Films in Leiden Overwinnaar Israel in ongemakkelijke positie Reorganisatie in de C.H.U. 3.75 FILMISCHE VERPAKKING Orson Welles als Falstaff SMYRNA VIJGEN extra grote pruimen MULDER Drie maanden na de oorlog - kro/wmenieJ<vinylopvilt 12.29 1.28 Constructie bedrijf moet sluiten EVACUATIE HUURLINGEN UITGESTELD PRACHTIGE AUTO- KAART SCHUDEL S GESTOOKTE CITROEN VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Studio Een figuur als Fal staff, zoals die door William Shakespeare in de twee delen van „Hendrik IV" weergaloos knap ten tonele is gevoerd, moet een man als Orson Welles die al op school stukken van de grote Engelse bard regisseerde mateloos hebben geïntrigeerd. Niet, omdat hy nu toevallig iy- feiyk zoveel gelijkenis vertoont met de magestrale schepping van Shakespeare. En ook niet In de eerste plaats, omdat het intens levende „enfant terrible" van de Amerikaanse film wat karakter betreft nog zoveel ge meen heeft met de zwetsende en zuipende Falstaff. Maar vooral waarschijnlijk omdat het voor de kunstenaar-Welles een on weerstaanbare uitdaging moet zijn geweest om zijn visie te ge ven op de legendarische tragi komische levenskunstenaar Fal- ataff. Deze figuur is zo controver sieel, dat men onwillekeurig de neiging krijgt er verder over uit te weiden. Wij zullen deze nei ging bedwingen, omdat zovelen ons zijn voo i-geweest. Orson Welles beschikte over een schat van literatuur over deze veelbe- schreven figuur. Toch heeft hij nog jarenlang gebouwd aan ztfn film. Zeer consequenttieus is hij te werk gegaan, vooral bij de opbouw van zijn dialogen, die niet alleen werden ontleend aan twee koningsdrama's van Hen drik IV, maar waarvoor hij ook heeft teruggegrepen op andere stukken van Shakespeare. Al leen al om de schoonheid van Shakespeares taal, om de vloe iende volzinnen, die als rijpe appels uit de boom vallen, is het voor de liefhebbers een ge not om deze film te beleven. Maar daarnaast heeft de „dui zendpoot" Welles het filmische aspect van zijn werk niet verge ten. In talrijke scènes herkent met de grootmeester, die eens het „klassieke" filmwerk „Citi zen Kane" maakte. Bovendien, hoewel de figuur van Falstaff (gespeeld door Or son "Welles zelf) natuurlijk een belangrijke plaats in de hande lingen inneemt, is hij niet zo dominerend als wij hadden ge vreesd. Welles heeft in grote mate de aandacht gelegd op het drama van Hendrik IV, (Sir John Gielgud), die door een machtsgreep op de Engelse Angélique LUXOR „Angelique, mar kiezin der engelen" is deze week teruggekeerd naar Leiden. De rtlm naar de uit drie dikke de len bestaande roman van Ann sn Serge Colon maakt ook bij ïen tweede keer zien weer een goede indruk. Angélique, de dochter van 'n Franse landedel man en heldin van het verhaal blijkt nog niets van haar oor spronkelijk waargenomen kra nigheid te hebben verloren. Haar loor regisseur Bernard Borde- rie soms met groot gevoel voor geschiedkundige details in beeld gebrachte avonturen worden op den duur echter te veel van het goede. Angélique is als bakvis ver liefd op de knecht van haar vader, Nicola. Zij wordt echter gedwongen een tijdje bij haar oom te wonen om betere ma nieren te leren. Daar luistert se een complot af om de koning e vermoorden. De samenzweer ders ontdekken dat Angélique ïun snode plannen weet. Zij gaat roor vier jaar in het klooster. Als zij daar uit komt huwt zij met de Comte de Peyrac, een afschuwelijk verminkte man met een briljante geest, die zij lief leert te hebben. De Peyrac raakt in diskrediet bij de ko ning en komt op de brandstapel. Moederziel alleen in Parijs treft ze daar weer Nicola aan, inmid dels tot leider van een van de belangrijkste benden van Parijs opgeklommen. Tot zover het eerste deel van Angélique. De twee andere de len „Angélique, de weg naar Versailles" en „Angélique en haar koning", zullen spoedig iveneens im Luxor te zien zyn. Mijn Prinses In Trianon blijft „Mijn Prin ses" zeker nog een week op het programma. Het kan ons nau welijks verbazen, dat de verto ning van deze film werd ver lengd. Het waar gebeurde ver haal van het ongeneeslijk zieke meisje, dat tegen alle adviezen in een kind