Chappaqua-visioen PRISMA7 Ministerie KROMMENIE (g> VINYL OP VILT en NSR ADVERTENTIE Zeer dure generator bekijken toelagen *laatjes kijken bij Brigitte Bardot PULLOVERS ROKKEN PRISMA— DAO 3 NOVEMBER 1967 Tt/T IETS NIEUWS OP DE VLOER Autobiografie tan Conrad Rooks als waarschuwingaan verslaa fden Fa. MATTH. BRINKS Dr. E. J. W. Verwey, curator van de Rijksuniversiteit in Utrecht, heeft vanmorgen in het nieuwe universi teitscentrum De Uithof aldaar de tajidem-Van-de-Graaf-Generator of ficieel in gebruik gesteld en het Ro bert Van de Graaff Laboratorium, waarin met behulp van deze machi ne kernfysisch onderzoek zal worden verricht, officieel geopend. Het laboratorium heeft elf miljoen gulden gekost. Meer dan de helft daarvan was nodig voor de generator en de daarbij behorende instrumen ten. Dr. Verwey becijferde dat het laboratorium (inclusief de afschrij ving) jaarlijks vier vijf miljoen gulden zal gaan kosten. Dat betekent, dat de „produktiekosten" van een kernfysicus die in Utrecht promo veert, een half miljoen zullen bedra gen, als men er tenminste in slaagt het aantal promovendi op te voeren tot tien per jaar! N BINK JUWELIER - HORLOGER HOOIGRACHT 45 Conrad Rooks als Russel Harioick gering (zwak?) deel van de jeugd. Misschien. Buiten de blik in de „highe" wereld is de film nog op een ander punt interessant: de film- taal is verrassenr: kleurenbeel den, zwart-wit-beelden, gebleek te beelden die sterk grafisch worden, werken fel contraste rend of vloeien in elkaar over. Deze wisselende technieken en stijlen, gecompleteerd met „klas- onheilspellend tam tam-werk. sieke" muziek, rock-and-roll en komen natuurlijk uitstekend van pas om de waanzinnge, visio naire wereld te verbeelden. Chappaqua is bekroond met de speciale prijs van de jury in Ve netië in 1966. Dat moet dan vooral zfjn geschied om de rijke beeldentaal, waardoor het mo gelijk werd deze „waarschuwing" treffend te laten horen (zien). Maar Rooks voegt hiermee te vens een nieuwe film toe aan de Westerse wereld, vergiftigd door zijn eigen narcotica, zoals hij meent. SENSATIE REX „Sensatie" („The hap pening"), de film die deze week in het theater aan de Haarlem merstraat is te zien, verplaatst de toeschouwer in een wereld waarin de jeugd zich koste wat het kost wil losmaken van de oudere generatie om de sensatie van het avontuur. Drie jongens en een meisje besluiten voor de grap iemand te ontvoeren, maar wanneer die iemand gespeeld door Anthony Quinn een rijk persoon blijkt te zijn, wordt het spel ernst. Er wordt een los- t>rijs van 200.000 geëist. Nu komt voor de ontvoerde de waarheid naar boven: niemand wil geld voor hem geven. Zijn vrouw weigert haar bezittingen van de hand te doen, zijn com pagnon wil zijn aandelen tegen een veel lagere koers overnemen en ook zijn moeder toont zich egoïstisch. Daarop besluit de geslaagde zakenman wraak te nemen. Nu neemt hij de leiding in handen van het groepje dat hem heeft ontvoerd. Hij weet vroegere „vrienden" 3 miljoen af te persen. Het geld verbrandt hij onder het motto dat het toch niet gelukkig maakt ANGELIQUE 2 LUXOR Deze week in Luxor het tweede deel van de Angelique-trilogie, „Angelique, de weg naar Versailles". Vorige week konden we er getuige van zijn, hoe de mooie dochter van een landedelman uit Mentiloupe in moeilijkheden kwam. Deze week zien we hoe zij erin slaagt dankzjj de hulp van vele vrien den, er weer bovenop te komen. Aanvankelijk beschermd door haar jeugdvriend Nicolas, ben deleider in Parijs, later door een pamflettist en door het hoofd van de Parijse politie, Desgrez, Voor zij echter aan het eind van de film Versailles betreedt, beleeft ze vele avonturen. De dood van Nicolas, waardoor ze moet vluchten, het afbranden van een herberg die zij had op gezet, de dood van de pamflet tist, de moord op een haar toe vertrouwde jongen, het openen van een huis waar adelijke da mes chocola kunnen drinken, en een stormachtige liefdesaffaire met haar neef, die haar ten slotte huwt. Angelique komt in Versailles, waar we haar volgende week kunnen zien in „Angelique en de koning". Mijn