Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? P03 Pirandello's het" Meer dan 1.6 miljoen bezoekers van toneel 3 4 1 2 5 6 POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Voornamelijk in de grote gemeenten Cultuurprijs Heerlen voor Kees van Baaren Wat is waarheid Meerderheid voor de verhoging inschrijf- en examengelden [JSDAO 8 NOVEMBER 180? LEID8CH DAGBLAD PAGINA T rton weigert rol „De Soldaten" I acteur Richard Burton heeft il geweigerd in het stuk Hoch- ,15e Soldaten". Daarin wordt fciueerd. dat Sir Winston Chur- |e hand heeft gehad in de dood lens de oorlog van de Pool- generaal Wladislaw Si- feritse spelleider Kenneth Ty- leeft gezegd dat Burton dol- |de rol van Churchill had wil- jelen. (Burtons stem is in de fiver Churchill getiteld: „The It years" gebruikt), reden van Burtons weigering t de peetvader van Burtons V Elizabeth Taylor, majoor Vic- Ifezalet, Sikorski's verbindings in geweest en met Sikorski leven is gekomen bij een ;ongeluk nabij Gibraltar in p,u heeft verder gezegd dat hem verzekerd heeft dat „De Ln" de Britse censuur niet zal Jen- Hij hoopt evenwel het stuk York ten tonele te kunnen Tynan wil niet zeggen wie jest in aanmerking komt voor de hejji Churchill. °°foemd werk van '^cliitect Wright vortlt gesloopt gWirght, het beroemde Impe- tel in Tokio, zal half januari Jfi gesloopt. drie verdiepingen hoge gebouw, verschrikkele aardbeving van leeft weerstaan, is nog steeds tan de grootste architectoni- fctracties van Tokio. Het wordt 'ftfps nog steeds in allerlei boe- .'er de geschiedenis van de mo- eisl architectuur afgebeeld. Maar nety jarige gebouw is niet langer S. |k om als hotel economisch te |0q| geëxploiteerd. De weduwe architect heeft tevergeefs ge- '0"Td te verhinderen dat het ge- J^Jlordt gesloopt. ADVERTENTIE na iedere maaltijd... 25 c t Doublemint kauwen bevor- de spijsvertering, 't Is heerlijk' o gezond. Doublemint reinigt 'inden en verfrist mond en" Koop vandaag nog een a plezier voor twee - en zelf hoe goed Doublemint ns.et m V beroemde Japanse archi- fert5o Tange is de ontwerper mit gebouw, dat naar zijn zeg- Sintle stijl van de toekomst is. 12-4f)ouw, dat in de wijk Ginza Jiaat 12 verdiepingen tellen, nder, waaraan alle verdie- li opgehangen worden, bevat C^nde dif K - I ADVERTENTIE Rechtstreeks Overal betalen gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Inlichtingen by elk postkantoor Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. Overal opnemen D kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zondes. Rente tot 5i% toe U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd Boekhond-gemak Geen kosten De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. Ie Gedurende het seizoen 1965/1966 hebben 1.602.589 personen toneelvoorstellingen in totaal 3.397 van'de Nederlandse beroepsgezelschappen bezocht, aldus blijkt uit „Statistiek van het toneel, seizoen 1965/'66" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het grootste aantal voorstellingen werd gegeven in het westen van het land, n.l. 64%, met name in de drie grote steden (47%). In Noord-Neder land 13% en ln het zuiden 17%. Toneel is in hoge mate een stede lijk verschijnsel. In de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners had n.l. 80% van de voorstellingen plaats. De zaalbezetting in deze gemeenten was echter aanzienlijk lager dan in ge meenten die weinig door de toneel gezelschappen worden bezocht. De to neelgezelschappen Nieuwe Komedie. Studio, Haagse Comedie en Neder landse Comedie, traden vaak in hun standplaats op (resp. 65, 59. 55 en 46% van hun voorstellingen), maar Theater, Arena en Amsteltoneel spreidden hun voorstellingen veel meer (minder dan 1/5 van hun voor stellingen in de standplaats). Bijna 2/3 van het aantal voorstel lingen betrof toneelstukken die tot het moderne repertoire behoren. Tot de categorie modern toneelspel, waar toe o.a. de toneelstukken „Dagboek van een gek" en „Wie is bang voor Virginia Woolf?" gerekend werden, behoorde ruim V4 van de voorstel lingen. Verhoudingsgewijs trokken echter de toneelstukken in de cate gorie klassieke tragedie (o.a. Gijs- breght van Aemstel) meer bezoekers (bezetting van de zaal 71%), evenals het moderne blijspel (69%) en de moderne thriller ,67%). Voor het mo derne experiment (b.v. Telemachus Clay) toonde het publiek slechts een matige belangstelling. De zalen