Studenten organiseren groot jongerencongres over ontwikkelingshulp HET BOUWFONDS r zeventien wegwijzers naar een eigen woning Bijstand is gewoon deel van defensie" Eeuwfeest „Haanstra" egon met geschenken li veel uitbundigheid Gapende kloof S. Menkenbenoemd tot wild. voorzitter K.V.P. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Kastolanl gaf zich over De lei der van de nog overgebleven groep van de fanatieke Daroel-Islam-be- weging op west-Java, Kastolani. en een aantal van zijn volgelingen heb ben zich vorige week aan de bezetting van een militaire post overgegeven. Het leger had intensieve zuiverings- opeTaties in het gebied gehouden. en ni ngmeeste resse en ,3 irectrice gehuldigd jtfet toespraken en de aanbieding geschenken is gistermiddag het ivfeest van de Leidse Kweek- fool voor Voorbereidend Onder- begonnen. In hét schoolgebouw de Vliet werd een bijeenkomst iiouden van bestuur, docenten en klingen, die zich kenmerkte door i grote uitbundigheid. enthousiasme bereikte een igtepunt, toen de directrice van jubilerende school, mèj. H. M. Beek, een aantal geschenken !eg. Het bleek namelyk, dat mej. Beek onlangs een kwart eeuw ^bonden was aan het onderwys. bestuur bood haar bU deze ge- Jenheid een zilveren roomstel aan, docentenkorps een halsketting en de leerlingnschare en bloem en de leerllngenschare een bloem- Er was trouwens nog een jubila- resse in de kring van feestvierenden. Deze jubilaresse was mevrouw C. Verhey Van wyk-Roem, die al sinds veertig jaar als penningmeesteresse deel uitmaakt van het bestuur van de Vereniging voor Voorbereidend Onderwys. Zy mocht als blyk van waardering een door de leerlingen zelf vervaardigd wandkleed in ont vangst nemen. Er waren nog meer van deze wandkleden, zy vormden by elkaar het jubileumgeschenk van de leerlingen voor het schoolbestuur in zyn geheel. Dit geschenk werd door de presidente van de leerlin genvereniging .Jduna," Carla Se- Een van de leerlingen van de „Haanstra-school" biedt de pen ning meester esse van de Vereni ging voor Voorbereidend Onder wijs, mevrouw C. Verhey van Wijk, een wandkleed aan. Geheel links op de foto de directrice van de fublïlerende school, mej. H. M. Ter Beek. (Foto LD/Holvast) gaar, aangeboden aan de voorzitter van het schoolbestuur, de Leidse kinderarts J. P. Boekhold. De voorzitter noemde de afgelo pen honderd jaar niet meer dan een tydperk in het leven van de kweek school. .Het is een mylpaal op de weg, die naar glanzende toekomst voert.-' De directrice van de Haan stra-school" sprak van een eindpunt en een nieuw begin. Zy hield naar aanleiding van dit jubileum een be schouwing over de ontwikkeling van het kleuteronderwys. Tydens deze jubileumbijeenkomst stelden de leerlingen van de „Haan- stra-school" een (voorlopig) bedrag van f 1250,- beschikbaar voor slacht offertjes, die in Europa en met na me in Leiden medische hulp behoe ven. Dit bedrag is bereikt na een kwartjesactie, die de meisjes in het afgelopen jaar hebben gevoerd. ,.Je kunt je als student druk maken over ontwikkelingshulp, maar als geen enkele plattelands jongere er in gelooft, dan ha len je activiteiten niets uit". Dit zegt in het Nesbic-secretariaat aan de Leidse Morssingel Paul Dijkstra (28), gevorderd student in de wijsbegeerte, le raar Nederlands, maar de laatste tijd „van studeren komt nu weinig" volledig in beslag genomen door de voorbereidingen voor een grootscheepse jongerenconferentie die het komende wee^oinde in de Rotterdamse Doelen wordt gehouden. geren, de Nederlansde Organisatie voor Internationale Bystand en de Nederlandse Politieke Jongeren Con tact Raad. Het congres is afgestemd op ver schillende niveaus van geïnformeerd heid. Paul Dykstra vertelt in het Nesbic-secretariaat