i bijeenkomst van de VN Gewichtig" karwei pgypte vraagt JA TWEETAL RESOLUTIES Mej.F.W.C. Riphaagen vandaag tachtig jaar Drie gewonden bij botsing in Leiden Patriarchaal gezag maakt plaats voor gezag van de persoon Een andere kerk in een gewijzigde wereld Dr. J. Nauta (Leiden) hoogleraar Rotterdam EBEFtfOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Een zwaar karwei is gister- l071^ bi) de Leidse H.C.W. met icces opgeknapt. Eén van de zeewaterverdampersdie 4,%ar zijn gebouwd voor de zoet- Vterfabriek in Temeuzen. moest imelijk van het fabrieksterrein uurin de Zoeterwoudseweg naar de XGEfekvliet worden getransporteerd Cubf daar vervol9ens °P een schip te worden geladen. Er waren niet minder dat 32 wielen voor nodig om het 110 ton wegende apparaat over de weg te doen rollen. Er stonden wel wat verkeersborden in de iveg, maar die werden op deskundige wijze voor een ogen 1 blik uit de grond getild. Foto's L.D./Holvast). 1 uJ Volkti Lect uiï StSPe Egyptische afgevaardigde bij de Verenigde Naties heeft gS t csteravond verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheids- nam!ad over de kritieke situatie in het Midden-Oosten. eneujet Egyptische verzoek kwam na- i droi India, Mali en Nigerië samen en any. IVerenigde Staten apart ontwerp- vondrIuties k'i de Veiligheidsraad had- H ingediend voor een oplossing van crisis in het Midden-Oosten. Vol- '&s waarnemers in New York moet Marei Egyptische initiatief gezien wor- n als een teken van Arabisch ver- J tegen de ontwerp-resolutie van de Vofenigde Staten en onbehagen over impasse waarin de oplossing van Leidi crisis !in het Midden-Oosten op t ogenblik verkeert. 10 uil de ontwerp-resolutie van India, isartsli en Nigerië staat dat de Israëli- r dele strijdkrachten zich uit de be te gebieden dienen terug te trek- n en dat krachtens het handvest ii de VN „elke staat het recht heeft .vrede en volledige veiligheid te le va". De ontwerp - resolutie van de T tfenigde Staten pleit voor het zen- li van een speciale vertegenwoordi- rp van Oe Thant naar het Midden- jjsten om de regeringen aldaar te Ipen bij het zoeken naar een op- op basis van terugtrekking u n de strydkrachten uit de bezette mietfkclen, waarborging van de terri- ur: Male onschendbaarheid en de op timising van het vluchtelingenpro- im. in woordvoerder van de Israëli - .le regering heeft de resolutie van vjpia, Mali en Nigerië verworpen en n teleurstelling uitgesproken over ,J Amerikaanse resolutie. Met deze jolutie zou Israël echter wel vrede hebben verklaarde hij 3RTI Schoonmaakmiddel door brievenbus ttegenen, die een schoonmaakmid- dat een gevaar voor de volksge- fidheid kan opleveren, by wijze B reclame huis aan huis, via de w Jevenbus laten verspreiden, hebben, v»iar het oordeel van het antirevolu- Bonaire tweede-kamerlid drs. J. jersma, een gebrek aan verantwoor «jkheidsgevoel. schriftelijke vragen aan de mi- w'. j5ter van Sociale Zaken en Volksge- w.mdheid verzoekt drs. Boersma mi- ?ter Roolvink op zeer korte termijn latregelen te nemen om de consu- fat tegen de mogelyke gevolgen c® dit soort reclamepraktijken te fphermen. w. |;Zeer jeugdige kinderen hebben door i'f drinken van 'n schoonmaakmid- »n ld letsel opgelopen. Een van deze st -vallen werd 2 weken geleden ter g,: pnis gebracht van de geneeskundi- cv. specialisten van de volksgezond- A'- dd, zonder dat deze melding tot 'jdge actie ter voorkoming van ver- ;e,Q jr onheil heeft geleid, aldus drs. st i'ïersma. fri w^st er in zÜn vraSen tevens op, v. if(t de codecommissie voor het recla- w. -pwezen niet bij machte is in deze >n liftte op te treden. Wapenembargo De Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville heeft gisteren in de Nationale Ver gadering verklaard dat