k doe die dingen graag dagelijks 'ngoede portie vlees vlees etmis-, verantwoord eten P.v.d.A. vraagt meer voor mammoetwet Rumoer in raad Voer voor cinefielen DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze isterdamse correspondent) )anny Kaye ontbeet gisteren Londen, lunchte in Amster- n, dineerde in het vliegtuig stapte 's avonds in hetzelfde l als waar hij 's morgens was gekropen. Een maand lang ds heeft hij zich zonder ho- •arium te vragen, ter be- ikking gesteld van de col- tieve Israël-actie en laat hij h sturen waarheen men wil. {teren was dat het Hilton- ;el in Amsterdam, waar hij i persconferentie gaf i.v.m. concert, dat het Nationale aëlische Jeugdorkest zondag De Doelen in Rotterdam »ft en waar hij als dirigent optreden. e komiek gaf vorig jaar novem- op dezelfde plaats ook een pers- ferentie. Vragen en antwoorden en nu vrijwel gelijk en ook de pjes waren grotendeels een herha- Danny Kaye pleegt van de ont gingen met de pers een kleine retelling te maken, maar het is schien teveel gevraagd ieder jaar nieuwe repertoire te verlangen. Zeurig getimed voerde hij zijn wtje op: een minuut voor de foto- fen, aan wie hij de meest dwaze nassen voorschotelde, en het be- ,de verhaal dat hij door de Unicef één dag langs tientallen Ameri- tnse en Canadese steden is ge spt om op ieder vliegveld een ep schoolkinderen gedag te zeg- iltjjd terugkerende vraag: wat hij 1 Nederland vindt „Wel, haring paling, klapstoek en hutsput. Wat tsput is dat is de naam van een uwe beatgroep, geloof ik". Uitrusten )anny Kaye heeft zich twee landen zonder betaling ter beschik- ig gesteld voor de toernee van het aëlisch orkest, ten bate van de .lectieve Israël-actie. „Ik doe die ïgen graag. Voor Unicef ben ik ook hele wereld door geweest. Vier fir lang heb ik wekelijks een lelevi- fehow moeten maken en dan heb je in dag vrij, maar nu doe ik dit bij ijze van uitrusten, tot ik straks $er naar Amerika moet voor film- tiamen. Als ik mij tenminste nog n herinneren voor wélke film". p de vraag of hy ook voor Ara- :ren zou willen optreden, zei hij: laar ze willen me niet binnenlaten, jn films zijn er trouwens al van 48 af verboden. Ik wilde destijds de •abische kinderen bezoeken op mijn nicef-tournee, maar ik mocht de \'ens niet over". is weer naar Londen ver- 1 okken, Danny Kaye. Wanneer hij in otterdam aankomt? „Ik weet het naar in ieder geval op tijd voor et concert". President mag niet duelleren Een ereraad in Uruguay is tot de onclusie gekomen, dat er geen reden estaat voor een duel tussen presi dent Gestido en de oud-minister van anciën Vasconcellos. Gestido daag- Vasconcellos verleden week uit, jmdat hij van mening was, dat Vas- oncellos beledigende opmerkingen ïad gemaakt in een rede, die hij uit- iprak na zijn aftreden op 6 oktober. (Van onze parlementaire redactie) Het socialistische tweede-kamerlid dr. J. Tans heeft gisteren bij de onderwijscommissie van de Tweede Kamer een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld de gelden voor de invoering' van de mammoetwet te verhogen. Op de begroting voor het jaar 1968 is hiervoor een bedrag 23 miljoen gulden uitgetrokken. Dr. Tans wil dit bedrag verhogen tot 50 miljoen. De motie die wei nig kans maakt, omdat de woord voerders van de regeringsfracties zich er tegen verzetten zou van middag in de Commissie in stem ming komen. Dr. Tans vond de beslissing van de regering om voor de invoering niet meer dan 23 miljoen gulden uit „ACHTER HET NIEUWS" IN TIJDNOOD ("Van onze t.v.-medewerkster) De redactie van .Achter het nieuws" weet nog allerminst zeker of men kans ziet om aanstaande za terdag een actueel-persiflerend pro gramma op het scherm te brengen. Het heeft in de bedoeling van Herman Wigbold en zijn staf gele gen om zaterdag te starten met een licht persiflerend programma. .Ach ter het nieuws" zou dit experiment voortzetten op de zaterdagavonden waarop deze VARA-rubriek wordt uitgezonden. Gisteren was Herman Wigbold evenwel niet optimistisch over de kansen om voor zaterdag klaar te komen met het eerste pro gramma, waaraan vorige en deze week is gewerkt. „Voorlopig is allemaal nog een puinhoop", merkte hij op. De kans bestaat dat men za terdag slechts aan enkele onderde len van het programma van .Achter het nieuws" een licht satirisch ka rakter