Indrukwekkend stuk van schrijver-acteur Shaw Japan onderscheidde wijlen dr. R. van Gulik Eichmann-zaak op het Londens toneel Brits toetreden stuit op harde Franse bezwaren Bemiddelingspoging president Tubman in Nigeriaans conflict LEIDSCH DAGBLAD „De man in de glazen kooi" Yvonne Paul nog steecis op Schiphol In een memorandum, gericht aan alle lucht vaar tonaatschtappij en op Schiphol, heeft de Amerikaanse consul-generaal in Amsterdam, de heer H. E. Howland, ervoor gewaar schuwd mejuffrouw Yvonne Paul „wegend 112 pond, lang 158 cm., don ker haar en bruine ogen", te accep teren als passagier. „Wij willen u at tent maken op de mogelijkheid dat zij zal proberen illegaal naar Amerika te reizen", aldus het me morandum. „Zij mag niet worden toe gelaten, want ze beschikt niet over een visum en voor zover ons bekend evenmin over een geldig Nederlands paspoort op haar eigen naam. stelt zich bloot aan een boette, voort vloeiend uit overtreding van de Ame rikaanse immigratiewetten indien u haar zoudt transporteren". Yvonne Paul, die 9V* jaar in New York heeft gewoond, maar wier aan vrage tot immigratie is afgewezen, bivakkeert al twee weken in de ver trekhal van Schiphol. Ze zegt: „Ik sterf liever als ik niet naar New York mag terugkeren". Hulp van familieleden en vrienden, die haar in Nederland onderdak aanbieden, heeft zij tot dusverre fanatiek van de hand gewezen. Zy is van Armeen se origine ,doch bezit de Nederlandse nationaliteit, aangezien ze (in 1929) op Celebes is geboren. Bergingsvaartuigen lokali-1 seerden de plek, waar de ,,Eljaco" met giftige stoffen aan boord in I de monding van de Rotterdamse Marktberichten TER AAR, 23 oktober Groente- Klllng Kassnijbonen 2.302.85 snij bonen stek 1.00-1.55, kroten 12, andijvie 12835. andijvie H 18—27, uien 19. rode kool 89. poene kool 23—26, prei 32—40, boe- Wnkool 2225, spruiten export A 33 16, B 33, C 26, D 37, spruiten binnen- ind 2526, appelen Elison Oranje 30, tterappelen 1218, Peren Gieser Wil- (eman I 51. II 35, alles per kg. Sla 10 bloemkool 4058 per stuk, torna- Wn export A-extra 5.30, A I 4.604.85, B-extra 5.10—5.20, B I 6.05—5.10, C- «tra 4.60, C I 3.75, CC 2.40—2.55, to maten binnenland A 2.603.20, B 2.45 -3.9) C 2.40—3.00 bonken 2.45—2.70 fer bakje van zes kilo. BODEGRAVEN, 24 oktober Kaas markt: Aanvoer 35 partijen. Prijzen: lite kwal. 3.71—3.78, 2de kwal. 3.60— 1.70, extra kwal tot 4.10-, Handel kalm. KATWIJK, 24 oktober Aanvoer: IW 99—205 kantjes, 55—197. 121—176. Prijzen: volle haring 7682. ijle ha- l Ibg 67.40, steurharing 68.2075.30. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 ok- tober Groenteveiling: waspeen (per Bat)A-extra 5.30—6.00; Al 2.6Ö— UQ; A2 2.704.80; B-extra 6.10—6.20; 31 3.50—6.50; B2 2.70; C2 1.30—1.70; hekpeen (per kist) 1.903.20; andij- 1e 1544; bloemkool (per stuk)6 st. fr bak: I 110—117; II 51; 8 st. per I 6882; II 2630; boerenkool fi groene kool 1317; knolselderie yjr stuk) 2023; kroten (per kist) «30; prei 27; prinsessenbonen 37155; We kool 617; sla (per stuk) 1522; len (per kist) 3.80—4.50; appelen 17; 2»l8 78. Aanvoeren: waspeen 103.000 ifi waarvan 41.000 kg voor export werd m "'kocht; bloemkool 1.200 stuks, ril] aiJNSBURG, 23 oktober Bloe- if; öe&veiling Flora: Troschrysanten: ijk Bomholm 18520°- Sensation 180 fa? ~;190, Carolien 185200, Super Form 180190, Golden Orfi 85—125, Made- s&l «in 150—185, Koens Elite 85—100, In- - J^öapolis 220280, Oranje Wonder »-i 180200, Grace 125—135, Lyona 200— «0, Roland 80—125, Tokio 220—260, "ban Hoek 125—150, Juweeltje 85— Freesia's: Golden Yellow 185225, fhlte Swan 225—300, Irissen 200—400 F bos. Am. Anjers: Carry Sim 1825, «xle Sim 16—26, Witte Sim. 18—22, lur °«sty Sim, 2022. Crownlv Sim 18 5 