Hermande VVolii: veer tie jaar dirigent Animo TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Merendistrict spreekt over „wilde tochten" KUNSTMANEN AAN LOPENDE BAND n Feestelijk concert op 1 november /yy Ü/aStnêdke Onvoordelige ruil van spionnen door Londen afgewezen het0"^naelevm MAANDAG 30 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 in naam is een Peking roept op TT "1 Wf T 1 V V I tot °PstaiK' tegen (Van onze kunstredactie) Woensdag a.s. wordt het een belangrijke dag voor de bekende koordirigent Herman, de Wolff, die dan met een concert in grootse stijl in de Stadsgehoorzaal zijn veertigjarig leiderschap over de Leidse chr. zang- en oratoriumvereniging „Ex Animo" zal vieren. Men kent deze bescheiden en kundige musicus, die ook als organist over veel kwaliteiten beschikt, in onze stad voorname lijk als promotor van de „Mattheus Passion'' van J. S. Bach, het oratorium, dat hij hier ongeveer vijfentwintig jaar geleden in troduceerde en dat door zijn toedoen de belangstelling van dui zenden en duizenden toehoorders heeft gekregen. Het volbren gen van deze verheffende taak verdient vóór alles onze be wondering en dank. Maar daarnaast heeft hij nog zo ontzaglyk veel méér gedaan: het be vorderen van de koorzang bij onge veer 18 verenigingen, het aankweken van liefde voor de zang bij kinderen, als dirigent en componist. Want hoeveel koorwerkjes of zangspelle tjes, alsmede een enkel oratorium men denke aan het Oranje-oratorium van zijn hand, dat tweemaal in de Hooglandse Kerk onder overweldi gende belangstelling werd uitgevoerd - heeft De Wolff niet geschreven? Van al die composities gaat een stimulerende werking uit. Wie een maal als kind onder De Wolff Schilder Cees Maks overleden In de ouderdom van 91 jaar is zaterdagmiddag in het Luthers Dia- conessenhuis in Amsterdam overle den de schilder Cees Maks. Hij was de nestor van de Amster damse schilders en ere-lid van het Nederlands Kunstenaars Genoot schap en „De Onafhankelijke". Maks was een leerling van Breit- ner en kreeg vooral bekendheid door zijn schilderijen van circustaferelen en door die, welke hij meebracht van zijn reizen naar Spanje en Ita lië. ADVERTENTIE op 23 februari 1903 in Rotterdam geboren heeft gezongen, blijft dat in het algemeen ook als volwassene doen. De naam „Herman de Wolff' is dan ook - wat de koorzang be treft in onze stad een „begrip". Wy hebben de loopbaan van Her man de Wolff gedurende alle jaren, dat hy hier dirigeert, nauwgezet kunnen volgen, zün groei meege maakt. zowel in muzikaal als gees telijk opzicht Wij zijn hem erken- teiyk, voor het vele. dat deze nauw gezette koorzangpedagoog tot stand wist te brengen. Hy heef- zich steeds met overgave en gedegen kennis van zaken in dienst gesteld van de door hem uit te voeren composities, aanvankelijk „kleingoed", later van allure. Dat daaronder die voor de kinderkoor zang, met steeds weer nieuwe inven- achting heeft weten te die hy in alle opzichten verdient. Wij wensen Herman de Wolff toe, dat hij nog vele jaren over zijn „Ex Animo"-koren voor ouderen zo wel als jongeren met zyn niet- aflatende energie de scepter moge 5 daarmee Het Pekingse „Volksdagblad" heeft gisteren het Indonesische volk op geroepen tot een gewapende opstand tegen de Indonesische regering. Het vraagt de Chinezen in Indonesië „schouder aan schouder" te strijden met het Indonesische volk teneinde - „de reactionaire regering Soeharto- Nasoetion, die zich in een uiterst hachelijke situatie bevindt" omver te werpen. Het Volksdagblad stelt Djakarta geheel verantwoordelyk voor de op schorting van de diplomatieke be trekkingen tussen China en Indone sië. Het zou volgens het Volksdag blad „ee>n politieke provocatie tegen over 700 miljoen Chinezen" zijn als Indonesië diplomatieke betrekkingen zou aanknopen met Formosa. ADVERTENTIE In Woelige Baren De kwestie der zgn. „wilde" toch- i blik ruim voorzien is van de voor ten, die in de laatste jarep op enkele verschillende tochten beschikbare me- plaatsen in Zuid-Holland werden ge- I dailies. Doordat