Wagons ontspoorden eidó& C^Qcfencla Pers hoorde melding van treinongeluk DINKY™ S E DA PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 30 OKTOBER 168T De Koninklijke Hollandsche Lloyd ln Amsterdam, heeft door bemidde ling van Supervision Shipping and Trading Company in Rotterdam, haar m.s. „Gooiland" verkocht aan Griekse reders. Het m.s. „Gooiland" werd in 1944 in de Ver. Staten gebouwd. Het schip zal binnenkort in Amsterdam aan de kopers worden opgeleverd. KOSMOS-189 Het onbemande ruimteschip Kos mos 189 is gisteren gelanceerd. In zes dagen zijn thans in totaal zes onbemande ruimteschepen in banen om de aarde gebracht. De Kosmos 189 bevindt zich in een baan met een hoek van 74 graden op de evenaar. Het ruimteschip, dat zich op 535 tot 600 km van de aarde beweegt, cirkelt elke 95,7 minuut eenmaal om de aarde. Belgische staking tegen Amerikanen en Nederlanders Een staking bij elektriciteitsbedrij ven in de Belgische provincies Bra bant, Henegouwen en Luik, die eind vorige week ontstond uit protest te gen de aanleg van aardgasleidingen door Nederlanders en Ameri kanen, is gisteren voortgezet. De sta kers protesteren ertegen, dat buiten landers de nieuwe aardgasleidingen aanleggen. Zy zien daarin een ge vaar voor de eigen werkgelegenheid. De staking heeft tot op heden geen gevolgen gehad voor de elektrici teitsvoorziening, aangezien kader personeel, de centrales gaande houdt. Wel ligt plaatselijk het onderhouds werk stil. ADVERTENTIE ZUIVERE HUID PUROL en PU ROL-poeder (Van onze Groningse correspondent). Journalisten uit alle delen van Nederland hebben gistermid dag gehoord dat de machinist van een goederentrein vanuit zijn kabine radiotelefonisch melding maakte van de niet ernstige ontsporing van zijn trein bij Winsum. De journalisten bevonden zich in de post van de verkeersleider op het station Usquert die sinds zondag de treinen op het baanvak SauwerdRoode- school binnenpraat volgens het nieuwe systeem van een cen trale radioverkeersleiding (c.r.v.l.). De journalisten maakten een introductierit met de c.r.v.l. die in Nederland voor het eerst wordt toegepast. Proef Het was een unieke samenloop van omstandigheden dat de van Roode- school komende goederentrein die de speciale perstrein (vanuit Gronin gen) op het station Baflo passeerde, een station verder (Winsum) een on geluk kreeg en dat dit aan de centra le in Usquert werd gemeld juist toen de journalisten zich daar bevonden. Op zeer realistische wijze werd daar door een nuttig aspect van de c.r.v.l. (snelle melding bij ongevallen) gede monstreerd. hoewel de machinist eerst uit de trein klom om de toe stand in ogenschouw te nemen en pas daarna via de microfoon in zyn kabi ne de centrale waarschuwde. De ontsporing (om 20 minuten over drie) gebeurde doordat de wisselwachter op het station Winsum ten gevolge van een misverstand twee wissels in plaats van één omzette. Toen de goe derentrein daarna ging rangeren kan telde een wagon met kolen in de berm van de spoorbaan, terwijl een andere wagon met twee wielen naast de rails kwam te staan. Het is be langwekkend te weten dat de ontspo- r:ng niet zou hebben plaatsgehad, in dien het c.r.v.l.-systeem (dat veilig wordt geacht) volledig had gefunctio neerd, d.w.z. met automatisch be diende wissels die door de trein zelf worden omgeklapt en dus ni^t met de hand worden bediend. Verzwakte Hatta terujï uit Zweden Het betreft cp de lijn naar Roo- deschool een proef waarbij de volle dige automatisering (dus ook van overwegen) voorlopig wordt nage bootst in afwachting van de definitie ve invoering van het c.r.v.-l.-systeem. De ontspoorde goederenwagons die bij het rangeren tussen Win sum en Sauwerd uit de rails lie pen. Het is allemaal nog een beetje wen nen voor het N.S.