Moest getuige van itie zwijgen? politi Leidse kerken hielden een herdenking samen Egypte enorm heeft tekort aan stookolie Wilson Lord geen geeft Chalfont ontslag Aanslag op leven van Amerikaanse vice-president Spoedig advies over borrel in verkeer Mooie successen voor stal-Rood Heath uit kritiek PAGINA 9 Zaak opnieuw in onderzoek wegens twijfel over volledigheid processen-verbaal De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Voorthuizen, die verdacht wordt van poging tot doodslag, op verzoek van de raadsman in vrijheid gesteld. Tegelijkertijd werd zijn zaak terugverwezen naar de rechtercommissaris voor een nader onderzoek. Er is bij de rechtbank ernstige twijfel ont staan over de volledigheid van de processen-verbaal, die de Barneveldse politie over deze zaak heeft opgemaakt. In de nacht van de tiende juli van dit jaar begaf de jongeman zich naar hotel-restaurant „De Punt" in Voorthuizen, waar hij een week tevo ren ontslag had opgenomen. In de bewuste nacht wilde hy (het was ongeveer twee uur) zijn vroege re patroon eraan herinneren dat hij nog vakantiegeld tegoed had. Hij had om zijn argumenten kracht bij te zetten een oude Duitse bajonet meegenomen. Met de bajonet sloeg hy op de ramen, terwijl hij luidkeels te kennen gaf de baas te willen spre ken. Deze belde snel de politie met de mededeling dat er een dronkeman voor de deur stond. Kort daarop arriveerden twee agenten. Bij hun komst trok al dus het proces-verbaal de jonge man een bajonet en nam de vecht- houding aan. De agenten gingen as sistentie halen en daarvan maak te de jongeman gebruik de be nen te nemen. Hy ging naar het ouderlyk huis. In de tuin van de bu ren werd hy door de politiemannen nu met meer dan twee man opgemerkt. Volgens het proces-verbaal zou verdachte andermaal met de bajo net hebben gedreigd. Hij had er zelfs mee in de richting van agent Balke gegooid, die zich slechts in veiligheid had kunnen brengen door snel opzij te springen. Daarna kon hy met veel moeite gearresteerd worden. Volgens de politie had verdachte zich nog hevig verzet, zo zelfs dat zij hem een paar klappen met de gummiknuppel hadden moeten geven. Op de zitting gisteren wist ver dachte zich niet veel meer van het gebeurde te herinneren. Hij vertel de de bajonet al lang geleden te hebben gevonden in het bos. Hij had die bajonet geregeld geslepen. En kele malen zei hij stellig niet de op zet te hebben gehad de agent te ra ken. Integendeel, hij had de bajo net gewoon willen weggooien. Tijdens de zitting werd de vader van de verdachte ais getuige a de charge gehoord. Naar zijn zeggen was hij getuige geweest van de ge beurtenis in de tuin van de buren Zijn beschrijving van het gebeurde kwam helemaal niet overeen met het verhaal van de politie. Volgens de va der zou zijn zoon zich helemaal niet hebben verzet. Hij had ook niet de bajonet in de richting van agent Bal ke gegooid. Volgens hem had de po litie geschoten en zonder reden van de wapenstok gebruik gemaakt. Het wekte bij de leden van de rechtbank nogal wat verbazing dat de vader helemaal niet in de stuk ken voorkwam. Hy was niet gehoord door de politie. Op vragen van de president waarom hy nu pas met zyn verhaal kwam. antwoordde de man dat de politie hem had ge vraagd te zwijgen over het schot, dat zou zijn afgevuurd nadat zijn zoon de bajonet had weggegooid. Agent Balke zou dit schot hebben gelost. De politie vou de dader herhaaldelijk te verstaan hebbn gegeven dat hij maar beter over de revolver zou kun nen zwijgen. Voor de officier van justitie, mr. A. Somerwil, was deze verklaring aanleiding voor een verzoek tot aan houding van de zaak. De raadsman, G. A. van Straten, sloot zich daar graag by aan. Volgens hem heeft de verklaring van de vader zo veel twijfels doen rijzen dat hij een verzoek om onmiddellijke invrij heidstelling van