LEIDSCH DAGBLAD Helft kan van niet schooljeugd zwemmen OLGA Indonesië en China wisselen diplomaten uit Russische kunstmanen aan elkaar gekoppeld GRATiS JAMIN AAN EINDE VAN LAGERE SCHOOL Te weinig overdekte zwembaden Stormachtig afscheid en guur begin Lichaam matroos KW 37 geborgen Eerste automatische ruimte-entering SLEUTEL HANGERS (§ud Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 31 OKTOBER 1967 No. 31420 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (b(J vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD Giro no 67055 -lefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze Utrechtse correspondent) Van de oudste leerlingen op de Nederlandse lagere scholen kan 47,1 procent helemaal niet en 23,1 procent nauwelijks of in ieder geval onvoldoende zwemmen. Veel meer dan de helft van de Nederlandse jeugd verkeert dus hij het verlaten van de lagere school in een gevarensituatie, die in een waterrijk land als het onze niet getolereerd mag worden. Dat zijn enkele conclusies, die de Koninklijke Nederlandse vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding heeft getrokken uit een onderzoek, dat de vereniging heeft ingesteld naar de zwem- vaardigheid van zesdeklassers in Nederland. nog nooit heeft het zich met zulke klemmende en onthutsende cijfers tot de overheid gewend als nu. Want anders dan bij ontbrekende gymnas tieklokalen of atletiekvelden gaat het hier niet alleen om een stuk per soonlijkheidsontplooiing, maar heel direct om een kwestie van leven en dood. Zwemmen is in Nederland een puur stuk veiligheid", aldus de heer J. P. Cramer in Utrecht, voor zitter van de vereniging. Hij hoeft maar op de verdrinkingscijfers te wijzen. Per jaar verdrinken er tegen de 300 kinderen en dat aantal dreigt steeds groter te worden. Rondweg zorgwekkend noemt het hoofdbestuur het feit, dat bijna de helft van de leerlingen, bij het verlaten van de lagere school, niet kan zwemmen. Het hoofdbe stuur heeft de ministers van Onder wijs en Wetenschappen, van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Sociale Zaken en Volksge zondheid op de hoogte gebracht van de resultaten van het onderzoek. De vereniging, die 3000 leraren en onderwijzers in de lichamelijke op voeding omvat wijst al tientallen ja- Iren op de slechte situatie, waarin het onderwijs in de Ü7 hamelij ke loefeningen (het gymnastiekonder wijs) met alles wat daarmee samen hangt, zich bevindt. Al vele malen heeft het hoofdbestuur zijn zorgen, net redenen omkleed, aan de Rijks overheid kenbaar gemaakt. Maar (Van onze weerkundige medewerker). De vandaag stormachtig af- \cheid nemende oktobermaand is tr toch nog in geslaagd een record e breken. In De Bilt zijn, vanaf iet begin der waarnemingen in 848, de oktobernachten gemid- leld nog nooit zo warm gebleven, let gemiddelde is op 9,3 graden Celsius gekomen, welk record- ijfer stond op 9,1 graden Celsius, lat in 1954 werd waargenomen. Vat de regen betreft is oktober iooral in het noorden en westen ian Nederland een zeer natte mand geworden met op enkele iaatsen ruim 150 mm. (normaal 5 tot 80 mm). Het afscheid is stormachtig, vant vanmorgen trok een nog in ictiviteit toenemende depressie wer Engeland, naar de Noordzee. 1 an de Engelse zuidkust werd laarbij in een stromende regen il windkracht tien waargenomen, ichter deze stormdepressie werd mdere lucht aangevoerd, waarin ip de eerste novemberdagen gure mien, mogelijk met hagel en nat- !e sneeuw, verwacht kunnen wor- I en. WEERBERICHT Onstandvastig weer De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: Aanvankelijk buien, gevolgd door ©klaringen, maar morgen van het resten ui opnieuw regen. In de ivond en nacht krachtige tot storm- ichtige wind tussen noord en west. norgen overdag matige tot krachtige laai zuidwest krimpende wind. Wei- ug verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 1 NOVEMBER Zon op: 7.34, onder: 17.13. Oonder Zon op: 07.34, onder: 17.13. Maan op: 08.16, onder: 16.48. ►gwater in Katwijk: 01.59 en 14.17, laagwater: 10.18 en 22.35. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Enquete Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse vereniging van le raren en onderwijzers in de licha melijke opvoeding heeft verle den jaar aan alle 8300 lagere scho len in Nederland een enquête formulier gezonden. Daarvan kwa men er 4981 (60 procent) volledig in gevuld terug. Van de 4981 onder zochte klassen kregen er 1340 (26.9 procent) geen schoolzwemonderwijs: 1678 klassen (33.3 procent) kreeg zwemonderwijs in een onoverdekt bad; 1983 klassen (39.8 procent) kreeg zwemles in een overdekte zweminrichting of een overdekt in- structiebad. De 4981 klassen omvat ten 100.674 leerlingen. Het onderzoek onder de 100.674 leerlingen wees uit, dat 47.455 (47,1 procent) niet konden zwemmen bij het verlaten van de school; 23.209 (23.1 procent) hadden de zwem- proef afgelegd, 29.990 (29,8 procent) hadden bij het verlaten van de school de zwemproef en/of het di- ploma-b. Het op zichzelf al ontstellend per centage van 47,1 procent niet-zwem- mers wordt nog ongunstiger, wanneer men bedenkt, dat het afleggen van de zwemproef een onbetrouwbare indicatie met betrekking tot werke lijke zwemvaardigheid geeft, aldus het hoofdbestuur. Oorzaak Als oorzaak van de miserabele situatie geeft het hoofdbestuur de absoluut onvoldoende accommoda tie aan: gebrek aan overdekte zweminrichtingen en overdekte in- structiebaden. Het adres aan de minister, dat ook ter kennis van de kamerleden is gebracht, dringt er op aan op de kortst mogelijke termijn een einde te maken aan deze tekortkoming, die de persoonlijkheidsontplooiing, de volksgezondheid en mogelijk heid tot sportieve recreatie van ons volk bedreigt. Nog slechter „We hadden al een vermoeden, dat het slecht zou zijn. Daarom heb ben we twee jaar geleden besloten tot een onderzoek naar het zwem men van schoolkinderen. Het blijkt nog erger te zijn dan we dachten. Als ons onderzoek uitwijst dat bijna de helft van de daarbij betrokken schoolkinderen van zo'n jaar of 12, 13 helemaal niet kan zwemmen en dat maar 30 procent het behoorlijk kan, dan is dat op zichzelf al slech ter dan we voor mogelijk hadden ge houden. Maar er komt nog bij dat 40 pro cent van de schoolklassen in Neder land buiten de enquêteresultaten is gebleven. En het lijkt onwaarschijn lijk, dat daar een aanzienlijk aantal scholen bij is, waar de voorzienin gen op het gebied van lichamelijke opvoeding zo slecht zijn, dat ze niet eens een gymnastieklokaal in de buurt hebben, laat staan een zwem- of instructiebad. Op zulke scholen we ten ze bij wijze van spreken niet eens wat zwemmen is en het lijkt logisch, Loc benoemd tot premier in Saigon In aanwezigheid van de Ameri kaanse vice-president Humphrey is luitenant-generaal Ngoejen Van- thioe (een 44-jarige rooms-katholieke opperofficier van de infanterie) gis teren in Saigon beëdigd als president van Zuid-Vietnam. Thioe richtte zich bij deze gelegenheid opnieuw tot Noord-Vietnam met het voorstel aan tafel te gaan zitten om over vrede te spreken. De leden van het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront (de Viet- cong) stelde hij voor de keuze „naar Noord-Vietnam te gaan als zij in het marxisme geloven of te blijven en met ons samen te werken". Thioe onthulde, dat in de afgelopen twee jaar 149.000 tegenstanders werden ge dood, 23.000 gevangen genomen en 55.000 zich aan de zijde van de rege ring hadden geschaard. Voorts zyn bijna tweeduizend plaatsen met 3)4 miljoen inwoners gepacificeerd en werd 4400 km aan wegen in gebruik genomen. Thioe beloofde plechtig de corruptie te zullen uitroeien. Hy kon digde een uitgebreid programma van sociale hervormingen aan, economi sche bezuiniging en versterking van de democratische instellingen. De eerste daad van president Thioe was de benoeming van de advocaat Ngoejen Van-loc tot premier foto). Loc wordt beschouwd als een naaste medewerker van oud-premier Ky, die uit Noordvietnam afkomstig is. Loc zelf komt uit een plaats in de Mekongdelta. De geografische ver tegenwoordiging is van groot belang: president Thioe komt uit centraal- Victnam, vice-president Ky uit Noord-Vietnam en premier Loc uit de Mekong-delta. In sommige plaatsen krijgen- schoolkinderen zwemonderricht in een open bad, zoals hier in Koudekerk. Maar hoeveel maan den per jaar kr.' dat gébc..,en? Zelfs al is het water zoals hier verwarmd, dan nog is het slechts een kwestie van wat we ken. (Foto Leidsch Dagblad) dat daar onze enquêtepapieren ver houdingsgewijs meer in de prulle- mand zijn terecht gekomen dan op scholen, waar het met het zwemmen goed zit. Zodat in feite het percenta ge, voor wie water levensgevaar be tekent, nog groter is dan de 70 pro cent van ons onderzoek", meent de heer Kramer. ADVERTENTIE (Van onze visserij redacteur) De KW 186 „Anna Jacob" is