-personeel, zo bleek gistermiddag tijdens de introductie- rit met de speciale perstrein. De rei zigers merken er niets van, want zij horen niets van de gesprekken tus sen de treinmachinisten en de ver keersleider op de centrale post in Usquert. Zij nemen van het systeem alleen de kleine antennes waar op de terreinen en op het stationsgebouw in Usquert. Gistermiddag in de pers trein was wel alles te horen. Ook de kleine vergissingen, versprekingen en haperingen. Gezien het prille begin en gezien de provisorische voorzieningen (al leen bij Warfum liggen nog maar verende klapwissels) kan nog niets definitiefs over de proef worden ge zegd. Ir. L. J. Biezeveld, chef van het N.S.-exploitatiedistrict noord-oost deelde gisteren mee dat er veel en thousiasme bij het personeel is en dat hy overtuigd is van goede resul taten bij het c.r.v.l.-systeem. ADVERTENTIE U ZIET HEM OP DE TV! VAN KUNT U NOOIT GENOEG KRIJGEN I V enera-instrmiieiiteii werkten 10 minuten op Venus-oppervlak Steen achtige liete woestijn Het magnetisch veld van Venus bedraagt slechts een drie-tiendui- zendste deel van het magnetische veld van de aarde en er bevinden zich rondom Venus geen stralings gordels. De waterstofkrans om Ve nus is veel zwakker dan die van de aarde Deze gegevens hebben Rus sische geleerden verstrekt op een persconferentie in Moskou, die ge wijd was aan de proef met het auto matische ruimtestation Venera IV, dat op 18 oktober een zachte lan ding op Venus heeft gemaakt. Volgens de gegevens die over een afstand van 95 miljoen km zfjn ont vangen, kan Venus worden be schouwd als een „hete, steenachti ge woestijn, gekleurd door ijzer- oxyde," zo verklaarde prof. Vino- gradow. In oorsprong geleken de aarde en Venus zeer op elkaar, doch als gevolg van hun verschil lende afstand tot de zon hebben zij zich aan het oppervlak geheel an ders ontwikkeld." Op Venus was de temperatuur geleidelijk tot boven de 100 graden celsius gestegen, waar door op grote schaal het water aan de oppervlakte was gaan dampen. Door het hierdoor ontstane wolken dek liep de temperatuur verder op tot 250 graden celsius. Dit leidde weer tot het uiteenvallen van cal cium- en magnesiumcarbonaten. waardoor de atmosfeer op Venus voor ruim 90 procent uit koolzuur bestaat. De hoeveelheid water i: atmosfeer daar varieert van 0,1 tot 0,7 procent, terwijl het percentage zuurstof loopt van 0.4 tot 0,8. Voorts is er ongeveer 7 procent stikstof, Prof. Keidisj. de voorzitter van de Russische Akademie van Weten schappen, verklaarde dat de maxi mum-werkingstij d van het ruimte station 100 minuten was, slechts tien minuten langer dan de tijd die nodig was voor het neerdalen aan een parachute op het Venusopper- vlak. Dit kwam doordat de batterij en aan boord niet konden worden opgeladen met zonne-energie, als gevolg van het wolkendek om de planeet. Volle ding. (Herdenking hervormingSpr. Zijlsingel 2 jrdenl Zijlstra. 8 Ch. de Bourbonhof. Elektronicaclub „De detector". 7.30—9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7 Luth Kerk: Herdenking kerkhervor- lng. Sprekers pater R. Snsse van IJsselt, dr. J. Happee en dr. J. Vlijm. Kloksteeg 19: Leids Zoldercabaret, Langebrug 87: Lezing dokter (F. C, Mees over het LSD- gevaar en zijn diepere achtergronden. 8.15 uur. ZATERDAG Galerie V. d. Vllst (Botermarkt 3) t Opening tentoonstelling grafiek Sees- vlag. 8.30 uur Vestestraat theater 7 uur Tlrole Breestraat herv. gemeente. Spr. mgr. ver de Russisch Orthodo De Beukenhof: Receptie zilveren m Ju- 1—6.30 L. Demenlnt. 4.30- oigracht 84: Bijeenkomst Leidse Esperantistenver. „Pacen". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Modern To- sel, Toneelgroep Theater speelt „Het kroondomein" en „Krapps laatste band. .15 uur nam StadsgehoorzaalJ u blleumconcert mej. A. C. Henny. ZONDAG Rijnlands Lyceum (M. M. Tromp- laan)Gemeente voor oorspronkelijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brug ge. 7.30 Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.3" BIOSCOPEN „Mijn prinses" 18 Jaar. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: K. en O. Tsje chisch Folkloristisch Ensemble „Broln" 8 uur nam. Universiteit: Rede „Creativiteit MET EEN ENKEL WOOKD De gezondheid van dr. Mohammed Hatta laat te wensen over. De thans 65-jarige voormalige vice- president van Indonesië keerde gis termiddag terug uit Stockholm, waar hij zich evenals 4 jaar geleden, duch tig heeft laten controleren. Hij was aanvankelijk van plan een verzoek in te willigen van de Economische Ho geschool in Rotterdam, om er een rede uit te spreken over „De proble matiek van de economische ontwik keling van Indonesië" doch op me disch advies - zo deelde hij op Schiphol mede moet hij daarvan afzien. Een vliegreisje van Zweden naar Schiphol mat hem al zo af, dat hij na aankomst eerst een half uurtje op krachten moest komen voor hij twee wachtende journalisten kon ontvan gen- In het Hilton Hotel in Rotterdam zal hij een week rust houden. Daarna begint hij aan de terugreis naar Dja karta. die hij in etappen zal afleg gen. omdat een vlucht ineens hem te zeer zou uitputten. BINNENLAND „Amsterdaad 75" De handte keningenactie „Amsterdaad 75" is een groot succes geworden. Het eindcijfer kan nog niet worden op gegeven, omdat er nog steeds ad hesiebetuigingen binnenkomen. Het getal heeft de 100.000 ruim over schreden. De werkgroep is voorne mens de aanbieding van het resul taat van de actie aan het gemeente bestuur vergezeld te doen gaan van een adres aan de raad, waarin ver schillende verlangens nader zullen worden gepreciseerd. Grafschennis in Zandvoort Op de Algemene Begraafplaats van Zandvoort zijn vernielingen aange richt aan diverse gedenktekens. Van zestien graven werden kettingen ver nield. van elf graven de metalen bloemdeksels. Een grafdoos werd geheel in elkaar getrapt. Ongedekte girokaarten De re cherche van Den Helder heeft een 43-jarige rijksambtenaar uit Den Helder gearresteerd. De man zou in de kop van Noord-Holland, doch voornamelijk in Den Helder .gedu rende anderhalf jaar goederen t er waarde van f 19.000 hebben ge kocht ,die hy voldeed met ongedek te girokaarten, o.a. in twee maan den ttfd voor f 1100 aan kruideniers waren voor zijn gezin van in totaal 7 personen. Schippersvrouw verdronken In de Botlek in Rotterdam is gister middag de 21-jarige Duitse Ine Wiet- tel-Fleischmann verdronken De vrouw viel van het binnenschip „Hermann," toen zy wasgoed op hing. Na ongeveer drie kwartier haalden brandweerlieden haar stof felijk overschot op. Haagse A.P.V. aangenomen Het hoofdstuk der openbare zedelijk heid in de Haagse ontwerp-algeme- ne politieverordening is aangeno men. De discussie spitste zich gis termiddag in de Haagse gemeente raad toe op art. 87 ,het artikel waar tegen vele organisaties, personen en instellingen bezwaren hadden ken baar gemaakt, omdat het discrimi nerend zou werken voor homofiele Hagenaars. Een amendement .waar door dit artikel een ruimere strek king kreeg en zich tegen ontucht als geheel keert .werd aanvaard. Schrootfraude by Hoogovens In een der ovens van de Martin Staal fabrieken van Hoogovens is enige schade aan de bemetseling ont staan .waardoor de produktiecapa- citeit hiervan tot stilstand is geko men. Bij een onderzoek naar de aak van deze stagnatie werd ln ven hoeveelheden zand en beton aangetroffen, waardoor het vermoe den is ontstaan, dat een leverancier het te smelten schroot teneinde hoger gewicht te kunnen bere kenen, de af te leveren partijen met zand en beton verzwaarde. De Velsense politie is van deze fraude op de hoogte gesteld en deze stelt thans een onderzoek in. BUITENLAND. Eis van mevr. Oswald Mevr. Ma nna N. Oswald (thans gehuwd met de heer Porter), weduwe van de man die volgens de commissie-Warren de moordenaar