zyn cliënt, die al vier maanden in preventieve hech tenis heeft doorgebracht, gerecht vaardigd achtte. Zyn verzoek werd inderdaad ingewilligd. VS eens met EEG-landen over het kernverdrag De Verenigde Staten hebben zich op de bijeenkomst van de permanen te NAVO-raad akkoord verklaard met de beginselen, welke Euratom, de Europese Gemeenschap voor Kernenergie, wil zien opgenomen in het verdrag tegen een verdere sprei ding van kernwapens. Naar van Amerikaanse zijde in Brussel verluidt, heeft Amerika nu toestemming om de onderhandelingen met de Russen over een voor alle landen aanvaard bare verdragstekst voort te zetten. De vijf landen. West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg waren het tot nu toe niet geworden met het artikel over het toezicht in het non-proliferatiever drag. Brazilië heeft gisteren in Genève amendementen ingediend op het ont- werp-verdrag tegen de verdere spreiding van kernwapens. Met. name wil Brazilië dat de mogendheden die geen kernwapens bezitten, het. recht krijgen om zelf voor vreedzame doel einden kernexplosies teweeg te bren- Gisteravond is het gedeelte van de Voorschoterweg tussen de Leidse- weg en de Hofweg in Voorschoten afgesloten. Het verkeer wordt thans het nieuwe gedeelte van de weg geleid. Hoe lang de Voorschoterweg afgesloten zal blijven is niet bekend. Voor 100 man Verkorting werktijd P.C.&L. In navolging van vele wolbe- drijven heeft thans ook de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leem bruggen in Leiden voor 100 werknemers in het produktie- proces een werktijdverkorting van 50% aangevraagd. De noodzaak tot deze maatregel vloeit voort uit de algemene slapte op de wereldmarkt voor breigarens. In nauw contact met de vakbonden heeft de directie een regeling ontwor pen voor de werknemers, welke er op neerkomt, dat gehuwden en kostwin ners een aanvulling tot 100% van hun huidig nettoloon ontvangen. Niet-ge- huwden boven 25 jaar krygen even eens een dergelijke aanbetaling. Voor werknemers beneden deze leeftijd geeft de directie boven het gehal veerde loon en een uitkering van 40% volgens de Werkloosheidswet, een suppletie van 5 procent. Vak bondskringen zyn over dit verkregen resultaat zeer tevreden. De directie verwacht, dat het bij deze werktijdverkorting voor ongeveer 1/3 van het totale personeelsbestand zal blijven. De Veenendaalse vestiging van bedrijf, waar industriegarens worden vervaardigd, werkt op normale capa citeit door. PALEIS IN SAIGON TIJDENS RECEPTIE VAN THIOE BESCHOTEN De raad van de waterstaat zal binnenkort advies uitbrengen over een aantal maatregelen die een doeltreffender optreden mogelijk moeten maken tegen verkeersdeel nemers die onder invloed van alco hol him voertuig besturen. Dit heeft de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. J. van de Kerk. gisteren in Amsterdam meegedeeld op de derde studiedag van de „Stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid" (SWOV). De heer van de Kerk sprak de verwachting uit dat het de ministers spoedig mogelijk zal zijn tot een definitief besluit te komen ten aanzien van de maatregelen die nodig zijn om tegen bestuurders, die onder invloed van alcohol rijden, te kunnen optreden. Prof. dr. P. Muntendam, rector- magnificus van de Leidse Universi teit zei dat het invoeren van maat regelen tegen alcoholgebruik in het verkeer pas een maximaal effect op de verkeersveiligheid heeft wanneer de politie beschikt over de midde len en mogelijkheden om in voldoen de mate gerichte controles te kun nen uitoefenen. De op het ogenblik in een aantal Europese landen ge bruikte apparaten voldoen niet ge heel aan de te stellen eisen van trouwbaarheid, zei hij- Prof. Mun tendam deelde mee dat op verzoek van de S.W.O.V. op het ogenblik een onderzoek naar de meest betaalba re, door de industrie leverbare