1 1 1 Eigen t radio en t.v. Sjoukje Dijkstra nu in echte showscenes Kosmos maakte zachte landing ET vandaag VERKIEZINGEN IN SPANJE TEN DELE ONGELDIC WOENSDAG 1 NOVEMBER 196? LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 Zuid-Holland wil: (Van onze Haagse correspondent) Een studiecommissie, samengesteld jop voordracht van de culturele raad jvan Zuid-Holland, gaat zich bezig i houden met de mogelijkheden, moei- flykheden en programmering van re- igionale televisie en radio voor Zuid- Holland. Dit als gevolg van de voor bereidende besprekingen, gevoerd on- jder voorzitterschap van burgemees- |ter H. Roelfsema van Schiedam, 1 waarin de eerste verkenningen op dit terrein werden gedaan. Het is de opzet in de regionale uit zendingen belangstelling te wekken Woor wat in de provincie gaande is en i daarnaast eventueel zaken uit tedra- Jgen die landelijk interessant kunnen M worden geacht. In de provincies Friesland, Gronin gen, Noord-Holland, Zeeland en Noord-Brabant worden soortgelijke plannen gemaakt. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Brian Jones op borgtocht vrij De maandag wegens het bezit van marihuana tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeelde gitarist van de Rolling Stones, Brian Jones, is hangende zijn hoger beroep dins dag op borgtocht in vrijheid gesteld. Dit is gebeurd op medisch advies. Jo- tnes heeft bovendien moeten toezeg gen dat hij zioh onder verdiere me dische behandeling zaïl laten stellen. Sergei Eisensteins „Oktober", een film over de Bolsjewistische re volutie van 1917, is in gemoderni seerde versie, onder andere voorzien van een nieuwe geluidsband, opnieuw in roulatie gebracht, zo meldt het 'Russische persbureau Tass. Beat en R en B g Kampioenschap Bollenstreek Twintig beat- en R en B-groepen in de Bollenstreek (tussen Leiden en N Heemstede) musiceren in Treslong, Hillegom, om het kampioenschap van de Bollenstreek. Afgelopen zondag is de eerste ronde gestreden, aanstaande zondag volgt de tweede ronde en op zaterdag 11 november heeft om 8 uur 's avonds de finale plaats. De winnende groep ontvangt de kampioensbeker en mag tot 1 uur 's nachts de dansmuziek verzorgen. Afgelopen zondag kwamen zeven groepen aan bod, te weten May Be 5 uit Hillegom, Set Illusion uit Ben- nebroek/De Zilk, Strangers uit Nieuw Vennep, To Pieces uit Noordwijk, Re flex uit Bennebroek, Berry and the Skydevils uit Noordwij kerhout en Jack of all Trades uit Beinsdorp. Aanstaande zondag (van 3 tot 6 uur) treden in Treslong op Group Soul uit Hillegom, Yales uit Hille gom, The Lowlanders uit Nieuw- Vennep, The Chantays uit Sassen- heim, Grannies Lovers uit Hillegom, The Saints uit Noordwij kerhout en She Ltd. uit Hillegom. De aflevering van „Ja zuster I nee zuster" die zaterdag op het 1 scherm komt, belooft een bijzon- I dere te worden. Zuster Klivia (Hetty Blok) heeft een aanbidder gekregen in de persoon van me- neer De Groot (Ko van Dijk), die verliefd op haar wordt. En na- i tuurlijk is ook opa (Leen Jonge- I waardweer van de partij. Holiday on Ice ie Amsterdam ee Rotterdam Sjoukje Dijkstra komt deze maand met een van de ticee Europese groepen van Holiday on Ice naar Amsterdam en Rotter dam. Het zou wel eens kunnen zijn, dat Nederland zijn blonde schaatsvedette voor de laatste maal aan de gang ziet. Volgend jaar juni loopt Sjoukjes contract met de ijsrevue af en zij weet niet of zij het wel zal verlengen. Zij droomt nog steeds van een loop baan als trainster. En dan het liefst in haar eigen land. We hoorden haar dat gisteren zeg gen op een geluidsbandje. Want door de voorstellingen van haar groep in Orléans kon zij niet in