van president John F. Kennedy is geweest, eist van de Ame rikaanse regering 500.000 dollar schadevergoeding voor het in beslag nemen van de persoonlijke eigen dommen van Lee Harvey Oswald. Mevr. Porter noemde meer dan 300 artikelen, variërend van jachtmessen tot een portefeuille en overhemden en truien, waarvan zy de waarde op een half miljoen taxeert. Nadat Os wald was vermoord nam de regering vrijwel al zyn persoonlijke eigen dommen in beslag. Zij zijn thans op geborgen in de nationale archieven op grond van een speciale wet, die daartoe door het congres is goedge keurd. Kapitein doodgeschoten De ge zagvoerder van een Deens schip is gisterochtend in Aden doodgeschoten. Hij was de tweede Europeaan, die in 13 uur tijd het slachtoffer van de nog steeds voortdurende terreur werd. Kapitein Theisen was enige weken geleden met zijn vrouw en twee kin deren aan boord van een tankscheep je van 500 ton in Aden aangekomen. Het „Nationale Bevrijdingsfront" (NLF) heeft de verantwoordelijkheid voor de dood van de kapitein op zich genomen. In een vlugschrift van het front wordt gezegd: „Hij was een ho ge officier van de Britse inlichtin gendienst. Op deze wijze gaan wij voort slagen toe te brengen aan de bezettingstroepen". Mevr. Gandhi naar Moskou Mevr. Gandhi, de premier van In dia, zal naar Moskou gaan ter bij woning van de festiviteiten ter gele genheid van de vijftigste verjaardag van de Oktoberrevolutie. Mevr. Gan dhi wordt op 6 november in Moskou verwacht. Zij zal er twee dagen biy- In zes uur „Het zou Zuid-Afrika slechts zes uur kosten om het gehele zwarte werelddeel te verslaan", aldus Amerikaanse luchtaanval Dp Hanoi Amerikaanse vliegtuigen hebben vannacht twee luchtaanvallen op Ha noi uitgevoerd en doelen op de linker oever van de Rode rivier gebom bardeerd. Amerikaanse infanteristen hebben gisteren bij de Cambodjaanse grens Vietcong troepen verrast en hun met artillerie, napalm en scherfbommen zware verliezen (80 man) toegebracht. Zondag sneuvelden 148 Vietcong- manschappen nadat duizend man een grote aanval ondernomen had op Zuidvictnamese en Amerikaanse stel lingen. Vietcong-eenheden hebben van ochtend voor de tweede maal binnen 48 uur geprobeerd een stad bij een rubberplantage. 112 km ten noorden van Saigon ,te veroveren. De aanval was zo beraamd dat hij samenviel met de plechtigheden ter gelegenheid van de installatie tot president van Ngoejen Van-thioe. Sinds 16 okt. verbiedt de regering in Saigon dat boten over de Mekong rivier de grens tussen Zuid-Vietnam en Cambodja passeren, zo meldt het officiële Cambodjaanse persbureau. Verwacht wordt dat de Cambod jaanse regering de Australische am bassade zal vragen stappen bij de autoriteiten in Saigon te doen. Cam bodja stelt dat de Mekong een inter nationale vaarweg is en dat dit ver bod een ernstige hinderpaal is voor de bevoorrading van Cambodja. Cam bodja en Zuid-Vietnam onderhou den geen diplomatieke betrekkingen. King in gevangenis. Dr. Martin Luther King en drie van zijn mede werkers zijn gisteren bij aankomst op het vliegveld van Birmingham (Ala bama, V.S.) gearresteerd en naar de districtsgevangenis van Bessemer overgebracht, waar zij vijf dagen ge vangenisstraf zullen moeten uitzit ten. King en zijn medewerkers zijn tot die straf veroordeeld, wegens „be lediging van de rechtbank", toen zij terechtstonden na rassendemonstra- ties in 1963 in Birmingham. Jaarvergadering Staten- krlng Lelden CHU. 8 uur nam. VRIJDAG Rudolf Steinerscliool (Langebrug 87) spreker dr. L. S, V. Meer over „LSD' gevaar en zijn diepere achtergronden" 8.16 uur nam. KonlngskerkRuilclub 7.30 10 uvl Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem.: „Ecclesia", 8 uur nam. Lldwlnaschool (Lammenschansweg) Contactcommissie Kinderbescherming. 