§i PENNING GEWIJD AAN DRIE GENERATIES ORANJE ZANGAVOND ZWAMMERDAM Albert Houthuesen plotseling „meester" ^7 wie waf e e n Si STAALTJE DUSTER 6.75 NESTOR MARTIN waar wanneer waarom VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 2$ Ter gelegenheid van het 20- jarig regeringsjubileum van Ko ningin Juliana geeft de Konink lijke Begeer te Voorschoten een Venning uit met Harer Majesteits portret en de beeldenaren van de toekomstige dragers van de kroon De keerzijde toont de ijsvogel, die volgens een Griekse sage godde lijke bescherming ontvangt zodat hij „rustig temidden van de woes te golven" zijn nest kan bouwen Dit levensdevies van Prins Willem I van Oranje is een symbool voor het vrijheidsideaal ten behoeve van land en volk dat voor elke Oranjevorst geldt. De ontwerpen zijn van de medail- leur Willem Vis. Een zeer beperkt aantal zal worden uitgegeven met edelstenen in de kleuren der Nederlandse vlag. De penningen worden in muntgoud, zilver en brons geslagen en zijn reeds be gin november verkrijgbaar. De eerste penning zal Koningin Juli ana worden aangeboden. Boliviaans militair Debray clroeg geen wapens Volgens een majoor van het Bo liviaanse leger die een tijdje de ge vangene is geweest van de Bolivi aanse guerillastrijders heeft de Frans man Régis Debray nooit wapens ge dragen tydens gevechten. De majoor Ruben Sanchez Baldi- via, die in april werd gevangen nomen was de laatste getuige het proces tegen Debray, de Argen tijnse Ciro Bustos en vier Bolivia- nen die van guerilla-activiteiten wor den beschuldigd. Vrijdag zullen de laatste pleidooien en requisitoren worden gehouden. De uitspraak wordt tussen 15 en 20 november verwacht. ADVERTENTIE 1 kilo... 2 kilo... 3 kilo... 4 kilo... 5 kilo wasgoed? Automatisch stelt de ZANKER-INTIMAT zich In op élke hoeveelheid. Dat Ie handig en spaarzaam. Maar niet alleen daarom is deze wascombinatle zo'n verstandige keus. Omdat het wassen en drogen in twee aparte, speciale trom - mels geschiedt, wordt uw was Inten siever gereinigd en sneller.gedroogd. Bovendien heeft u een onbeperkte programma-keus. De roestvrij stalen uitvoering garandeert een bijzonder lange levensduur. Kortom: jarenlang on - gekend wascomfort voor slechts 998,- m.'IIHI bijzondere wasautomaten voor véél-eisende mensen Weesperstraat 121, A'dam tel. 67726 „Montmartre" ook in Deventer? De Stichting Bergkwartier die tot doel heeft de oudste Deventer stads wijk te veranderen in een kunste naarscentrum naar het voorbeeld van Montmartre, bestudeert een uniek plan van de in Deventer woon achtige en uit IJsland afkomstige ar chitect-ingenieur J. Kristinsson. De monumentale Bergkerk, die niet meer gebruikt wordt vooi erediensten, zal door een zwevende vlier een aantal nieuwe mogelijkhe den kunnen gaan bieden. Het Berg kwartier, waarin de eerste kunste naars zich al gevestigd hebben ,r steeds meer middeleeuwse pan den worden gerestaureerd, zal vol gens ir. Kristinsson daardoor een belangrijke impuls kunnen krijgen. Het gemeentebestuur kwalificeert het plan als „zeer interessant" heeft het ter beoordeling voorgelegd de Stichting Bergkwartier. Niet alleen voortbouwen op het traditioneel-vertrouwde De „Ring Leiden en Omstreken" van de Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen wordt de laatste tijd stiefmoederlijk door de aangesloten koren behandeld. Een echt grote zangers avond ligt al niet meer in het onmiddellijke verleden en de bekers voor de Zangconcoursen leiden een verborgen en nutte loos bestaan. Maar aanzien doet gedenken en de zangersavond- op-kleine schaal in de herv. kerk van Zwammerdam houdt de hoop op herstel overeind. Het bestuur blijft waakzaam. De drie deelnemers van gisteren waren „Con Amore" van Alphen (di rectie S. Cok), Herv. Kerkkoor „Alphen" en Herv. Kerkkoor „Gemeentezang" te Zwammerdam (beide directie Bas Siere- veld). Con Amore blijkt van de drie de meest geroutineerde partner. Het had zich oa. toegelegd op Mendels- sohns Ps. 100, op het Gloria van Al- tink, de Ode van De Wolff en helaas ook op Ps. 116 van Jellesma, stuk