„Ik ben er aan verslaafd 310/ Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris r?ddkr Henny Schoute9 Nederlands enige oorlogscorrespondente in Saigon Vietnam? Gewoon een luxe oorlog 2 /0 rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet en cjióteren !*ni\ DINSDAG 24 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze Haagse correspondent) „Vietnam is voor mij een vuurdoop. Als de oorlog daar is af gelopen, ga ik weer naar een ander front. Waarom? Omdat de oorlog de bikkelharde werkelijkheid is. Ik ben er gewoon aan verslaafd". Aan 't woord geen fanatieke beroepsvechtjas, maar Nederlands permanente oorlogscorrespondente in Saigon: Henny Schoute (28). Ze vindt 't Nederland terug te zijn, zij 't dan voor een maand. „Ik ben hier voor zaken. Een uitgever heeft me ge vraagd een boek te schrijven over m'n ervaringen in Vietnam." Ze mist de zon en 't werk, zegt ze. Dat werk: reportages voor de ac tualiteiten-rubriek van de NCRV en het protestantse weekblad De Spie gel. De mini-gerokte verslaggeefster achter een ijsje in het Amsterdam se restaurant „Polen" zegt: „Bij de NCRV hebben ze me verweten dat ik te pro-Amerikaans ben. Als je hier niet anti bent, lig je eruit. Maar ik laat me niet in 'n hokje duwen. Ik breng gewoon verslag uit. En dat doe ik objectief. Natuur lijk heb ik wel een persoonlijke me ning, maar die laat ik achterwege. Wat ik een giller vind, zijn die de monstraties hier tegen het Ameri kaanse beleid in Vietnam, 't Zijn altijd weer dezelfde figuren met geiteharen sokken. De meesten we ten niet eens waar 't om draait." Henny Schoute meent het na zeven maanden Vietnam w e 1 te weten: „Die oorlog is zo simpel als een eitje, de bestrijding van het com- matigjes om in Je krijgt cijfers van de doden i i de krijgsgevangen gemaakte Vietcong! Ik weet niet of die cijfers juist zijn. 't Gaat op diu persconferenties soms heel hard toe. Ik was er een keer bij, dat een Amerikaanse collega vroeg of het waar was dat er een bom was gegooid op een Zuidvietna- mees dorp. Hij kreeg te horen, dat zullen we voor u uitzoeken. Later bleek dat ze die informatie hadden achtergehouden. Ik lees ook de twee Engelstalige kranten die in Saigon uitkomen. Verder praat ik veel met m'n Vietnamese vrienden. TIMES De blonde, kortharige verslaggeef ster, die in de journalistiek debu teerde als correspondente voor de Emmer Courant, later de vrouwen pagina redigeerde van het Haar lems Dagblad en drie maanden in Amerika rondreisde, vertelt dat het lezen van een artikel in het week blad Times haar carrière aan het begin van dit jaar plotseling een an dere wending gaf. „Dat verhaal ging over de vrouwelijke oorlogs correspondenten in Vietnam. Opeens wist ik het. D&ftr moest ik ook heen. Kijk, ik heb het vanaf mijn zestien de al gewild. Ik was een enorme fan van Alfred van Sprang, ik zat altijd bovenop de radio als hij ver slag uitbracht. Ik heb m'n hele boel tje opgedoekt. Dat leverde me aar dig wat geld op. Toen heb ik een vliegticket gekocht voor Saigon, kostte me 1800 gulden. Dertig uur vliegen en toen stond ik op het vlieg veld met m'n tikmachine, een band recorder en wat filmrolletjes. Alles wat ik over Vietnam wist, had ik uit krantenknipsels. In het begin sloot ik me bij de Amerikanen aan. Dat is begrijpelijk. Uiterlijk heb je het meeste met hen gemeen. Ze zijn lang. net als ikzelf. Ik ben 1 meter 75. Nu heb ik meer Vietnamese dan Amerikaanse vrienden. „We zitten in Saigon met 500 jour nalisten. Voor driekwart Ameri kaans. Er is precies een handjevol vrouwen onder. Ik heb heel weinig contact. De Amerikanen vormen een echte kliek." Iedere dag geven de Amerikaanse en de Zuidvietnamese voqrlichtingsdiensten afzonderlijk een persconferentie. De meesten gaan alleen naar de Amerikaanse, die is gewoon beter georganiseerd. LASTIG Ze zegt dat ze in Sadgon weinig merkt van de oorlog: ,,'s Avonds na elven hoor je in de verte wel vuren, omdat 't dan stil is" „Overdag is het