31/2 procent rente Duizend gulden krediet Algemene Bank Nederland Zilveren jubileum drs. A. LDemenint Weer frontale botsing tussen twee brommers Inbrekers op pad- geld buitgemaakt Preventieve verricht gezondheids-studies voor de regering Stort uw salaris of ander inkomen nü op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland u krijgt en... zou wilt tot Promoties Ons paard DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 i. ADVERTENTIE O ja, even naar PRONONCE voor een heerlijke pyjama. BaZi i De Voor schot er weg tussen g E de Churchill'laan in Leiden 1 en de Hofweg in Voorschoten m 1 wordt met ingang van maan- 1 dag a.s. tijdelijk afgesloten voor alle rijverkeer. Dit in n verband met de verbreding g van deze voor Leiden zo be- 1 langrijke invalsweg. Zoals bekend komt er onder deze wegter hoogte van de Chur- chill-laan, een fietstunnel. Het gevaarlijke oversteken, o.m. naar het zwembad en het jeugddorp, zal volgend jaar tot het verleden beho- ren. De foto laat zien dat de bouw van de tunnel, die in n het verlengde van de Chur- i chill-laan is gesitueerd, al in g een vergevorderd stadium 1 verkeert. (Foto LD/Holvast) 1 Magneet verzorgde een Tiroler-avond In plaats van de jaarlijkse reünie van mensen, die in de afgelopen twee jaar een reis met „Magneet" heb ben gemaakt, werd gisteren in het St. Antoniusclubhuis een Tiroler- avond gehouden. Volgend jaar is er weer een reünie, die in verband met het 20-jarig bestaan van de Mag neet dan een bijzonder karakter zal hebben. De avond, die door Middelhoeks reis- en passagebureau werd geor ganiseerd voor de ex-Magneet reizi gers uit Leiden en omgeving, werd opgeluisterd met zang eh volksdans van een Oostenrijkse groep uit St. Johann, die op uitnodiging van de Magneet voor een maand in Neder land verblijft. Voorts werden er gis teren films vertoond over de ver schillende reisdoelen van Magneet, zoals het Gardameer en Majorca. De films waren vervaardigd door de heer J. Untied uit Alkmaar, die be halve de hotels en de steden, die Mag neet bezoekt, ook de passagiers zelf had gefilmd. De avond werd beslo ten met een bal, waarvoor de Tiroler- groep de muziek verzorgde. Collecte Prinses Beatrix fonds De collecte ten bate van het Prin ses Beatrix Fonds, gehouden in de week van 16 t/m 21 oktober j.l., heeft in de gemeente Leiden een bedrag van f 5699,63 opgebracht. Hoewel het aantal collectanten kleiner was dan in 1966, dat een top-jaar was, werd een nagenoeg gelijk bedrag bijeen gebracht. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mevr. drs. M. C. S. Alex- ander-De Jager, tot wetenschappelijk medewerker in vaste dienst bij de fa. Rechtsgeleerdheid Criminologie drs. R. Crespo, tot wetenschappelijk medewerker in vase dienst bij culteit der Letteren (Italiaanse taai en letterkunde)drs. A. Greeve tot wetenschappelijk medewerker in tijd lijke dienst bij de Werkgroep Kos mische Straling: drs. G. van der Hul, tto wetenschappelijk medewer ker in tijdelijke dienst bij de Socio logie; dr. J. M. G. Kauer, tot we tenschappelijk medewerker le klas se in vaste dienst bij de Anatomie, mej. J. Kreuning, arts, tot weten schappelijk hoofdmedewerker in tij delijke dienst bij de Inwendige Ge neeskunde (gastro-enterologie)dr. B. Lammes, tot wetenschappelijk medewerker le klasse in tijdelijke dienst bij de Verloskunde: dr. N. Masurel, tot wetenschappelijk hoofd medewerker in vaste dienst bij de Werkgroep voor Virusziekten; drs. A. M. van der Poel tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Fundamentele Farmacologie; drs. A. Rip, tot wetenschappelijk me dewerker in tijdelijke dienst bij de Fysische Chemie II; ir. H. A. J. Tuk, tot wetenschappelijk medewer ker le klasse in tijdelijke dienst bij de Biofysica; R. N. Zeven, arts, tot wetenschappelijk medewerker le klas- i tijdelijke dienst bij de Psychia trie. T oonkunsteoncert in tie Zuiderkerk Het Ned. Kamerorkest concer teert dinsdagavond 21 november in de Zuiderkerk, onder leiding van David Zinmann. Uitgevoerd wor- het Concerto Grosso op 3 no 2 Pieter Hellendaal, de Sym fonie voor strijkorkest van Henk Badings, het Divertimento K. V. 146 Mozart en het Divertimento 'strijkorkest van Béla Bartök. Middags speelt het Ned. Ka merorkest op het Jeugdconcert