adem-analysatoren wordt voorbe reid. De directeur van de S.W.O.V. ir, E. Asmussen, zei onder meer dat van een eventuele invoering van een minimumsnelheid een groter ef fect op de weg valt te verwachten dan van een maximumsnelheid. Dit in verband met het grotere effect op inhaalmanoeuvres. Ook merkte hy op dat er behoefte is aan het ont wikkelen van geheel nieuwe oplos singen en maatregelen die tot dus ver nog nooit werden toegepast. Hy dacht daarby aan het probleem van de kruispunten, waarop in ons land 45 pet. van de ongevallen plaats heeft. Stam boekkeuringen in Duiniligt De modernisering in de Neder landse warmbloedpaardefokkery kwam dit weekeinde in Duindigt duidelyk aan de dag: de storm ten spyt waren fokkers uit alle delen van het land naar de keuringen van het stamboek van de stichting Ne derlandse Draf- en Rensport en van het Arabische paardenstamboek ge togen. Dat vele VLN-fokkers hier waren, getuigt van hun toenemende interesse in de moderne fokrich- ting: het vroegere landbouwtuig- paard gaat steeds meer in de rich ting van zadelpaard. Eerst werden de volbloed jaarlin gen gekeurd: een twintigtal heng sten en byna evenveel merriën. De ze keuringen leverden een mooi suc ces op voor stal C.N. Rood in Was senaar. Met haar lichtbruine Piper, v. Klondike Bill, werd ze IA van de vier hengsten die een eerste prijs kregen en met de bruinbles Cliquot, v. Pirate King, werd zy IC. Piper werd tevens kanipioen van alle jaar lingen (hengsten en merriën) en re serve-kampioen werd de 1B, de brui ne Confrontation, v. Compromise, f.e. A. M. H. M. Bafcx in Reusel. Een tweede prijs was o.a. voor de schimmel Persian Path, v. Sove reign Path, Engesle van R. P. Schoonheim in Wassenaar en derde prijzen kregen Joep, v. Ishan, f.e. C. P. de Groot in Wassenaar; de bruine Ferguut, v. Abgar, van J. v. Schip in Alphen a.d. Rijn; de vos- bles Trouble S, v. Blue Lightning. Engelse van R. P. Schoonheim in Wassenaar en de vos Cartoóche. v. Compromise, f.e. jhr. R. Barnaart in Vogelenzang. Van de merriën werd IA de bruine Ashmara v. Ishan, f.e. jhr. R. Barnaart en 1B de Engelse bruine Sica Girl S. van R. P. Schoonheim. Oudste Van de andere hengen werd ge toond de tot 1968 ook voor de V.L.N. goedgekeurde bruine. 14- Jarige Kandahar, v. Alaric, f.e. F. J. Frowein in Noordwyk, de oudste van het gezelschap. Goedgekeurd voor 1968 werden o.a. de 13-jarige vos Le Faguin. Belgische van F. Delbrassine in Wassenaar (ook voor de V.L.N.), de 7-jarige bruine Mis ter Wilfred, v. Kartou, van H. M. P. C. Coebergh in Leidschendam, ge fokt door H. Jager in Scheveningen (ook V.L.N.)de Engelse 10-jarige vos Rex Mundi van R. P. Schoon heim (ook V.L.N.); de 9-jarige vos Ishan, Amerikaanse van T. H. Bar ingen in Finoterwolde di ein Wasse naar stond (ook V.LN.)Verder waren er zes voor het eerst te keu ren hengsten waarvan drie voor één jaar werden goedgekeurd, ook voor de VX.N. Onder deze drie was Exilio van C. N. Rood in Wasse naar. Verder was er één uit de Be tuwe en één uit Groningen. Een 9- jarige Italiaan, een 5-jarige Wasse- •se en een 5-jarige Wassenaarse H. M. P. C. Coebergh in Leid schendam werden niet goedgekeurd. De volbloedhengsten onder het za del werden aangevoerd door de 7- jarige vos Uppercut van D. J. Mel- lema in Reinerwolderpolder (Gr.), vyfde werd Exilio van C. N. Rood Wassenaar. Deze geschiktheids- proef levert/ blykbaar wel variaties; /as Uppercut o.a. eerste in 1963. tweede in 1966 (na Talisman uit Elspeet die nu derde stond) en nu eer eerste. De keuringen van het Arabisch paardenstamboek leverden voor Lei- dens omgeving niet veel interessants op. Wel vermeldenswaard is dat de eerste plaats onder het zadel werd ingenomen door de 4-jarige schim mel Ramano, van P. Booshé en A. de Melker in Rotterdam (by welke we vorig jaar als driej. „excell." noteerden maar die toen