'oor de opgroei van jeugdigen", 8.15 u. Universiteit: L.A.K. Opening ADVERTENTIE 6 REESTRAAT 165-167- LEIDEN ADVERTENTIE 40Opening Micro zond. 2.3 Werkd. 2.C 4.45, 7 en Luxor: „Angelique, de markiezin igelen". 18 J. werkd. 2.30, 7 e~ ir: zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 Camera: „.Gooi 't maar ln m'n pet' - werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur 9.15 zond. 2.30, 4.45, 7 TENTOONSTELLINGEN Acad. Hlst. Museum „Cublcula lo- anda". Van maandag t.e.m. vrijdag Galerie Van der Vllst (Botermarkt 3) zaterdag 10 endiei (t/m 1 i bovendien dinsdag- Tentoonstelling „Spelen lezen". Werkd. 10— STl-i (Steen^raaTl lags 13-17 ui voor Volkenkunde:) dag. -17 i Donner nog steeds aan de leiding De Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner staat nog steeds aan de leiding in het internationale schaak toernooi van Venetië. Donner, die maandag remise overeenkwam met de Russische wereldkampioen Tigran Petrosian, heeft nu 7% punt uit 9 partijen en staat een halve punt voor op de op de tweede plaats staande Amerikaan Evans. De stand luidt: 1. Donner 7% punt, 2. Evans 7, 3. Petrosian 6%, 4. Jano- sevic 6, 5. Pachman 5. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling Collectie Lechner var Japanse Kunst Werkd. 10 uur voorn tot 5 uur nam.; zondags 15 uur nam Rijksmuseum voor de geschieden]! der natuurwetenschappen: Dag. 10-1 uur. zond. 1-4 uur AVOND- EN NACHTDIENST DER Herdlngh en Blanken. De Oegstgeestee Apotheek opend Weekeinde-dienst der Leidse huis artsen. Tot zaterdagochtend 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters telefoon 22222. Prins Bernhard krijgt hoofdman Jonathan, premier van Le sotho (Basoetoland), die in deze woorden de zwarte staten van Afrika waarschuwde voor eenzelfde neder laag als de Arabieren tegen Israël leden. Hoofdman Jonathan onder streepte, dat premier Vorster van Zuid-Afrika ten volle bereid is naar de problemen van anderen te luis teren. Lesotho heeft reeds aanzien lijke technische en financiële hulp ontvangen, aldus de hoofdman. Traangas over de grens Britse troepen hebben gisteren traangasgra naten gegooid naar Chinezen aan de Chinese kant van de grens tussen Hongkong en China, die diverse ma len probeerden de prikkeldraadver sperring te bestormen. Na 2V£ uur van spanning aan beide zijden van de grens gaven de Chinezen hun po gingen op. Prins Bernhard heeft gisteren ongeveer 18 miljoen uit handen van Prins Sadroeddin dollar heeft opgebracht. De Prins Aga Khan, hoge commissaris voor sprak verder over het doorzet- de vluchtelingen, de Nansen- tingsvermogen, de vindingrijk medaille ontvangen. De medaille heid en de pioniersgeest waarvan iverd aan de Prins uitgereikt uit een halve eeuw geleden Fridjof erkentelijkheid voor „de buiten- Nansen ,„de pleitbezorger van de gewone diensten die hij voor de zaak der misdeelden", blijk had vluchtelingen heeft verricht in z'n gegeven bij zijn streven om zijn kwaliteit als voorzitter van de tijdgenoten te interesseren voor werkgroep die de Europese vluch- de ellende van de vluchtelingen. De Prins pleitte ervoor om de sa- menbundeling van krachten die de vluchtelingenactie van 1966 Prins Bernhard maakte op de tot een succes heeft gemaakt, te bijeenkomst in het voormalige bestendigen en te gebruiken voor Volkenbondspaleis in Genève be- nieuwe acties ten behoeve van kend, dat de Europese vluchtelin- hen die hulp nodig hebben. HAAG A G E N DAG 31 OKTOBER. Kooman. 14.30 Sultan Hassan". WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i Amsterdam Den Helder Ypenburg regen 12 6 0.1 Zuid-Limburg regen 11 6 1 Stockholm Bordeau.. Gronoble Nice Frankfort München Zürlch Genève Athene Barcelona half bew. 10 regenbul 9-0 2 regen 11 5 7 regen 14 9 onbewolkt 12 -1 0 geh. bew. 14 zwaar bew. 24 1 licht bew. 21 onbew. 17 licht bew. 16 half bew. 20 6 0 onbew. 19 12

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2