van Toonkunst, eveneens in de Zuider kerk. Het programma luidt dan Divertimento K. V. 136 van Mo zart, het Concerto in Ré van Strawinsky en de Serenade voor strijkorkest in E op 22 van Dvorak. Zondagsvaart binnenschepen - Mi nister Bakker (Verkeer' en Water staat) gaat bestuderen of de zon dagsvaart van de binnenschippers moet worden beperkt. Ongelukken in Leidse verkeer Het Leidse verkeer heeft gisteren en in de afgelopen nacht weer en kele gewonden geëist. Op de Haagweg in Leiden zijn gisteravond omstreeks half zeven de bromfietsers R. van Leeuwen (18) en P. van Wijk (23), beiden uit Leiden, door onbekende oorzaak frontaal met elkaar in botsing gekomen. Beide bromfietsbestuurders liepen een lich te hersenschudding en bloedende hoofdwonden op. De jongste van het tweetal moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De andere jongeman werd naar huis ge bracht. waar de huisarts hem zou behandelen. Eveneens op de Haagweg nabij de Churchilllaan is gistermorgen om streeks half acht de 19-jarige brom fietser J. v. d. Poel uit Zoeterwoude aangereden door een personenauto uit Leiden. De automobilist zou geen voorrang hebben verleend aan de bromfietser, die over het rijwielpad reed. De jongen moest met een her senschudding en een hoofdwond naar het Diaconessenhuis worden overge bracht. Op het rijwielpad langs de Hoge Rijndijk is gistermiddag omstreeks tien voor half één de 50-jarige me vrouw J. Owel met het voorwiel van haar fiets in aanraking gekomen met de stoeprand en gevallen. Met haar hoofd sloeg zij tegen een tuinmuur. Overbrenging naar het Diaconessen- huis bleek noodzakelijk. In de afgelopen nacht omstreeks tien over half één is op rijksweg 4a de 30-jarige caféhouder C. Dijkgraaf uit Heerde met zijn auto tegen een aantal hekken gereden, die in ver band met een wegomlegging waren geplaatst. De automobilist is waar schijnlijk door een onbekend geble ven tegenligger verblind geraakt. Met glassplinters in het gelaat is het slachtoffer naar het politiebureau ge bracht, waar hij aan zijn verwondin gen is behandeld. De voorzijde van de wagen werd zwaar beschadigd. Het Leidse inbrekersgilde Is actief geweest. Tussen kwart over acht en kwart over tien gisteravond is ingebroken in een sigarenzaak aan één vai Leidse singels. De dader(s) is bin nengekomen door een ruit te vernie len. De winkelkassa met ongeveer f 70 is meegenomen en uit een blik ken busje, dat in de woonkamer stond, is f 35 verdwenen. In de nacht van dinsdag op wo dag is, vermoedelijk door een inslui per, uit een huis aan de Houtlaan in Leiden een portefeuille met ongeveer f 365 gestolen. In de afgelopen nacht is ingebro ken in een kapperszaak aan Rijndijk in Leiden. Men is binnen- Collecte voor liet gehandicapte kind Het is een bekend feit dat het Ne derlandse volk royaal geeft indien het overtuigd is van het bestaan de nood waarvoor gecollecteerd wordt. De nood waarin vele „zorgenkin deren" verkeren is groot. Zorgen kinderen zijn geestelijk gehandicap te kinderen, die moeilijk of niet fcun- leren en veelal hun eigen be langen niet. kunnen behartigen. Het zijn afhankelijke, kwetsbare men- het zijn kinderen, ook als ze volwassen zijn. overheid doet al veel aan het onderwijs en heeft ook andere voor zieningen. Er is echter nog veel te doen. Er zijn werkplaatsen nodig waar deifee mensen zinvolle arbeid gegeven kan worden, tuinen in zij tewerkgesteld kunnen worden, tehuizen waar zij een „thuis" vinden als de ouders over leden zijn, vakantie-oorden om eens met vakantie te kunnen gaan, bu- 3 waar de ouders om raad kun nen komen. Hiervoor is veel geld nodig. Voor dit doel organiseren de drie landelij ke ouderverenigingen en de drie landelijke zwakzinnigenzorg-organi saties deze week een nationale col lecte. Collectanten kunnen zich melden bij de heer C. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121, of op zaterdag 4 no vember op het collectebureau, Bree- straat 19 in Leiden. Hand bekneld onder puin In een huis aan de Haarlemmer straat in Leiden is gistermiddag om half vijf de 25-jarige verwarmings monteur J. Labbree uit de Sleu telstad met zijn rechterhand be kneld geraakt onder vallend puin. Het ongeluk gebeurde, toen de mon teur bezig was een gat in de muur te maken om de leiding door te trek ken naar de gaskachel. Plotseling er uit de schoorsteen brokken puin op de hand van de monteur. nan moest met kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. P.T.T.