jDperetteconcert van »t. Bonifacius Alphen ■ïoede zang en sfeer Vlotte verkoop van schilderijen Rusk verdedigt zijn uitlating over China Rozebotteljam ZWAARDEMAKER Kunstgebitten EEG zoekt brug over technologische kloof Een sterk staaltje van plichtsbesef —IJSDAG 1 NOVEMBER MM LElDSCH DAGBLAD t.-Bonifacius" van Alphen geeft jaarlijks z'n algemeen ge- :deerd Operette Concert in „Avifauna", waar altijd van belangstelling wordt blijk gegeven. Daarbij zijn twee fac- 1 doorgaans gegarandeerd goed: de koorzang en de sfeer, wee er gewoonlijk bij uitgenodigde solisten kennen altijd üperette-vak, maar kunnen wat stemkwaliteit betreft wis- id meer en minder bevallen. Dit waren gisteren Aukje Kar- con iyer, sopraan, en Bert van 't Hoff, tenor, van wie de tenor de meerdere toonde. orkest groepje, aangeduid als o Operette Orkest" geen IIE 'eet orkest niet een pianist twee eigen nummers toebe- Offenbach's Orfeo-ouverture ncke's Orkestwals „Verschmah- fbe". Heerlijke luchtige muziek, 70s:: voor enkele eerste lessenaars solo-kansen inzaten. De ver- ngen van de eerste violist wa- oms echter maar minnetjes. orkest als geheel bleef ook ens beneden verwachting, ver- V ai bij vorige jaren. f koor had Chris v. d. Mark de in de hand. De instudering re. rde in een beweeglijke, wend en uitnemend op elke intentie rende zang en in een verheu- jjke zuiverheid, waar in de eer- laats de sopranen toe bijdroe- De solo-sopraan viel ons wat Zij herinnerde aan betere •EN Haar zang is niet zonder bij en bezit niet voldoende ron- meer. Zij blijft niettemin een bare kracht door haar ope- •outine en door het acterend jgen, dat zij in de stem weet [jven. De zeer mooie tenorklank Pan 't Hoff is edeler van aard, onen zijn zeer goed gewelfd en en van slijtage vrij. aandeel voor de koristen ls 00 »lgt geweest: selecties uit .JDrei- erhaus" van„Schubert" (zo het programma het voorstel- en uit „lm weissen Röss'l" Benatzky, fantasiën uit Kal- „Czardasfürstin" en uit ht in Venediig" van Strauss, de koorwals „Geschichten aus Wienerwals" van de laatste tot De bijpassende verhaaltjes werden als bekend verondersteld. Het „Drei- madlerhaus" verlangt toelichting. Wat Schubert juist, nooit wilde luk ken, dat was: operette schrijven, hij heeft er dan ook geen nagelaten. Het was Berté, die „Dreimadler- haus" ontwierp en er aanvankelijk Frans Doliinen voorzitter Wereld- muziekconcours Dr. ir. P. Wintgens heeft op een ledenvergadering in Kerk- rade van de Stichting Wereld muziekconcours zyn ontslag geno men als voorzitter van het Stich tingsbestuur in verband met zijn steeds groeiende werkzaamheden als directeur van de myn „Willem-So fia". Tot zijn opvolger ls benoemd de heer Frans Dohmen, voorzitter van de Ned. Kath. Mijnwerkarsbond, één van de vice-voorzitters. De heer Dohmen aanvaardde de benoeming onder enig voorbehoud, dat naar hy zei te hopen binnen enkele weken zou zyn opgelost. Namens de vergadering dankte de heer G. Frantzen de scheidende voorzitter voor hetgeen hij voor de Stichting heeft gedaan Onder voorzitterschap van de heer Dohmen gaf de vergadering vervol gens het bestuur volmacht met de voorbereidingen voor het muziek concours in 1970 een begin te ma ken. Het zesde Wereldmuziekcon cours zaJ van 17 juli t.m. zondag 9 augustus 1970 worden gehouden. maar één Shubertthema in losliet. Dat had geen succes. Zijn theater directeur dwong hem toen om zijn werk helemaal met Schubert-schla- gers te doorspekken en zo zijn din gen uit het Rosamunde-ballet en de Unvollendete overgeheveld, een Deutscher Tamz, een Impromptu, de Mdlitarmarsoh, zelfs het Standchen. Al deze gevallen waren nooit voor koorzang bedoeld en vormen bij el kaar een „allegaartje". De fijnhoren- de moet bij inzet en voorbijgaan van het eerstgezongen koor van de Czar dasfürstin onmiddellijk de weldadige invloed van de rechtstreekse schrijf wijze hebben ondergaan. Protest inzake Prozaprijs 1967 In een brief, gericht aan de secre taris van de Amsterdamse Kunstraad mr. E. H. van Sonsbeek en aan wet houder W. Polak, heeft een aantal kunstenaars hun verontrusting