(Oktober revolutie Vijftig jaar geleden veroverden Bolsjewiki macht in Rusland door W. P. Timmers VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T HET is oktober in Petersburg. Het broodrantsoen is tot 125 gram per dag gedaald. Melk is er nu ook voor baby's niet meer genoeg. Nog altijd hebben de vrouwen, die met haar bood schappentassen uren in de rij staan, recht op een kilo suiker per maand. Maar waar haal je in Petersburg suiker van daan? Een van de eerste Russische beleve nissen van de Amerikaanse communist John Reed, die het beroemdste ooggetui genverslag van de oktoberrevolutie zal schrijven, is het doodtrappen van een soldaat. De man heeft voedsel gestolen. Aan het uitgaansleven op de Newski Prospekt merkt niemand dat er iets niet in de haak is. Maar zijn er, nu arbeiders met de bajonet op het geweer demon streren, werkelijk nog mensen die zich door de „leugendienst" van premier Ke renski laten bedriegen? De kapitalist Lianozow, die ze de Russische Rockefel ler noemen, zegt tegen John Reed: „Re volutie is een ziekte. Vandaag of morgen moeten buitenlandse machten hier in grijpen, zoals je ingrijpt om een ziek kind te genezen. Het klinkt misschien gek, maar laten de anderen het bolsje wistische gevaar voor hun eigen land in de gaten houden; zulke besmettelijke ideeën als dictatuur van het proletariaat en een sociale wereldrevolutie". Tenslotte zijn Lenin en Trotski Internationalisten, die op het punt staan een wereldrevolutie te ontke tenen. Rusland moet een eerste stap zijn: alle macht aan de Sow- jets, de raden van arbeiders en sol daten en straks ook van de minder snel in beweging gekomen boeren, voor wie de heilige monniken tot dusver het denkwerk plachten te doen. Aan het front de eerste wereldoorlog is drie jaar oud ko men de soldatenraden in het ge weer tegen officieren die er niet aan kunnen wennen dat de tsaris tische zegen niet meer op hun be velen rust. In de fabrieken liggen arbeidersraden overhoop met direc ties. Als ook chaos zijn perfectie kan hebben, dan nadert men in Pe tersburg nu dat stadium. Russische Napoleon In september is generaal Korni- k>w Petersburg binnengetrokken om de macht over te nemen. Er was om een Russische Napoleon geroepen. De soldatenraden wipten Kornilow en zijn kornuiten. Kerenski, de so cialistische premier, vindt dat hem daarvoor alle eer toekomt. Het redt echter zijn goede naam niet meer. In Helsinki vergaderen de matro- zenraden van de Baltische vloot. Zij eisen het onmiddellijke aftreden van Kerenski. Met de fanatieke ijver die extremisten kenmerkt, be reiden in Petersburg de Bolsjewiki deze gebeurtenis voor. Overal in Rusland zijn uitnodigingen ontvan- gen om op 2 november in de kloos tergebouwen van het Smolni, waar vroeger dochters van de tsaristische adel school gingen en nu het cen trale comité van de Petersburgse Sowjet resideert, de opening bij te wonen van een congres van alle Russische Sow jets. Vervlogen hoop Een volk is rijp voor revolutie als alle hoop op een oplossing voor de bestaande ellende is vervlogen. Ma xim Gorki schrijft over Wanjka. de Russische boer, die eerst de Polen toen Bonaparte zijn land uitge- ranseld heeft, daar nooit iets anders dan slaag voor heeft gekregen en ook nu weer niets te eten heeft. Telkens als Wanjka van het slag veld terugkwam, was er gestolen: eerst zijn schuur, daarna het dak van zijn hut. Nu moet hij zijn krachten inzetten om Europa te redden. De Duitser schiet hem een been af. Op één been komt Wanjka thuis en ziet dat zijn hut weg is, dat zijn kinderen van honger zijn omgekomen en dat zijn vrouw wa ter haalt voor de buurman, ,,'t Is me *at moois!", zegt Wanjka verwon derd en hij heft zijn hand op om rijn kruin te krabben, maar hij heeft geen hoofd meer! Maxim Gorki die niet gelooft In Wanjka's glorieuze toekomst is een socialist van de rechtervleu gel, ver verwijderd van de fanatie kelingen, die op links dankbaar pro- Ilteren van de stroomversnelling waarin zij dit voorjaar bij verras sing zijn geraakt. De hongerop- stand van 15 maait 1917 (de ,,Fe- bruarirevolutie", want