Leidse raad thans akkoord met bouw veemarkt/sporthal Dr. Visser 't Hooft opende nieuwe school Rennies KarelI ICarelI Op korte termijn goedkeuring G.S.? Bezuinigingsbeleid overheidspersoneel 20 Promoties Eerste ChrLyceum Leiden heeft thans 44 leslokalen Rijbewijs chauffeur ontnomen DINSDAG 24 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Na vele jaren van onderhandelen De Leidse veemarkt/sporthal, waarover reeds in 1954 de eerste besprekingen werden gevoerd, zal er dan toch eindelijk komen. Unaniem en zonder hoofdelijke stemming ging de raad gisteravond akkoord met een voorstel van B. en W. om, onder intrekking van zijn besluit van 14 februari 1966, voor deze bouw een aanvullend krediet van f 3.902.586 te verlenen en tot een bedrag van twee miljoen gulden te beschikken over de re serve-uitkering van het Gemeentefonds. Na een aantal onder geschikte vereenvoudigingen in het plan te hebben aange bracht, zijn de totale stiehtingskosten thans geraamd op f 10.916.268. "Vr Werk van elf miljoen Dat dit plan gisteravond we derom in discussie kwam vond zijn aanleiding in een tijdens de begrotingsbehandeling van vorig jaar ingediend voorstel Den Dubbelden P.v.d.A.)waarin B. en W- loerden uitgenodigd het te verwachten exploitatietekort bijna f 900.000) in redelijke over eenstemming te brengen met de economisch e betekenis van de veemarkt voor de stad. Zoals be kend hadden ook Ged. Staten van Zuid-Holland bezwaren tegen de exploitatie-opzet van de hal. znW. hebben thans dit tekort weten terug te brengen van 1 877.221 tot 455.175. een gesprek met G.S. is B. en W. gebleken, dat dit College ver moedelijk op korte termijn zijn goedkeuring aan dit gewijzigde voor stel (met exploitatie-opzet) zal ge ven. Kostendekkend Vrijwel unaniem was de raad thans ingenomen met dit gewijzigde plan i de halvering van het exploitatie tekort. Slechts de fractie van de P.S.P. die evenwel wel akkoord ging bleef zich kritisch opstellen tegenover het exploitatie-tekort. Er waren echter nog wel enkele vra gen. Zo vroeg de heer v. d. Vliet •Prot. Chr.) om in de hal onder te brengen restaurants ook ruimte te scheppen voor de denksport en om een recreatieve mogelijkheid voor volwassenen in de zomermaanden. De heer Gransch (P.v.d.A.) achtte een exploitatie-tekort voor de sport aanvaardbaar, doch zag een exploi tatie van de veemarkt gaarne kos tendekkend. Voorts bepleitte spreker uit breiding van de sportaccomodatie (douches, toiletten en kleedgelegen heid). De heer Nijssen (Noodraad) be treurde het achterwege laten van een decoratieve wandversiering en vroeg om een permanente G.G.D.- post. De heer Van der Klugt (KVP) informeerde naar de onderhandse aanbesteding. Komen hiervoor meer dere aannemers in aanmerking? Ook de heer Portheine (WD) pleitte _r het aanbrengen van een decora tieve versiering. Tenslotte zette ook de heer Den Dubbelden (P.v.d.A.) nog eens uiteen, dat een veemarkt fcich zelf moet kunnen bekostigen. Een maquette van de nieuwe veemarkt!sporthal. In de hal zul len mogelijkheden worden ge schapen tot het beoefenen van zaalhandbal. micro-korfbal (3 velden), tennis (3 velden), bas ketbal (6 velden), volleybal of badminton (12 velden). Vermoe delijk komen er ook nog drie hanbalvelden. Ook het buitenter rein zal voor een deel dienstbaar worden gemaakt voor beoefening van de sport (banen voor hardlo pen, oefencircuit voor wielren ners en een bak voor het ver springen). Met de bouw zal ver moedelijk spoedig worden begon nen. Zoals bekend zijn de heipa len reeds de grond in. Wethouder Harmsen, die er zich over verheugde, dat de raad thans zulk een positieve houding tegenover dit plan inneemt, zeide, dat ook B. en W. er naar streven de veemarkt