de beste tabak is N 0 RTD N tabak NORTON»! - rijp, vitaalecht... Herstel Paus duurt zeker een maand Zondag in Antwerpen mars van Vlamingen VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 STAKINGSGOLF IN AMERIKA De vloed van stakingen in heel Amerika heeft tot gevolg gehad dat gisteren meer dan 200.000 personen niet aan het werk gingen. De pro- duktie van auto's tot machinege weren toe heeft van de stakingen te lijden. Het langst duurt de ko perstaking, die al 111 dagen aan de gang is. Er is weinig hoop dat de geschillen voor het eind van het jaar worden bijgelegd. Meer dan 50.000 arbeiders staken sinds het grootste gedeelte van de kopcrpro- duktie op 15 juli werd stopgezet. Hoewel er overeenstemming is be reikt over een nieuw arbeidscon tract tussen de Fordfabrieken en de bond van arbeiders in de auto-in dustrie en dit contract ook werd on dertekend, staan de lopende ban den nog stil, daar twaalf plaatse lijke vakbondsleiders nog steeds niet tot een akkoord zijn gekomen. De produktie van het machinege weer M60, dat veel in Vietnam wordt gebruikt, kwam tot een einde, toen 1500 arbeiders in de fabriek in Saco (Maine) woensdagavond het werk neerlegden. In een ziekenhuis in Illinois moes ten vrijwilligers invallen voor het verplegend personeel, dat vorige week ontslag nam. De werkzaamhe den in het ziekenhuis liggen al sinds 7 oktober vrijwel stil. Aan een staking by de twee kran ten van Cincinnati kwam donderdag een einde, toen een nieuw arbeids contract werd getekend. De onderhandelingen tussen de bond van technici en de omroep- maatschappij ABC in New York zyn vastgelopen. De staking duurt hier al 41 dagen. ADVERTENTIE Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwendijk (N-B) (toez.) J. Jellema. dir. van het jon gensinternaat Schapenduinen te Aerdenhout. Bedankt voor Benschop Valburg-Homoet C. Snoei te Lange- rak bezuiden de Lek voor Dor drecht (vac. P. M. Mentzel) (toez.) J. Hemstede, pred. voor b.w. te Vlis- singen. GEREF. KERKEN Beroepen te Gerkesklooster-Stroo- bos C Kampen te Garijp. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Ommen D. Berghuis te Leens. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis D. J. Klein Onstenk, kand. te De Wilp OUD GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND den BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Veendam (2e maal) Ph. Lindeman te Utrecht. Kardinaal Alfrink: jammer Kardinaal Alfrink heeft in het Va ticaanse blad „Osservatore Roma no" geschreven dat hy de uitgave van de Nederlandse „Nieuwe cate chismus" in de Engelse taal be treurt. Het werk is buiten zyn ver antwoordelijkheid en zonder even tuele tekstveranderingen waarover nog wordt beraadslaagd, gepubli ceerd, aldus de kardinaal. Omdat de Engelstalige uitgave ook geen toestemming heeft van de bisschop van Burlington (VB.) deze heeft zyn „Imprimatur" (kan gedrukt worden) ingetrokken moet deze publikatie beschouwd worden te zijn gedaan zonder kerkelijke goedkeu ring, aldus de kardinaal. In de voorbije zomer is een com missie van kardinalen gevormd, die enige theologische conclusies in de Nederlandse „Nieuwe catechis mus" op hun juistheid moet toet sen, nadat theologen in Rome had den gezegd dat er een aantal ket terijen in voorkwam. Nederlandse theologen voerden hiertegen aan dat het hier alleen ging om een andere uitleg van theologische waarheden. De commissie van kardinalen heeft opdracht in deze kwestie een be slissing te nemen. NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt... Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton NORTON ƒ1.50 De succesvolle introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nu... met dezelfde unieke tabakken, hetzelfde rijpe aroma eo met het modernste fit*— Van 10 november af Gratis giro- enveloppen (Van onze Haagse correspondent) Met ingang van 10 november zullen e rose en gele enveloppen, waarin rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst hun opdrachten aan de girokantoren, resp, in Den Haag en Arnhem verzenden, gratis aan de lo ketten van de postkantoren beschik baar zijn. Maximaal zullen 100 stuks tegelijk worden verstrekt. Door deze maatre gel zijn nu alle formulieren, die via de postkantoren worden verstrekt, gratis voor het publiek ter beschik king. (Van onze Romeinse correspondent) Het staat nu wel vast dat de Paus morgen naar de operatie tafel wordt geleid. Het aanvangstijdstip voor de ingreep is acht uur. Stilte-zone rond Vaticaan De vierde november is gewijd aan de heilige Carolus Borromeus, een der beschermheiligen van de stad Milaan, van welke stad de Paus. voor hy tot Paus is gekozen, aartsbisschop is geweest. Vooral in Italië wordt de ziekte van de Paus met buitengewoon veel be langstelling gevolgd. Aan de opera tie zullen niet alleen de drie medici Valdoni, Arduini en Fontana deel nemen maar ook professor Mazzo- ni, die aan het hoofd staat van de chirurgische kliniek van Rome en een der grootste specialisten is op het gebied van .de prostaat/klier. Hij zal daar worden bijgestaan door nog twee andere medici. De totale opera- tieploeg zal dus uit zes personen be staan. De operatiezaal in ingericht ln een vertrek dat in de tyd van Pius XII werd gebruikt voor het afdraaien van films. Het is de bedoeling dat vanaf het moment dat de Paus naar de operatiezaal wordt overgebracht een stilte-zone wordt ingesteld rond om het Vaticaan en vooral in de binnenhof van Sandamaso, een van de drukste punten van Vaticaanstad. De stilte-zone zal duren tot vfjf of zes dagen na de ingreep zodat de Paus in volkomen rust de meest kri tieke periode kan doorstaan. Zo gauw hy niet langer in levensge vaar is zullen ook dOe grote klokken van de Sint Pieterskerk weer gaan luiden, die vanaf het ogenblik dat de operatie begint eveneens zullen zwijgen. In alle kerken van Rome en ook in de kerken van Vaticaanstad zullen speciale gebeden worden uit geschreven voor de goede afloop van de operatie en het algeheel herstel van de Paus, dat zeker een maand zal vergen. KOSMOS-188 TERUG OP DE AARDE Het programma van wetenschappe lijk onderzoek en technisch experi menteren met de speciale Russische kunstmanen Kosmos-186 en Kosmos- 188 is gisteren beëindigd, aldus Tass. Het voornaamste doel van deze proe- is de automatische koppeling en ontkoppeling geweest. Nadat eerder Kosmos 186 naar de aarde was teruggekeerd en een zachte landing had gemaakt, is volgens het commu niqué van Tass thans ook de Kosmos 18 naar de aarde teruggekeerd. Inmiddels worden de geruchten krachtiger, dat deze Kosmos-experi menten de inleiding zijn geweest voor een spectaculaire bemande ruimte- vludht. Sinds gistermiddag zijn de ra diofrequenties, die door de Russen over het algemeen worden gebruikt voor verbindingen tijdens bemande vluchten, voortdurend in gebruik voor marsen en militaire muziek. Het ziet er naar uit dat de zenders voor ver bindingen met een ruimtevaartuig thans reeds in gebruik zijn gesteld om direct beschikbaar te zyn wan neer een bemande capsule in de ruimte zou komen. In Engeland wordt thans een gebouwd, ter vervanging van de „Ernest Holt". Opdrachtgeefster is het Ministerie voor Landbouw en Visserij. Het schip heeft een lengte van 230 voet (circa 70 meter). Men verwacht dit schip eind 1969 in dienst te kunnen stellen. Het schip zal spe ciaal wordenn gebruikt voor visserij - onderzoek in de gebieden nabij de Noordelijke IJszee en N.W. Atlanti sche Oceaan. Ook zal ze speciaal worden uitgerust voor onderzoek in de Zuid-Atlantische. Het schip krijgt een diesel-elektrische installatie, die wordt aangedrevn door drie moto ren van 1000 a 1100 PK. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll. ers hebben de boot gemist iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii, De enorme drijvende kranen MAGNUS III en MAGNUS IV zijn begonnen met het bergen van het Duitse schip „Horn- land", dat vrijdagavond na een aanvaring met het Franse schip „President Pierre Angot" in de Nieuwe Waterweg bij Vlaardin- gen is gezonken. Verwacht wordt dat het schip maandag weer drijvende kan zyn. De kranen behoren toe aan het Westduitse bergingsbedrijf Ullrich Harms, dat de opdracht heeft gekregen, de „Ilornland" te lichten. De Duitsers kregen deze opdracht omdat ze over meer ervaring en - wat nog belangrijker is - over moderner en zwaarder materi eel beschikken dan de Neder landse bergingsondernemingen. „Als chauvinistische Rotter dammer had ik ook liever een Nederlands bergingsbedrijf aan het werk gezien", zei de woord voerder, die bij de onderhande lingen over het bergingscontract betrokken is geweest. „Maar dit Duitse bedrijf is nir eenmaal be ter uitgerust. De Nederlandse bergers hebben ln de afgelopen jaren de boot gemist. Zy hebben verzuimd tijdig hun materiaal te moderniseren. Misschien heb ben ze teveel geteerd op de roem die zij in het verleden hebben ge oogst". Het bergingsbedrijf Van den Tak mag de Franse tanker „Predident Angot" lichten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze Brusselse correspondent) Naat schatting tussen de 30.000 en 40.000 Vlamingen zullen zondag in Antwerpen een mars door de stad houden om te demonstreren voor hun verlangens. De betoging is deze keer op touw gezet door drie grote culterele Vlaamse verenigingen, het socialistische Vermeylenfonds, het r.k. Davidsfonda en het liberale Wil lemsfonds. De verlangens van de demonstranten zijn dan ook voor namelijk geconcentreerd op de taal kwestie Zij zijn door de organisatoren in zes punten samengebracht, te weten: alle Franstalige afdelingen van de Leuvense universiteit moeten worden overgebracht naar Wal- de universiteit van Brussel moet volledig verdubbeld worden, d.w.z. complete Franstalige en Neder landse afdelingen krijgen; de agglomeratie van Brussel moet beperkt blijven tot de huidige negentien gemeenten, zodat geen Vlaamse gemeenten in het land rondom mogen worden ingelijfd; Vlaamse kinderen moeten in Brussel Nederlandstalige scholen bezoeken; De politieke partijen staan wat af wijzend tegenover de betoging waar van juist het merkwaardige is, dat eigenlijk voor het eerst door libera len, socialisten en katholieken teza men wordt gemarcheerd. Voor de partijen is echter het oude pro bleem, dat zij altijd uiterst voor zichtig zijn met demonstraties die de tegenstellingen tussen de Waalse en Vlaamse vleugels kunnen doen toe nemen. Kamerlid wil weer sulfiet in gehakt Het. anti-revolutionaire Tweede- Kamerlid H. de Mooij heeft gister avond in de tweede-kamercommissie van Soc. Zaken en Volksgezondheid gepleit voor opheffing van het ver bod voor slagers om sulfiet te ver werken in gehakt vlees. Sulfiet is lan ge tijd toegepast om het gehakt min der snel te laten verkleuren, maar is later verboden, omdat het de ont wikkeling van salmonella-bacteriën zou bevorderen. Het Rynsburgse ka merlid wees echter op een TNO-on- derzoek, dat uitgewezen zou hebben dat sulfiet allerminst schadelijk is voor de volksgezondheid. Volgens het onderzoek zou toepassing van sulfiet in een dosering van 0,03 procent bij vijftien graden Celsius de salmonel la-bacterie zelfs 66 uur lang tegen houden. Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) beloofde de com missie zich over de resultaten van het onderzoek te zullen oriënteren. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5