ter wereld brengt en dan toch genezen blijkt, heeft talrijke facetten, die velen kun nen beroeren. Regisseur Ake Falck heeft by de registratie van dit ontroerende verhaal er een flinke seks doorheen gedaan. troon was gekomen, maar met lede ogen moest toezien hoe zijn zoon en troonopvolger zich naast en met Falstaff in een voor een koningskind weinig passend ge zelschap bewoog. In een milieu, dat beheerst werd door drank zucht, misdaad en onzindelyke vrouwen. Langzaam echter ont worstelt de jongeman zich aan hun invloed en ziet men h em groeiende tot de ideale koning, zoals Shakespeare die in Hen drik V zag. Maar zyn vryma- king betekende tevens, de on dergang van de zwetsende, hu moristische maar lafhartige Falstaff, welke door Welles in een prachtige slotscène naar een adembenemende climax wordt gevoerd. Welles' op Shakespea re geïnspireerde film is geen gemakkelyk te verteren brok. Het vereist inspanning om Sha kespeares zo gaaf geuite ge- '7 Guns for the Mac Gregors' REX - Ook na de stryd met de Indianen is het nog erg on rustig in het „Wilde Westen" van Amerika. Banditisme en corruptie vieren hoogty. Men is vaak gedwongen het recht in, eigen hand te nemen, omdat er nog weinig te bespeuren is van naleving va nde wetten. De film (in kleuren) „7 Guns for the Mac Gregors" laat hiervan het een en ander zien. De familie Mac Gregor, van Schotse af komst, krijgt het zwaar te ver duren van paardendieven, die ge leid worden door vooraanstaan de personen .onder wie de she riff uit een klein stadje aan de Amerikaans-Mexicaanse grens. Op hun beurt staan zy onder be vel van een Mexicaanse bandie tenleider. De zeer uitgebreide familie Mac Gregor laat het zo maar niet toe, dat hun vee wordt gestolen. In een fel tegen offensief, waarby menige dode valt, wordt tegen de bende strijd geleverd. Zeer actief hierby zyn zeven jonge Mac Gregors. De „oudere generatie" moet er ech ter ook aan te pas komen om de bende voorgoed uit te schakelen. Een film vol actie, waarby me nig duel met de vuist of met het pistool wordt beslist. dachten te volgen. Maar wie zich die moeite wil getroosten, wordt daar overmatig voor ge honoreerd. Norman Wisdom CAMERA Na een reeks van avantgardistische films brengt Camera deze week de slap-stick komiek Norman Wis dom in „Meet the press," in het Nederlands „Gooi het maar in mijn pet" geheten. Wisdom hoort thuis in het rijtje van de groten van het komische witte doek. Het rijtje van Harold Lloyd, Charlie Chaplin, Heinz Rühman, Abott en Castello, George Formby, Fernandel, Jerry Lewis en Louis de Funès. Van hen alien is Wisdom ze ker niet de minst-aansprekende, waarschynlijk, omdat hy by- zonder weinig vraagt van zyn publiek. Het is een verademing om zyn stortvloed van onwaar- schynlyke, lachlustopwekkende gebeurtenissen over zich heen te laten gaan. Wisdom is in „Meet the press" weer de onhandige, slecht - uit - zyn - woorden - komende, cockney-brouwende volksjongen. Deze keer geen zoon van een melkboer of bouw vakarbeider maar een kleinzoon van Engelands eerbiedwaardige minister-president en de zoon van een met een putjesschep per getrouwde suffragette. Zyn invloedrijke grootvader heeft hem reeds aan allerlei baan tjes geholpen waar hy echter nooit iets van terecht bracht. Zelfs een baantje als kranten jongen bleek een mislukking. Een eerzuchtig, krantenbezit- tend parlementslid is de laatste hoop van grootvader en Nor man wordt journalist 'by een provinciale krant. In het stadje Brounemouth raakt hy direct al betrokken by allerlei plaatseiy- ke conclicten die hem op den duur natuurlyk de das om doen. De bioscoopbezoeker hoeft de zaal echter niet te verlaten na dat Wisdom heeft gezorgd voor een klassiek happy end met het (niet eens zo erg) leiyke sym pathiekste meisje uit Broune mouth. Dr. Zji In Lido is Dr. Zjivago in vyfde week ingegaan. Wy heb ben al verscheidene malen be toogd, dat wy ons niet geheel kunnen verenigen met de typi sche Amerikaanse versie, welke David Lean op groot doek en in felle kleuren geeft op de begin jaren van de Russische revolu tie. Maar zijn filmische bloem lezing uit Boris Pasternaks ro man heeft kennelijk