kostendekkend te doen zijn. In een volgende zitting komt reeds een voorstel aan de orde om de marktgelden te verhogen. Uiteraard zullen deze tarieven bij het gereed komen van de nieuwe overdekte veemarkt wederom onder ogen wor den gezien. Op de decoratieve ver siering thans een pro-memorie- post hopen B. en W. nog terug te komen, evenals op de benutting van de restaurantruimten. Een aantal bouwondernemingen zal worden uit genodigd deel te nemen aan een on derhandse aanbesteding. ADVERTENTIE en uitgebreide keuze FOURNITUREN LEWENSTEIN Leiden Maatsmansieeg 8 t«l. 20665 Uitbreiding Wethouder Sannes, die deze avond de sportzaken voor zijn rekening nam. zeide, dat nog zal worden na gegaan om eventueel uitbreiding aan de sportaccomodaties te geven. Bij belangrijke wedstrijden zal steeds een E.H.B.O.-post aanwezig zijn. Hoewel er in de restaurants vermoedelijk wel mogelijkheden zit ten voor de denksporten, vroeg spre ker zich af of deze sport geen hin der zal ondervinden van het lawaai bij tegelijkertijd te houden sport wedstrijden. O.a. in overleg met de Sportstichting zal nog eens bekeken worden de hal ook voor andere mo gelijkheden te benutten. Spreker dacht daarbij aan home-trainen, ge wichtshaffen en vakantie-bezigheden voor de jeugd. Na deze antwoorden, bleef er voor de raad weinig stof tot discus sie over en werd het voorstel, zoals gezegd. z.h.s. aangenomen. Geen fietsen Voor de behandeling van dit voor Leiden zo belangrijke voorstel, had de raad eveneens zijn goedkeuring gehecht aan het aanbrengen van een wijziging in de verordening op de markten, waardoor het- mogelijk wordt in de toekomst markten of gedeelten van markten aan te wij zen, waar het verboden is fietsen en bromfietsen aan de hand mee te voeren. Alvorens dit geschiedt zal nabij de Koppenhinksteeg een stal- lmggelegenheid worden ingericht. Zoals bekend stelde de raid in Sep tember 1966 hiervoor een bedrag be schikbaar. G.S. moeten d.t besluit eerst echter nog goedkeuren. ADVERTENTIE EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE voor per stuk NATUURPARKEN EN WOESTIJNEN Op uitnodiging van K. en O. hield dr. W. P. J. Lignac gisteravond in de Natuurlijk, als de Overheid bezuinigen moet, dan kan dat '°£[e2™n overStSatuu^arken In heel nuttig zijn, maar laten ze eerst wel even overleg plegen woestynen tussen de Rockey Moun- met de mensen op wie bezuinigd gaat worden''. Zo luidde de tains en de Pacific", aanklacht, die de heer J. H. van der Jagt gisteravond uitte op i Dr- Lignac, die deze avond enkele een bijeenkomst van de Nederlandse Christelijke bond van reisindrukken weergaf bezochte streken in UI 0\ erheidspersoneel. Oregon, Washington en Arizona, de aanwezigen mee op een autoreis door de woestijnen van Utah met poorten en natuurlijke bruggen vor men. Een bezoek werd ook gebracht aan een levend oerwoud ten westen van Seattle, waarin mossen en va rens in de gordijnen van bomen han gen. De 4000 jaar oude reuzenbomen t in Californië, de bloeiende eucalyp- door hem tus en de zalmtrappen in de gigan- bezochte streken in Utah. Californië, i tische Columbiarivier toonden de schoonheid van de levende natuur. .Vijfentwintig miljoen wil de o heid besparen op de uitgaven haar personeel. De kinderbijslag naar beneden moeten, hoewel de kele cent. dde de ambtenaren n krygen, geen fooi is, maai' eer loonpolitieke maatregel", zei de spreker. „Door het vervallen van de gunstige spaarregeling voor het overheidspersoneel wordt de bezits vorming al afgeremd In de tijd van een krappe arbeidsmarkt wou de overheid wel tegemoetkomen in de reiskosten van haar mensen". De inleider vroeg zich af of het aan de werkloosheid ligt, dat dit niet meer hoeft. Het felst was de spreker