Bezwaren tegen opening jaarbeurs op zondag LEKKER BROOD Israël eist wraak Derde wereldoorlog begon al meer dan twintig jaar terug MET EEiS ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 OKTOBER 19gT Van zijde K.V.P. en N.K.V. Drie K.V.P.-Ieden van de Tweede Kamer hebben minister De Block van Economische Zaken gevraagd maatregelen te nemen tegen het openstellen op zondag van de voor- en najaarsbeurzen ir Utrecht, met ingang van de najaarsbeurs 1968. De heren J. H. Janssen en R. J. Nelissen en mejuffrouw A. A. M. Kessel vragen de bewindsman of de werknemers zijn geraadpleegd, en waarom de jaarbeursdirectie niet wil voldoen aan een verzoek van de voorganger van minister De Block, zoveel mogelijk rekening te houden met het eigen karakter van de zon- Wet geëist Ook het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft zich scherp ge keerd tegen openstellen van beur zen op zondag. Het N.K.V. acht het zelfs noodzakelijk, dat op korte ter mijn wettelijke voorzieningen daar tegen worden getroffen. In afwach ting daarvan pleit het N.K.V. voor interventie van minister De Block. Het verbond meent namelijk, dat de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht door haar besluit, de voor- en najaarsbaurzen in het ver volg op zondag open te stellen, een verzoek van de minister om reke ning te houden met het eigen karak ter van de zondag volkomen heeft De directie van de Jaarbeurs heeft haar besluit gemotiveerd met de re sultaten van een enquête onder de deelnemers. Hierop reageerde 68 procent van de ondervraagde be drijven. Van hen sprak 63 procent zich voor en 37 procent zich tegen openstelling op zondag uit. Het Vervolg van pagina I Het Kremlin schijnt zich zorgen te maken over de mogelijke gevolgen van het tot zinken brengen van de „Eilath". Volgens Westerse diploma ten duidt het plotselinge bezoek van de Russische stafchef maarschalk Zacharow hierop. De Sowjet-Unie heeft de nadruk gelegd op de be hoefte aan een politieke oplossing van de toestand in het MiddenOos ten en heeft Egypte bewapend met een voornamelijk defensief doel, al dus de diplomaten. Rusland is op een pijnlijke ma nier bij het conflict betrokken. De raketten waarmee de Eilath tot zin ken werden gebracht zijn van Rus sische makelij en werden waarschijn lijk pas na de juni-oorlog aan Egyp te geleverd. Volgens de Israëliërs zijn Sowjetrussische technici aanwe zig geweest toen de raketten werden afgeschoten. De Egyptenaren kunnen nog niet voldoende zijn opgeleid om de wapens van een geheel nieuw ty pe te bedienen. Onder Israëlische leiders heeft de trefzekerheid van de raketten grote conste.-atie gewekt. Deze bewapening maakt de Israëlische marine vrijwel machteloos tegen een numeriek toch al sterkere vijand. In Tel Aviv wordt voor het aanschaffen van een nieu we torpedobootjager gecollecteerd. Op het ogenblik wordt het zoe ken naar overlevenden van de Eilath nog voortgezet. Egypte zou besloten hebben de periode waarbinnen Is raëlische reddingsvaartuigen in de Egyptische territoriale wateren mo gen zoeken met 24 uur te verlengen. Zoals eerder gemeld, is volgens Is raël de „Eilath" buiten de territoria le wateren gezonken. De diplomatieke activiteit voor een oplossing van de crisis in het Mid den-Oosten is plotseling in een heel ander daglicht komen te staan. Op de vraag of er een begin kon worden gemaakt met rechtstreekse onderhandelingen kon Koning Hoes sein van Jordanië gisteren in Madrid geen rechtstreeks antwoord geven. De zaak is voorgelegd aan de Veren. Naties en de toekomst zal uitma ken of er overeenstemming kan wor den bereikt, zo verklaarde hij. Ko ning Hoessein is van Madrid naar Parijs