te Leeuwerik van Anouilh Orgelmagier Simon C. Jansen: magistraal KarelI OEIENDE KLEURENGRAFIEK 'AN INGENIEUZE SEES VLAG Fischer uit toernooi in Sonsse verwijderd .nel Nieuwen huizen mtroerende Jeanne er is maar een Concert Jene Ylisti FANTA ORANGE René Pijnen veruit beste Nederlander Weer niet opgekomen De Zijl-jeugd wint met veel overmacht ÜJDAO 8 NOVEMBER 1987 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze kustredactie) »t Nieuwenhuyzen maakt van haar Jeanne d'Arc in „De I erik" van Jean Anouilh, waarvan het Nieuw Rotterdams hl in Rotterdam de première gaf, een zeer persoonlijke f in een wat flakkerende voorstelling. Een indrukwek- Irol, zuiver, fors zonder ruwheid, zeer indringend en ont- id. Anet Nieuwenhuyzen (r.). de rechtstreekse kwaliteiten z(j ook het spel van de an- zodra daar haar persoon- ivloed merkbaar wordt op >Oker niveau. Buiten die haast ie kring om deze actrice is Dorstelling aanvaardbaar en aantrekkelijk maar niet over eind en dwingend. I zullen zich nog de voorstel- ïrinneren die de Haagsche e in 1953 heeft gegeven, on- Jie van Cees Laseur en met th Andersen als Jeanne (en iet &net Nieuwenhuyzen als Ko- n F[Yolande). Anouilh heeft het a jan boeiende toneelvorm gege- 'S VI vege~ ven die overigens de overvloedige dialoog niet overal volledig kan op vangen. Hij presenteert zijn Jean- ne-verhaal als een mengeling van theater en rechtzitting, waarin Jean ne het verhaal van haar leven in af zonderlijke scènes letterlijk speelt en de wereldlijke en de geestelijke markt (de Britse bevelhebber Graaf Warwick en bisschop Cauchon) deels in de gebeurtenissen ingrijpen, deels commentaar leveren. De handeling valt dus in vrij losse scènes uiteen, zy worden by een gehouden door Jeanne zelf en door de constructie van de rechtzitting. Die losse scènes zyn op zichzelf een reeks briljante dialogen: met de vader, met Bau- dricourt, met Charles, met de inqui siteur, met bisschop Cauchon en ten slotte met Warwick, zy spelen allen twee rollen: een verbeelding van de werkeiykheid, maar ook een haast vervreemd toneel-in-het-toneel: een reeks prachtige mogehjkheden tot lndivudiele spelprestaties. Daar knelde de voorstelling enigs zins. Het stuk is weliswaar een tragi komedie maar er ontbrak toch in de figuren veel van de lugubere drei ging die van de koude bezetter, van de kerkeiyke absolute mach/t, van de giftige agnosticus uitgaan op de zui verheid van Jeanne. Maar het was opmerkeiyk hoe de toneelsituatie aan intensiteit won zodra Anet Nieu- menhuyzen haar invloed deed gelden en ook in dit opzicht de eenheid van de voorstelling versterkte. Een grote bezetting. De beide com mentatoren Warwick en Cauchon: Eric Schneider en Johan Schmitz 'n wat on-Britse Engelsman, licht voetig en haast dansend en een wel heel Hollandse bisschop, stroef en zwaar. In die kerkekjke rechtbank een uitstekend promotor van Ed- mond Classen, fel en hysterisch en de inquisiteur van Gerard Hart kamp, die breed en indrukwekkend, maar niet Spaans inquisitoriaal was. Een heeriyk domme Baudricourt van Pieter Lutz, die in de passages met Anet Nieuwenhuyzen by zonder genuanceerd speelde. De Charles van Bas ten Batenburg, na een aarzelend begin goed op dreef, technisch uit stekend en tenslotte zeer geïnspi reerd. En decor vo. gestyleerd geweld van Marte Röling, die ook de fraaie flon kerende hofkledy had ontworpen en een goede functionele belichting. Ovationeel applaus uiteraard aller eerst voor Anet Nieuwenhuyzen. PETER DEKKER IN AUSTRALIË De minister-president van Zuid- Australië, D. A. Dunstan, heeft (za terdag) de „Art and Pine Gallery" van de uit Nederland afkomstige kunstenaar Peter Dekker geopend. Peter Dekker is zich in Mount Gam- bier het hart van de Australische „Radiata Pine" industrie gaan toeleggen op houtsnywekk dat uit het hout van deze soort naaldboom wordt In zyn permanente tentoonstel lingsgebouw zal Peter Dekker zyn schilderijen, beeldhouwwerken en houtsny werk vertonen. ADVERTENTIE EEN BIJZONDERE KWAUTEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan^ Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE *20 per stuk im Simon C. Jansen is een onzer orgel-magiërs, wier vingers en voeten al wat de geest zich denkt volmaakt in klank omzetten. Een dier magiërs, die een orgeldispositie aanzien en dan de honderd en honderd eigen inwonende mogelijkheden doorzien. En dientengevolge dat orgel in z'n maximale aansprekende kracht daadwerkelijk spreken laten. Deze coneertgever, in de St.