E -2Ü «f.i Samen met brandweerofficier R. Jonk- Het heeft een respectabel aantal ^98||^É^f man zit ik 'n een °"de Ford Consul, welks ™j<»«k»"i'1 ■HHs- aaaum—j sr-g-wttïsrazs om een gelijk te bewijzen dat eigenlijk aan, duikbril op het voorhoofd, ademslang ,■*«,-!■*, 'T': „KLASSIEKE"ONTSNAPPINGSMETHODE VOLDOET ZELDEN BSS?W£,5&KSS 'a "f brandmeester C. J. van Dashorst maakt Na veel oefening en met nog meer geluk kunt U nog zó ontsnappen. Maar het is buiten een gebaar van „rustig aan" en het Fordje schiet stond. Iedereen die ooit een auto het water in heeft zien rijden of er een langzaam heeft zien zinken, heeft het ge weten, maar onbewust ge weigerd om er de enig juis te conclusie aan te verbin den. En die moet luiden: Het zwaarste gedeelte van een auto verdwijnt het eerst onder water en naarmate de wagen verder zinkt, wordt dit effect duidelijker merkbaar. Directe gevolgtrekking: slechts in zeer bijzondere ge vallen ontstaat boven de hoof den van de inzittenden een luchtbel waarin zij kunnen ademen tot ze in staat zijn om de wagen te verlaten. Indirec te gevolgtrekking: het is le- ensgevaarlijk om er op te re kenen dat een dergelijke lucht bel aanwezig zal zijn. Met an dere woorden: de algemeen aangeraden methode om uit een zinkende auto te ontsnap pen is op zijn zachtst gezegd hoogst riskant. Toch wordt die methode in heel Nederland en ook buiten onze grenzen geestdriftig aanbevolen en aan vele honderden automobilisten geinstrueerd met behulp van oefen cabines die in zwembaden worden beslist mogelijk de auto te verlaten terwijl hij nog niet helemaal is gezonken. De iandelijk gepropageerde standaardmethode voor het verla ten van een te water geraakte auto kan vaak averechtse resul taten hebben voor degenen die daar in noodgevallen hun hoop op vestigen. Dit is gebleken na vele vergelijkende proefnemingen die het duikbedrijf van de Haagse brandweer zo realistisch mo gelijk onder uiteenlopende omstandigheden heeft uitgevoerd. Een onzer redacteuren fen nauwste bij deze onderzoekingen oe- iroKKen geweest; de reportage op deze pagina wordt verant woord door de ernstige twijfel aan de bekende „overlevingsme- thode", die na de brandweerproeven bij de ingewijden is gere zen. De Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft eveneens met bezorgdheid kennis genomen van de gevolgtrekkingen, waartoe het onderzoek zeer sterke aan wijzingen verschaft. De Bond voelt zich verplicht om de automo bilisten die volgens de „klassieke" theorie zijn geïnstrueerd, bij wijze van nascholing op de hoogte te brengen met de nieuwe in zichten die op de recente experimenten zijn gebaseerd. Tekst Hans Veldhuis Foto's Piet de Nijs neergelaten. Het voortreffelijk func tioneren van deze namaak-auto- ontstaat werden pas tijdens proe- leuning van de voorbank, cabines berust echter op een denk- zulke deuken drukt het water in ven met bemande auto's ontdekt; fout, die overigens volkomen te een autodak als de wagen met ge- de gevolgen zfjn voor de inzittenden goeder trouw is gemaakt. R,oten ramen in verticale stand naar de bodera zakt. is bevorderlijk voor het bewaren van de koelbloedigheid, zeker als er in zo'n onoverzichtelijke positie ook nog naar een portierkruk moet wor den gezocht Deze en andere van de "theorie" afwijkende verschijnselen zijn over duidelijk vastgesteld door de Haag se brandweer, die bij de opleiding van haar kikvorsmannen in open water al de indruk had gekregen dat een in horizontale stand zin kende wagen een fictief begrip is. Bij die oefeningen en ook bij echte reddingen was overigens nog iets merkwaardigs gebleken, dat pas in de afgelopen maanden na uitvoerige proefnemingen kon worden ver- haakjes een van de weinige punten noeg want een normale auto drijft derzijde. Probeer dan zoals ge klaard. van overeenkomst met "de theorie", zeker een paar minuten. Open dan zegd een ander portier of een Veelvuldig zijn namelijk de daken De ^ans is zeer