„Yan de brug af gezien" in een meer aardse visie dagelijks'ngoede portie vlees vlees elmis-, verantwoord, eten waarom is Pontiac het meest verkochte Zwitserse horloge in nederland? Pontiac tijd juiste tijd PONTIAC Onverflauwde werking van Miller's drama rOMADO HET VEILIGE ANTI- SPATDEKSEL Krommenie 1/ linoleum Nieuw wereldrecord pianospel: Clausen Liturgie-hervorming in de R.K. Kerk Uitvoerigste Dode Zee rol in Israels handen «IJSDAG 24 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Sterk ensemblespel bij „Haagse Cornedie" (Van onze kunstredactie) „A view from the bridge" na twaalf jaar. Er is de herinnering aan een geëmotioneerde tragedie, een melodrama welhaast, waarin de thema's „jalouzie en sociaal protest om de voorrang" strijden. De geboorte van dit stuk over je Amerikaanse sjouwerman Eddie Carbone is destijds wat moeizaam tot stand gekomen. Miller hoorde het historische ver haal van een havenarbeider en heeft dat toen zo direct en pri mair mogelijk op het toneel willen brengen. Het verhaal van Eddie Carbone is tiet alleen door het toneelsucces, mede door de film met Raf ftllone bekend geworden. De New- jtrkse havenarbeider krijgt twee ge trouwde neven uit Sicilië in huis, die ils illegale immigranten hun geluk iomen beproeven in de welvarende tereld. De jongste van de twee ne- ita vat liefde op voor Catharine, het nichtje van Eddie dat deze met een iiderlyke adoratie heeft opgevoed. Dc jaloezie van de man, die voelt dat hl) buitenstaander gaat worden op bet moment dat Catherine als vrouw intwaakt, leidt naar een noodlots- mtwikkeling. Na zyn verraad van ie twee Italianen kan hy het res pect van zyn milieu niet meer her- itellen en hy sterft in een gevecht. Zuivere passie In een gegeven dat veel op een me- hirama lijkt en dat als een sociaal funa te boek staat mag men een irelle datering veronderstellen. Maar uels met Millers „Dood van een l&ndelsreiziger" al aangetoond was, HUkt de schrijver het gebruik van erde elementen in zijn rerk zo zuiver af te stemmen, dat iet universele ervan nu reeds consta- lar is. De opvoering door de laagse Cornedie, zaterdag in de Ko- ïinklyke Schouwburg, is daarmee al [erechtvaardigd. ,Van de brug af gezien" heeft on- nks zijn primitieve aanschijn als ioodlot-sdrama, waaraan Miller niet leeft willen raken, toch bij nadere :houwing een gecompliceerder üroon. Miller keert zich tegelijk te- de Amerikaanse maatschappij- de (de weerloze immigranten, die tli een beter bestaan trachten te :overen maar de wet tegenover vinden) en vereenzelvigt zich t die wet in de kritiek, welke de focaat op Eddie uit als deze zich i onrechte op de wet beroept. Ed- Carbone staat in het centrum >n dit drama niet alleen tegenover jn familie en zijn milieu, maar :eer nog tegenover zichzelf. Hij iraait zich als het ware in een touw «t dat hem tenslotte verstikt. De van de verteller, die enkele ma- ia ook in de actie wordt betrokken, irrvult de functie van het Griekse De aanwijzingen, die Miller 'oor het décor geeft, duiden erop, ADVERTENTIE Tip voor Ij; handiger huishouden (Bakken en braden... en tóch de keuken schoon I) fêg hinderlijke spatduiveltjes! Ze rijgen eenvoudig geen kans, als ütnieuweTomado anti-spatdeksel P braad- of koekepan ligt Ook (Slaat het vuur nóg zo hoog onder efetuk, eieren of pannekoeken, «fl slim aluminium deksel met leine ontsnapgaatjes voor de torn. En een speciale uitholling 'het midden om onder het braden 'sier bij het vlees te doen. Het tóante korstje? Verzekerd, me- wwl Dit onmisbare deksel, dat Mop elke pan, kost