Wilson wil invloed Hogerhuis beperken cp mm m y en da Koningin opent het parlementaire jaar !n Kritiek op invoering van mammoetwet MET EEN ENKEL WOORD Benoemingen hij Leidse politie HAAGSE AGENDA PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 NOl Na het uit spreken van de troonrede reikt Prins Philip Koningin Elizabeth galant de hand. Duelverbod voor (Va correspondent in Londen) Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren met het uitspreken van de door de regering-Wilson opgestelde troonrede het nieuwe parlementaire jaar In Groot-Brittannië geopend. De Koningin werd ver gezeld door Prins Philip, Prins Charles en Prinses Anne. Prinses Anne en Prins Charles woonden de plechtigheid voor de eerste maal bij. Sinds het aloude Engeland de leus van een modern dynamisch bestaan heeft aangeheven, brokkelt de ene na de andere geheiligde traditie in steeds sneller tempo af. Premier Wilson heeft zich, enkele dagen voor de Engelse Hartjesdag, de herdenking vai verijdelde aanslag op het parlement van ruim drie honderd jaar geleden,vermomd in de gedachte Guy Fawkes wiens beeltenis opnieuw op de brand stapel gaat. Want de belangrijkste maatregel die in de Britse troonrede werd aangekondigd is het breken van de politieke macht van de aristocratie, een macht die overigens meer overgeleverde dan werkelijke be tekenis bezit. minister Een ereraad heeft gisteren de mi nister van Buitenlandse Zaken vai Uruguay Luisi verboden een duel te gaan met oud-minister Vas concellos van Financiën. Maar het hof dat moet beslissen over het zoek van president Gestido om met Vasconcellos te mogen duelleren heeft nog geen uitspraak gedaan. De president en zijn minister Buitenlandse Zaken hadden beiden Vasconcellos uitgedaagd nadat deze hen in een politieke redevoering gevallen en beledigd had. Gestido heeft tijdelijk verlof gevraagd uit zijn functie om het duel te kunnen uitvechten. Duelleren is in Uruguay toege staan, wanneer men althans daar toe verlof heeft gekregen van erehof. Het erehof heeft Luisi niet toege staan met Vasconcellos te duelleren, nadat deze hem „marionet" genoemd had. Dit vormde geen voldoende den volgens het hof. Tribune ontruimd in proces-Debray De president van het militaire tribunaal in Camiri, Bolivia, waar voor de Franse marxist Regis Debray terecht 6taat heeft gisteren de ont ruiming van de publieke en pers tribune gelast. Het bevel werd ge geven nadat van de tribunes inter rupties waren gekomen toen Debray begon met zijn pleidooi. Mensen die zeiden dat zij bloedverwanten wa- militairen die in guerrilla hinderlagen waren gesneuveld, had den geroepen: „Verrader", „bandiet" er „tegen de muur". Na de ontruiming las Debray zijn verklaring voor in tegenwoordigheid het tribunaal en de advocaten. Intussen heeft minister Ar gued as in La Paz aan journalisten meegedeeld dat ongeveer 200 pro fessoren en lectoren connecties met de guerrillastrijders hebben. Hij zei dat dit gebleken was uit het dag boek van Ernesto (Che) Guevara en ander bewijsmateriaal. De politie heeft ongeveer 18 arrestaties richt. Een van de arrestanten vroegere directeur van de regerings voorlichtingsdienst. Afscheid van de Queen Mary (Van onze correspondent in Londen) De 81.000 ton metende Queen Mary, de 3-pijper van de Cunard-lijn, het grootste passagierschip aller tijden, dat duizend maal de Atlantische Oceaan is overgestoken, heeft griste voorgoed afscheid van Engeland genomen. Het was een weemoedig moment toen het beroemde schip onder groot escorte van allerlei vaartui gen en een saluut van de Britse ma rine de haven van Southampton ver liet voor haar laatste reis, name lijk naar haar rustplaats in Califor- nië, waar zij in Long Beach als eer speciale toeristenattractie zal wor den ingericht. Voor deze tocht van 15.000 kilo meter beatlden sommige passa giers de som van 30.000 gulden. Na een uur verdween de Queen Mary uit het gezicht van de Engelse kust. Zij was nog sleechts een herinnering, maar een onvergetelijke WOENSDAG Antoniusclubhuis Magneet-filmavond ln Tirolersfeer. 