Prinses TRIANON Voor de derde week kan men aan de Bree- straat kijken naar de echt ge beurde geschiedenis van een jonge vrouw, die door de artsen is opgegeven. Zij is ongeneeslijk ziek. Tegen elk medisch advies in trouwt ze toch en raakt in verwachting. Zij brengt een ge zonde baby ter wereld en blijkt ook zelf te zijn genezen. Ake Palck heeft deze ontroerende ge schiedenis sober in beeld ge bracht. Dr. Zjivago LIDO Het publiek krijgt er niet genoeg van. David Leans spektakelstuk, ontleend aan Bo ris Pasternaks bekroonde ro man, is in Leiden nu al zijn zesde week ingegaan. In de hoofdrollen spelen Omar Sjarif. Geraldine Chaplin en Julie Christie. Het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en de Nederlandse Studenten Raad (NSR) gaan samen onderzoeken of de nu gebruikte nor men voor de berekening van de rijks studietoelagen voor oudere-jaars beursalen tot een daling van het ge middelde toelagen-bedrag voor die groep hebben geleid. Daartoe zullen het ministerie en de NSR een gemeenschappelijk pro gramma opstellen, waarmee de voor de berekening van de studietoelagen gebruikte computer zal worden ge voed. Een verzoek hiertoe van de NSR is door minister Veringa tijdens een gesprek met een NSR-delegatie ingewilligd. Zoals bekend heeft de NSR in sep tember via een steekproef berekend, dat de studietoelagen, voor de oude re-jaars met gemiddeld f 300 zijn ge daald. De oorzaak van deze daling is volgens de NSR vooral het gebruik van de inkomstenbelastingtabel 1968 bij de berekening van de rijksstudie toelagen. terwijl volgens de NSR de inkomstenbelastingtabel 1967 had moeten worden gebruikt. Omstreden plan-Leber goedgekeurd Het Westduitse kabinet heeft het door de minister van Vervoer, Leber, opgestelde nieuwe vervoersprogram ma dat zowel in binnen- als bui tenland scherpe kritiek heeft uitge lokt in beginsel goedgekeurd. Het plan-Leber voorziet in ontlas ting van de grote autowegen door be perking van het goederenvervoer over lange afstand met vrachtwagens en sanering van de Westduitse spoorwe gen. Naar na afloop van de kabinets- bfjeenkomst bekend werd zijn de af zonderlijke bij het plan-Leber beho rende wetsontwerpen nog niet goed gekeurd. Daarover zal de regering komende week beslissen. Staatssecretaris Keijzer van Ver keer en Waterstaat zal maandag a.s. in Venlo een gesprek met minister Leber hebben over diens plan. De heer Keijzer wees er woensdag In de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer op, dat de voorstellen van Leber be voordeling van de Duitse havens Bre men en Hamburg inhouden. Bij uit voering van het plan zou de Neder landse betalingsbalans zeer ernsig ge schaad kunnen worden. WOLLEN HEREN VESTEN' vana' 19,95 NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Strijd 0111 Calabar eiste vele levens Tijdens een kort maar bloedig ge vecht dat voorafging aan de val van de Biafraanse havenstad Calabar zijn ongeveer 2.000 personen om het leven gekomen. Dit heeft luitjkolonel Adekoen- le meegedeeld, die twee weken ge leden de aanval van de federale Ni- geriaanse troepen op Calabar leidde. Adekoenle zei dat er aan federale zijde zestig personen waren gesneu veld. De Biafranen hadden geweigerd zich over te geven. De grootste ver liezen hadden zij geleden bij hun wanhopige pogingen om de posities waarin zij zich hadden verschanst, te behouden. Er is veel schade aan gebouwen aangericht. De Canadese minister van Ver keer Hellyer heeft gisteren klaard, dat Canada een opzegging zal moeten ontvangen alvorens Ne derland een streep zal kunnen zet ten onder de huidige luchtvaart overeenkomst tussen beide landen. Een dergelijke opzegging is tot dus verre niet ontvangen. Minister Hellyer sprak in het La gerhuis. Hij gaf antwoord op een vraag of de regering haar weige ring om de KLM landingsrechten in Toronto te verlenen zou willen her zien. Helleer zei verbaasd te zullen zijn, indien Nederland een einde zou willen maken aan een overeen komst. die beide landen een „be vredigende service biedt." Minister Bakker van Verkeer heeft woensdag in Den Haag ver klaard, dat