atwijks, overdekte9 25 november open Haringvangst langs de kust W oningbouw in Noord-Hofland P.v.d.A.: maak van a.w.z. een nationale gezondheidszorg Staatsbemoeienis geen vies woord IN VOORSCHOTEN Raadsagenda AG 24 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD OEGSTGEEST 1 Interkerkelijk gesprek over Ronie-Refonnatie Deze 2 jaartallen 1517—1967 naast i elkaar gezet, herinneren ons er aan dat nu 540 jr geleden de kerkhervor- ming zou zijn begonnen. Wat moeten wij met dit jubileum aanvangen? Moeten wy 't vieren? Of is 't beter er stilzwijgend aan voorby te gaan? Dat schrijft ds. K. Vegter namens de interkerkelijke commissie van I voorbereiding van de Rome-Reforma- tie-avond, die 8 november in Oegst- geest wordt gehouden, j Wij in Oegstgeest dat wil zeg- jgen: de r.k. parochie, de hervorm - de gemeente en de gereformeerde j kerk hebben gemeend, dat 450 jaar kerkhervorming een unieke ge legenheid is om ons eens gezamen lijk te bezinnen op de verhouding tussen de rooms-katholieke, kerk en de reformatorische kerken. Deze ver- houding heeft zich de laatste jaren zo sterk gewijzigd, dat het zinvol j is geworden de vraag op te wer- pen: Waar staan wij nu precies van- g? Is er nog een brede kloof tus- I sen ons? Of zijn wü bezig naar el- I kaar toe te groeien? Op woensdag 8 november zal in iet Hervormde Gemeentecentrum I aan de Lytweg een avond worden I gehouden met als thema: Informatie Rome Reformatie. Verwacht wordt dat voor deze avond veel belangstel ling zal bestaan. Te meer omdat de informatie gegeven zal worden door twee zeer deskundige sprekers: prof. dr. H. Berkhof en prof. dr. F. Haars- ma uit Nymegen. De avond, die dus uitgaat van de r.k. parochie, de hervormde ge meente en de gereformeerde kerk, zal beginnen om 8 uur. Kleuter gewond j bij oversteken Een 5-jarig Leids meisje is gister middag omstreeks half zes op de Vrouwenweg aangereden door een bromfiets, toen zy plotseling achter een stilstaande auto vandaan de rij- baan overstak. Het kind liep verwon dingen aan het gelaat op. De be stuurder van de bromfiets, een 18- jarige jongen uit Zoeterwoude, kreeg lichte verwondingen aan hand en been. Kroon verklaart beroep ongegrond De Kroon heeft een beroep van mevr. N. G. KroesVan Zwieten uit j Woubrugge tegen het besluit van Ge- j deputeerde Staten van Zuid-Holland, j verleend aan het uitbreidingsplan „Woubruggewest 1964" ongegrond verklaard. Het plan betekent een afzondering in Zuidwestelijke richting van de wo- j ningbouw, zoals deze is ontworpen j en reeds voor 'een deel is verwezen- lykt in het geldende uitbreidingsplan, vastgesteld voor gronden, gelegen J aan weerszUden van de Batenweg ten westen van de bestaande oude dorpsbebouwing van Woubrugge en nabü de brug over de Heimans Wa tering in de weg van Hoogmade naar Ter Aar. Deze afzondering komt De Kroon uit stedebouwkundig oogpunt verant woord voor. De appellante zal hier voor v/eliswaar een gedeelte van haar bedryfsgronden verliezen, doch hieraan valt aldus de Kroon re kening houdend met de overwegende belangen, die by de verwezenlijking van dit plan betrokken zün, niet te ontkomen. bekend, betekent de beweeg- loer een unicutn voor ons lit heeft met zich gebracht, installatie hiervan met kin- :en gepaard is gegaan. Uit ren genomen proef, waarbij volgepompt werd, is echter dat de beweegbare vloer nctioneert. Wel was het nood- het aantal openingen in de T|j vergroten. ficiële opening van het zwem- plex zal plaats vinden op 20 De foto's tonen het bad, de beweegbare vloer op ver- uuide hoogten is ingesteld. (Fo- )/Jaap van Duyn, Katwijk Eertl op Leitlse Y.V.D.