1 1 Griekse vorstin zou iever gevlucht zijn Ds. Vinay in Nederland Conservatieven in Lagerhuis ontzien Brown ilgens Scandinavische pers: Fonds voor sociale verzekeringen in de ontwikkelingslanden SPORTWAGENS: 6,25 I 3 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 nklyk decreet is gisteren lland grotere bevoegdheid regeringsbeleid toegekend iel Papadopoelos, leider Uitaire staatsgreep van 21 irnemers zyn van mening -jarige Papadopoelos, mi- het kabinet van de mi- Ident, thans al zyn colle- t kabinet heeft overvleu- htcns het decreet moeten Tntwerpen de goedkeuring ,n Papadopoelos' bureau aan de premier en ko- istantyn kunnen worden 2er j 8 }'os neemt van premier 0P, beheer van departemen- n pende plaatselijke bestuurs- en krijgt ook de leiding an Regeringslichaam voor de >ten van het beleid betref- «ycljinnenlandse politiek, de- igheid, financiën, onder- •iale zaken, leidis zijn nog geen ministers te p>i voor de portefeuilles '8 Pfrie en openbare werken, amen na het ontslag van prs vorige week maandag. |eeft de minister v. Bui- Economoe-Goeras gister en ontslag ingediend enige kol. Papadopoelos grotere ten had gekregen. In de Ing werd gezegd dat Eco- »ca om gezondheidsrede- gtreden. Premier Kollias ijg de portefeuille van is Zaken op zich nemen, nieuwe minister is be- regering is van plan een n als opvolger van Eco- eas te benoemen. Een irookt met het plan de jering een jeugdiger ge ren. lina bevreesd isc actrice Melina Mer- oit op zondag") zou van •ikaanse regeringsagenten luwing hebben ontvangen i voor een aanslag op De actrice verklaarde persconferentie in haar n New York, dat bedoelde n hsar een beschrijving gevei van een verdacht ,e har volgt Op de vraag aft, «at de verdachte voor e regering werkt, antwoord- stigend. Maar zij verklaar- kelijc voort te zullen gaan kritiek op het huidige be- there. „Koningin edeprimeerd" •respondent in Stockholm berichten in de Zweedse ptrs, zou de Griekse Ko- ine-Marie in brieven aan e vriendin onthuld heb- Idelbare vlieren ten meer neid van 12 middelbare scho lgingen in Rotterdam heb- open brief aan de leiding- rsonen op de Rotterdamse I scholen geprotesteerd „aanwijsbaar gebrek aan p aanzien van activiteiten poltijd". m onder meer: Onmiddel- tffing van iedere vorm van censuur op de schoolpers. vrijheid voor de schoolbe- ie keuze van te spelen to il op feestavonden, in de bands op die scholieren- minder dringend toezicht rarenkorps op de gang van Seze avonden. Verder wil- ^erenigingen meer finan- jhnische steun bij het ont- a allerlei culturele en spor- jtieven. ■iren van de scholierenver- 1 willen verder het erken- |it recht van vereniging. Zij lat onmiddellijk besluiten 'hoolleiding ongedaan wor- kt om scholierenverenigin- heffen of de oprichting ïgen te gaan. Verder pro- j tegen schending van het n. >en brief wordt gezegd dat llende scholen brieven, ge- de scholierenbesturen, wor- lemaakt door de schoollei- niet worden doorgegeven, vragen zij een over het al- beer aangepaste instelling 'de moderne scholier. Zij h op vrijheid van kleding 'tcht. Melina Mercouri ben. dat het Griekse koningspaar voornemens was naar Denemarken te vluchten tijdens de onrustige en onzekere toestand in Griekenland kort voordat de militaire regering de macht in handen nam. Dit bericht deed al eerder de ron de, maar werd toen door de secreta ris van Koning Constantijn nadruk kelijk tegengesproken. Volgens de thans gepubliceerde brieven zou het vluchtplan wel degelijk hebben be staan, maar verhinderd zijn door Koningin-moeder Frederika, die haar zoon had gewezen op zijn plicht op de troon te blijven. De jonge vorstin die