LEIDSCH DAGBLAD ^GEBRUIK MARIHUANA WORDT ONDERZOCHT OLGA h 1 Legertje uit Angola valt Katanga binnen Labour verloor twee zetels Minder verderfelijk dan sigaret of alcohol ER DESKUNDIGE COMMISSIE Nasser overweegt aftreden boutique waf-waf' alles Vlieland 'Wij willen pantalons Kongo vraagt VN om hulp Churchill jr verslagen 'n Kaptein f 415»- THobulefte E.E.G. BERNINA nu 659.- ©uct I E Opgericht 1 maart 1860 554 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 No. 13423 Directeur: E. A. E. van Dishoeck stuk Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 f (Van onze parlementaire redactie) Het socialistische Tweede-Kamerlid dr. J. H. Lamberts wil het roken van marihuana niet langer als misdrijf aanmerken. ,De gevolgen zijn hier minder verderfelijk dan het roken van een sigaret of het drinken van alcohol", zei deze Rotterdamse huisarts gisteren in de kamercommissie voor volksgezondheid. Het verbod om LSD te gebruiken wilde hij gehandhaafd zien. Dr. Lamberts vroeg om een staatscommissie, die op korte termijn het probleem van de verdovende middelen moet bestuderen. De com missie zou met name moeten nagaan of marihuana in ons land vrij kan v)orden verhandeld en op welke wijze de jeugd over het gebruik moet worden voorgelicht. gemeester van Amsterdam over het voorlichtingsaspect besprekingen zul len worden gevoerd met de verschil lende instanties op het gebied van de volksgezondheid. De C.H./afgevaardigde drs. Tila- nus, die bezorgd was over de gevol gen van televisieuitzendingen over het gebruik van verdovende middelen en die daarom de omroepverenigingen op hun grote verantwoordelijkheid wilde wijzen, kreeg van de minister te ho- Minister Roolvink vond een staats commissie wat veel gevraagd, maar voelde er wel voor het probleem te onderzoeken door een commissie van deskundigen. Hij deelde mee, dat mede op initiatief van de bur- Volgens ,A1 Naclier, Volgens het Egyptische blad Al Nacher heeft president Nas ser de Verenigde Naties tot 23 november de tijd gegeven om een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Volgens de diploma tieke bronnen van het blad zou Nassen, indien geen vreedza me regeling wordt gevonden, een „militaire oplossing" wil len zoeken. Het blad schrijft dat president Nasser van plan is op die datum af te treden. Zoals bekend diende de president reeds op 9 juni zijn ont slag in. Een ontslag dat niet werd aanvaard. Nasser beloofde toen aan te zullen blijven tot de sporen van de „Israëlische agressie" zouden zijn uitgewist. President Nasser heeft de bevel hebber van de Egyptische lucht macht generaal Ezz benoemd tot zijn persoonlijke adviseur. Ezz werd com mandant van de luchtstrijdkrachten op 11 juni na de nederlaag tegen Israël. Volgens waarnemers in New York heeft een werkgroep van niet-per- manente leden van de Veiligheids raad haar pogingen opgegeven om een compromis-voorstel te formule ren voor de oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. De terug trekking van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden schijnt het grote struikelblok te zijn geweest. ADVERTENTIE Natuurlijk in de le plaats komt bij ons het VLEES. Dat verdient het ook. Maar niet minder aandacht en zorg krijgen de vleeswaren. We hebben nu al 35 soorten en 10 soorten paté's. SLAGERIJ Dick de JRQQDE WEERBERICHT Hetzelfde weertype De Bilt verwacht van hedeii- tol morgenavond: vanavond en van nacht enkele opklaringen, maar morgen overdag weer meer bewol king met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later moge lijk harde zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 4 NOVEMBER Zon op: 7.39 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 11.04 uur; onder: 18.04 u. Hoogwater te Katwijk te 4.05 en 16.23 u., laagwater te 0.05 en 12.23 u. Dit nummer bestaat uit 30 pagina's ADVERTENTIE MATRASSEN ADVERTENTIE w honden. de eerste „love-ir Een „hippe"-collectie riemen en halsbanden, hondemanden en kus sens, dekjes tegen regen, jasjes, pyjama's en dekentjes voor de winter met dessins, vormgeving en kleuren van nü Tondeuses (óók elektrische), kam men. borstels, scharen, trimmes- jes, zoals ze móeten zijn. Broekjes, pillen, vloeistoffen en spuitbussen ais moderne bescher mingsmiddelen tijdens de loopsheid. (wij geven gratis advies). Voor de winterconditie uitgekiende vitamine-preparaten, kalk, lever traan en mineraalsoorten. Heerlijke „snacks" van buffelhuid (3 voor 0,97), zetmeelarme, dus verantwoorde chocolade (0,90 p. st.) ren, dat daartoe al eens contact met de minister van Cultuur is opgeno men. De heer Roolvink wilde de ver antwoordelijkheid voor dit soort uit zendingen overigens geheel bij de om roepverenigingen laten, al zou het hem niet onwelkom zijn