Amsterdam aanwezig zyn op de persconferentie voor de show in de hoofdstad. De or ganisatoren hadden haar graag uit Frankrijk laten overkomen, maar het kon niet. Dus moesten we genoegen nemen met een gesprekje, dat pers contactman Fred van Sluis op de band had gezet. Zij is steeds dezelf de wat verlegen en bescheiden Sjouk je, vertelde hy. De successen zijn haar niet naar het hoofd gestegen. Geen sprake van sterallures. Ze schynt door haar collega's op handen te worden gedragen. Amerika Nog niet zo lang geleden was zij ster op de openingsvoorstelling van de Amerikaanse groep in New York. Of het verschil uitmaakte? Sjouk vond van wel. Ze zyn daar in Ameri ka veel stijver. De rokken aanzienlijk langer dan hier in Europa. Lang niet zo vlot en vrolijk. Toen Sjoukje hier twee jaar geleden voor het laatst reed bracht zij nogdeklir, waannee zij Olympisch kampioene was gewor den. Nu is Sjoukje geheel opgenomen de echte show. Zy schaatst twee hoofdrollen in groots opgezette scenes. Technische vaardigheid en show verenigd in één rol. Ze vindt het heerlijk, zegt ze zelf, eens iets an ders te kunnen doen. Ze komt twee maal zes minuten voor het voetlicht. Het lijkt niet veel, maar het is zwaar genoeg. En ze traint er iedere dag nóg urenlang voor. Kampioenen Sjoukje mag voor ons Nederlanders tn de ster van de show zyn, zij is niet de enige klinkende naam. De Tsjechische wereldkampioenen paar- ryden Eva en Pavel Roman zijn ook de partij. Verder het paar Mar- gret Göbl en FranzNingel, de Britse kampioen Martin Minshull en nog ve le anderen, die op de gladde ijzers tot daverende prestaties komen. Laten daarby niet vergeten de schaat sende apen Jonny en Judy Holiday. Volgende week dinsdagavond is de première in de Amsterdamse RAI. De show blijft daar tot en met zon dag 19 november. Doordat elk van de totaal 5 groepen van Holiday on Ice over twee complete technische instal laties 'beschikt, kan men reeds een dag later in Rotterdam (Energiehal) van start gaan. De laatste voorstel ling wordt daar op woensdag 29 no- vemlier gegeven. De Russische onbemande kunstmaan Kosmos 186, die deelge nomen heeft aan de automatische koppelingsoperatie in de ruimte, heeft gisterochtend om 9.20 uur Nederlandse tijd na 65 omwentelingen om de aarde op radiografisch bevel van de aar de een zachte landing in het doelgebied in Rusland gemaakt, aldus Tass. De Kosmos 186 was het ruimtevaartuig, dat de actieve rol bij de enteringsmanoeuvre speelde terwijl de Kos mos 188 de passieve rol van doelwit was toebedeeld. De Kosmos 186 was waarschijnlijk van het type Sojoez, waarmee Komarow in april jj. tijdens een mislukte landingsmanoeuvre om het leven kwam. De Kosmos 188 zet zijn vlucht nog steeds voort. Welke radicaal nieuwe taken? In het communiqué van Tass staat onder meer: „In alle stadia van oriëntatie, nadering, entering en kop peling met de Kosmos 188 en tijdens de ontkoppeling, de vlucht daarna en de landing op aarde hebben alle sy stemen van de Kosmos 186 een hoge mate van betrouwbaarheid ten toon gespreid bij het verrichten van ta ken die radicaal nieuw zijn in de ruimtevaart". Wat deze nieuwe ta ken waren werd niet vermeld. Men kan nauwelijks aannemen, dat dit op de koppeling zelf slaat, want deze is door de Amerikanen reeds negen maal tot stand gebracht. Er zijn na tuurlijk wel belangrijke verschillen tussen de Amerikaanse techniek met handbesturing en de Russische met besturing vanaf de grond met behulp van boordcomputers aan de hand van televisiegegevens in plaats van menselijke directe waarneming, maar deze verschillen rechtvaardigen niet de term „radicaal nieuwe taken". Dat televisiebeelden