ook in het afgelopen ken, die dank ay zijn vakmanschap, zijn opvoedkundige bekwaamheden, zijn muzikaal begrip en zijn onver flauwde toewijding, zich de hoog- bijgedragen hebben tot de muzikale ontwikkeling van ontelbaren, daar voor mogen wij hem by dit gedenk waardige jubileum wel de erepalm reiken Reeds nu weten wij, dat na afloop van het concert, waarop drie de volle aandacht verdienende werken worden uitgevoerd n.l. Bachs „Kantate 140" („Wachet auf"), de ,.Nelson-Mesce" van Haydn en het „Te Deum" van Bruckner, onge- twyfeld tijdens de receptie tal rijken de man de hand willen druk- ZAMBIA JAAGT OP ALICE mooie cyclaam cadeau Michener beschrijft steden iii de V.S. De Amerikaanse schryver A. Mi chener heeft meegedeeld dat hij aan een nieuwe roman werkt over de Amerikaanse steden, die volgens hem ver uit de koers van de sociale ontwikkeling zyn geraakt. De situatie in de Amerikaanse ste den omvat in feite een reeks sociale problemen. Michener heeft kort ge leden een boek over Spanje. Ibereia geheten, voltooid. Hy brengt thans een bezoek aan Noorwegen met zyn Japanse vrouw als gast van de SAS. De 60-jarige Michener is een poli ticus in Pennsylvania geworden na enige jaran op Hawaï te hebben ge woond. Menuhin speelde ten bate Arabische vluchtelingen De beroemde violist Yehudi Menu hin, heeft gezegd, waarom hij, een Jood, zaterdagavond in Londen een concert heeft gegeven ten bate van de Arabische vluchtelingen. Op de vraag, of het een daad was van een humaan mens om mede mensen te helpen antwoordde hij: „Het is beslist de daad van een Jood, die de vredeshand uitstrekt raar een Arabier, een bewijs van me dedogen, als gij wilt en van erken ning van het feit. dat pijn, lijden en ellende geen grenzen kennen". De kunst van Menuhin kent ook geen grenzen. Hij en zijn werk zijn Internationaal. „Maar al moogt gij neutraal zijn, er zijn tyden, dat gy u moet inscha kelen", zei Menuhin. „Gedurende de Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag as. om 4 uur wordt in Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 te Wassenaar een expositie geopend van schilderyen en aquarellen van Jacques Mels en van droogboeketten van mej. A. C. Henny. „Komsomol" eert Tlieodorakis De Griekse componist Mikis Theo- dorakis, die gevangen wordt gehou den door de Griekse regering, is bekroond met de prys voor litera tuur en kunst van de jonge nistische bond ..Komsomol". Theodorakis verwierf de „voor de liederen van moed ei heid waarin hy de jeugd oproept tot stryd tegen onderdrukking en fas cisme, voor vrede en een betere toe- Verbazing stond op het gezicht te lezen van een bezoekster van een expositie in Kopenhagen, toen zij een beeld zag van president Lyndon B. Johnson. Welneevan de Romeinse keizer Hadrianus, die in Rome regeerde van 117 tot 118. De gelijkenis is frappant! In Zambia, het voormalige Noord- Rhodesië, is de jacht verscherpt op de weggelopen 43-jarige sekteleidster Alice Lensjina, die een „heilige oor log" voert. Op de wegen in Zambia's kopergebied zyn hindernissen ge plaatst, die bewaakt worden door ge wapende politie. Het doel is te be letten, dat zy Mokambo, even over de grens met Kongo (Kinsjasa) gelegen, bereikt. Daar bevinden zich 10.000 fanatieke leden van haar verboden Loempa-kerk in kampen, nadat zy uit Zambia waren gevlucht. Een regeringszegsman weigerde berichten te bevestigen, dat een leger- bataljon is opgeroepen voor het ver richten van patrouilles in de oostely- ke en noordeiyke provincies, waar de kerk ondergronds werkt en drie jaar geleden meer dan 700 leden de dood vonden in gevechten met rege- prijs j ringstroepen. De jacht concentreert zich op een gebied rond het afgelegen Kalabo, 800 km ten westen van de Zambiaan- se hoofdstad Loesaka, waar Alice, haar man en een kern van haar vol gelingen zich bevinden. Een zegsman van de politie zei dat overwogen wordt helikopters te gebruiken by het zoeken in de moerassige vallei van de Zambezi. De mogelykheid be staat, dat de groep zich naar Portu gees Angola wil begeven om via dat gebied Mokambo