LEIDSCH DAGBLAD Prettiger leven éb [•1 Wil de fiets die vanzelf gaat JAMIN FABRIEK KENDE NADELIG GEVOLG VAN SOFTENON BURGEMEESTER MOET HUIS UIT Zal Ziekenfonds wil verhoging premie NETJES IN NETJES 1.95 ♦S alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 No. 31417 Pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bfj vooruitbetaling:, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Opheffing van lectuurverbod Dienstplichtigen ook in burger Beperking van de groetplicht Prins Willem-Alexander is een half jaar oud. Ter ge legenheid van dit feit maakte zijn vader, Prins Claus, deze fraaie foto's. Links het Prinsje in een vrolijke hui en rechts geconcen treerd in zijn spel op grootmoeders schoot. Op de foto rechts vertoont het kleine Prinsje opvallende trekken die aan zijn moeder, Prinses Beatrix, doen denken. Paviljoen overgedragen Ir. S. H. Visser, commissaris-gene- Dor de „Stichting wereldten- onstelling" in Montreal, heeft gis- de sleutels van het Nederlandse iviljoen overgedragen aan burge- ieester J. Drapeau. De definitieve lilting van Expo '67 is thans vast- steld op zondag 29 oktober. Circa landen hebben besloten hun pa- iljoen niet af te breken, doch het schenken aan het eeuwfeest vie- tnde Canada. ligt in de bedoeling het Hol- mds huis begin '68 weer voor pu- 3ek open te stellen. Gedurende een zal dan het Nederlands pavil- en nog kunnen worden bezocht, let interieur zal enkele wijzigingen idergaan. ADVERTENTIE MATRASSEN De onder ede afgelegde verklaring van een Zweedse verpleegster kan een revolutionaire omwenteling vor men In het verloop van softenon- processen. Zowel in Zweden, als in Duitsland en Engeland, hebben ou ders van softenonkinderen processen aanhangig gemaakt tegen de fabri kant van het middel, Chemie Grü- nenthal. Volgens de verklaring van deze ver pleegster hoorde zü reeds in 1959, dus jaren voor de openbaarmaking van de schandelijke bijwerkingen van het softenonpreparaat, van de waar schuwing van een wetenschappelijk medewerker van Chemie Grünenthal geen softenon voor te schrijven aan vrouwen die in verwachting waren. De waarschuwing werd gegeven aan de American To- De vrije huren, die met ingang n 1 oktober in grote delen van ons nd gelden, hebben reeds vele huur- opgeschrikt. Veel huiseigenaren en hun bezit op voor eigen ge- of verhogen de huur sterk, ider de gedupeerden bevindt zich ids gisteren ook een burgemeester: M. Voster (38) uit het Brabantse oudrichem, een plaatsje van 2400 Toners. SIS) 3VA WEERBERICHT (benemende wind Bilt verwacht van heden- tot urgenavond aanvankelijk zwaar «Dikt met regen. Morgen overdag Üaringen en plaatselijk enkele den. Krachtige tot stormachtige ad, aan de kust wellicht tijdelijk urn, tussen zuid en zuidwest. Wei- verandering in temperatuur. .Opgemaakt om 11.40 uur) 28 OKTOBER o op: 7.26 uur; onder: 17.21 uur ian op: 0.21 uur; onder: 15.54 uur ogwater te Katwijk te 10.39 en te Leid# 23 u.; laagwater te 5.57 en 18.31 u. bestaat uit 36 pagina's Buurman-huiseigenaar J. C. Spronk heeft de burgervader door middel van een aangetekende brief verzocht het huis zo spoedig mogelijk leeg op te leveren. In afwachting hiervan zal de huur van f 78 per maand opgetrokken worden tot f 100 en als het lang duurt tot f 110. Buur man Spronk weigert commentaar „Er is al te veel over gepraat" maar het dorp weet het wel: de bur gemeester moet er uit om plaats te maken voor de binnenkort trouwen de dochter van Spronk. De burge meester zal niet op straat komen te staan: gisteravond kwam de gemeen teraad in spoedzitting bijeen en be sloot op korte termijn een ambtswo ning te laten bouwen. Ook gedepu teerde staten gaven, gezien 't spoed eisende karakter van de zaak, mon deling toestemming De ambtswoning kan begin volgend jaar klaar zijn. In afwachting daarvan zal de bur gemeester nog wel even op een vul kaan leven: de dreiging van het op straat komen te staan, de hogere huur en de boze blikken van de buur man („Ik begrijp het niet, we ston den altijd op heel goede voet met el kaar"). In ieder geval zal hij de zaak bij de kantonrechter aanhangig ma ken. Zoals men weet kan deze een huisuitzetting tot twee jaar uitstellen. bacco Company te Hamburg, dr. Hans-Joachim Weber. Deze heeft dit bevestigd. De