in de groep preetige-auto's met een geheel nieuw type uitgekomen, de Austin 3 liter. Uiterlyk ïykt het een wat vergrote 1800 Balanza - de woonruimte is zelfs precies gelyk maar staart en ste- waarin rechthoekige koplam pen) zyn wat forser. Ook de hydrau- lasticvering heeft hy van de 1800, maar daarmee houdt de vergeiyking op. De wagen heeft een conventionele constructie met de motor (niet dwars) voorin en aandryving op de achterwielen. De zescilinder motor, die ontwik keld ls uit de krachtbron van de Aus tin A 110, levert 125 pk, hetgeen goed is voor een topsnelheid van 160 km/u. Dezelfde motor, maar opgevoerd tot 150 pk, heeft men ook geplaatst in nieuwe MG sportwagen, de MG C, die in twee versies, als cabriolet (Sports) en als coupé (GT) le verbaar ls. Wat het uiterlijk betreft, komt het C-type in grote trekken met het B-type. i woning, door Dr. is. Twaalf essays van Maria Sibylla Merlan en andere ge dichten. van Bertus Aafjes. Uitg.: J. M. Meulenhof, Amsterdam. Een morgen In maart. Gedichten van Gerrlt Krol. Willen Garmt Stuiveling. Scheppen riep hH gaat van door H. U. Jessuran d'Olïveira. De pyromaan, door J. Bernlef. Moelmer, door J. Hanlo. Dichters b(j elkaar. Gedichten e kele beschouwingen over poëzie, Gerrlt Achterberg e. a. Ultg.: Querldo, Amsterdam. De graven van Vlaanderej^ Het huls te Borgen, door R. Brulez. Onder Sint-Romboutstoren, door L. De zaak Dr. Jamlnez, door P. van Radlotaalwenken, door Dr. M. Galle. De kamermuziek en het lied, door J. De PILgrlinstocht der mensheid, Po litieke karikaturen van Pil. ingeleid door K. de Decker. Vlaamse pockets. Ultg.: Heideland, Hasselt. Spanbeton, Serie technische docu mentatie Ned. Spanbeton Maat- schappy, Alphen a.d. Ryn Een nuttige uitgave van de NSM, die door haar serie technische docu mentatie een grote hoeveelheid er varing in eigen bedryf voor bredere kring beschikbaar stelt. Veel tekst, maar nog meer foto's en verduide- lykende tekeningen, alles op uit stekend papier. Eerder verscheen o.a. een soortgeiyke uitgave over bruggen. Zeevarend Nederland en zyn we- reldryk 1600-1800, door prof. dr. C. R. Boxer. uitg. A. W. Sythoff. Lei den Een monumentaal boek, dafc getuigenis aflegt van een zeer om vangrijke kennis van Nederlands ontplooiing in de zeventiende eeuw en ten dele daarna, tot ongeveer 1800. Maar niet alleen kennis van onze historie bezit de Londense hoogleraar Boxer die niet alleen op bestaande bronnen steunde, maar zelfs nieuw materiaal daar aan toevoegde ook een byzonder inzicht kan men hem niet ontzeg gen, een inzicht, waaraan de kri tische toon allerminst vreemd is. En zo ontstond een standaardwerk van ruim 400 bladzyden, dat Ne derland als zeevarende natie ten voeten uit schildert tegen de ach tergrond van wat ons volk in die periode ten diepste bewoog. Een byzonder boek, dat zich recht streeks tot de belangstellende leek richt en de grote Ijjnen voortdurend scherp in het oog houdt zonder te verzanden in dorre details. Toch biykt telkens weer, dat de schry- ver die details wel degelyk kent en ze ook verwerkt heeft zonder ze evenwel als zodanig uk te stallen. Een kostelijk geschenk voor ieder, die de geschiedenis van zeevarend Nederland en het daarop gegrond veste „wereldryk" beter wil leren kennen. Tal van illustraties ver luchten de tekst. Jan Boon boeide ski-liefhebbers Voor enkele uren hebben gister avond deLeidse skiliefhebbers (sters) weer de sfeer kunnen proeven van hun sport. De Kring Leiden van de Neder landse Ski Vereniging had een bij zonder cachet gegeven aan de film en dia-avond, welke in de filmzaal van het Rijksmuseum voor Volken kunde werd gehouden. Niemand minder dan Jan Boon (oud-Neder lands skikampioen, alpinist, Hima- laya-beklimmer, cineast) was aan wezig om zyn skikennis (Hy is tien jaar lang Nederlands Jeugdtrainer geweest) met behulp van dia's en een film aan de vele belangstellen den over te dragen. Deze film heeft hy afgelopen winter in opdracht van de Oostenrijkse regering gemaakt. Hy bevatte naast schitterende kleu renopnamen zeer leerzame ski-les- De heer Boon oogstte veel waar dering voor zyn werk. Het was van de nog jonge Kring Leiden onge twijfeld een „geslaagde greep". Wereldrecords Gisteravond zyn twee wereldre cords verbeterd tydens zwemwed strijden In Leipzig en Moskou. De 16-jarige Oostduitser Roland Mat- thes legde tydens selectiewedstrijden de 200 meter rugslag af In 2.07.9. Nauweiyks zes weken na zyn record verbetering op de 100 meter rugslag (58.4 sec), bleef hy nu 1,5 sec. onder het record van de Amerikaan Char les Hickcox. die tydens de Universia- de in Tokio tot 2.09.4 kwam. Matthea behoorde dinsdag tot het viertal, dat het wereldrecord 4 x 100 meter wis selslag op 3.56.5 bracht. De Rus Vladimir Kosinsky verbe terde in Moskou het wereldrecord 100 meter schoolslag met een tfld van 1.06.7. Het oude record stond op naam van zyn landgenoot Georgy Proko- penko, die 3 september 1964 in Mos kou 1.06.9 nuteerde. Kosinsky ls 22 jaar. Het Nederlandse studentenvoet balelftal heeft In Groningen de in- terlandwedstryd tegen West-Duita- land met 0—2 verloren. De West duitsers, die een surplus aan condi tie en techniek hadden, waren ge durende de gehele wedstryd in de meerderheid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11