Hunkering naar kleuren- T.V. is een veeg teken De AMRO Bank heeft een eenvoudige maar rake oplossing voor elke spaarder. AMRO BANK Bel BI 844 of Kunstbrief uit Bonn: Literaire sensatie van '67: Kaf ka's Briefe an F.B. Geen behoefte aan rood bloed GOED DAT ER POLITIE IS! Mondeling Onderwijs Centrum BOEKHOUDEN MBA MIDDENSTAND PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 OKTOBER 19Jt (Van onze correspondent) Meer dan de helft van de Duitsers heeft nog nooit een boek gekocht. Als dan nog be kend is dat het merendeel van de resterende Duitsers, dat wèl een boek koopt, alleen maar in populair-wetenschappelijke werken of da- mesbladenlectuur geïnteresseerd is, wordt duidelijk met welk een hunkering naar de in deze leegte blijkbaar uitkomst brengende kleurentelevisie is uitgekeken, die in de Bondsrepubliek begonnen is. Dat een tech nisch belangwekkend maar wellicht nutteloos, althans artistiek volmaakt irrelevante uitvin ding als de kleurentelevisie wekenlang de pagina's van de dagbladen kon vullen, is een slecht teken. En dat dan nog de loftrompet werd gestoken over een tweederangsartiest als Victor Torriani, die een schouwspel produ ceerde dat kant nog wal raakte, grenst aan het onbegrijpelijke. Maar de kijkers hebben nu ook Mahalia Jackson in kleuren gezien, en de gegeselden in het door Peter Weiss gereconstrueerde gekkenhuis van de Markies De Sade konden trots zijn op het diepe rood van het bloed op hun ruggen. De bedoeling van voorstellingen of film of tele visie in kleuren is waarschijnlijk om de werkelijkheid meer te benaderen. In kleurenfilms van formaat (zowel kwalitatief als kwantitatief) slaagt men daar w»el eens in. maar een verhoging van de artistieke waarde wordt er zelden mee bereikt. Een leerzame mislukking was bijv. Jean Remoirs „Le déjener sur llierbe", een film waarin de regisseur pro beerde de kleurenwereld van zijn vader, de schilder Auguste Renoir, te doen herleven. Wanneer deze po ging al zou zijn geslaagd en dat was ze natuurlijk niet dan nog was er niets mee over de kleuren film bewezen, omdat het er immers om ging een andere grootheid na melijk de schilderkunst na te doen. Maar met deze problemen zullen de T.V.-producers er naar te hopen is vooral ook de T.V.-kijkers zich nu in de Bondsrepubliek gaan bezighouden. Daarbij mogen zij be denken dat het Duitse T.V.-toneel op een opvallend hoog peil staat, en dat niemand die deze vorm van toneel kunst bewondert er behoefte aan heeft om bloed ook werkelijk rood te zien. Toneelpremiéres Toneelliefhebbers kunnen dit sei zoen in Duitsland de première van het al veelomstreden nieuwe stuk van Rolf Hochhuth zien. De „Solda ten" ging op 9 oktober in West. Berlijn in première onder regie vai Hans Schweikart („Freie Volksbüh- ne). Daarbij heeft Hochhuth de eer aan Berlijn en niet aan Londen ge geven, en wel aan het huis waarin Piscator zijn triomren Vierde. Ande re premières in West-Berlijn: „Der („Tribüne") en „Gesang vom Lus- tanischen Popanz" van Peter Weiss, in de ..Schaubühne". Uit de lange lijst van premières nog het moedige theater in Kassei, met „General Franco's Leidenswcg van Arm and Gatti en een stuk van de daar met veel succes als decorbouwster (in „Lysisstrata") opgetreden Niki de Saint Phalle, ditmaal met een eigen stuk „Ich" geheten. Gebrek aan creativiteit Het blijft steeds opvallen dat