gevlogen. Vandaar reist hij verder naar Londen en New York. De zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad Argentinië, Bra zilië, Ethiopië, Mali, Nigerië en In dia hopen, morgen op een bijeen komst met de andere vier niet-per manente leden van de raad verslag uit te brengen van hun pogingen voor een ontwerp-resolutie over het Mid den—Oosten. Waarnemers in New York zijn van mening dat deze po gingen niet tot resultaten hebben ge- leid. President Nasser van Egypte heeft gisteren gesproken met het militante hoofd van de Palestijnse bevrijdings organisatie Sjoekeri en de Syrische premier Zeajen over de jongste ont wikkelingen in de crisis in het Mid den—Oosten. Het Israëlische dagblad Haaretz maakte naar aanleiding van deze ontmoeting bekend, dat bij de NoordSyrische haven Latakia een Russische duikboótbasis wordt N.K.V. stelt, dat in feite dus maar iets meer dan 40 procent van alle deelnemers positief denkt over open stelling op zondag en dat beslist niet kan worden gezegd, dat „de grote meerderheid" ervoor is. Vele werkers Als de Jaarbeurs op zondag open is, moeten niet alleen de standhou ders werken, maar ook hun mede werkers, het jaarbeurspersoneel, de Utrechtse gemeentepolitie, buschauf feurs, parkeerwachters en ander dienstverlenend personeel. Het N.K.V. staat op het standpunt, dat de betekenis van de zondag ver uit gaat boven het karakter van „een maal per week een vrije dag." Be halve religieuze gronden spelen ook culturele en sociale overwegingen een rol. Volgens het N.K.V. hebben onder zoekingen uitgewezen, dat gods,- dienstbeoefening, rust en bezinning alleen maar tot hun recht kunnen komen als het hele maatschappelij ke gebeuren daarvoor op een be de dag is ingesteld en het be drijfsleven zoveel mogelijk geheel stil valt. Alleen de vrije zondag maakt bovendien gezinshereniging mogelijk. Commentaar Een woordvoerder van de Konin klijke Nederlandse Jaarbeurs heeft meegedeeld, dat de Jaarbeursdirec tie geen nader commentaar wenst te geven op deze kwestie. De direc tie handhaaft het standpunt, dat zij eerder dit jaar heeft ingenomen, toen er van verschillende kanten kritiek loskwam, omdat enkele vak beurzen op zondag werden geopend. De Jaarbeursdirectie meent nog steeds dat de Utrechtse beurs wat de zondagsopening betreft, niet ach ter kan blijven bij de andere beur zen in de E.E.G. Verder stelt zij, dat de democratisering van het jaar beursinstituut met zich mee heeft gebracht, dat aan de wensen van de deelnemers gevolg moet worden ge geven. Parijzenaars bestormen bakkers (Van onze Parijse correspondent) Met het vooruitzicht dat binnen drie dagen in Parijs misschien geen brood meer te krijgen zal zijn heeft de Parijse bevolking gisteren de bak kers bestormd om zoveel mogelijk beschuiten en toast in te slaan. Het broodgebrek, waarvan wij gis teren reeds in het kort melding maakten, dat Parijs en andere grote Franse steden bedreigt, vindt zijn oorzaak in een conflict tussen de bakkers en meelfabrikanten. Nadat, om de ontevreden boeren weer wat coulanter te stemmen, de regering in de nazomer de graanprijzen met en kele centimes had verhoogd, wilden de meelfabrikanten diezelfde verho ging ook bij de bakkers in rekening brengen. Maar de bakkers zijn op hun beurt alleen bereid die vier cen times extra te betalen indien zij die verhoging weer op de klanten mogen verhalen. Tegen dat laatste verlan gen heeft de regering, die al aan ge noeg zorgen over de beruchte spiraal van brijzen en salarissen het hoofd moet bieden, zich echter weer verzet, zodat een „broodoorlog" nu onver mijdelijk lijkt te worden. Als de bak kers blyven weigeren die vier centi mes