niet ge plaatst werd), dat weer tweede werd de 11-jarige vos Noran van dr. Hout appel uit Eemnes en dat ditmaal derde werd de fraaie 5-jarige Rus sische schimmel Neptun van R. C de Hartog in Amsterdam, die verle den Jaar aan de spits kwam te staan. Vierhonderdvijftig jaar reformatie In de Evangelisch-Lutherse Kerk in Leiden is gisteravond het feit herdacht, dat 450 jaar geleden de reformatie is begonnen. Deze herdenking was georganiseerd door de samenwerkende kerken in de afdeling Leiden van de Oecumenische Raad. Pater Raymund Sassen van IJsselt hield als eerste een toespraak over het onderwerp „Luther, schatbewaarder voor Rome". „Zoals de Joden de stenen tafelen meedroegen op hun tocht naar het heilige land, zo voeren wy het woord van het heilige schrift mee, aldus Pa ter Sasse van IJsselt. „En zoals de Joden door vele gevaren werden be dreigd, worden ook wij op onze tocht naar het eeuwige beloofde land be dreigd door vele gevaren. Gevaren van binnen de kerk, zoals hovaardy, bygeloof en ongeloof. De kerk moet zich daarom steeds Met pensioen J. W. Nieuwenhuys nam afscheid van belastingdienst Onder grote belangstelling heeft de hoofdcommies-secretaris, algemeen bureauchef van de Inspectie der di recte belastingen le afdeling in Lei den, de heer J. W. Nieuwenhuys, gis- i afscheid genomen. De officiële bijeenkomst had plaats in de kantine n het Centraal Belastinggebouw n het Stationsplein, waar als eerste de heer J. H. P. Rouwenhorst, hoofd- Inspecteur-hoofd der inspectie het oord voerde. De hr. Rouwenhorst schetste de loop baan van de scheidende hoofdcom- die al in 1916 begon by de toen malige Centrale Distributiedienst en In 1921 zich voorzette bij de dienst der rijksbelastingen in 's-Gravenhage. Vele verplaatsingen, o.a. naar Hoorn, Haarlem, Alkmaar, Schagen en Drachten en tenslotte naar Leiden, bouwden mee aan de loopbaan van de heer Nieuwenhuys, die de dienst thans met pensioen verlaten heeft. Een persooniyk geschenk vergezelde deze woorden. Namens de aanslagregelende amb tenaren en de afdeling Controle voer- achtereenvolgens de heren mi*. E. Heringa en M. G. J. Ham het woord, die de heer Nieuwenhuys roemden als prettige en hulpvaardige chef. Uit de administratieve sector richtten de beide afdelings-chefs, H. H. J. van Overbeek en M. A .W. Wolvers, zich loffeiyke bewoordingen tot de scheidende functionaris. Namens de regionale- en landelyke contactgroepen van chefs-de-bureau, by de belastingdienst spraken de he- Dykstra en Cassee. Zij her innerden er aan hoe de taak als chef de heer Nieuwenhuys altijd als een fascinerende bezigheid voor ogen had gestaan. Zyn kennis van de voor schriften en gevoel voor organisatie maakten hem ook actief in het dis puut", aldus de heer Dijkstra. Het wnd. hoofd der Inspectie, de heer J. Lubbers voerde in zijn functie als voorzitter van het personeelsfonds tenslotte als laatste het woord. „U leeft", aldus de heer Lubbers, „thans op de grens van twee werelden; ach- ii ligt die \\n een zeer lange diensttyd, vóór u een lange tyd waar- u zich kunt wyden aan alles wat zelf gelieft te doen". Namens het personeelsfonds bood hij een aard globe aan- Na het officiële gedeelte, dat door de heer J. Holtink werd geleid, kreeg elkeen gelegenheid persoonlijk van de heer Nieuwenhuys afscheid te nemen. Bosch en Luther Pater Sasse van IJsselt was van mening dat dit misschien nooit zo sterk nodig is geweest als 450 jaar geleden, in de tyd van Jeroen Bosch en van Maarten Luther. „In deze tyd, waarin Bosch overal onheil en duivels zag en bygeloof en magie, is de persooniyke stryd van Luther hiertegen symbolisch voor zyn kerk. Als Bosch in 1516 sterft, sluit hy een tydperk van panische angst af. En als Luther een jaar later zyn 95 stel lingen plaatst op de poort van de slotkapel in Wittenberg, dan staat hy tevens aan de poort van een nieuw tydperk. Dan maakt de angst voor de duivel plaats voor een trouwen in Gods woord. Pas jaren daarna is de reformatie doorgedron gen naar Rome". Pater Sasse var IJsselt wees er op hoe vele protes tanten de stoot hebben gegeven tot bybelstudie in de R.