8 uur nam. Breestraat 19: Bijzonder Kerkewerk herv. gemeente. Spr. mgr. de Russisch Orthodoxe De Beukenhof: Receptie zilveren bileum drs. L. Demenint. 4.30- G.3C Hooigracht 84: Bijeenkomst Leldse Esperantistenver. „Pacen". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Modern To neel. Toneelgroep Theater speelt „Het kroondomein" en „Krapps laatste band. Stadsgehoorzaal: Jubileumconcert Chr. Oratoriumver. „Ex Animo". 8 uur Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal Jeugdparlement, 8 t Folkloristisch middag. Universiteit: Rede dr. ver „Creativiteit TENTOONSTELLINGEN Acad. Hist. Museum „Cubicula lo- anda". Van maandag t.e.m. vrijdag 10-4 ,1: Tentoonstelling schil- m Lucia Steinbach. Werkd. zond. 1-4 uur (tot 5 no- uitzonderlng van zaterdag vembei Legermuj tzonderii (zondag 1-6 uur) Rijksmuseum Jteenstraa' 1 dags 13-17 Rijksmui smtoomst* Japanse Kunst Werkd. 10 Pesth ulslaanMet der natuurwetenschappenDag. Rijksmuseum natuu Rijnlandflat Rehoboth: Jaarvergadering Staten- kring Leiden CHU, 8 uur nam. VRIJDAG Konlngskerk: Rullclub 7.30—10 uiu Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem.: „Ecclesia", 8 uur nam. Lldwlnaschool (Lammenschansweg) Contactcommissie Kinderbescherming. i jeugdigen", 8.15 u. Universiteit: L.A.K. Opening ten toonstelling Poolse affiches door prof. Th. H. Lunslngh Scheurleer. 5 uur Kloksteeg 19: Leids Zoldercabaret, Langebrug 87: Lezing dokter (F. C. Mees over het LSD- gevaar en zijn diepere achtergronden. 8.15 uur. ZATERDAG Galerie V. d. Vllst (Botermarkt 3): Opening tentoonstelling grafiek Sees- Ondemocratisch De regering wil als basis voor een verdere diepgaande hervorming van de oudste kamer van het Britse par lement, het Hogerhuis, het erfelijk heidsbeginsel dat' nog altijd in over heersende mate voor het lidmaat schap daarvan geldt, totaal afschaf fen. De titels van vele leden van het Hogerhuis gaan terug tot de 13de eeuw. Men heeft het altijd al ab normaal gevonden, dat in een demo cratisch land het Hogerhuis als niet- gekozen kamer de gekozen volksver tegenwoordiging, het Lagerhuis, nog altyd dwars kan zitten, hoewel de macht van de Lords reeds zestig jaar geleden door de liberale premier Lloyd George in feite werd getorpedeerd. Kamer van revisie De regering blijft het nut inzien van een, zy het ongevaarlijke kamer van revisie, maar het zal onvermijde lijk zijn dat de politieke betekenis van het Hogerhuis, indien het zijn adelijke ballast overboord gooit, zal toenemen. De vroegere Westdïdtse bondskanselier Erhard brengt op het ogenblik een bezoek aan Is raël. Hij nam met een hartelijke handdruk afscheid van de Israëli sche premier Esjkol, met wie hij een onderhoud van een uur had. Dit lust Labours linkervleugel niet, die het Hogerhuis geheel wil afschaf fen. Maar links zal Wilson toch dankbaar zijn wanreer de hermelijn afgezette scharlaken mantels en glin sterende kroontjes te zijner tijd uit het unieke ceremonies] van de par lementaire opening zullen verdwy- Gisteren luisterden degene die daarmee nog waren getooid, in gela tenheid, toen Koningiui Elizabeth hun politiek doodvonnis aankondig de. Volgens oppositieleider Heath is deze maatregel van Wilson een aflei dingsmanoeuvre om zijn door het fa len van Lab ours-politiek over de bij na gehele linie, teleurgestelde volge lingen te paaien. (Van onze parlementaire redactie) De tweede-kamercommissie voor Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren kritiek uitgeoefend op de in voering van de Mammoetwet met het volgende schooljaar. Vooral de socia list dr. Tans kon zich niet verenigen met een "mini-uitvoering van de Mammoet". Hij wil een motie indie nen, als