voor hun rekening te nemen, zullen de meelfabrikanten, zo hebben ze al aangekondigd, binnen enkele dagen hun leveranties stoppen. De regering is, met de Parijze naars, van oordeel dat de bakkers eigenlijk wel genoeg aan hun gebakjes en koekjes verdienen om die paar centimes op het brood uit eigen zak bij te kunnen pas sen. Maar de bakkers zijn het met die zienswijze niet eens en voor het einde van de week zouden daarom de vermaarde stokbroden in Parijs en elders de aftocht weieens geblazen kunnen hebben. Het Jordaanse kabinet heeft zijn toestemming gehecht aan een over eenkomst met WestDuitsland voor technische en economische samen werking. Jordanië krijgt een lening De Jaarbeursdirectie wacht zon der harerzijds verdere stappen te ondernemen af wat de resultaten zullen zijn van de pogingen van het overlegorgaan van de drie vakcen trales om te komen tot nieuwe wet telijke bepalingen met betrekking tot de zondagsarbeid. Eerste Russische vliegdekschip De New York Times zegt van de Amerikaanse vice-admiraal Ellis vernomen te hebben, dat de Sowjet- Unie haar eerste vliegdekschip boiiwt. Het schip zou echter meer voor hefschroefvliegtuigen dan voor straalvliegtuigen bestemd zijn. In een vraaggesprek met vice-admiraal Ellis die chef is van de generale staf van het opperbevel der NAVO-stryd- krachten, heeft deze gezegd, dat de Russische vloot de tweede van de wereld is in grootte en kwaliteit en snel toeneemt. Sinds het eind van de oorlog heeft de Sowjet-Unie vol gens Ellis ongeveer 200 torpedoboot- jagers. 25 kruisers en meer dan 400 onderzeeboten gebouwd. ADVERTENTIE DIJSSELBIOEM Hogewoerd 128. Leiden Verklaring senator Bennett: Al meer dan twintig jaar geleden ontketenden de commu nisten de derde wereldoorlog, aldus verklaarde Republikeins senator Wallace Bennett gisteren in Washington. En het Zuid- vietnamese conflict maakt daar deel van uit, zo voegde hij hieraan toe. Inplaats van openlijke oorlogvoering hebben zij in de gehele wereld opstand, binnenlandse revolutie en recht streekse aanvallen tegen negentien landen gebruikt. De slag om Zuid-Vietnam zou in deze derde Wereldoorlog even beslis send kunnen blijken te zijn als de slag in de Ardennen en de slag om Midway in de Tweede Wereldoorlog zijn geweest, al dus de senator. „Inplaats van een rechtstreekse confrontatie met de Ver. Staten en andere Westelijke landen hebben de communisten een reeks kleine oorlogen ontketend, waarmee ze hoopten alle politieke, economische en persoonlijke vrijheid te vernietigen". „Alleen de Ver. Staten schijnen naar vrede in Vietnam te streven", aldus verklaarde president Johnson gisteren in een rede in Washington. „ZU die ermee begonnen zyn willen niet naar wegen zoeken om er een einde aan te maken". Zonder mel ding te maken van de betogingen in eigen land zei de president, dat de communisten halsstarrig blijven ge loven, dat hun agressie zal worden beloond door frustratie (gevoelens van teleurstelling), ongeduld en on wil in de V.S. om aan de huidige koers vast te houden. De Amerikaan se president voorspelde, dat zy daar in niet zullen slagen. Generaal Harold Johnson, staf chef van het Amerikaanse leger, heeft zich voorstander verklaard van voortzetting van de bombardementen op Noord-Viet nam. „Ik denk dat de ze voortdurende onverminderde druk ons uiteindelijk tot een oplossing zal brengen. Op een bepaald punt begint het beton af te brokkelen". Met deze verklaring van generaal Johnson, op een geheime vergadering welke op 28 augustus werd gehouden, hebben alle hoge militaire bevelhebbers zich nu tegen stopzetting van de bombar dementen op Noord-Vietnam ver klaard. Eerder hadden o.a. admiraal