LE1DSCH DAGBLAD SCHIP MET GIF ZONK IN HAVEN Israel eist wraak T.v.-jacht op graf schenner? JAMIN Gisteravond groot alarm in haven van Rotterdam Schipper spoorloos Berging begonnen Egypte op alles voorbereid Weer uitstel voor de Vascomij in Heerlen ryromaan sloeg drie keer toe Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 OKTOBER 1967 No. 31414 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte SingeJ 1, LeldeD - Giro no. 67055 x'elefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Rotterdamse correspondent) Hoewel haast Is geboden, is men vanmorgen nog niet begon nen met lichten van het binnenschip „Eljaco'', dat gisteren met een flinke hoeveelheid gif aan boord zonk in de monding van de Rotterdamse Waalhaven. De havenautoriteiten braken zich in het gebouw van het Gemeentelijk Havenbedrijf nog het hoofd over het hoe en wanneer van deze berging. Er zitten namelijk nogal xoat haken en ogen aan. Men weet niet het water in de huurt van het gezonken schip vergiftigd is. Toch moet men dat beslist weten, want er zullen zeker duikers worden ngeschakeld bij het bergen van het scheepje. Wanneer die duikers fi vergiftigd water moeten werken zijn extra voorzorgsmaatregelen loodzakelijk. nu een deel van de lading, die men in de loop van de avond en de nacht uit het water heeft gevist. Het ls begrijpelijk, dat de schuld vraag over de aanvaring by dit alles enigszins op de achtergrond kwam. Mogelijk dat eerst later iets meer kan worden gezegd over de oorzaak. Het Rotterdamse drlnkwaterlel- llngsbedrijf heeft geen enkel risoco tnomen en ook vandaag geen wa- tr gepompt uit de rivier. Toen gis- eravond groot alarm werd gegeven eeft men overgeschakeld op de niet raaanzieniyke reserve-voorraden. De Rotterdamse GGD heeft van morgen vastgesteld, dat de giftige toffen, die de „Eljaco" in de rui men had, een vrij deugdelijke ver- aeer in het water oplost. Het schip ad 350 vaten met elk 200 kilogram een soort rattengif) en een partij iftige methacystox aan boord. Men heeft vastgesteld, dat de kar- innen verpakking van de laatste ree produkten het zeker een dag in et water kan uithouden. Maar nie- and weet, hoeveel van die giftige of is weggedreven. Er is dus wel last bjj het lichten van het scheep- Idat juist buiten de vaarroute ligt. Waarschuwing a de aanvaring tussen de „Eljaco" het 1900 tons binnenschip „St. Jo- ih" werd voor het Rotterdamse ha- ïgebied groot alarm gegeven. Om If elf viereneenhalf uur na de nvaring liet de commissaris van rivierpolitie J. Gorzeman 'n waar ïuwing naar verscheidene gemeen- i uitgaan. Daarin werd erop gewe- i, dat parathion en cumarine niet aanraking mogen komen met de lid en dat inwendig gebruik van ie stoffen levensgevaarlijk kan In eerste instantie wist men al- dat er parathion aan boord is. Pas later kwam men er' achter, er ook andere gevaarlijke stoffen iren ingeladen. De plaats van het zonken schip werd onmiddellijk ge- arkeerd. De schipper, de 54-jarige C. T. idheusden, diens 49-jarige vrouw een 20-jarige zoon waren in het ter geslingerd, maar konden wor- gered. Zij werden voor observatie ergebracht naar het havenzieken- ols. Allerlei instanties werd mededeling daan van de aanwezigheid van gif- stoffen in het havengebied. Zo de directie van de drinkwater- ling, die om elk risico uit te slui- onmiddellijk de pompen, welke ig en nacht water uit de rivier pom- a in, liet stoppen. Pakken gevonden VOO Politieboten gingen met hun ïijnwerpers de Waalhaven en om ring afspeuren naar delen van de ding, die misschien uit de „Eljaco" iren gespoeld. Alle in- en uitgaan- schepen kregen het verzoek uit te ken naar vaten of pakken vergif g verdacht poeder op het water. 11 nzelfde verzoek kregen de autori- ten in alle Nederlandse kustplaat- i. Bij de rivierpolitie bevindt zich ïlt WEERBERICHT uidwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond veranderlijke bewol- Qg en op de meeste plaatsen droog eer. in hoofdzaak matige zuidwes- Hike wind. Over het algemeen wei- .00 verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 25 OKTOBER Zon op: 07.21; onder: 17.27. Maan op: 21.37; onder: 14.42. Hoogwater in Katwijk: 6.59 en 19-20; laagwater: 2.41 en 15.02. K Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Verdwenen Schipper Oudheusden van de .Eljaco" is sinds vanmorgen spoor loos verdwenen. De rivierpolitie, die