-bijeenkomsti iiind staatsbemoeienis geen rd". te woorden reageerde drs. van Eerd uit Oegstgeest, van de Christen-Radicalen uitlating van het liberale 25; Kamerlid, mr. J. G. Riet- de nieuwe K.V.P.-groepe- versterking van de staats'in irstaat. voerden gisteravond als in- et woord op een regionale by eenkomst, die enkele rkende V.V.D.-afdelingen in se Boerhaaverestaurant hiel cent 'en ier Van Eerc* zei geen E fo !er" zijn, maar hy was mening, dat de liberalen de van de minstbedeelden in itschappy nooit exclusief tien, althans niet op de voor- :ft geplaatst. De heer Riet- zyn beurt vond dit laatste reemd, omdat naar zyn oor V.VXU tracht op te komen maatschappelyke groepe- ïet spe?t hem dat de V.V.D. wordt opgedrongen een be- srtij voor één bepaalde groep Iet TweedeKamerlid noem- aag van de heer Van Eerd de V.V.D. denkt te le ft de partyvernieuwing ten- omdat zy een noodzaak tot ing veronderstelt. De heer vond het huidige kiesstelsel vera mi f li :ri ERLIJKE STAND VAN LEIDEN kiwi -ven GEBOREN Johanna Wilhelmina, d. v. Icomiin G- van Helden, Edwin, z. v. en H. G. Busman, Willem v. H. J. Flaman en A. A. tenten, Ronald Andries Jaco- A. J. Hoorn en J. M. van den aQda, d. v. I. Onderwater en >oieeH:land, Helena, d. v. H. Jonker Kitts, Nicoline Egberta, d. v. en M. H. Paauw, Nancy M. L. van Dam en T. J. SaII Antonius Cornells, z. v. H. A. 1611 in en J. S. M. Loves, Edwin v. C. J. Bos en C. Honsbeek, 0E Hendriktje. d. v. B. J. Kraaij- H. T. Veenma, Marcus Jo- srmanus, z. v. M. J. du Prie Paauw, Patricia Jolanda Ca- v. C. Segaar en A. J. van Elisabeth Wilhelmina Adria- KB. Prins en T. W. de Haan, Maria, d. v. P. C. Droogh en ft der Werff, Boudewijn Jo- v G. L. Castelein en E. M. Wilhelmina Aleida, d. v. T. en P. J. W. van Zijp, Mi- annes, z. v. J. Neuteboom en t]e, Simone Claudio Roberto, 'atarazzi en R. C. M. Bonnet, Bevelander en H. GETROUWD van der Steen en S. van Win- A. A. M. Sikken en P. C. M. |T. J. J Leijenaar en P. G. niet slecht, hoewel er naar zün in zicht op onderdelen aan valt te sleu telen. Hij zag bepaald geen heil in een vernieuwing omwille van de ver nieuwing. Wat naar zün overtuiging de christenradicalen willen is niet anders dan een meer socialistische richting inslaan. Hü vroeg zich in dit verband af of niet een verdere schei ding der geesten nagestreefd moet worden. De heer Van Eerd zette op deze discussiebüeenkomst uiteen, dat de christen-radicalen een snelle her vorming van de christelüke partüen tot organen met een radicaal, voor uitstrevend programma wensen en voorts een samenwerking van deze hervormde partüen met andere pro gressieve partüen. Het heeft naar zijn inzicht geen zin om een scheiding teweeg te brengen, omdat de chris ten-radicalen niet weten wat de stichting zal opleveren en omdat zü liever infederatief verband ervaring willen opdoen. Hü sprak in dit ver band ook nog over „loyaliteit aan eigen huis"., Bij een inbraak in een houten noodschool aan de Storm Buising- straat in Leiden zün twee busjes van de Suriname-zending