als de art- die met deze problematiek te piaken hebben, de omroeporganisa ties nog eens op de gevolgen van dit soort uitzendingen wezen. Dopi Staatssecretaris Kruisinga liet drs. Boersma (A.R.), die daarom had ge vraagd, weten dat een wet op de doping wordt overwogen. Een com missie uit de vereniging sportgenees kunde heeft de doping in onderzoek en zal binnenkort rapporteren. Daar na wil de staatssecretaris nagaan welke maatregelen nodig zijn. Ook wil hij komen tot uniforme bepalingen op het gebied van het laboratorium onderzoek. Voorlichting Minister Roolvink sprak zich voorts uit tegen seksuele voorlichting op openbare lagere school. De minister legde de verantwoordelijkheid van de ze voorlichting primair bij de ouders. De taak van de overheid dient zich volgens hem te beperken tot het ge ven van subsidie. De minister wilde wel ruimte laten voor het geven van seksuele v lichting op de bijzondere scholen, mits het initiatief daartoe van de ouders zelf uitgaat. Wie de kosten van onderwijs voor zijn rekening zou n te nemen, wilde de bewindsman open laten. Op seksuele voorlichting op de lagere scholen was aangedrongen door drs. Imkamp van D'66, die ook vroeg om regelingen op het gebied van adoptie en kunstmatige inseminatie. 5? Schoolmeisjes: IVan onze Groningse correspondent) De leerlingen van de landbouw- huishoudschool in het Drentse dorpje Borger mogen niet in een lange broek in de klas zitten. De directrice, mej. C. F. Herbschleb, heeft voor het pantalonverbod méér dan één argument. „De school is goed verwarmd, dus tegen de kou hoeft het niet. Als de meisjes nat op school ko men en die broek aanhouden wat krijg je dan niet voor lekkere luchtjesHet is trouwens niet zo fris, want de pantalons worden omdat de meeste leerlingen er maar één hebben niet zo vaak gewassen. Als de meisjes wat for ser worden is het ook geen ge zicht. Zó nauw zijn die broeken. En bovendien: het zijn meisjes en die dragen normaal een jurk en geen lange broek, dat is nu een maal zo", aldus de directrice. Het dragen van een lange broek ivas de leerlingen van de Borger landbouw-huishoudschool altijd al verboden. Een deining onder de leerlingen heeft deze zaak ech ter actueel gemaakt. In de gang van de school hadden zij een van veel handtekeningen voorzien plakkaat met het opschrift „wij willen lange broeken" opgehan gen. en ook via de vragenbus hadden zij de kwestie aan de orde gesteld. Haar aanleiding daarvan is er tijdens een ouderavond over gepraat met als resultaat dat het verbod gehandhaafd bleef. „En daar waren alle ouders het mee eens", aldus de directrice. Gewapende mannen uit Por tugees Angola hebben gisteren de plaats Dilolo in het aan grenzende Katanga aangeval len. De gehele Kongolese strijdmacht is in alarmtoestand gebracht en de regering heeft aangekondigd de hulp van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties te zullen inroepen. Zij wil een klacht tegen Portugal indienen. Een woordvoerder van het Portu gese ministerie van Buitenlandse Za ken in Lissabon ontkende, dat gewa pende mannen vanuit Angola Katan ga binnengetrokken zyn. De Verenigde Staten hebben hun bezorgdheid te kennen gegeven aan Portugal wat betreft de infiltratie in Kongo van een groep uit Portugees- Angola afkomstige huurlingen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat Portugal via de Portugese ambassadeur in Washington gewaarschuwd is dat de actie van de huurlingen, in Ameri kaanse ogen, een „duidelijke bedrei ging vormt van de vrede in Kongo". De Belgische regering heeft haar in Kongo wonende burgers dringend aangeraden zich te onthouden van el ke daad. die als inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van de republiek zou kunnen worden uitge legd. Kinsjasa rustig In de hoofdstad van Kongo, Kinsja sa. is alles rustig. Wel zijn by belang rijke gebouwen wachtposten ge plaatst. Gisteravond was voortdurend overleg van ministers met de leger leiding gaande. Het nieuws van de inval in Katan ga, de rijke mijnprovincie die over een afstand van enkele honderden ki lometers aan Portugees-Angola grenst, werd bekend gemaakt door de Kongolese minister van Buiten landse Zaken, Bomboko, en korte tijd later door president Moboetoe. Deze zeiden, dat uit Angola de in vallers een aantal is niet genoemd te voet de grens over waren geko men en zich bij Dilolo meester had den gemaakt van zestien vrachtau to's, waarmee zij naar het station van Kasaji waren gereden. Daar had den zij een trein gevorderd waarmee ze op weg togen naar de Katangaan- se stad Kolwezi. Kongoleze troepen in dit gebied hebben bevel gekregen de indringers tegen te houden. Verlichting Volgens Moboetoe heeft de actie ten doel de huurlingen in Boekavoe