Farah Diba 19—22, Oranje Triumph 24—26, Keefers 20—22, Espe- iur *öee 2024, Arthur 1923. Rozen: r.arol 1214, Baccara 2045, Garnet I7I3, Zorlna 14—24. Gerbera 24—36, Atthurium 125—250, Geplozen Chry- ^mten: Bomholm 33—40. Breitner f{~-30. Diplomaat 4050, Alex Bedser per stuk. MJNSBURG, 23 oktober Groen- Welitng: Waspeen 200420, Breek- ren 200350, per kist, bospeen 17, pe- ^elie 12 per bos, groene kool 18 per 1 de „Orde van de Rijzende Zon" overhandigd. Dr. Van Gulik, die in wijde kring bekend is geworden o.m. als schry- /an de Rechter Tie-romans, stierf op 25 september jl. Bij het overhandigen van de onder scheiding, de hoogste die niet-Japan- kan worden toegekend, herin nerde de ambassadeur aan dr. Van G-uliks grote eruditie en liefde voor Japan. „Dr. Van Gulik heeft het grootste deel van zijn officiële car rière besteed aan het bevorderen van wederzijds begrip en vriendschappe lijke betrekkingen tussen beide lan den'.' De ambassadeur herinnerde er dat op de kist van Dr. Van Gu- :en kleine Japanse medaille was geplaatst, die in 1940 ter gelegenheid 'van de 2.600ste verjaardag van proclamatie van de Japanse staat was uitgereikt. „Meer dan iets anders geeft dit uitdrukking aan de liefde van de vroegere ambassadeur voor mijn land, waaraan de wisselvallig- hedeh van een turbulente wereldge schiedenis niets konden afdoen". Namens mevrouw Van Gulik en overige familieleden sprak haar zoon Willem Robert een kort dankwoord. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de chef van de afdeling protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, mr. W. J. G. Baron Gevers, de plaatsvervangend chef van de directie Oosten, drs. T. M. P. Klaus, en de voorzitter van de Ne derlands-Japanse verenleinf prof. dr. F. Vos. Geen verrassingen in Luxemburg De zaal is merkbaar aangeslagen als de man in het glazen hokje vanuit zijn lethargische houding opeens fel uitschiet in een hysterisch postuum eerbetoon aan Hitler en met de han den tegen de glaswand gedrukt in de microfoon gilt: „En wat zouden jullie hebben gedaan wanneer hij jullie had uitgekozen als het volk, waarover hij Führer wilde zijn?" In de zaal groeit een atmosfeer, die het beste met benauwend kan worden omschreven: iedereen voelt dat het toneelstuk waarvoor hij naar het St. Martin's Theatre is gekomen een van zijn absurde als beklemmende hoogtepunten heeft bereikt. Eén van zijn hoogtepunten want Robert Shaw's „The man in the glass booth" telt er meer. Het is, voor wie de dramatiek van de tragedie van de joden in de tweede wereldoorlog nog steeds als gruwelijke realiteit ervaart eigenlijk als totaliteit een hoog tepunt in het Londense toneelseizoen. Waalhaven ivas gezonken. Een politieman hield van de wal af een oogje in het zeil Schutter doodt vijf personen Een 45-jarige laboratoriumbedien- de van de Hamermill Papierfabriek ia Loganton in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft gisteren in een tlaag van verstandsverbijstering vijf personen doodgeschoten en zeker icht verwond. De man was 's ochtends door een buurvrouw naar zijn werk gebracht. H) werkte op de Piper Vliegtuigfa briek, anderhalve kilometer van de papierfabriek gelegen. Tijdens de ptorit zouden zij een geweldige ruzie tebben gekregen. Op zijn werk aangekomen begon de ian in het wlide weg te schieten. Na_ at hy zyn revolver had leeggescho- n reed hy naar de Piper Vliegtuig- briek waar hij opnieuw enkele hoten loste. Inmiddels had de poli- e de bevolking geadviseerd binnen j eblyven en de wegen afgezet. De wilde schutter wist te ontko len en zich te verschansen in zyn toning. De politie legde een kordon V het huis en deed een beroep op ie man zich over te geven. Hierop bigde een wilde schietpartij. De