gr0ot dat de water- zodra de hoofden zijn geteld en toch reeds geopend raam. van gezonken auto's zeer ver inge- druk tijdens deze relatief snelle fa- iedereen weet wat hij moet doen deukt. De oorzaak van deze vervor- se van het zinken het dak naar zo mogelijk gelijktijdig aan beide ming en het tijdstip waarop deze binnen persti soms bijna tot de rug- zijden raampjes om een eventueel Deugdelijk van de auto zo mogelijk nog ge vaarlijker dan de vreemde stand van de wagen als deze onder water verdwijnt. De cabines hebben namelijk heel weinig met een echte auto gemeen; zo ontbreekt bijvoorbeeld de mo- eerst onder; bij wagens met de mo tor of een overeenkomstige verzwa- tor achterin vanzelfsprekend de ring aan de lichte constructie. Dien- achterkant. tengevolge zinkt een dergelijke ca- Naarmate de carrosserie verder blne keurig onderkant beneden, wordt ondergedompeld, treedt een dak omhoog naar de bodem en dramatisch verschil op met het ge er blijft onder het opzettelijk over- drag van een oefencabine; de mo- dreven bol geconstrueerde dak een tor trekt de wagen naar beneden, dem zinkt. Met gesloten raampjes flinke luchtbel over zodra er ge- het water dringt aan die zijde bin- om het water slechts langzaam te noeg water door kieren of gaatjes nen en de lucht verzamelt zich aan laten binnenstromen, zoals de lan- Onvermijdelijk Want dit gebeurt onvermijdelijk als een auto langzaam naar de bo ls gestroomd. Het verlaten van een dergelijke ideale duikerklok is dan ook kinderspel. drukverschil tussen binnen en bui ten op te heffen. Het water stijgt Bovenstaande methode is door Het effect van een dergelijke ge- dan sne^ houd de hoofden droog een brandweerofficier en een onzer beurtenis op de gemoedsstemming en Pak een portierkruk. Als het wa- redacteuren enige malen in de van de inzittenden is vanzelfspre- ter tot het onderste raamkozijn is praktijk beproefd en deugdelijk be kend afschuwelijk. Ze zien hun be- gestegen, is de ergste stroming voor. vonden. Zonder gebruikmaking van wegingsvrijheid plotseling sterk be- bij en moet u uw portier opendruk- veiligheidshalve meegenomen pers- perkt en bovendien schiet de over- ken kunt er al tevoren tegen luchtapparatuur kon de wagen blijvende lucht negen van de tien leunen om het juiste ogenblik te steeds zeer kort na het te water keer gelijktijdig door de kofferruim- bepalen) en snel naar buiten gaan. raken worden verlaten, te naar buiten. De kans om dan A1s het goed doet, kunt u eruit nog levend de wagen te verlaten is zÜn V00r de wagen onder water is. dan wel heel gering geworden. haalt u het niet, dan is nog niet alles verloren, want het dak kan Voorlopig hebben de experimen- ni« nleer Indeuken (geen drukver- schil) en de wagen is dank zij het Het eensluidend resultaat van een groot aantal proeven heeft aange toond dat de "erkende" methode duidelijk veel minder kans op een Verraderlijk de tegenovergestelde kant. deiyke theorie voorschrUft. De wa- ten van de Haagse brandweer aan- £nel binnenstromende water büna Die situatie handhaaft zich korte gen zakt schuin, vrijwel in verticale horizontaal gezonken. Vrijwel altijd gelukkige afloop biedt. Niettemin tUd, maar het evenwicht wordt ten- stand met de motor naar beneden: set°°nd m,nsle is er dan wèl een ,uchtbel onder slotte toch door de zwaarte van de eerst de motorkap, dan stukje by iiSer manier is om uit een zinkende het dak die u voldoende lang in ie- "°e nlet a"e allcrnalicïe m°- ven houdt om alsnog een poging te gelijkheden en situaties (schuifda- wagen. ken?) onderzocht. Op dit gebied Toeteren en lichten ontsteken zo lang de wagen nog boven water is zoals de Reddingshond terecht de Bond tot het redden motor beslist. Gevolg: het gewicht beetje de cabine. Dank zij de geslo van de motor en de drijfkracht van ten raampjes en de geringe lek na&en te ontsnappen dan de tot nu de luchtbel werken samen om de stijgt het water binnen minder snel toe