de na oorlogse Duitsers alleen uitblinken in reproducerende kunsten, als to neel. concert en opera. Baanbreken de filmers, componisten, schrijvers ontbreken. Men kan er over twisten of bijv. de regie van Wieland Wag- in Bayreuth in de naoorlogse jaren een autonoom kunstprodukt is. hoewel zijn regie-opvattingen over de hele wereld een zekere school heb ben gemaakt, maar een Herbert von Kara jan is nog niet plotselng een Beethoven, ook niet als hij de Ber liner Filharmoniker naar zijn hand heeft weten te zetten. In Bayreuth werd deze maand het eerste opus van Wagner gespeeld, namelijk „Die Feeën" uit 1833. Volgend jaar staat „Das Liebesverbot" uit 1836 op het programma. Echte Wagnerianen hoe ven evenwel niet ongerust te wor den. Beide werken werden (en wor den) niet in de „Heilige Halle" ten gechore gebracht, maar in de „Stadt- halle". en wel door een jeugdensem- ble adihoc, in verband met een in ternationaal muziekfestival voor en door die jeugd. Opmerkelijke boeken By gebrek zoals immer —aan opvallende nieuwe romans, vallen drie boeken te vermelden die de moeite waard zijn. Als eerste wat de literaire sensatie van dit jaar wordt genoemd: de bij S. Fisher verschij nende „Kafka's Briefe an F- B," Zeven jaar geleden overleed op 74- jarige leeftijd in de V.S. Felice Bau er, met wie Kafka tweemaal ver loofd is geweest. De oude dame liet 500 brieven en kaarten van haar min naar na, waarin deze zo onthullend over wat hem 'bezighield schreef, dat naar men zegt alles wat tot nu toe over Kafka verscheen, bij deze 600 pagina's omvattende uitgave zal ver bleken. Een groter publiek bereikt het bij Rowohlt verschenen „Mein Freund, der Verleger" door W. Kiaulehn, dat al im afleveringen in „Die Welt" ver scheen. Het gaat over de legendarische uit gever Rohwolt, die met een manus cript alleen op zijn achterhoofd hoef de te kloppen om vast te stellen of het loonde er een boek van te maken. Ook zou Rohwolt eens het glas hebben opgegeten, waaruit hij eerst whisky gedronken wad. Hij is de uitvinder van de rororoboeken, VISStiRIJ-VARIA Er wordt weer gezouten haring ingevoerd uit Engeland, dit tenge volge van een tekort op de Holland se markt. Het Engelse motorschip „Helmsdale" is vorige week in IJmui- den aangekomen. Dit schip heeft eerst in Lerwick geladen, waar het haringseizoen is 'geëindigd en daar na is hy geladen in Fraserburgh. In totaal heeft de „Helmsdale" 2112 va ten meegebracht. Verwacht wordt dat er meer ladingen zullen volgen. De eerste Schotse drifters zijn in Yarmouth aangekomen. Het eer ste schip dat haring aanvoerde was de „Golden Venture" met 44 oran (130 kisten). Vele van onze lezers zullein terug denken aan. de tijd, dat zij ter Engelse-walvissrij uitvoeren- Wa was dat een prachtige tijd mot vele aangename herinneringen! De laatste jaren heeft daar nog een tiental Schevenlngers gevist, doch met pover resultaat. Hoe zal het dit jaar zijn? Velen vragen zich af„Wat is de rede dat de voorraad haring in zuidelijke Noordzee is teruggelopen? Is het de stijging van de temperatuur van het water? Mogelijk kunnen de biologen deze vraag beantwoorden al stellen ingezonden stukkenschrij- vers nu al vast dat er eerdere ro roroboeken (dwz pocketboeken) in Duitsland waren. En tenslotte de memoires van de beroemde regisseur Josef von Stern berg, die Mariene Dietrich voor de film