Randstad dreigt dicht te slibben tot een groot grijs gebied 3.75 Kerstgroeten voor militairen overzee RFV piano's orgels mossel* versteege Feeststemming in Rijn en Vliet PRACHTIGE AUTO- KAART MORGEN OPENING <0 SERVICENTER ANNEX AUTO-SHOP van F. WAREMAN Toch benzinestation op de Langegraclit Morgen opening Micro- theater Vestestraat 1 1 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 IV oorschotenaar die in Leiden vrouw betlreigde f' veroordeeld tot vijf maanden Een 41-jarige machinist uit Voor- pel schoten heeft zich voor de Haagse Zc' rechtbank te verantwoorden ge had. omdat hy in Leiden een 201 vrouw met wie hy relaties had onderhouden, had bedreigd. er' Aan haar echtgenoot had hij mede- 1 gedeeld: „Zij heeft geen week meer te leven". M De vrouw had zich voorgedaan als zijnde ongehuwd, maar toen haar in<1 echtgenoot uit het buitenland te- 20 rugkeerde, wees zij de machinist de deur. Deze drong evenwel toch de V1 woning binnen, waar uiteraard moeilijkheden met de echtgenoot na' ontstonden. De officier van Justitie had twee weken geleden tegen verdachte ?ec acht maanden gevangenisstraf or' waarvan drie maanden voorwaar- m delijk en aftrek van voorarrest ge- eist. •1{f De rechtbank heeft uitspraak ge daan en de machinist veroordeeld lle; tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. J. de Geus voor Statenkring Leiden C.H.U. ADVERTENTIE „De randstad Holland dreigt dicht te slibben tot een groot grijs stedelijk gebied. Dat mag niet gebeuren en daarom doen wij aan ruimtelijke ordening; u weet wel, de hobby van Prins Claus". De Statenkring Leiden van de CHU liet gisteravond de heer J. de Geus, lid van Provinciale Staten van Zuid-Hol land over dit onderwerp aan het woord in Rehoboth aan het Rapenburg. ADVERTENTIE Rijn en Gouwe „Er is meer ruimte nodig voor de mensen om te wonen en te re creëren. Daarom kunnen op elke hectare slechts 20 a 25 huizen wor den gebouwd. En dat betekent dat de provincie Zuid-Holland voor de ze huizen 25000 ha grond nodig heeft. Tel daar industrieterreinen en andere bij en 33.000 ha zal ter be schikking moeten komen. Om dit alles op te vangen is een streek plan ontworpen. De heer De Geus ging in op het streekplan „Rijn en Gouwe," dat de driehoek Alphen, Gouda en Woerden betreft. Het moet een soort „long" van de rand stad worden, het plan daartoe komt binnenkort in G.S. Bovendien is het een recreatiegebied en kan het dienst doen voor de berstensvolle agglomeratie Den Haag. Alphen zal groeien van de huidige 30.000 inwo ners tot 70 000 en ook Gouda, Bode graven en Woerden zullen zich sterk uitbreiden. Maar de andere dorpen moeten klein blijven, wil het karakter van de streek worden ge handhaafd. Voor de stedelijke re creatie (sportvelden, plantsoenen enz.) is 30 m2 per inwoner vereist. Voor nationale recreatie zijn aange wezen de Reeuwijkse Plassen, het Goudse Houten en 't Weegje. Het is duidelijk dat de kleine gemeen- Ter gelegenheid van eerste lustrum he Vandaag was het feest voor het J bestuur en de ongeveer 180 bewo- d ners van het bejaardencentrum :.3 „Rijn en Vliet" in Leiden-Zuid- west. Eerst kwamen de bewoners van de 48 galerijflats voorzitter A. J. Jongeleen, secretaris mr. J- Boel, -penningmeester P. G. Hil- 1: gerson en bestuurslid mevrouw M. Buurman—den Hollanderals mede directrice mejuffrouw A. J- 'a van Nienes de hand drukken ter ad gelegenheid van het vijfjarig be- ADVERTENTIE VAN NEDERLAND VALMA WASH AND SHINE voor de snelle was- en glans beurt. Uw auto schoon en glan zend, zonder spuiten, zonder zemen. Roestwerend! ROYALE PLASTIC FLACON voldoende voor 20 wasbeurten t MET SPECIAALSPONS staan van „Rijn en Vliet". Daarna kwamen de 88 bewoners van het verzorgingshuis dat doen. Een huis, waar zij het kennelijk goed hébben: 85 van de 86 bewoners zijn ouder dan 75 jaar en 55 be woners vierden vandaag ook hun eigen lustrum in dit tehuis. Het is trouwens ook een bijzonder