-Agathakerk in Lisse opgetreden voor de „Orgelkring Bollen streek", staat een onfeilbare virtuositeit ten dienste. Zijn aanleg doet hem, onvermoeibaar, neigen naar een zeer sterke beweeg lijkheid. Magiër was hy in een „Sonaten- paar in Bes" van de Spanjaard An tonio Soler uitvoerend zoals Soler dat scheppend was. Dit waren 2 aan eengeregen klankstukken, die niet noodzakelyk aan het orgel gebonden zyn, iets fyns en snelvlietends vol originaliteit, naar het een waardige leerling van Scarlatti betaamt. Met fabelachtige helderheid werden zy schalmeiend voorgedragen, recht doend aan de haast natuur iy kende welsprekendheid van een waarlyk welbespraakt talent. In die geest heeft Simon Jansen ook Bachs (tripel) Fuga in Es bena derd als zelfstandig klankstuk. Dat kan, maar dan gaat innerlyk wel iets verloren. Licht werd de eerste fuga. vlinderlicht de tweede, maarin de derde ontwikkelden de bassen 'n zeer beeldende en autonoom naar voren tredende kracht, zy werden tenslotte mee opgenomen in een groots aan zwellende climax. Aan de Fuga was Bachs „O Gott, du frommer Gott" voorafgegaan: een artistiek zwakke compositie, met een enkele boeiende variatie; zy heeft de kenmerken van een niet gerypt en nog in de worsteling om de vorm principes gevangen jeugdwerk. Daar dan tegenover de Variaties van Hen drik Andriessens' „Sonata da Chie- sa"! Daar is alles harmonisch, con structief en coloristisch even sterk en T vexS Vlag (33), eertijds schilder, heeft zich in weinige jaren opge- rs Hot een der „topfiguren" in de wereld der kleurengrafici in het [- Hieve genre. Het langdurige en gecompliceerde procédé, dat aan ta- btandkoming van zijn prenten voorafgaat en dat gemiddeld een duurt, stempelt hem mede tot een vakman van de eerste orde. emste een tekenaar met een sub- •wownuanceerd en artistiek gevoel Klfn harmonisch coloriet, terwijl C. van zyn onderwerpen, waar- ftieCiaal de dierenfiguren een be de fce plaats innemen' geen twy- Vc®n aan zijn inventieve geest. Kalifaten van zyn arbeid zyn i verrassend als fascinerend. 9 weet hy de realiteit en de —^origineel te combineren: men jfvftan ziJn „Flatgebouw". ■if Vlag heeft zich ook veelvuldig met het vervaardigen van muurschil deringen voor scholen bezig gehou den: men bekijke die voor de school aan de Zusterstraat in Den Haag, alsook voor de melkfabriek van Menken. By elkaar zyn ongeveer 24 proeven van zyn artistieke werkzaamheid in de Galerie Van der Vlist te zien, waar zy op al even artistieke wyze geëkposeerd worden. De opstelling laat niets te wensen over: zyn „Ma giër" aan het einde van de gang Een kijkje in de expositiezaal. (Foto L.D. Holvast) maakt een by zonder effect- Prachtig van welgekozen tinten zyn „Spaans karveel", „Galjoen", „Pop- penkastpoppen", „Chinese beeldjes" en nog zoveel meer, dat treft door de verfynde belyning, de evenwich tige vormgeving en boven alles uit de superieure keuze van het coloriet, waaruit de voorname geest van de ontwerper duidelyk spreekt. Ludovicus Mutz heeft zaterdag avond deze byzonder aantrekkelyke expositie, welke tot 23 november duurt, rijp, waarna Variaties over „Adorate" (kerstlied) van een ons niet bekende Hans de Bont als niet meer dan on- verdiensteiyk mogen gelden: het kun nen „componeren" kan echter niet bestreden worden. Sterk waren weer de „9 korte In- ventionen" van