voldoende om een groot publiek te trekken, getuige de vele prolongaties. In de hoofdrollen Omar Sjarif als di*. Zjivago en Geraldine Chap lin en Julie Christie als de twee in zyn leven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nieuwe Oogst per pak 500 gram 98 ct. 250 gram f 1,70 NIEUWSTEEG 33 Speelgoedactie voor kinderen in Zeeliospitiuni In het Zeehospitium in Katwyk wonen circa 150 spastische kinderen. Ook voor deze zo getroffen kinderen Is het Sinterklaasfeest in aantocht. Voor deze kinderen is speelgoed een van de eerste levensbehoeften. De spastische kinderen uit Katwyk zyn reeds tweemaal door de Boskoop- se bevolking by het St. Nicolaasfeest bedacht. Ook dit jaar is er weer een speel goedactie voor de kindertjes in Kat wyk op touw gezet. Ook dit jaar ho pen ze daar in Katwyk, dat Bos koop en de Boskoopse jeugd hen niet zal vergeten. De actie heeft o.a. een houten trek- wagen nodig om hen by het wande len 's zomers op het strand te kun nen verplaatsen. Tevens zyn er twee kasten nodig om het speelgoed e.d. op te bergen. En dan natuurlyk speelgoed, het liefst nieuw speelgoed. Voor deze aktle kan men de heer A. J. Pannebakker, Wilhelminalaan 192 tel. 3558 (overdag 2400) benade- (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) In de voormalige Jordaanse stadshelft van Jeruzalem roe pen de kleine Arabische jongetjes nu: „sjalom". Sommigen hebben een kleine patomime ontwikkeld: ze houden hun hand voor het linkeroog, salueren, en zeggen: „Dajan". Hetzelfde handje wordt vervolgens opgestoken voor de onvermijdelijke fooi. Dat deze fooi een Israëlische aggoroth is en geen Jordaan se piaster, het maakt voor hen niets uit. Maar voor de Arabische handelaar maakt het alles uit. Om precies te zijn, het verschil tussen vrijheid en bezetting. De Arabische winkeliers zitten dag in dag uit in hun halflege winkels, of ze staan doelloos tegen de pui, en kijken vreugdeloos naar de langslo pende Israëlische soldaten. Er zijn zo goed ais geen klanten, nieuwe voorra den kopen zij niet, de rijksten brach ten hun kostbaarste goederen bij het uitbreken van de oorlog in veiligheid en brengen ze voorlopig niet terug. Maar een paar straten verder, aan de Israëlische kant van de stad, krioelen de trottoirs van voetgangers De etalages liggen boordevol met wa ren. De stemming is er opgeruimd. Het is het verschil tussen een rouw kamer en een feestzaal. De 67.000 Arabieren in het ex-Jor daanse Jeruzalem leven in een wet- telyk niemandsland. „Wy beschou wen ze niet langer als Jordaanse staatsburgers", zegt de woordvoer der van het Israëlische militaire ge zag in de bezette gebieden. „Ik zou niet weten wat hun juridische status is. Ze hebben geen staatsburgerschap Zy zyn staatloos". De Jordaanse paspoorten die ze hebben worden door Israël alleen erkend als identiteitsdo cument. Voor de rest zyn het papie ren zonder waarde. Zonder waarde zyn ook hun bank rekeningen, want de banken zyn nog steeds gesloten. „Ongeveer 10 pro cent van de gedeponeerde saldi was in de acht bezette banken aanwezig", zegt dezelfde zegsman, „de rest van het kapitaal bevond zich in banken in Amman, die nu weigeren de gel den over te maken. Wy hebben de banken gesloten om een stormloop te voorkomen op geld dat er niet is. Ten slotte zyn wy niet verantwoordelyk voor hun geld. De kleine rekening houders zyn er inderdaad de dupe IETS NIEUWS OP DE VLOER ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) Het hoofdbestuur van de CHU wil een drastische reorganisa tie doorvoeren. Aan de buitengewone algemene vergadering van de CHU, die op 16 december in Utrecht zal worden gehou den, zal een groot aantal voorstellen worden gedaan. De belangrijkste zijn: 'het opzetten van een centrale ledenadministratie de uitgave van eem contactblad voor alle leden; de aanstelling van een voorlich- ttngsfunctAonaris het geven van meer invloed van de algemene vergadering van de CHU of de samenstelling van de unieraad, het politieke adviescol lege van de partij; instelling van een commissie, die by de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer advies uitbrengt over allen, die voorgedragen zijn