Frankrijk het verbod voor levering van wapens aan landen in het Midden-Oosten zal handhaven. De Franse minister twijfelde aan een spoedige oplossing van het con flict. Zoals gemeld bevindt de Is raëlische onderminister van Defen sie zich op dit ogenblik in Frankrijk om tè onderhandelen over de leve ring van vliegtuigen. Kening Hoessein verklaarde gisteren in Washington, dat er nog steeds be moedigende - aanwijzingen bestaan voor een uitweg in de crisis in het Midden-Oosten. Volgens Hoessein hadden de Arabieren een nieuwe po sitieve houding aangenomen ten aan zien van een duurzame vrede in het Midden-Oosten. Inbraak in school In de afgelopen nacht is ingebro ken in de Kooiparkschool in Leiden- Noord. Men is het gebouw binnenge komen door vernieling van een ruit. Uit de kamer van het schoolhoofd werd een bedrag van dertig gulden aan telefoongelden weggenomen. Sleutelstadrit In de nacht van vrijdag op zater dag wordt de door de Fiatclub-Ne derland georganiseerde Sleutelstadrit verreden. De rit, die dit jaar voor de 5de maal wordt georganiseerd, strekt zich uit over een lengte van circa 150 km. Er zijn twee routes uitgezet, één voor deelnemers aan een pijlen- rit en één voor hen, die een coördi- natenrit wensen uit te rijden. De start vindt plaats bij de Royal Mc- Bee in de Rooseveltstraat, terwijl dfe finish ligt by het Zingerhotel in Noordwij k. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN z. v. G. G. D. Blok- Veenhulzen; Robert Roesslngh van Iter- Erik Cornells, huls en W. J Frederlk, z. v. Werkhoven; Mo- rgaretha, d. v. M. C. J. M. van Leeu wen; Antón, z. v. W. Slra en J. van der Vlies; Cornelia Janna, d. v. J. van Duljn en C. de Jong; Ingrld Emme- rentla, d. v. J. H. Steenbergen en E. de Wekker; Judith Martlne, d. v. B. J. Erades en M. E. de Water; Cinderella Deborah, d. v. T. B. F. Ouwehand en A. A. van Amstel; Monique Yvonne Maria, d. v. P. J. M. Diepstraten en E. G. A. de Krijger; Miranda HUlegonda Maria, d. v. J. B. Glasbergen en T. A. M. Koot; Linda Erika Maria, d. v. J. Koeman en M. Dee; Marco Dlgnus, z. v. D. J. H. Kaffa en H. J. Buchly: Alexandra Marryette, d. v. J. van Duyvenboden en A. van Ryn. OVERLEDEN H J. van der Est, 57 Jr., wed. van A. van Duyvenbode; J. Haasnoot. 84 Jr., man; J. Bronsgeest, 76 Jr., man; J. F. C. Stolper, 76 Jr., man; H. M. Lagendijk, 56 Jr., echtgenote van L. Zoutewelle; J. Eikerbout. 91 Jr.. man; M. Ouwerkerk, 91 Jr., wed. van N. Smlttenaar; J. Verhoog, 78 Jr.. man; A. Mulder, 81 Jr.. man; J. P. de Lan ge. 61 Jr., man; C. W. van Aalst. 44 Jr.. man; J. K. Bierenbroodspot. 78 Jr., Verkoopdag met kinderkennis In de consistoriekamer van de Evangelisch-Lutherse Kerk (Hoog landse Kerkgracht 26) wordt van daag een verkoopdag gehouden, waarvan de opbrengst zal worden benut voor het onderhoud van de kerk. Ds. J. Happee opende vanochtend de bazaar en sprak er hierby zyn vreugde over uit, dat deze bazaar groter is dan andere jaren. Dit komt mede doordat veel pasge trouwde gemeenteleden en ook veel kinderen hun medewerking hebben verleend. Er is dit jaar van alles te koop: levensmiddelen, babykleertjes, kleden, kerststerren, schellekoorden en poppen. Er is een speciale stand met speelgoedbeesten, die een hele mini-dierentuin vormen en daarom ook „Bhjdorp" is genoemd. Hier kan men zelfgemaakte dieren kopen of bewonderen, zoals beren, honden, katten, konijnen en zelfs een prach tige kakelbonte papegaai. Er is voorts een aparte boekenstand en als nieuwtte is er dat jaar in de kerkhal een kinderkennis, die ver zorgd werd door de Lutherse Jeugd club. Daar kunnen de kinderen bal len gooien, touwtrekken en meedoen aan de grabbelton. Voor de oudere jeugd is er een zelfgemaakte disco bar, die ook vanavond van 7 tot 19 uur geopend is. De bazaar is vanmiddag nog tot 6 uur en vanavond van 7 tot 10 uur geopend. Gevangenisstraf voor kabelclieven Voor de Haagse rechtbank heb ben zich te verantwoorden gehad een 27-jardge magazynbediende uit Lei den en een 22-jarige koopman uit Oegstgeest, die tezamen een hoe veelheid elektrische kabel hadden gestolen. De bedoeling was om het lood van de kabel te verkopen. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en beide verdachten veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk en aftrek van de tyd in voorarrest doorgebracht. Een bij oudere geslachten nog steeds in goede herinnering voortlevende figuur, mej. F. W. C. Riphaagen, is vandaag tach tig jaar geworden. ADVERTENTIE TOSCA geparfumeerds Eau de Cologne van 11.60 af TOSCA-Parfurn van f 2.66 af 00K VIERDE MAN OPLICHTERSBENDE IN ARREST Door een „vriend" te laten op bellen met de mededeling, dat er moeilykheden met de verzekeraar waren heeft de Amsterdamse centra le recherche kans gezien het vierde lid van de oplichtersbende, die ten minste 4 verzekeringsmaatschappyen voor zeker f 70.000 benadeelde, uit Parijs naar Amsterdam te lokken en op het Centraal Station te arreste- Het is een 26-jarige zich taal leraar noemende Fransman, die sa men met de eerder aangehouden Ita liaan aanrijdingen tussen huurauto's en dure reeds beschadigde wagens in scène te zette en daarna schade vergoeding van de verzekeraar van de gehuurde auto's eiste. Wegens me deplichtigheid werden voorts een 40-jarige Fransman en diens 26-ja- rige echtgenote ingesloten. De Lon- dense vriendin van de Italiaan, die er aanvankelyk ook van werd ver dacht bij de zaak betrokken te zyn, inmiddels als ongewenste vreem deling over de grens gezet. 1 lij Een leven in dienst van kerk en school Autostuur defect Een verkeersongeluk op Ryksweg 4 A onder Leiden heeft gistermid dag omstreeks kwart over vier drie gewonden geëist. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de stuurinrichting van een Haarlemse automobilist plotseling defect raakte. De wagen van de Haarlemmer greep eerst een tege moetkomende personenauto uit Naarden in de flank en botste ver volgens frontaal tegen de auto van een inwoner van Koudekerk. De drie by dit ongeluk betrokken wa gens maakten van een rybaan ge bruik, omdat op de andere baan herstellingwerkzaamheden werden verricht. De bestuurder van de wa gen uit Koudekerk kreeg hoofdwon den en twee mede-inzittenden resp. een gekneusde rechterheup en knie- en hoofdwonden. Het gewonde drie tal werd door de E.H.D. naar een Leids ziekenhuis vervoerd. De ma teriële schade was vry groot. Ook een botsing tussen een perso nenwagen en een bestelwagen, gis teravond omstreeks kwart over ne gen op het kruispunt Sophiastraat- Waldeck Pyrmontstraat in Leiden, had een grote ravage tot gevolg. De (23-jarige) bestuurder van de personenwagen zou geen voorrang hebben verleend aan de bestelwa gen. Het bleef in dit geval by ma teriële schade, zodat de EH.D. er niet aan te pas hoefde te komen. Met name in de kring van Her vormd Leiden en het Openbaar On- öerwys zullen er velen zyn, die zich mej. Riphaagen herinneren uit de j tyd, dat zy als godsdienstonderwy- zeres van school tot school trok en ook als assistente van dr. J. Riemens in de Pniëlwijk een deel van het huisbezoek en de catechisaties voor haar rekening nam. Mej. Riphaagen, die heel haar le ven in dienst van kerk en school stelde, werd 1 september 1924 be noemd tot godsdienstonderwyzeres van de wykgemeente Pniël, waarna zy in 1929 opdracht kreeg ook gods dienstlessen op de openbare scholen te geven. Tientallen jaren stond zy voor de klas: honderden kinderen heeft zy in die tyd ver trouwd gemaakt met het evangelie. Het waren daarby vooral haar boei