Bjiutter werd door kogels in armen m benen getroffen alvorens de poli tie kans zag de deur van zijn wo ning open te breken. Hier vond de politie drie geweren en vier pistolen. De man is evenals andere gewon den in het ziekenhuis van Lock Hjiven opgenomen. De eerste dag van de bijeenkomst van de ministerraad van de zes EEG-landen in Luxemburg over de toetreding van Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen heeft geen verrassingen opgeleverd. De meeste belangstelling ging uiter aard uit naar de verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Za ken Couve de Murvllle, die betoogde dat Frankryk geen enkel principieel bezwaar heeft tegen de toetreding Groot-Brittannië en andere lan den tot de EEG, evenmin als in 1962 toen Frankrijk de deur sloot voor Engelands toetreden, doch men moest voorkomen dat de onderhandelingen zouden kunnen vastlopen. De Zes moeten daarom in alle rust en kalm te hun beslissing voorbereiden. Van de aanwezige ministers heeft minis ter Luns wel het langst gesproken. Aan het slot van de vergadering in gisteren verklaarde minister Luns dat zijn Franse collega de deur van de EEG weliswaar niet geheel had dichtgesmeten; doch dat hij ook niet voor aangename verrassingen had gezorgd, In het algemeen heeft de Neder landse minister zyn Franse collega verweten dat deze in bedekte termen teveel bezwaren naar voren bracht op punten voor welke met goede wil oplossingen kunnen worden ge vonden. Dat geldt voor de econo mische situatie van Engeland als voor de financiering van de land bouwpolitiek als voor de problemen die betrekikng hebben op het Geme nebest. Nederland sluit zich dan ook bij de conclusie van de beide andere Benelux-partners, dat over of twee maanden onderhandeld moet worden met degenen die om toe treden hebben verzocht. Ook de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Fanfani toonde zich voorstander van een zo snel mo gelijk openen van de onderhandelin gen met aspirant-leden. Minister Brandt van West-Dultsland zei dat de Bondsrepubliek voorstander is van het toelaten van nieuwe leden. De daarbij gerezen problemen zyn ech ter zo belangrijk dat de Zes er goed aan doen ze eerst onderling te be spreken. Daarna moet echter „spoe dig" met de nieuwe kandidaten wor den onderhandeld. Kiesinger In een vraaggesprek met de BBC heeft de Westduitse kanselier Kiesin ger die op het ogenblik een bezoek brengt aan Londen verklaard dat Engeland het best de argumenten van generaal De Gaulle kan eerbie digen en er over praten. „Druk uit oefenen zal niet helpen," zo ver klaarde hy, „we weten allemaal dat De Gaulle een zeer trots man is". Kiesinger gaf als zyn mening te ken- Benauwend Zo hebben de duizenden het ook ervaren, die in de afgelopen weken het kleine, intieme theater in West Street bij Cambridge Circus avond aan avond tot de laatste plaats heb ben gevuld. Zij hebben telkens weer gefascineerd gekeken naar de gran- De Liberiaanse president Tubman heeft een dringend beroep gedaan op de leider van het federale bewind in Nigeria, gene raal Gowon, om middelen te zoeken ter beëindiging van de burgeroorlog die in dat land woedt. Vlucht Ojoekwoe? De inhoud van de boodschap is niet bekend gemaakt, maar volgens wel ingelichte kringen heeft president Tubman de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en die van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid van zijn initiatief op de hoogte gesteld, met het verzoek te willen bemiddelen om de leiders van de re bellerende staat Biafra er toe te brengen in te gaan op de voorwaar den van generaal Gowon. Deze voorwaarden zyn: het neerleggen van de wapens; onge daan- maken van de afsluiting; het ontslag van de Biafraanse leider