tehuis, een landelijk unicum. Want mejuffrouw Van Nienes heeft met haar personeelssysteem in positieve zin al heel wat opzien gebaard in ons land. Zelfs ministers liet het niet on beroerd. Op een verbluffend inge nieuze manier heeft mejuffrouw Van Nienes immers de gehuwde vrouw in het werk betrokken. Resultaat: het tehuis wordt „gerund" door slechts zeven „fulltimers" (onder wie de di rectrice zelf) en maar liefst dertig „parttimers", huisvrouwen, die als regel 20 uur per week in ,Rijn en Vliet' werken en daarvoor in de plaats een maandsalaris en alle mo gelijke sociale voorzienigen genieten. En alles marcheert zo voortreffelijk in Rijn en Vliet, dat er vandaag wel reden was om het eerste lustrum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De bewoners van het tehuis hadden er zelf ook schik in, tot de oudste be woner. de 95-jarige heer C. Lening, toe. Met enthousiasme en vinding rijkheid hadden zij in de afgelopen dagen het tehuis reeds feestelijk ver sierd. Een feestmaal en een optreden van de conferencier Paul Duval, die op zo'n heerlijke manier liedjes-van- vroeger kan zingen, completeerden de lustrum vreugde. Dit betekent allemaal niet, dat me juffrouw Van Nienes en haar staf geen wensen meer zouden hebben. Enkele fouten kunen dit bewijzen: al vier jaar geleden is een streep gezet onder de wachtlijst, omdat die toen al lang genoeg was. En omdat ook de mensen-van-de-wachtlijst ouder wor den Is de praktijk nu zo, dat alleen nog bejaarden boven de 73 worden opgenomen. Daarnaast is er een schreeuwend tekort aan verpleeghui zen (die ook de „doorstroming" kun nen bevorderen). Dienstcentra, zoals die nu in Leiden in voorbereiding zijn, kunnen veel problemen oplossen, ver wacht mejuffrouw Van Nienes met grote stelligheid. Misstap' van een Leidse huisvrouw Een 61-jarige Leidse huisvrouw was onlangs op een winkeldiefstal betrapt. Zij noemde dat voor de Haagse politierechter een „misstap" De officier van Justitie vreesde ech ter dat er wel meer van deze mis stappen in de zelfbedieningswinkel waren gedaan. De Leidse huisvrouw had voor een waarde van zeven gul den mee willen nemen zonder te be talen. maar de winkelchef hield haar op het laatste ogenblik aan. Tegen haar werd zeventig gulden boete ge- eist. De politierechter veroordeelde de Leidse tot een boete van vijftig gulden. ten in hun groei worden geremd en dat zij dit niet zo prettig vinden, maar het algemeen belang van de provincie gaat volgens de heer De Geus voor de plaatselijke belangen. Uiteindelijk zal ook dit plan die ge meenten ten goede komen, omdat onleefbaarheid van het gebied ook die gemeenten op de lange duur zou gaan bedreigen. Er bestaan verschillende problemen in het streekplan Rijn en Gouwe, zo zul len heel veel wegen het groene hart doorsnijden; ook de hoogspan ningsleiding zal het landschap ont- Geen wonder dat er niet minder dan 102 bezwaarschriften zijn Inge diend. Daar zal uiteraard alle aan- J ongerenparlement verwierp een nota van de J.O.V.D. Het Leids Jongerenparlement is gis teravond ln de raadzaal van Leiden bijeen gekomen om 'n nota te bespre ken over ed ontwikkelingshulp, die was ingediend door de heer H. van Veen (J.O.VD.). Na een langdurgie discussie met veel interrupties, waardoor de verga dering een rumoerig verloop had. werd de nota door „het parlement" verworpen. Een motie van de P.S.P. en een motie van de C.P.N., die bei de waren aangenomen, legde de mi nister, die zich bij de verdediging van zijn nota beklaagde over een te veel aan afbrekende kritiek, naast zich neer. dacht aan worden geschonken, maar de inleider verheelde niet dat het plan in zyn hoofdlijnen reeds definitief is. Rest nog te vermelden dat penningmeester van de Statenkring. de heer A. Eigenbrood, meent te moeten aftreden om in deze tijd van vernieuwing jongeren een kans te moeten geven. De C.H.U. pakte het onmiddellijk goed aan door de 25-jarige Katwijkse