een belang rijke rol in de koppeling gespeeld hebben kan men opmaken uit het feit, dat de Russische televisie gis teravond een film vertoonde, sa mengesteld uit televisiebeelden die aan boord van de operatie waren op genomen. De koppeling was tot stand gekomen in de 46ste omwenteling van de Kosmos 186 en de eerste omwente ling van de Kosmos 188. Prof. Leonid Sedow, een van de vooraanstaande Russische ruimte vaartdeskundigen. schreef in de Prawda dat er nog heel wat proeven nodig zullen zijn voordat de Sowjet- Unie klaar is om werkelyk ruimte stations te gaan bouwen. De koppe ling van de twee Kosmossen noemde hij een eerste experiment, dat door nog vele andere gevolgd moet wor den. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Weinig uitzicht voor Nederlandse amusementsmusici Minister Roolvink (Sociale Za ken) en minister Klompé (CRM) zien geen onmiddellijk effectieve moge lijkheden om de werkgelegenheid van de Nederlandse amusements musici te verbeteren. Verbetering daarvan is alleen te bereiken door zich aan te passen aan de wensen van het publiek en voorts te trachten meer belangstelling te wekken voor deze categorie muziek, waardoor meer mogelijkheden zouden kunnen ontstaan, terwijl zij een rui mer gebruik zouden kunnen maken van de ook voor hen bestaande mo gelijkheden om in den vreemde op te treden. In antwoord op vragen uit de Tweede-Kamer delen de bewindslie den mee dat voor bepaalde categorie- en van amusementsmusici de vraag inderdaad is afgenomen. Voor ande re categorieën echter is er sprake van een toenemende vraag. Laatst bedoelde vraag richt zich in het bij zonder op orkesten en bands, die voor de jeugd aantrekkelijke muziek ten gehore brgen (beat-bands). Vele traditionele orkesten van be roepsmusici voldoen niet aan deze eis. zodat de arbeidsplaatsen worden bezet door jeugdige musici, die het zij als „amateur" werken, hetzij als semiprofessional. De werkgelegenheid voor vele ou dere beroepsmusici is teruggelopen, o.a. door het verminderen van het aantal feestavonden van buurtclubs, verenigingen, enz. Kroonprins Reza, de zeven jarige zoon van de Sjah van Per- zie en Keizerin Farah, brengt een groet tijdens een parade van de keizerlijke strijdkrachten. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel De Spaanse Centrale Verkiezings- raad heeft de uitslag van de verkie zingen van 14 oktober j.l. in grote ge bieden ongeldig verklaard omdat de slembussen geopend zyn voordat het officiële tellen begon. Alle stemmen zyn ongeldig ver klaard in de zuidelijke provincie Joen, evenals in 32 steden van de provincie La Coruna in het noorden, 11 in de provincie Segovia en anderen in Avi- la, Mallorca en Soria. Op 14 oktober werden voor het eerst sinds het begin van de burger oorlog in 1936, 102 van de 563 leden van de Cortes (parlement) gekozen. Het kiesrecht haden gezinshoofden en getrouwde vrouwen. De nieuwe verkiezingen moeten op korte termijn worden gehouden. De Cortes komt namelijk op 16 november bijeen. Denktasj op geheime missie naar Cyprus gearresteerd De Turkse Cypriotische leider Denk tasj is gisteren met 2 andere Turkse Cyprioten gearresteerd toen zy In het geheim aan land wilden op de Cyprische kust. Dit heeft de Grieks- Cypriotische regering van het eiland bekend gemaakt. De mannen zouden naar Cyprus gekomen zijn in op dracht van de Turkse regering. Volgens de autoriteiten heeft Denktasj by zijn verhoor verklaard dat hy naar Cyprus was gekomen „op een geheime missie, met het doel bepaalde opdrachten en bevelen van de Turkse regering uit te voeren'. Denktasj zou ook gezegd hebben dat de kleine boot, waarmee zij aan land gekomen