waarom er zeer bewust geen „studenten-onderonsje" van is gemaakt. ,Het is niet goed Je te isoleren. Je moet proberen, die 99,9 procent te bereiken, die er te weinig van af weet. Het lykt wel of er veel over ontwikkelingshulp wordt gesproken, en in vergeiyking met een paar jaar terug is dat ook zo, maar het is als met een ys- berg. Alleen de tóp is waarneem baar, maar de meerderheid van het Nederlandse volk is slecht geïnfor meerd. Het heeft dan ook geen zin tegen de minister aan te schoppen, want het kiezersvolk dringt er niet op aan, dat de regering mee doet". Veel professoren dragen hun maat- schappeiyke verantwoordeiykheid on voldoende, meent Paul Dykstra. „Neen. dit is geen kritiek op hun wetenschap. Er straalt te weinig uit. De openbare mening over ontwikke lingshulp moet worden omgebouwd, door wat te doen, want anders maakt men zich niet druk. Neem Amster dam als voorbeeld. Vóór de ongere geldheden vorig jaar hield niemand zich bezig met de vraag of een burgemeester gekozen moet worden of benoemd. Daarna sprak plotseling iedereen er over". fensle doet. Ontwikkelingshulp is ge woon een deel van je defensie". Steeds meer studenten houden zich met deze problematiek bezig, al wil de Nesbic-voorzitter niet beweren de de gemiddelde student nu voor uitstrevender over deze zaken denkt dkn de gemiddelde Nederlander. Nes bic bestaat pas twee jaar, het Nes- bic-bulletin, een voortreffelyk ver zorgd en vakkundig geredigeerd tyd- k. dat «wik met de- schrift, heeft niettemin al een op- bedrüven, zoals Je dat ook met de tweeduizend exempiaren. ting, en een andere bereidheid moet ontstaan, los van het offerblok. Bij die 525 miljoen gulden voor ontwik kelingswerk zit geen cent hulp. Je bent bezig Internationale politiek te Leidse afdeling heeft financiële zorgen Ter discussiede tweede wereld handelsconferentie (Unctad) in New Delhi. Arm en ryk komen begin volgend jaar in de Indiase hoofdstad als twee blokken tegenover elkaar te zitten, gescheiden door een steeds dieper gapende welvaartskloof. Naar verwachting driehonderd jongeren uit Nederland en België zullen zich van vrydagavond tot en met zondag on der wetenschappelijke leiding verdie pen in de problemen die aan dit komend handels topoverleg kleven. Zaterdagmiddag, als professor Tin bergen en de vice-voorzitter van de wereldhandelsconferentie Tibor Men de het woord voeren, verwachten de organisatoren duizend tot vijftienhon derd bezoekers. In alle universiteits steden staan bussen klaar voor het vervoer naar de Maasstad. Vele organisaties Hoewel de Nederlandse studenten organisatie voor internationale sa menwerking Nesbic en haar Belg. zusterorganisatie Ucod als gastheren fungeren, zijn bij de voorbereidingen ten nauwste betrokken: de Essay- groep, de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Pax Christi, Sja- loom. de Groep van Plattelandsjon- Wethouder S. Menken, vice-voor zitter van de KVP-afdeling Leiden, zal voorlopig het voorzitterschap van de afdeling bekleden. Dit werd gis teravond besloten in de in de Jacoba- zaal van „Den Burcht" gehouden al gemene ledenvergadering. De heer Menken volgt hiermee prof. W. L. G. Lemaire op, die 't voorzitterschap om persoonlyke redenen heeft neerge legd. Het bestuur werd uitgebreid met mej. G. Postma, die door ed KVP-jongeren kandidaat was ge steld. Lange discussie ontstond vervol gens over de verhoging van de con tributie. Door een lid werd opge merkt, dat voor sommigen deze ver hoging niet te betalen was. Hierdoor zouden vele leden kunnen bedanken. De contributieverhoging is niet al leen een gevolg van de hogere kos ten, maar tevens van de schuld (groot f 1500) die aan het hoofdbestuur moet worden betaald. Oorzaak hier van zyn de laatst