LEIDSCH DAGBLAD Militaire Jemen: in staatsgreep Sallal afgezet OLGA Tweede front in Vietnam? Vrouw bekende twee moorden en een poging Toch voor 1970 op de maan? Tachtig doden door vlieg- en treinramp Sieuw bewind wil vrede met turen, ook met Saoedi-Arabië 1 maart 1860 MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 No. 31425 ecteur: E. A. E. van Dishoeck ïfdredacteur: j Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 i >ri resident Sallal van het republikeinse deel van Jemen Is gis- f'i door een militaire staatsgreep ter zijde geschoven toen hij voor een officieel bezoek aan Irak in Bagdad bevond. Sal- /erd vandaag, maandag, in Moskou verwacht ter bijwoning Ode viering van de revolutieherdenking, maar dit bezoek is jfgezegd. De leiöej-s van de staatsgreep zijn goeddeels ge- - tn ballingen, die vorige maand uit Egypte waar zij op tek van Sallal doer Nasser gevangen werden gehouden Jemen terugkeerden om hun geschillen met Sallal bij te en een .nationale verzoening" tot stand te brengen. Een de vroegere ballingen, rechter Iriani, is benoemd tot voor- e [staatshoofd. Een tijdelijke militaire raad is belast met het van het zuidelijk deel van Jemen het noordelijk deel >g altijd in handen van de koningsgezinden totdat een kabinet is gevormd. -ens radio-Sanaa (het station bod afgekondigd, maar drommen "pj-epublikeins Jemen) was het nkelyk de bedoeling president met geweld af te zetten. HU k toen naar Cairo en vandaar te stellen. Sallal was behalve ioofd ook premier, minister van ilandse Zaken en secretaris-ge- van de „Revolutionaire Volks- Ing". Het streven van de mili- zou gericht zyn op verbete- «n de economische toestand en ■t stand bregen van een Jeme- ie eenheid met de royalisten noorden, die de steun genieten i-Arabië. I nieuwe bestuurders hebben ili personen gearresteerd van erzet werd gevreesd. In de tad Sanaa is een uitgaansver- Jnoor O»""' Juurlingen verlaten Boekavoe t IniBelgische ministerie van Bui- zetüse Zaken heeft gisteren be- imaakt, dat de blanke huur- in Boekavoe en de hen ver- nde Katangese ex-gendarmes lun vrouwen en kinderen de aver zijn gegaan tussen Kongo t dleanda en thans zijn onderge- adn Ju een kamp op 15 kilometer _fid van de Kongolese grens. De 9 ekenen vormen een groep van er 2.000 man en worden door >de Kruis verzorgd. »en Belgische ministerie deelt een rs yier mede op grond van inlich- die het heeft ontvangen van nbassade in Kigali, de hoofd- in Roeanda. regering heeft de be- a van het vertrek der huurlin- it Boekavoe bevestigd. Volgens Ogolese lezing zouden de huur- """zjjn gevlucht nadat enkele da- het Kongolese leger een flji had ingezet. De huurlingen 1 met bootjes het Kivoe-meer jaarna ze het oerwoud introk- Idus de Kongolese minister van g^lhting Kande. de sprak eveneens van een nning op de vorige week uit a Kantangia binnengekomen huurlingen onder leiding van Saul Bob Denard. De huurlingen 1 in gevechten met in Israël |de parachutisten zware verlie- bben geleden. rdvoerders uit Roeanda heb- toegedeeld geen enkel bericht e aankomst der huurlingen in ld te hebben ontvangen. (ADVERTENTIE) burgers, eenheden van het leger en met dolken en zwaarden zwaaiende stamleden stroomden de straat op om het nieuwe bewind toe te juichen. Zelfs de 1500 man sterke republikein se garde van Sallal stelde zich achter het nieuwe bewind op. Verscheidene politici en stamhoofden veroordeel den Sallal als „scheurmaker", die ver antwoordelijk werd gesteld voor de onbuigzame politiek van (zuidelijk) Jemen tegenover het buurland Saoe di-Arabië. Vijf jaar is Jemen geteisterd door een burgeroorlog tussen stammen, die de afgezette imam El Badr steunden en aanhangers van het republikeins bewind. Saoedi-Arabië steunde de royalisten van El Badr, terwijl 70.000 Egyptische soldaten het regime van Sallal overeind moesten houden. On langs is de Egyptische troepenmacht beperkt tot 40.000 man. Tijdens een Panarabische conferentie in Khar toem (Soedan) tekenden