een onderzoek instelt, weet, dait hij na de aanvaring voor controle is opgenomen in het havenziekenhuis, nadien is de man spoorloos verdwe nen. Op zijn waladres, Pretorialaan 66, as vanmorgen 'wel zijn zoon, de 20-jarige Jacobus, thuis. Over het ongeluk wenste hij geen commen taar te leveren. Evenmin kon hij vertellen waar zijn vader zich op dat moment bevond. Aan de kop van de Waalhaven, waar het ongeluk is gebeurd, was het vanmorgen rustig. Een schip van de rivierpolitie hield er een oogje in het zeil en er lag een bergingsvaar tuig van Van den Tak, dat rustig wachtte op nadere instructies van de maatschappij. Het staat nog steeds niet met ze kerheid vast of het water van de Waalhaven of van de Nieuwe Maas parathion bevat. Er zijn tal van wa termonsters genomen, maar die heb ben tot nu toe nog niet uitgewezen dat het gif zich in het water heeft vermengd. „We controleren verder voortdurend of er misschien dode vis sen boven komen drijven. Dat zou een teken aan de wand kunnen zjjn", aldus een woordvoerder van het Rot terdams drinkwaterbedrijf. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN^ Drijvende kranen van de bergings bedrijven De Graaf en Mulder en van De Wit zijn in de loop van de middag begonnen met het lichten van de „Eljaco". Er bestond goede hoop, het schip tegen het vallen van de avond boven water te hebben. Toen duikers naar het schip afdaal den om stroppen rond de romp te slaan, stonden ambulances van de GG en GD langs de kant en voeren tal van boten van de havendienst met deskundigen aan boord in de buurt, gereed om onmiddellijk assis tentie te verlenen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM WERKBEZOEK VAN SOEHARTO AAN CELEBES De Indonesische waarnemende pre sident, generaal Soeharto, is gisteren vergezeld door zijn vrouw en vier ministers, uit de Indonesische hoofd stad vertrokken voor een vijfdaags bezoek aan Celebes. Generaal Soeharto zal besprekin gen voeren met plaatselijke burger lijke en militaire autoriteiten en lei ders van politieke partijen en ande re grote organisaties. Dit is generaal Soeharto's eerste werkbezoek aan een van de buiten gewesten sinds hij in maart j.l. waar nemend president werd. Later zal Soeharto bezoeken bren gen aan de Kleine Soenda-eilanden ten oosten van Java. De ministers die generaal Soehar to vergezellen zijn: de ministers van Binnenlandse Zaken, Voorlichting, Handel en Koopvaardij. Een agent van de Rotter-1 gif, die vannacht uit de Maas damse rivierpolitie controleert de toerden opgevist, inhoud van een van de vaten met (Van onze Roermondse correspondent) „Naar het voorbeeld van de Duitse televisie-actie „Dossier XY opge lost", waardoor vorige week vrijdag de politie een berucht oplichter in handen kreeg en tientallen tips ontving over drie andere misdadi gers, zou ook in Nederland een tv-opsporingsactie naar de al bijna twee jaar in Nederland, België en Duitsland opererende grafschen- ner kunnen worden ingezet", meent mr. Th. van Osta, korps chef van de gemeentepolitie in Weert en coördinator van het op sporingswerk in de zaak van de gr a f schender ij en. De mogelijkheden voor het houden van een soort nationale vossen jacht op de onbekende grafschen- ner worden nu bekeken Vooreerst zal overleg worden gepleegd met de procureur-generaal in Den Bosch. Pas daarna kan een ver zoek voor zo'n actie worden voor gelegd aan het hoofd van de af deling Criminele Zaken van het ministerie van Justitie, mr. ir. W. H. Folmer. Tot nu toe is mr. Fol- mer steeds van mening geweest, dat uitzending van opsporingsbe richten over vermiste of verdachte misdadigers via radio en/of tv al leen mag gebeuren als alle andere opsporingsmiddelen zijn uitgeput. „Die Duitse tv-actie is een interes sante zaak geweest. Heel wat po litie- en justitie-autoriteiten heb ben dat nauwlettend gevolgd. Na tuurlijk ook in de groep opspo ringsambtenaren, die zich met het geval van de graf schenner bezig houden is daar veel over de mo gelijkheid van inschakeling van da tv gesproken", zei mr. Th. van Osta. „Maar zelfs als we daartoe in principe besluiten, zal het nog wel heel wat voeten in de aarde hebben eer zo'n uitzending werke lijk mogelijk is". Paspoort van narcotiseur ingetrokken De politie heeft, zoals pas nu is gebleken op last van de officier van justitie in Almelo enkele maan den