Zweedse verpleegster hoorde de waarschuwing toen zij in Duitsland werkzaam was en heeft met haar ge tuigenis de verdediging van Chemie Grünenthal bij deze processen totaal omvergegooid. Dat de vrouw eerst nu reageerde, Is te wijten aan het feit dat het sof- tenonproces in Zweden tegen de fir ma kort geleden werd hervat. Daar bij bleek het tijdstip dat Chemie Grünenthal aangaf voor de ontdek king van de schadelijke bijwerkingen van het preparaat te verschillen met de ervaringen van de verpleegster. Broodprijs omhoog Recente stijgingen van de grond- stoffenprijzen in het bakkersbedrijf hebben de minister van Economi sche Zaken aanleiding gegeven na overleg met de Nederlandse Bak kerij Stichting er mee akkoord te gaan, dat met ingang van maandag de prijs van het brood met 1 cent per 800 gram wordt (Van onze parlementaire redactie) Minister Den Toom en de staatssecretarissen van Defensie hebben gisteren in de vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer een reeks maatregelen bekend gemaakt, die het leven van de dienstplichtigen prettiger kunnen maken. Het lectuurverbod zal worden opgeheven. Alle dienstplichtigen zullen binnenkort buiten de diensttijd burgerkleren mogen dragen. De groetplicht zal worden beperkt. Degenen, die langer dan 16 maanden moeten dienen krijgen in die extra tijd een maandelijkse toeslag van f 20, Het aantal vrijstellingen voor dienstplichtigen, die een weten schappelijke opleiding willen volgen, kan enigszins worden uit gebreid (om precies te zijn van 180 tot 225 per jaar). Daarover moet nog overleg met minister Veringa (Onderwijs en Weten schappen) worden gepleegd. Lectuurverbod Vooral het lectuurverbod zat de commissie hoog. Afgevaardigden van P. v.d. A, KVP, D'66 en VVD von den het onaanvaardbaar, dat de mi litairen wordt voorgehouden, wat ze wel en niet mogen lezen. Alleen de heren Van Dis (SGP) en Walburg (AR) wilden het verbod handhaven, terwijl de heer Harmsen (BP) vond, dat men het niet overhaast moet in trekken. Minister Den Toom (Defensie) deel de mee, dat de beslissing om het verbod op te heffen al was genomen. Voortaan zullen militairen alle lec tuur in hun bezit mogen hebben. Alleen zal gezagondermij n end epro vocerende of pornografische lectuur niet in kazernes en legerplaatsen mo gen worden verspreid. Het in bezit hebben van die lectuur zal niet meer strafbaar zijn. Als een commandant ingrijpt moet hfj daar de minister van in kennis stellen. Een kleine commissie uit de naaste omgeving van de bewindsman zal adviseren over de toelaatbaar heid van de betrokken lectuur. Burgerkleding Alle militairen zullen voortaan bui ten diensttijd in burgerkleren mogen Uitdaging aan Prins Philip I Prins Philip is door een fa- i brieksdirecteur in Wolverhamp. ton uitgedaagd eens in een fa- i briek te gaan werken. Dit was j de reactie van de president van de Lawdon Manufacturing Com- j pany op een verklaring van de prinsgemaal op woensdag j.l., I toen hij aan een lunch van 4 de „Nationale vereniging van j) ronde tafels" verklaarde, dat de (I Britse industrie door wanbe- j heer wordt geteisterd en er om. i op wees, dat een Amerikaanse f arbeider elf auto's per jaar pro- (1 duceert tegen slechts vijf door t een Engelse arbeider. „Trek een overall aan, maak uw handen eens flink vuil en f werk een half jaar in een fa- j briek", aldus de fabrikant Kirk, t die van mening is, dat de prins de industrie alleen kan leren i kennen door als arbeider te gaan werken. „Wij industriëlen f zijn van mening, dat de opmer_ kingen van Prins Philip een smet werpen op het werk wat wij doen". In zijn toespraak van woensdag had Prins Philip op geroepen tot vergaande hervor ming en modernisering van de industrie en het onderwijs en tot vermindering van de bureau oratie. Het Engelse onderwijs systeem noemde hij ,;ni$t aan gepast aan moderne voorwaar den" en de structuur van de regering beschreef hij als ..de grootste rijstpudding van alle maal". Naar de mening van Prins Philip moet er nodig eens iemand komen, die niet een steen, maar een flink rotsblok in de vijver gooit...... De Ziekenfondsraad heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid geadviseerd de premie de verplichte ziekenfondsverze kering voor 1968 vast te stellen