waren, naar de Cypri sche territoriale wateren was ver voerd aan boord van een Turks schip. De drie mannen waren volgens de autoriteiten by de landing gewapend en hadden „belangrijke documenten" bij zich. Denktasj is in de Eoka-periode procureur-generaal van Cyprus ge weest van 19551959, onder het Brit se bestuur. Na de regeling van de kwestie-Cyprus in 1950 werd hij pre sident van de Turkse kamer. Kort na het uitbreken van de strijd tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten in 1963 verliet Denktasj het eiland en vestigde zich in Ankara. NEDERLAND 1 NTS 6.55 uur Pipo de Clown 7.00 uur Nieuws 7.07 uur Schateiland (kleur) 7.32 uur Panoramiek 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Zendtijd politieke partyen: CHU 8.30 uur Gezinsvervangende tehuizen 8.35 uur African queen; film 10.35 uur Laatste nieuws 10.40 uur Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 6.55 uur Pipo de Clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Vidocq; tv-serie over een achtervolgde uitbreker 7.28 uur Jazz met .Jacobs 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Gevraagd: hoe jonge mensen solliciteren 9.05 uur Oldenberg; eenakter 9.50 uur Rekening en verantwoording; 450 jaar reformatie 10.15 uur - Laatste nieuws 10.20 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Hilversum 2 Skopje: Festival van Joegoslavische volksmuziek NederlandJoego-Slavië Satire Wij weten niet hoe het u te moede was gisteravond, maar temidden van zulke degelijke kost als „Ja, nee, geen mening", „Bericht over Luther", de .Een entwintigste eeuw", „De bezet ting", Twente en de textiel, plus nog eens „Wereld op wielen" en Sextant, had een satirisch pro grammaatje my niet tegenge staan. Bijvoorbeeld in de tijd van jazz in de manege, tussen Luther en de NVSH in. Toeval lig was de VPRO enige tijd ge leden dezelfde mening toege daan, op dat tijdstip namelijk stond de eerste uitzending van het nieuwe satirische program ma gepland, maar we weten hoe het gegaan is. Het Nederlandse volk heeft zich ertegen verzet en daarom hebben wy het gisteren ook niet te zien gekregen. Nu moesten we het doen met enke le fragmenten uit het nieuwe programma van Jaap van de Werwe, tekort voor een volledig overzicht, maar lang genoeg om te ontdekken dat de moeilijkheid net Van de Merwe niet is (wat edereen altyd aanneemt) dat ny zelf zijn teksten onvoldoende brengt (ik vind zijn zangstem ;elfs, ondanks de Mexicaanse hond in zijn strot, op een be paalde manier heel persoonlijk ïn adakwaat) maar dat zyn frappen niet goed genoeg of te oud zyn* Brusse Jammer was dat Kees Brus se in het NTS-programma „Dag dinsdag" blijkbaar voor zijn ei gen aarzelingen' gecapituleerd was. Er was van de rode draad door het programma nog maar een schetsje aan het begin over gebleven, best even aardig, maar voor de rest van de avond had hij de pijp aan Maarten ge geven. Waarom? Wij weten het niet, het zal wel het oude liedje zyn: Kees Brusse vindt een tekst eerst leuk, daarna waardeloos, daarna als hij er zelf wat aan geknoeid heeft toch wel weer leuk. daarna toch maar weer niet en op het laatst komt het er niet meer van. Hij is de gro te aarzelaar. Daarover doen al jaren aardige verhalen de ronde en ik neem aan dat het deze keer net zo is gegaan. Jammer, zoals gezégd, want het idee was goed: die rode draad door het programma. Op ivielen Uitstekend was weer „Wereld op wielen", de NSU 1000 rolde goed door de tekst heen en we zagen ook een belangrijke repor tage over de werkelijke gang van zaken als 'n auto in het wa ter rydt. Van langzaam recht standig zinken is geen sprake, hy zinkt altyd met de motor naar beneden vrij snel omlaag. Dus even bijkomen van de klap en dan zo gauw mogelijk 't por tier openen en naar de kant zwemmen I In „Ja, nee' geen mening" werd gediscussieerd over doping in de sport en de moderne aanpak van ter be schikking gestelden, en dan wilt u natuurlijk ook nog weten of „Dubbel-spion" goed van kleur was: dat was hy. Het is trou wens een aardig verhaal, met humor gemaakt. VOOR WOENSDAG 1 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 i de Volkspartij i ;ie. 18.30 Stereo: surogsodist. 