gehouden gemeen teraadsverkiezingen Verder werd naar voren gebracht, dat slechts ongeveer twee gulden van de totale contributie voor de kas van de afdeling is. Verscheidene leden zouden graag van het hoofdbestuur opening van zaken krygen wat be treft de financiële toestand. By deze leden bestond ook de vrees, dat door de verhoging die goedkeuring van de leden kreeg 20 tot 30% van de leden voor het lidmaatschap zouden bedanken. Wethouder Menken hield deze avond een inleiding over de Leidse gemeentebegroting. Allereerst nam hy de financiële situatie onder de loep. Deze achtte hy „constant moeilyk". Leiden is een oude stad, waardoor veel kosten moeten wor den gemaakt. Ook de gebiedsuitbrei ding vraagt veel investeringen. Door de schrale kapitaalmarkt en de hoge rentevoet is het erg moeilyk lenin gen te sluiten. By de regering in Den Haag wachten momenteel be sluiten van de raad, waarmee een bedrag van 50 tot 60 miljoen gul den is gemoeid, op goedkeuring. De wethouder verwachtte, dat deze be sluiten over ongeveer twee jaar zou den zyn afgehandeld. Hierna ging de heer Menken in op het algemene beleid van de gemeen te. Een belangryk punt noemde hy de rechtszekerheid van de burgers. Op dit gebied zyn in Leiden twee maatregelen genomen: 1. Spreekuur maatschappeiyk werkster, dat voor iedereen toegankelyk is; 2. instelling commissie van bezwaarschriften. Ook vroeg de wethouder onder meer aandacht door de subsidieverlening en de posten „onderwys" en „socia le zaken", die veel geld vergen. Na deze inleiding ontspon zich een interessante discussie, waarby de raadsleden (na afloop van de raads zitting) van voorlichting dienden. Aan de scheidende voorzitter werd een boekenbon aangeboden. HILLEGOM, midden in de bollenstreek. IU hebt keus uit 3 typen 5-kamerwoningen (sommige met dakterres). Royaal van opzet, luxueus afgewerkt. Garages beschikbaar. Prijzen in cl. C.V. vanaf f 63.650,—* OEGSTGEEST, vlak bij Warmond, dus ■F ideaal voor watersporters. Aan de Jan Vermeerlaan bouwen wij ruime 5-kamerwoningen met véél bergruimte en een balkon op de 1 e ver dieping. Prijs incl. garage en c.v. f 64.900,—* Bovendien nog enkele unieke huizen aan de Cartesiuslaan, met 3 woonlagen, 6 tot 7 kamers en o.m. een zonneterras van maar liefst 18 m2. VOORSCHOTEN. Hier bouwen wij op Wr wat men noemt "zeer goede stand" een aantel ruime, centraal verwarmde 5-kamerwo ningen. Grote woonkamer en keuken. Prijs f 66.800,—* BOSKOOP. In het hart van de Randstad wr Holland. Ruime woningen met 4 slaapka mers. Heel apart is de „verspringende" woonka mer, van waaruit een open trap naar de 1 e en 2e verdieping voert. Ook dit huis heeft veel kasten en een grote douche-ruimte. Het eigen geld bedraagt slechts f 5.510,—.Dank zij de Rijkssub sidieregeling kan worden volstaan met een aan- vangstermijn van f 261,— per maand. HOEK VAN HOLLAND. Wonen met zee en strand naast de deur. U bent dan de trotse bezitter van een centraal verwarmde 5- kamerwoning (met badkamer I). Eigen geld f 7,450,— Maandelijkse termijn vanaf f 265.— NIEUWERKERK a/dIJSSEL (van waar- Wr uit u snelle verbindingen hebt naar Rotter dam en Gouda). Wij bouwen er 5-kamer heren huizen, met voor. en achtertuin. Eigen geld incl. garage, minimaal f 5.760,—» Aanvangstermijn vanaf f 281,— per maand. KRIMPEN A/D IJSSEL. Herenhuizen met Hr niet minder dan 6 kamers, centraal ver warmd. Voor- en achtertuin. Eigen geld minimaal f 5.900,aanvangstermijn vanaf f 270,per maand. KRIMPEN A/D LEK. Hier bouwen wij een beperkt aantal woningen 2 onder 1 kap, met aangebouwde garage. Achtertuin aan vis water. Vier slaapkamers en een vaste trap naar de zolder. Eigen geld f 5.800,maandelijkse termijn vanaf f 272, H LEKKERKERK. Hier bouwen wij 4- en ^F 