op 7,2 De premie bedraagt thans 6,8 pet. De raad acht deze verhoging nood zakelijk ter dekking van de te ver wachten hogere uitgaven in 1968 (stijging kosten medische verzorging) en tot enige reservevorming. De Ziekenfondsraad heeft eveneens geadviseerd de premie voor de on derscheidene premieklassen van de ,bej aardenmeken fondsverzekering" voor 1968 te bepalen op resp. f3.18, f 6.36 en f 9.54 per week. Dit zou be tekenen een verhoging met resp. f 0.46, f 0.92 en fl.38 per week t.o.v. de geldende bedragen. De raad meende daarbij, evenals in 1966, de aandacht van de minis ter te moeten vragen voor bezwaren tegen de wijze van financiering der b e j aardenverzekeringalsmede de toenemende belasting van d zekerden van 65 jaar en ouder als gevolg van de sterke premie. De raad heeft de minister inzake de desbetreffende problematiek ver zocht op korte termijn een onderzoek te doen instellen. nen bepalen of in hun kazerne of op hun legerplaats de groetplicht ge handhaafd moet worden. Het groe ten op straat noemde de minister „een kwestie van burgerlijke beleefd heid", die gehandhaafd dient te wor den. Legerauto's met zogenaamde sterrenborden zal de militair niet meer hoeven te groeten. De toeslag van f 20,- per maand voor de tijd, dat dienstplichtigen lan ger dan 16 maanden moeten dienen was de enige financiële tegemoetko ming, die de minister deed. Diver se afgevaardigden (P. v.d. A, KVP, CHU) drongen aan op een vakantie toeslag, maar de minister wilde er niet aan omdat er geen geld voor is. De socialist Wieldraaier diende daar op een motie in. waarin hy vroeg om zes procent vakantietoeslag van af 1 januari 1968. Hij verwierf er alleen de steun van de CPN mee. Met 4 tegen 9 stemmen werd be sloten de Kamer te adviseren de mo tie te verwerpen. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE v. d. lorsl voor ileugafelt VIJF MEIPLEIN 34 ADVERTENTIE Minister Den Toom aangenamer leven voor dienstplichtigen rondlopen, behalve degenen, die in eerste opleiding zijn. Dat komt op neer, dat recruten van Marine Luchtmacht negen weken in uni form moeten lopen en die van de luchtmacht twee maanden. Tenslot te is het dragen van burgerkleren voor degenen, die op schepen dienst doen beperkt in verband met de berg ruimte. Wanneer de maatregel in gaat hangt af van overleg met de Spoorwegen. Als alle militairen in burger reizen wordt controle door de Spoorwegen moeilijker. Daarvoor moet een oplossing worden gevon den. (ADVERTENTIE) pij] Kom de Cady bekijken bij: y GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden Kan ook gefinancierd worden in 6-7-12-18 mnd. Ie aanbetaling 90. Lijk van Belgische visser werd geïdentificeerd De kotter KW 186 „Anna Jacob" van schipper P. van Duin heeft woensdagmorgen, zoals het L.D. reeds berichtte op ongeveer 40 mijl noord ten oosten van de verkenningsboei „Molengat" bij Den Helder bij het binnenhalen van het net een lij] opgevist. Drie Belgische vissers heb ben dit gisteren herkend als te zijn van Leon Vantorre. 37 jaar, uit Zee- brugge. Hjj was opvarende van d< Zeebrugge 443 „Mercator" die, naai wordt aangenomen, in de stormen van de vorige week met mar muis is vergaan. De Helderse politie laat de familie overkomen teneinde de identificatie te verzekeren. verpakken wij GOED ZICHTBAAR onze collectie BLOEMBOLLEN. Zelf neuzen, zelf zoeken zelf Uw eigen bollenpakket samenstellen. Niet wachten PAPERWHITES. U kent ze wel Op grind of zand. Flink water en zo op de vensterbank. KROKUSSEN, boshyacinthjes, Ixia's keizerkroontjes, heel veel leuke klei-, ne soorten, die meestal vergeten wor den Vraagt advies bij vakmensen, bfl 1 Nieuw* Rijn 60 Tin 20824 (01710) j ADVERTENTIE ADVERTENTIE elke dag een ander voordeel niet duur wel heerlijk euwo Tot adsistent bij de ge neeskundige kliniek te Lei- 1 den, is aangestel dde heer Dr. J. E. van Iterson J. Azn. ter vervanging van den heer J Dr. P. J. Barnouw. Vergadering van den Ge- meenteraad van Leyden, op donderdag 31 Oct. 1867, 's na- middags te twee uur.éé Onderwerpen o.a. Voorstel van H.H. Curatoren der Hoo- 1 geschool, tot gedeeltelijke 1 demping van de Binnenvest gracht bij de voormalige i Rijnsburgerpoort. 30{<9<^C9CSCf<iC)S0b'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1