Sharp, bevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, generaal Wheeler, v ooi-zit ter van het comité van chefs van staven en anderen zich al in de zelfde zin uitgelaten. In de sector van het eerste korps in het noordelijk deel van Zuid-Vietnam is gisteren een verwoede strijd opge laaid. In zeven uur tijd hebben Ame rikaanse militairen 46 vijandelijke manschappen gedood in een ver sterkt dorp, 40 km ten zuiden van Da Nang. Aan Amerikaanse zijde be droegen de verliezen 15 doden en 17 gewonden. Deze actie was de enige strijd te velde. De luchtoorlog boven Noord-Vietnam duurt evenwel onver minderd voort. Een nieuwe Amerikaanse infante riebrigade, vierduizend man sterk, rechtstreeks uit Texas in Zuid-Viet nam aangekomen om er de troepen in het eerste tactische d'istrict, dat de vijf noordelijke provincies omvat, te versterken. Het is voor de tweede maal deze maand, dat naar dit ge bied versterkingen zijn gezonden. Eerder werd een brigade van de eerste luchtcavaierie-divisie uit het centrum naar het noorden overgehe- WEER GRIEKSE OFFICIEREN OP NON-ACTIEF In Griekenland zijn weer 57 leger officieren, onder wie een brigade-ge neraal en zeven kolonels, op non-ac tief gesteld. Dit blijkt uit een giste ren gepubliceerd koninklijk besluit dat op 17 oktober door Koning Con- stantijn was getekend. Op 9 oktober werden 144 officieren onder wie zes generaals en acht bri gade-generaals op non-actief gesteld terwijl tegen 118 politiefunctionaris sen en 373 lagere officieren en minde- 43 7 miljoen gulden voor aanleg ren in augustus een zelfde maatre van een spoorweg naar i gel werd genomen. Uitlatingen jegens arbiter Hans Eyckenbroek bestraft inet f. 250 De strafcommissie van de KNVB heeft Hans Eyckenbroek van Sparta een boete opgelegd van 250 gulden en een voorwaardelijke schorsing van twee maanden met een proeftijd van twen jaar. Eyckenbroek, die zich gisteravond in Utrecht moest, verantwoorden, had na de wedstrijd MWSparta een artikel geschreven In het blad Sport '67 waarin o.a. voorkwam: .Scheidsrechter Klopper had totaal geen notie van voetballen, hij zag alleen overtredingen van Sparta. Na tien minuten heb ik het al gezien en weet ik dat arbiter Klopper met MW meespeelt". Scheidsrechter Klopper voelde zich hierdoor be- ledied en had een klacht bij d< KNVB ingediend. Deze versterkingen maken het mo gelijk de twee divisies mariniers die tot dusver als enigen het eerste tac tische district bezetten, vlak ten zui den van de gedemilitariseerde zone te legeren. GEEN VROUWEN VOOR BOEREN IN DE E.E.G. Bijna een derde van de jonge boe ren in de EEG kan geen vrouw vin den, aldus verklaarde dr. S. L. Mans- holt, vice-president van de Europese Commissie gisteren in Brussel. Hier ligt een onderdeel van 't diepzittende cociale probleem in de gemeenschap dat ondanks de regeringssubsid'ie het boerenbedrijf op kleine schaal niet meer winstgevend is. De meisjes trekken naar de steden en 30 procent van de boeren blijft on getrouwd. Mansholt heeft voorgesteld dat het probleem behandeld zal wor den door de ministers van Buiten landse Zaken van de zes staten. „Meer studies zijn niet nodig. Wij heb ben de moed nodig om maatregelen te nemen". Hij wilde niet zeggen wat die moesten zijn, maar gaf wel te verstaan dat kleinere boerderijen tot grotere eenheden zouden kunnen wor den samengevoegd. Storm bracht chrysanten veel schade De afgelopen week was er aan de Boskoopse veiling een groot verschil in de prijzen voor chrysanten. Brachten in het begin van de week de buitentroschrysanten nog f 1.30 1.?) per bos op, na de storm van dinsdag werd de prijs meer dan ge halveerd. De stormschade is enorm geweest. De troschrysanten udt de kas no teren thans rond de twee gulden per bos. De aamvoer hiervan is aanzien- lijk. Aan het hoofd staan de Ja panse soorten Tokio en Yyona., di rect gevolgd door White Hope. Alle haalden een prijs van boven de f 1 50 per bos. .Pernetta en Calldoarpa wor den nog steeds aangevoerd. Anjers noteren 25 tot 27 cent. De rozenaan- I voer loopt terug. Sbadhuis (Burgerzaal): Dag der Ver. Naties. Spr. prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys over ,,De betekenis van de VN ln een bewapende wereld". 