gisteravond tegen elf uur de vissershaven van IJmuiden binnengelopen met aan boord het stoffelijk overschot van de 41-jarige Niek Varkevisser, matroos van de in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Noordzee vergane kotter KW 37 „Orion" van rederij Hans Hoek in Katwijk aan Zee. Vier Katwijkse kotters de „An na Jacob", de „Andy", de „Pleter Ja cob" en de „Jacob Sr." waren gistermorgen vanuit IJmuiden uit gevaren om te zoeken naar eventuele overlevenden en slachtoffers van de „Orion". Helderse en Texelse vissers schepen verleenden spontaan en on gevraagd medewex-king bij het zoe ken. Omstreeks gistermiddag drie uur meldde een kapitein van een uit Har- lingen afkomstige kustvaarder, via de boordradio aan de schipper van de „Anna Jacob", dat hij ter hoogte van Texel een lichaam had zien drijven. Direct werd naar de opgegeven posi tie gevaren. Bij identificatie bleek het het stoffelijk overschot van matroos Niek Varkevisser te zijn. Op het strand van Egmond aan Zee is ter hoogte van de vuurtoren een vissorteertafel, gemerkt KW 37, aangespoeld en voorts werd er ook vistuig, afkomstig van de „Orion", gevonden. Strandwandelaars in Cal- lantsoog vonden een boei en een gat- zeil. Uit een en ander meent men sterke aanwijzingen te hebben, dat de KW 37 tussen Egmond en IJmui den is vergaan. Men heeft op de in Egmond ge vonden sorteertafel brand vlekken aangetroffen van een stakelvuur, dat gebruikt wordt om signalen te geven, of van een explosie. In de Nieuwe Kerk aan de Voor straat in Katwijk aan Zee wordt za terdagmiddag een rouwdienst ter na gedachtenis van de omgekomen be manning van de „Orion" gehouden. In deze dienst, die om drie uur be gint, zal voorgaan de hervormde ds. D. Bouman. De begrafenis van de stoffelijke overschotten van monteur Arie Hus (35) en matroos Niek Varkevisser (41) zal donderdagmiddag half vier geschieden op de algemene begraaf plaats „Duinrust" In Katwijk a. Zee. De havenautoriteiten van Oostende hebben inlichtingen gevraagd over de Belgische treiler Broeder Annorbert'. Het 51 ton metende schip had op 27 oktober voor het laatst contact met de wal, toen het zich in de om geving van Smiths Knoll bij Yar mouth bevond. De .Broeder Annor bert" werd gisteren in Oostende ver wacht. Na opschorting betrekldngen China heeft vandaag met een speciaal vliegtuig de Indone sische ambassadeleden uit Peking naar Djakarta overgebracht om met hetzelfde toestel de Chinese ambassadestaf uit Djakarta naar Peking terug te brengen. De diplomatieke uitwisseling zon- i den gelost, die later onder het zand der precedent vormt de afronding werden verstopt. de opschorting in de diploma tieke betrekkingen tussen deze lan den en betekent een nieuwe stap in de verslechtering van de verhouding. De leden van de Chinese ambas sade vielen hun landgenoten in de armen die hen kwamen afhalen ter wijl de Indonesische diplomaten lachend uit het Iljoesjin-verkeers- vliegtuig stapten. Eerder hadden de Chinese diplomaten de rode vlag bij het ambassadegebouw neerge haald en het gebouw overgedragen aan de Roemeense ambassade. De Roemenen hadden de „uitwisseling", die plaats had op een luchtmacht basis die aan de burgerluchthaven van Djakarta grenst, geregeld. Handgemeen Voor het gebouw van de Chine se ambassade in Djakarta zijn gis terochtend nog politiemannen slaags geweest met Chinees personeel van de ambassade. De moeilijkheden be gonnen toen de politie Chinese bur gers niet tot de ambassade wilde toe laten. Bij het handgemeen met am bassadepersoneel schouderde op een gegeven ogenblik een Indonesische politieman het geweer om op de Chinezen te schieten. Zijn collega's wisten echter te voorkomen, dat hij het vuur opende. In Magelang (Midden-Java) heb ben studenten, in samenwerking met plaatselijke PTT-ambtenaren, boe ken in de Chinese taal in beslag ge nomen, die leerstellingen bevatten van Mao Tse-toeng, Lenin en Karl Marx. Deze boeken bevonden zich in Chineze huizen. Twee luitenants, een korporaal en vier beambten van de gezondheids dienst van het leger in Djakarta zijn gearresteerd wegens ondermij nende communistische activiteit. Een hoge officier heeft meegedeeld, dat de betrokkenen getracht hadden 'n com munistische cel in de gezondheids dienst van het leger te vormen. Zesduizend deelnemers aan en sym pathisanten met de poging rot een staatsgreep van 1965 zijn in het Lam- pongdistrict in zuid-Sumatra vrijge