ontvreemd. De busjes bevatten ongeveer twintig gul den. Bridgeclub Saus Atout Uitslagen parenwedstrijden, derde ronde tussen haakjes de stand bü de vorige ronde, groep zwart: hr. en mevr. Aenmey (250) - 117, mevr. Tielkemeyer - mevr. v. Bra- kel (218) - 123, hr. v. d. Star - hr. Stikvoort (262) - 94, hr. en mevr. Vis sers (237) - 121, mevr. v. d. Drift - mevr. den Dekker (210) - 89, hr. Cra nia - hr. v. d. Mark (197) - 92, hr. en mevr. Bernard (176) - 91, hr. v. d. Zeeuw - mej. v. d. Zeeuw (187) - 110, hr. v. d. Drift - hr. Eling (202) - 113, hr. v. Rhün - hr. van Brakel (221) - 130. groep rood mej. Bruné - hr. Kop (244) - 94, hr. v. d. Oever - hr. Rünsburger (225) - 119, mevr. Crama - hr. v. d-Heuvel (223) - 125, hr. Jonkers - hr. v. Zan ten (222) - 79, hr. en mevr. Kruts (224) - 97, mevr. v. d. Heuvel - mej. Postma (214) - 125, hr. La Lau - hr. Plaizier (234) - 115, hr. Pen - hr. van Dük (200) - 131, hr. en mevr. de Ko ning (190) - 115, mevr. Vlaardinger- hoek - mevr. Pais (184) - 80. (Van onze parlementaire redactie) De PvdA in de Tweede Kamer wil binnen afzienbare tijd de gehele zie- kenhuisverpleging en de specialis tische hulp bij de AWZ onderge bracht zien. Dat heeft de woord voerder van de socialistische kamer fractie, mr. Th. van Lier, vanmiddag meegedeeld bij de behandeling van het wetsontwerp dat deze nieuwe volksverzekering tegen bijzondere ziektekosten regelt. De heer Van Lier was de mening toegedaan, dat de AWZ moet uitgroeien tot een over- Zes en zestig vaartuigen zorgden gisteren in IJmuiden voor een aan voer van 5.780 kisten vis, 1.82 kl. kistjes vis en 390 stuks stüve kabel jauwen. Er waren 1.570 kisten en 640 kl. kistjes schelvis, 250 kisten en 22 kl. kistjes wüting, 770 kisten gul en kabeljauw, 180 kisten kool- vis, 180 kisten haai, 90 kisten en 690 kl. kistjes haring, 110 kisten en 470 kl. kistjes makreel, 1.220 kisten schol, 60 kisten tarbot, 40.000 kilo tong en 550 kisten diversen. Later op de mor- lichtelUke en goed werkende natio- gen liepen ook nog een paar span- nale gezondheidszorg. I nen binnen met samen 400 kisten De Tweede Kamer begon vanmid- 1 Oogstdienst in hervormde kerk Zondagmorgen om 10 uur wordt in de hervormde kerk van Warmond een oogstdienst gehouden. Aan de kinderen is verzocht om zaterdag morgen tussen tien en elf uur fruit of bloemen in de kerk te brengen. De kinderen mogen dan zondag na de kerkdienst dit fruit en deze bloe men bü de zieken en bejaarden brengen, om. wat betreft de zieken, hun daadwerkelüke medeleven te tonen. Collecte voor Novib Woensdagavond zal in Warmond een huis-aan-huis-collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de Novib, welke instel ling zich ten doel stelt hulp te ver lenen aan die landen waar momen teel hongersnood heerst. Aan deze actie wordt medewerking verleend door personen van alle gezindten. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Clara Elsbeth, d.v. Van der Does en Rissik, Den Haag; Ilse Rozina, d.v. de Haas en Koetser, Rotterdam; Luceline. d.v. Hesselink en Willems, Best; Jeroen Onno, z.v. Hoekstra en Margadant, Den Haag; Susanne Elisabeth, d.v. Onstein en Domhoff. Assen; Monique Louise, d.v. Verkade en Sikkes. Ruiru, Kenya. GetrouwdFrank Greiner en Chris tine Sergeant. Amsterdam. Overleden: Jan Willem Coenen, 67 j„ Wassenaar; Salomon Isaac Troostwük, 64 j., Amsterdam; Jo hanna Alexandra Hamburger-van der Perk. 74 j.. Utrecht; Elisabeth Winkel-Otter, 94 j„ Alkmaar; Her man van Veldhuizen, 65 j., Gent; Pieter Jansen, 90 j., Rotterdam; D. N. P. Hocke, 76 j., Zandvoort; Anna Cornelia Erdbrink. 