Gunstige ontwikkeling in de industriële werkgelegenheid Behoefte aan nieuwe terreinen is groot ÊEfflA PIERROT Noordwijk heeft een hockeyclub Raadsleden stellen vragen over liet zwembad ,De Vliet" SHOW SHOW Rennies GERO CASSETTES v. d. Water Promoties Tussen Leidse Burcht en Engelse burchten bestaat overeenkomst VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Nota van B. en W. aan Leidse raad „In Leiden is duidelijk sprake van gunstige ontwikkelingen in de structuur van de industriële werkgelegenheid, waarmee ook bij een verdere uitbouw van bedrijven op nieuwe terreinen rekening kan worden gehouden". Tot deze conclusie komt het Leidse College van B. en W. in zijn vandaag aan de raad ge richte uitvoerige nota over de industrialisatie in Leiden en Dmstreken. HUISVESTING EN VERKEER Alvorens tot deze en andere conclusies te komen gaan B. en W. in deze nota na wat er in de loop der jaren op economisch en planologisch terrein t.a.v. de in dustrialisatie is onderzocht en ge publiceerd. Zo werd in 1956 in opdracht van het Leidse gemeentebestuur een analyse èn een perspectief van de i industriële ontwikkeling van Lei den gegeven in een rapport van het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, geti teld: ,,De industriële ontwikkeling van Leiden". In dit rapport werd Leiden een duidelijke industriële taak toegeschreven, die middels een actieve industrialisatie-poli tiek zou dienen te worden vervuld, waarbij ook de richting van de industrialisatie werd aangegeven. Nodig zou zijn voor Leiden circa 30 ha nieuw industrieterrein, voor een deel te bestemmen voor over plaatsing van bedrijven uit de oude binnenstad. In 1957 kwamen vooral de planolo gische aspecten van de industriële werkgelegenheid in Leiden en de buurgemeenten aan de orde. toen, in gemeenschappelijk overleg, een struc tuurplan voor de Leidse agglomeratie werd vastgesteld. De noodzaak van een nieuw indus trie-complex bleek onder meer uit een inventarisatie van bestaande indus trieterreinen per september 1963. Op dat moment was van in totaal 127 ha industrieterrein, 87 ha vol bezet, 22,5 ha bezet als reserveterrein voor be staande b edrij ven en 17 ha uitgege ven, maar nog niet bezet. Aan nog uit te geven terrein was slechts 0,5 ADVERTENTIE Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 Weinig ruimte j In Leiden kunnen derhalve slechts bestaande bedrijven, die nog over vrije terreinen beschikken, arbeids- I plaatsen scheppen, maar is de ge- I legenheid -voor nieuwe industrieën van enig formaat nihil. Afgezien van enkele reserveterreinen van grote be- j drijven ontbreekt voorts de gelegen- heid voor overplaatsing van binnen- I stadbedrijven .welke van belang is voor de binnenstadssanering. De I grondverwerving in het industriege- bied De Waard is thans zover gevor- j derd dat met het bouwrijk maken en i uitgeven van de gronden kan worden begonnen. De behoefte aan nieuwe terreinen voor te verplaatsen Leidse bedrijven werd meer recent bepaald op circa 16 ha, exclusief een terrein voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, waarvoor nog rond 22 ha nodig zou zyn. Metaal en textiel In 1960 vond ook een onderzoek plaats naar de ontwikkeling van Leidse industriële bedrijven met 11 of meer werknemers over de periode 19501960, waaruit recente tenden- zen bij de Leidse industrieontwikke ling duidelijk werden. Als belangrijkste hiervan kan wor den genoemd de verdrijving van ou de arbeidsintensieve bedrijoen met lage loonschaal door bedrijven met een hogere loonstandaard. waaron der vooral metaal bedrijven. Bij de bedrijven met 11 of meer werknemers werd