voor plaatsing op de kandidaten- lyst (inclusief de zittende Kamer leden de aanwijzing van de lijsttrekker door de unieraad; beperking van het aantal hoofd bestuursleden, die ouder zyn dan 65 Jaar. Deze voorstellen kosten zoveel geld, dat meteen een forse contributiever hoging (6 gulden per jaar) wordt voorgesteld. De afdracht van de kiesverenigingen kan daarmee stij gen van drie tot negen gulden per lid. Het hoofdbestuur van de CHU heeft de voorstellen overgenomen uit het rapport van het driemanschap, mr. IJ. Schol ten, A. J. Kaland en J. Huyse. Dit driemanschap kreeg na de kamerverkiezingen van 15 fe bruari opdracht een onderzoek in te stellen naar de structuur en de toe komst van de CHU. Het kwam toen Vleesprijzen in EEG omhoog (Van een speciale verslaggever) Na een nachteiyke vergadering zyn de ministers van Landbouw van de zes EEG-landen het vanochtend in Luxemburg eens geworden over prysverhogingen voor een aantal landbouwprodukten. Met ingang van 1 juli 1968 zullen de prijzen voor mais met 4,3 procent worden ver hoogd, die van gerst met 3,5 procent die van rogge met 4 procent. Wat de consumenten méér zal aanspreken en eveneens onder de zeggenschap valt van de landbouwministers, is een verhoging van de vleespryzen. Rund vlees wordt per 1 juli '68 ongeveer .8 procent duurder. Zowel gezien vanuit het oogpunt van de consu ment als van de landbouw worden de prysverhogingen in Europese kring niet overdreven geacht. Tijdens de vergadering kwam het omstreeks half een tot een nogal hef tige woordenwisseling tussen dr. Mansholt, de vice-voorzitter van de Europese Commissie en tevens de belangrijkste EEG-deskundige in landbouwaangelegenheden, en de mi nisters. Mansholt wenste een nieuw compromisvoorstel van zyn commis- oor te leggen aan de vergade ring, waartegen in eerste instan tie alle nationale bewindslieden in 't geweer kwamen. Het relletje was ech ter spoedig bedwongen. met de voorstellen, die het hoofd bestuur nu aan de ledenvergadering wil voorleggen. Vooral met het punt van de kandidaatstelling voor de kamerverkiezingen was het hoofdbe stuur van de CHU het helemaal eens met de commissie-Scholten, dat „automatisme bij het op de kandi datenlijst plaatsen van zittende ka merleden, niet juist is. Dat geldt ook, naar de mening van het hoofd bestuur, voor gewezen en aftredende bewindslieden. Zij zullen, als de schadeloosstelling voor kamerleden wordt verbeterd, eerder bereid zyn een kandidatuur voor de Kamer fce aanvaarden", aldus het bestuur. I kopen. Prachtige luxe uitvoering met Zwitsers ga lon of fantasie bestikt. Met han dige hotelsluiting.i Normale prijs 2.75 nu Halflinnen Grote maat! Pluizen niet. Gezellige bon te dessins. Norma- le prijs 1.75 nu Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Nieuwe slag in cle Mijnstreek (Van onze Roermondse correspondent) De door inkrimping van de mijn industrie op het stuk van de werk gelegenheid zwaar getroffen Lim burgse oostelijke mijnstreek heeft opnieuw een bedrijf van ruim hon derd arbeidsplaatsen verloren. Gis teren is aan het voltallige personeel NV Vossen constructiebedrijf in Haanrade-Kerkrade ontslag aange zegd. Over een paar weken gaat de poort van het bedrijf voorgoed dicht. De slag kwam voor de honderd tor het merendeel gehuwde manneiyke werknemers niet onver wacht. Het was al lang bekend, dat de financiële positie van de onder neming onhoudbaar was en de or derportefeuille steeds dunner werd. Vorig jaar reeds werden in het be- dryf (dat in 1959 ook al op het rand je van een faillissement balanceer de) 50 mannen de laan uitgestuurd. De directie van deze familie-N.V. verzuimde toen de orders van de verdwijnende mynindustrie uitble ven tydig naar andere opdrach ten en orders uit te zien. Gisteren heeft de Maastrichtse rechtbank het kerkraads bedrijf uitstel van beta ling verleend. Burgemeester Gyssen van Kerk- rade die te elfder ure alles heeft gedaan om de N.V. te redden meent, dat die honderd arbeids plaatsen meer of minder voor Kerk- rade, waar in de komende vier of vyf jaar 7400 arbeidsplaatsen moe ten worden geschapen, niet zo heel veel uitmaken. „De psychologische consequenties