83 j.. Rozendaal; Aalbert- van Essen. 77 j„ Voorburg; Tiny Kits van Waveren-Janszen, 91 j., Den Haag: Elly Meüer Baten burg, 32 j.. Den Haag; Louise Vic- torine Heydanus-Gout, 78 j., Den Haag; Pieter Cente Jongebreur, 91 j., Voorburg; Meyer Wertheym, 76 j., Eindhoven. dag met de tweedaagse behandeling van het wetsontwerp. Minister Rool- vink (Sociale Zaken) wil de volks verzekering volgend jaar in etappes invoeren. Op 1 januari 1968 wil hü de thans niet te dekken risico's, zoals de verpleging van zwakzinnige kin deren, reeds laten ingaan. Op 1 april moet dan het risico van langdurige verpleging in ziekenhuis en sanato» rium volgen. De regering wil het eer ste jaar ziekenhuisverpleging voorlo pig onder de ziektewet laten. De AWZ is een volksverzekering, het geen wil zeggen dat iedere meerder jarige Nederlander verplicht is verzekerd. Alleen bejaarden zullen van premiebetaling worden vrijge steld. Mr. van Lier vroeg zich af, waar om er niet een verzekering komt voor zaken, waarvoor iedereen zich verze keren moet in plaats van de onnodig kostbare, ten dele nog op een ouder wetse standenmaatschappü gebaseer de bonte lappendeken. Hü keerde zich tegen de lage overheidsbüdrage in de kosten van de nieuwe volksverze kering, (75 min. i.p.v. 150 min.), waardoor een premie van 0,4 pet. no dig wordt. In de door hem voorge stelde financiering kwam hü voor vol gend jaar tot een premiebedrag van o.l a 0.2 pet. Volgens de berekening van de Ziekenfondsraad zou de pre mie bü het plan van de regering in 1972 1,6 pet. bedragen, in het plan van de PvdA echter slechts 0,4 pet. VOORSCHOTEN Verbetering van de Kniplaan Er komen op de Kniplaan in Voorschoten vüf uitwükplaatsen voor auto's en de laan wordt voor zien met een afdeklaag van asfalt. Bovendien dient voor de uitmon ding van de Kniplaan een stuk grond van 30 m2 te worden aangekocht. De eigenaar, de heer J. C. de Ko ning, is tot verkoop bereid voor f 500. De kosten voor asfaltering bedragen f 3000 waarvoor krediet wordt gevraagd. Voor de dinsdagmarkt waren geen grote schepen bekend. Van gisteren bleven liggen de kotters KW 152 met 33 kisten, KW 132 met 40 kisten, KW 212 met 47 kisten en KW 61 met 65 kisten vis. Ten zuidwesten van Ierland was niets te vangen. Voor de schipper van de Petronella VL 131 was dit aanleiding om te gaan verstomen naar de Stantonbaai, meer aan de noordwestkant van Ierland. Toen de Petronella daar een dagvangst kon melden van 170 kantjes, was dit uiteraard voor alle schepen voldoen de aanleiding om eveneens naar dat gebied te gaan. Zondagmiddag zijn drie spannen, voornamelijk uit Den Helder, hun Kostbare tropische vissen op N.A.