tegen het feit dat de ziektekostenregeling wordt uitgesteld. Hierdoor worden zijns inziens vooral de gepensioneer den gedupeerd. De Bond meent ech ter een weg gevonden te hebben om hen er zonder extra kosten in te laten meeprofiteren. De toekomst van de pensioenfondsen zag de spre ker over het algemeen donker in. Hij memoreerde het abrupte besluit van de regeling om deze tak van dienst naar Heerlen te laten ver huizen, zonder overleg, en zonder dat de consequenties hiervan zijn ingezien. Vele ervaren ambtenaren, dde niet naar Limburg willen of kun nen verhuizen, solliciteren al naar andere banen. Ook noemde hij de „ijselijke achterstand" in de behan deling van de pensioenregelingen. De avond werd echter op een voor de N.C.B.O. plezierige wijze besloten, doordat voorzitter Van der Loeve hun woeste afkalvende randgebergten drie jubilarissen van formaat kon en kleurige canyons, waarin 1] meer I huldigen. De heren Chaudron en De PinK<f «°°r rfeen of 'inere"tie ™nT reële Kort waren 50 jaar lid van de bond I derlukste rotsformaties tot stond n het bestuurslid Minnaart had er I hebben gebracht: rode standbeelden eertig jaren opzitten. Na 45 jaar Daarna zorgde een rij besneeuwde vulkanen in Oregon en Washington voor een grote verrassing. In de buurt van de grote meteoorkrater van Arizona maakten we kennis met de Hopi-Indianen in hun trieste be staan. Een kleine tentoonstelling van In diaanse kleedjes, door de Indianen zelf geslepen halfedelstenen, een gro te hoeveelheid foto's en andere her inneringen konden in de pauze be zichtigd worden. terug in Holland Diamanten doctoraat Mevrouw C. C. Bakker-van Bosse, hoopt morgen de dag te herdenken dat het zestig jaar geleden is, dat zij" promoveerde in de rechtsweten schappen, promotor was prof. mr. Oppenheim. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats geschiedenis de heer J. W. M. Nabuurs (Hops-Cuyk), mej. E. V. Vrij (Leiden) en mej. C. Ch. v.d. Haspel (Katwijk aan Zee), kandidaats niet westerse sociologie de heer R. J. Feber (Den Haag), kandidaats westerse sociologie de heer W .K. van Vugt (Den Haag). Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer H. van Beelen, we tenschappelijk medewerker le klasse bij het Kamerlingh Onnes-laboratori- um van de Universiteit, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld •„Flux motion in superconductors". Promotor was prof. dr. K. W. Ta conis. De heer van Beelen werd geboren te 's-Gravenhage en woont thans te Leiden. De heer H. van Gemerden, weten schappelijk medewerker 1 aan de Rijksuniversiteit te Groningen, pro moveerde in Leiden tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „On the bacterial sulfur cycle of inland wa ters". Promotor was prof. dr. A. Quispel. De heer van Gemerden werd geboren te Rotterdam en woont thans te Paterswolde. Kerk en Vrede POSITIEVE ROL VAN PACIFISME In aansluiting op de in de verschei dene kerken gehouden vredesweek werd gisteravond door Kerk en Vre de, afdeling Leiden in het gebouw Stationsplein 12 een discussiebijeen komst gehouden. Prof. dr. II. J. Hee- ring hield hiervoor een inleiding, waarbij hij wees op de positieve rol van het pacifisme. Volgens deze Leidse Hoogleraar is het pacifisme niet negatief ingesteld in de zin van: tegen de oorlog of an ti-militaristisch, maar voor de vrede. Hij herinnerde aan het ontstaan van de Kerk en Vrede-beweging in de dertiger jaren. Na de oorlog werd Kerk en Vrede heropgericht als een afdeling van de internationale broe derschap der verzoening. „Was het pacifisme voor de oorlog meer een hobby, een overtuiging, een idealis me of een godsdienstige richting; na I de oorlog was het pacifisme een noodzaak", aldus prof. Heering. Op twee punten, die