dat artistiek niet door de beu gel kan. Het Alpheuse kerkkoor had zelfs twee maal een Jellesma. Men kan deze typische koordirecteur- muziek beter bijzetten in de archie- venkelder. Het oude dat nieuw blijft in z'n oorspronkelijkheid blijve het vernieuwbare verdwijne: het betere is in overvloed voorradig. Jel lesma is een dergenen, diie voortbor duren op het alleen maar traditio neel-vertrouwde. Daarmee moet te ADVERTENTIE C TRICOT NYLON verkrijgbaar in verschillen de charmante dessins, 3/4 model met s/4 mouw. En.» zo gewassen, zo droog I N Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA ADVERTENTIE CI... DC SA.. Natuurlijk: Citroen De Kuyper. Dit vond ook de bartender die in 1952 met zijn longdrink „Bazi" de Eerste Prijs won op de Nationale Cocktail «Sc Longdrink Competitie. Het recept is heel eenvoudig: Neem een normaal drinkglas, giet hierin een glaasje De Kuyper Citroen jenever en vul het glas verder met tonic. Houdt U van een extra koude longdrink, dan een paar stukjes ijs toevoegen. Belangrijke arrestaties in Griekenland De Griekse minister van Openbare Orde, Totomis, heeft meegedeeld dat gisteren vier „belangrijke" arresta ties zijn verricht. De aangehouden personen zijn Protopapas, die aan het hoofd staat van de Griekse af deling van de „Socialistische Inter nationale"; Notaras, medewerker van Jean Meynaud, hoogleraar in de politieke wetenschappen in Parijs, wiens boek „De politieke machten in Griekenland" door hem vertaald is; Sofoelis. een vooraanstaand lid van de Centrumuniepartij; en tenslotte een niett nader genoemde figuur. Zij worden ervan beschuldigd berichten van „revolutionair" karakter in het buitenland te hebben verspreid. De minister bevestigde dat op 15 november in Athene een proces zal beginnen tegen enkele tientallen le den van het „Patriottisch Front", waarvan Theodorakis de leider zou zijn. De componist en enkele andere leden van de als ondermijnend be stempelde groep zullen echter apart worden berecht. Geen wijziging van statuut (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering zal tot 1971 geen initiatief nemen tot wijzi ging van het Statuut voor Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen. Minister Bakker deelde gisteren in de Tweede Kamer mee, dat de rijksdelen in de West geen onafhankelijkheid op korte ter mijn wensen en daarom ook niet aandringen op veranderingen in het Statuut. Het zou onverstandig zijn, aldus de minister als Nederland van zijn kant zou proberen Suriname en de Antillen zelfstandigheid op te dringen. De bewindsman vond dat eerst gestreefd moet worden naar sociaal-economische zelfstandigheid in de rijksdelen. Die zelfstandigheid is op dit moment belangrijker dan de politieke zelfstandigheid. Overi gens moet men aan het Statuut geen eeuwigheidswaarde toekennen, er kan een moment komen waarop Ne derland wijzigingen zal voorstellen. Dat moet dan echter in het licht van de politieke ontwikkelingen worden gezien, krijgen de sterke maatdelen herhaalde nadruk, een zinsdeel moet in één greep worden doorgezon- waar dit kan. Vooral in het Alphens kerkkoor zit een heldere klankkleur. Zwammerdam laat te veel stemmen individueel herkenbaar doorkomen Nummers met verzen-herhaling wij zen op gebrek aan produktiviteit. In enkele stukken mengde zich, al dan niet met tegenstem, goed bespeelde trompet, die Herman de Wolfs nog altijd prettig beluls- terbare Ode ten goede kwam, o.m. door de inleidende fanfare. De or gelbegeleidingen waren in bekwame hand. Het programma vermeldde noch van trompet noch van orga nist de we inigtegenstand overwonnen wor den en dat werkt geestelijk verslap pend. Ondertussen mochten we met ge noegen vaststellen, dat S:emon Cok een en ander van koordirectie ter- I dege ondier de knie heeft. Zo is bij hem een zangilijn (in ieder geval bij zijn alten en sopranen) een als docr strijkers gestreken lijn, waarin elke toon naar de hem toekomende plaats en waarde rustig en helder uitge zongen wordt. Tenoren en bassen gaan goed mee, al bereiken ze niet helemaal dat mooi