ende verteltrant en de samenstelling van haar les, waarby met name de zang zulk een grote plaats innam, die de kinderen als het ware „aan haar lippen deden hangen". Daar naast bezat mej. Riphaagen de gave om zich in te leven ln de gedach- tenwereld der aan haar zorgen toe vertrouwde leerlingen. In de loop van deze jaren heeft mej. Riphaagen o.a. les gegeven in de openbare scho len aan de Damlaan, Zuidsingel, Kernstraat, Lorentzkade, de VGLO- school aan de Oude Vest en de BLO- school in de Caecileastraat. Ondanks het element van vrywilligheid, dat Juist aan het volgen van dit onder- wys ten grondslag ligt, heeft het mej. Riphaagen steeds grote voldoening geschonken, dat een klas in de regel vrijwel steeds compleet bleef. Mej. Riphaagen, die haar werk in de school in opdracht van de Com missie Godsdienstonderwys der Leid se Hervormde Gemeente verrichtte, zette indertyd, met een onderbreking van slechts enkele jaren, het werk Mej. F. W. C. Riphaagen. van haar vader, de heer R. Riphaa gen, die dit ruim veertig jaar heeft gedaan, voort. Voor haar was deze arbeid meer roeping dan beroep. Mevrouw Groensmit voor r.k.-vrouwen: Waarom de politiek iets met vrouwen te maken heeft. Dat was een van de onderwerpen, waarover mevrouw A. M. C. V. Groensmit-van der Kallen, lid van de Tweede Kamer van de K.V.P., gisteravond sprak tijdens een bijeenkomst, georgani seerd door de afdeling Leiden van de K.V.P. en het R.-K. Vrouwengilde afdeling Leiden. „Wij leven in 'n veranderende tijd", aldus mevrouw Groen smit, „waarin het patriarchaal gezag voorbij is. Wij groeien nu naar het gezag van de persoon toe. Deze veranderingen hebben ook de vrouw een andere plaats gegeven in de maatschappij". Mevrouw Groensmit wees er op, dat men van een gesloten gezin toe groeit naar een open gezin, waarin de huisvrouw met haar man en kin deren wil kunnen meepraten over allerlei onderwerpen, zoals het gezag, tv- en radioprogramma's, literatuur en politiek. De vrouw is het tegen over haar gezin verplicht om op ve lerlei gebied by te blyven. „Wy heb ben het op die manier wel wat moei- ïyker", vond mevrouw Groensmit, .maar wy hebben dan ook meer ple zier van ons gezin". Zy wees op de rol, die de vrouwenorganisaties hier by spelen, die naast grote feestavon den en gezelligheid ook werkgroepen en gespreksgroepen organiseren. „De vrouw is mede verantwoordelyk voor de maatschappy", aldus het kamer lid. „En vanuit verschillende maat- schappelyke functies komt men van zelf by de politiek terecht. Want alle ideeën op het gebied van onderwys, cultuur en geneeskunde moeten in de politiek worden verwezenlykt. Zo zyn er vele onderwerpen, waarover de vrouw haar eigen mening heeft en waarby de vrouw een eigen inbreng kan hebben. Mevrouw Groensmit Van de hand van de Leidse predikant, dr. P. L. Schoonheim, is onder de titel „Een andere kerk in een gewijzigde wereld" een schetsboek verschenen, waarin o.m. wordt gezegd veran deringen van de kerk zijn nodig om de werking van het evan gelie in de gewijzigde verhoudingen van onze tijd te blijven bevorderen". Dr. J. Nauta thans gewoon lector in de hartchirurgie aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de thoraxchirurgie aan de medische faculteit te Rotterdam. Dr. Nauta begon in 1940 in Leiden zyn studie die echter wegens oorlogs omstandigheden onderbroken werd. in 1950 behaalde hij zyn artsexamen in LeidenHy promoveerde in 1955 by prof. dr. A. G. Brom cum laude op zyn dissertatie „Een studie van het afsluitingsmechanisme tussen de slokdarm en de maag". Van 1950—1956 volgde dr. Nauta zyn opleiding tot chirurg aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waarna hy werd aangesteld by de afdeling thoraxchirurgie onder lei ding van prof. dr. A. G. Brom. Sinds 