-show Op de middenstandsshow van „Noordwijk Actief", die van 30 okto ber tot en met 3 november a.s. wordt gehouden, zullen in een aquarium kostbare tropische vissen te bewon deren vallen. De vissen zün eigendom van de heer Visser uit Leiden, van wie gezegd wordt, dat hü de beste collectie op dit gebied in Nederland bezit. Onder meer zijn te zien Kei- zersvissen, Schuttevissen, Discusvis sen, Zee-anemonen. geluk gaan beproeven op de Noord zee in de buurt van de minitiedump. Twee van de drie spannen hadden daarbij zoveel succes, dat zy in de loop van maandagmorgen de haven van IJmuiden binnen liepen met sa men 400 kisten haring. Denemarken trekt straf voor Neder landse vissers in Het Deense ministerie van Justi tie heeft de straf voor vijf Neder landse vissers, die in het voorjaar van 1966 voor de westkust van Jut land werden aangehouden wegens schending van de Deense visserij- grenzen, ingetrokken. De vissers werden destüds tot een boete van 5000 kronen en verbeurd verklaring van netten ter waarde van 18.000 kronen veroordeeld. Dins dag werd in Kopenhagen bekendge maakt, dat deze straf vervallen is verklaard, omdat de Nederlandse vissers destüds voeren met ver ouderde zeekaarten, waarop de nieu we vissergrenzen nog niet voor kwamen. Aansluitend op het project van premie B-woningen met garages het complex „Noord-Hofland" in Voorschoten, waartoe de raad op 31 maart besloot, is in bouwteamver- band, de bouw van ongeveer 150 een gezinswoningen voor de verhuur in de premie B-sector aan de orde ge komen. Het bouwteam heeft zich uitgespro ken voor een industrieel type Vaneg- woning ter breedte van 6.43 meter en ter diepte van 8.30 meter, bevat tende op de begane grond een woon- eetkamer, keuken, hal, w.c. en berg- kast; op de eerste verdieping drie slaapkamers, badkamer met w.c. bergkast en op de zolderverdieping een slaapkamer met dakkapel, als mede zolderberging. De woning is voorzien van een centrale verwar mingsinstallatie. B. en W. zien dit type woning als een welkome voorziening in de plaat- selüke woningbehoefte vooral met nen worden gebouwd op gronden ge legen tussen de Admiraal de Ruij- tersingel en de Leidseweg en ook aansluitend aan de 67 premie-B-wo ningen en de Piet Heinlaan (Piet Heinlaan komt tussen Leidseweg 347 en 359 te lopen). De gemeente heeft thans nog niet alle gronden in eigendom. Daarom stellen B. en W. voor de grond te verkopen, die daarvoor in aanmer king komt, zodat het bouwteam kan beginnen met de bouw van 71 pre miewoningen met 17 garages en in principe te besluiten tot verkoop van grond nadat deze door de gemeente in eigendom is verkregen waarop naderhand 92 woningen met 59 garages kunnen worden ge bouwd. Koper is de Nationale Neder landen N.V. De grondprüs komt op f 10.500 per woningkavel en f 2000 per garagekavel. OPERATIE NA VECHTPARTIJ Zondagavond had langs de Ha- zerswoudse Da Costasingel een vechtpartij tussen twee Koudekerkse jongelui plaats. Het gevolg hiervan was, dat een achttienjarige jongeman met ernstige verwondingen aan het hoofd per ambulance naar een Leids ziekenhuis moest worden ver voerd. Gisteren is hij daar geope reerd. omdat zijn gehoororgaan ern stig was aangetast. De Rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld. WATER WORDT DUURDER De in Voorschoten geldende wa tertarieven dateren van 1 januari 1956. Sindsdien zün de exploitatie kosten sterk gestegen. De gestegen kosten worden niet meer opgevan gen door de toeneming van het aan- tal aansluitingen en de regelmatige j De in het derde kwartaal 19G7 door stijging van de huurwaarde. De ex- j Hoogovens behaalde netto winst be- ploitatierekening over 1966 geeft j droeg f21,7 min., hetgeen een stU- Hogere