uitge sproken over de ingreep der gemeen- telyke overheid ten gunste van een minderheidsbeslissing betreffende de prozaprijs 1967 van de gemeente Am sterdam. De kunstenaars protesteren ten zeerste tegen wat zy een ondemocra tische, eenzijdige, de overheid welge vallige gang van zaken vinden en te gen het opnieuw formeren van 'n ju ry. Verzocht wordt alsnog bovenge noemde prijs, bij meerderheidsbe sluit in de jury reeds beslist-, aan Jan Cremer toe te kennen. De brief was ondertekend door Remco Campert, Pieter Defesche, Leo Dooper, Hesse- lius, Kees van Iersel, Leen Jonge- waard, Theo Loevendie, Peter Schat en Jan Wolkers. Hervé Bazin heeft voor zijn ganse oeuvre de XlVe Grand Prix de l'Humour Noir Xavier Fornet gekregen. De prijs werd uitgereikt in de Galerie Valérie Schmidt in Parijs door een jury onder voorzit, terschap van André Barry. f de gisteren bij Mak van Waay het Rokin in Amsterdam begon- ïnkele weken durende kunstvei- heeft de verkoop van schilderijen zeer vlot karakter gehad. Ge- ■■telijk werd door het zeer talrijke lek geboden op de getoonde twerken. werk van H. van Hove „Dame !ct een door een juwelier aange- i parelcollier" werd naar het nland verkocht voor f 15.800. klein schilderijtje van Abraham Beijeren bracht f 5600 op, een je niet groter dan een briefkaart Jan Brueghel (De Fluwele) "l, een doek van Van Borselen f 3600, een klein stadsgezichtje van B. van Hove f 2300 gulden (verkocht naar het buitenland), Vissersschepen gemeerd aan een havenhoofd van A. Hulk f 6400, een gezicht op Dor drecht, afmetingen 22 x 35, van J. C. K. Klinkenberg f 3350 en van J. H. Klinkenberg een Amsterdams stadsgezicht f 4800. De Grand Prix de l'Humour Noir Grandville is toegekend aan Desclozeaux voor het manuscript „Le Noir et le rouge"; aan George Wolinsku voor no. 42 van het tijdschrift „Bizarre". Hélène Martin kreeg voor de plaat „Ballade de Bessie Smith" de Grand Prix de l'Humour Noir du disgue. Op de foto Hervé Bazin. De beroemde actrice Ingrid Bergman kreeg gisteren een boe ket rozen na de eerste nachtvoor stelling van „More Stately Man sion". Het was voor de eerste maal, dat zij na 21 jaar weer op Broadway te New York optrad. Expositie van Poolse affiches Vrijdag a.s. des middags te vijf uur wordt onder auspiciën van het Leids Akademisch Kunstcentrum in de Akademie aan het Rapenburg 73 door prof. Th. H. Lunsingh Scheur leer een expositie geopend van Pool se affiches. Stormloop op expositie „Spelen en lezen" Naar wy vernemen vindt er een ware „stormloop" plaats op de boeiende expositie „Spelen en lezen" in het museum „De Lakenhal", waar over wy verleden week uitvoerig schreven. Reeds de eerste d-ag was de be langstelling bijzonder groot, zondag, middag waren er niet minder dan 1300 bezoekers en maandag werd expositie door 500 ouderen en jon geren bezocht. In het bijzonder zijn er veel leerlingen van lagere en middelbare scholen, die in deze positie al of niet in schoolverband geïnteresseerd blijken te zijn. Ook gisteren zette zich de stroom van belangstellenden voort. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat, deze unieke tentoonstelling spe ciaal door alle schoolkinderen be zocht dient te worde>\ doch ook voor de ouderen is zij in hoge mate in teressant-. In de geschiedenis van het mu seum „De Lakenhal" is er nog nooit zulk een enorm druk bezoek geweest. Steinbeck aan de beterende hand De auteur John Steinbeck maakt goede vooruitgang en za lover on geveer twee weken het ziekenhuis kunnen verlaten. Steinbeck onder ging op 23 oktober een operatie we gens een gebroken ruggewervelschijf. Titia Buniiig- Brongersprijs Het bestuur van de Titia Buning- Brongers Stichting heeft de door de Stichting ingestelde Titia Buning- Brongers-prys, groot f500 dit jaar toegekend aan de jonge kunstenaar Henri Plaat uit Amsterdam voor zijn aquarellen en gouaches. De Stichting heeft ten toel de na latenschap van de schilder Johan Buning te beheren en uit de inkom sten het werk van jonge schilders te bevorderen. Werk van Henri Plaat be vindt zich thans op de Biennale te Parijs. Het is de tweede keer dat de ze prijs is toegekend. ADVERTENTIE Dat is het tegenwoordig helemaal. En helemaal als dat Wolmerk-labeltje aan een pullover of een vest of een polo-pull hangt waar ook nog het labeltje van Sir Edwin inzit. U weet dan dat u /r^~^gekleed gaat als een Sir want het is de one and only Sir Edwin. Het woord is aan u, Sir. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft maan- in een toespraak te Columbus in Indiana gezegd dat de regering in Hanoi .ongetwijfeld aangemoedigd zal zij-n door de vredesdemonstraties in de Ver Starten" De hoop van Noord-Vietnam op militair succes in Zuid-Vietnam, op een politieke instortnig van de rege ring in Saigon of op internationale druk met het doel de Verenigde Sta ten te nopen hun koers te wijzigen, is de bodem ingeslagen, maar Hanoi is ongetwijfeld aangemoedigd door de „vredesdemonstraties" in dit land, aldus Rusk. Hij voegde eraan toe: „Wij moeten ons kostbare recht op vrije menings uiting zorgvuldig beschermen, maar ik hoop dat de goede Amerikanen zich zullen realiseren dat alles wat we hier zeggen in Hanoi en Peking wordt gehoord". Evacuatie van huurlingen twijfelachtig Het internationale Rode Kruis heeft president Moboetoe van Kongo meegedeeld dat het zich niet met de evacuatie van de huurlingen van kolonel Schramme en de Katangese gendarmes die zich in Boekavoe be vinden, kan belasten als de felle aanvallen die de Kongolese rege ringstroepen sinds twee dagen op die stad doen, niet snel ophouden. Afgevaardigden van het Rode Kruis in Boekavoe hadden verwoede aanvallen gemeld van de Kongolese troepen, die hoofdzakelijk mortieren en vliegtuigen gebruikten. Aan bei de kanten waren verscheidene slachtoffers gevallen. Hetgeen er op wijst dat de huurlingen het offen sief hebben beantwoord. In Boekavoe bevinden zich onge veer 130 blanke huurlingen en dui zend Katangese muiters. De hulp van het internationale Rode Kruis was ingeroepen door de organisatie van Afrikaanse eenheid, met instem ming van president Moboetoe. Er zijn echter moeilijkheden gerezen over de door de Kongolese regering te geven veiligheidsvoorschriften. Minister Rusk verdedigde de veel gekritiseerde verklaring die hy eer der deze maand op een persconfe rentie aflegde en waarin hy zei dat de Verenigde Staten onder meer in Zuidoost-Azië zijn om te waken te gen de mogelijkheid dat miljoenen met kernwapens uitgeruste Chinezen zouden trachten dat gebied onder de voet te lopen. Tot degenen die hem beschuldigden van pogingen de angst voor het „gele gevaar" te doen her leven zei hU, dat hetzelfde onder werp in het openbaar en herhaalde- lyk door vier achtereenvolgende pre sidenten sedert Truman aan de orde as gesteld. „We hebben verdragen voor we derzijdse defensiehulp gesloten met Japan, de Philippynen, Australië, Nieuw Zeeland, de republiek Korea, de Chinese republiek (Formosa) en door middel van de Zuidoostaziati- sche Verdragsorganisatie (ZOAVO), r dat is niet geschied met de gedachte aan agressie door de es kimo's". ADVERTENTIE vol natuurlijke vitamine C Voldoende schuilruimte aanwezig Een proefenquête in het oostelijk deel van de provincie Utrecht heeft uitgewezen, dat ©r in de woningen en grote gebouwen voldoende tegen fallout (de met radio-activiteit be smette Stofdeeltjes na een atoom explosie op afstand) beschermde ruimten aanwezig zijn voor het overgrote deel van de bevolking. Dit resultaat overtrof de verwachtingen. Het desbetreffende gebied was voor het proefonderzoek aangewezen om dat het gezien het aantal aanwe zige kleine en grote gemeenten een goede „doorsnee" vormde van heel Nederland. De uitkomsten va rieerden nogal per gemeente: soms lagen ze ver boven, soms onder het gunstige gemiddelde. De resultaten van de proefenquête hebben ertoe geleid, dat de minister va/n Binnenlandse Zaken nu de be scherming burgerbevolking heeft opgedragen, het onderzoek uit te breiden tot andere Nederlandse pro vincies. Jim Barrie, de voorzitter van i Zuidafrikaanse tennisfederatie, heeft gisteren in Johannesburg be kendgemaakt, dat als Zuid-Afrika de