onderwijzer Bouwman tot bestuurslid te benoe- Jacques Urlusplantsoen (achten- Studentensterflat) Modern ingericht voor Quickservice - doorsme- ren - automatische 5 min. autowasinrichting. KLUK KLUK KOMT TUSSEN 2 EN 4 UUR met een verrassing voor de kinderen. Als openingsreclame wordt zaterdag tussen 8 en 6 uur Uw auto gratis gewassen. INBREKERS DRUK BEZIG In een machinefabriek aan de Sumatrastraat probeerden zij de brandkast open te snijden met in de fabriek aanwezige apparatuur. Het bleef wat dit betreft bij een poging. Uit een geldkistje namen zij echter tien gulden weg. Ook in een wasserij aan de Haarlemmerweg is in de afgelopen nacht ingebroken. De daders klom men over een schutting en verniel den een ruit aan de achterkant van de wasserij. Zij namen honderd gul den weg uit een schrijfbureau. In een plasticfabriek aan de Hoge Morsweg maakten de inbre kers tien gulden buit. Zij zijn de fabriek binnengekomen door vernie ling van een ruit aan de achterzijde. Voorts werd in de afgelopen nacht ingebroken in een kledingma gazijn aan de Haarlemmerstraat. De daders, die door verbreking van een ruit, alweer aan de achterzijde, zijn binnengekomen, hebben het maga zijn waarschijnlijk goed gekleed weer verlaten Beschikking van B. en W. nietig verklaard De commissie voor beroep schriften, die gistermiddag on der voorzitterschap van mr. C. J. Woudstra bijeenkwam om uitspraak te doen in de benzi nepompenkwestie van de fir ma L. Berk en Zn., is tot een verrassende conclusie geko men. De afwijzende beschik king van Burgemeester en Wethouders werd namelijk vernietigd, wat betekent, dat de firma Berk toch het ge vraagde benzine-servicestation mag vestigen op de Lange- gracht. Mr. Woudstra gaf een terugblik op de onderhandelingen en briefwisse lingen, die aan de afwijzing van het verzoek van de firma Berk door B. en W. waren vooraf gegaan. Daarna deelde hy mee. dat de commissie de plaatsing van de gevraagde benzine pompen aan de Langegracht uit ver keerstechnisch oogpunt verantwoord acht en dat volgens haar de af stand tot de kruising met de Vol molengracht 23 meter niet van doorslaggevende betekenis mag zijn. Temeer, daar de realisering van het winkelcentrum ten noorden van de Haarlemmerstraat nog zeker 10 of 15 jaar zal uitblijven, zodat de Volmo lengracht voorlopig van secundaire betekenis blijft. Bovendien verwacht decommissie, dat de Langegracht te zijner tijd een voorrangsweg zal wor- Na verder onder meer nog te heb- j ben gereleveerd, dat ook de politie geen ovenvegende bezwaren tegen het plaatsen van bedoelde pompen bleek te hebben, verklaarde de com missie het beroep van de heren Berk gegrond, terwjjl zij de beschikking van B. en W. van 13 april van dit jaar nietig verklaarde. De commis- Bridge-club 'De Sleutels' Na de vijfde ronde in de paren- competitie van de Bridgeclub „De Sleutels" ziet de stand er als volgt I uit: Groep A: 1. v. d. Burg-De Jongh 696; 2. Nuyt-Eldering 663; 3. Jan- socn-Rip 625; 4. Bloemhoff-De Jong 619; 5. edhtp. De Vrind 601; 6. Vry- enhoek-v. Helvert 592; 7. Biesot-v. Weizen 580; 8. v. Ravenswaay-En- gels 571; 9. dames Stigter-v. d. Ende 566; 10. Klinkenberg-Smittenaar 565; 11. diames Sier-v. Zijl 561; 12. echtp. Tijssen 555. MJS. 600. Groep B: 1. Kammeraat-v. Kem pen 659; 2. Rompes-Pries 650; 3. De Vries-Lodder 640 4. v. d. Berg-Wes- seling 618; 5. echtp. Jansen 601; 6. Kooyman-Hemmers 599; 7. mevr. Vrijenhoek-Gevers 594; 8. Dek-Goed hard 585; 9. mevr. Derogee-Bern- hard 577; 10. echtp. Holleman 574; 11. dames Bernhard-Bon 552; 12. De Vries-Selier 545. MB. 600. Groep C: 1. Roden burg - Wesseling 866; 2. Mid'deliham-Beugelsdijk 802; 3. Zwetsloot-Liem 795; 4. Selier- Duiser 776; 5. v. d. Heyden-Nijweide 749; 6. v. Vroom-Noppen 737; 7. Vreeburg-Biegstraaten 736; 8. Poot -Lansbergen 731; 9. De Vries-Ouds- hoorn 725; 10. Robbers-Lepelaar 703; 11. mevr. Winkler-Prins-Riel 664; 12. De Koning-Snijders 