zal geven. te trekken niet verantwoord. De be perkingen, waarmee de invoering ard moet gaan hebben, zo bleek uit de mededelingen van staatssecre taris Grosheide (Onderwijst onder betrekking op de salarissen van de leraren, de omvang van de volledige betrekking en het aantal lesuren. De staatssecretaris kondigde gis teren de uitvoeringsbesluiten inzake de mammoetwet al aan, die inmid- zijn verschenen. Deze besluiten regelen de toelating tot dc school, de inrichting van het onderwijs (vakken en aantallen lessen), de grootte van klassen en groepen en de aantallen vakantiedagen. De re geling van de eindexamens is in de- besluiten niet opgenomen, daar voor zullen afzonderlijke besluiten komen. De onderwijscommissie van de Tweede Kamer heeft besloten aan de bespreking van deze besluiten aparte vergadering te wijden. Een van de punten, die daarbij aan de orde zal komen is de verminde van het aantal wekelijkse lea- i van 34 tot 32 uur. voor Jan Cremers boek? (Van onze correspondent) „De overheid kan niet betrokken worden in een artistieke con^- troverse. Wij hebben niet Jan Cremer of zijn boek beoordeeld, maar de innerlijke sterkte van het juryrapport". Dit zei de A'damse weth. v. Kunstzaken, de heer W. Polak, giste ren in de gemeenteraad in antwoord op de vragen van het raadslid Brautigam (KVP) over het besluit de gemeentelijke prozaprijs 1967 voorlopig niet toe te kennen en de Amsterdamse Kunstraad te vragen een nieuwe jury aan te wijzen. D (Van onze Hilversumse correspondent) Het programma Opinion Ex change" dat sinds mei van dit jaar elke veertien dagen via de kortegolf van Radio Nederland Wereldomroep de ether ingaat, heeft al een aardig „klankbord" gevonden op de rest van onze aardbol. „Opinion Exchange" is een vlag die de lading voor hon derd procent dekt: de meningen van Engels-sprekenden wordt na melijk door middel van straat interviews getoetst aan de opinies van willekeurige Nederlanders die voor die gelegenheid dan wel hun beste mondje Engels moeten opendoen. Dit programma heeft zich na zo'n veertien uitzendingen ge ducht populair gemaakt. Op dit moment worden per week vier tot tien problemen aan de samenstel lers voorgelegd en daaruit kiest de samensteller van het program ma, Bruce Parsons, de beste, de meest aansprekende en meestal de meest extreemste voor zijn programma's. Die problemen kunnen soms van de meest simpele of huiselijke aard zijn (een buschauffeur uit Washington DC zou van zijn Ne derlandse collega's wel eens wil len weten hoe zij over de werktij den denken en een schoenverko per uit Wellington in Nieuw- Zeeland is er benieuwd naar of Nederlandse schoenverkopers In Roermond „De Stunt voor jeugd ongeschikt (Vaai onze Roermondse correspondent) Secretaris J. Adams van Roer- monds culturele verenigng „Civitas" vindt de nieuwe Nederlandse musi cal U>e stunt" van Hans Tobi en, Eric Herfst voor de jeugd van de Limburgse bisschopsstad ongeschikt. „Het bestuur vndt die musical eensgezind nogal prikkelend, pikant en wuft. Daaruit hebben wij onze conclusie genomen en de voorstelling van de musical uit het winterpro- gramma voor onze jeugdleden ge tild", zei de secretaris. De volwassen Civitasleden hebben op 20 oktober j.l. de musical met Jasperina de Jong in de glansrol wel kunnen zien. Op 5 november zou de Roermondse jeugd voor nog een voorstelling aan bod komen. .Onvoorziene omstandigheden zijn er de oorzaak van dat de uitvoerng van „De stunt" moet worden gean nuleerd en worden vervangen door de Japanse film „Hoog en laag" van Akira Kurosowa, heeft het bestuur van Civitas aan de jongeren in de leeftijdsgroep 1621 Jaar laten weten- Aanleiding tot dit besluit van B. W. vormde onenigheid van de juryleden. Twee van hen, H. U. Jes- surun d'Oliveira en J. Phaff, hebben ti W. geadviseerd de prijs uit ie reiken aan Jan Cremer voor zijn tweede boek „Ik Jan Cremer twee Het derde jurylid H. Kaleis, kon zich hiermee niet verenigen. Volgens hem zou de toekenning van de prijs aan Jan Cremer vergelijkbaar zijn met de verkiezing tot lid van de ge meenteraad van „Had-je-me-maar". Voor hem zou dit slechts mogelijk zijn als hij de normen waaraan hij gewend is de literatuur te toetsen overboord zou werpen. De heer Polak legde er de nadruk op dat juryrapporten als voor de Proza-prijs slechts