minister Veringa (Onderwys en Wetenschappen) niet met toezeg gingen komt. Dr. Tans pleitte vooral voor een betere salarisregeling voor de leraren zodat onrechtvaardige verschillen worden weggenomen voor een definitieve regeling voor een lerarenopleiding en voor wijzigingen in de voorgestelde lesschema's. Minister Veringa zal vanavond ant woorden. die zich deze week be zighoudt met de onderwijsbegroting, klaagde over het gebrek aan infor matie. Mevrouw Van Someren-Dow- ner en de heren Albering (KVP) en Schuring (CH) vroegen om meer cij fers, zodat de Kamer de mogelijkheid krijgt het budgetrecht waar te ma ken. Minister Veringa wees erop, dat ook in het departement nog niet pre cies bekend is hoe de begrote bedra gen zullen worden aangewend. Hij beloofde de commissie een informele nota, zodra het afwegen van de ver schillende activiteiten, die om voor rang vragen, gestalte krijgen. Dr. Veerman (AR) sloot zich bij hem aan. Hij wees op de onzekerheid, die er bij de leerkrachten bestaat over de regelingen die zullen moeten komen, en over hun eigen toekom stige positie. „Dat as een ontmoedi gende onzekerheid", zei hij. Hij drong op spoed aan. „Anders is voor de do centen de aardigheid eraf", verklaar de hij. Britten eerde» uit Zuid-Arabië De Britse regering heeft besloten pea- 30 november 40 dagen eerder dan voorzien was de volledige te rugtrekking uit Zuid-Arabië te vol tooien, zo is van welingelichte zijde Londen wil hierdoor druk uitoefe nen op de twee tegenover elkaar staande nationalistische bewegingen (het „Nationale Bevrijdingsfront" en het „Pront voor de bevrijding van zuidelijk Jemen") om een regering te vormen. Er zijn nog ongeveer vier j Britse bataljons in Zuid-Arabië". Zij hebben de ontmanteling van hun geweldige bases in Aden versneld. Russen beschuldigen Chinezen van laster De nieuwe leider van het Russi sche vakverbond Sjelepin. heeft op een internationale vakbondsbijeen komst in Leningrad de Chinese lei- j te ontsluiten, ders er van beschuldigd, dat zij „po- j - gen de arbeidersmassa te dwingen hun misdadige doeleinden te die nen". Hij stelde de „groep van Mao Tse toeng" verantwoordelijk voor de breuk tussen de vakbewegingen van China en Rusland. Intussen heeft het Russische blad „Sowjetskaja Koeltoera" de leiders van de culturele revolutie in China er van beticht, dat zij alles doen om de Chinezen te doordringen met het gif van vijandschap en wantrouwen jegens de Sowjet-Unie. BINNENLAND Duurdere verzekering De pre mie voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering, die regionaal verschil lend is, zal vermoedelijk van gemid deld zes gulden per week (voor echt paren f 12) worden verhoogd tot ge middeld ongeveer zeven gulden (voor echtparen f 14). Het is volgens het gemeenschappelijk overleg van zie kenfondsorganisaties evenwel niet uitgesloten, dat de premie voor de vrijwillige verzekering nog verder zal stygen. (tot f 7,50 per week). Dat zal het geval zün als het parlement zich verenigt met het wetsvoorstel om voor de ryksambtenaren en hun gezinsleden een afzonderiyke ziekte kostenvoorziening in het leven te roe pen. Gift aan Finland Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz heeft namens de stich ting „Finland 50 jaar' in Eindhoven de mobiele röntgeninstallatie in ont vangst genomen, welke hy op 21 no vember in Helsinki aan de Finse au toriteiten zal overdragen als het ge schenk van het Nederlandse bedrijfs leven by het 50-jarig bestaan der re publiek Finland. De röntgeninstalla tie is vooral bedoeld voor massalong onderzoek. Orang-Oetan geboren In de diergaarde Biydorp in Rotterdam is gisteren een orang-oetan geboren, een kind van vader Peek en moeder Tineke. Biydorp is extra biy met de ze mensaap-baby, omdat het de eer ste geboorte is na de pokkenepidemie in 1965. die aan acht dieren van deze apensoort het leven kostte. Een