gepropageerde theorie voor- Een heuse personenwagen ge- auto in een verticale stand te dwin- dan buiten, draagt zich echter heel anders gen. Dus motor vóórin, achterkant Op een bepaald moment, als het schrÜft. en ook veel verraderlijker. Zodra omhoog, motor achterin, neus om- dak meer dan halverwege onder wa de auto in het water dobbert, wordt hoog. Het onvermijdelijke resultaat ter is, zijn de omstandigheden gun- Die manier is kort en goed: sluit adviseert kan natuurlijk nuttig duidelijk dat de motor het eerst on- van deze positie is, dat de levens- stlg voor het ontstaan van een kri- tijdelijk alle ramen en ventila- zijn om aandacht van de wal te der de oppervlakte verdwijnt en reddende lucht zich of onder de tieke situatie. Binnen is de druk ge- tie-openingen om na de harde klap trekken. Bedenk ten slotte dat één dringen op een zo wetenschappelijk dan de rest van de auto langzaam achterruit of ergens in de buurt ringer dan buiten, reden waarom op het water even van de schrik te van de portieren kan klemmen door mo t volgt. BU auto's met voorin gemon- van het dashboard of zelfs eronder de deuren ook nog niet kunnen wor- bekomen. Onderdruk uw paniek en een voorafgaande botsing op een moge ,J Ult te >oeren grootscheeps teerde motor duikt dus de neus het bevindt. Geen van beide situaties den geopend. Dit is tussen twee die van uw passagiers; er is tijd ge- klap van de walkant tegen de on- onderzoek. ligt een taak voor organisaties als dren kelingen, bijvoorbeeld door het aan- met een sprong vooruit. Aan het eind van de aan loop zie ik uit een ooghoek dat de snelheidsmeter op vijftig staat. We zetten on$ schrap, bonzen met een klap over de wal kant en ervaren dan in één oorver dovende dreun dat het water van de Binckhorsthaveh bij die snelheid net zo goed beton had kunnen zijn. De motorkap is losgeschoten, onze voorbank is ver schoven, er drijft een koplamp in het water. En wij drijven ook, wonder boven won der. De raampjes zijn volgens voor schrift gesloten en gedurende de paar minuten ronddobbe ren in een wagen waarin het water met venijnige straaltjes binnendringt, verba zen we ons over het geweld van de klap en maken we ons vrolijk over de ang stige gezichten aan de kant. Rustig wach ten, de luchtbel, druk binnen en bui ten gelijk, dan de portieren open. Zo stond het ten minste in het boekje. De eerste aanwijzing dat het boe,r je niet alles vertelt, krij gen we als de neus van de Con sul steeds verder gaat zakken. Het water spuit en borrelt nu alleen aai. de voorkant binnen, stijgt dan tot onze schouders, zodat we over de rugleuning van de voorzitting naar achteren moeten kruipen. Ach ter de luchtbel aan, die door zijn opwaartse druk de auto steeds meer in een verticale positie brengt. Onverwacht kraakt er iets in het dak, dan een dof klik-klak geluid. Het dak knikt scherp naar binnen. Jonkman krijgt nog juist een fikse duw tegen zijn rug, die door de luchtcilinder wordt beschermd. Hij schrikt nauwelijks, wringt zich naar de achterbank en grinnikt laconiek:' ..Nou weten we gelijk hoe dat met zo'n dak gaat.Dat is het laat ste wat hij kan uitbrengen, want plotseling ontwijkt onze mooie lucht bel langs de achterbank door de kofferruimte naar buiten, bruist hei water binnen en wordt alles zwart. Op de tast grijp ik mijn mond stuk, blaas het leeg, adem de ver trouwde perslucht in, zet de bril op. Na enig rondscharrelen in de op zijn kop neergekomen wagen, die door het ingedrukte dak benauwend klein is geworden, vinden we een portier, stijgen naar de oppervlak te. „Mooie luchtbel", moppert Jonk man als we heelhuids en druipend op de kade staan. „Als een r?.t in de val. En geheel volgens het boekje". Het kèn anders. Na nog een paar van dergelijke ruwe „tewaterlatin gen", veel theoretiserend praten met de brandweerstaf en het lan ceren van onbemande wagens zijn we ei achter hóé dat kan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 31