van 1950 tot 1960 de textielindu strie, van oudshei- de belangrijkste eidse industrie, van de eerste plaats verdrongen door de metaalindustrie, door een terugval van 2892 op 1878 werknemers bij de textielindustrie en een groei van 2707 tot 4174 werk nemers bij de metaalindustrie. De bedrijfsgroep voedings- en genotmid- Deze Leidse" fabriek in aan bouw zal straks werkgelegenheid bieden aan 150 tot 200 personen. Sinds de Amerikaansedirecteur van de Fasson begin dit jaar de eerste paal voor de nieuwe vesti ging de grond insloeg is er heel wat werk verzet in de Hazers- woudse buurtschap Groenendijk, ivaar de fabriek verrijst. De foto graaf legde de bijna afgebouwde produktiehal, die een oppervlakte van 5.000 vierkante meter beslaat, op dit plaatje vast. De foto is ge nomen van de Leiderdorpse kant van de Oude Rijn. (Foto Leidsch Dagblad) delen handhaafde de derde plaats on danks een terugval van 2379 op 1323 werknemers. Ondanks een totale teruggang van 16 grotere bedrijven met 685 werkne mers over 19501960 kon de gecon stateerde ontwikkeling gunstig wor den geacht, omdat rij bijdraagt tot een stijging van het peil der indu striële werkgelegenheid qua scholing beloning en .werkomstandigheden en daardoor tot een stijging van de wel vaart in Leiden. Sinds 1960 heeft dit verdrijvingsproces zich in nog ver sterkte mate doorgezet, gegeven re cente liquidaties, verplaatsingen of inkrimping van oudere Leidse be drijven. Achtergebleven gebied Historisch gezien kan worden ge constateerd, dat de industriële ont wikkeling in de 19e en het begin van de 20e eeuw de algemene ontwikke ling in Leiden in feite meer heeft ge remd dan bevorderd, en er toe heeft bijgedragen dat Leiden tot een qua welstand „achtergebleven" gebied in het westen des lands kon worden. In Leiden is al over een lange reeks van jaren het gemiddelde inko men per inwoner lager dan in een aantal andere middelgrote en grote steden in het westelijk deel van de Randstad Holland en is ook het beeld van de inkomensverdeling over drie inkomensklassen met als scheidingen f 4.000 en f 10.000 ongunstiger, d.w.z. in Leiden komen hogere percentages voor de laagste inkomensklasse en lagere percentages voor de hoogste inkomensklasse voor. Ten aanzien van de historisch ge groeide ongunstige industrièaspecten is gelukkig in de laatste decennia een kentering ten gunste te bespeu ren, namelijk de verdrijving van ou dere arbeidsintensieve bedrijven met Tijdens een vergadering in hotel- restaurant „Seinpost" is besloten tot .oprichting van de Noordwijkse Hockey Club. De opkomst voor deze verga dering was overweldigend. Reeds telt de club 65 werkende leden en tevens een tiental leden, die het werk van de N.H.C. ondersteunen. In deze eerste bijeenkomst werd een bestuur gekozen, de contributie bepaald en de training besproken. De club zal haar activiteiten beginnen op een door de gemeente Noordwijk beschikbaar gesteld veld, gelegen na bij de Herenweg. Tot besluit van deze vergadering heeft de voorzitster namens bestuur en leden de heer J. Dudok van Heel bedankt voor het vele werk, dat hij had verricht om de N.H.C. tot stand te brengen. Het secretariaat is gevestigd Atjehweg 19, Noordwijk aan Zee, tel. 3283. lagere lonen door bedrijven met een hogere loonstandaard en mede in verband hiermede een verkleinig van de Leidse achterstand op het punt van de gemiddelde inkomens. Huisvesting en onderwijs Na de opmerking van B. en W. in hun slotconclusie: dat in Leiden sprake is van een gunstige ontwikke ling in de structuur van de indus triële werkgelegenheid, stelt het Col lege, dat het bereiken van een