geleden het paspoort ingenomen van de narcotiseur, die ruim ander half jaar geleden het Enschedese meisje Mia Versluis narcose heeft toegediend, waaruit zij nog steeds niet ontwaakt. Deze niet vaak voor komende maatregel is getroffen op grond van de paspoort-instructie, waarbij de narcotiseur de mogelijk heid is ontnomen om naar het bui tenland te reizen. "De situatie ln het Midden-Oosten na het tot zinken brengen van de Israëlische torpedobootjager „Eilath" door met Russische raket ten uitgeruste Egyptische torpedo- bootjagers uiterst gespannen. De Israëlische kranten roepen met gro te koppen om vergeldingsmaatrege len. Bü de begrafenis gisteren in Haifa van zes slachtoffers van de aanval riep een woedende menigte naar de chefstaf van het Israëlische leger Rabin kreten als „wreek dit" en „Rabin, wij wachten op je," Israëls ministers en militaire com mandanten zijn gisteren in het diep ste geheim bij elkaar gekomen. De minister van Arbeid Allon verklaar de later in een toespraak dat „Is raël van plan is het mogelijke te doen om een vierde oorlog met Egypte te vermijden en de huidige toestand in vrede om te zetten." De Israëlische minister van Defensie Da jan zei gisteravond in een toe spraak op een herdenkingsbijeen komst van gevallen bemanningsle den van de „Eilath" dat „Egypte, alleen om de vijandelijkheden te hervatten, zaterdag het vuur op de torpedobootjager had geopend." Hij gaf president Nasser persoonlijk de schuld van de aanval op de „Eilath." Dajan merkte op dat de aanval kwam vijf maanden nadat Nasser de Straat van Tiran had ge sloten en daardoor de jurn-oorlog had uitgelokt. „Israël weet hoe het zich moet verdedigen en welke stap pen het moet nemen," zo zei hij. Naar aanleiding van de toespraak van Dajan en Allon zijn waarne mers in Tel Aviv van mening dat Israël niet van plan is onmiddellijk vergeldingsmaatregelen te nemen. In Egypte is men echter op alles voorbereid. Het semi-officiële Egyp tische dagblad Al Ahram schrijft vandaag dat Israël zeker tot mili taire vergelding zal overgaan. Het blad had uit militaire bron verno men dat Israëlische oorlogsschepen en een helikopter de Egyptische militaire paraatheid al hadden na gegaan. Ook de Egyptische gene raal Kamel heeft gewaarschuwd dat „op elk tijdstip een aanval van de (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Heerlen heeft de voor de bankroete Vascomij-bouwonderneming fatale datum opnieuw twee maan den verschoven. In augustus bepaalde de raad dat uiterlijk 1 oktober herfinanciering van de onderneming in kannen en kruiken moest zijn om een zekere executie van het Vascomij - woningbezit (met een onherroepelijk faillissement tot gevolg) te voorkomen. Gisteren besloot de raad tot uiterlijk 15 decem ber te willen wachten. B. en W. van Heerlen worden wel met een gemachtigd daarna zonder vooraf nog eens de raad te horen onmiddellijk tot aankoop dan wel executie over te gaan. Voorafgegaan door 25 ron kende politiemotoren, gevolgd door zeventig zwarte Citroèns van de Franse veiligheidspolitie en met drieduizend gendarmes verspreid over alle bergtoppen heeft president De Gaulle giste ren een bezoek gebrach aan het prinsdom Andorra in de Pyre neeën, dat nog nooit in zijn ze venhonderdjarig bestaan een zo grote militaire macht op de been had gezien. President De Gaulle bood de dwergstaat (5000 inwo ners) Franse hulp voor weten schappelijke en economische ont wikkeling aan, daaraan toevoe gend dat het de taak van de An- dorranen is niet de aansluiting bij de moderne wereld te verlie zen. Op de foto: de Franse presi dent, staande in een open auto, tijdens zijn intocht. Het overnemen van het onren dabele 1277 huizen tellende wo ningbezit (de gemeente is hypotheek houdster voor meer dan f 20.000.000, bezorgt de gemeente voorlopig jaar lijks een exploitatietekort van bijna drie ton. Op de 76 woningen van Vascomij, die Heerlen al eerder ver wierf (en waaiwoor het gemeentebe stuur het dubbele van de kostprijs heeft neergelegd) verliest de stad Heerlen ook elk jaar f 120.000,- Lang zamerhand raakt de stad enkele mil joenen guldens aan het Vascomij-dé- bacle kwijt. In de gemeenteboeken staan nog voor tonnen posten we gens dienstverleningen open. Voor schotten aan de bouwonderneming om het laatste loon aan de arbeiders te betalen zijn in de aankoop van woningen weggewerkt. Niettemin