vooral de alom tegenwoordige aanwezigheid van de Amerikanen, waar je met je neus op gedrukt wordt. De soldaten op straat, de jeeps, het militaire vracht verkeer. Het is allemaal heel onwe zenlijk. Het wordt pas echt als je mee op operatie gaat. Dat regelt 't Amerikaanse perscentrum voor je. Ik ben twee maanden meegeweest in Zuidvietnamese gevechtsvliegtui gen langs de kust. Heb bombarde menten meegemaakt, gewonde sol- Sophia Loren woonde giste ren in het San Marco Theater in Napels de première bij van de film „C'era una volta Tij dens de werkzaamheden voor deze film kreeg Sophia een mis kraam. Ze kwam gisteren in een prachtig gouden toilet het thea ter binnenrechts haar echtge noot Carlo Ponti. Zo kom ik aan mijn verhalen. Hoe in die mannenwereld reageren op meisje? De Amerikanen zijn vaak daten gezien, veldhospitalen bezocht, erg lastig. Ze willen met je uit. Die De Amerikaanse hospitalen zijn Vietnamezen niet". uitgerust met de modernste appara- Lex Goudsmit slaat unieke aanbieding voorlopig af tuur, er is genoeg bloed, voldoende eten voor de patiënten. Het is ge- i een luxe oorlog. Ik ben ook by evacuaties geweest van Zuidvietna- n, die overgebracht werden vluohtelingenaorpen. Boeren die met hun varkens en koeien in helikopters worden opgetakeld. Dat gaat allemaal leuk". Henny Schoute ontgaat de tragiek in bepaalde situaties nogal eens. Zij staat zoals zij zelf zegt een „klinische benadering" van de za ken voor: „Kijk, als je je al dat leed moet aantrekken, ga je eraan ka pot". Onbewogenheid is natuurlijk 't andere uiterste. Het militaire as pect van het oorlogsbedrijf schijnt haar vooralsnog meer bezig te hou den dan het leed van de mensen, die daarvan het slachtoffer worden. Een bezoek aan de burgerzieken huizen en de weeshuizen van Zuid- Vietnam heeft ze niet gebracht. Ze staan wel op haar programma: „Ik 'heb geen haast", zegt ze. Wel heeft haar parachutistenbrevet behaald by de Vietnamese Airborne Divisie voor zes verplichte sprongen en •twee weken grondtrainixrg worden gevraagd. Ook mag ze zich sinds kort „ere-kapitein" noemen van het Zuid- Vietnamese F—5 squadron. Hoe den ken de Vietnamezen in Saigon over de oorlog? „Ze willen gewoon met rust gelaten worden. Ze zijn de oor- Lex Goudsmit, hoofdrolspeler i musical „Anatewka" heeft een een Nederlandse acteur unieke bieding gekregen. Richard Dillrow, de Londensse producent van dt -ternationaal bekende musical heeft hem nameiyk gevraagd de rol „Tewje" die hü thans met si in Nederland speelt, ook in het Lon- dense Westend te komen spelen. De hoofdrol in de Engelse voorstelling, die de oorspronkeiyke titel „Fiddler on the roof" draagt, wordt thans vertolkt door de Israëlische acteur Chaim Topoi, die de produktie februari na een jaar speeltyd 'erlaten. De producent hoopte ,dat Lex Goudsmit de rol onmiddeliyk overnemen. De Nederlandse teur heeft het voor hem aantrekke- ïyke aanbod voorlopig moeten af slaan wegens verbintenissen in Ne derland. Tot september volgend jaar speelt hij nog in „Anatewka" en daar na is Ihj contractueel gebonden aa: de musical .Man van La Mancha' Topoi heeft nu besloten voorlopig de Londense „Tewje" nog te blyven spelen. Nietemin heeft de theaterpro ducent zijn aanbod aan Lex Goud smit om na afloop van zijn contrac ten alsnog naar Londen te komen, gehandhaafd, omdat hy van mening dat de musical daar nog zeker jaar op het programma biyft staan. Producent Pilbrow zag Lex Goudsmit voor het eerst by de Ams terdamse première van „Anatevka" Op de foto Chaim Topoi en Li Goudsmit, twee Tevjes. log moe. Maar ze beseffen ook, dat ze Amerika nodig hebben en ze willen niet onder een communistische dic tatuur leven. NIET BANG Ik hoop voor hen dat het gauw is I afgelopen. Armoe en gebrek zyn er niet in Saigon. De zwarte markt in typisch Amerikaanse produkten bloeit er weldg. De huren zyn er al leen waanzinnig hoog. Ik betaal f 400 voor myn kamer. Voor m'n le vensonderhoud heb ik heel weinig