president Nasser en Koning Feisal van Saoedi- Arabië onlangs een vredesovereen komst, waarbij Nasser beloofde zijn troepen terug te trekken in ruil voor Feisals toezegging de royalisten niet meer te zullen steunen. Maar Sallal was het met deze overeenkomst, die over zijn hoofd heen tot stand was gekomen, niet eens. Sallals tegen standers, die nu de macht in handen hebben genomen, schijnen recht streekse onderhandelingen met Saoe di-Arabië te wensen. Zij zouden zich willen distanciëren van de Arabisch- Egyptische onenigheid en met beide landen goede betrekkingen willen aanknopen. Nigeria stelt Nederlanders in staat van beschuldiging Verscheidene opvarenden van de Nederlandse kustvaarder „Jozina" (500 ton), die sinds 23 september in Nigeria worden vastgehouden, zijn gisteren officieel beschuldigd van verboden wapenhandel. De zes be manningsleden zouden volgens de aanklacht, 450 kisten geweerpatronen en 257 kisten andere patronen ille gaal het land hebben binnenge bracht. Het proces tegen de zes begint op 11 november. Twee anderen zijn in vrijheid gesteld, de Nederlandse echt genote van één van de opvarenden en een bemanningslid van 18 jaar. ADVERTENTIE IAM1N w „Zij deed wel eens vreemd (Van onze Groningse correspondent) Een Franeker huisvrouw heeft bekend haar schoonvader en haar man te hebben vermoord en geprobeerd te hebben haar zoontje te vermoorden. De bijna 39-jarige vrouw Is vrij dag in Groningen aangehouden, zy is ingesloten in het huis van bewa ring in Leeuwarden. De vrouw heeft haar lugubere plannen waarschijn lijk met behulp van een rattenver- delgingsmiddel uitgevoerd. Zij werd gearresteerd in het academisch zie kenhuis in Groningen, waarin haar 7-jarig zoontje werd opgenomen na de door zijn moeder op hem ge pleegde aanslag. De moeder had haar intrek in het ziekenhuis geno men om. zoals gebruikelijk is als een familielid in levensgevaar ver keert, bij het kind te waken. De jongen is na een bewusteloosheid van vier dagen bij kennis gekomen. Het directe levensgevaar schijnt nu geweken. De Verenigde Staten hopen nog steeds voor 1970 een bemande ruimtecapsule op de maan te laten landen. Dit blijkt uit een nieuw lanceerschema dat zaterdag door het bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa werd bekend gemaakt. Men hoopt een maanlanding te kunnen maken tijdens de zesde bemande Apol- lovïucht eind 1969. Het wordt thans mogelijk geacht, dat de communisten in Vietnam met een langdurige offensief in het rub berdistrict Loc Ninh een tweede front proberen te vormen. Militaire waar nemers beginnen zich hoe langer hoe meer te distanciëren van hun oor spronkelijke mening, dat de aanval op het afgelegen districtshoofdkwar tier in Loc Ninh by de Cambod jaanse grens alleen een snelle pro- paganda-overwinning ten doel heeft gehad. Evenals de gedemilitariseerde zo ne, het „eerste front" van de Viet namese oorlog, ligt Loc Ninh in een moeiiyk bereikbaar gebied. Het ter rein daar is gunstig voor de vuand, die zich desgewenst snel naar Cam bodja kan terugtrekken. Overigens zouden de communisten reeds dui zenden soldaten verloren hebben in de stryd om Loc Ninh, in totaal een volledige divisie. Volgens een bekendmaking in de Zuidvietnamese hoofdstad heeft de Vietcong drie Zuidvietnamese plaat sen met mortieren beschoten het geen aan 17 burgers het leven kost te en waardoor 135 burgers werden gewond. Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben vanochtend bombardemen ten uitgevoerd op de buitenwyken van Hanoi en de omgeving van Gia Lam, zo meldt de correspondent van AFP in de Noordvietnamese hoofd stad. De aanval, die plaats vond in drie golven, duurde een half uur. Een ,,Thunderchief"- jachtbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht werd door een luchtdoelraket van het type „Sam 3" neergehaald en de piloot werd gevangen genomen. „De Sowjet-Unie kan het zich niet veroorloven, de Amerikanen een vol ledige militaire overwinning in Viet nam te laten behalen. Daarom zou het gevaariyk en schadelyk voor de Verenigde Staten zün de Russen en de Chinezen in een positie te brengen waarin zy gedwongen wor den een Amerikaanse overwinning te aanvaarden of in te grijpen". Dit heeft de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Kennan, gisteren voor de televisie verklaard. Kennan zag ook betere kansen voor EERBERICHT nif INDER WIND °'navond zwaar tot half bewolkt n Ueiuend buiig. Tot krachtig of afnemende wind tussen west id. Dezelfde temperaturen als ag of iets hogere. (opgemaakt om 11.40 uur) Ri 7 NOVEMBER. op: 7.44 uur; onder: 17.02 uur. op: 14.10 uur; onder: 21.21 uyr vater te Katwyk te 6.30 en 18.54 .aagwater te 2.16 en 14.39 uur. aummer bestaat uit 18 pagina's Directeur- Van Heijst in arrest Een voormalige directeur van de faillerende Haagse radiatorenfabriek Van Heyst, een 40-jarige inwoner van Wassenaar is vanochtend in zün woning gearresteerd. De man wordt ervan verdacht te hebben geknoeid met door hem ingediende declaraties voor representatieve uitgaven. De aanhouding is een uitvloeisel van het nog steeds voortdurend recher che- onderzoek. een politieke dooi in Europa als de Vietnamese kwestie uit de weg ge ruimd was. Hy was van mening dat de Rus sische expansionistische politiek van onder Stalin plaats had gemaakt voor een beleid dat in beginsel de fensief is. Kennan prees Sowjet-Rus- land voor hetgeen bereikt was sinds de bolsjewistische revolutie maar be treurde het, dat de geboekte suc cessen gepaard waren gegaan met verlies van individuele vryheden. Het lanceerprogramma moest aan zienlijk worden gewyzigd als gevolg van de brand in de Apollocapsule in januari J.I., waarby drie ruimtevaar ders om het leven kwamen. Volgens het nieuwe schema zullen volgend jaar vier onbemande en (in juli) een bemande Apollovlucht wor den gemaakt. De eerste bemande vlucht in een baan om de aarde, moet tien dagen uren. De eerste lancering in 1968 zal een „maantaxi" in een baan om de aarde brengen, dat is de Lunar Excursion Module (LEM), die twee astronauten vanuit een om de maan cirkelende Apollo-cabine naar de maan en terug zal brengen. Deze eerste maantaxi-vlucht zal onbemand zyn. By de laatste vlucht van 1968 zal een complete combinatie van Apollo en LEM in een baan om de aarde worden gebracht. Misschien zal ook deze combinatie bemand zijn. Dan zal de bemanning zich reeds in deze vlucht oefenen in koppeltech nieken en het dokken en overstap pen van capsule naar taxi. Deze vlucht kan echter alleen al in gemaakt worden in plaats van begin 1969, wanneer alles voordien boven verwachting vlot verloopt. In dat ge val worden in 1969 slechts vier be mande vluchten gemaakt, waarvan de laatste bedoeld is voor de maan landing. Nauwkeurige data voor de lanceringen kunnen nog niet worden vastgesteld. Hekel het zoontje opgenomen in het Har- linger St.-Jozef-ziekenhuis. De zater dag daarop is het kind overgebracht naar het Academisch Ziekenuls in Groningen, waarin de moeder een dag later ook haar intrek nam. Haar an dere kinderen had zy by familieleden ondergebracht. Financieel In liet afgelopen weékeincle in Engeland Tijdens haar verhoor door de of ficier van Justitie in Leeuwarden, mr. G. R. Nubé gaf zy als motive ring voor haar daden, dat zy een hekel had aan haar schoonvader en haar man en dat haar jongste kind niet al te sterk was en daarom, „maar beter kon verdwynen." Te gen de vrouw zyn pas verdenkin gen gerezen, toen kort na het plot selinge overiyden van haar 69-jari- ge schoonvader, die bij haar in huis woonde en haar 40-jarige man, haar jongste zoon ernstig ziek werd. Behalve deze jongen tel de het gezin, dat woonde aan de Wilhelminastraat in Franeker nog drie kinderen: een 14-jarige zoon en twee dochters (16 en 11 jaar). De zoon is ondergebracht by een zuster van zyn moeder in Franeker, de twee meisjes verbiyven by fa milie in Witmarsum. De schoonvader werd op 7 augus tus begraven en de echtgenoot ruim vier weken later op 