ontmoeting voor de halve finale van de interzone van het toernooi om de Davis Cup tegen India, die op 10, 11 en 12 november in Barcelona wordt gehouden, wint, de finale tegen Span je in Johannesburg zal worden ge speeld. ADVERTENTIE Goed bericht voor de bezitters van Dcntofix - een nieuw, aangenaam en hygiënisch- poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid gegarandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plas tic flacons, prijs f. 2j35, bij apotheken en drogisterijen. Von Hase naast Schroder De officiële woordvoerder van do Westduitse regering Von Hase is per 1 januari benoemd tot staatssecreta ris van het ministerie van Defensie en als zodanig de naaste medewer ker van de minister van Defensie Schroder. Von Hase die aanvankelijk met in gang van 15 november a.s. hoofd zou zijn geworden van de Westduitse We reldomroep, was tijdens de Tweede Wereldoorlog majoor by de generale staf en werd later beroepsdiplomaat. Sinds 1962 is hij woordvoerder voor de Westduitse regering. In deze functie zal hij waarschijnlijk worden opge volgd door Günther Diehl, chef van de afdeling beleidsvoorbereiding van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Commissie van coördinatie van onderzoek De ministerraad van de EEG slaagde er gisteren niet in overeen stemming te bereiken over de te ne men stappen om de technologische kloof, die bestaat tussen Amerika en Europa, te overbruggen. De zes ministers waren het er over eens, dat er hoognodig iets moet wor den gedaan aan het Atlantische tech nologische evenwicht, als Europa een concurrerende positie wenst te blijven behouden. Apostoelos Konstantinides, een Griek die in Düsseldorf werkt, was drie weken geleden met verlof naar huis gegaan. In Griekenland had hij het meisje van zijn dromen ontmoet en was met haar getrouwd. Het echtpaar wilde naar West-Duitsland teruggaanmaar dat ging niet zo gemakkelijk. Konstantinides kon haar niet'direct het land uit krijgen. Uit angst niet tijdig terug te kunnen zijn, huurde de 28- jarige Griek in Saloniki een taxi met twee chauffeurs. Men vertrok woensdagavond. In een ruk ging het toen naar Düssel dorf met de beide chauffeurs beurtelings aan het stuur. Vrijdagmor gen, drie uur voor Konstantinides weer in dienst moestreed de taxi Düsseldorf binnen. „Ik wilde alleen maar laten zien dat ik een trouwe arbeider ben", aldus de uitgeputte bruidegom, die vrijdag van zijn baas vrijaf kreeg om een beetje bij te komen. De reis had de Griek ruim 1.200 gulden gekost. Onder voorzitterschap van de West duitse minister voor wetenschappelijk onderzoek, Gerhard Stoltenberg, heeft de ministerraad aan het einde van zyn vergadering van acht uur, een resolutie goedgekeurd waarin een commissie van regeringsdeskundigen opdracht wordt gegeven per 1 maart 1968 aan de raad verslag uit te bren gen over de mogelijkheden ter coör dinering van het wetenschappelijk onderzoek in de zes EEG-landen op de volgende gebieden: data proces sing (computers)telecommunicatie, transport, metallurgie, lucht- en wa terverontreiniging, metereologie en oceanografie. Dat het tot een commissie gekomen is, is te danken aan concessies van Frankrijk. Het verdrag van Rome voorziet niet in samenwerking van de EEG-landen op het gebied van we tenschappelijk onderzoek en ontwik keling. De president van de „grote" EEG- commissie Jean Rey, heeft verklaard tevreden te zyn over het bereikte re sultaat. Frankrijk heeft zich wel verzet tegen de plannen een vijfjarenplan voor kernonderzoek op te stellen. Euratoom is er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de wyze waarop de voor de Euratoom bestemde gelden besteed moeten wor- De kleinere EEG-landen, België, Nederland, Luxemburg en Italië, zyn van mening dat zij te weinig terug krijgen voor wat zij bijdragen aan het budget voor atoomonderzoek. Maar de ministers zijn overeenge komen begin december opnieuw te bespreken welke mogelijkheden er zijn Euratoom te betrekken bij het toekomstige gemeenschappelijke we tenschappelijk onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7