de Nederlandse rege ring het voornemen heeft de over eenkomst op te zeggen. Fluoridering rukt snel op (Van onze parlementaire redactie) Vier miljoen Nederlanders zullen binnen afzienbare tijd water drin ken, dat gefluorideerd is. Dat is een percentage, dat nog in geen en kel ander land is gehaald, staatssecretaris Kruisinga (Volks gezondheid) gisteravond in de twee- Kamercommissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid. Tot dusver leveren vijftien water leidingbedrijven gefluorideerd wa ter. Zij bestrijken ruim twee mil joen Inwoners. Twaalf andere be drijven, die eveneens ruim twee miljoen inwoners water leveren, hebben vergunning voor fluoride ring van het drinkwater ontvangen. Dertien maatschappijen met 1.700.000 inwoners hebben sinds 15 oktober een vergunning aange vraagd. Daaronder is het provincia le waterleidingbedrijf Noord-Hol land, de Leidse Duinwaterleiding maatschappij, de Goudse Waterlei dingmaatschappij, Arnhem, Zutfen, Gorssel, Warnsveld, Assen, Ren- kum en Schoonhoven. Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126, LEIDEN v. d. WATER JUWELIER - HORLOGER - HAARLEMMERSTR. 181, LEIDEN CAMERA. Conrad Rooks laat ons in zijn „Chappaqua" kijken naar de wondere wereld van 'visioenen en hallucinaties die wordt opgewekt bij het nuttigen van verdovende middelen. Geen Holly wood* aanse glamourro- mantiek die tot'ons komt uit Amerika, maar een ver bijsterende orgie van on werkelijk mooie dromen, vermengd met beangsti gende nachtmerries. Niettemin interessant voor wie «ens zonder gebruik van opiurm marihuana, lsd of ander spul wil kennis maken met de wijde, haast onbegrensde perspectieven die sommigen thans prefereren op te wekken. Zeg niet: het is maar een film, want Conrad Rooks wist wat hij maakte. Hij is zelf ver slaafd geweest aan verdovende middelen, een verslaving waar aan hij ternauwernood kon ont- snappen na een ontwennings- kuur in het heilzame Zwitser land. Zijn werk mag dan ook autobiografisch heten, temeer daar hij (naast regie en scena- rio) erin de hoofdrol speelt. Hij heeft zijn film vooral be- doeld als waarschuwing aan de verslaafden: hij schotelt hun de uitzichtloze wereld van alcohol en verdovende middenlen voor die leidt tot vernietiging van de J" gezondheid; de film biedt hier- voor geen oplossing. Want ook r na een ontwenningskuur schij- nen aan verdovende middelen verslaafden soms terug te vallen in hun vroegere toestand. Dat Rooks daaraan is ontsnapt, is waarschijnlijk mede te danken aan zijn film, die hij aanvan kelijk maakte om zijn terugkeer in het land der verslaafden te beletten, een soort afrekening met het verleden. De hoofdpersoon Russel Har- wick (gespeeld door Rooks dus) is in Amerika welhaast volledig verslaafd geraakt aan alcohol en narcotica, maar hij heeft nog net dat greintje verstand om in een vliegtuig te stappen en zich in een kliniek in Frankrijk voor een ontwenningskuur te laten opnemen. Voornamelijk daar krygt hij zijn visoenen en ver schijnt zijn verleden in frag mentarische scènes. Rooks wil ons min of meer doen geloven, dat de Westerse welvaart met zijn kakofonie aan geluiden en zijn overstelpende schreeuwende vloed van beelden (in films) en reclameleuzen (bij voorbeeld in New Yorks grote straten) mede schuld hebben aan een verziekelijking van een STUDIO Een film maken met Brigitte Bardot moet voor een cineast aantrekkelijk, maar toch ook verschrikkelijk zijn. Aantrekkelijk, omdat hij bij voorbaat bijna zeker is van een commercieel succes. Nog steeds i« B.B. een kasmagneet van de eerste orde. Haar naam alleen is al voldoende om een groot pu bliek naar de bioscopen te trek ken. Nog altijd wordt zij be schouwd als de belichaming van vrijmoedige seks, hoewel in deze de faom zeker de laatste tijd groter ls dan de daad. De Zwe den b.v. zijn allang veel vrij moediger ln hun films. Maar goed,'Brigitte Bardot is nog een vrouw, die er mag zijn. Helaas, haar lichamelijke hoe- danigheden zijn omgekeerd even- redig aan haar artistieke capa- pR citeiten. Ze heeft handen en be- nen nodig om gevoelens en emo- ties uit te