versmolten-ge- bondene van de vrouwenstemmen. Van Sierevelds koren is Alphen een stuk soepeler en sierlijker dan Zwammerdam. Deze koren is het niet om oplossing van technische problemen te doen. In koraalzang ADVERTENTIE Vertrouwde steer van weleer nog steeds bij Hotel-Café ResteuranI „SEINPOST" NOORDW1JK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vry uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND In het Sadlers Wells' Theatre te Londen vond de première plaats van de opera „A penny for a song" van Richard Rodney Benny. Emile Belcourt uit Cana da zong hierin de hoofdrol van Hallam. Ruim een miljoen voor een Corot Een schilderij van de Frans man Jean-Baptiste Corot, ge titeld „Jeune femme au cor sage rouge", heeft op een kunstveiling in New York 310.000 dollar (circa 1,1 mil joen gulden) opgebracht, drie maal zoveel als tot dusver voor enige andere Corot was betaald. Er gingen 54 schilde rijen en 15 bronzen van de hand voor een totaal bedrag van 1.929.700 dollar (6,8 mil joen gulden). Jeroen Bosch expositie verlengd De Jeroen Bosch-tentoonstelling te 's-Hertogenbosch wordt verlengd tot en met 26 november a.s. Men heeft na uitvoerige beraadslagingen van alle bruikleengevers toestem ming gekregen om de kunstwerken elf dagen langer dan was overeen gekomen in 's-Hertogenbosch te houden. Voor deze verlengingspe riode zullen in geen geval nieuwe aanvragen voor groepsrondleidin gen meer worden ingewilligd. Schilder ie ILoedee Albert Houthuesen (64), vraagt zich af, of hij eindelijk is aangekomen op een keerpunt van wat hij zijn „ongelooflijke leven" noemt. Hij heeft zijn hele leven geschilderd en plotseling noemen de critici en verzamelaars hem een „meester". De schilderijen- deskundige Sir John Rothenstein zegt van hem dat hij „het enige thans levende voorbeeld van een onbekend groot talent" is. Van deze in Amsterdam geboren schilder, die eruit ziet en zich kleedt als een zakenman, maar even emotioneel en harts tochtelijk spreekt als hij schildert, is juist zijn derde „eenmans- tentoonstelling" in de Mercury Callery te Londen gesloten, na dat al zijn werken verkocht waren. ADVERTENTIE Bijna unaniem hebben de critici geschreven, dat zijn bewogen zeege zichten in de geschiedenis van de schilderkunst zullen worden vermeld als meeatei's tukken van emotionele kracht. Zij begroeten Houthuesen als een „nieuwe" grote schilder. Voor hemzelf klinkt dat „nieuw" ironisch, want aan sommige van zijn schilde rijen is hij in 1940 reeds begonnen. Een criticus schreef, dat de schilde rijen van Houthuesen geschilderd lij ken te zijn „in apocalyptische razer nij, alsof de schilder de laatste leven de mens was, die getuige was va laatste beroering, de universele vloed". Het „ongelooflijke leven" waarop Houthuesen terugziet, evenaart bij dat van zijn landgenoot Van Gogh in zijn worstelingen, armoede, perio den van handenarbeid en lichamelijk en geestelijk lijden. Perioden, w£ ADVERTENTIE GASVERWARMING? 13 CM SLANK PANEELGASRADIATOR schoorsteenafvoer; 72.5 cm hoog, 60 cm breed, 13 cm diep. Type 135.601 - netto capaciteit 4000 kcal/u 2^0 Type 136.6011 - netto capaciteit 7200 kcal/u jjjj m Kijk bij uw installateur, of gas bedrijf, of vraag inlichtingen bij Postbus 1143 - Den Haag 35-7-60 BEZOEKT ONZE TOONZALEN: Noordeinde 29, hoek Heulstraat, 's-Gravenhage. Ook zaterdags geopend van 8.30 uur tot 17.30 uur. hij werkte als loopjongen, kruide niersbediende, graveur, kolensorteer- der tijdens de oorlog, tot zijn gezond heid het begaf. Hoofdpijn, zenuwin stortingen en operaties, alles naar hij zegt veroorzaakt door ondervoe ding en zorg, hebben zijn hartstoch telijk schilderen voortdurend onder broken, maar er nooit een einde aan gemaakt. Als de critici het niet bij het ver keerde eind hebben, zijn Houthuesen schilderijen op het ogenblik waar schijnlijk de beste belegging, die men in de schilderkunst kan vinden. De Tate Gallery en een half dozijn andere Britse musea hebben ze ge kocht en de directeur van de Mercury Gallery zegt, dat het hem alleen maar spijt, dat Houthuesen niet