in augustus 21 jaar oud werd beklaagt er zich volgens de publikaties in de Scandinavische bladen over, dat de brieven die haar bereiken geopend en gecensureerd zijn door de geheime dienst. „Ik dacht de gelukkigste vrouw ter we reld te zijn", aldus een van de brief- citaten, „en was ervan overtuigd, dat Griekenland nooit iets zou kun nen overkomen. Nu betreur ik bitter niet naar mijn ouders geluisterd te hebben toen ze me zeiden eerst van mijn jeugd te genieten. Nu eerst be grijp ik wat ze toen bedoelden". Aan wie de brieven geschreven zijn is de Scandinavische bladen niet be kendgemaakt. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel JONGE SCHOT NA SCHIETPARTIJ OVERMEESTERD Een 19-jarige Schot is gisteren in Dundee in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een 26-ja rige handwerkonderwijzeres, na haar klaslokaal te zijn binnengedron gen en elf meisjes 90 minuten lang te hebben gevangen gehouden. Het drama speelde zich af in de St. Johns-school in Dundee. De dader, vroeger zelf leerling van de school, had verlof als soldaat bij de Gordon Highlanders, die gelegerd zijn in Minden in West-Duitsland. Hij werd gearresteerd nadat hij de elf leer lingen 45 inuten lang had be dreigd met een schietwapen, voor ze mochten gaan. De politie drong daarop het lokaal binnen en wist de schutter te overmeesteren. De onder wijzeres, mevr. Hanson stierf later in het ziekenhuis. Enkele meisjes moesten behandeld worden. Zij mochten later naar huis terugkeren. Mishandelde Turk lag gebonden in restaurant In het restaurant Chalet Suisse aan de Kievietslaan in Rotterdam werd gisternacht een 42-jarige Turk gevonden, wiens handen en voeten waren gebonden. Op zijn mond wa ren pleisters geplakt. De man was aan het hoofd gewond. In het zie kenhuis bleek, dat hy een hersen schudding had. Twee mannen, die hij niet kent, zouden hem zo hebben toegetakeld. Voorbijgangers hoorden 's morgens vroeg geroep om hulp uit het Chalet Suisse komen, dat nogal afgelegen in het park staat. Zij gingen er op af en vonden de Turk in een ruimte op de parterre ie grond. Het was de gastarbei der H. Sinek, die als corveeër in het restaurant werkt. Volgens zijn verklaring was hij met schoonmaak - werkzaamheden bezig, toen plotse ling twee mannen de deur openden en hem met een vuurwapen be dreigden. Zij sloegen hem neer, mishandelden hem en bonden hem. Ondanks de pleisters op zijn mond kon hij toch neg schreeuwen. De politie kon er aanvankelijk geen touw aan vast knopen, maar in de loop van de dag kwam Sinek wat meer bij zijn positieven en was hij zelfs in staat een signalement van een van zijn aanvallers te geven. Het luidt als volgt: ongeveer dertig jaar, 1.65 meter lang, normaal pos tuur, hoog voorhoofd, blond achter over gekamd kort haar, hij zou een nylon regenjas hebben gedragen. Over het motief van de overval men nog in het duister. Oud-minister Veldkamp: „De welvarende landen zou den een band kunnen leggen tussen de groei van het natio naal inkomen in de ontwikke lingslanden en de vorming van elementaire sociale zekerhe den in die landen'*. Oud-minister van Sociale ZakerTdr G. Veldkamp opperde deze gedachte gisteravond in een toespraak in de ridderzaal v«x>r de Haagse afdeling van de „Vereniging voor internatio nale rechtsorde" ter gelegenheid van de verlate viering van de dag der Verenigde Naties. De heer Veld kamp meent, dat de rijke landen voor dit doel tijdelijk een fonds ter overbrugging zouden moeten vormen bijvoorbeeld binnen de internationale arbeidsorganisatie ILO. Vechter tegen grote armoede en diepe ellende op Sicilië Een dergelijke internationale socia le