8 uur Stadhuis (Wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7 tot 8 uur nam Stadsgehoorzaal (Kleine zaal): Op richting Haarlemmerstraat-Comité. 8 Lakenhal Opening tentoonstelling „Spelen en lezen" 8.15 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronicaclub. „De detector" 7.309.30 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending Spr. evang. J. van Veelen. 8 uur nam. WOENSDAG Geb. voor Chr. Belangen (Oude Sin gel 236)Leidse Tuiniers- en bloemis tenver. „Door Eendracht Verbonden". Spr. dhr. H. M. Koch over Karlnthië, het land van de warme meren. 8 uur Breestraat 19: Bijzonder Kerikewerk herv. gemeente. Spr. dhr. A. van Leeu- Steenschuur 6Ledenvergadering Leidsche Ver. van Postzegelverzame laars. Lezing over postale geschiedenis van de Engelse Kanaaleilanden. 8 uur Rest. Van der Heijden: Ver. voor Pe dagogiek. Spr. dhr. J. van Riesen over seksuele voorlichting op de lagere school. 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: Toneelavond Selskip „Fryslan". 8 uur nam. DONDERDAG Dr. A. van Voorthuysenschool (Mar- nlxstraat)Ouderavond (installatie schoolhoofd, de heer O. J. Augustinus) 8 uur nam. De Hoeksteen (Levendaal 1): Jonge rencontact Ver. van Hulsvrouwen. $pr. mevrouw Fieri-Snethlage over Meubel kunst. 8 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud Lelden". Le zing ir. H. H. Vos over „De slag bij Hastings en de Burcht te Leiden". 8 VRIJDAG Aula Acad. Ziekenhuis. Forumavond slechthorenden. 8 uur nam. StadsgehoorzaalFeestavond NZH Stadsgehoorzaal (Kleine zaal): Ned. ;r. van Hulsvrouwen. Spr. mevr. Hö- weler-Smit over „Geneesmiddelen vroe ger en nu". 2 uur nam. ADVERTENTIE AFDOENDE VERWEER TEGEN GRIEP 1 redt het met Togal en veel vers fruit. De griep verdwijnt, u kunt weer ver- icht ademhalen. Zo gaat het ook met verkoudheid, reumatische pijnen, hoofd pijn, spit, ischias en migraine. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. BINNENLAND Ontslag rechtsvervolging Het Am sterdamse Gerechtshof heeft giste ren een 30-jarige Utrechtse winke lier. die op 9 juli vorig jaar een do delijk schot op een 25-jarige man los te, menend dat deze bij hem wilde Inbreken, ontslagen van rechtsver volging. Het Hof concludeerde, dat de juwelier op zeer korte termijn on der dwang van de omstandigheden beslissing' had moeten nemen. .Het overwoog o.m. dat de juwelier vergeefs had geprobeerd door waar schuwingsschoten de man af te schrikken. De Utrechtse rechtbank had de juwelier in eerste instantie tot drie maanden voorwaardelijk ver oordeeld. De eis was nu een maand voorwaardelijk. Tuinfeest Japanse Keizer Am sterdams burgemeester Samkalden dr. J. E. de Quay, voorzitter van de afdeling Japan van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, zul len bij hun aankomst in Japan een uitnodiging van Keizer Hirohito ont vangen om op 10 november een tuin feest bij te wonen, dat door de Keizer en Keizerin van Japan wordt gege ven. Burgemeester Samkalden zal een Amsterdamse delegatie van 30 per sonen leiden, die op initiatief vand e Stichting Amsterdam Promotion i.o. van 5 tot 25 november een bezoek