-K. Kerk. De laatste tyd heeft dan ook in de R.-K. Kerk de dienst van het woord grotere plaats gekregen. Hy noemde Luther de „Schatbewaarder voor Rome", omdat de R.-K. Kerk veel van haar vernieuwingen aan hem te danken heeft. Het woord Ds. J. Happee, evangelisch-luthers predikant in Leiden, ging in zyn toespraak uit van een der stellingen van Luther: „De ware schat der kerk is het allerheiligste evangelie onze heer Jezus Christus". „Voor deze waarheid heeft Luther byna 30 jaar gestreden", aldus ds. Happee. Luther werkte aan een bybelverta- ling, een nieuwe catechismus, litur gievernieuwing en maakte evange lische liederen, 'n wex-k, waar nu dui zenden mensen mee bezig zyn. In die tyd werd de kracht van Gods woord herontdekt, maar deze herontdek king van het evangelie van Chris tus bracht een scheuring in de kerk teweeg. Er ontstonden onder Lutherse medestanders groepen men sen. die in de reformatie de boven toon gingen voeren op een manier, waarop Luther dat nooit zou heb ben gedaan. Er werden experimen tele erediensten georganiseerd, de biecht werd afgeschaft en kerken werden afgebrand. En terwyl Luther op Wartburg bezig was met een ver taling van het Nieuwe Testament, hoopte in Wittenberg de onrust zich op. Toen Luther dit hoorde reisde hy meteen terug naar Wittenberg en sprak acht dagen achtereen in de stadskerk van Wittenberg, daarmee de reformatie weer in het goede spoor zettend. Hy kon echter niet verhinderen dat ook onder de reformatorische christenen een scheuring ontstaat. Wat nu nodig is", besloot ds. Happee zyn toespraak, „is een kerk die groot Toekomst Dr. J. Viym, gereformeerd studen tenpredikant in Leiden, sprak tot slot over „Luther en de toekomst". Ek zyn naar zyn mening twee dingen die de christenen van Luther zouden kunnen leren met het oog op de toe komst van de christelyke kerk ,na- melyk de verstaanbaarheid en de ge loofwaardigheid van het evangelie. Voor de verstaanbaarheid van het evangelie heeft Luther zich enorm ingezet, In december 1521 begon hy met een vertaling van het Nieuwe Testament, die in september 1522 is uitgekomen. In 1534 kwam een ver taling van de hele by bel uit. Luther heeft zich daarby byzonder inge spannen om die vertaling te geven in zo zuiver en duidelyk mogelyk Duits. „Achter Luthers bybel staat die overtuiging, dat het woord Gods niet alleen is gegeven aan het ambt, maar aan alle gelovigen", aldus ds. Vlym. En een van de vragen waar voor de kerken in de toekomst staan, is juist de verstaanbaarheid van het evangelie. Ds. Vlym was van me ning, dat de geloofwaardigheid van het evangelie niet alleen ontleend moet worden aan het goddeiyk ge zag en aan een lange kerktraditie, maar dat deze samenhangt met het leven van degenen, die door het evangelie gegrepen zyn. „Wy zyn vanavond niet alleen samengekomen om Luther te eren, maar om de kracht van het evangelie te voelen", besloot hy. „Laten wy samen met de kracht waarmee Luther heeft ge werkt, vooruit gaan naar de toe komst". HOGERE OMZET I.B.B. De omzet van 133, aannemings- maatschappy voor bouw- en gewa pend betonwerken in Leiden zal over 1967 enige verhoging vertonen ten opzichte van die over 1966, terwyi oe omvang van de nog niet uitge voerde opdrachten aan het eind van het jaar in dezelfde orde van grootte zal liggen als een jaar geleden. Onvoorziene omstandigheden voor behouden wordt verwacht, dat de resultaten over het jaar 1967 ten minste dezelfde zullen zyn als die van het voorgaande jaar, zo deelt de directie ons mee. In Saigon zUn gisteren vier mor tiergranaten van 60 mm