meer produceert. Regering-F ranco waarschuwt tegen stakingsacties Het Spaanse ministerie van Binnen landse Zaken heeft gisteren in een communiqué gewaarschuwd, dat de arbeiders die gehoor zouden geven aan een oproep van de verboden „arbeidscomité's" om vandaag- vrij dag te staken en te betogen, de kans lopen hun werk, hun rechten en hun vrijheid te verliezen. Wat Madrid betreft heeft, volgens het communiqué, de politie en de guardia civil orders gekregen om met kracht de vorming van groepen betogers te verijdelen. Genoemde „ar beidscomité's" zouden hier en daar willen laten staken en de arbeiders van ondernemingen aan de rand van de stad bij het uitgaan van de fa brieken laten optrekken naar het centrum. Als voorzorgsmaatregel hebben de autoriteiten al ongeveer 400 arbei dersleiders gevangen gezet en poli- tieversterkingen naar Madrid gezon den. Ook de arbeiders in de provin cies Oviedo, Biscaje en Sevilla zijn gewaarschuwd. Het zou vandaag, op de „dag van de betogingen", een krachtmeting kunnen worden tussen de clandestiene vakbondsorganisa ties en het bewind van Franco. Bij Westduitse luchtmacht raket gestolen? (Van onze corr. in Bonn) Bij een eenheid van de Westduitse luchtmacht is een raket van het type „sidewinder" verdwenen. De „side winder" is een raket die in de lucht door Starfighters wordt afgeschoten met het doel andere vliegtuigen te treffen. Ze is 70 kilo zwaar, heeft een lengte van drie meter en een actieradius van ongeveer 3.000 meter. Eén van de interessantste aspecten aan de „sidewinder" is de zogenaam de infrarood-zoekkop. Nieuw is de helse machine echter niet. Nadat de raket uit het depot van :n dagvliegersgroep, die by Nürn- berg aan de Donau gestationeerd is, verdwenen was, heeft de procureur- raai in Karlsruhe de leiding van het onderzoek op zich genomen. Men spreekt van een sensationele verdwij ning en noemt openlijk het woord diefstal. is de vrouw vanl the Selfkicker? zat er achter de] snor van Cals? i moeten de weduwen! nu wonen? vond men het goud van Pompeji? is die Miss World toch zo 'n draak? <j PANORAMA geeft antwoord op de TTagen van de week zo boeiend is nu IiOSSE NUMMERS 60 CENT J BUIM 5000 VERKOOPPUNTEN, LOF IN BARCELONA Woensdagavond vond het eerste in de drie concerten die het Con- cersgebouworkest in Barcelona geeft in het kader van het Internationale Muziek Festival, plaats in het Pa- lacio de la Musica. Over dit door Bernard Haitink geleide concert heeft de „Diario de Barcelona" zich in lovende woorden uitgelaten. In de rubriek „Teatro, Musica, Toros" (Theater, Muziek en Stieren gevechten schrijft deze krant: Het werk van Heppener werd op magnifieke wijze ten gehore ge bracht door orkest en dirigent. Zon der enige twijfel behoort het Con certgebouworkest tot de allereerste categorie van symfonie-orkesten en Haitink tot 's werelds beste dirigen ten. Alleen al het luisteren naar de symfonie van Brahms was voldoende dat volledig te bevestigen. Slechts zelden hadden wij gelegenheid een uitvoering van een zo hoog artis tiek peil te horen. Want ondanks de be van dit werk was er een steeds groeiende geëngageerdheid de uitvoerenden, die een hoogte punt bereikte in het laatste deel. Haitink gaf ons een sobere doch te gelijkertijd geëmotioneerde Brahms, met een soepelheid van frasering die een lichte rubato teweeg bracht zon der echter de metrische precisie te schaden. In de uitvoering van De- bussy's „La Mer" ontdekte wy nieuwe facetten in dit symfonisch ensemble. Deze wijze van benadering van het werk was een wonder van klankkleur. In de dynamische op bouw werden nauwelijks waarneem bare pianissimi bereikt, die gelijken op een soort „klinkende windvlaag". Kort gezegd: dit concert kon be schouwd worden als een les in in terpretatie. Aan het eind was het publiek on beschrijfelijk enthousiast". In de pauze is de heer Bernard Haitink voorgesteld aan de gouver neur van de provincie Catalonië. ADVERTENTIE PIANOHANDEl VAH 1140 Verhuren Repareren Inruilen .^^^^Stemmen ■II

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23