men gebruikt tot 1918 nog de Juliaanse tijdreke ning, die een paar weken op de Gregoriaanse voor loopt) leidde tot het heengaan van de tsaar. De Bolsjewiki hadden van zo'n spon tane uitbarsting hoogstens ge droomd. „Rode Zondag De inleiding tot de Oktoberrevo lutie begon in feite al in 1905, twee jaar nadat in Londen de Russische sociaal-democratische partij was uiteengevallen. Met twee stemmen meer had een groep radicalen in Londen gezorgd voor de scheuring. Haar leider was Wladimir Iljitsj Oeljanow, een ju rist uit Simbirsk, die zich sinds zijn ontsnapping uit een Siberisch kamp aan. de Lena, Lenin liet noemen. Lenin waagde zich aan een reis naar Petersburg nadat de tsaar op de „Rode Zondag" van 22 januari 1905 zijn kozakken had losgelaten tegen demonstrerende arbeiders. Er vielen meer dan duizend doden on der de massa, die ook nu best de schuld had willen, geven aan de Bojaren en naar de tsaar was ge komen met de leus: „Sire weiger niet uw volk te hulp te komen." Het imago van Vadertje Tsaar was onherstelbaar beschadigd. De vorst beloofde zijn volk koeien met gouden horens en herstelde de Doe- ma, de oude volksvertegenwoordi ging, in ere. Maar het werd een keizerlijke Doema, die de malaise in het sinds Iwan de Verschrikkelijke langzaam maar zeker uit zijn krachten gegroeide Rusland niet op loste. De hofkliek regeerde toen Rusland in een oorlog met de Duit sers verzeild raakte. Een oorlog om de conservatieve machten in het zadel te houden, was de arbeiders al ingefluisterd door socialisten, in wier midden de Bolsjewiki niet meer dan een kleine sekte van extremis ten vormden. De Doema kreeg pas betekenis toen na het hongeroproer van maart 1917 de toestand onhoud baar was geworden. Tsaar Nicolaas droeg de troon over aan zün broer Michael, die daar allerminst prys op stelde en onmiddellijk eveneens afstand deed. Rusland werd een re publiek en even leek het erop alsof onder vorst Lwow de Westerse geest van het liberalisme naar de Newa was overgewaaid. Misschien was het niet alleen schijn en hebben de socialisten (door Kerenski in de regering ver tegenwoordigd) Lwow geen kans ge geven. Rusland bleef de centralen bestrijden. Het tsaristische ambte narenapparaat kon niet worden af geschaft zonder het land nog meer te ontredderen. Maar zulke feiten waren koren op de socialistische molen. In mei heeft Lwow plaats ge maakt voor Kerenski. In de Doema hebben zich nu zelfs Bolsjewiki la ten verkiezen die overigens hun mandaat grotendeels in de gevan genis of in Siberië doorbrengen. Vooral zij hebben het moeten ver duren toen na de val van de tsaar de beloofde veranderingen uitble ven. Nu groeit hun macht snel. Ook Kerenski zet immers de oorlog voort. En Kerenski vertelt de boeren dat het beloofde land van de groot- sohe partij-apparaat opgebouwd, door een Jozef Wissarionawitsj Dsjoegasjwili, vermoedelijk de ge duldigste van alle Bolsjewiki. John Reed zal in zijn „Ten days, that shook the world" (Tien dagen, die de wereld schokten) nauwelijks aandacht besteden aan deze man, die vanwege zijn keiharde mentali teit ..de stalen" wordt genoemd: Stalin. De regering-Kerenski is van het begin af afhankelijk van de Sow- jets. Die van Petersburg voert de boventoon. Het is geen wonder dat de premier zo gauw mogelijk een eind wil maken aan deze medezeg genschap. In september heeft de „Iswestia" geschreven dat de Sow- jets hun tijd hebben gehad nu het socialistische regime gevestigd is. rekenen. Kerenski treft voorberei dingen voor een verhuizing naar Moskou. Kunstschatten worden al overgebracht naar het Kremlin, het hart van het heilige Rusland. Op de binnenplaats van het Winterpa leis, waar nu de socialistische rege ring zich laat bedienen door de la keien van de in Tobolsk wonende tsarenfamilie, stellen de jonkers hun 75 mm veldgeschut op. Maar mid den op de Newa ligt de kruiser „Aurora" voor anker. De marine is het meest revolutionair gezinde deel van de strijdkrachten. Bij wijze van oefening richt de „Aurora" nu en dan zijn 150 mm kanonnen op het winterpaleis. Beide partijen scherpen