aan Japan brengt. Ook dr. de Quay zal enige dagen deel uitmaken van de Nederlandse groep zakenlieden, gemeentefunctionarissen en bedrijfs directeuren. De één z'n dood Zeventig Winschoter middenstanders hebben gistermiddag een brief aan Koningin Juliana gestuurd, waarin zij protes teren tegen het besluit van B. en W. om een bestaande parkeergelegen heid in het centrum op te offeren voor een verkeersweg. Deze zal naar een nieuw aan te leggen winkelcen trum leiden, waar 450 parkeerplaat sen aangelegd zullen worden. Hierin zien zij een oneerlijke concurrentie. Berging jachtvliegtuig Gisteren is op land van de familie Klooster man in Kamperzeedijk (gemeente Genemuiden) een begin gemaakt met het bergen van stoffelijke resten een Duitse jachtvlieger, die met zijn vliegtuig op 8 april 1944 's middags is verongelukt. Volgens de heer Kloosterman sr. had het Duitse jachtvliegtuig kort tevoren een op weg naar Duitslad zijnde Liberator van de Amerikaanse luchtmacht neergeschoten. De Duitse jager is vermoedelijk door een Ame rikaanse Thunderbolt-jager in brand geschoten. Rotterdams crematorium Bur gemeester W. Thomassen heeft gis termiddag in Rotterdam-zuid de eer ste paal geslagen voor het Rotter damse crematorium. Het gebouw, dat volgens de plannen medio 1969 gereed moet zijn, gaat f 4 miljoen kosten. Het Rotterdamse cremato rium zal van twee aula's en twee condoléance-vertrekken worden voor. zien. De capaciteit kan op tenminste 3.000 crematies per jaar worden ge. steld. gen voor kinderbescherming wil op korte termijn een landelijk voorlich tingscentrum oprichten. Ovreleg daarover moet nog worden gepleegd met de andere groepsfederaties in de kinderbescherming, omdat het ver bond de voorkeur geeft aen gemeen schappelijkheid. Het voorlichtings centrum zou dan - als de opzet lukt - het eerste project van samenwerking de kinderbeschermingsorganisa- ties kunnen worden. Bestrijdingsmiddelen In de toe komst zullen waarschijnlijk strengere eisen worden gesteld ten aanzien van de aanwezigheid van resten van bestrijdingsmiddelen in allerlei eet- en drinkwaren, aldus heeft staatsse cretaris R. J. H. Kruisinga van So ciale Zaken en Volksgezondheid, mee- Grote order voor Philips In nau we samenwerking met het Brazi liaanse zusterbedrijf Inbelsa heeft Philips-telecommunicatie industrie een belangrijke order voor straalver bindingen in Brazilië verkregen. Met deze order is een bedrag gemoeid van ruim elf miljoen gulden aan te- lecommunicatieapparatuur. Pers in Griekenland Het dage lijks bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft in een verklaring zijn verontrusting en ver ontwaardiging uitgesproken over het optreden van de Griekse regering te genover de pers van dat land. Zij dringt aan op een onmiddellijk herstel van de persvrijheid in Grikenland. BUITENLAND Arrestaties in Indonesië Ruim honderd personen, onder wie 56 le den van de Indonesische strijdkrach ten, die deelgenomen zouden hebben aan activiteit van de in Indonesië verboden, communistische partij, zijn in noord-Sumatra gearresteerd. Dit meldt het Indonesische persbureau Antara. Ook in midden-Java zijn personen gearresteerd, die commu nistische vlugschriften verspreid zou den hebben. Ex-koningin 80 jaar Ex-konin gin Victoria Eugenia van Spanje, de laatste in leven zijnde kleindochter van Koningin Victoria, viert vandaag in Lausanne haar 80ste verjaardag. Zij is de dochter van Prins Henri van Battenberg en Prinses Beatrice van Saxen-Coburg-Got-ha. Zij werd op 24 oktober 1887 in Balmoral Castle geboren, het eerste prinsesje dat sinds Maria Stuart in Schotalnd werd geboren. Op 31 mei 1906 is zij in Ma drid getrouwd met