Ojoekwoe, die moet worden ver\ gen door iemand die akkoord gaat met een in twaalf staten verdeeld Ni geria. Luitenant-kolonel Ojoekwoe heeft, naar de Biafraanse radio meedeelt verklaard de strijd te zullen voort zetten. In een toespraak tot zijn troepen aan het front bij Onitsja be loofde hij te zullen doorvechten tot de overwinning. Biafraanse troepen hebben sinds federale troepen twee weken geleden over de Niger zijn getrokken, twee aanvallen op Onitsja met zware liezen afgeslagen. Ojoekwoe weet de militaire tegenslagen te Enoegoe in het middenwesten aan saboteurs en verraad. Hij zei dat men de sabo teurs thans in Bedwang heeft- Radio Biafra heeft de bewering van de federalen, dat zy Calabar, de zuidoostelijke haven op de weg naar het naburige Kameroen in han den hebben, tegengesproken, maar toegegeven, dat zich federale troepen in de stad bevinden. Volgens radio Lagos heeft zondag een federale marine-patrouille een poging verydeld van Ojoekwoe om met steun van Chinese huurlingen uit het land te vluchten. Federale sol daten hadden Ojoekwoe ontdekt tus sen de passagiers van „een snelboot die bestuurd werd door Chinese huurlingen". De boot, die in de Ni ger voer, was beschoten door de fe derale Nigeriaanse marine. Direct daarop had het scheepje de steven gewend. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft een dringend be roep gedaan op de strijdende partijen in Nigerië, de humanitaire regels strikt in acht te nemen, met name artikel drie van de conventie van Ge- nève, dat betrekking heeft op de be handeling van krijgsgevangenen. Het comité wees in een communiqué op „de terechtstelling zonder vorm van proces van drie gevangenen", ter ore gekomen van de Rode-Kruisdelega- tie in Nigerië, en op „berichten over slachtingen onder de burgerbevol king". Kringen van het comité, die zich zeer bezorgd verklaren over de toe stand, hebben geen nadere bijzonder heden over de vermelde feiten willen geven om de veiligheid niet in gevaar te brengen van de Rode -Kruisverte- genwoordigers in Nigerië, die er zo zegt men onder moeilijke om standigheden werken. Radio-Biafra heeft vanochtend om geroepen dat twee schepen van d< dioos-knappe manier, waarop Do nald Pleasence de in New York als een rijke bankier levende Europese jjood Arthur Goldman geleidelijk liet overgaan in de tenslotte door jonge Israëli's gearresteerde SS-kolonel, van wie alleen de naam met die van Eichmann verschilde. En zy heb ben evenzeer avond na avond na dat het doek voor de laatste maal gevallen was, het theater wat on zeker verlaten. Nog steeds niet he lemaal alle antwoorden wetend op de vragen die „The man in the glass booth" vooral in die levensechte rechtszaal-scène na de pauze op werpt. Onzekerheid Vragen als die hierboven gesteld aan iedereen in het muisstil luiste rende publiek, dat duidelijk blijk geeft te voelen dat er tussen wat na tuurlijk het mooiste antwoord zou zijn en de eerste spontane reactie een fors brok oprechte aarzeling ligt. Vragen ook van minder directe, min der persoonlijke aard, vragen, die in direct opnieuw het optreden van Paus Pius XII in het licht trekken, vragen soms, die niet eens van een kervende haat maar veeleer van een droef berusten getuigen. Maar die onzekerheid van het pu bliek. dat avond na avond nog onder de indruk het West-End weer in stapt, na in St. Martin's Londens meest besproken toneelstuk van dit ogenblik te hebben gezien, wordt ook nog door iets anders veroorzaakt. Ro bert Shaw, de nu 40-jarige dokters- zoon uit Lancashire, na een ta melijk stormachtig begonnen ac teurscarrière, die al gauw o.m. grote rellen by de Old Vic, de Royal Sha kespeare Company, op Broadway en in het internationale filmen op zyn pad