1958 is dr. Nauta consulent voor hartchirurgie van de gemeente Rot terdam en enige particuliere zieken huizen aldaar. In 1965 werd dr. Nauta benoemd tot lector voor theraxchirurgie aan de Leidse nUiversiteit. Hy maakte in opdracht van deze universiteit rei zen in Europa, naar de Verenigde Staten, Canada en Nieuw-Zeeland, in verband met de bestudering van de hartchirurgie. Thans zyn zyn on derzoekingen gericht op de trans plantatie van hartkleppen. „Schetsboek" van ir. P.L. Schoonlieim In dit boekje, dat een uitgave is van Experimenteel Kerkewerk der Leidse hervormde gemeente, zyn verder de volgende stellingen afge drukt: In snel tempo voltrekken zich on voorstelbare veranderingen. Daar om moet de kerk een groot aan passingsvermogen tonen en maat- schappelyke vormen veranderen. De kerk heeft tot taak de belang stelling voor het evangelie in de ruimste zin te helpen bevorderen, zonder daarby een kerkeiyk lid maatschap of andere verplichtingen voorop te stellen. De kerk moet meer contacten bieden dan door middel van zon dagse diensten. In onze wereld is een tekort aan individueel contact. Dit is een re den om het spreekuur van geeste- lyken niet uitsluitend in kerkeiyke centra te doen plaatsvinden. Voor kerkeiyke hulpverlening is concentratie in een oecumenisch bu reau gewenst. De by bel stimuleert ons de vra gen van deze tyd niet uit de weg te gaan. Een boek is geen onpersooniyk ding. Een boek heeft een schryver. Waarom zou een schryver in een dienst of in een byeenkomst van de kerk niet over zy'n boek spreken? Het ligt in de bedoeling om deze stellingen voor het eerst aan de or de te stellen tydens de zondagoch tend byeenkomst van Experimen teel Kerkewerk in de Stadsgehoor zaal. Pinters „The Birthday Party" Op 16 november vindt, des avonds om half negen, in de Leddse Schouw burg een voorstelling plaats van „The Birthday Party" door de „Thea tre Royal Company", zulks onder auspiciën van K en O en Leidse Jeugd Actie. pleitte in dit verband voor een groter politiek bewustzyn by de vrouw en voor „meer vrouwen in de politiek". In haar inleiding zette mevrouw Groensmit eerst enkele algemene partypolitieke standpunten uiteen. Zy wees op de veranderingen in de politiek. Evenals in de kerk, bestaat in de politiek een drang naar ver nieuwing. Mevrouw Groensmit was van mening dat er naar een alge mene christelyke party moet worden toegegroeid, maar dat nu nog de po litiek een kwestie is van machtsver houdingen. Stilstaande by het begrip confessie, zette zy uiteen dat con fessie niet moet worden beschouwd als een verlengstuk van de kerk, maar als een behoefte om vanuit de Chris telyke levensvisie politiek te bedrij ven. „Ook de andere partyen bedry- ven de politiek vanuit een bepaald beginsel", zei mevrouw Groensmit. Zy ging voorts in op de verschillen de stromingen in de K.VP., waar over de party raad op 8 en 9 de cember zal moeten beslissen. Discussie Na de pauze ontspon zich een le vendige discussie tussen de aanwe zigen en mevrouw Groensmit, o.a. over het standpunt van de party in zake het overbrengen van bepaalde ryksdiensten (het burgerlijk pen sioenfonds) naar Heerlen. Mevrouw Groensmit was van mening dat het wonen moet worden geordend, maar dat dit moet geschieden na uitvoe rig overleg met de organisaties en onder behoorlyke voorwaarden. Ove rigens zou het verplaatsen van rijksdiensten slechts één van de mid delen zijn om tot een grotere woon- spreiding te komen. (ADVERTENTIE) GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en (800,- JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Grote keuze in alle pryzen. ALTIJD VOORDELIG. '8 Maandags gesloten. 27 nov, en 4 dec. geopend,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3