Koning Alfonso XIII van Spanje, die in 1931 af stand van de troon deed en in 1941 in Rome overleed. Vermiste vliegers gered Drie mannen, die negen dagen geleden bij het in kaart brengen van een nieuwe poolroute met hun licht vliegtuigje by Inuvik (Canada) een noodlanding moesten maken, zyn maandag door een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht uit de wildernis van h»t noordeiyk deel van de Yukon opge haald. De drie mannen worden met deze helikopter overgebracht naar Inuvik. Hun gezondheidstoestand is goed- Schadevergoeding De nabe staanden en de andere slachtoffers van de grote brand in het Brusselse warenhuis L'Innovation, zullen van de resp. verzekeringsmaatschappyen schadeloosstelling ontvangen, hoewel deze daartoe niet wetteiyk verplicht zyn. De verzekeringsmaatschappyen zeggen in een gezamenlyke verkla ring dat zy uit humanitaire overwe gingen handelen en dat dit niet moet worden gezien als zouden zy aan sprakelijkheid erkennen. Het onder- zoek naar de oorzaak van de brand wordt nog voortgezet. Studenten demonstreren De in- vloedryke studentenbeweging van Indonesië heeft in een plotselinge uit barsting van activiteit in verschil lende delen van het land demonstra ties tegen regeringsfunctionarissen georganiseerd. De studenten veroor deelden het nationale parlement ln Djakarta luidkeels en. beschuldigden de leden van het huis ervan zich meer zorgen te maken over de aankoop van een nieuwe auto dan over de za ken van het volk. Staatsbegrafenis Japan heeft zyn hoogste onderscheiding uitge reikt aan oud-premier Josjida en be kend gemaakt dat hy op 31 oktober in het Boedokan stadion van Tokio een staatsbegrafenis zal krygen. Jos jida overleed vrijdag op 89-jarige leeftyd. Het besluit tot de eerste staatsbegrafenis sinds het einde van de tweede wereldoorlog werd genomen tydens een buitengewone kabinets vergadering. Censuur In Malawi President Hastings Banda van Malawi heeft gisteren opdracht gegeven tot de vor ming van een raad die op alle publi- katies en films censuur moet uitoefe- Turks protest De Turkse am bassadeur in Athene heeft by de Griekse premier, Kollias, een protest ingediend tegen de behandeling van de mohammedaanse minderheid in Thracië. By de Griekse minister van Buitenlandse Zaken protesteerde de Turkse ambassadeur tegen uitlatin gen van de Griekse minister van Defensie, Spandidakis, die de vereni ging van Cyprus met Griekenland de enig denkbare oplossing van het vraagstuk-Cyprus had genoemd. Dwangmiddel Dr. Martin Luther King heeft aangedrongen op een langdurige demonstratie, welke het leven in Washington zal verlammen om het congres aan te sporen een programma van 20 miljard dollar per jaar aan te nemen om de V.S. van armoede te bevrijden. Hy zei dat in de komende 20 jaar jaariyks dit bedrag nodig zal zyn om krotten op te ruimen, het onderwys te verbete ren en werkgelegenheid te scheppen. Mongolië achter Moskou Premier Tsedenbal van Mongolië heeft giste ren het bondgenootschap van zyn land met de Sowjet-Unie en zyn ver zet tegen het China van Mao Tse- toeng bevestigd. Tsedenbal, wiens land tussen Sowjet-Unie en China ligt, beschuldigde Peking ervan elke gelegenheid aan te grypen om een wig te dry ven tussen Mongolië en het Kremlin. Hy verklaarde dat Mongolië de vriendschap met de Sowjet-Unie altyd had bewaard en zou biyven bewaren en beschuldigde Mao ervan, dat hy het communisme ernstig nadeel berokkent. De woor den van de premier zyn afgedrukt in de Prawda. ZATERDAG Den BurchtKring Leiden Kath Volkspartij 10 tUfl' Stationsplein halte bus 43): Kon Ned. Natuurhistorische Ver. Paddesto»' lenexcursle naar Wassenaar. 