bracht, sedert enkele jaren ook een zeer succesvol schrijver van (ook in ons land vertaalde) als „The hiding place". „The sun doctor" en „The flag", heeft zijn door hemzelf voor het toneel bewerkte „The 1 in the glass booth" namelijk v zien van meer dan één dubbele bo dem. Waarvan de meest verrassende wel is, dat tijdens de rechtzitting, waarbij het publiek meer is dan al leen maar een toneelkijkend gezel schap, plotseling onthuld wordt dat „De man in de glazen kooi" hele maal niet de wrede SS-kolonel is, die in zijn gehate uniform kort afgebe- federale strijdkrachten maandag door de Biafranen tot zinken zyn gebracht in de zeeëngte bij Calabar. Deze schepen wilden Nigeriaanse troepen evacueren die op het strand waren omsingeld, aldus de radio. ten antwoord geeft op de vragen van zijn Israëlische rechters. Hij is wel degelijk de jood Arthur Goldman, tijdens de oorlog gevangene in het kamp, waarvan hij om duistere re denen voorgeeft de brute comman dant te zyn geweest Is de wat mysterieuze miljonair, ie eens van verveling niet wist hoe hij zyn omgeving maar zou weten te schokken, die als hij een plan maak te om uit te gaan met een opvallen de vrouw, zijn secretaris opdrachten gaf als „See if Garbo is in town" „niet meer dan een psychopaat? Is hij een man die een wat zinloos of fer wil brengen vanuit een niet te verklaren drift? Heeft hij het op dit alles aangestuurd (want er is geen sprake van een vergissing, maar wel degelyk van een bewust vragen om deze arrestatie) om de aandacht op nieuw op de joodse zaak te vestigen? Of is hy, om met een van de rech ters te spreken „More German than Jew niet meer dan een antisemi tische jood...? Het is die vraag, die het zwaarst blijft hangen, ook al omdat het antwoord „Daar heeft hij dan toch het recht toe om dat te zijn" onmiddellijk door de felle open bare aanklaagster (en in wezen dus door auteur Robert Shaw) wordt af gesneden met de vlijmscherpe re pliek, dat niemand daar het recht toe heeft na alles wat er is gebeurd. Gezegend drietal Het driemanschap, dat zowel ln Engelse als in Amerikaanse kritie ken vele malen de kwalificatie „vir tuoos", „briljant", magnifiek", „be wonderenswaardig", „schokkend" en „perfect" kreeg bestaat uit schrijver Robert Shaw en acteur Donald Plea sence en Harold Pinter. Enge lands meest bekende toneelschrijver- van-dit-ogenblik, die voor een boei ende en indringende regie heeft ge zorgd. Het drietal werkte al eerder op In drukwekkende wijze samen. Toen Pinter in 1959 het stuk schreef, dat hem, na onder de naam David Ba ren vele jaren als onopvallend ac teur op de planken gestaan te heb ben, als auteur opeens wereldfaam zou bezorgen. „The caretaker" wa ren het Donald Pleasence en Ro bert Shaw, die er de hoofdrollen in speelden. Daarna is leder van hen zyn eigen weg gegaan. Harold Pinter schreef een aantal tv-spelen, filmscripts en zijn grandioze stuk „The homeco ming", in ons land door Centrum als „De thuiskomst" gespeeld. Robert Shaw schreef intussen zijn al eer- der genoemde boeken, speelde be langrijke toneelrollen in Londen en op Broadway en kwam o.m. voor de filmcamera's als de blonde moorde naar in de James Bond-film „From Russia with love". En Donald Plea sence tenslotte speelde behalve dat hy de opperbaas van het door Jame» Bond zo vinnig bestreden misdaad syndicaat Spectre neerzette in de thans draaiende „Je leeft maar twee keer" in Londen en op Broad way onder meer de titelrol ln Anouilh's „Pauvre bites". En natuur lijk niet te vergeten belangrijke rollen in films als „The great es cape", „Cul-de-sac" er „The night of the generals". Het rijk met talenten gezegende drietal is dus weer samen!

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11