tegen „Kerk en Vre de" worden ingebracht ging prof. Heering nader in. In de eerste plaats dat het christendom geen eigen in breng zou hebben bij het zoeken naar een weg naar de vrede en in de twee de plaats dat het toch niets op zou le veren, omdat de groep geen macht heeft. De macht van het woord, ech ter noemde prof. Heering een reële macht. „Het woord en de geest kun nen helpen ons vrij te maken van een aantal drogreden en mythen, zoals bijvoorbeeld het fatalisme. Zij kun nen helpen de mythe te ontmaskeren van de superioriteit van het westen, evenals de drogreden van een recht vaardige oorlog. Het pacifisme zal de macht moeten aandurven", ver volgde hij. „De macht van demon stratie, radio, t.v. met achter die macht van het woord de daad, zoals de geweldloze acties, waarmee Ghan- di is gestart". Prof. Heering was van mening dat de taak van de kerk in dit opzicht nog niet voorbij is. Na de inleiding werden twee films vertoond. De eerste gaf beelden te zien van de gevolgen van een neutro nenbom, waarbij al het leven op houdt. De tweede toonde concrete hulp aan een groep Russische immi granten in Z.-Amerika. Hierna ont spon zich een discussie over de ge toonde films en de inleiding van Prof. Heering. Met een druk op de schoolbel heeft dr. W. A. Visser 't Hooft, tot voor kort secretaris-generaal van de Wereldraad voor Ker ken gistermiddag, het vrijwel geheel vernieuwde, Eerste Chris telijke Lyceum in Leiden geopend, dat voortaan zijn naam zal dragen: Christelijk Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft. De school die aan de Kagerstraat is gevestigd, is uitgebreid met een nieu we, zeer moderne vleugel, terwijl het oude gebouw ingrijpende veranderingen heeft ondergaan. De school, die tot de uitbreiding slechts 27 lesruimten had, bevat nu 44 leslokalen en 3 gymnastiekzalen. Dr. Visser 't Hooft sprak bij de opening van de school de wens uit. dat de intellectuele vorming in deze school in het licht zou staan van de Thora. „Wanneer men, zoals ik, 45 jaar uit Nederland is weggeweest en in de wereld heeft rondgezworven, dan ligt het voor de hand, dat je een klein beetje wordt vergeten", zei deze voorvechter van de oecumene. „Ik ben daarom dankbaar dat hier een mogelijkheid is voor een verworte- ling en dat de band, die ik al die tijd met Nederland heb gevoeld, een reëele band blijkt te zijn. Ik voel ook grote dankbaarheid voor mijn Nederlandse opvoeding, die een ele ment van grondigheid en van wijd heid heeft; een opvoeding, zoals die in weinig landen op een soortgelijke schaal wordt gegeven." Dr. Visser 't Hooft wees vervolgens op het belang van de opvoeding, die de jonge mensen later in staat stelt een positieve rol in het leven te spe len. Tot slot ging hij nader in op de betekenis van de oecumenische ge dachte, die hij een herontdekking noemde van wat al in de bijbel wordt verkondigd: een universele conceptie van de mensheid. Dr. Visser 't Hooft was ingeleid door de waarnemend voorzitter van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Middelbaar- en Voorbe- Dr. W. A. Visser 't Hooft voor de naar hem genoemde school. reidend Hoger Onderwijs te Leiden, de heer S. Pasma, die wees op de opzienbarende ontwikkeling van deze vorm van bijzonder onderwijs na de tweede wereldoorlog. Het leerlingen aantal is toen enorm toegenomen. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in deze tijd, waarin het confes sioneel onderwijs nogal discutabel wordt gesteld, het christelijk onder wijs nog zo toeneemt. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting over de bouw en de samenstelling van het nieuwe schoolcomplex. Mede namens de minister bood mej. dr. Van der Vliet, rijksinspec- trice, het schoolbestuur haar geluk wens aan met deze uitbreiding. Ook de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen bood het bestuur zijn gelukwens aan en voegde hier aan toe, dat het gemeentebestuur er trots op is, dat deze school voortaan de naam van deze grote Nederlander zal dragen. Hij sprak de wens uit, dat men aan de school die inhoud zal weten te geven, die de nieuwe wet op het onderwijs mogelijk maakt. De architect, de heer C. Elffers, bood hierna het schoolbestuur na mens allen, die aan de bouw hun medewerking hebben verleend, een driedelige plantenbak aan, waarna de voorzitter van de bouwcommissie, de heer S. Pasma aan de directeur van de school, dr. A. Bolhuis met het aanbieden van de sleutel de school in gebruik gaf. De genodigden werden hierna in de gelegenheid gesteld het gebouw te bekijken. Voor de Leidse kantonrechter - tijdelijk - Voor het Leidse kantongerecht moest gisteren een 26-jarige chauf feur uit Vuren terechtstaan wegens een overtreding met dodelijke af loop in Leiden. Verdachte was met zijn vrachtauto met aanhangwagen op de Kanaalweg achterop een auto gereden, die voorgesorteerd stond om linksaf de Roomburgerlaan in te slaan. De auto die de rijbaan van het tegenliggend verkeer werd opge duwd kwam in frontale botsing met een tegemoetkomende vagen De botsing was zo hevig dat de be stuurder van de opgeduwde auto aan zijn verwondingen overleed. „Hij reed kennelijk met zeer grote snelheid en lette niet op. Op het laatste nippertje probeerde hij door het omgooien van het stuur wel een botsing te vermijden maar daarvoor was het al te laat", zo luidden ge tuigenverklaringen „Hij haalde mij even tevoren in en stopte daarna onverwacht om linksaf in te slaan. Ik werd volko men verrast temeer omdat ik het knipperlicht van de auto niet 'heb zien branden", verdedigde verdachte zich De getuigen verklaarden echter dat het knipperlicht wel degelijk brandde. De officier mr. J. van Steenderen eiste zowel een geldboete van f250 subs. 50 dagen als de onvoorwaarde lijke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van negen maanden. Nadat verdachte vooral wat de in trekking van zijn rijbewijs betreft uiterste clementie had bepleit, von niste de kantonrechter hem met een geldboete van f 150 6ubs. 30 dagen en de geëste intrekking van de rij bevoegdheid. waarvan echter zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een 19-jarige buffefcbediende uit Leiden haalde met een motor op de Hoge Rijndijk een voor een voet gangersoversteekplaats stilstaande vrachtauto in en reed vervolgens een overstekend meisje aan. Het meisje liep tengevolge hiervan een hersen schudding een een gescheurd scheen been op. Deze overtreding bracht aan het lioht, dat de jongeman geen rij bewijs bezat. „De chauffeur van de vrachtauto wenkte naar mij dat ik door kon rijden en daar vertrouwde ik op", aldus verdachtes excuus. Dat hij kort na de overtreding zijn rijbewijs haai de, zag hij zelf als een verzachtende omstandigheid. „Voetgangers moeten op de zebra paden veilig kunnen oversteken en deze dienen dan ook door het rlj- verkeer zonder meer te worden ge respecteerd", zei de officier met na druk in zijn requisitoir. Gezien de ernst van de feiten eiste hij zowel twee geldboeten van respectievelijk f 75.(rijbewijs) en f 200.subs. 55 dagen alsmede een onvoorwaarde lijke ontzegging tot het besturen van een motorvoertuig voor de tijd van 9 maanden. ,Ik ben nu in militaire dienst en kan van mh soldij zoveel geld niet opbrengen", probeerde verdachte. Wat de geldboeten betreft von niste de kantonrechter met resp. f 50 en f 150 subs. 40 dagen. Hij stelde de geëiste intrekking van de rijbevoegdheid voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3