ho gere welvaartsfase niet uitsluitend 'n ontwikkeling van bedrijven inhoudt, maar vooral ook een uitbouw van de componenten onderwijs huisvesting, kuituur recreatie, verzorging en ver keersverbindingen. Méér en gevarieerder onderwijs mogelijkheden i onder andere H.T.S., H.E.A.O. en M.E.A.Oj zullen het aan bod van geschoolde arbeidskrachten gunstig beïnvloeden. Goede huisves ting voor werknemers zal nodig zijn voor het personeel van bedrijven, waarbij ook aan de staf dient te wor den gedacht. Goede mogelijkheden voor ontplooiing van het culturele-le ven en de besteding van de vrije tijd zullen noodzakelijk zijn. Het verzor- gingspeil en de sfeer van winkels en diensten dienen te worden opgetrok ken. Goede verbindingen te land en te water zullen onmisbaar zijn. In al deze opzichten wordt in Leiden en omgeving al gewerkt in de gewenste richting, maar de in deze nota tot uiting komende gunstige verwach tingen inzake de industriële ontwik- kelyk kunnen een stimulans voor bo- ;enoemde andere ontwikkelingen zijn, waardoor met meer vertrouwen enigszins op de toekomst kan wor den vooruitgelopen. Dit houdt de kans in dat de beoogde welvaartsfase in een sneller tempo kan worden be reikt. Tmage'' vau itulustrie Het college, zo wordt in de nota opgemerkt, volgt niet alleen de ont wikkeling van de industrialisatie in Leiden, doch is tevens bereid deze ontwikkeling in gunstige zin te be- invloeden. Een verheugend verschijn sel in de Leidse industrie is ook, dat de „Leidsche vereeniging van Indu striëlen", waarin de voornaamste Leidse industriële werkgevers zijn verbonden, tot het besluit is geko men om de „image" van de Leidse industrie te verbeteren. Dit kan mede gelet op de bereid heid tot actieve medewerking van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, een belang rijke verbetering van het „arbeids klimaat" in Leiden inhouden. De geconstateerde gunstige ontwik kelingen zullen evenwel pas ten volle kunnen worden uitgebuit wanneer voldoende en geschikte ruimtelijke mogelijkheden in Leiden en omge ving worden geboden. De vervulling van deze voorwaarde blijft een punt van voortdurende zorgen voor het College. Gelet op de vele gunstig voor onze stad werkende ontwikkelingen ver- j trouwen B. en W., in samenwerking met velen, waaronder uiteraard de Leidse raad, de uitbouw van de in dustriële werkgelegenheid in optima le zin te kunnen verwezenlijken ten voordele van Leiden en zijn burgers. De nota, waaraan enkele tabellen zijn toegevoegd, zal tijdens de raads zitting van 6 november aan de orde worden gesteld. De Leidse raadsleden A. Versnel en M. van Aken (PvdA) hebben in verband met de door het L.D. gesignaleerde ernstige gebreken in het buizennet van het zwembad „De Vliet'' de volgende schriftelijke vragen gesteld aan het College van B. en V/.: 1. Wanneer zijn deze gebreken voor 2. Welke oorzaak wordt vermoed c. 3. Heeft de controle door de dienst deskundige ten uitvoerlegging het eerst geconstateerd? is aanwijsbaar? ran gemeentewerken zich behalve op de dit buizennet ook uitgestrekt tot de deugdelijkheid van de toegepaste materialen? Is er aanleiding om thans te veronderstellen dat het uitgebrachte advies inzake het buizennet niet genoegzaam rekening heeft gehouden met de bodemgesteldheid? Zijn er destijds bodemmonsters genomen? Is het gewettigd aan te nemen dat de kosten voor de reeds aangevangen herstelwerkzaamheden bestreden kunnen worden uit wegens aansprake lijkheid te verhalen gelden? R.K. studentenkoor j zingt in Oud Ivatli. Kerk ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sonja Adriana Petronella. d v. C. van