Strategier, substan tieel en met reële invallen en vond sten, in hun totaliteit en artistieke potentie eigenlijk niet onderdoend voor Vierne's „Carillon de Westmin ster", dat by méér horen niet wint. Die 16 Big Ben-slagen draaien, wel eens gealtereerd in de klank, zes mi nuten aan een stuk als in een draai molen door de compositie heen: een klankgordijn van gonzend en in in tensiteit steeds groeiend gewervel van tinkelende kleine bellen. Een echt organistenstuk! Ook hierin is Simon Jansen tot de laatste noot magistraal gebleven. V. ADVERTENTIE De heer J. F. Lankrijer, Hazenstraat 3, Hilversum, kreeg f 750,- voor zijn serie blauwe kroonkurken! Een prijs van f750 voor de heer Lank rijer. Gelukgewenst! En spaar gerust door voor 'n reis naar Gre- nohle. Met Coca-Cola, Fanta en Sprite kroonkurken altijd prijs. Coke, Fanta en Sprite. Geweldig lek ker! VRUCHTENLIMONADE Geen geld in Mexico voor doping controle Jesus Sarabia (Mex.) heeft de eer ste etappe van de Ronde van Mexi co voor amateurs gewonnen. Sarabia versloeg in de eindsprint na de rit van 135 km in heuvelachtig terrein tussen Mexico Stad en Puebla, de Columbiaan Martin Rodriguez. René Pynen, die de sprint van het eerste gedeelte van het zeer langgerekte pe loton van 68 man won, was met een achterstand van ruim vier minuten de beste Nederlander. De uitslag van de eerste etappe: 1. Jesus Sarabia (Mex.) 135 km in 3 uur 20 minuten 31 seconden (met tydsvergoeding 3.20.01), 2. Martin Rodriguez (Col.) 3.20,31 met tyds vergoeding 3.20.11), 3. Juri Dmitriew (Rusl.) 3.20.43 (met tydsvergoeding .33), op 4 min. 25 seconden van de winnaar: 8 Rene Pynen (Ned.), op 5.37: Ger Harings (Ned.) en Joop Zoetemelk (Ned.) De Italiaan Franco Parini won gis teren de tweede etappe een 176 km lange rit van Puebla naar Cuernava- oa. René Pynen eindigde ditmaal met twee minuten achterstand op de win naar op de derde plaats. De uitslag: 1. Franco Parini (It.) 176 km in 4.17.29, 2. Aldo Balasso (It.) 4.17.40, 3. René Pynen (Ned.) 4.19.15. Het peloton werd met een tyd van 4.23.34 als 23ste ex aequo geplaatst. In de ronde van Mexico zal geen controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen worden ge houden. Aanvankelijk waren de or ganisatoren wel van plan om dage lijks een controle te houden, maar later kwamen zy tut de ontdekking dat daarvoor een bedrag van onge veer 9000 gulden nodig zou zijn en die post was niet meer beschikbaar in het budget voor de ronde. Bobby Fischer is geschrapt van de ïyst van deelnemers aan het inter nationale toernooi in de Algerynse stad Sousse. Fischer, die onlangs niet tegen de Rus Gipslis wenste te spelen op een Israëlitische feestdag werd als verliezer beschouwd in die party. De Amerikaan tekende, zoals Amerikaanse lof voor Erna Spoorenberg Raymond Ericson, de muziekcriti- is van, de New York Times, heeft het Amerikaanse debuut van die Ne derlandse sopraan Erna Spoorenberg, dat vrijdag in New York plaats vond, geprezen. Hy schreef dat ze een „fine artdst" bleek te zyn, met een stem van lyrische omvang .aantrekkeiyk van toon, zy het zonder veel warmte of kleur, zy wist haar stem vaardig te gebruiken, zowel in de langzame legato als de snelle fioriture. Haar zingen was zeker, zowel muzikaal als technisch. Enorme diefstal van schilderijen Tenminste 30 schilderyen zyn gesto len uit het huis van de Sydneyse kunstverzamelaar en componist Ca- millie C. Cheysens. De recherche vreest dat de schil deryen, die op 200.000 Australische dollars (224.000 Amerikaanse dollars) worden geschat, bestemd zyn voor de buitenlandse markt. Interpol is inge licht. De bult omvatte 19 Dobells, drie Russell Drysdales, twee Toulouse- Lautrecs, een Picasso en een Gaugin. De dieven kwamen binnen door een zydeur te forceren terwyl Cheysens een vyfdaags bezoek aan Brisbane bracht. bekend, beroep aan tegen deze be slissing, maar toen het beroep werd verworpen, kwam hy