651; 13. echtp. v. Kempen 585; 14. dames Blawken-Nouwens 560. M.S. 720. Tentoonstell i ng van postduiven De Leidse Postduiven Club (LPC) houdt op zaterdag 2 december en zondag 3 december haar jaarlijkse tentoonstelling. Deze tentoonstelling wordt gehouden in „De Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn. Gezondheidszorg de Commissie de provincie Zuid-Holland zijn in. benoemd de heren H. A. M. n Steenbergen in Leiden, dr. H'. de Graaf in Noordwijk sle verleende daarop de firma Berk I Samson in Nieuwerbrug en tot plv. alsnog vergunning tot het plaatsen lid de heer G. J. Somberg in Alphen van benzinepompen. a. d. Rijn. Loffelijk initiatief De bekende Leidse chr. amateurtoneelgroep „Imperium'' heeft het loffelijke initiatief genomen tot het inrichten van een Micro-theater aan de Vestestraat 40, op de derde verdie ping van het voormalige fabriekscomplex van Van Wijk. Met behulp van een gemeentelijke subsidie is men daartoe kunnen overgaan. Daarmee gaat een sinds vier jaar gekoesterde wens thans in vervulling. Mede door de financiële steun van diverse firma's, kan dit theater morgenavond worden geopend met een besloten voorstelling van Carlo Goldoni's „De herbergierster'', dat nog verscheidene malen in november en december ook in openbare voorstellingen zal worden herhaald. Met de inrichting van het theater tje was men gisteren, toen wij er een kijkje namen, nog volop bezig, doch het liet zich aanzien, dat een gezellige zaal, plaats biedend aan ten hoogste 96 toeschouwers tot stand zal komen. Met de restauratie, welke plaats vindt onder supervisie van de archi tect Herms van den Berg, is men reeds voornamelijk met eigen krachten een jaar bezig. De toneelgroep Imperium bezit in onze stad een goede reputatie. Het was bijzonder verheugend, dat zij in dit jubileumjaar 10 jarig bestaan 'n eerste prijs in de eerste Natu- toneelfragmentenwedstrijd voor Lei den en omstreken verkreeg. In de nieuwe zaal zal ook de Natu- to neelcursus gegeven worden, alsmede de Natu-toneelfragmentenwedstrijd in het komende voorjaar. Voorts hoopt men er vele toneelstukken op te voe ren, terwijl ook andere gezelschap pen deze zaal waarin zich ook een fleurige bar bevindt, kunnen huren. De totale kosten voor restauratie en inrichting bedragen ongeveer 100.000 gulden, waarvoor vanzelfspre kend ook de leden van Imperium een offertje bijgedragen hebben. Het was gisteren nog een getim mer, gezaag en gesjouw van-je-wel- ste en met verbazing vroegen wy hoe alles nog tijdig in orde moest komen. ,.Het komt in orde" was het be sliste antwoord. Wij hopen, dat dit Micro-theater, waaraan zeker in onze stad behoefte bestaat, een succes mag worden en wensen de toneelgroep Imperium ge luk met dit prijzenswaardige initia- Twee keer zilver bij Krantz N.V. In restaurant „De Doelen" vond gisterochtend de huldiging plaats twee zilveren jubilarissen van J. J. Krantz en Zoon V.N. Het wa de heren H. Serller en L. Vin- kensteyn. De directeur, de heer G. Borgemeester, verwelkomde de jubilarissen en hun familieleden en sprak zijn dankbaarheid uit voor de ijver en het grote vakmanschap van hen beiden. Hy liet zyn woorden ver gezeld gaan van geschenken onder couvert en attenties voor de echtge noten. Vervolgens sprak de heer M. Broe- de jubilarissen toe namens de per soneelsvereniging. Ook de chefs van de afdelingen weverU en apprétures dankten de jubilarissen voor hun vele werk en de prettige samenwer king. Na een dankwoord van de ju bilarissen werd de viering van beide Jubilea nog enige tyd op Informele wyze voortgezet. Voor de tiende maal verzorgen de dienst Ontwikkeling, Sport en Ontspanning van de Kon. Marine de secties Welzijnszorg van de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht dit jaar gezamenlijk een actie kerst- en nieuwjaars groeten. In meer dan dertig plaatsen in Nederland worden gesproken groeten van familiele den van militairen