'Vet» Glorieus weerzien met Tsjechisch dansensemble rente-girorekening Maakt u al rente op uw girorekening? Neen? Open dan nü een met 31/2% rente bij de Algemene Bank Nederland Hulp aan Florence Surveyor dinsdag naar maan if mouB Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... Dit jaar beslissing Scheveningse haven JRIJDAO 8 NOVEMBER MS» I/mnSCH DAGBLAD PAGINA H In Leidse Stadsgehoorzaal Het Tsjechisch folkloristisch ensemble „Broln" js een uniek ensemble. Het gaf zo als vele Leidenaars zich nog wel zullen herinneren drie jaar geleden waar blijft de tijd? een voorstelling voor K. en O. Het succes van de Tsjechische zangers en dan sers was toen zo groot dat een wederoptreden bij voor baat vaststond. Gisteravond kwam het er dan eindelijk van. Voor de tweede maal brachten de Tsjechen het in de Stadsgehoor zaal samengestroomde K. en O - publiek in verrrukking. Het werd ook ditmaal een feest van klank kleur, van beweeglijkheid en be hendigheid, van volkscultuur en folkloristische verscheidenheid. Het gezelschap van Jaroslav Ju- rasek bleek nog steeds die elemen ten in zich te dragen die noodza kelijk zyn voor een avondvullend programma. ïet heeft niets ingeboet van zijn levensblijheid, zijn vitaliteit en zijn geloof in deze volkskunst. Vandaar het stormachtige succes dat de groep ook op deze avond in Leiden oogstte! )e hernieuwde kennismaking was èn voor de Tsjechen èn voor de Leidenaars plezierig. Het enthou siasme van het publiek sloeg over over op het podium, de animo van de uitvoerenden op het toneel ver oorzaakte luidruchtige bijvalsbe tuigingen in de zaal. Wat de Tsjechen te zien gaven was pure volkskunst. Theatereffecten kwa men er nauwelijks aan te pas, zo dat de voorstelling van begin tot eind ongekuntseld bleef. Het programma bevatte dansen, als mede dans- en volksliederen uit vrijwel alle delen van Tsjechoslo- wakije, teveel om op te eigenlijk. Het werd allemaal oorspronkelijke, bijzonder fraaie streekkostuums ten tonele ge bracht. Aanknopingspunten met Servische en Kroatische volksui tingen en met die van Zuid-Polen waren er in dit bonte programma eveneens. De grootste aandacht werd echter en dat is logisch besteed aan de eigen volkscultuur van Moravië. In het centrum ligt de stad Brno, de zetel van het zang- en dansensemble. De twaalf jonge dansers en danse ressen, de zangers en zangeressen, zij allen werden voortreffelijk be geleid door het uit 16 man be staande orkest. Dirigent en con certmeester Bohumil Smejkal ont- De stichting „Comité geteisterde (unststeden" Italië heeft vandaag, ■^Srccies een jaar na de overstro- itS ningsramp, die vooral Florence en fenetië trof, mededelingen gedaan rver hetgeen gedaan is. De eerste oproep om hulp voor de k [eteisterde kunststeden was geda- t eerd 9 november. Sindsdien is ruim f 200.000 ontvangen, terwijl nu nog [iften binnenkomen. In eerste instantie schonk de Stich- ang een aantal instrumenten aan ftorence voor de direct noodzake- q ijke restauratiewerkzaamheden. Als .project" kreeg de Stichting de res- l^^auratie van de Casa Buonaroti het vroegere woonhuis van Michel Ange- o, maar al geruime tijd een museum toegewezen. Deze restauratie is in middels voltooid. Eveneens goeddeels op kosten van liet comité zullen in Amsterdam twee (wandtapijten uit het Uffizi museum gerepareerd worden. Deze wandtapij- ien o.a. het tapijt „Aanval op een oli fant" stellen taferelen voor aan het Hof van Henri en Catharina de Me dici. Leerlingen van 't Rijnlands Ly- i in Wassenaar hebben op zich genomen vijf antieke muziekinstru- mnten van de collectie van het mu- i Bardirii in Florence te herstel len. Aan Venetië is een microscoop ten dienste van restauratiewerkzaamhe den geschonken, terwijl een bijdrage is toegezegd voor de restauratie van de Ca d'Oro in deze stad. Tevens zijn toezeggingen gedaan voor de restau ratie van een Annunziata door Fran- da Milano in de S. Maria Dell' Ospedale te Portobufoli in de provin- Treviso. v.;j a De eerste lancering van de Ame rikaanse raket Saturnus V met een onbemand Apollo-ruimteschip is we gens technische moeilijkheden ver sohoven van 7 naar 9 november. HI1 Hierdoor wordt het tevens mogelijk dinsdag 7 november aanstaande de Surveyor VI te lanceren in de rich ting van de maan. Deze moet de toj| krater Ptolemeus onderzoeken als (Foto LD/Holvast) Rapacki in België (Van c l Brussel) De Poolse minister van Buitenland se Zaken, Rapacki, is voor een twee daags bezoek in Brussel aangekomen. Rapacki zal besprekingen voeren met de Belgische minister-president Har- mei. Van Belgische zijde is meegedeeld dat de besprekingen tussen Rapacki en Harmei deel uitmaken van her overleg dat sinds 1966 tussen