drukken. Daarom moet het voor een cineast toch ook verschrikkelijk zijn om met haar te werken. De meesten ver vallen dan ook in een mooie- plaatjesmakerij zonder veel in houd. Brigitte Bardot liggend, lopend, staand. Van dichtbij en veraf. De wapperende haren, de brede glimlach, het bekende pruilmondje, het zijn stuk voor gflR stuk dankbare objecten voor fraaie close-ups zonder wezen- ltjke waarde in het filmverhaal Brigitte Bardot en Lau rent Terzieff in „Een liefde voor twee weken". echter. Zelfs een man als Serge Bourguignon is er niet aan ont komen. Het verhaaltje van het getrouwde fotomodel uit Parijs (B.B. natuurlijk), dat in Londen een man (Laurent Terzieff) ont moet, op wie zij prompt heel hef tig verliefd wordt, is maar van bnd er geschikt belang. Bourguignon heeft zich nage noeg niet vermoeid met het uit diepen van de karakters. De per sonen zijn er en daar moeten we het dan maar mee doen. Het besluitloze vrouwtje wil 't liefst va ntwee walletjes eten, maar omdat dat nu eenmaal niet kan moet er een andere oplossing worden gevonden. Dat alles ne men we maar voor lief, want het gaat toch louter en alleen maar om Brigitte. Van het begin tot het einde is ze in beeld. In mi ni-rok of lange broek. In strak truitje of wijde trouwjapon. Met een brede lach of in tranen. En af en toe niet al te openhar tig in de staat, die haar zo beroemd maakte. Wie anderhalf uur naar de kleurrijke plaatjes van B.B. wil kijken, kan het hart hevig op halen, maar van de film zelf moet men zich maar niet te veel voorstellen. ADVERTENTIE I Keus in kleuren en modellen bij HERENSTRAAT 83 BREESTRAAT 137 mooie moderne modellen... een betrouwbaar merk! a PRISM A bijOII Brede band met gediamanteerde motieven 159.- i PRISMA bijoil Elegant model met zeer aparte wijzerplaat 149.- c HERENHORLOGE IN GOUD Een prachtig geschenk, reeds vanaf 185.- Uw Prisma horlogerzal u deze en andere modellen gaarne tonen Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal In vlammen omgekomen Gister avond kwamen op de Kanaaldijk in Weesp twee auto's met elkaar in bot sing. Onmiddellijk daarna schoot een steekvlam uit een der voertuigen, waarna het al spoedig geheel in lich ter laaie stond. De bestuurder, de 37-jarige timmerman J. Hut uit Weesp, kwam jammerlijk in de vlam- Wereldpremière in „Mickery" Luchtvaartcontract Canada twijfelt aan opzegging Incidenten in Korea talrijker De Amerikaanse afgevaardigde bij de VN. Goldberg, heeft bij de Vei ligheidsraad een rapport afkomstig het „VN.-commando in Korea"' ingediend waarin de aandacht wordt gevraagd voor het „groeiende aantal militaire activiteiten van de Noord- Volgens het rapport zijn er van 1 januari tot 18 oktober van dit jaar 543 incidenten geweest waarbij 144 leden van de VN.-strijdkrachten en 244 Noord-Koreanen zijn gedood. In VN.-kringen wordt er de aan dacht op gevestigd dat het rapport is ingediend terwijl de Sowjet-Unie in de Algemene Vergadering eist dat. de Amerikaanse en buitenlandse strijdkrachten die de VN.-strijdmacht vormen uit Zuid-Korea verdwijnen. Op 24 november a.s. zal In Thea ter Mickery in Loenersloot de we reldpremière plaatsvinden van ,,Amf. rica, a trip into the interior" van Lorenzo Adams, een dramatische ge beurtenis in drie acten. Vandaag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling van werken van de Amerikaanse Pop-schilder Rey Lichtenstein geopend. Hierbij een van diens schilderijen, dat op Pi casso geïnspireerd is. Dit experimentele stuk zal onder regie van de Amerikaan Arthur C Stubbs sleohts twee avonden worden gespeeld en wel op vrijdag 24 en zondag 26 november. Op dinsdag 21 november zal de Nederlandse pre mière worden gegeven van een nieuwe experimentele opvoering van „Sanoticity" van Robert Head. In een vereenvoudigde versie werd dit stuk reeds gespeeld in het Edin burgh Festival en in de Londensa „International Theatre Club". Beide stukken zullen worden op gevoerd door een gemengde Ameri kaans-Engelse groep die hiermee een tournee door Europa van drie maan den begint.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 27