Duijvenbode en J. Kleijn, Karin Marianne, d. v. P. A. J. Verstraten en J. S. Schaap, Wilhelmus Albertus Ma ria, z v. G. A. van der Slot en J. G. C Uphoff, Erwin. z. v. S. P. van der Wilden en E. van der Velden, Cathe rine Cynthia Wilhelmina, d. v. G. Rob bers en W. A. van Leeuwen, M&rinus Adrlanus Johannes, z. v. J. A. van Emmerik en T. A. M. Onderwater. Maaike Eefje Katarine. d. v. T. M. Ha- meeteman en H. van Lubeck, Nicolaas Arie, z. v. J. Zwaan en A. van der Plas. Annemarieke. d. v. J. G. Hofman en H. C. Rouwhorst, Jacqueline Elisa beth. d. v. W. Gijsman en E. E. van Kooperen, René Hermanus Johannes, z v. H. A. G. Hooijmans en M. H. M. van der Ploeg. ONDERTROUWD B. van der Reek en M. Teerling, A. S. Dubbeldam en M. H. Peuten, R. van Duuren en A. D. M. Tetteroo, R. Moo- lenbeek en M. L. Di Stefano, H. J. Mink en M. H. Hensbroek, N. Reijken en M. de Lange, J. Zierikzee en J. de Cler, J. J. van Wouw en J N. Paauw. C. Siebert en A. Bekooij, W. J. D. Te gelaar en L. J. Dool, G. Jansen en C. C. M. Voskuil. J. Horree en H. van de Wetering, W. L. de Jong en J. M. Cos- ter, H. J. P. Hoogenboom en H. E. van der Vos. J. Maassen van den Brink en L Bontje, S. Teunissen en M. Schou ten. A. J. Verhorst en L. C. Grutzner. W D. Burgij en B. Kramer. H. W. M. Snoeren en D. A. Zitman. GETROUWD E. J. I. Hageman en J. G. M. Zwartjes, H. P. van Steijn en J. A. E, M. van den Berg, C. Spek en J. M. Ossel. A H. Laven en C. J. Schaafstra, G. Blote en J. Filarski, W. Kluivers en M. E. Helfensteijn, H. A. Flaman en T. J. van den Haselkamp. W F. Nap en J. C. van der Laaken OVERLEDEN L. A. van den Haak, 85 Jaar wed. van P. Barnhoorn. J. Trouwee, 82 Jaar, man, M. K. Lievaart, 71 jaar, man. Rijnlandflat, Bachstr. 2 Huishoudelijke app., radio, kleuren t.v., met demonstraties van 28 oktober tot en met 4 november 1012 uur v.m. 5 uur n.m en van 8—10 uur Techn. Bur. Zuid-West Het bekende Amsterdamse R.K.- Studentenkoor „Alphae et Alphi" dat onder patronaat van de studen tenpastor Huib Oosterhuis S. J. staat een pastor, die in de laatste tijd veel van zich doet spreken als dichter van het moderne kerklied zal zondag in de Oud-Kath. kerk van Leiden zyn medewerking verle nen aan de hoogmis. Het koor, dat zich bedient van speciale muziek instrumenten als slagwerk en gita ren, staat onder leiding van de heer Hans de Groot. Het begeleidend orgelspel is in handen van Piet Mirck. Het is voor de eerste maal, dat „Alphae et Alphi" zich in Lef- den of omgeving laat horen. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 ^fzvró óckryven KINDERBIJSLAG Minister Itoolvink heeft medege deeld te overwegen de kinderbijsliag voor het eerste kind af te schaffen. Blijkbaar is het de minister niet bekend dat de kosten voor huishuur, kleding en voeding zich nog steeds in opwaartse richting bewegend Van- waai- dan dit voor velen rampza lige plan? Met dank voor de plaatsing. Uw abonnee W. Z. Uitkering aan het gemeen tepersoneel In een circulaire van 11 oktober heeft de minister van Binnenlandse Zaken mededeling gedaan van de richtlijnen, welke zullen gelden voor de uitkering aan het overheidsperso neel ad 1,7% in verband met de na calculatie van de „trend 1967". B. en W. zijn van oordeel, dat ten behoeve van het daarvoor in aan merking komende gemeentepersoneel eenzelfde voorziening als in die cir culaire bedoeld, behoort te worden ge troffen. De voor de gemeente uit deze uit kering voortvloeiende uitgave, wel ke globaal wordt geraamd op f 300.000 zal te zijner tijd in de gemeentebe groting worden opgenomen. Aan de raad wordt voorgesteld B. en W. te machtigen de uitkering in verband met de nacalculatie van de „trend" over 1967 aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente- personeel betaalbaar te stellen. Vragen aan BenW Woonwagens op parkeerterrein Het P.v.d.A.