-aiubtenaar geen Leidenaar De PTT-ambtenaar, die voor de Haagse rechtbank terecht stond, om dat hij f 8000.- in de duinen had begraven, blijkt geen ingezetene van Leiden te zijn. De man verleende slechts enige dagen assistentie in het Leidse PTT-kantoor en woonde in Den Haag. gedrongen via een kapot geslagen raam. Er wordt een geldbedrag van ongeveer f60 vermist. zaar voor instrumenten Het Damescomité van het bestuur van het Eerste Leidse jeugdorkest en drumband „De Burcht", organiseert op vrijdagavond 3 en zaterdagavond 4 november een bazaar in het club huis van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" in de Borneostraat. Uit de opbrengst van deze bazaar zal 'n nieuw instrumentarium worden be kostigd. Tot nu toe werden de instru menten vervangen door gebruikte instrumenten van andere verenigin gen, die deze niet meer konden ge bruiken. Voor een goed resultaat is het echter nodig dat iedere speler een goed instrument heeft. De ba zaar wordt vrijdagavond geopend om 7 uur. Het Jeugdorkest heeft in zijn 13-jarig bestaan zoveel bekendheid verworven, dat het regelmatig uitno digingen uit België, Frankrijk en Duitsland ontvangt. Nog een bazaar In de consistoriekamers van de evangelisch-lutherse kerk van we Hooglandse Kerkgracht wordt op woensdag 8 november eveneens een bazaar gehouden. Deze wordt 's och tends om 10 uur geopend door ds. J- Happee. De opbrengst komt ten goe de aan het lekkagefonds, dat een hoog bedrag bijeen moet brengen om dak- en dakgootreparaties te bekosti gen en de muren van kerk en consis torie weer toonbaar te maken. Het kerkgebouw bestaat volgend jaar 350 jaar. De bazaar zal geopend zijn van 10 tot 12 uur 's ochtends, van 2 tot 6 uur 's middags en van 7 tot 10 uur 's avonds. Er is behalve een rad van avontuur ook een kinderkennis en voor de grotere meisjes en jongens een discobar. Opdrachten van staatssecretaris De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft twee onderzoekop drachten verstrekt aan het Neder lands Instituut voor Preventieve Ge- neeskunde-TNO te Leiden. De eerste opdracht betreft een on derzoek naar het gebruik, dat de Ne derlandse bevolking en de verschil lende groeperingen daarin, maken van de voorzieningen als bijvoorbeeld zie kenhuizen en wijkverpleging, die de gezondheidszorg biedt. Daarbij wordt gevraagd, de facto ren die van invloed kunnen zijn op de medische consumptie, mede in het onderzoek te betrekken. Hierbij wordt gedacht aan de houding ten opzichte van representanten van de gezond heidszorg en de normen en kennis ten aanzien van ziek worden. Dit onderzoek dient mede gezien te worden tegen de achtergrond van de voortdurend stijgende behoefte aan voorzieningen op 'het gebied van de gezondheidszorg. Op basis van de re sultaten van dit onderzoek zal een meer gefundeerd inzicht verkregen kunnen worden in de oorzaken en achtergronden van deze stijging en in het bijzonder in de sociale en psy chologische factoren, die hierbij een rol spelen. Voor een doelmatig beleid op het terrein van de gezondheidszorg wordt het noodzakelijk geacht over die gegevens te beschikken. Het tweede onderzoek is gericht op de factoren, die ten grondslag lig gen aan de stijging van het ziektever zuim. Dr. Kruisinga heeft verzocht in het kader van dit onderzoek een ana lyse te maken van de verschillen in frequentie en duur van het ziektever zuim tussen werknemers ouder en jonger dan 35 jaar waarbij tevens ge gevens betreffende houdingen en op vattingen bij verschülende generaties betrokken zullen worden. Naar verwachting zullen de resul taten van het eerstgenoemde onder zoek medio 1969, die van het tweede onderzoek mediio 1970 beschikbaar zijn. „Heel Leiden" was gistermiddag naar „De Beukenhof" in Oegstgeest gekomen. De belangstelling concen treerde zich daar rond de persoon van drs. A. L. Demenint, voor wie de datum van 1 november een ge denkwaardige is. Deze in wijde kring bekende Oegstgeestenaar her dacht op de eerste november van dit jaar dat hij een kwart eeuw geleden als „maatschapslid" toetrad tot