maatregel beschouwt de oud-mi nister als een gevolg van de vermaat schappelijking van het economisch leven, die in de Westerse landen alge meen is aanvaard. In het licht van deze vermaatschappelijking moeten de internationale economische be trekkingen niet in het licht van lief dadigheid worden bezien, aldus dr. Veldkamp, maar zo dicht mogelijk in de sfeer van het recht worden ge bracht. De ILO zou voor dit recht twee standaarden kunnen ontwikke len: welk percentage van het natio nale inkomen minimaal moet worden besteed voor elementaire vormen van sociale zekerheid, en het samenstel len van een kempakket waarin de voornaamste sociale verzekeringen worden vervat. Half pet. minder Eerder had de ontwikkel! ngseco- noom professor dr. J. Tinbergen een krachtig pleidooi gehouden om de consumptieve groei van de rijke lan den die thans drie procent per jaar bedraagt met een half pro cent te verminderen ten behoeve van de ontwikkelingshulp. Professor Tin bergen zei «lat het er in de eerste plaats om gaat, het nationaal inko men per hoofd van de bevolking in de ontwikkelingslanden te vergroten. Financiële hulp alleen is daarvoor niet voldoende. Geboortebeperking in de arme landen, opleiding en inves teringen zyn om dit doel te bereiken onontbeerlijke factoren. De hoogleraar toonde aan, dat de bezwaren die tegen ontwikkelings hulp worden aangevoerd, onder meer militaire avonturen, grootgrondbezit en de beperkte doelstellingen van verschillende regeringsleiders slechts door het ontwikkelingsproces kunnen worden opgeheven. Boven dien zag hij geen andere mogelijk heid, omdat de groeiende welvaarts verschillen tussen de arme en de rij ke landen de wereld in een onmoge lijke situatie gaat brengen. Koningin Juliana ontving gis termiddag in paleis Soestdijk ds. Tullio Vinay, de Italiaanse predikant, die bekend is ge worden door zijn werk in Riesi, een van de armste stadjes op Sicilië. Ds. Vinay is in Nederland voor het in ontvangst nemen van de Helen de Montignyprijs (f 17.000). Deze prijs, die eerder is uitgereikt aan dr. Jonas E. Salk voor de ont dekking van zijn poliovaccin (1959) en aan prof. dr. J. Boerema, die de hoge-druktank heeft ontwikkeld (1964), wordt toegekend aan „per sonen, die zich buitengewoon ver dienstelijk hebben gemaakt voor het mensdom in het algemeen." De toekenning geschiedt op voordracht van de rector magnificus van de Amsterdamse universiteit, die zich daarbij moet laten adviseren door de rectores magnifici van de uni versiteiten van Leiden, Lausanne, Parijs, Oxford, Heidelberg en Har vard. Acties Ds. Vinay zal de komende dagen ook een lezing houden en een fancy fair openen in Amersfoort, waar de Stichting Riesi-projectgroep is ge vestigd, die het project op Sicilië financieel steunt door het organise ren van allerlei acties. De groep is op het ogenblik bezig met het bij eenbrengen van f 90.000 voor de bouw van een derde kippenfarm in Riesi. Ds Vinay wordt ook gehol pen door de Wereldraad van Ker ken. Ds. Vinay ging zes jaar geleden in Riesi wonen, omdat hij meent, dat overal waar grote armoede en ellende heersen christenen de han den uit de mouwen moeten steken. Die armoede is bijzonder groot op het door de Maffia en door corrup tie geteisterde Italiaanse eiland. De mensen hebben er zoveel eeuwen onder de slechtst denkbare omstan digheden geleefd, dat ze de hoop op een betere toekomst volledig heb ben opgegeven. Van familieleden ontvangen bedragen vormen de voornaamste bron van inkomsten. De landbouw heeft er door gebrek aan water weinig kansen en de werkloosheid is bijzonder groot, vooral nadat 31 van de 50 Siciliaan- se mijnen werden