advezen zijn en dat de toekenning van de prijs een zaak is van B. en W. Verder zei hij dat de jury-rapporten voor ge meentelijke prijzen vrijwel altijd een stemmig zijn. Hierdoor kan er niet of nauwelijks gesproken worden van een beginsel dat het advies van de meerderheid van een jury gevolgd wordt. „In het advies voor de Prozaprijs 1967 is door een van de leden van de jury de aard van de prijs in het geding gebracht. B. en W. zouden moeten beslissen over de vraag of het boek in kwestie literatuur is of l niet en dat is niet onze taak. Wij hebben uitdrukkelijk niet de derheid of de minderheid gevolgd, maar ons er buiten willen houden", aldus wethouder Polak. De heer Polak zei bereid te zijn voor een oplossing van het probleem de Vereniging van Letterkundigen te hulp te roepen. De verwachting is inmiddels dat de Amsterdamse Kunstraad negatief zal reageren op het verzoek van B. en W. om een nieuwe jury aan te wijzen. Verschil lende leden van de commissie uit deze raad die zich bezighoudt met literaire aangelegenheden hebben zich tegen het benoemen van een nieuwe jury uitgesproken. ook zo met lastige dames te kam pen hebben die maar geen schoentje naar hun keuze kunnen vinden), maar kunnen zich ook begeven op het vlak van de strijd in Vietnam, de oecumene, vrij heid van meningsuiting en ga zo maar door. Over het algemeen krijgt Par sons zeer enthousiaste reacties van de mensen, die hij, gewapend met bandrecorder en microfoon aanschiet. Zo stelde een Australi sche briefschrijver de vraag: ik heb verkering met een meisje in Amerika, maar nu kibbelen wij er steeds over of ik nu naar haar of zij naar mij dient te komen. De doorsnee-reactie van de Ne derlander: laat het meisje maar naar Sydney komen Of zij het advies ook opgevolgd heeft, vermeldt de historie niet. Prins Philip niet naar fabriek Prins Phlip, echtgenoot van Enge- lands koningin, heeft een aanbod om gedurende een half jaar in een fa briek te werken afgeslagen. Fabrieksdirecteur Kirk had de prins dit aanbod gedaan nadat deze in een toespraak scherpe kritiek had geleverd op de industrie en haar voormannen in Engeland. Volgens de directeur wist Prins Philip niet waar over hy sprak. Gisteren ontving Kirk een brief waarin de Prins toegeeft dat hij wijzer zou worden van het di recte contact met de arbeiders en de industrie. Hy voegde hier echter aan „Hebt u wel eraan gedacht dat ik uit uw fabriek nog meer geïrri teerd en teleurgesteld terug zou kun- komen dan ik nu reeds ben? Als ik mag afgaan op de problemen in uw brief opnoemt, lijkt mij dat niet onwaarschijnlijk". Kirk was mening dat Philip hem een „fantastische" brief geschreven had. zei dat de Prins met ztfn ant woord bewezen had dat hy een „echte kerel" was, maar voegde daar toe dat hy van mening blijft dat de echtgenoot van Koningin Eli zabeth beter en grondiger met de in dustrie kennis moet maken en ver klaarde: „Ik zal hem uitnodigen om te komen kijken, als gast en niet als arbeider." „Hé Samkalden Op de publieke tribune van de Amsterdamse gemeenteraad is het gistermiddag tot een korte vechtpartij gekomen tussen enke le ordebeioaarders en de beeld houwer Sjaak Jutte. De kunste naar, die zich sinds kort opwerpt als voorman van de provo- liquidatiecommissie"riep nadat burgemeester dr. I. Samkalden de vergadering had geopend: „Hè, Samkalden, ivij spreken over de vrije gemeente". Hij doelde hier mee op het gebouw dat afgelopen zondag door een groep jongeren is bestormd. Op een verzoek van de burgemeester om zich rustig te houden begon hij „actualiteit, actualiteit" te roepen. Hij klom hierna over de ballustrade die de publieke tribune van de ambte- narentrïbune scheidt en begon als een dolleman rond te lopen onder het uitroepen van kreten als „de gemeenteraad is voor ons". Enkele jongeren die hem vergezelden werden eveneens ru moerig. De burgemeester schorst- te hierop de vergadering. Jutte klom weer terug naar de publieke tribune en riep, toen dr. Samkalden hem verzocht weg te gaan: ,,Mijn jas, ik ga eruit, de burgemeester gehoorzaam ik". De verwarring ivas intussen zo groot dat enkele ordebewaarders de beeldhouwer toch vastpakten en hem, terwijl hij wethouder W. Po lak (Kunstzaken) om hulp riep, van de publieke tribune verwij derden. Raketdeskundige Rolf overleden Ludwig