nodig. Ik eet 's morgens stokbrood en e e n keer per dag soep. Soms een goede maaltijd in de officiersmess. Dat is alles. Met die warmte, het is tussen 30 en 35 graden, heb je ook niet veel trek. Ik ben in die 7 m den 35 pond afgevallen. Myn ders schrokken toen ze my terugza gen. Iedere keer schrijven ze me, da laar Nederland moet terug ko Ze maken zich dikwijls erg gerust. Op de televisie zien ze niets dan narigheid over Vietnam Maar terwyi zij naar een bombar dement zitten te kijken, zit ik in een nachtclub. Of ik weieens bang ben? Nee. Zelfs j een derde wereldoorlog jaagt me geen schrik aan. Wat komen moet, moet komen". I ADVERTENTIE John Steinbeck geopereerd De Amerikaanse schrijver John Steinbeck (65), die ruim twee weken geleden met een wervelbreuk in een Newyorks ziekenhuis werd opgeno men, is gisteren geopereerd. Zyn toe stand wordt bevredigend genoemd. Dat doet de NMB voor u! desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar ook zich thuis voelt! Lelden: Breestraat 61-63. Saesenheim: Postwykkade 1. NEDERLAND I VARA: 6.55 uur 7.00 uur Pipo de clown Nieuws De Lucy-show Koning Klant Journaal Achter het nieuws Sneeuwwitje op de golven Televisicrechtbank (2) Naastenliefde kent geen mini-mode Laatste nieuws NEDERLAND II: 6.55 uur 'Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Dag dinsdag 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur De eenentwintigste eeuw (Reis 8.00 uur Journaal 8.20 uur Dubbelspion (Amerikaanse t.v.- 9.10 uur Afrika kijkt naar Europa 10.00 uur Tweeduuster 10.30 uur Laatste nieuws UH het radioprogramma: Hilversum I: 8.00 i spijt is in ons nummer van gisteravond het TV-pro- >or hedenavond opgenomen. Wij bieden daarvoor onze verontschuldigingen aan. De sportjournalist Joris van len Bergh heeft eens gezegd: „Wat goed is komt snel". Met ;en variatie daarop zou je kun- ïen zeggen: „Wat goed is komt terug". Dat blykt dit seizoen weer op de televisie, zowel „mu,- ziekmczaïek" van Willem Duys is teruggehaald als de televisie rechtbank van de VARA, de een wat ouder, de ander wat jon ger. maar allebei uitzendingen die indertijd veel succes hadden. Ook het instituut van de quiz is weer in ere hersteld, de ene na de andere quiz vliegt de pan uit, terwijl het een paar jaar geleden nog leek alsof de quiz snel zou zyn uitgediend. Giste ren kregen we dan de eerste zit ting vam de televisie-rechtbank te zien. voor het eerst met een moord als onderwerp. Als presi dent van de rechtbank trad niet prof. Belinfante op, maar prof. mr. C. Bronkhorst, evenmin als de eerste snel in de bochten, waardoor het geheel iets trek kerigs kreeg. Mr. Roelse als rechter was een vertrouwde fi guur, hij bleek meer moeite te hebben dan nodig was met het verhaal van gteuige Sonja, die van alle optredende de overtui gendste indruk maakte: onver stoorbaar. volkomen natuurge trouw, zo uit zichzelf weggelo pen. de vleesgeworden tegen stelling van wat men aanduidt als kruidje-roer-me-niet, spring- in-het-veld of vaatje buskruit Vanavond horen we de uitslag. De VARA kwam verder nog met „Per seconde wijzer", twee de aflevering, met de heer Van der Veer (Wetenschap) als win naar en mej Iris Cats als ver liezer. Zy struikelde over de muziekvraag. Berehd Boude- wyn verving de ziek geworden Joop Simons, en dat bleek geen verbetering. Hy wist vrijwel niets te zeggen, en beging de blunder mej. Cats na haar fa len te vragen of zy dacht dat zfj by vrienden en kennissen nu haar reputatie kwijt zou ••ijn? Later vroeg hy de ande- -e deelnemer of deze als leraar niet vreesde dat hij zyn gezag zou verliezen als hij de volgen de ronde niet haalde? In de eer ste plaats zyn dat vragen naar de bekende weg (niemand zegt „ja"), in de tweede plaats moet je de mensen nooit op een idee brengen. Macbeth Op de andere zender verraste „TROS kompas" met toch een uitzending, over rheuma. waar na Macbeth, in de gestalte van een byna 20 jaar jongere' Or son Welles, bezit van het scherm nam. Een uitstekende, hoog staande keus natuurlijk Tenslotte nog even een be moedigend woord voor de le zers die kleurentelevisie hebben. U moet maar zo denken: nor maal gesproken zou je nooit naar zo'n serieprodukt als „Ge heim agent 86" gekeken hebben, nu het in kleur was moést u wel. Zo komt u nog eens in aanraking met werelden waar van u voordien het bestaan niet vermoed had. En dat is toch wel 3000 gulden waard, niet waar? VOOR DINSDAG 24 OKTOBER Hilversum 1, 402 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 'rom.