wa ren hierbij voor de helft bezet. Enige toneelstukken die in het sei zoen 1965/66 de aandacht trokken omdat zij zowel veel bezoekers trok ken alsook een groot aantal opvoe ringen bereikten, waren: „Cactus- bloem", met 98 voorstellingen en 73.000 bezoekers, „Dagboek van een gek" (101 voorstellingen en bijna 55.000 bezoekers) en „Dag ezels", dat in 98 voorstelllingen 61.000 be zoekers trok. Dit laatste toneelstuk behoort tot het toneel voor kinderen, dat in zijn geheel een hoog bezoe kersaantal bereikte, met een zaalbe zetting van 82%. Deze categorie maakt 5% uit van het totaal aantal voorstellingen. Het grootst was het aantal opvoe ringen van werken van Franse au teurs, n.l. 27%, gevolgd door dat van de Engelse en Amerikaanse schrij vers (resp. 20 en 17%). Het aantal, van het Nederlandse toneelstuk in het totaal bedroeg slechts 2%. Cultuurprijs Hilversum voor Garmt Stuiveling Het gemeentebestuur van Hilver sum heeft conform het advies van de jury besloten de cultuurprijs van de gemeente voor 1968 ten bedrage van f 2.000 toe te kennen aan prof. dr. G. Stuiveling (Garmt Stuiveling) voor zijn publikaties op het terreinn van proza, biografie en essay. Op voorstel van de jury werd be sloten de aanmoedigingsprijs be stemd voor kunstenaars die de leef tijd van 31 jaar nog niet hebben be reikt en die eveneens werkzaam zijn als prozaïst, niet toe te kennen. De uitreiking van de prijs vindt plaats op vrijdag 1 maart 1968. Schilderijendiefstal in New York Ongeveer 25 schilderijen waarvan de waarde wordt geschat op meer dan f 890.000 zijn in New York ge stolen van een firma voor het inlijs ten van schilderijen, aldus een me dedeling van de Newyorkse politie. De diefstal ls in het weekeinde ge pleegd. Het gemeentebestuur van Heerlen heeft besloten de cultuur prijs der gemeente, de Burgemeester van Grunsvenprijs toe te' kennen aan Kees van Baaren, componist en directeur van het koninklijk conservatorium te Den Haag, wonende te Oegstgeest. De prijs bestaat uit een geldbedrag van f 2500 en werd eerder toegekend aan Willem Sandberg, oud-directeur van het Stedelijk Museum te Am sterdam, aan Bertus Aafjes, Wessel Dichter Cavaliere -70- overleden De Italiaanse dichter Alberto Ca valiere is gisteren in Milaan bezwe ken aan zijn verwondingen die hij verleden week opliep toen hij werd aangereden door een motorfiets. Hij werd 70 jaar oud. Als socialistisch parleementslid verkreeg Cavaliere grote bekendheid door zijn interpellaties in versvorm. Ook een scheikundigboek op rijm is van zijn hand. succes „Haagse Comedie* Couzijn en aan ir. F. Peutz voor resp, beeldende kunst, letterkunde, beeld houwkunst en architectuur. Van Gogh-expositie in Y.S. en Canada Op het ogenblik wordt in het mu seum Dallas, (Texas), een tentoon stelling van 90 tekeningen en aqua rellen van Vincent van Gogh gehou den, die door drs. E. R. Meijer en i», dr. V. W. van Gogh daarheen zijn overgebracht. De tekeningen behoren tot de Vincent van Gogh-collectle die het eigendom is van de Vincent van Gogh-stichting. De belangstelling bij de opening was bijzonder groot. Half november gaat dezelfde tentoonstel ling naai- Philadelphia, daarna in ja nuari naar Toledo, (Ohio) en ten slotte omstreeks maart-april naar de National Gallery of Canada ln Ot tawa. De prijs werd toegekend op adviea van een jury waarin zitting hadden de heer A. Jurres, directeur van de Stichting Donemus te Amsterdam, de heer A. Rieu, dirigent van het Lim burgs Symphonieorkest, en dr. J* Wouters hoofd van de afdeling mu ziek van Radio Nederland Wereld omroep. 55 55 In vol ornaat trad gisteravond voor de abonnementhouders van K. en O. de Haagse Comedie voor het voetlicht met „Zo is het (of Zo lijkt het)", een parabel in drie bedrijven van de Ita liaanse auteur Luigi Pirandello, (18671936) die door niemand minder dan Anouilh werd gezien als de grondlegger van het moderne toneel. Hij verweeft consequent werkelijk heid en sohijn. Hij schuwt de illu sie, legt het probleem „wat is de waarheid" aan het publiek vóór en geeft bü monde van Lamberto Lau- dini acte van een streng doorge voerde analytische beschouwing, dit maal toegepast op mevrouw Frola, die niet kan geloven dat haar enige dochter bij een aardbeving het leven liet en in de wereld van schijn vluchtte, èn haai- schoonzoon Ponza, die beweert met een andere jonge vrouw te zijn hertrouwd en een