Rolf, die in de tweede reldoorlog een belangrijke rol heeft gespeeld by de ontwikkeling var Hitiers geheime wapen V-2, is op 53- jarige leeftyd in Los Angeles over leden. De raketdeskundige werkte aan het Amerikaanse Saturnus- Apollo-programma om een mens op naan te brengen. Hy kwam in 1945 tezamen met 115 andere Duit- raketbouwers onder leiding van Werner von Braun naar de Verenig de Staten. NEDERLAND 1 KRO 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.07 uur Openluchtcircus (kleur) 7.32 uur Zo is Franck Fernandel (kleur) 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Het Amsterdams kunstmaandorkest 8.50 uur De slinger; toneel 10.00 uur Brandpunt 10.40 uur Laatste nieuws 10.45 uur Schooltelevisie in Nederland 11.15 uur Sluiting NEDERLAND 2 VARA 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Van gewest tot gewest 7.25 uur Mensen in de sport 7.45 uur Openbaar kunstbezit 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Coronation street 9.10 uur „Dienstplicht" in burger 9.56 uur Dichter bij Hosea 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sir Malcolm Sargent herdacht 11.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.30 u 9.40 u Hilversum 2 8.30 uur 11.00 uur ew cfióteren Dave Pike Dave Pike is toevallig vibrafo- nist geworden, een carrière als buikspreker had hem vandaag of morgen waarschijnlijk even zeer voor de televisie gebracht. Als gast bij Pim Jacobs' „Jazz met Jacobs" liet hy zich voor de NCRV gisteravond in beide kwa liteiten horen, hoewel dat neu- zige stemmetje van David waar schijnlijk niet apart werd geho noreerd. Dat hoeft ook niet het neuriën zomin als het hono reren zyn soepele swingende spel is ruimschoots voldoende en wordt met toevoegingen A la bijv. Garner alleen maar ont sierd. Al met al wel een plezierig halfuurtje met Rita Reys. Ruud Jacobs, Wim Overgauw en Han Bennink. En dan te bedenken, dat Pim Jacobs maar met één hand speelt! Je moet er niet aan denken wat er zou kunnen ge beuren als hij ook die linkerhand gaat gebruiken. Enfin, zover Is het nog niet. Regisseur Joes Odufré plaat ste het geheel in een plezierige entourage. „Gevraagd" Een vijf man sterke Jury be- lordeelde drie kandidaten op ïun geschiktheid voor het be roep van reisinformateur of -in- formatrice in „Gevraagd". Wel leuk om naar te kyken en te luisteren naar de grappen van Bomans en het hameren op de wintersport van r.Dony. Maar het zal je gebeuren dat je met een tv-camera op je gericht moet solliciteren! Toch wel nut tig voor allen die straks onder minder enerverende omstandig heden zich moeten presenteren. De meeste directiekamers zijn rustgevender dan televisiestu dio's. Maar juist die extra-spanning maakt de uitslag discutabel. De een reageert op druk nu een maal anders dan de concurrent. Voor de kykers is het echter wel vermakelijk. En als het dan op de een of andere manier nog zinvol is ook. zyn we helemaal waar we zo graag willen zijn. „African Queen" De NTS kwam gisteren met .African Queen", een heerlijk oudje met Humphrey Bogart en Katherine Hepburn. Toch leek Barry Bermange's eenakter „Ol- denberg" wel zo interessant. Bleek dat ook te zijn. Het werd een fascinerende onttakeling van een op het oog zo keurig Engels echtpaar, dat zich uitslooft voor een nog onbekende die een kamer bij hen huurt, tot ze op het idee komen dat het best een neger of een jood zou kunnen zijn. Bernard Droog en Tine de Vries zetten haarscherp neer dat de „achtenswaardige echtelie den" en de door vooroordeel ver dwaasden heel wel dezelfden kunnen zijn. Bermange's ont knoping was niet erg verrassend, maar het bleef een in alle be knoptheid gaaf opgezet en uit gewerkt brok toneel. VOOR DONDERDAG NOVEMBER Hilversum 1. 402 ni. IKOR: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Ultiz. van cte P. v. d. A. Soc. bekeken. 18.30 De tafel van (hall) zeven, ge varieerd progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Mens en bijbel, radiocatechese. 20.00 Kerk veraf en dichtbij. AVRO. 20.05 Land der muzen, kunstkroniek. 20.30 Stereo: Bayreuther Festspiele 1967: Lo hengrin. opera v. Wagner, door koor en orkest van de Bayreuther Festspiele en solisten. 21.40 Omweg naar huis. hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. .22.55 Stereo: Mod. strijkkwartet (opn.) Stereo: Cor rijs en zan 24.00 Nws. Hilversum 2. 