LEIDSCH DAGBLAD Conflict tussen minister Brown en Lord Thomson Kamer is niet gerust o*> vrije loonpolitiek Nederland tot Bonn Trek Sehnez terug JAMIN „Uw bladen bewijzen dit Jrnd een slechte dienst" Griekse filmploeg oorzaak relletjes? GRONINGS MEISJE REDT BOERDERIJ IN ENGELAND eumo WOENSDAG 1 NOVEHP" UfB--Jl maart 1860 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 No. 31421 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0.25 Witte Singe) 1, LeldeD - Giro no 67065 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 •r.eüfX Een ruzie tussen de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, en de van oorsprong Canadese dagbladuitgever Lord Thomson heeft nogal wat stof doen opwaaien. Brown, die al vaker de aandacht heeft getrokken door verrassende uitlatingen of opmerkelijk gedrag, viel gisteravond tijdens een diner, dat Amerikaanse zakenlieden werd aangeboden, zijn gastheer Lord Thomson onverwacht fel aan. Hij beschuldigde Thomson ervan zijn blad „Sunday Times" toe te staan de Russen te helpen en Engeland slechte diensten te bewijzen. Voor Brown zou beginnen met een toespraak ,3rittannië en de veran derende wereld" richtte hij zich tot stomme verwondering van de 200 aanwezigen tot Thomson die naast hem was gezeten en zei: „Uw bladen bewijzen, onder uw controle, dit land een zeer slechte dienst. U wilt de andere bladen slaan, maar sommi gen van ons stellen zich ten doel ons land te dienen. Sommigen van ons menen dat het nu tijd is ermee op te houden de Russen informa tie te geven over wat we doen. Ik vraag u en de Sunday Times daarmee rekening te houden. Maak er in hemelsnaam een einde aan. Als u het blad niet beheerst, zou er toah iemand moeten zijn die dat Bonder verdere opheldering wel doet". Daarna stond Lord Thomson op en zei: „We nemen George niet al tijd even ernstig. Maar het geeft u een aardig beeld van het kaliber man dat wij hebben als minister van Buitenlandse Zaken, zijne excellentie George Brown". Na afloop raakte minister Broun In fel debat met jam-na,listen en Amerikaanse gasten Hij herinnerde Marathonzitting geëindigd Het Italiaanse parlement heeft gis teren de langste vergadering uit zijn geschiedenis afgesloten met het aan nemen van een omstreden voorstel voor regionale verkiezingen (443-95). Gedurende twee weken beraadslaag den de afgevaardigden, die perioden van diepe vermoeidheid afwisselden met vuistgevechten en felle debatten, over het voorstel, dat 14 regionale parlementen en regeringen wil, die een grote plaatselijke autonomie zul len hebben. Na 230 uur debatteren en 215 geheime stemmingen werd het ontwerp aangenomen, net voor Aller heiligen, wanneer voor de Italianen een vakantie van vijf dagen begint. Het gaat nu naar de senaat. J. Boersma ook kandidaat voor voorzitter C.N.V. Er is een tweede kandidaat voor de functie van extra-verbondsvoorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, die in 1969 de huidige voorzit ter, de heer J. van Eibergen, gaat op volgen. Het is de heer J. Boersma, hoofd van de sociaal-economische dienst van het CNV en lid van de Tweede Kamer voor het CNV. Hij is kandidaat gesteld door de grootste CNV-organisatie, de „Christelijke bond van overheidspersoneel" (NC- BO). De verbondsraad van het CNV stelde eerder kandidaat de heer Lan- ser, voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. De heer Boers ma, één der christenradicalen, Is ook voorzitter van het Consumenten Con tact-orgaan. De algemene vergade ring van het CNV zal op 20 novem ber een keuze maken. een uitspraak van wijlen de La- bourpoliticus Aneurin Bevan die eens zei dat de Britse pers de meest geprostitueerde pers ter wereld is. Brown weigerde te zeggen of zijn aanval in verband stond met de onthullingen m de Sunday Times over Philby, de man van de Britse geheime dienst die in werkelijkheid Russische spion was. Wel maak te hij duidelijk kwaad te zijn over de verhalen in de Britse pers naar aanleiding van „niet voor publikatie bedoelde uitlatingen van Lord Chal- font", de minister voor EEG-zaken. Wat is nieuws? De uitbarsting van Brown spruit voort uit de voortdurende onenigheid tussen de Labourregering van pre- Wilson en de Engelse kranten, die inmiddels is uitgegroeid tot een internationaal geschil. De kranten beschuldigen de rege