de zwaar den. De kracht van de Rode garde kan nog niet groot zyn. Maar hoe ambassadeur Francis verzekerd, zijn voldoende om Kozakken op te trommelen voor de vernietiging der Bolsjewiki. Kerenski's vlucht levert niet het eerste incident tussen Washington en het Sowjet-regime van volks commissarissen, dat met Lenin als voorzitter en Trotski als commissa ris voor Buitenlandse Zaken de macht in handen heeft genomen. President Wilson heeft zich (zo zal George Kennan jaren later in zijn „Russia leaves the war" schrijven) nooit er voor Rusland geïnteres seerd. Wanneer op 10 november of ficieel het nieuws uit Petersburg is ontvangen, speelt Wilson zijn spel letje golf met zijn lijfarts. Er zijn geen aanwijzingen, aldus Kennan, dat hy zich de week daarna met Rode gardisten bij het klooster van Smolni: een nieu we verordening wordt voorgele zen. waar het eerste zo snel verdwenen is. Aan de Don scharen tsaristische officieren en intellectuelen zich achter generaal Kaledin, de Ata man van de Don Kozakken. Als Lenin verklaart dat alle vol ken van Rusland over hun toe komst kunnen beschikken, verkla ren Polen, Finland en de Oekraïne zich onmiddellijk onafhankelijk. Aan het front weigert generaal Du- khonin de Duitsers te benaderen voor vredesbesprekingen. Lenin, die zijn revolutionairen grondbezitters pas na de oorlog voor hen zal zijn. Kerenski, die erop uit is een behoorlijk bestuursapparaat op te bouwen voordat hij tot her vormingen zal overgaan, krijgt van de Bolsjewiki de kans niet. Lenin komt De Bolsjewiki roepen: „Alle macht aan de Sow jets! Vrede! Brood! Land!". Kerenski's leugen- dienst noemt hen ten onrechte agenten van de Duitse vijand, maar het is wel de keizer geweest, die de nu naar Zwitserland uitgeweken Lenin in april per geblindeerde trein naar Scandinavië heeft laten transporteren, vanwaar de weg naar Petersburg (dat later Leningrad zal worden genoemd) open lag. Uit Canada volgde Lenins naaste me dewerker, Leon Trotski. In Petersburg is het bolsjewisti- Kerenski's jongste coalitieregering heeft zelfs als een van haar pro grammapunten gekozen „de liqui datie van onverantwoordelijke or ganisaties". Het is Kerenski zelf die door overschatting van zijn macht Trotski aan het hoofd van de Pe tersburgse Sowjet brengt. Wanneer ook in Moskou, Kiew, Odessa en nog een aantal grote steden de Bolsjewiki in de Sowjets regeren, verstuurt Trotski de invitaties voor het congres van 2 november. Gei mar Al voelt de regering zich sterk, het gevaar wordt toch niet onder schat. Er is de laatste maanden herhaaldelijk gevochten tussen de gewapende arbeiders, die men „Ro de gardisten" gaat noemen en jon kers van de officiersopleidingen samen met de Kozakken, mannen op wie het regime nog altijd kan veel militairen aan het thuisfront staan aan haar kant? Als jonkers de brug over de Newa opendraaien om het Smolni te isoleren, draaien matrozen de brug weer dicht. Als Kerenski de „Aurora" bevel geeft zee te kiezen, geeft Trotski een te genbevel. En de „Aurora" blijft om haar aandeel te leveren in de revolutie. Trotski gebruikt de krui ser als spreekbuis. Hy giet zijn op roep in defensieve woorden: alle ar beiders en soldaten worden opgeroe pen klaar te staan voor het verweer tegen de contrarevolutie. Als op 2 november het grote Sow- jet-congrës begint, verschijnen de Bolsjewiki op volle oorlogssterkte. De gematigder socialisten, nog al tijd de meerderheid van de arbei ders vertegenwoordigend, zien on middellijk het gevaar dat hen be dreigt. Zy weten vijf dagen uitstel te verkrijgen, maar die periode is niet lang genoeg om voldoende de legaties naar Petersburg te dirige ren. Trotski zal worden gekozen tot voorzitter van het overkoepelende orgaan van Russische Sowjets. Op 6 november slaat Kerenski toe. Hijzelf verschijnt in de Doema. Hij heeft zegt hij niet eerder ingegrepen om de Bolsjewiki de kans te geven hun fouten te her stellen. „Dat is juist het erge", Wordt er geroepen. Nu heeft Ke renski echter besloten tot arresta ties over te gaan. Hij heeft opdracht gegeven de kantoren van de bolsje