van zo'n sociale ramp zyn veel groter. En vanzelfsprekend i6 het heel erg voor de honderd ar beiders en hun gezinnen. Ze hoeven voorlopig hier in de buurt niet op nieuw werk te rekenen," aldus Kerk raads burgemeester. De evacuatie van de huurlingen in Kongo, die oorspronkelijk begin ok tober zou plaatsvinden is uitgesteld. Functionarissen van het Rode Kruis zijn van mening dat de evacuatie op bijzonder korte termijn zal plaatsvin den of helemaal niet. De Centrale Afrikaanse Republiek, die eerst een bataljon aanbood om toezicht op de operatie uit te oefenen, wenst thans niet meer dan een com pagnie te zenden een kwart van de oorspronkelijk aangeboden bataljons sterkte. Dat is, volgens het Rode Kruis verre van voldoende aangezien het nog steeds de vraag is of Kongo definitief een bestand kan toezeggen. Neutrale troepen zullen Boekavoe wel licht wekenlang na het vertrek der rebellen bezet houden. Het transport tenslotte is een probleem geworden sinds Zambia heeft doen weten, dat het slechts huurlingen en geen Katan ganen wil meenemen. Waarnemers vrezen dat het uitstel van de evacuatie nieuwe problemen met zich mee zal brengen. Een twee de huurlingenfront zou daarvan wel de voornaamste zijn. van". Ook de scholen in het Arabi sche deel van de stad zijn gesloten. Israëlische woordvoerders zeggen*' dat de leerkrachten instructies uit Amman hebben om te staken. 'Geannexeerd' Voor wie er nog aan twijfelt dat het Arabische Jeruzalem ooit weer deel zal uitmaken van het Jordaanse koninkrijk, is het enkele feit voldoen de dat Jeruzalem het enige stuk van de bezette gebieden is dat niet onder militaire wetten valt. maar onder de Israëlische burgerwet. De militaire woordvoerder zegt onverbloemd: „Jeruzalem is geannexeerd". Naar zyn zeggen is het merendeel van het apparaat van het Jordaanse stadsbe stuur opgenomen in de Israëlische administratie. Alleen de Arabische ex-burgemeester, Roehilj el Hatib, is op non-actief gesteld en woont nog steeds in de stad. Een tocht door de bezette streken is een reis door een gebied dat op sterven ligt. De drie grote vluchte lingenkampen vlak by Jericho, waar voor de juni-oorlog nog ruim 75.000 Palestynen uit 1948 waren onderge bracht, zyn op enkele achterblijvers na leeg. De lemen hutteri staan er rjj na ry als het namaak-decor van een Hollywood-film. In een straatje sy- pelt een straal water uit een lekken de kraan en verdwijnt in het stofdro- ge zand. De interieurs van de mees- ste huisjes zyn overhoop gehaald. Familiefoto's, schoolschriften, gebro ken waterkruiken, lege flesjes liggen als vuilnis op de vloeren. Overspoeld In Jericho zelf ryden alleen Israëli sche legerauto's, nagestaard door winkeliers die de bezetters woorde loos van dienst zijn. Langs het strand van El Arisj in de Sinai, waar Egyp tische officieren dure bungalows lie ten bouwen, ligt een spoor van tien tallen zware legerschoenen in da brandingsstrook, in de haast uitge trokken, afgevoerd door de zee en weer teruggespoeld. De stad zelf be zit nauwelijks een gebouw meer dat niet door granaten getroffen werd of beschoten door mitrailleurs. In de woestyn ten zuiden van Gaza, en ook tussen Jeruzalem en Jericho, staan nog tientallen zwartgeblakerde en uitgebrande karkassen van tanks en vrachtwagens. En overal de kleino Arabische jongetjes „Sjalom" en „Dajan". Als Israël een oorlog gewonnen heeft, dan leert het nu hoe bitter de smaak van de overwinnaar kan zijn. Want dat is het meest opvallende bij een terugkeer, drie maanden nadat Israël de oorlog als „underdog" (on derliggende party) inging, dat de Is raëliër zich nauwelyks raad weet met zyn houding als „upperdog". Is raël werd door zijn overwinning over spoeld of zoals een sabra (in Israël geboren Jood) het zei: „Wy hebben te weinig veroverd om te kunnen on derhandelen en teveel om het aan t« kunnen. VAN NEDERLAND (Zolang de t voorraad strekt l)J VALMA WASH AND SHINE voor de snelle was- en glans beurt. Uw auto schoon en glan zend, zonder spuiten, zonder zemen. Roestwerendl ROYALE PLASTIC FLACON voldoende voor 20 wasbeurten MET SPECIAALSPONS N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9