toonde de raad zich gis teravond eensgezind opnieuw lank moedig tegenover de raadslieden van crediteuren die verwoed in hei bui tenland naar geld speuren om het bedrijf te herfinancieren. De Vasco- mij-bewindvotrders houden zich niet alleen ver van die pogingen, maar eerwachten er niet het minste soe laas van. Israëliërs verwacht kan worden.' De luchtmachtoefeningen, die deze week in Egypte zouden worden ge houden zijn tot nader order uitge steld. „Als de sirenes gaan huilen, betekent dit dat er werkelijk vijan delijke vliegtuigen zijn gesigna leerd." aldus woordvoerders in Cairo. Vervolg op pagina 2 Schade van brand Jongman stelt Dan Ion fa briek aansprakelijk (Van onze Groningse correspondent) De directie van de carrosseriefa- briek Jongman N.V. in Emmen stelt de directie van de Danlonfabrieken aansprakelijk voor de verwoesting van haar fabriek, als gevolg van de brand, die op zondagmorgen 15 okto ber door sluiting van een elektrici teitsleiding en een stoomleiding in het Danloncomplex is veroorzaakt. In de brief, die de directie van de Danlon heeft ontvangen staat, dat de brand in de rondbreihal niet tijdig is opgemerkt. Hoeveel de schade be draagt waarvoor de Danlon aanspra kelijk wordt gesteld, wordt niet ge noemd. Zoals gemeld ging behalve het carrosseriebedrijf Jongman ook het bedrijf van Emka-Touwimport N.V. in vlammen op. Bij Jongman waren 35 personeelsleden in dienst. De directie had geen bedrijfsschade- verzekering gesloten. Een groot deel van de werknemers kan voorlopig niet in het arbeidsproces worden op genomen. In het verbrande pand be vonden zich o.m. verscheidene auto mobielen van opdrachtgevers, die moesten worden behandeld. Een van de topfunctionarissen van de Danlon gaf toe, dat Jongman de Danlon voor de brand in de carros- seriefabriek aansprakelijk stelt. De N.V. zou voor het verzenden van de brief geen contact met de directie van Danlon hebben opgenomen. Vol gens onze zegsman is de Danlon niet boos over deze brief. Vooral niet, wanneer het zakelijk wordt bezien, „Nee heb je, ja kun je misschien krijgen", aldus de woordvoerder. O- verigens zijn de experts van de Dan lon volgens hem het er wel over eens, dat er bij deze brand sprake is van overmacht. WEERTANKAUTO OMGESLAGEN (Van onze Venlose correspondent) Bij het nemen van een bocht nabij het Europaplein aan de rand van Venlo sloeg vanmorgen om half ne gen een grote Duitse tankauto om. Het gevaarte, dat geladen was met een, zoals de politie het betitelde, „niet agressief zuur", kwam op zijn kant te liggen. Brandweerlieden maakten voor alle veiligheid een greppel rond de tankwagen. De bestuurder van de tankwagen kwam met de schrik vrij. Het verkeer ondervond enige tijd stagnatie. (Van onze IJmuidena® correspondent) Een aangestoken brand en twee mislukte pogingen tot brandstichting hebben vannacht de angst bij de agrarische bevolking van Santpoort- Noord deel uitmakend van de ge meente Velsen voor een ongrijp bare pyromaan vergroot. Hjj ope reert de laatste maanden in het bloemboUengebied langs de spoor baan tussen Bloemendaal en IJmul- den. De onbekende brandstichter liet vandaag vijf ton geperst stro ln balen, bestemd voor het afdekken van in de grond gestoken bloembol len, in vlammen opgaan. Het was de zesde geslaagde brandstichting ln het tweede halfjaar van 1967 ln deze omgeving. Enkele uren later sloeg de pyro maan nog twee keer toe, binnen een straal van een kilometer. Bjj een boerderij stak hjj de brand in een grote kolenkist, na de kolen met een vloeibare brandstof te hebben overgoten. De brandweermannen, dia nog doende waren de strobrand te blussen, spoedden zich naar de nieu we brand, waar zij tijdig arriveer den om het vuur te blussen. Even later wist dezelfde brandweerploeg brand te voorkomen bjj een manége. ADVERTENTIE cocktail niet duur we/ heerlijk (9ucJ teuwo Men heeft veel gesproken van eene verloving, die zou olaatshebben tusschen Adeli- na Patti en den beroemden i teekenaar Gustave Doré. Aan de „Gazette des Etrangers" v wordt echter gemeld, dat al iie geruchten valsch zijn en iat de beroemde cantatrice alleen met de kunst verloofd 1 is. (Advertentie) Dineren. Er j i bestaat nog gelegenheid voor H.H. Studenten om gezamen- i lijk te dineren. Adres bureau 1 dezer Courant onder No 12.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1