ontdekte „Ich Josef von Stern berg". Friedrich Verlag). Hij maak te „De blauwe Engel" met haar en onthult even in zijn memoires dat Dietrich maar wat uit haar mouw schudt, als ze beweert, dat ze ooit op het beroemde „Max Reinhardt- Seminar" Is geweest. Wat niet wil zeggen dat Stemberg aanvankelijk niet met Dietrich tevreden was: „Sie benahm sich, als sei sie meine Die- Vatikaanse waarnemer naar Israël Paus Paulus is van plan een hoge Vaticaanse diplomaat naar Israël te sturen, zo meldt „Maariv" uit Rome, welk blad er aan toevoegt, dat dit duidt op nieuwe vredespogingen van de Paus. Verwacht wordt, dat de Paus de volgende week op do bis schoppensynode een vredesoproep zal doen. De Vaticaanse afgezant naar Is raël zou hoger zijn dan mgr. Angelo Felici, assistentsecretaris voor spe ciale zaken bij het Vaticaan, die in juli Israël heeft bezocht. „Maariv" zegt. dat langzame en zeer discrete diplomatieke stappen naar een nieu we politiek tegenover Israël leiden. R.K. Kerk en de strijd tegen armoe en honger De in januari door Paus Paulus ingestelde commissie voor rechtvaar digheid en vrede i s gisteren in Rome bijeengekomen voor een con ferentie van vijf dagen waarop men zal nagaan hoe de R.K. Kerk de ar moede en honger in de wereld kan helpen bestrijden. De commissie, die voor het grootste depl bestaat uit deskundige leken, zal onder meer vraagstukken inzake die programma's voor economische hulp en de hervorming van het we reldhandelsysteem bespreken.. Ook zal van gedachten worden gewisseld over de rol, die de kerk zou kunnen spelen op de conferentie in V.N.- verband over de handel en de ont wikkeling, die in februari en maart 1968 in Nieuw Delhi gehouden zal worden. (persbericht) bladzijde uil; een politierapport ONDERWERP Diefstal regenjas Glazen wasser valt van ladder (overleden) Da autosurveillanten Kon inga en van Wijk delen made «ven tevoren door de alarmcentrale te zijn gezonden naar Marktplein 44 (gem. bureau voor beroepskeuze) alwaar door onbekend* dader(s) een bromfietsmotor door een ruit van 50x35 cm. was geworpen. In verband met de geringe schade wordt geen aangifte gedaan. Bromfietsmotor aan het bureau in bewaring. De agenten Damaa en Steek deponeren aan het bureau de auto sleutels van een Ford Anglia, gekentekend FT 57-66, welke niet afgesloten stond in de Tuinstraat. Kennisgeving aohtergelatan. De sleutels z(jn te 12.20 uur door de reohtmatige eigenaar afgehaald. PV. De agent Hermans deelt mede dat even tevoren Josephina van Lm, oud 85 jaar, weduwe'van S.N. Kmtm van der B«MI en wonende alhier, Taaistrut 49 op de. stoep van perceel Noordstraat no. 11 spaarbank) was gevallen. Zij werd met een bloedneus* en soha&fwonden aan haar linkerhand per GGD naar haar woning vervoerd. Van misdrjjf of schuld niet gebleken. Bur I CR (rech. Neuss) kennisgegeven. 4 De autosurveillanten Donker en Huisman brengen vanaf de Nieuwe Graoht aan het bureau ter zake van diefstal van een regenjas even tevoren gepleegd: Hendrik Johannes van der MW, oud 40 jaar, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hï) werd op aanwijzing van twee getuigen aangehouden. De eigenaar van de jas en twee getuigen zullen naar het bureau komen. Verdachte na fouillering (bezit f 978,65) voor de reoherohe in de wacht geplaatst. Rech. Vet (afd. rech.) kennisgegeven. De agenten Jaarsma en van der Linden