de bei de landen wordt gevoerd. popte zich tijdens dit heroptre den als een „vrolijke Frans", die niettemin het orkest geheel naar zijn hand zette. Wat dit orkest aan klanken produceerde was zon der meer een streling voor het oor, het speelde zacht en speels de ene keer, fel, dan weer bewogen. Voor al de solistische intermezzi (om. op de cymbaal) maakten veel in druk op het dankbare publiek, dat van deze kunst geen genoeg van kon krijgen. De voorstelling eindigde, te vroeg naar de zin van de meesten, met minutenlang applaus, veel bloe men en een reeks toegiften. ADVERTENTIE SWEATERS NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Zeldzame Chinese vasen gestolen Van de zijde van de Yale Univer siteit is bekend gemaakt, dat vier zeldzame Chinese porseleinen vazen ter waarde van 432.000 dollar, uit het Peabody-museum zijn gestolen. De vazen behoren tot Hng uit de K'ang Hsi periode 1662 tot 1723. ADVERTENTIE Onze kantoren lichten a graag verder in Nieuwe uitgaven Pioniers in de ni Vilhelm Moberg, Baarn Dit boek van een trilogie ov se emigranten, die de moed opbrachten uwe wereld, door uitg. Hollandia, s het tweede deel r zestien Zweed- geleden te beginnen in Minnesota, V.S. Een boeiend vervolg van „Emigranten". Op pakkende wijze worden de onvoor stelbare moeilijkheden getekend, die deze durvers moesten overwinnen toen ze eenmaal de grote stap had den gewaagd. Nu emigreren zoveel gemakkelijker is geworden is het be langwekkend in dit boek van de Zweedse auteur Moberg op geroman tiseerde, maar tegelijk realistische wijze te lezen wat het destijds aan in spanning kostte een dergelijke stap te ondernemen. ADVERTENTIE Vertrouwde sfeer van weleer nog steeds bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND POËZIEPRIJS HEIDELAND Uitgeloofd is de poëzieprijs Heide land voor noord en zuid, groot 50.000 Belgische franken. De uitge verij Heideland in Hasselt heeft, zondér enige voorwaarde, een be drag ter beschikking gesteld van de Vereniging van Vlaamse letterkun digen, om in overleg met de Ver eniging van letterkundigen in ons land deze poëzieprijsvraag uit te schrijven. In aanmerking komt elke oor spronkelijk in het Nederlands ge schreven bundel van minstens 25 en maximaal 30 gedichten. Van die jury maken deel uit Luc Indestege (voorzitter), Mare Galle, Wim Hazeu, Halbo C. Kool, Paul de Wispelaere (leden). Secretaris (geen lid van de jury) is Marcel Beerten (Havermarkt 1. Hasselt, België) aan wie de inzendingen, voor 30 april '68 dienen te worden geadresseerd. De uitslag zal in december '68 worden ADVERTENTIE Een vijftien jarige Britse jongenOliver Knussen, zal het bijzon* dere genoegen smaken om zijn eerste symfonie uitgevoerd te krijgen door het Londens Symfonie Orkest. De -première in de Festival Halt vindt in april van het volgende jaar plaats en zal worden gedirigeerd door Istvan Kertesz. Het concert zal onderdeel zijn van een serie waarin werken van een aantal van de beroemdste componisten van de wereld, onder wie Beethoven, Brahms en Wagner, worden uitge voerd. Oliver's symfonie, die hij eenvoudig „Symphony Number 1 heeft genoemd, is door de Amerikaanse componist en dirigent Leo nard Bernstein bij het orkest aanbevolen. Op 6-jarige leeftijd com poneerde Oliver Knussen al walsen en toen hij 12 jaar oud was schreef hij langere werken voor plaatselijke muziekfestivals. Hij it niet de enige musicus van de familie zijn vader Stuart Knussen, is de aanvoerder van de contrabassen van het Londens Symfonie Orkest B.I.S. ADVERTENTIE U ZIET HEM OP DE TV! VAN DINKYtots KUNT U NOOIT (Van onze parlementaire redactie) Minister Bakker van Ver keer en Waterstaat zal nog dit jaar beslissen, wanneer wordt begonnen met de verbetering van de Scheveningse buitenha ven. Hij wil daarmee wachten tot het vier jarenplan,dat mi nister Witteveen over 's lands financiën gaat opstellen zover klaar is, dat hij kan overzien wanneer het geld voor het pro ject beschikbaar komt. Daarom is op de begroting van 1968 nog geen geld uitgetrokken. Technisch is het plan klaar. Het be drag, dat dit jaar beschikbaar is ge steld, wordt gebruikt voor onderhoud en conservering van de kraaneilan den, die bij het werk gebruikt zullen worden. De commissie van Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer had daar gisteren nogal kritiek op, maar de minister verzekerde, dat de kraaneilanden, die bij de aanleg van de nieuwe IJmiuidense haivemmond zijn gebruikt, aan een grondige onder houdsbeurt toe zijn. Hij voegde er aan toe, dat het plan met behulp van de eilanden in twee jaar kan worden uitgevoerd. Zonder die apparaten zou het drie Jaar duren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21