5-kamerwoningen. Met voor- en achter tuin. Eigen geld f 4.800,—, maandelijkse termijn vanaf f217,— SCHOONHOVEN (heeft jachthavens aan de Lek). Grote 4-kamerwoningen met voor- en achtertuin. Reeds met f 4.500,eigen geld en een aanvangstermijn van f 207,— per maand kunt u eigenaar worden van dit prachtige huis. OUD BEIJERLAND. Waar u wel buiten. ■f maar niet afgelegen woont. Vier-kamer- woningen. Eigen geld f 4.200,—. aanvangster mijn vanaf f 194,per maand. DUBBELDAM dicht bij Dordrecht en met Hf geweldig veel recreatiemogelijkheden. Wij bouwen er plezierig gelegen woningen met 4 slaapkamers, véél bergruimte en een vaste trap naar de zolder. Garages zijn beschikbaar. Eigen geld f 5.760,—; maandelijkse aanvangstermijn vanaf f 272,—» mk. alphen a/d rijn. Een centraal ver- Br warmde 4-kamerflat met balkon op 't Zui den en een groots uitzicht. Prijsf 4.620,eigen geld en vanaf f 200,— per maand (excl. service kosten). Direct te betrekken. DEN haag. Flat "Edelsteyn" In Maria- Br hoeve. Vier kamers, grote eetkeuken en flink balkon op het Z.W. Met liften en centrale verwarming. Garages (in de onderbouw) zijn beschikbaar. Het eigen geld bedraagt f 5.650, de maandelijkse termijn vanaf f 265,(excl. service en erfpacht). Geen vrije vestiging. RIDDERKERK. Centraal verwarmde 4- Hr kamerflat, met grote douchecel, 2 balkons en véél bergruimte. Eigen geld f 2000,aan vangstermijn vanaf f 175,per maand (excl. service). Direct te betrekken I ■k vlaardingen (holy-wijk) Centraal IV verwarmde 4i-kamerflat, met door vouw wand afgescheiden speelruimte. Voorzien van liften. Financiering f 2000,— eigen geld en een aanvangstermijn vanaf f 205,— per maand (excl. service). Direct te betrekken! SPIJKENISSE. Bijzonder praktisch Inge- Hr deelde 4^-kamerflat, met grote woonkamer en kamerbreed balkon op de zonzijde. Voorzien van c.v. en liften. Het eigen geld bedraagt f 2000,—v de maandelijkse aanvangstermijn vanaf f 205,— (excl. service). Direct te betrekken. INLICHTINGEN. Voorlichting over deze pro jecten en alle inlichtingen over de financier ing van woningen ontvangt u ALPHEN A/D RIJN (NOORD), in de Bouwfonds-modelwoning, Kennedylaan, op werkdagen geopend van 14-17 en van 19-21 uur, zaterdag van 10-17 uur. BOSKOOP, in hotel Neuf, Barendstraat 11, iedere donderdagavond van 19.30-20.30 uur. DORDRECHT, in café-restaurant Statenhof, Steegoversloot 57, iedere dinsdagavond vanaf 19.30 uur. DEN HAAG, op ons kantoor, Nassaupfeln 13, iedere werkdag geopend van 9-12 en van 14-16 uur (op maandag ook 's avonds van 18.30-20 uur), telefoon 070-660800*. OEGSTGEEST, in restaurant Het Witte Huls, Wilhelminalaan 33, iedere maandagavond van 19-21 uur. RIDDERKERK, in de modelwoning aan de Van Beethovenstraat. Geopend iedere dinsdag en donderdag van 14-17 en van 19-21 uur en op zaterdagmiddag. ROTTERDAM, op ons kantoor, Westblaak 22, iédere werkdag geopend van 9-12 en van 14-16 uur (op maandag en donderdag ook ROTTERDAM, "Informatiecentrum Wonen", op de 2de etage van de Bijenkorf. SPIJKENISSE, in de modelwoning aan de Akeleistraat. Geopend iedere dinsdag en don derdag van 14-17 en van 19-21 uur en op zaterdagmiddag. VLAARDINGEN (HOLY-WIJK), In de mo delwoning aan de Lepelaarsingel. Dagelijks geopend van 14-17 en van 19-21 uur (niet op zaterdagavond en op zondag). VOORSCHOTEN, in restaurant Ligthart, Schoolstraat 98. iedere woensdagavond van 19-21 uur. WOERDEN, op het Gemeentehuis, iedere maandagavond van 18.30 - 20.30 uur. door inzending van de bon aan Het Bouwfonds, Postbus 1831, Den Haag. Bedenk wel dat een financiering-op-maat meestal mogelijk is. BON CODE LD. naam adres lk zou graag inlichtingen ontvangen over de woning in N.V. BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13