brengen aan het bureau vanaf de Ringweg ter zake van het zonder papieren rijden op een soooter: Arie Jacobus Robert oud 34 jaar, wonende RB»B*straat 147 alhier. Hem voor onderzoek in de waohtkamer geplaatst en vervolgens ts 13.45 uur heengezonden. Hij, noch de scooter staan gesignaleerd. PV. De dienst overgedragen aan de brigadier de Vries. In bewaring: H.J. van der MflBB, gemut. sub 12.55 uur tevoren. De dienst overgenomen van de brigadier Willems. In .bewaring H. J. van der Wmmm, gemut. sub 12.55 uur tevoren. De hoofdagenten van der Doel en Lamesz delen mede door de Alarmcentrale gezonden te zijn naar de BBBistraat no. 187a, bewoner Lodewijk Tmmrn, oud 48 jaar, alwaar een huiselijks twist was ontstaan tussen de vader en zijn 16-jarige zoon Hans. Laatstgenoemde is bij vlagen onhebbelijk tegen ayn moeder. De strijd tussen vader en zoon liep zo hoog op dat moeder de Alarmcentrale gebeld heeft. Gemoederen gekalmeerd en de ouders geadviseerd eens bij de kinderpolitie langs te gaan. KP (rech. Wit) kennisgegeven. De agent de Vriey^aeeU mede dat ttTongfr^eer 13..40 our tevoren voor perceel VanH***jW**straarNpo. 14 alhier, de 27-jarige glazenwa^r£?"'Gerait\Nioolaas won. Topaastraat 784&lhier, van ongeveer 5 &16 meter vai ladder is gevallen,! toen hij de ramen van bo^ngenoemd peroeel waste. De gewaarsohVyde arts van de GGDjgfiiïïstateerde de dood. Het stoffelijk overaoh^T- <i n par 6 6 fe^ffffarhe t gemeenteziekenhuis vervoerd. Ladder in bewaring aan het bureau. Rech. Gerrita onderzoekt reeds. Grote en kleine inbreuken op de spelregels van de samenleving, groot en klein menselijk verdriet - de politieman wordt er geregeld mee geconfronteerd. Hij is ervoor opgeleid na zorgvuldige selectie. Selectie op intelligentie, sociale belangstelling, lichamelijke conditie - en niet in de laatste plaats Publikatie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken op karaktereigenschappen. Zijn op leiding is vooral gericht op zelfstan dige besluitvorming. Want hij staat er vaak alléén voor en moet dikwijls snel belangrijke beslissingen nemen. Om de misdaad te bestrijden, om de orde te handhaven, terwille van onze rust, onze veiligheid. O Sparen is goed. Maar spaart u wel goed Bij de AMRO Bank is sparen de eenvoudigste zaak van de wereld. Het basisprincipe is dit: hoe langer u uw geld laat staan, hoe meer rente wij u er voor geven. En dat geldt voor iedereen en voor elk bedrag, of u nu begint met tien of met duizend gulden. Bij de AMRO Bank geldt dat hoe langer n uw spaargeld beschikbaar stelt, hoe meer rente u krijgt. Om precies te zijn: 4%, 4J^%, 5%, 554%. 5%% en 6% rente. Bovendien is er nog de voordelige AMRO-Spaarbrief. Als u vandaag of morgen een AMRO-kantoor binnenloopt, zullen we u graag vertellen welke mogelijkheden dit Moderne Sparen voor u heeft. De nieuwe AMRO-spaarfolder ligt al voor u klaar. Ter overdenking. Als u bij de AMRO Bank spaart, profiteert u automatisch van de vele andere bankdiensten. Slaat u 'Het AMRO - Bankplan Voor Het Gezin' maar eens open. Een boekje dat bij elk AMRO-kan- toor gratis op u ligt te wachten. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK (toestel 71) meldt u op de lesavond voor van de Leidsche Onderwijsinstellingen OOSTERKERKSTRAAT 11 woensdagavond 7 uur donderdagavond 7 uur

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10