ring ervan pogingen te doen het nieuws te „regeren", door de kranten nieuws op te dringen of door werke lijk nieuws te onderdrukken. De re gering beschuldigt op haar beurt de kranten ervan politiek nieuws te mis- WEERBERICHT Perioden met regen De Bilt verwacht van heden tot morgenavond overwegend zwaar be wolkt en perioden met regen. In het algemeen iets lagere temperat' t en. Matige tot krachtige, aan de kust tij delijk harde of stonnachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. (opgemaakt om 11.40 uur) 2 NOVEMBER Zoo op: 7.35 uur; onder: 17.11 u. Maan op: 7.52 uur; onder: 17.06 u. Hoogwater te Katwijk te 2.40 en 14.59 uur. Laagwater te 11.00 en 23.20 uur. Sit nummer bestaat alt 18 pagina'* Het meest recente voorbeeld is wel de uitlating van Lord Chalfont in verband met het Britse verzoek tot toetreding tot de E.E.G. Zijn uitla tingen werden door de regering te gengesproken en er volgde zelfs een officiële verklaring, Waarin Wilson de uitlatingen van Chalfont beschreef als „niet voor publikatie bestemd". De officiële toespraak van Brown, tijdens het diner, over het Britse ge loof in een Europese rol, werd met warm applaus ontvangen Minister Brown, het enfant terrible van de Engelse regering- Grap viel verkeerd In de „Daily Express" werd van ochtend het grapje van Lord Thom son geciteerd dat Brown tot een ex plosie bracht. Het ging over een ze kere George Brown, die van de dok ter te horen kreeg, diat hij als hij hon derd wilde worden, roken, drinken en vrouwen moest opgeven. De mop was dat zelfs als de patiënt de hon derd niet haalde, het hem in der gelijke omstandigheden toch zou toeschijnen dat hij honderd jaar had geleefd. Brown nam dit niet en begon toen meteen zyn aanval. Thomson pro beerde hem nog tevergeefs tot zwij gen te brengen. De Daily Express, het enige En- (Van onze parlementaire redactie) Minister Roolvink van So ciale Zaken wil zich niet ver zetten tegen de invoering van een vrije loonpolitiek waartoe in de Stichting van de Arbeid overeenstemming is bereikt. „Ik wil een realistisch loonbe- leid voeren", zei hij gister avond bij de behandeling van zijn begroting in de tweede kamercommissie „Als het be drijfsleven het eens is, mag de regering dat niet tegenhouden". De minister vond een nogal kri tische kamercommissie tegenover zich. Woordvoerders van zowel de oppo sitie als de regeringspartijen spra ken hun ongerustheid uit over het nieuwe loonsysteem. De minister was het met de kamer commissie eens, dat het nieuwe sys teem risico's biedt, maar hij bleek toch de mening toegedaan, dat de tijd van de geleide loonpolitiek on herroepelijk voorbij is. „Overheid en bedrijfsleven hebben nieuwe verant woordelijkheden aanvaard", zei hij. „Dat kuikentje is niet weer in het ei terug te dringen". Dat de rege ring nu de taak krijgt te waken voor onjuite loonontwikkelingen vond de bewindsman een zware opgave, waaraan hij zich echter niet meende te mogen onttrekken. SER-atlviezen Minister Roolvink stelde de kamer commissie een hele serie adviesaan vragen aan de SER in 't vooruitzicht Daaronder is er een met betrekking tot de invoering van een minimum dagloon in de werkloosheidswet. De kamercommissie verwierp daarom met 9 tegen 4 stemmen een motie van de socialist Van Lier, waarom om een snelle invoering van een dergelijk minimum-dagloon werd gevraagd. De SER zal verder worden inge schakeld bij pogingen om de WAO- uitkeringen op te trekken voor de groep vroegere invaliditeitsrentetrek- kers, die thans een ziekengelduitke ring moeten ontberen. Ook is er een adviesaanvrage over een wenselijk geachte verbetering van de pensioenwetgeving in voorbe reiding. gelse blad dat vanochtend commen taar op de zaak gaf, wijdde een hoofdartikel aan het incident onder de kop „Over de schreef". In het artikel staat: „De heer Wil son zal zijn goede redenen wel heb ben de huidige situatie in het minis terie van Buitenlandse Zaken te la ten zoals hij is. De waarheid is ech ter dat het nationale belang deze situatie geen moment langer kan dulden. De heer Wilson heeft noodzakelijke taak zich te ontdoen van die ministers, die zijn regering en veel belangrijker, zijn land In de beschaafde wereld belachelijk hebben gemaakt. OM CONFLICTEN TE VOORKOMEN I Amerika's vice-president Hum phrey heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Vietnam afzonderlijke gesprekken gevoerd met de nieu- I we president Thioe en vice-presi- 99 (Van onze Haagse correspondent) Naar verluidt onderneemt de Ne derlandse regering thans stappen bij de regering van de Bondsrepubliek, de NAVO-kandidatuur van lui tenant-generaal Albert Sehnez on gedaan te maken. Wanneer Sehnez door zijn regering iu worden teruggetrokken als mo gelijke opvolger van generaal Von Kielmansegg, die commandant is de NAVO-lamdstrijdkrachten in Centraal-Europa, zouden allerlei dreigende politieke conflicten tussen Nederland en West-Duitsland kun nen worden vermeden. Niet onderzocht Zoals gemeld, wees een onderzoek van twee Nederlandse ambtenaren uit, dat de Westduitse regering, on danks herhaalde verzekering van het tegendeel, Sehnez' verleden nimmer gedegen heeft onderzocht. Volgens het rapport van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie is bovendien alle aanleiding om lui tenant-generaal Sehnez als een voor malige nazi te bestempelen, in weer- il van zijn eigen ontkenning. De verhoudingen binnen de NAVO zijn niet gediend door de klaarblij- Havenstakingen in Amerika De havenautoriteiten in New York hebben bekendgemaakt, dat de werkzaamheden op 37 schepen stil liggen, tengevolge van een gisteren in Brooklyn uitgebroken havensta king waarbij 4000 arbeiders weiger den aan het werk te gaan. In Brook lyn rezen moeilijkheden met de vak bond van havenopzichters. Te Newark in New Jersey liggen vijf containerschepen op afhande' ling te wachten, in Edgewater Port drie. Ook hier waren vakbondsge schillen de oorzaak van de staking. zijn gekomen, dat Sehnez voor Ne derland niet aanvaardbaar kan wor den genoemd. De formele bekendma king kan volgens de laatste berich ten ook niet in de komende dagen worden verwacht. Daarmee zou de regering zich voldoende tijdsruimte hebben geschapen om bij de West duitse regering begrip te wekken de problemen, die een handha ving van de kandidatuur-Schnez oproepen. Luitenant-generaal Alb. Sehnez kelijk geringe Duitse bereidheid om de gevoeligheden in de landen, die eens door Hitiers troepen waren be zet. te ontzien, maar de bondgenoot schappelijke relaties zouden ook ten zeerste lijden onder de omstandig heid, dat het ene land gedwongen wordt zijn partner van politiek be drog te betichten. Daarbij komt nog, dat een van de partijen door het weinig subtiele manoeuvreren van bondsminister Schroder van Defensie ongetwijfeld gezichtsverlieszal moe ten accepteren. Eenstemmig De Nederlandse regering zou in haar inmiddels in aantal sterk groeiende beraadslagingen omtrent de opvolging van Von Kielmansegg tot de vrijwel eenstemmige slotsom IN AMSTERDAM (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie onderzoekt of moeilijkheden met jongeren in de binnenstad, die zich de laatste dagen hebben voorgedaan, het gevolg zijn van het optreden van een Griekse filmploeg, die op het ogenblik opnamen maakt in de hoofdstad. Deze filmploeg zou volgens te genover de politie afgelegde verkla ringen contact hebben opgeno men met jongeren uit de vroegere provo-kring voor het in scène zet ten van ongeregeldheden. namen bij Het Lieverdje op het Spui. Zondagmiddag was de filmploeg aan wezig toen een groep jongelui het gebouw van de Vrije Gemeente aan de Weteringschans bestormde. Ook in de nacht van maandag op dins dag waren de filmers actief bij Het Wagen van Duitse autodieven stond in Harderwijk (Van onze Amersfoortse correspond.) Bij de jachthaven Zeegers in Har derwijk is de Mercedes aangetroffen van de Duitse autodief Roland Ru- dolf Dick, die met zijn mededader Karl Heinrich Frischmuth nog juist is ontkomen aan arrestatie in Koot wijkerbroek. Ook werd in de jacht haven een motorsloep gevonden, waarvan de Duitsers gebruik maak ten. De politie heeft auto en sloep open gebroken. Er werd een aantal koffers gevonden vol met herensokken, die in Utrecht waren gestolen. Voorts vond men een brief aan Dick. De gemeentepolitie heeft de Mercedes meegenomen naar het bureau. De Rijkspoltie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de sloep en naar de mogelijkheid dat de Duitsers eventueel met een ander vaartuig zijn ontkomen. Voorts is komen vast te staan, dat de twee echtparen huizen in Stiens en Huins (beide in Friesland) heb ben gekocht en bezig waren met de koop van een huis in Limburg. Mevrouw A. L Dick verblijft thans in het Utrechtse huis van bewaring. Mevrouw R Frischmuth wordt mor genochtend voorgeleid voor de offi cier van justitie. Haar drie kinderen Amerikaans comité: Tsjombe wordt doodgemarteld Een groep Amerikanen die zich het Noodcomité Tsjombe noemt, heeft bekend gemaakt, dat de oud-premier van Kongo „langzaam vermoord wordt door de president en de rege ring van Algerije." Het comité zou in Algerije hebben vernomen, dat Tsjombe sinds zijn gevangenneming vrijwel dagelijks ge marteld en verhoord is. dent Ky, waarin hij hun meedeel de, dat er in Amerika veel kritiek is op de corruptie in Zuid-Viet nam en op het tekort aan activi teit van het Zuidvietnamese leger. Humphreydie zich „bijzonder te vreden" toonde over deze gesprek ken, vertrok later (zie foto: rechts Ky) naar de Amerikaanse mari nebasis Con Thien bij de gedemili tariseerde zone, waar de Vietcong van de gelegenheid gebruik maak te om met mortieren te schieten. Auto dwars over de weg: drie doden Een dwars over de weg staande be stelauto heeft gisteravond in het het Drentse plaatsje Pelzermade aan drie personen het leven gekost. Er waren drie gewonden, van wie twee ernstig. Over de oorzaak van het ongeluk en met name over de vraag, hoe de bestelauto dwars over de weg kwam te staan, tast de politie nog in het duister. Een personenauto boorde zich met volle vaart in de flank van de bestelauto. Van belde wagens ont braken remsporen. Van de inzittenden van de perso nenauto werden de 68-jarige E. Been uit Groningen en zijn 42-jarige doch ter A. G. Groenman—Been uit Hoog kerk (die achter het stuur zat) op slag gedood. De 65-jarige echtgenote van de heer Been werd zwaar ge wond. Het zesjarige dochtertje van mevrouw Groenman kwam er met de schrik af. In de bestelwagen werd de 22-jarige manufacturier E. Schuiling uit Noordhom ook op slag gedood. Zijn echtgenote, die de auto bestuurde, Iwerd ernstig gewond. klein groepje zijn ondergebracht in het St. Aloy- sius-tehuis in Utrecht. (Van onze correspondent in Londen) Het 22-jarige Groningse meisje Antje de Jong, dat studeert en werkt Engeland, is thans de heldin x het Londense voorstadje Boving- don. Antjes verhaal wordt door verscheidene Engelse kranten breed uit gebracht. Gistermorgen kwam het Groningse meisje, dat een vijftiende eeuwse boerderij prooi der vlammen werd. Antje, die sinds enkele maanden bij de familie Walker werkt en haar slaapkamer boven de keuken heeft, werd dinsdagochtend vroeg wak ker van een scherpe brandlucht. Zij ging naar beneden en ontdekte, dat er brand was ontstaan in de keuken. Zonder een moment te zelen baande ze zich een weg door de dichte rook naar de telefoon waarschuwde de brandweer, die snel ter plaatse was en weinig moeite had het vuur te bedwingen. Antje is de Engelse pers ingegaan als de Nederlandse miljonairsdochter, want toen journalisten mevrouw Walker vroegen, hoe ze dacht Antje te belonen, zei ze voor de grap, dat Antje waarschijnlijk meer geld zou hebben dan zij. „Haar vader is schatrijk. Hij heeft een grote con fectiefabriek in Groningen". De opsmuk, waarmee de Engelse kranten het verhaal hebben ge bracht is niet van Antje afkomstig. In een telefoongesprek vertelde zij aan haar ouders: „Ik heb gewoon gedaan, wat iedereen gedaan zou hebben. Ik werd wakker van de rook en ben toen beneden gaan kijken. Ik zag dat de keuken, die juist onder mijn kamer li -t, in lich terlaaie stond en heb toen de fa milie vader, moeder en twee kleine kinderen— gewaarschuwd". De brandweer had er niet veel moeite mee het vuur te bedwingen. Antje dochter van een Groninger con- fectiefabrikant raakte alleen al haar kleren kwijt door de brand, vertelde haar moeder ons. ADVERTENTIE ©ucf ^Ite, Uit het Leidsch Dagblad van 4 November 1867: Hedenmiddag is alhier ge arriveerd het depot van het 4de regiment huzaren, ko mende van Zutfen, onder be vel van den luit.-kol. Michel- hof; het reserve-eskadron wordt morgen verwacht De gemeenteraad van Al kemade heeft dezer dagen besloten een rijweg aan te leggen van daar naar Leiden, in verband met eene brug over de Ringvaart van Haar lemmermeer aan de Nieuwe Wetering.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1