terechtge komen op nog geen vijftig meter vai het paleis, waar de nieuwe president Ngoejen Van-thioe een receptie gaf voor buitenlandse en Vietnamese gas ten. De Amerikaanse vice-president Humphrey, was juist met de Ameri kaanse ambassadeur Bunker in het paleis aangekomen en tekende het gastenboek, toen de granaten insloe gen. De ruiten van het palels rinkelden maar het gebouw werd niet bescha digd. Eén van de salvo's trof wachthuisje in de zuidwestelyke hoek van de paleistuin. Verscheidene au to's werden beschadigd. Onder de ge wonden bevindt zich een Amerikaan se kolonel. Een mortierbuis werd gevonden in een gebouw ongeveer vyf huizenblok ken verwyderd van het paleis. Aan genomen wordt dat daaruit de gra naat voor de aanval is afgeschoten. Gezien is dat na de ontploffing drie mannen gekleed in Zuidvietnamese politie-uniformen wegvluchtten. Schermutselingen Noordvietnamese troepen hebben in een gevecht, dat zich zaterdag by Nam Bac afspeelde, 76 man verloren Nam Bac ligt ruim zestig kilometer ten noorden van Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos- Aan de kant van de Laotianen sneuvelden vyftien man. Aan het gevecht werd deelgenomen door Dakota's van de Laotiaanse luchtmacht. Hulp Een strydmacht van de Vietcong heeft gistermorgen weer een aanval gedaan op het hoofdkwartier van het Zuidvietnamese leger in Loc Ninh, noordoosten dagnacht bezet had maar waar zy later uit verdreven werd. By een te genaanval van Amerikaanse en Zuid vietnamese troepen sneuvelden 200 Vietcongstryders. De verliezen aan Zuidvietnamese en Amerikaanse zy- de zouden „licht" zyn. De bewering van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat Zuid- Vietnam behalve door de Verenigde Staten nog door 37 andere landen wordt geholpen is volgens de Ameri kaanse senator Fulbright zeer mis leidend. Fulbright, voorzitter van de se naatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, verklaarde in de senaat dat tien van de landen sinds 1966 geen hulp aan Zuid-Vietnam hadden verleend. Drie andere landen hebben al sinds 1965 niet geholpen. In vele gevallen is de hulp van de 37 landen veel minder groot dan de omvang van hun handelsverkeer met Noord-Vietnam. Het totaal van het handelsverkeer tussen Japan en Noord-Vietnam was in 1964-1966 twintigmaal zo groot als Japan's hulp aan Zuid-Vietnam. aldus Fulbright. Raketten De Noordvietnamezen doen vermoe- deiyk pogingen om even ten noorden de gedemilitariseerde zone grond luchtraketten van Russische makelij in te zetten tegen de Amerikaanse bommenwerpers, die het' grensgebied dagelyks aanvallen. Het Amerikaanse hoofdkwartier heeft vandaag bekendgemaakt, dat jachtbommenwerpers van het mari nierskorps gisteren een vermoedelijke lanceerbasis van dergeiyke grond luchtraketten ten noorden van de gedemilitariseerde zone aangevallen hebben. Volgens radio-Hanoi zyn gisteren plaats op rond 100 kilometer ten twee Amerikaanse vliegtuigen boven Saigon die zy zater- I Noord-Vietnam neergeschoten. Egypte heeft verscheidene Europe- landen verzocht geraffineerde olie te leveren. Het land zou een ei tekort hebben aan stookolie voo belangrykste industrieën. Dit hebben vertegenwoordigers van de Italiaan- olieindustrie meegedeeld. Vorige week meerde een Brits tank schip af in Alexandrië. Het schip zou stookolie hebben gelost voor elektriciteitscentrale in de stad. In Cairo heeft een regeringswoordvoer der bekend gemaakt dat Egypte het olietekort tracht goed te maken door beperkte importen uit West-Europa, Vluchtelingen O Zeventig procent van de Jordaanse vluchtelingen heeft verklaard dat zy door Israëli's uit him huizen gezet zyn of dat zy moesten vluchten dat hun dorpen met de grond geiyk gemaakt werden. Dit is het resultaat een enquête die studenten Amerikaanse universiteit hebben Premier Wilson heeft gisteren in het