298 in. - NCRV: 18.00 T(jd vrij vrije tijd: mod. gewijde muz. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Muz. van Het Leger des Heils. 19.15 Spektrum: nws. uit de prot. chr. org. 19.30 Kerkorgelconcert: klass. muz. 20.00 Wijd als de wereld: wekeiykse internationale oriëntatie in kerk. zen ding en oekumene. 20.10 Klass. kamer- muz. (gr.). 20.30 Stekker: Steravond- progr. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Lichte gr .muz. 23.00 Studio 2300: ge varieerd progr. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 3 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochten man). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 ADVERTENTIE Romina Power, dochter van de werleden filmster Tyrone Power, in gesprek met Assaf Dayan, de zoon van de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, op de luchthaven van Rome. De jongelui maken op het ogenblik Een restaurant in Parijs gaat onder het eten films vertonen. Eigenaar Charles Casanova zegt „Variété tijdens het diner vindt niemand meer leuk, ook al is het origineel. Ik heb wat anders ontdekt films. Ik heb 20 films gehuurd, westerns, oude be roemdheden en lachfilms, en die ga ik met een 16 mm projector op een groot doek projecteren". Het „Cinerestaurant" wordt op 9 november geopend. een film over de oorlog in de Si- naï-woestijngenaamd „De vijf dagen van Sinaï". Grote som voor Rembrandt-etsen Op een veiling te New York hebben 211 etsen van Rem brandt een recordbedrag van 472.485 dollar (f 1.760.000) op gebracht. De etsen maakten deel uit van een particuliere verzameling. Het hoogste be drag werd betaald toen één van de etsen f 160.750 opbracht. Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen! Vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl Operaconcert (gr.). (9.35-9.40 Water standen), AVRO: 10.00 Voor de kleu. ters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr), (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursber. NRtf 12.00 BMk op die wereld. 12.27 Meet. voor land- en tuinbouw. 12.30 Over* heldsvoorl.: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Lichte orkestmuz. en koorzang, 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13.10 Act. VARA: 13.30 Weena Phllh. Orkest (opn.): amusementsmuz. 14.20 Wikken en wegen, lezing voor do consumenten. NRU: 14.30 Psycho hy giënische aspecten van het wonen, dis- cussie. 16.00 Vliegende blaad'Jjes. lied jesprogramma. 15.20 Het witte beren plan. lezing. 15.30 Noten Festival: amu sementsmuz. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis, progr. voor thuiszittenden-. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Internationa le muz.week 19.67: Radio Kamerorkest en zangsoliste: mod. muz. 17.40 Infor matie: achtergronden en commentaren. Hilversum 2. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: licht klass. pla- tenprogr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Badinerie: licht klass. platenprogr. 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: gevar. platenprogr. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken12UO U2n23twv^i f!??.L P.r?sm voor lan Act.) ita: li TROS: 15.00 Klass. de landbouw; 12.27 Med. »n tuinbouw; 12.30 Nws.; w- ,V_1405 Schoolradio. 14.30 Musiesta: licht gevar. muz.progr. (opn.) TROS: 15.00 Klass. gr muz. 15.30 Voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Filmkroniek. 16.30 Lichte grjnuz, voor de tieners. 17.15 Jazztrio met zangsoliste. 17.30 Sport. 17.50 Act. Hilversum 3, 240 m. en FM. .00 Nws. 9.02 Lichte grmuz. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws" 11.02 platenprogr. VPRO: 12.00 (13.00 Nws.) Licht l Nws. 12.02 Ons kent 13.30 Help, gevar. platenpL.^.. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuwe gr.- automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG 8 NOVEMBER Nederland I NTS: 18.55 Plpo de Clown. 19 00 Jn. ",B"' up: maandelijks gr- 10 "0.00 Journaal. licht progr. 22.10 De Zeventigers, ge* sprekken. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland II NTS: 18.55 Plpo de Clown. 19.00 Jn. Waarhee: 20.00 Journaal 20.20 Peyton Place, hiernaast, Engelse TV- 5). 19.33 Open oog: het weekend?. NTS: TV-feullleton

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5