gesloten. De mensen, die op het land werken wonen uit angst voor de Maffia in de stad en moeten soms twee en een half uur op hun ezel rijden om thuis te komen. *r De Koningin bekijkt het door ds. Vinay geschreven hoek, dat de auteur haar heeft aangeboden Links mevrouw Vinay. Groep In de afgelopen zes jaar heeft ds. Vinay een groep van 25 gespeciali seerde medewerkers uit verschillen de landen om zich heen verzameld. De groep leeft in een soort kibboets. Op allerlei manieren probeert men de mensen uit hun apathie te ha len, werk te geven en hen te inte resseren voor de oplossing van de problemen waaronder de streek al zo lang gebukt gaat. Ds. Vinay zei, dat men het werk van de groep beslist niet mag idea liseren. Ze moet een voortdurend gevecht leveren tegen de mentali teit, de tradities en de soms on overkomelijk schijnende moeilijkhe den en de teleurstellingen die ze daarbij ondervindt zijn talrijk. Toch is er vooruitgang merkbaar. De Sicilianen zelf beginnen belangstel ling te tonen, de communisten zo wel als de protestanten en katholie ken, en steeds meer mensen kun nen aan werk geholpen worden dank zij de nieuwe projecten van de groep. ADVERTENTIE PORSCHE 911 S, Coupé, bouwj. eind 1965. Showroom-nieuwe-wagen. Ge broken wit met zwart lederen bekle ding, met mistlampen. Deze uitzon derlijke mooie wagen nu met een korting van f 13.000,—. Heeft echt 47.000 km gedraaid. MG-B-1800, cabriolet van het bouw jaar 1967 (april). Gebroken wit met zwarte lederen bekleding. Voorzien van radio- mistlampen, kofferrek, tonn. cover, passeerhooms etc. Heeft slechts 20.000 km gelopen NU f 12.500,—. MG-A-1600, cabriolet van het bouw jaar 1962 NU voor f3.750, LANCIA FULVIA COUPÉ, bouwjaar 1966. Deze buitengewone COUPÉ heeft slechts 23.000 km gelopen en heeft echt rood lederen bekleding, terwijl zyn buitenkleur gebroken wit is. NU met een korting van f 4.000, Een echte ras-Italiaanse wagen. NSU-PRINZ - SPORT 41 COUPÉ: van het laatste type. 50.000 km. We derom in de kleuren gebr. wit met zwarte bekleding. Buitengewoon voor delig f 3950, Alle wagens voorzien van een radio. Aflevering uitsluitend met schriftel. BOVAG-GARANTIE. LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. LEIDEN Van Oldenbarneveldtstraat 37 Tel.: (01710)—54909—51683. MG en MORRIS official-dealer De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken is gisteren in het Lagerhuis verschoond ge bleven van ernstige kritiek van de conservatieve oppositie naar aanleiding van zijn uitla tingen aan een diner van Lord Thomson. Dit was vooral te danken aan het optreden van de voor malige conservatieve minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas Home. Na de opwinding over dit nieuwe geval van wangedrag van een top minister was het een anti-climax dat Douglas Home, het klassieke voorbeeld van een echte gentleman, zo verstandig was om Browns „avon tuur" met Lord Thomson als een persoonlijke aangelegenheid te be schouwen. De spanning verdween toen op slag. De conservatieven weigerden van de situatie gebruik te maken. Zij vallen de regering aan maar geen personen. Dit was ook politiek heel slim want wanneer de Tories Brown op grove wijze zouden zyn te lijf gegaan zou zulks voor premier Wil son een extra reden zijn om Brown te handhaven. Daarbij komt dat iedereen de meestal innemende Brown een goed hart toedraagt. Wil son zal zioh bovendien wel tweemaal bedenken alvorens hij zich van Brown ontdoet omdat deze de po pulairste man in de regering is en in verkiezingscampagnes onmis baar. Kwestie van tijd Maar Browns politieke toekomst blijft onzeker. Wanneer hij dootgaat met blunders te