wistische krant te bezetten. Terwyl hij spreekt, wordt een telegram binnengebracht. De opstand is be gonnen. Op straat wordt gevochten om kranten met het laatste nieuws. Het gerucht gaat dat de „Kron- stad" opstoomt naar Petersburg. De „Kronstad" heeft een bemanning van vele duizenden koppen, naar men zegt, overtuigde revolutionai ren. Kerenski vlucht Zij aan zy opereren Rode gardis ten en revolutionaire militairen. De tegenstand lijkt niet groot, maar Trotski is toch voorbarig wanneer hij 7 november vroeg in de och tend al meldt dat de regering niet meer bestaat. Pas de volgende nacht dringen stoottroepen van de Rode garde het Winterpaleis bin nen en arresteren de ministers. Al leen Kerenski is gevlucht in een au to met Amerikaanse vlag. Vijf da gen, zo heeft hij de Amerikaanse Zomer 1917 in Petersburg arbeiders demonstreren, de ba jonet op het geweer. communisten is gaan noemen om duidelijk te maken dat de verge lijking met gematigder socialisten misplaatst is, regeert. Zijn onver biddelijke dictatuur „over" het pro letariaat slaagt uiteindelijk steu nend o.a. op de Tsjeka, de geheime dienst van de dichterlijke moorde naar Dzjerzjinski. Er wordt met Duitsland een onvoordelige en tij delijke vrede gesloten waarbij Po len, Finland en de Oekraïne verlo ren gaan. Kerenski vlucht, Dukho- nin wordt gelyncht en Kaledin schiet zich door het hoofd. De bur geroorlog wordt onderdrukt. Kolossale problemen Deze plaat geeft een detail weer uit een schilderij, dat in het Kremlin in Moskou hangt. Men ziet hier Lenin, die voor een groot gezelschap een uiteen zetting geeft over de Russische revolutie, nu vijftig jaar geleden. zyn adviseurs op de toestand in Rusland heeft beraden. In Petersburg regeren de Bolsje wiki. Het Sowjet-congres wordt voor hen een daverend succes. Dé bezet ting van het Winterpaleis en tal van telegrammen van het front ondermijnen het moreel van de te genpartij, die niet wil geloven dat een revolutionaire minderheid de problemen kan oplossen waarin coa lities hebben gefaald. Petersburg is tenslotte heel Rusland niet. Trotski moet de deuren forceren om zijn ministerie van Buitenlandse Zaken te kunnen betreden. De employés van de staatsbank sluiten hun kan toren als de volkscommissarissen "voor de tweede keer een kapitaal aan roebels komen opnemen zonder enige aanwijzing te kunnen geven Die „afronding" is echter in no vember (oktober voor het Rusland van 1917) niet te voorzien. Een krant schryft: „De volkscommissa- rissenregering acteert en dreigt. Ze overstelpt ons met decreten, elke nieuwe radicaler en „socialistischer" dan de voorgaande. Maar die uit stalling van socialisme-op-papier toont noch het verlangen noch de capaciteit om de alledaagse proble men op te lossen". De Westerse mogendheden, die er even aan moeten wennen dat in de brieven uit Petersburg voortaan de complimenten zullen worden over gebracht aan de volkeren en niet meer aan regeringen, verbreken de betrekkingen niet, omdat de Russi sche bijdrage in de oorlog onmis baar is, maar hun sympathie is voor de „Witten". Lenin (door een van de eerste Amerikanen, die hem ontmoet, beschreven als het type van de Franse dorpsburgemeester, volgens John Reed die hem be ter leerde kennen echter een wonderlijke volksleider, humorloos, en kleurloos, een leider „zuiver door zijn intelligentie") heeft niet on middellijk „vrede, brood en land" beschikbaar. En nu de onvrijheid van de pers nog niet feilloos is, beschimpt de „Naroda", het blad van de Mensje- wiki, zowel hem als de geallieerden, die zich niet serieus schijnen te in teresseren voor de revolutie, waar van de betekenis helaas niet valt te voorzien. Droeg Naroda schrijft: „Volkscommissarissen, waarom ar resteren jullie de ambassadeurs niet om een wapenstilstand of een vre desverdrag met hen te sluiten? Het is een vreemd volk die ambassa deurs. Ze zwygen alsof ze niets ge hoord hebben. Hola, hola, Engeland, Frankrijk, Duitsland! We hebben een vredesverdrag met jullie geslo ten. Is het je misschien ontgaan?"

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7