-ork. en solistenromantische auz. 19.00 Trefpunt: n disc.dubr.over ct. zaken. 19.30 Nws. 19.35 Kop en staart, literair wedstrydprogr. 20.00 Nordring-Tour 1967: Licht Co-produktle 7 Noord-Eurc 22.00 Gonk!. satirisch ;e. besch. NRU: 22.55 Signaal Mu- 9.05 De Bisschoppensynode 19.10 Licht en clllepostbus. Godsdienstige vorming 20.00 Het Brabants Ork. koor en soliste: mod. e Rusland nu. lez. 21.25 22.45 De zingende de dingen 7.45 Stereo: Klass. Nws. TROS: 8.10 i praatje. 8.30 Nws kleuters. 10.00 Stereo: Klas6. grammuz. 10.30 Sphinx: progr. voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek-uur: amuse, mentsprogr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van (12.23 Voor i»; iz.zy Mea.r Nws.: 12.40 Ondernemend NCRV: 14.00 Stereo: Pl.nws. 15.00 Beu- mer en Co.. hoorspel (dl. 2). 15.45,Ste reo: Klass. gram.muz. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Beiaardconcert. 17.15 Recht op en neer. cabaretprogr. 17.30 Stereo: Licht ritmisch ens. 17.50 Overheldsvoorl.: Hoe gaan we? Een progr. over verkeer, vervoer en vooruit zien. Presentatie: Rob Maas. Hilversum 3. I en 240 in NCRV: 9.00 Nws 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmu- ze: nieuwe langspeelplaten. NRU: 11.00 Nws. 11.02 Operetteklanken, 11.30 Granzeloos;; muz. uit alle windstreken (12.00 Nws.). 12.30 op d wordt doorgepraat. 23.30 Zin in liedjes: liedjesprogr. 23.5524.00 Nws. j gramma i VOOK WOENSDAG 25 OKTOBER I^ISOO'NWS1" Hilversum 1, 402 ra Jeugd,7.00 N- VARA; 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strydl. 7.23 Lichte gram.muz. -7.35 Van de voorpag.). VPRO: _i5 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10l Act. 8.20 Lichte gram.muz. (8.308.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvr.). 9.00 Stereo: claveclmbel- recitalklass. muz. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10,00 Lichte grammuz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 R.V.U.: Rembrandt's tien laatste le vensjaren door dr. G. Knuttel Wzn. 11.32 Stereo: Klass. gram.muz. 12.00 Aot. 13.25 Lichte gram.muz. 13.45 Go- sproken portret. 14.00 Spelen met be ton 1. Progr. voor kinderen van nu. 15.00 Planorecital: mod. muz. 15.25 Het Overyssels Filharmonisch Ork. met ko ren en solist: klass. gew. muz. 16.00 Nws. 16.02 Operettemuz. (gr.). 16.50 Dansork. en solisten. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum 2. 298 m pl.progr. 6.02 Verz.pl. 17.02 Act. 17.05—18.00 automobilisten. I Geloven zender I NCRV7.00 Nws. 7,10 Het levende van de teach-i woord. 7.16 Stereot Klass. grammuz. Journaal. Nederland 1 VPRO: 17.00—17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. NTS: 19.07 In kleur: Scha/teiland. 19.32 Panoramiek: panorama van het wereldgebeuren. NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. NTS: 20.20 Uitz. van de PSP. 20.30 Uiteen- ding. Stichting Socutera. 20.35 Het voorprogramma: Robert Bresson regis seert. doc. rum 20 45 Het leven van een zakkenroller, speelfilm, (belde keu- t jaar j 21.55 Dg wiener Sym- wedstrljden In Mexlco-Citykorte rep. van de gisteren gehouden wedstrijden. Nederland 2 NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. VPRO: 19.03 Kin deren van de west, filmreportage. 19.30 Beestje kijken. NTS: 20.00 Journ. VPRO: 20.20 Cinema, een progr. over films en filmmakers. 21.10 Onaantast baar Death for sale, tv-film. 21.55

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5