-raadslid A. Versnel heeft zich met de volgende (schrifte lijke) vragen tot het college van B. en W. gericht: Is het aan het colle ge bekend dat zich op het parkeer terrein van het sportcomplex „Haar lemmerweg" sinds enige tijd een aantal woonwagens bevindt. Zo ja, is hiervoor toestemming verleend? Zo neen, waarom zijn deze wagens dan niet terstond naar het nabijgele gen woonwagenkamp verwezen? Welke maatregelen denkt het col lege te nemen dat genoemd parkeer terrein in de toekomst piet meer als woonwagenkamp wordt gebruikt? De heer E. B. A. Bisdom, geboren te Sungaigerong, Nederlands Oost- Indië, (thans Indonesië) is aan de leidse universiteit tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld „Micromorphology of a weathered granite near the ria de arosa (Nw Spain). Promotor was prof. dr. A. J. Pan- nekoek. De heer J. van Ree, geboren to Nice (Frankrijk) en thans wonende te Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Thermal dissusion of asymetric hydrogen molecules in inert gases". Promotor was prof. dr. J. Kiste- maker. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraalexamen, rechten vrije studierichting de heer H. J. ter Haar (Leiden). ADVERTENTIE In herfstvakantie Volkenkunde draait films In verband met de Kinderboeken week 1967 organiseert het Rijksmu seum voor Volkenkunde gedurende de herfstvakantie dagelijks een filmvoorstelling die 's middags om drie uur zal beginnen. Tevens be staat voor de jeugdige bezoekers op woensdag, donderdag en vrijdag a.s. gelegenheid om in een van de zalen van het museum kennis te nemen van boeiende jeugd-literatuur over verre landen en volken. Ir. H. H. Vos voor 'Oud Leiden' - - .«f, TFffpy 1 Als eerste in het nieuwe sei van de Vereniging „Oud-Leiden" heeft ir. H. H. Vos, directeur Gemeentewerken en bestuurslid de vereniging, gisteren in de Grote Pers van „De Lakenhal" een lezing gehouden voor een flink aantal be langstellenden. Feitelijk waren het twee afzonder lijke onderwerpen, die ir. Vos by de kop nam, hoewel er op een bepaald punt wel verband bestond. Dat ver- j band was de soms treffende over- j eenkomst van de ronde burchten, die in Engeland na de beroemde slag j van Hastings in 1066 werden ge- bouwd en de Burcht in Leiden. Door archeologische onderzoekin- I gen vroeger en nu kon worden vast- j gesteld dat de Leidse Burcht uit on- geveer dezelfde tijd dateert als de i Engelse burchten, maar ook kon worden gesignaleert, dat deze burcht gebouwd werd op een plaats waar ook de Romeinen al gevestigd waren. De vullingen tussen de oude muren bestonden n.l. uit puin waarin veel Romeinse scherven van dakpannen en dergelijke waren verwerkt. De heuvel werd in de loop dei* eeuwen successievelijk verder opgehoogd en bodemonderzoek wees uit, dat de heuvel uit niet minder dan zes op hogingslagen bestaat. De laatste zelfs vrij recent met een laag teel aarde voor een doolhof, die men er enkele eeuwen geleden heeft menen te moeten aanleggen. Waarschijnlijk zal het niveau mettertijd zeer zeker gedeeltelijk weer op het voorlaatste niveau (ongeveer 1 me ter lager dan nu) worden terugge bracht. Lichtbeelden verduidelijkten de le zing van ir. Vos, die met veel aan dacht werd gevolgd. In het museum was een kleine tentoonstelling ingericht, o.m. van foto's naar oude prenten en werk tekeningen van de restauratie van de Leidse Burcht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3