12 september. Beide mannen, die door twee ver schillende artsen werden behandeld, ■zijn slechts enkele dagen ziek ge weest. De schoonvader overleed thuis en de echtgenoot in het Sint-Jozef- ziekenhuis in Harlingen. Him ziekte vertoonde hetzelfde beeld. Verlam- mingsverschynselen. De stoffeiyke overschotten van va der en zoon worden morgen op de begraafplaats van Franeker opge graven, waarna de pathaloog-ana toom dr. J. Zeldenrust sectie op de lyken zal verrichten. Buren noch kennissen van de in hechtenis genomen vrouw uit Frane ker vertellen veel negatiefs over haar. Sommigen schilderen haar hoogstens af als een vrouw, die „wel eens wat vreemd deed". Vast staat wel, dat de vrouw financieel voordeel heeft gehad by de dood van haar mam Zy had by vyf verschillende maat- schappyen 'n begrafenisverzekering afgesloten to een totaalbedrag van 5100 gulden. Haar schoonvader bezat verder veel antiek, dat zy na diens dood te gelde heeft gemaakt. Ook is er sprake van een verhouding, die de vrouw zou hebben gehad met een andere man. De moorden zyn ge pleegd met een soort rattenvergif dat kleurloos, reukloos en smaakloos is, en dat by drogisteryen te verkrijgen is. Het vergif werd in Leeuwarden gekocht door een neef van de vrouw, die onwetend was van de bedoelingen, die zy met het vergif had. zy had te gen hem gezegd dat zy thuis veel last hadden van raten. Inderdaad zit ten daar in de buurt veel ratten. In het afgelopen weekeinde hebben zich in Engeland twee ernstige ongelukken voorge daan. Zaterdagavond stortte een Caravelle van de Spaanse luehtvaartmaatschappij Iberia met dertig passagiers en zeven bemanningsleden aan boord neer bij Fernhurst in het En gelse graafschap Sussex. De politie, die vermoedt dat het vliegtuig een hoge heuvel heeft geraakt, deelde mee dat er geen overlevenden waren. Gisteravond ontspoorde de snel trein van Hastings naar Londen. Het ongeluk met de sneltrein, die een groot aantal kinderen vervoerde die het weekeinde buiten hadden door gebracht, gebeurde bij de Londense buitenwijk Hither Green. Het aantal doden steeg in de afgelopen nacht tot 51, het aantal gewonden bedraagt volgens de laatste gegevens meer dan honderd. De oorzaak van de trein ramp is onbekend. Vervolg op pagina 2 SCHEEPSRAMP i 212 VERMISTEN Bij een scheepsramp, zaterdag ln het centrale deel van de PhilippU- nen, worden 212 passagiers vermist. De vrees bestaat, dat allen zijn ver dronken, zo heeft de rijkspolitie van de Philippijnen vanochtend bekend gemaakt Volgens andere berichten zouden er honderd passagiers gered zyn. De Philippynse Zee werd opge- zwiept door de wervelstorm. Het schip zonk toen de orkaan op zyn hevigst was en met winden van 200 km per uur over het centrale deel van de Byna een maand na het overiyden I PWUPPiJnen trok, een spoor van ver van zyn vader werd op 23 oktober lnIelin£ achterlatend. ADVERTENTIE d. Velde Citroën ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIIEVELTSTR. 372 WASSENAAR - TEL. 3013 Eén van de rijtuigen van de verongelukte sneltrein Hastings Londen ivordt opgetakeld, nadat een aantal passagiers met snij branders konden worden bevrijd (foto links). Een wrakstuk dat overbleef van de bij Fernhurst verongelukte Caravelle van de Iberia (foto rechts). ADVERTENTIE (SucJ Qlü H. Gloing te Munster iWestfalen), bezit een vol- J strekt onfeilbaar middel te- J gen Epilepsie (vallende ziek- J te), zelfs bij het hevigste en J langdurigste lijden. Alsmede J een zeker middel voor breuk- J lijders, welke met verrassen- de. snp.lh.pid onder mnnrhnm de snelheid onder waarborg genezen worden. J Franco orders en aanvra- J gen worden onverwijld ver- schaft. Gemeenteraad. Verg. op 9 f Nov. 1867, 's namiddags te f twee uren: Onderwerp v.a.: f Verzoek van H. Brongersma. f tot ontslag uit de betrekking f van leeraar in de cijferkunst f aan de school voor meer uit- f gebreid lager onderwijs le- f klas voor meisjes.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1