in Suriname en de NedAntillen op de band opgenomen. De geluids- en repor- tagegroep van de sectie Welzijns zorg, die gevestigd is in het hoofdkwartier van de Kon. Land macht in Den Haag, maakt van deze bandjes 33-toerenplaatjes. Deze plaatjes worden dan met Kerstmis aan de militairen uit gereikt. Een andere activiteit van de Welzijnszorg is b.v. de jaar lijkse kerstpakketten-actie, waar bij ervoor wordt gezorgd dat alle kerstpakketten van familieleden kosteloos en bijtijds op de plaats van bestemming komen. Vanoch tend zijn in het Jeugdhuis aan de Breestraat in Leiden opnamen gemaakt van groeten van zestien families. Ouders, echtgenotes, kinderen, broers en zusters kwa men om de beurt bij de micro foons zitten om samen twee mi nuten vol te praten. Sommigen waren daarbij zo nerveus, dat ze vergaten wat ze wilden zeggen, anderen hadden weer moeite om hun tranen te bedioingen. Op de foto is de familie Van Rije uit Wassenaar bezig een kerstgroet uit te spreken voor zoon en broer Joost, die in Savaneta, Aruba, is (Foto LD/Holvast Creativiteit en natuurwetenschap Ter gelegenheid van de 66ste Odiesnata van de Societas Studiliso- rum Reformatorium Lugdunensis hield dr. C. J. Dipvel gistermiddag in 't Groot Auditorium van de Leidse Universiteit voor 'n hoofdzakelijk uit officiële vertegenwoordigingen van studentenorganisaties bestaand ge hoor een voordracht over „creativi teit en de natuurwetenschappen". Dr. Dippel is research-medewerker geweest van Philips en redacteur van het tydschrift Wending, en eredoctor in de theologie van de Ryksuniversiteit in Groningen. Het probleem van de creativiteit ls na de tweede wereldoorlog sterk naar voren gekomen toen bleek, dat in plaats van schaarste en harde arbeid rijkdom en een overvloed aan vrye tyd het deel werden van de westerse maatschappijDe natuur- wetenschappeiyke technische revolu tie heeft tot deze merkwaardige situ atie een belangrijke bijdrage gele verd. Deze revolutie is zeer snel ge weest: in zestig jaar van paardetram naar maanreizen. Spreker ging na, welke invloed deze stroomversnel ling van het kennen en kunnen heeft gehad op de samenleving, de cul turele ontwikkeling en de theologi sche opvattingen en inzichten, waar- bU de vraag is of het vergevorderde kunnen van de mens als een vrucht crativiteit of als een destruc tieve factor moet worden opgevat. Na de lezing van dr. Dippel reci pieerde het bestuur van de jarige studentenvereniging in de ontvangst zaal van de Academie. Jehovah- congres in Leiden Vele honderden getuigen van Jeho vah arriveerden vandaag in Leiden voor het bezoeken van de driedaagse kringvergadering, die tot zondag 5 november in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. De bezoekers zyn afkomstig uit de Haarlemmermeer en de streek van Ryn en Gouwe en te gast by hun Leidse geloofsgenoten. Vanavond zal de heer J. H. D. To- lenaar de vergadering openen met een toespraak over het onderwerp „Door geest ordebjk wandelen" ge baseerd op Paulus' woorden in Gala ten 5:25. Tydens het verdere verloop van het programma zullen de aanwe zigen via toespraken en aanschouwe- ïyke toneeltjes onderwezen worden hoe zy betere christenen kunnen wor den. Het voornaamste leerboek, dat hierby zal worden gebruikt, is de by- bel en deze bijbel gebruiken de ge tuigen ook wanneer zy zaterdag en zondag de Leidse bevolking thuis zul len gaan bezoeken om hen uit te nodi gen zich eens wat meer te verdiepen in deze heilige geschriften. Jehovah's getuigen zyn van me ning, dat de mensen over het alge meen te weinig kennis hebben van de inhoud van Gods Woord waarvan het hoofdthema het Koninkryk Gods is waarom Jezus Christus de mensen in- dertyd leerde bidden. Het hoogtepunt van deze driedaag se by eenkomst is de zondagmiddag te houden toespraak over de vraag „Zal God ingrijpen in de aangelegen heden der mensen?" i( j

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3