verlichting te brengen. Deze in juli van dit jaar in Kisangani tegen de centrale regering in opstand geko men huursoldaten op het moment dat oud-premier Tsjombe naar Alge rije werd ontvoerd trokken in ge- Kolwezi is een tussenstation aan de ze lijn. Volgens berichten uit Kongo lese bron zouden de invallers uit An gola een brug bij Moetsjatsja in de lucht hebben laten vliegen. Over de ze brug loopt de spoorlijn Loeboem- basji-Lobito. Het gebied is bergach tig, bebost en zeer schaars bevolkt. Felle aanval van Cliina op Rusland Het officiële persbureau Nieuw- China heeft gisteren, de dag waarop in de Sowjet-Unie de viering van d< vijftigste verjaardag van de oktober' revolutie begon, het Kremlin er var beschuldigd de Russische bevolking te onderdrukken en naar kapitalis tisch voorbeeld uit te buiten. In de Sowjet-Unie is een „zware klassen strijd" gaande die zich steeds meer verscherpt. Sinds de huidige leiders aan de macht kwamen zou zich 'n „bevoor rechte burgerlijke klasse" hebben ontwikkeld die bestond uit „gedege nereerde elementen uit de leiding van partij- en regeringsorganen, on dernemingen en boerderijen en uit burgerlijke intellectuelen". |v *1 Bü tussentijdse verkiezingen voor het Engelse Lagerhuis welke gisteren ln drie kiesdistricten zijn gehouden, hebben de socialisten (Labour) twee traditioneel vaste zetels verloren en een derde waar een kleinzoon van Sir Winston Churchill voor de con servatieven kandidaat was nog maar net behouden. In het district Gorton kreeg de 27-jarige journalist Winston Churchill 18.682 stemmen tegen 19.259 voor de Labour-kandi- daat, de 47-jarige onderwijzer Ken Marks. De meerderheid voor Labour bedroeg dus slechts 577 stemmen. Churchill jr. werd verslagen in een plaats die enkele kilometer van Old ham ligt waar zün beroemde groot vader in 1899 eveneens een neder laag leed. Een voor Labour veilig geachte ze tel waar de conservatieven wonnen, was Leicester-zuidwest. De conserva tieve kandidaat kreeg daar 12.897 stemmen tegen Labour 8.958. By de algemene verkiezingen van vorig jaar kwam Labour in dit kiesdistrict met 18.882 stemmen uit de bus- De conservatieven behaalden toen 13.268 stemmen. Leicester-zuidwest was se dert 1950 door een Labourafgevaar- digde in het Lagerhuis vertegenwoor digd. In Hamelton by Glasgow verloor Labour haar zetel aan de Schotse Nationalistische partij. De 38-jarige moeder van drie kinderen mevrouw Winifred Ewing die voor deze partü ADVERTENTIE Disco-Dancing Noordwijk aan Zes BOULE-7 Heropent a.s. zaterdagavond met een boel vreugde! ADVERTENTIE Actie van Bob Denard? zeischap van een duizendtal Katange- se gendarmes naar Boekavoe, welke stad zij na gevechten met het Kongo lese leger in bezit namen. In Angola bevinden zich volgens recente persberichten ongeveer 120 blanke huursoldaten onder leiding van de Franse kolonel Bob Dénard. Deze zou de uitvoer van koper uit Katanga willen beletten om met dit economische machtsmiddel een de te maken aan het bewind van sident Moboetoe. De inval schijnt inderdaad de spoorlijn naar de Angolese havenstad Lobito tot doelwit te hebben. Langs deze verbinding gaat het grootste deel van de Katangese koperexport. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 18 maanden, le aanbetaling 105, GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden Churchïlls kleinzoon, Winston jr., heeft op het nippertje verlo ren in de strijd om een Lager huiszetel in Gorton, een voor stadje van Manchester. Aan zijn activiteit heeft het niet gelegen, want tot het laatste ogenblik zocht hij, samen met zijn vrouw Minnie, contact met de kiezers, zoals hier met een man van de reiniging. kandidaat stond, zal de eerste zijn die de Schotse nationalisten in het Lagerhuis vertegenwoordigt. Zü ver sloeg de Labourkandidaat Alex Wil son met 18.397 tegen 16.598 stemmen. Vorig jaar had Labour een meerder heid van 16.576 stemmen. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE De nieuwe vrije arm zig-zag machine met 5 nuttige naden. Bezoek onze zelfbedienings- handwerkcorner LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep; Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721) - 412 Uit het Leidsch Dagblad van 6 November 1867: Gisteren leed onze stad en de wetenschap een gevoelig verlies door het plotseling overlijden van een onzer meest geachte ingezetenen, de heer Dr. P. van der Chljs, directeur van het munt- en pennigkabinet onzer hooge- school en hoogleeraar in de numismatiek. Te Enkhuizen ivordt de prijs van het gaslicht gedu rig verminderd. Eenigen tijd geleden werd hij reeds van 21 centen op 18 centen, thans is hij van 18 centen op 16 cen ten gebracht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1