ook niet opda gen voor zyn party tegen de Tsjech Hort. Zaterdag bleef de plaats van Fischer ook onbezet in de party die hy tegen Larsen (Den.) had moeten spelen. Fischer, die zelf al had ver klaard niet meer te zullen spelen, werd door de organisatoren van de deelnemersiyst en uit het klassement verwyderd omdat hy niet meer het vereiste gedeelte van de party en kan spelen. De schakers, die remise tegen Fischer hadden bereikt, te weten Kortsjnoi (Rusl), Portisch (HongX en Kavalek (Tsj.Sl) raken het tegen de Amerikaan behaalde halve punt kwyt. De winstparty van Larsen, Hort en Gipslis, Verkregen door het niet opkomen van Fischer, is ook ver vallen. De stand na de 15de ronde is: 1. Larsen (Den) 10.5 pt uit 14, 2. Gligo- ric (Zd-Sl) 10 uit 14. 3. Gelier (SU) 9 uit 13, 4/5. Ivkov (Zd-Sl) en Matu- lovio (Z.S1.) beiden 9 uit 14, 6/7 Hort (Tsj-Sl) en Portisch (Hong) beiden 8 %uit 13, 8. Matanovic (Z.S1.) 8t4 uit 14, 9/10. Kortsnoi (SU) en (VS) 8 uit 13. HENGELSPORT Viscollege Klucht en Revue - Wed- stryd naby Nieuwe Wetering. De vangst was matig. Uitslag: 1. T. Hon- ders 750 gr., 2. F. Tegelaar 575 gr„ 3. A. Meyer 475 gr., 4. J. Kapaan 400 gr., 5. P. v. Egmond 400 gr., 6. A. v. d. Reyden 300 gr., 7. G. Bax 250 gr., 8. J. Gerritsen 200 gr., 9. W. Neuteboom 150 gr., 10. W. v. Weizen 125 gr.. Rudl Altig heeft gisteren contract voor twee jaar met de extra-sportieve Italiaanse groep van Salvarani, waarvoor ook Felice Gimondi rijdt. Met Altig, die vorig jaar voor Molteni reed, teken de ook Wilfrted Peffgen een con tract voor Salvarani Waterpolocompetitie (Van onze zwemmedewerker) Zowel De Zyl als de Leidse Zwem- club speelde zaterdagavond een wed strijd voor de centrale jeugdcompe- titie van de KNZB. In de Overdekte aan de Haarlemmerstraat bleef De Zijl gemakkelyk de baas over VZV uit Velzen: 91. LZC verspeelde in Delft onnodig een kostbaar punt te gen DZV b: 22. Het is nu wel duidelyk geworden, dat slecihts één van de Leidse ploe gen volgend jaar in de hoogste af deling van de jeugdcompetitie zal uitkomen. De beide Leidse ploegen kunnen niet op tegen het Haagse Zian en Het IJ uit Amsterdam, ter wyl een derde plaats voor plaatsing in poule A noodzakelijk is. De ont moeting tussen De zyi en LZC, op 25 november a.s., zal dus de beslis sing moeten brengen. Wanneer het De zyi lukt alle overige wedstryden te winnen, heeft zy genoeg aan een gelykspel. LZC zal in ieder geval de volle winst uit deze ontmoeting moe ten slepen. Weinig moeite In de Overdekte kwam VZV met een weinig imponerend team in het water. De zyi had tegen de Velze- naren geen moeite met het fabrice ren van doelpunten. Na de eerste periode stonden de Leidenaren al met 40 voor, damkzy drie treffers van Kees Pont en één van Frans de Boer. Hierna deden de roodwitten het wat rustiger aan. Door doelpun ten van Pont in de tweede en van Kees v. d. Moolen in de derde pe riode begon De Zyi met een 60 voorsprong aan de laatste periode. De Leidenaars maakten er in deze periode eerst nog 8—0 van door doelpunten van Pont en De Boer, alvorens VZV de eer kon redden. Pont maakte er tenslotte 91 van. LZC heeft het in Delft tegen de b-ploeg van DZV niet best gedaan. Na de goede wdestrijd tegen Het IJ, die weliswaar met 2O werd verlo ren, waren de verwachtingen hoog gespannen. Het is echter heel an ders gelopen. Het was juist DZV dart; in de eerste speeltyd een voor sprong nam. Wel wist Jacques de Graaf f in de tweede periode gehjk te maiken, maar Dick Houthoff liet zich de kans ontglippen om zyn club een voorsprong te geven. Hy miste een strafworp. Bert Soet wist in de derde periode wel een strafworp te benutten, maar door een fout in de Leidse achterhoede wist DZV toch op 2—2 te komen. Overige uitslagen: Sleutelstad 1— Gouwe 1 (dames) 1—3; Sleutelstad 3 DKD 1 (heren) 1l; Gouwe 1 BZenPC 1 (heren) 4—1; AZC 2— LZC 2 (heren) 21.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11