begaan zal zyn ver trek onvermijdelijk worden. Volgens velen is dit nog slechts een kwestie van tijd. Reeds wordlt gemompeld dat Wilson van plan zou zyn hem te vervangen dooi- Callaghan, de te genwoordige minister van Financiën, doe zo'n goede beurt op het Labour- congres in Scarborough heeft ge maakt. Wilson, die er altijd voor zorgt alle kanten uit te kunnen de oorzaak van een algemeen diep wantrouwen in hem zal, wanneer de Britse stormloop op de EEG mislukt er waarschijnlijk niet voor terugdeinzen de .geestdriftige Europeaan" op te offeren en door de ten opzichte van de Europese Gemeenschap veel koe lere Callaghan te vervangen. Roy Jenkins in wie velen een toekom stige premier zien zou dan zo goed als zeker minister van Financiën worden. Browns rede was kalm en compe tent. Men voelde weer dat deze twee slachtige figuur ook staatsman kan zün en de algemene sympathie vloei de «lan ook snel naar hem terug. Chalfont Sir Alec Douglas Home richtte zün aanval op het andere avontuur dat deze week de Britse regering werke lijk In het nauw had gebracht, na melijk Lord Chalfonts loslippigheid in Lausanne. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel BRITTEN NOG DEZE MAAND UIT ARABIE Groot-Brittannië zal zich nog voor het eind van de maand volledig uit Zuid-Arabië terugtrekken, on verschillig of het land klaar is het bewind over te nemen of niet. In het lagerhuis deelde de minister van Buitenlandse Zaken Brown gisteren mee dat Groot-Brittannië ook het aanbod had ingetrokken marine- en luchtmachthulp aan de nieuwe staat te geven onmiddellijk nadat deze on afhankelijk was geworden. De reden, zei hij, was dat de Egyptische troe pen ook uit het aangrenzende Je men worden teruggetrokken. Later zal beslist worden over het half mil jard (gulden), dat voorwaardelijk voor militaire en fiscale hulp was aangeboden. Brown deelde voorts mee dat het niet gelukt was het strategische ei land Perim, dat de zuidelijke toe gang tot de R<xie Zee beheerst, on der toezicht van de V.N. te plaat sen. Perim komt dus nu by Zuid- Arabië. Een aanzienlyke vloot is in Aden samengetrokken om de terugtocht van ruim 5000 militairen en onge veer 500 burgers te dekken. Het Britse streven schijnt er op gericht te zijn de elkaar bestrijdende nationalistische groeperingen in Zuid-Arabië te dwingen tot over eenstemming te komen over een in terim-bewind waaraan het gezag kan worden overgedragen. Oorspron kelijk was als datum voor de terug trekking 9 januari, het einde van de vyfweekse mohammedaanse vasten (Ramadan) Sir Alec keurde het scherp af, dai Chalfont tegenover de EEG met re presailles had gedreigd die boven dien de Europese verdediging raak ten. Het is niet erg dat de gedach ten. Het is niet erg dat de socialis tische ministers hardop denken maar wel dat de gedachten die zy daarbü onthullen zo ver schrikkelijk zyn. Natuurlijk kon de premier Lord Chalfonts aanbod om af te treden niet accepteren omdat dan de leerling zou worden ontsla gen door de meester zelf, zoals Sir Alec Wilson omschreef. Diehl opvolger van Von Ha se Günter Diehl, chef van het planbu reau van het ministerie van Buiten landse Zaken, is benoemd als voor naamste woordvoerder voor de West- duitse regering en daarmee tot op volger van Von Hase, die in januari a.s. staatssecretaris van Defensie wordt. Diehl is reeds lang bevriend met bondskanselier Kiesinger met wie hij destijds samen op de afdeling radio propaganda van het nazi ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ge werkt. ADVERTENTIE KINDER NACHT HEMDEN BRUSHED NYLON, GEEL, BLEU, ROSE NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9