daadwerkelijk samentreffen van bei de vrouwen voorkomt om de moeder te sparen. De omgeving waarin zij terecht gekomen zijn krijgt gelegenheid te over voor roddelpraatjes en stelt alles ln het werk om achter de waar heid te komen. Bij een onderhoud met de moeder legt deze uit dat Ponza. die uitermate lief voor haar is. krankzinnig moet zijn. Een sa menkomst met Ponza brengt hem cr toe te beweren dat de moeder ge stoord van geest is. De hopeloze strijd in geloofwaardigheid eindigt tmslotte onbeslist. In het rijke en sterk ruimte sug gererende décor van Harry Wich heeft de „Haagse Comedie" een voortreffelijke voorstelling van deze parabel gegeven, waarbij Joris Diels als de spelleider zich van zijn beste zijde liet zien. Uit de 18 medespelenden kunnen wij uit de aard der zaak slechts een greep doen. Onze bewondering gaat uit naar de gave, gevoelige, rechtstreeks in het hart treffende vertolking van mevrouw Frola, de moeder, door Ida Wasserman, in de bewogen, sobere, maar van intens beleven getuigende uitbeelding van Ponza, door Ko van Dijk. Met Eric van Ingen als de on verbiddelijke analyticus Lamberto Landisi was de essentie van dit al tijd nog interessante toneelwerk ln veilige handen. Van de roddelende en nieuwsgie rige gemeenschap noemen wij nog Arme-Marie Heyligers als mevrouw Agazzi, Dina, haar dochter van Nanni vermeer, mevrouw Sirelli, van Do van Stek,, de ietwat gekarikatu riseerde mevrouw Cini door Geor gette Hagendoorn Agazzi van Leo de Hartogh en de prefect van Louis Borel. Tijdens de langdurige en enthou siaste huldebetuigingen droegen vaardige dameshanden een schat van bloemen op voor de talrijke dames, een waardig slot vormende van een avond „groot toneel". Op 20 november a.s. reprise. B. H. Studie tot beperking geluidshinder (Van onze parlementaire redactie) Minister Bakker bestudeert de mo gelijkheid om aan vliegtuigen eisen te stellen ten aanzien van beperking van het lawaai. Hij deelde gisteren in de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer mee, dat daarom binnen enkele maanden een wijziging der lucht vaartwet is te verwachten. Hy zegde toe mee te zullen werken aan 't plan van de gemeenten Amsterdam en Nieuwer Amstel om een klachtenbu reau op te richten, waar gedupeerden van de geluidshinder, die Schiphol te weeg brengt, terecht kunnen. Verder zal een technische commissie bestu deren of er maatregelen nodig en mogelijk zijn, die het straal jagerla- waai in huizen en andere gebouwen kunnen isoleren. Tenslotte zullen personen, die van wege het lawaai willen verhuizen, daarbij worden geholpen. Minister Bakker wees erop, dat de geprojecteerde banen niet verlegd kunnen worden, omdat de banen van de luchthaven twee aan twee evenwij dig moeten liggen. In O-W-coiiimissie (Van onze parlementaire redactie) Een meerderheid van de onderwijs commissie uit de Tweede Kamer kan zich verenigen met de regerings-voor- stellen tot verhoging van het in schrijf- en examengeld aan de uni versiteiten en hogescholen. Alleen af gevaardigden van de PvdA, en de PSP verklaarden zich ertegen. D'66 hield nog een slag om de arm en de heer Van Dijk (WD) toonde reserve ten aanzien van de verhoging van de examengelden. Hij pleitte er gister avond voor de examengelden af te schaffen en desnoods het inschrijf geld overeenkomstig te verhogen. Minister Veringa (Onderwijs en We tenschappen) verzette zich daartegen. Voor alle examens moeten bijdragen worden betaald, zo zei hij. De acade mische vormen daarop geen uitzonde ring. De minister beloofde op korte ter mijn een kleine commissie in te zul len stellen, die een aantal knelpunten ln het studie-toelagenbeleid moet be- Een scène uit Pirandello's ,,Zo is het'\ (Foto L.D./Holvast), ADVERTENTIE O ja. even naar PRONONCE, voor warme MAILLOTS. studeren, ondermeer de kinderbijslag en kinderaftrekregeling. Verder deel de hij mee dat de oud-minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, is benoemd tot voorzitter van de commissie die het hele stel sels van college- inschrijf- en exa mengelden moet bestuderen en daar bij ook de vraag onder ogen moet zien of het studieloon al of niet moet worden ingevoerd. De socialist Tans trok daarom de motie ln waarin hy om een studie van het toelagenbe- leid had gevraagd. Daarbij had hü ook gevraagd het studieloon erbij te betrekken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7