f5,90. f5,90 méér Hps? Vraag uw winkelier om de ^Mkfolder "Hartewensen"- Cf schrijf aan ;*ado,Tomadohuis. afdeling K., Dordrecht. dat hij in de richting van een Griekse tragedie heeft gezocht en dit mense lijk drama tot een van alle tijden heeft willen maken. De titel duidt ook op een dergelyke distantie. Prachtig doorwerkt Henk Rigters is destijds met een in helder licht gezette voorstelling dich ter bij Millers uitgangspunt gebleven dan Paul Steenbergen in samenwer king met Dolf de Vries nu bij De Haagse Cornedie voor ogen stond. Het werd eerder dan een ,Van de brug af gezien' een ,Van de grond af gezien'. De voorstelling ontpopte zich als veel aardser, een zeker te verdedigen standpunt nu er voor een uitgebalanceerd naturalistische stijl zowel een ideale bezetting te vinden bleek als een vele mogelijkheden biedend decor van Hep van Delft. De aankleding maakte zich zelfs met winst los van Millers aan- wyzingen in een bijna tastbaar stukje New York met als prachtige vondst de telefooncel, dreigend symbool, dat het begin af wacht op een stui tende functie. Dit imposante decor bood de regie bovendien de mogelijk heid uit de diepte te ensceneren, het geen enkele malen tot indrukwekken de momenten leidde (de tweede en laatste komt van Eddie naar de ad vocaat). ,Van de brug af gezien' kwam tot een prachtig doorwerkte voorstelling, die gedragen werd door byna vol maakt ensemblespel. De rol van Ed die, ook al eerder door Ko van Dyk gespeeld, heeft iets van de bewege- lyk aggressieve bokser verloren. De regie trok de huif van het noodlot nu eerder over dit stuk. Nadat Eddie zich heeft kunnen verklaren tegen de daden, die hij later zal begaan - uit spraken met raffinement door Miller ingevlochten - wordt hy snel de ge tergde grommende hond, een tragi sche figuur in gevecht met zichzelf. D'it laatste aspect is er in de Haagse voorstelling met markanter trekken uit naar voren gehaald. Een bezadig der geworden rol met nog meer diep gang. Grote soberheid Veel dichter bij de grond stond het paar dat vroeger door Sigrid Koetse en Ramses Shaffy werd gespeeld. Catherine verwierf bij Anne-Wil Bla kers een verwarmende eenvoud, een grote uitstraling van eerlijke sponta niteit, in het karakter van Rodolpho, haar vriend, werd bij Wim van Rooy- overigens zeer overtuigend - meer af stand genomen dan gebruikelijk tot het motief der homosexualiteit. Zijn rol was concreet en sterk aangege ven in de verwarring, die de situatie hem oplegt. Kees Coolen gaf een op merkelijke vertolking van Mario, te meer daar deze, de oudste van de twee immigranten weinig tekst is toegemeten. De onbuigzame trots van een eenvoudige Siciliaan werd door hem prachtig belichaamd. Anny de Lange in de rol van Eddie's vrouw Beatrice voegde een aantal mooie momenten toe aan de voorstelling in haar onvermogen met rede het on- Arthur Miller stuitbaar noodlot te keren. De Haag se presentatie won het - door een sterke bezetting - over de hele linie van de vroegere. Ook de kleinere rollen werden door Jacques Luyer, Gerard de Groot. Eduard Palmers, Jan Grefe en Roelof den Ambtman in styl vertolkt. Blijft over de rol van mr. Alfieri, de advocaat, Paul Steenbergen ging zo mogelijk tot een nog groter sober heid terug dan hy zich in zijn spel al heeft opgelegd. Zyn aardse regie opvatting trok hem voor deze rol evenwel veel grond onder de voeten weg. De .koori-functie kreeg door het wegnemen van afstand minder waar de, leek soms zelfs overbodig, waar door er door hem en het publiek niet de volle concentratie voor op