laten. Hun vrijlating volgde oa een anti-communistische indoctrinatie. Alleen degenen die in ernstige mate schuldig zijn, bevinden zich nog in arrest omdat zy zich nog arrogant gedragen. In verscheidene delen van Indonesië hebben groepen mensen geprotesteerd tegen de vrylating van communistische gevangenen. militaire bevelhebber van noord-Sumatra, heeft meegedeeld dat er in dit gebied rond 200 leden van verboden communistische groe peringen zyn gearresteerd. De arrestaties worden voortgezet zowel binnen het leger als daarbui ten. Arrestaties Volgens uit Pontianak ontvangen berichten is op het strand by Sam bas in west-Borneo anderhalve ton munitie, kennelyk bestemd voor com munistische guerrillastryders gevon den. De plaatseiyke bewoners hebben de autoriteiten meegedeeld, dat zy zagen hoe uit scheepjes kisten wer- (Van onze redacteur ruimtevaart) Twee onbemande Russische Kosmos-satellieten, de serienum mers 186 en 188, zijn op radiografische aanwijzingen van de aarde in de ruimte naar elkaar gestuurd en aan elkaar gekop peld. Na een gezamenlijke vlucht van drie en een half uur zijn zij vervolgens weer gescheiden waarna zij hun vlucht in enigs zins uiteenlopende banen hebben voortgezet. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart dat een entering van twee onbemande kunstmanen plaats vond. De Amerikanen hebben reeds een reeks koppelingen van een bemand ruimtevaartuig met een onbemand doelwit tot stand gebracht. Het koppelen van ruimtevaartui gen is een techniek, die voor ver schillende doeleinden onontbeerlyk is. De Amerikanen hebben deze techniek ontwikkeld omdat een en tering tussen twee bemande ruimte voertuigen noodzakelyk is tijdens de eerste bemande vluchten naar de maan. Het Is niet bekend of ook de Russen een rendez-vous hebben op genomen in hun maanlandingsplan nen. maar waarschyniyk Ujkt dit niet Het ziet er meer naar uit, dat zy een koppelingstechniek voor onbe mande ruimtevoertuigen ontwikke len met het doel. in banen om de aarde grote kunstmanen te bouwen, Plannen voor zeer groot laboratorium De Kosmos 186 werd vrydag J1. gelanceerd, de Kosmos 188 gisteren. Van de eerstgenoemde kunstmaan wordt aangenomen, dat deze van het type Sojoez is, een voor be mande vluchten bestemd ruimte vaartuig waarmee in april jJ. de ruimtevaarder Komarow by de lan ding om het leven kwam. die als geheel te zwaar zyn voor de stuwkracht van de thans beschik bare raketten, maar waarvan de componenten wel gelanceerd kun nen worden. Een dergelijke in de ruimte samengestelde zware kunst maan zou kunnen dienen als labo ratorium voor talrijke wetenschap pelijke waarnemingen, dat geënterd zou kunnen worden om het van een min of meer permanente bemanning te voorzien. Ook is het mogelyk, dat op deze wijze een lanceerplatform wordt vervaardigd, eventueel gekoppeld aan een brandstofvoorraad, dat ge bruikt zou kunnen worden voor de lancering van bemande ruimtevoer tuigen b.v. naar de maan, maar het is onwaarschynlijk, dat op deze wyze reeds spoedig spectaculaire beman de ruimtevluchten zullen worden ge maakt. Minder risico De koppeling van de twee Kosmos- satellieten vond gisteren plaats om 10.20 uur. De Amerikanen brachten hun eerste ruimtekoppeling stand op 16 maart 1966, welke ope ratie zij vorig jaar nog acht maal hérhaalden. Er bestaan uiteraard aanzienlijke technische verschillen tussen een automatische koppeling en een entering door middel van handbesturing, doch in wezen zyn het technische prestaties van zelfde orde. De automatische kop peling van onbemande ruimtevaar- tuigen schept echter minder risico's, waardoor zy op ruimer schaal kan worden toegepast. ADVERTENTIE verschillende l l BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Ufa. Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij S sleutelhangers Naam Adres KNIP UIT en stuur naart California Soepen Harderwijk* ADVERTENTIE Wij vernemen dat de in deze stad gevestigde Nationa le Zangvereeniging Maandag a.s. haar vierde jaarfeest zal vieren in de Stadsgehoorzaal. Eenige leden zullen bij die gelegenheid eenige verzen declameren. De groene-haringvissche- rij, die voor de stad Vollen- hoven een belangrijke tak van nijverheid is, heeft in de laatste dagen een gunstiger aanzien gekregen, ofschoon de zeehonden er voortdurend veel schade aan toe brengen en de gevangen haring klein van stuk is.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1