Britse parlement mee gedeeld dat hij het door Lord Chalfont, als gevolg van de inter nationale storm over de opmerkingen die hij dit weekeinde in Lausanne tegenover journalisten maakte, aangeboden ontslag niet heeft ingewilligd. Wilson verklaarde dat Chalfont, de Britse EEG-onderhandelaar, dui delyk heeft doen uitkomen dat En geland vastbesloten biyft streven het lidmaatschap van de EEG. Wanneer hy ook maar even getwy- feld had aan wat Lord Chalfront had gezegd, zou hy het ontslag wel aan aard hebben, zei de Britse premier. Waarom? De leider van de Britse t-ieven, Heath, vroeg aan premier Wilson uiteen te zetten onder welke omstandigheden Lord Chalfont zyn verklaringen heeft afgelegd. Na deze uiteenzetting zei Heath: „Lord Chal font heeft op zyn persconferentie in Lausanne loze dreigementen geuit over wat Engeland zou kunnen gaan doen wanneer het niet tot de EEG wordt toegelaten." Heath noemde de hele kwestie "een dom geval" en op perde de veronderstelling dat de ver klaringen van Lord Chalfont inge geven kunnen zyn door andere, ho ger geplaatste regeringsleiders, tegen de verslaggevers heeft Lord Chal font gezegd dat hy slechts zyn per sooniyke mening weergaf, maar hy wilde die wel graag gepubliceerd zien. „Wy vragen ons af waarom", aldus Heath De onderhandelingspositie van Lord ('halfont is door deze zaak niet ver sterkt, zyn verklaringen zyn koren op de molen van degenen die zeggen dat Engeland In feite niet Europees is, aldus Heath. ingesteld onder de vluchtelingen in tentenkampen op de oostelyke oever van de Jordaan in Libanon. Dr. Peter Dodd, die de leiding van het onderzoek had, heeft verklaard dat de vluchtelingen verteld hadden dat „veel mannen opgehaald en gede porteerd werden, terwyi anderen voor de ogen van de vrouwen werden vernederd". Dodd zei dat de vluchte lingen beducht waren geweest door de napalm bombardementen en voor de eer van echtgenoten en dochters als gevolg van de houding van de Israëlische militairen. Van de onge veer 220.000 vluchtelingen uit de be zette Jordaanse gebieden hebben slechts 14.000 toestemming gekregen terug te keren. Twee jonge Arabische saboteurs zyn door een militaire rechtbank in Gaza tot levenslang dwangarbeid ver oordeeld omdat zy een Belgische vry- williger, Daniel Abelew, hebben ver moord om hun groepen te laten zien „hoe je omgaat met spionnen". Een derde Arabier werd veroordeeld tot vyftien jaar dwangarbeid. Het actie-comité voor Amerikaans- Arabische Zaken heeft bekendge maakt, dat het Egypte heeft voor gesteld het Suezkanaal aan een van de grote wereldmogenheden te ver pachten. De mogendheden zouden op het kanaal moeten bieden. Het hoog ste bod zou het kanaal voor een periode van 20 jaar worden toegewe- Staatssecretaris stimuleert bouw van zwembaden De vereniging van Nederlandse ge meenten en de Nederlandse Sport federatie hebben een plan opgesteld om in de periode 1969 tot 1980 twee honderd overdekte instructiebaden te bouwen. Staatssecretaris Kruisinga de Volksgezondheid juicht dat plan toe. Jk wil het van harte steu- voor zover dat in myn vermo gen ligt", zei hy ons vanmorgen. Als het project verwezeniykt zal zyn, is voor 644.000 leerlingen van de 5de en 6de klassen de mogeiykheid ge schapen om elke week van een over dekt zwembad gebruik te maken. Uit recente onderzoekingen onder dienstplichtige militairen is gebleken, dat van de twaalf miljoen inwoners er op het ogenblik acht miljoen niet kunnen zwemmen. Het aantal ver- drinkingsgevallen bedraagt Jaariyks meer dan 400. Daarom is het ver heugend, aldus de staatssecretaris, dat in 1967 ongeveer 45 nieuwe zwembaden gereed zullen komen en in 1968 zeker nog eens 60 zwemba den De regering heeft ook in het kader van de werkgelegenheidspoli- tiek de bouw van zwembaden gesti muleerd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9