het Leidse accountantsbureau De Tombe en Demenint. Ter gelegenheid van dit züveren jubileum hielden de hèer en mevi Demenint een receptie, die afgezien van de zeer grote drukte bijzonder geanimeerd verliep. Het receptieboek bevatte aan het eind van de middag niet alleen de namen van de burge meesters van Leiden en Oegstgeest, resp. de heren mr. G. C. van dei Wüligen en H. L. du Boeuff, maai ook di§ van vele andere relaties vai de heer Demenint. De züveren jubi laris, die van accountancy zijn „vak' heeft gemaakt, mocht op deze voor hem zo heuglijke dag tal van geluk wensen en geschenken in ontvangst nemen. Zij vormden bij elkaar het be wijs van de grote reputatie, die de heer Demenint zich als accountant in Leiden en verre omgeving heeft verworven. Aan deze receptie ging 's morgens een huldiging in het Leidse kantoor vooraf. Hier waren het de maat- Clir. lyceum neemt afscheid van dr. A. Bolhuis Dr. A. Bolhuis, rector van het Christelijk lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft in Leiden zal in verband met zijn vertrek naar Apeldoorn afscheid nemen van „zijn" school. Hiertoe wordt op vrijdag 10 november v 4 tot 6 uur een receptie gehouden de kantine van de school, Kager- straat 1. ADVERTENTIE Onze kantoren lichten u graag verder in. v t_x/ue/4 was ee/fr uan ue vcien. die de jubilerende drs. Demenint gistermiddag tijdens de receptie in De Beukenhofgelukwensen aanbood. (Foto L.D./Holvast), schapsleden M. J. F. Jonkers en J. van der Boon, die de jubüerende ac- countant hartelijk toespraken. Zij bo den hem als sitoffelijke blijk van waar dering een Friese klok aan. Het ge schenk van het personeel, dat door de heren B. Mekking en C. Breebard aan de jubilaris werd overhandigd, bestond uit een radiotoestel. De heer Demenint wist toen nog niet dat deze cadeaus later op de dag door zo vele andere gevolgd zouden worden... De heer C. W. Stortenbeker, ge boren te Haarlem en thans wonende te Ede. is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld „Observations on the Population Dynamics of the Red Locust, noma- dacris septemfasciata (Serville), in its Outbreak Areas". Promotor was prof. dr. D. J. Kuenen. De heer H. J. Evers, geboren te Palembang en thans wonende te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Geology of the leonides between the bernesga and porma ri vers, cantabrian moutains, in Spa in". Promotor was prof. dr. L. U, de Sitter. In onze snel veranderende samen leving, waarin computers en automa ten zulk een belangrijke rol spelen, kan er soms een moment zijn dat wij even pauzeren om te genieten van een stukje romantiek. Dat kan zijn als de trouwkoetsjes voor ons mooie stadhuis stilhouden, maar zeer als het carillon van de Lo de wijk sk er k haar zilveren tonen uit strooit over het Steenschuur. Maar kunt U zich, als Leidenaar, een typischer Hollands stadsbeeld voorstellen dan een draaiorgel langs het Rapenburg, waarvan de melodie opstijgt tegen de statige gevels. Ge beeldhouwd met een drietal figu ren, met koperen lantaarns en een rustig voortsjokkend paard. Wie kijkt niet even door het raam, wie neuriet niet mee met het lied waar onze grootmoeders vroeger op walsten? Helaas, ook dit vertrouwde beeld dreigt te verdwijnen, omdatons paard geen onderdak meer heeft. De stal, waarin hij de winter door brengt wordt afgebroken Lvm. de komende Noord-Zuid verbinding. Wij wülen graag muziek voor U maken, het is tenslotte ook onze broodwin ning, maar zonder paard zal dit niet gaan. Er is ook nog een ander punt, misschien wel even belangrijk. Hoe vreemd het ook mag klinken, maar ons paard is lid van ons gezin. Wij praten met ons paard en het deelt met ons regen en zonneschijn. Maar als het voor de winter niet onderdak komt, zal het geslacht moeten wor den, en dat is iets waar wy niet aan moeten denken. Daarom is ons verzoek aan de inwoners van Lei den: Wie heeft een stal of een pak- huisje te huur waar „Corry" zich na een lange koude dag, behaaglijk in het hooi kan vlijen? Indien u ona kunt helpen, kunnen wij het zake lijke leven van alle dag blijven op fleuren met onze vrolijke orgelklan ken. Wij zullen U oprecht dankbaar zijn. Hoogachtend, H. Broers Lege Werfsteeg 9a Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3