1,11 Schouwburg: Leidse Jeugd Actl» Jeugdvoorstelling „Ploeft" door Toneel groep „Arena". 2.30 uur nam. ZONDAG Rijnlands Lyceum (M. H. Tromplm Gemeente voor oorspronkelijk christen dom. Spr. evang. N. v. d. Brugge uur nam Leidse VolkshulB: Vrouwemniadat Leidse commissie van International!" samenwerking. Onderwerp „Twee pp' spleten steden Jeruzalem en Berlin 2.30 uur nam. 10 LakenhalTentoonstelling „s en lezen". Werkd. 104 uur; 'j dags 14 uur (tot 10 december). BIOSCOPEN Trianon „Mijn Prinses", 18 Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur Zc 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio „Hou de trein ln het 18 Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur' Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „De Prooi", 18 Jaai. lijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2» 4.45, 7 en 9.15 uur. 8 Lldo „Dokter ZJlwago", 14 li» Dagelijks 2.15 en 7.30 uur. J Luxor „Agent 077 Opentii „Marokko", 14 Jaar. Dagelijks 2.30 e°59J5 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7'(s Camera „Qui etes vous Polly Mis, goo?". 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en Bis uur. TENTOONSTELLINGEN Acad. Hlst. Museum „Oubloula lo. canda". Van maandag t.e.m. vrydu 10 uur voorm.1 uur nam» en vm 2 tot 5 uur nam. (T.e.m. 10 novea. ber). Galerie Van der Vlist (Botermarkt! Tentoonstelling schilderijen Louis Me; Geopend dinsdag t/m zaterdag 10 ui: voorm. 6 uur nam.; bovendien vrij dagavond 810 uur. (tot 1 november) Galerie Walenkamp (Nieuwsteee 11) Tentoonstelling schilderijen en tek* ningen C. Blok. Geopend dagelijks 2- 6 uur nam. (tot 27 oktober). Cossaar en Elisabeth Gerst. maandag t/m zaterdag 10 uur voora 5 uur nam.; bovendien avond 8—10 uur nam. (t/m 1 LakenhalTentoonstelling derljen van Lucia Steinbach. Werli 10—5 uur; zond. 1—5 uur (tot 6 vember). Legermuseum (Pesthuislaan): uitzondering van zaterdag van 10- (zondag 1-5 uur) dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkundi Tentoonstelling Collectie Lechner Japanse Kunst. Werkd. 10 uur vooita tot 5 uur nam.; zondags 15 uur naa Rijksmuseum voor de geschieden! der natuurwetenschappen: Dag. 10' uur. zond. 1-4 uur. Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek Tot Hulp der Menschhell Hooigracht 48, tel. 21060. De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. Breest Smallenburg, Leiderdorp, wor waargenomen door Apotheek Tot der Menschheld. De Oegstgeestse Apotheek en Api theek Voorschoten zijn de gehele geopend. WEEK EINDE-DIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen vóór 12 uur ras plege men de eigen hulsarts, daan tot maandagmorgen dokterstelefa 22222. HAAGS A G E N Di DINSDAG 24 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 uiu Comedie „In wankel evenwicht". Kurzaal, 20.30 \iur Dave B: beck Quartet. WOENSDAG 25 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 Rott. Toneel „De eerste mevrouw R Kurzaal, 20.15 uur Residentie Orë o.l.v. Willem van Otterloo ir niël Barenboim, plano. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 aur) Den Helder Ypenburg V lissin gen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Geneve Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. 14 9 zw. bew. 15 9 zw. bew. 15 10 mist 14 9 mist 15 1 mist 15 0 mist 15 4 geh. bew. 16 9 zw. bew. 6 -1 regen 6 1 zw. bew. 6 5 zw. bew. 13 5 zw. bew. 12 8 half bew. 15 9 zw. bew. 14 mist 15 8 geh. bew. 15 12 zw. bew. 15 13 zw. bew. 22 13 mist 20 l licht bew. 22 13 mist 12 10 zw. bew. 16 13 licht bew. 20 8 mist 18 J mist 17 mist 18 5 licht bew. 18 0 mist 22 3 onbew. 24 1® zw. bew 22 half bew. 22 1' geh. bew. 18 jjj

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2