18.55 rumba ork. en zangsolisten. 19.30 Nws. 19.35 Stereo: Amsterdams St mod. muz. 20.00 En dan heb chanson: liedjesprogr. 20.30 Permanen te depressie in Noordoost-Nederland, hearing over de werkeloosheid. 21.10 Akkoord: licht gev. pl.progr. 21.50 Antonius, opera, door Omroeporkest; koor van de Koninklijke Vlaamse Ope ra te Antwerpen en solisten. 23.55 (gr.). 18.30 Nws. i Joegoslavische volksmuz. 20.20 Re- Sextant, het wekelijks radioprögr. GRAMOOFOONPLATEXPROGRAMMA (Over de 4de lijn) van 1820 uur Voor woensdag 1 november ner Blut (Strauss) id.. Koi (Olivleri) id., Schwarze Augen (trad.) ld. Nach Regen scheint Sonne (Beul) Shalom (Orlol) Christiane Antonio Carlos Jobim, Dreamer (Jo- kiyv,\ «h Agua de beber (Jobim) id.. therless child (a God's comin' down again (Gihyard) id' Steal away (arr. Wilson) id.. There's a man going around (Ginyard) id., Little David play on your "harp (Arr' Wilson) id.. Off the road (Hall) Ed- mond Hall Ellis Larkins. Jimmie Crawford. Milt Hinton. Emmett Berrv. Vic Dickenson. Don't give me sympathy Blue Monk (Monk) id.. Now's the time (Parker) id., Menlna Plor (Bonfa/To- ledo) Stan Getz. Maria Toledo. Luiz VOOR DONDERDAG 2 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 De- dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30—8.35 De groen- 8.50 Morgenwijd. 9.00 Stereof _.esdens Staatsork. (gr.): klass, 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. Beursber. 12.00 Planorecital: klass. oudere luiste raars. f3.00 N Stereo: Cello e Kerkorgelconcert: mod. muz. 14.30 Ste reo; Klass. muz. voor koperbla zers (gr.). 14 40 Nederlandse soldaten progr. (7.30 Nws.; 7.3 weging. 8.00 Nws 8.1U Ba klass. pl.progr. 8.30 Nws, 7.55 Over- nerie: lichtj 32 Voor de schippers. 10.00 Wat heeft dat kind?, pro opvoedingsmoeilijkheden, (opn.): mod. muz. .02 Voor de zieken. 10.20 Voc. KRO: ll.< NCRV: 12.00 Lichte grammuz. 12 27 tuinb. 12.30 Nw_, 12.50 Variant: radlo-snelbuf- fet. 13.30 Stereo: Ove band: Ne derlandse ensembles .25 Stereo: Viool en plano (opn.)i 15.00 Godsdiensti- sieke en mod. kamermuz. NCRV: 17.45 Sportact. Hilversum 3. FM en 240 m NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte instr. muz. 10.00 Nws. 10.02 Muz. bij de koffie.11.00 12.00 N' verz.pl.pr_D.. Nederlanders. KRO: 13.0 PI. show voor de tieners." 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07—18.00 Verz.pl. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 18.55 Pipo de Nederland 1 'lown. 19.00 Je kleur: Mensen i openlucht-circus. 19.32 In Franck, amusementsprogr. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Het Amsterdams "landork. en .zangsolist: klassie- 20.50 De slinger, tv-spel. 22.00 NTS: 22.40 Jour" aoltelevlsie ln gesprekken. Nederland 2 NTS: 18.55 Pipo i doc.-informatief progr. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journ. VARA: 20 20 Coronation Street, tv-feullleton. 21.10 Dienstplicht in burger, doc. IKOR. CVK: 21.56 Dichterbij Hosea. progr, ln de reeks Dichterbij de profeten NTS: 22.30 Journ. 22.3523.15 Herden- kinsdienst Sir Malcolm Sargent, lilm-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5