te bren gen was. De spelmomenten met Ko van Dijk maakten dat echter goed. Het werden hoogtepunten in ,Van de brug af gezien', by de première lang durig toegejuicht. ADVERTENTIE sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook Liederen van Sj ©stak©witsj beleefden bun première Hemelse schoonheid' Zeven liederen van de we reldberoemde Sowjetrussische componist Dmitri Sjastako- witsj zijn gisteravond in het Tsjaikowski conservato rium in Moskou voor een ent housiast publiek voor het eerst uitgevoerd. De componist, die herstel lende is van een ongeluk waar bij hij een been heeft gebro ken, kon de wereldpremière niet bijwonen, maar luisterde thuis naar een radiouitzending daarvan. De liederen, welke gebaseerd zijn op gedichten van de overleden Rus sische dichter Alexander Blok, wer- In Haarlem: De 43-jarige Haarlemse pianist-entertainer Billy Clausen heeft het wereldrecord pianospelen-aan-een-stuk-door, dat sinds 21 april 1966 met 34 uur op naam stond van de Ameri kaanse musicus Herald Whitacker, verbeterd en gebracht op 34 uur, twee minuten en 15 seconden. Zaterdagmorgen om 10 uur klon ken in het Haarlemse café-restau rant Dieben de eerste noten door de zaal. Het café was voor deze bijzon dere gelegenheid het gehele week einde open. Een jury was aanwezig om er op toe te zien, dat de pianist zich aan de regels hield. Aanvankelijk had het in de bedoe ling gelegen het 14 dagen geleden in Zandvoort gevestigde record orgel spel van 36 uur, gevestigd doo* de 61- jarige organist Nico Krap, te verbe teren met twee uur. Toen het zon dagavond voor iedereen duidelijk werd, dat de heer Clausen in zijn op zet zou slagen (na 33 uur speelde hij volgens omstanders nog even fit als toen hij begon, alleen had hy wat last van kramp in zyn vingers), deed hij een byzonder loffeUjke geste ten opzichte van zyn Nederlandse col lega. Na 34 uur en ruim twee minu ten stopte hy vyf minuten en maakte vervolgens de 38 uur tot zon dag 12 uur) vol. Daarmee had hij wel het wereldrecord pianospel verbeterd, maar zyn collega bleef in het bezit van zyn wereldrecord orgelspel. „Ik kreeg tydens mijn recordpo ging zoveel respect voor mijn oudere collega, dat ik hem deze geweldige prestatie niet wilde ontnemen", aldus een glunderende Billy Clausen na afloop. Opmerkelijk is, dat de heer Clau sen slechts enkele malen bekende wUsjes heeft moeten herhalen. Hy speelde alles uit zyn hoofd en zyn repertoire bleek uit enkele honder den nummers te bestaan. den gezongen door de sopraan Galrna Visjnevskaja van het Bolsjoi-theater aan wie de liederen ook opgedragen waren. Na elk nummer moest zy een toe gift geven en aan het slot bracht de overvolle zaal haar gedurende 10 mi nuten een staande ovatie. Na afloop zei zy dat de liederen van een „hemelse schoonheid" zyn. De zangeres werd begeleid door een trio waarin haar echtgenoot Mstis- lav Rostropowitsj de cello bespeelde., David 'Oistrach de viool en de Sow- jet-componist Moisei Weinberg de piano. Oorspronkelyk was het de be doeling geweest dat Sjostakowitsj zelf de pianoparty zou vertolken. De liederen vormden een onderdeel van nieuwe werken van Sjosstako- witsj welke voor 7 november het gou den jubileum van de bolsjewistische revolutie zullen worden uitgevoerd. Zijn zoon Maxim heeft onlangs de première gedirigeerd van het symfo nische gedicht Oktober, dat de revo lutie verheerlijkt. Op 26 september de première van het tweede con cert van Sjostakowitsj voor viool en orkest, waarby Oistrach solist was. Vandaag zal de première zijn van een prélude voor