te bereiken. houden en die reeds enige malen onderwerp van bespreking vormden op de vergaderingen van het Meren district Zuid-Holland, was ook afge lopen zaterdagmiddag in de jaar vergadering, gehouden in „De Woe lige Baren" te Roelofarendsveen, weer het voornaamste punt van ge sprek. De voorzitter, burgemeester P. M. F. Smolders, deelde naar aanleiding van een vorig jaar gedane toezeg ging mede, dat hy t.a.v. dit punt contact had opgenomen met de ijs- clybs in Nieuwkoop-Noorden. Daar uit was tenslotte wel déze overeen komst bereikt, dat zgn. „wilde" toch ten geen concurrentie zullen inhouden voor het Merendistrict. Dergelyke tochten kunnen bv. wél worden geor ganiseerd wanneer de ystoestand zo danig is, dat wél op kleinere slo ten kan worden gereden doch nog geen gelegenheid biedt voor het houden van de Molen- en/of Merentochten. Worden deze eenmaal gehouden, dan dienen de betreffende ysclubs daarmee rekening te houden. Een en ander lokte langdurige be sprekingen uit, waarby de voorzit ter zeide gaarne te zullen zien. dat verenigingen, die voor het houden van kleine tochten voelen, zich by het Merendistrict zouden melden. Regelend Als conclusie van alle betogen werd tenslotte als vaststaand aangenomen, dat de KNSB hier regelend dient op te treden, zodat deze kwestie zeker een onderwerp van bespreking zal dienen uit te maken van de ver gadering van het Gewest Z.H. op 11 november en op de in het voor jaar te houden vergadering van de KNSB. De Toercommissie van het Gewest en die van de KNSB die nen zo spoedig mogelyk met 'n goe de reglementering dienaangaande te komen, want een energieke aanpak is de enig mogelyke oplossing. Ook de nieuw voorgestelde dis trictsindeling, waarby het Bollen- en het Merendistrict tot één district wor den samengevoegd, lokte nogal be sprekingen uit. Aangezien het Bol- lendistrict het wedstrydwezen behar tigt en het Merendistrict alleen de toertochten organiseert, blyft het werkterrein dus gesoheiden en vraagt iedere afdeling een voorzitter, zodat het evt. samengevoegde district twee voorzitters zou krygen. De heer H. van der Voet achtte dit ongewenst, zodat ook hierover in de jaarverga dering van het Gewest wel stelling zal worden genomen. Voorschot De secretaris-penningmeester, de heer J. W. de Ren, deelde mede, dat het Merendistrict op het ogen de >rlog hoofdzakelyk een Jood en gingen mijn sympathieën volstrekt uit naar Israël. „De Israëli's zijn geschapen als een volk. Vastbesloten om zich te ver dedigen. Wel, je moet je verdedigen. Als wapens op je worden gericht, moet Je ze vernietigen". jaar geen tochten werden gehouden, is de positie van de kas evenwel niet erg rooskleurig zodat van het Gewest een voorschot werd gevraagd voor het betalen van nog lopende rekeningen. De heer Kolff. die als secretaris van het gewest de ver gadering bywoonde. deelde mede, dat dit verzoek was ingewilligd tot een bedrag van f 500.- renteloos. Expo '67 gesloten De Expo '67 in Montreal is giste ren met vuurwerk, kanongebulder en redevoeringen gesloten. Deze wereld tentoonstelling heeft in zes maan den ruim 50 mlijoen bezoekers ge trokken. Minister-president Lester B. Pearson zei, dat de Expo een unieke demonstratie van geloof in Canada's ondernemingslust en kun nen was. De tentoonstelling had de Canadezen meer bewust gemaakt- van hun eigen kunnen en mogelykheden. Het enige teleurstellende aspect van de tentoonstelling was de grootte van het tekort: 250 miljoen dollar. In 1963, toen de regering haar fiat aan het project hechtte, werd een deficit van 47,5 miljoen dollar ver wacht Het tekort is te wijten aan de in snel tempo gestegen kosten Aan het bezoek heeft het niet gelegen, want dat heeft het Brusselse record van 42 miljoen ruimschoots geslagen. De federale regering zal 50 pet. van het tekort voor haar rekening nemen, de provinciale regering van Quebec 37 H pet. en de stad Mon treal de rest. Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. ADVERTENTIE Erkend dealer Stationsweg 22 Breestraat 126 Haarlemmerstraat 158 Spectaculaire 1 emantle vlucht op komst? De Russen hebben in korte tyd vier ruimtevaartuigen in de Kosmos-serie gelanceerd. Woensdag kwam de Kos- «-184 in de ruimte, vrydag ge volgd door de Kosmos-185 en de Kos- -186. Zaterdag werd het vuur werk gecompleteerd met de Kosmos- 187. Het persbureau Tass maakte later bekend, dat de Kosmos-186 een nieuw type ruimtevaartuig was, bestemd bemande vluchten. Engelse des kundigen menen dat 't om een ruim tevaartuig gaat dat geschikt is voor man. De satelliet kwam in een De Britse regering heeft zich open lijk uitgesproken tegen een Russi sche poging twee Sowjetrussische agenten, die in Engeland gevangen zitten, in te ruilen tegen één Engelse, die zich in Rusland bevindt. Moskou stelde voor dat Engeland Peter en Helen Kroger loslaat, die beiden 2 Jaar gevangenisstraf kregen voor spionage voor de Sowjet-Unie tegen vrijlating van de Engelse leraar Ge rald Brooke. Het Engelse ministerie van Bui ten- I landse Zaken heeft het Britse stand punt als volgt toegelicht,.De weige- j ring van de Russische regering toe- I stemming te verlenen aan mevrouw Brooke om haar man te bezoeken staat kennelijk in verband met de wens van de Russen Brooke uit te wisselen voor de heer en- mevrouw Kroger. De Engelse regering heeft zich echter op het standpunt gesteld dat de twee zaken niet te vergelyken zyn en dat er van uitwisseling geen sprake kan zyn". Het Amerikaanse echtpaar Kroger, dat te maken had met de Rosen bergs in New York, werd tezamen met Lonsdale, die in werkelykheid i Konon Molodi heet gearresteerd in baan die vrywel gelyk was aan die van de Sojoez-I waarmee in April Komarow om het leven kwam by een mislukte landingsoperatie. De Russische ambassadeur in In dia Pegow verklaarde gisteren, dat de Sowjet-Unie binnenkort een nieuw soort bemand ruimtevoertuig zal lanceren. De Russische regering heeft om medewerking van India verzocht voor het geval het ruimte schip op Indisch grondgebied zou landen. Een en ander heeft er toe geleid, dat thans geruchten de ronde doen over een spectaculaire ruimtevlucht in de loop van deze week ter inlei ding van de viering van de vyftigste verjaardag van de bolsjewistische re volutie. Baptisten (200) in gevangenis? de spionagezaak marinebasis. Brooke werd in 1965 in Sow jet- Rusland gevangen genomen toen hij daar een rondreis maakte. Hy werd veroordeeld voor subversieve activi teiten. De Engelsen hebben dit nooit betwist, maar hebben wel bezwaar gemaakt tegen zyn behandeling. Brooke zit in een werkkamp te Potma, ongeveer 400 kilometer ten zuidoosten van Moskou. Hij mag per jaar twee voedselpakketten ontvan gen en heeft het volgens de Engelsen zwaar te verduren. Minister Brown van Buitenlandse Zaken heeft geëist dat mevr. Brooke toestemming gegeven moet worden haar man te bezoeken. Over deze toe stemming heeft Brown gesproken met zijn Russische ambtgenoot Gro- I miko en twee dagen geleden met de Russische ambassadeur Smirnowski. Premier Wilson heeft er indertijd zelfs op aangedrongen bij premier De Britse autoriteiten hebben ge zegd „Brooke is Brits onderdaan. Hy gaat ons dus aan. De Krogers zyn niet Russisch, tenminste dat zeggen zy. De Sowjet-Unie kan dus geen enkel recht op ze doen gelden". In Genève is zaterdag een docu ment gepubliceerd, waarin wordt ge zegd dat ruim 200 Russische baptis ten. behorend tot een half miljoen leden tellende groep die zich heelt afgescheiden van de door de Rus sische staat erkende Baptistische Kerk, in de Sowjet-Unie gevangen zitten of wachten op een proces we gens overtreding van de wet inzake de Portland religieuze aangelegenheden Volgens dit document, uitgegeven door de Russisch-orthodoxe aarts bisschop van Genève, is een baptist na martelingen gestorven en zyn kinderen urenlang ondervraagd over de religieuze activiteit van hun ouders. Het document zou opgesteld zyn door verwanten van de 200 bap tisten. Men heeft nog niet kunnen nagaan of het authentiek is. ADVERTENTIE Eert nieuwe wereldburger? Zeg het met bloemen j

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7