winst Hoogovens waarschünlük een nadelig saldo te zien van f 7.895,25 terwül bü hand having der tarieven de begroting voor het dienstjaar 1968 bü handha ving van de oude tarieven een nade lig saldo zou vertonen van f 33.652,12. B. en W. stellen de volgende verho ging voor: een vastrechtbedrag voor iedere verbruiker van f 9,60 per kwartaal met 12 m3 vrü- Iedere ku bieke meter meer kost 40 cent. Ge zinnen met 4 Of 5 kinderen beneden 16 jaar per kwartaal 3 m3 extra en met meer dan 6 kinderen 5 m3 ex tra per kwartaal. Voor niet-huishou- delük gebruik wordt het vastrecht eveneens f 9,60 en 40 ets per m3 ge bracht. Geen enkele kubieke meter is hierbü vrügesteld. ging ten opzichte van het overeen komstige kwartaal van het vorige jaar betekent van 47% (2e kwartaal 29%, le kwartaal 22%). Zoals gebruikelük vertoont de om zet in het derde kwartaal onder de invloed van he. seizoen een daling vergeleken met die in het tweede Kwartaal. De winstmarge, die in het vorige kw-artaal steeg van 14,5 tot 15,7%, onderging opnieuw een ver betering en bereikte een niveau van 17,6 Deze verbetering kan wor den toegeschreven aan een daling van de kostprüzen; de onbrengstprü- ien lagen gemiddeld op nagenoeg hetzelfde niveau als in de voorgaan de kwartalen. Jubileum-concert van zangkoor Ned. Prot. Bond Ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van het zangkoor van de Nederlandse Protestanten Bond, zal woensdag 8 november in de hervorm de kerk van Alphen aan de Rün aan de Oudhoornseweg aanvang 8 uur een jubileumconcert worden ge geven. Mederwerking aan dit concert wordt verleend door het dubbel man- nenkwartet „Musica" met de heer A. van Vliet orgel en de heer N. de Jeu trompet. Het geheel staat onder leiding van de heer J. Arnol- dus uit Leiden. VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten komt vrijdagavond'om 8 uur büeen. De agenda omvat de volgende pun ten: voorstellen van B. en W. tot vaststelling van een besluit ex. ar tikel 21 der Wet op de ruimtehjke ordening, waarbü wordt gepaald, dat voor de dorpskom en omgeving een bestemmingsplan wordt voorbereid tot verkoop van bouwterrein in het complex „Noord-Hofland" aan de Nationale Nederlanden N.V. in Delft: tot verkoop van bouwterrein in „Adegeest" aan de N.V. Bouw- en Aannemingsmü- „Waddinxveen; tot opheffing van de gemeenschappelü- ke regeling Stichting Compostbedrijf De Vlietgemeententot betrekkelük onderhoud en verbetering van de Kniplaan; tot vaststelling van een besluit ex. artikel 21 der Wet op de ruimtelüke ordening, waarbij wordt bepaald, dat voor het gebied van de complexen „Noord- Hofland", „Ade geest" en „Hofweg" een bestem mingsplan wordt voorbereid; tot ver hoging van de keurlonen; tot verho ging van de water tarieven; tot ver hoging van de gebruiksvergoedin- gen voor de gemeentelüke lokalitei ten; tot verhoging van de tarieven voor het gebruik van de gemeente lüke gymnastieklokalen; tot het ver lenen van medewerking voor het stichten van een school voor gewoon lager onderwüs in „Noord-Holland" uitgaande van de stichting christe- lüke ulo-school; tot het verlenen van medewerking voor het stichten van een büzondere kleuterschool in „Noord-Hofland" uitgaande van het r.k. schoolbestuur en een aantal on- derwüsvoorzieningen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17