orkest en blazers ter herinnering aan de verdediging van Stalingrad in de tweede wereldoor log. Blok is in 1921 vier jaar na de re volutie, op 41-jarige leeftyd gestor ven. Hij heeft veel heldendichten over de communistische machtsovername geschreeven, maar is als een teleur gesteld man gestorven. ADVERTENTIE Goud met gouden band 1. Een Pontiac geeft feilloos de tijd 2. Een Pontiac is mooi, welk model ook S. Een Pontiac beeft een bescbeiden prijs 4. Een Pontiac: geen kosten, wat er ookinde garantietijdmee gebeurt. En om nog vele andere redenen, die uw Pontiac-dealer u graag zal vertellen. Muurschilderingen met verf besmeurd De wereldberoemde Sigiriya muur schilderingen, die beschouwd worden als een van de kostbaarste kunst schatten van Azië, zijn besmeurd met verf. Aangenomen wordt dat de fresco's, waarop vrouwen met ontbloot boven lichaam zijn afgebeeld, in het Sigi- rlya rotsfort op Ceylon, besmeurd zyn door bewoners van krottenwy- ken uit de omgeving, aan wie bevel was gegeven hun woningen te ver laten. Een woordvoerder van het British Museum in Londen zei, dat het een onherstelbaar verlies zou zyn als ze ernstig beschadigd waren. Douglas Barratt, plaatsvervangend conserva tor van de afdeling van Oosterse kunsten, zei samen met de tempel- schilderingen in Tanjara en Ajanta in India, vormen de muurschilderin gen in Sigiriya de voornaamste groep van vroege Oosterse schilderingen". Het Smithsonian instituut in Washington betaalt de poging tot restauratie, die echter zeer moeiiyk zal zyn. De fresco's bladderen en zyn byzonder kwetsbaar. Na eeuwen-lange erosie Is er slechts een zestal over. De fresco's staan af gebeeld in Unesco-publicaties over de kunstschatten van de wereld; zy trekken bezoekers uit de gehele we reld. Tydens de bisschoppensynode in Rome, waar op het ogenblik de her vorming van de liturgie aan de orde is, hebben gisteren de voorstellen van de postconciliaire raad voor de liturgie veel byval geoogst. Deze voorstellen hebben onder meer be trekking op het vaststellen van een zogenaamde „normatieve" mis, die ge richt is op een actieve deelneming van de gelovigen met behoud van het wezeniyke van de traditie. Het Is de bedoeling, dat deze mis vandaag in de zaal waar de synode vergadert, wordt opgedragen. Kardi naal Lercaro, de voorzitter van de raad voor de liturgie, heeft meege deeld, dat de nieuwe ritus na drie Jaar intensieve studie is vastgesteld. Verschillende sprekers eisten giste ren dat de vertalingen van de mis tekst zodanig zullen zyn, dat ze ook voor de eenvoudige gelovigen in de diverse landen begrijpeiyk zyn. Daar om moesten de bisschoppen meer vryheid dan tot nu toe hebben wat deze vertalingen betreft. Enkele mis- bisschoppen uit gebieden waar weinig priesters zyn, drongen erop aan ook leken de bevoegdheid te geven de communie uit te reiken. De uitvoerigste „rol van de Dode Zee" die ooit gevonden werd is, naar prof. Jadin, één van de voornaamste Israëlische oudheidkundigen, heeft bekend gemaakt, in het bezit van Israël gekomen. De aartsbisschop Dwyer van Bir mingham verklaarde gisteren ttfdene een persconferentie na afloop van de synodale by eenkomst, dat de her vorming van de liturgie erop gericht is het gemeenschapskarakter van de mis te beklemtonen. Vroeger, toen het latyn gebruikt werd by het ce lebreren van de mis, waren de gelo vigen in de kerk vaak alleen als in dividuen aanwezig, die niet goed be grepen waar het nu eigeniyk preiea om ging. Het staat op het ogenblik we! vast dat de synode zondag zal eindigen* Eland (Oegstgeest) bil j ar tkampioen R. Eland (De Roode Leeuw) heeft de eerste titel van het biljartdisfcrlct De Bollenstreek in het seizoen '67— '68 veroverd. Hy won na spannende stryd het kampioenschap vijfde klas se libre. Eindstand; 1. R. Eland (De Roode Leeuw) 12pnt., moy. 1.29; 2. D. Groe nen ('t Soldaatje) 12 pnt., moy. 1.181 3. L. Brekelmans (De Parel) 10 pnt., moy. 1.41; 4. P. de Ruiter (Passage) 6 pnt., moy. 1.41; 5. W. Slootbeek (Luto) 6 pnt., moy. 1.15; 6. G. Mens (Welgelegen) 6 pnt., moy. 1.13; 7. W, v. Nobelen (Luto) 4 pnt., moy, 1.10J 8. W. van Leeuwen (Vios) 0 pnt, moy.0.89. De rol, die volgens Jadin „enig in haar soort is wat de inhoud be treft", is gevonden op de plaats van de nederzetting van de „Qoeram- secte in, de woestyn van Judea, waar ook de overige in het hebreeuws geschreven 2000 jaar oude rollen van de Dode Zee zyn gevonden. Jadin zei in een toespraak tot een zitting van het Israëlisch genootschap voor bodemonderzoek, dat de rol in clusief alle fragmenten en onvolledige kolommen 8.6 meter lang is. Zelfs de „rol van Jesajah", welke tot nu toe werd beschouwd als de ADVERTENTIE In het actieve leven van deze tijd 19 dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit, de eiwitten In vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit Bovendien, vlees is goed voor de lijn. Kortom langste die nog bestaat en bewaard wordt In het „Boekenschryn" van het Israëlische museum in Jerusalem, is slechts 7,34 meter lang. De pas gevonden rol Is nog niet geheel ontcyferd, vertelde Jadin. Zy behandelt vier groepen van onder werpen, alle betrekking hebbende op de joodse godsdienstige riten van de Qoemramsecte in bybelse tyden, d.w.z. van meer dan 200 Jaar geleden. Wat de oorsprong van de rol betreft meent Jadin, dat zy niet behoort tot die, welke zich in het Palestyns oudheidkundig meseum (Rokefeller- museum) in oostelyk Jeruzalem be vinden, maar hy vindt het nog te vroeg om de omstandigheden van de vondst te onthullen". Hy verklaarde„Al wat kan worden gezegd is, dat de rol illegaal en onder buitengewoon slechte omstan digheden werd bewaard, waardoor de staat waarin zy verkeert, verder is verslechterd". .Haghesangers' naar Tsjechisch Festival Het Koninklijk mannenkoor „Die Haghessnaghers" zal op uitnodiging deelnemen aan het tiende internatio nale koorfestival te Jihlava, dat ge houden wordt van 25 t/m 28 novem ber van dit jaar. Het koor zal on der leiding staan van Jos Vranken. ,Die Haghesanghers" zullen als enig koor uit de Westerse landen op dit festival aanwezig zyn. Tydens het festival zullen Die Ha ghesanghers 28 werken, waaronder het Europees drieluik van de Neder landse componist Henk Badings ten gehore brengen. In de geboorteplaats Dobris van de Tsjechoslowaakse com ponist Dvorak worden door het Haag se koor tydens een herdenkingscon cert Tsjechische koorwerken uitge voerd. .Die Haghesanghers" die dit jaar hun 50-jarig bestaan herdachten, zullen zaterdagmorgen. 25 november van Scriphol vertrekken. Dinsdag avond laat 28 november zullen zy per vliegtuig terugkomen. Nico van der Linden naar Merano (Italië) De dirigent Nico van der Linden heeft een uitnodiging gekregen om in de loop van 1968 als gastdirigent op te treden met het symfonie-or kest van Merano in Italië. Hy zal in totaal acht concerten geven in april, mei, augustus en oktober. De heer van der Linden zal daarby ook Nederlandse werken introduceren. ADVERTENTIE DEALER ^ei/e ^Brinks Leids Juweliersbedrijf BREESTRAAT 1140 TEL. 26127

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9