naam heeft dit nieuwe aapje nog niet, om dat eerst moet worden vastgesteld, of het een jongen of een meisje is. De Rotterdamse diergaarde is met in totaal tien geboorten van orang- oetans recordhouder onder de dieren tuinen. TBC-explosie By tien inwoners van het Ambonnezen-woonoord in Vaassen is tbc geconstateerd. De be smetting van één persoon was aan leiding om de gehele uit 1250 perso nen bestaande woongemeenschap te onderzoeken. In enkele dagen tyd is by de bewoners de reactie van Man- toux verricht, waarby aan het licht kwam. dat nog negen kinderen be smet waren. Zij zijn in een sanato rium opgenomen. Aankoop Deelerwoud Het Prins Bernhardfonds heeft de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten een bedrag van 50.000 gulden ge schonken voor de aankoop van het Deelerwoud. Dit de grootste van de ongeveer 40 subsidies, die het fonds bestuur in zyn dezer dagen gehouden vergadering heeft toegewezen. Daar mee wil het bestuur het nationale belang van deze aankoop accentue ren en het Nederlandse publiek aan moedigen de vereniging te biyven steunen by haar actie dit 1.000 ha grote natuurgebied voor de recreatie De brigadier van gemeentepolitie in Leiden H. Boorsma is met ingang van 1 november benoemd tot adjudant. Tot brigadier by hetzelfde politie korps is benoemd de hoofdagent J. de Zoete. Aan brandwonden overleden De 71-jarige mevr. G. van Onckel-Oos- terhuis, die maandag in haar woning in de Pontanusstraat in Amsterdam ernstige brandwonden opliep bij het aansteken van een kachel, is in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overle den. Vermoed wordt, dat de vrouw spiritus in de nog smeulende kachel heeft gegooid, waardoor een steek vlam ontstond en haar kleding vlam vatte. Een buurman doofde de bran dende kleren met een deken. Natuurbeschermingswet De meerderheid van de Eerste Kamer heeft zich gisteren uitgesproken voor aanvaarding van de natuurbescher mingswet, waardoor de minister van Cultuur, recreatie en Maatschappe- lyk Werk de bevoegdheid zal krygen om bepaalde gebieden als beschermd natuurmonument aan te wyzen. In deze beschermde gebieden mogen geen bloemen, planten of takken wor den gesneden of dieren worden ge vangen. De VVD en PSP hadden be zwaren tegen de onteigeningsproce dure, zoals die in de wet is opgeno men. Het wetsontwerp komt over twee weken in stemming. Vroiyk voorzitter P. v. d. A.-frac- tie Oud-minister Vroiyk wordt derde voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer. Hij volgt daarmee drs. Roemers op, die is benoemd tot burgemeester van Vlissingen. In de vacature-Roemers in het fractiebureau is gekozen de heer H. Wierenga. BUITENLAND Stryd in Nigeria De federale luchtmacht van Nigeria heeft giste ren aanvallen gedaan op Biafraanse troepenconcentraties in de plaatsen Aba en Oehoeahla in het zuiden van oost-Nigeria. Men gelooft dat zich in deze plaatsen de radiozender van Biafra en het militaire hoofdkwar tier bevinden. De Nigeriaanse stryd- krachten zyn er nog niet in ge slaagd de twee strategische plaatsen Onitsja., aan de Niger, en Oron te om singelen. Beide plaatsen worden hard nekkig door de Biafranen verdedigd. Treiler terecht De Belgische trei- ler „Broeder Annorbert", die als ver mist werd opgegeven, is gisteren be houden de vissershaven van Oosten de binnengelopen. Zuidpool-berg beklommen Le den van een expeditie onder leiding van Sir Edmund Hillary, de „bedwin ger van de Mount Everest", hebben twee keer de berg Herschel in het Zuidpoolgebied beklommen. Gisteren werd op de basis Scott een radiobe richt van de expeditie ontvangen waarin werd gezegd dat leden van de expeditie vrydag en zaterdag de nog nooit eerder beklommen Her schel. die byna 3.500 meter hoog is, bestegen hebben. Spaarbank beroofd In de naby de Limburgse grens gelegen plaats Mönchengladbach hebben inbrekers od een zeer vakkundige manier de grote brandkast van een spaarbank opengebrand en daaruit ruim 165.000 mark gestolen. Al het geld bevond zich in zakken en pakketten. De da ders moeten byzonder veel tyd heb ben besteed aan de voorbereiding van de kraak en bovendien iemand moe ten zoeken die bereid en in staat was zich door een met tralies beveiligde ruimte van 26 centimeter breedte te wringen. (Kunstzaal Heuff): Ouwe Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 Gljzensteeg Ledenverga- ituurvr' Bruggen voortplanting van tropische water- en moerasplanten. 8 uur nam. DINSDAG Rest. van der Heyden: Praatavond K.V.P. 8 uur nam. AmbachtsschoolVOLA Filmavond o.a. over N.T.S. en aardgas 8 uur nam. Schouwburg: K en O. Haagse Come- die „Zo ls het (of zo lijkt het). 8 uur BIOSCOPEN Trianon „Mijn prinses" 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor; „Angellque, de markiezin der engelen". 18 1. werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Camera: „.Gooi 't maar ln m'n pet", alle leeft werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Lldo „Dokter ZJlvago". 14 J. Da- 2.30, 7 i ).15 ir; zond. 2.30, 4.45, 7 Geen hogere steun Vervoerbedrijven Het bedrag van dertig miljoen gul den, dat is uitgetrokken als by'drage in de tekorten van de stedelyke ver- voerbedryven, zal de komende jaren niet worden verhoogd. Staatssecreta ris Keyzer deelde, dat gisteravond mee in de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Alleen als zich uitzonderiyke ontwikkelingen voordoen kan er wel licht een ander bedrag op tafel ko- Het grootste deel van de dertig miljoen is bestemd voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Een klein deel is beschikbaar voor enkele van de zes stedelyke vervoerdiensten van kleine gemeenten. Hoe dat deel zal worden besteed is nog niet uitge maakt. De staatsecretaris zal binnenkort gaan deelnemen aan het overleg tus sen de gemeente Amsterdam en de gemeentelijke spoorwegen over de eventuele aanleg van een metro of een ondergrondse tram in de hoofd stad. Technici teruggeroepen Het Dersbureau „Nieuw China" meldt dat de regering in Peking besloten heeft al haar deskundigen en technici in Birma terug te roepen. In een in Pe king gepubliceerde verklaring zegt de Chinese regering dat zy tot dit be sluit is gekomen op grond van de ..vervolgingen en gewelddaden, waar aan de Chinezen in Birma al ver scheidene maanden bloot staan". Schütz naar Parys Burgemees ter Schütz van West-Berlyn zal op 16 november een bezoek brengen aan Parijs en daar door president De Gaulle worden ontvangen. Ook staat een ontmoeting met de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Cou- ve de Murville, op het programma. Het wordt de eerste buitenlandse reis van Schütz als burgemeester van dit stadsdeel. Schütz is ook van plan naar Washington en Londen te gaan. november) AVOND- EN NACHTDIENST D«R APOTHEKEN Apotheek Zuid west. Brahmslaan 20, tel. 21522. iterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg wordt waargenomen Herdlngh en Blanken. door apotheek Weekeinde-dienst der Leldse huls artsen. Tot zaterdagochtend 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters telefoon 22222. ADVERTENTIE i Uurtje vrij? Brei! met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. [©J derlands Dans Theater. Poppentheaters: Guido van Deth, 14.30 uur: „De gouden hand"; Frank WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 i Amsterdam Den Helder Ypenburg Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn bew. 9 4 2 geh. bew. 10 9 0 hagelbui 8 5 24 Athene Barcelona half bew. 12 7 10 zwaar bew. 9 7 24 regen 10 4 16 onbewolkt 17 9 2 zwaar bew. 11 4 0 zwaar bew. 8 6 4 zwaar bew. 10 4 0 1 regen 6 4 6 regen 6 4 C onbewolkt 6 1 11 mist 12 1 0 geh. bew. 11 5 3 lioht bew. licht bew. half bew. regenbui

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2